Perzië wil niets weten van arbitrage in olie-geschil OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerika wenst niet met Mao over het Japanse vredesverdrag te praten Proefvlucht van Fokker-straaljager eindigde met een buiklanding Bres in het centrale UNO-front werd na zware gevechten gedichl Weerbericht Meer begrip Dinsdagochtend: Morrison in West-Duitsland Engelse ambassadeur vertolkt vast beslotenheid zijner regering om zich tegen onteigening te verzetten Recht boven politiek Vijf-en-zestig Columbianen door bandieten vermoord India is het met de V.S. niet eens en wenst wèl contact met Peking Toestel is slechts licht beschadigd de vloot vaart ter haring Weer „vredesgeruchten betreffende Korea Het woord is aan..;.i Gevaar voor Seoel verminderd Nederlanders in de voorste gelederen Egypte levert wapens aan Syrië HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 263 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie cn Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 21 MEI 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 121 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE QUAKERS, vormend9 het Genoot schap der Vrienden, streven onver moeid naar beter begrip tussen de volken en de Groene Amsterdammer, die al eerder .grote aandacht aan hun streven heeft ge wijd, vermeldt nu een viertal voorstellen van de Amerikaanse Quakers. Zij hebben zich daarmee, in grote advertenties in de Amerikaanse bladen, tot hun landgenoten gericht: in een zuiver-democratische vorm dus. Alle vier zijn bespreking ten volle waard. Ik wil mij vandaag beperken tot het eerste, dat een nieuwe trant van onder handelen beoogt. Het formuleert die als volgt: „Amerika dient niet zozeer te stre ven naar wilsoplegging als naar luisteren. De toestand eist dat wij protocol, nationale trots, aangedane smaad en formaliteiten vergeten en een krachtige poging doen om tot een werkelijk gesprek met de Russen te komen. Zulk een nieuwe poging tot on derhandelen zou, evenals bij arbeidsge schillen, het volgende kunnen inhouden: mindere openbaarheid tijdens de vergade ringen, maar volledige openbaarmaking der resultaten; meer soepelheid in de instruc ties aan onderhandelaars; meer gebruik maken van ervaren, neutrale onderhande laars; en althans van Amerikaanse zijde een onbevangen kijk op de aanhangige kwesties kwesties die gezien moeten worden als vraagstukken wier oplossing noodzakelijk is en niet als een aanleiding tot het houden van openbare debatten of van wedstrijden, waarin men de overwin ning poogt te behalen". Ge ziet dat dit voorstel geduchte critiek inhoudt op de thans gevolgde methoden. Die critiek begint al met de eerste woorden, waarin wordt aanbevolen vormelijkheid, nationale trots en gekwetste ij delheid opzij te zetten. Het beroep op de bij arbeidsge schillen gevolgde methoden is gerechtvaar digd: inderdaad is daar jn de regel veel meer streven bij merkbaar om tot een op lossing te komen dan bij internationale onderhandelingen. De raad om zich het be reiken van een oplossing als doel te stellen inplaats van het behalen van een overwin ning aan de conferentietafel lijkt erg een voudig en voor de hand liggend, maar is daarom niet minder nodig. „Het gebruik van ervaren, neutrale bemiddelaars" sluit zich daarbij aan: men zou ongetwijfeld vruchtbaar werk kunnen laten verrichten door mensen, die zich boven de problemen weten te stellen, onafhankelijk zijn van partijen en programma's en niet gebonden zijn aan een lastgeving, die hun in hoge mate van hun bewegingsvrijheid tijdens onderhandelingen berooft. Wie aan onderhandelaars in zulk een vrije, onbevangen positie denkt herinnert zich de Mandaten-commissie, door de Vol kenbond na de eerste wereldoorlog inge steld om de ex-Duitse koloniën te beheren. Êr zaten mannen van verschillende natio naliteit in, maar niet als vertegenwoordi gers van de staten waartoe zij behoorden. Zij hadden vrijheid van handelen en ik herinner mij dat het Nederlandse lid dier commissie getuigde dat het Franse en het Engelse lid op een goecl moment standpun ten verdedigden, die overeenkwamen met die van eikaars regeringen. Het valt niet lioht aan te nemen, dat een dergelijke methode in Amerikaans-Russische onder handelingen zou toegepast worden. Maar zij duidt wel de richting aan waarin men èou kunnen gaan: die van mensen die vrijuit kunnen spreken, en die voldoende karakter bezitten om het bereiken van een oplossing als hun doel te beschouwen en niet slechts een zogenaamd diplomatiek succes. De critiek van de Amerikaanse Quakers op tot dusver gevolgde onderhandelings methoden kan zich niet tot hun eigen land bepalen. Veeleer stammen zij uit Europa, dat er zelf geenszins van bevrijd is. Onder de oorzaken kan men gebrek aan mensen kennis vooropstellen. Het is ook voor deze tijd kenmerkend dat de grote Franse schrij ver Georges Duhamel zijn jongste werk (Les Plaisi'/fs et les Jeux) heeft doen ver schijnen onder een motto ontleend aan Pascal, die het ontbreken van mensenken nis gispte. Blaise Pascal, wijsgeer der zeven tiende eeuw, schreef drie eeuwen geleden: „Ik heb gemeend dat ik vele metgezellen zou vinden in het bestuderen van de mens, omdat deze studie bij de mens behoort. Maar ik heb mij vergist. Er zijn minder mensen die de mens bestuderen dan de geo metrie". Als men een oplossing wil bereiken door onderhandelingen is het van minstens evenveel belang dat men de wederpartij begrijpt als de aanhangige kwestie. Men moet zich in zijn gedachten en gevoelens hebben ingewerkt. Men moet beseffen welke grieven hij, al dan niet terecht, koestert en welke redenen hij heeft voor twijfel en achterdocht. Men moet datgene vermijden waarmee men hem kwetst en bereid zijn terwille van een groter doel het kleinere prijs te geven. Het is beter, zolang geen sfeer van wederzijds ver trouwen is ontstaan, met hem achter gesloten deuren te praten, omdat anders lieden er zich in gaan mengen die door Verkeerd begrip of door jacht op eigen belang de sfeer bederven. Dit klinkt alles eenvoudig genoeg, maar het eenvoudigste is vaak het moeilijkst aanvaardbaar. Met deze moeilijkheid kampen de Quakers, van wie de Groene erkent dat zij met onwankelbaar idealisme, taaie vol harding en onuitputtelijk gecluld ijveren voor meer begrip tussen tie volken, het geen in uitkomst wil zeggen: voor de vrede. En Duhamel kiest het woord van Pascal als motto.R. P. BONN, 19 Mei. (Reuter). De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Morrison heeft Zaterdag bijna zes uur in gezelschap van de West-Duitse Bondskanselier Adenauer doorgebracht. De besprekingen werden slechts voor de lunch onderbro ken. .Vervolgens ontving Morrison een aantal Duitse vakverenigingsleiders. In Duitse kringen zegt men, dat de bespre kingen van Morrison en Adenauer een "Zeer hartelijk" karakter droegen. Ook met een aantal politieke leiders, on der wie de socialist dr. Kurt Schumacher, aal Morrison een onderhoud hebben. Volgens een Britse woordvoerder te Bonn heeft dr. Adenauer, de West-Duitse kan selier en minister van Buitenlandse Zaken, een uitnodiging van de Britse regering voor een bezoek aan Engeland aangeno men. Men denkt, dat Adenauer voor het eind van het Festival of Britain in Sep tember naar Londen zal gaan. TEHERAN, (Reuter). In de Perzische hoofdstad is gedurende het afgelopen weekeinde druk diplomatiek verkeer ge weest tussen de Britse ambassade en Per zische regeringspersonen. De Britse ambas sadeur, Shepherd, bracht Zaterdag een bezoek aan premier Mossadeq en daarna aan de Sjah, teneinde mede te delen dat Engeland onder geen beding zal- instem men met de onteigening van de Anglo- Iranian en de nationalisatie van de Perzi sche oliegebieden. De jongste Britse nota en het Amerikaanse beroep op de Perzi sche regering werden op een kabinetsver gadering besproken. Het resultaat daarvan blijkt te zijn dat de Perzische regering geweigerd heeft arbitrage in het olie geschil te aanvaarden en besloten heeft de nationalisatie onmiddellijk door te zetten. Het Perzische ministerie van Financiën heeft namelijk Zondag het verzoek om arbitrage van de Anglo-Iranian afgewezen en de maatschappij verzocht vertegen woordigers aan te wijzen om te helpen de nationalisatie uit te voeren. De brief was ondertekend door de mi nister van Financiën en gericht aan de hoofdvertegenwoordiger van de maatschap pij in Teheran. In de brief van de Perzische minister van Financiën wordt verklaard dat een souvereine staat het recht heeft op zijn gebied werkende industrieën te nationali seren, hetgeen volgens de minister is ge baseerd op het internationale recht. „Een door particulieren gesloten overeenkomst kan hier niets aan af doen. Er kan geen scheidsrechterlijke uitspraak worden ge daan met betrekking tot het nationalisatie- besluit der Perzische regering en geen enkele internationale autoriteit heeft het recht zich hiermede te bemoeien", schrijft minister Varasteh onder meer. De Perzische raad voor de nationalisatie van de olie-industrie heeft de „Anglo- Iraanse oliemaatschappij" een afdruk ge zonden van zijn ontwerp voor de uitvoe ring van het nationalisatieplan cn de maat schappij verzocht al haar installaties ter waarde van vijf milliard gulden onmiddel lijk over te dragen. Russische troepen aanvaard? Volgens het Engelse blad „Sunday Dispatch" zou de regering van Perzië een aanbod van de Sovjet-Unie om Russische troepen naar Noord-Perzië te zenden in dien Engelse troepen de provincie Abadan zouden bezetten, aangenomen hebben. De Sovjet-Unie zou reeds troepen aan de Noordgrens van Perzië gereed hebben staan. De ontwerpcommissie van de Perzische Kamer heeft besloten onmiddellijk acht buitenlandse oliedeskundigen in dienst te nemen voor de exploratie en exploitatie van de olievelden buiten het concessiege bied van de „Anglo-Iraanse oliemaatschap pij", aldus hebben radio-Teheran en het Perzische avondblad „Keiman" Zondag avond gemeld. In de berichten werd niet de nationali teit der deskundigen genoemd. In de berichten werd voorts gezegd, dat Amerika geweigerd heeft aan Përzië ma teriaal voor het aanboren van diepe bron nen te verkopen, sedert op grond van de overeenkomst van 1948 de Sovjet-Unie voorrang had verkregen watbetreft de aankoop van olie van de Noordelijke olie velden. Plaatselijke dagbladen meldden de vo rige week, dat de Sovjet-ambassadeur in Perzië, Ivan Sadtsjikof, premier Mossadeq had aangeboden materiaal voor diepte boringen te leveren. Zondag heeft de Perzische minister van Oorlog in het parlement bekend gemaakt, dat de staat van belegen Khoezistan, het voornaamste gebied van de Perzische olie industrie, voor onbepaalde tijd is verlengd. De leider van de uiterste linkervleugel van de Britse Labourpartij, Richard Crossman, heeft in de „Sunday Pictorial" een artikel geschreven over de Perzische olie-nationalisatie. Perzië zou rnWeten worden toegestaan een neutraal land te worden. Het ontgin nen van de olieveld bij Abadan in het Zuiden zou met behulp van het Westen, van de velden in het Noorden met behulp van de Sovjet-Unie kunnen geschieden, aldus Crossman. Waarom zou Morrison niet een olie-conferentie voorstellen tussen Perzië, Engeland en de Sovjet-Unie? aldus Crossman. xccoccoocttxxxxwMciooaoi Het oppergerechtshof van Hongkong (Britse Kolonie) heeft Maandag veertig vliegtuigen te Hongkong, welke eigen- dom waren van een nationalistisch- I Chinese vliegtuigmaatschappij, toegewe zen aan de regering te Peking (commu nistisch China). De vliegtuigen maken deel uit van een vloot van 71 toestellen, die sedert Octo ber 1949 op een vliegveld van Hongkong werden vastgehouden. De Chinese nationalistische regering had de veertig toestellen met de overige activa van de maatschappij, die er de eigendom van had, verkocht aan een Amerikaanse maatschappij in December 1949. Het oppergerechtshof was van mening, dat de verkoop ten doel had te verhin deren, dat de vliegtuigen in handen van de centrale volksregering zouden komen. >oooooooocoooooocoooocccococxdoooccooo<xooooooocoocooooooc BOGOTA, (AFP). Volgens het Co- lumbiaanse blad „El Pais", zijn in het gebied van Cali 65 personen door bandie ten vermoord. De helft van de vermoorden behoorde tot de politie. De regering van Columbia heeft maatregelen ter bestrijding van het banditisme genomen. □SlfeïHpBII HiS Duizenden zijn gisteren, aangelokt door het zomerse weer, naar de Kennemerlandse stranden getrokken. In Zandvoort en in „Blocmendaal-aan-zee" was het nauwelijks minder vol dan op mooie dagen in het hoogseizoen, zoals deze foto van de drukte op het Zandvoortse strand bewijst. WASHINGTON, (Reuter) Het Ame- tegen aggressie collectieve veiligheid ver- rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de nota gepubliceerd, die- Zater dag aan de Sovjet-Russische ambassadeur in Washington werd overhandigd. De nota gaat over het Japanse vredesverdrag. Terwijl zij enerzijds het Russische voor stel tot het beleggen van een conferentie tussen de V.S., Engeland, de Sovjet-Unie en communistische China ter opstelling van een vredesverdrag met Japan van de hand wijst, dringt zij er anderzijds bij de Sovjet-Unie op aan, mee te werken aan de voltooiing van een ontwerp, dat van de V.S. is uitgegaan. Wat betreft het Russische voorstel om Japan een beperkte strijdmacht toe te staan voor zijn eigen verdediging en geen buitenlandse troepen in het land te houden, zegt de nota, dat Stalin in Maart 1939 had verklaard, dat een afdoende verdediging Zaterdagavond heeft het eerste volgens een Nederlands ontwerp gebouwde straal vliegtuig, de Fokker S 14, twee proefvluch ten boven Schiphol gemaakt. De eerste vlucht slaagde uitstekend. De tweede proef vlucht eindigde echter met een buiklanding in het gras, daar de piloot, Gerben Sonder- man, het landingsgestel niet kon uitkrijgen. Er bestond reeds de gehele Zaterdag middag grote belangstelling voor de Fok- kerloods, waar de S 14 voor zijn luchtdoop werd gereedgemaakt. Onverwacht ver scheen ook Prins Bernhard, die met grote belangstelling het nieuwste Fokkerproduct bezichtigde. Om half acht klom de chef- invlieger van Fokker en piloot van de Prins, Gerben Sonderman, in de cockpit. Plet toestel taxide naar de startbaan en was na een korte aanloop los. Sonderman beschreef enkele bochten boven het veld om vervolgens weer te landen. Besloten werd dezelfde avond nog een tweede vlucht te maken. Wederom was de start perfect en alles ging aanvankelijk ge heel naar wens. Het landingsgestel werd ingetrokken en de S 14 maakte fcijn eerste grote vlucht, die echter eindigde in een buiklanding in het gras van Schiphol. De heer Sonderman verklaarde naderhand: „In de lucht merkte ik al, dat er iets niet in orde was met het landingsgestel. We weten nog niet pi-ecies wat, maar in elk geval kon ik het niet meer uitkrijgen. Ik besloot daarom een buiklanding te maken op het gras. De landing lukte goed en de schade is dan ook miniem. Ik denk, dat het toestel binnen enkele dagen weer geheel hersteld zal zijn. Het gaat dan waarschijnlijk met een naar de Parijse luchtvaarttentoonstel ling". Luchtvaartexperts op Schiphol waren vol lof over de kundige wijze, waarop de heer Sonderman de buiklanding heeft uitge voerd. Aan zijn bekwaamheid is het te danken, dat de schade gering is. De S 14 is voorzien van één Rolls Royce „Derwent 5" straalmotor. Het nieuwste Fokkex'-product is ontworpen als lestoestël. Leraar en leerling zitten naast elkaar. In de vroege ochtend van Dinsdag 22 Mei zal de haringvloot uit IJmuiden, Scheve- ningen en Vlaardingen zee kiezen. Om één uur al kiezen de Scheveningers zee, de Vlaardingers vertrekken om 6 uur en de Katwijkse vloot zal eveneens om ongeveer 6 uur de IJmuidense pieren verlaten. eiste. De politiek volgens welke elk land zich zelf zou moeten verdedigen betekent „oogluikend toelaten van aggressie". Verder beschuldigt de Amei-ikaanse nota de Russen van het inrichten van „be- langenzönes" in Mandsjoerije en het on juist aanhalen van de verklaring van Cairo met betrekking tot Japan en China. Zij verwerpt de Russische suggestie om For mosa aan China terug te geven en zegt, dat de V.S. bij de onderhandelingen over het vredesverdrag niet gesteld zijn op de medewerking „van een veroordeelde ag gressor", waarmee communistisch China wordt bedoeld. Volgens de Russische opvatting voorziet de verklaring van Cairo in de teruggave van het eiland Formosa en de Pescadores aan China, aldus de Amerikaanse nota. In werkelijkheid echter zouden op grond van de verklaring Mandsjoerije, Formosa en de Pescadores aan de Chinese republiek (het nationalistische regiem) moeten wor den teruggegeven. Opgemerkt wordt, dat de Sovjet-Unie herhaaldelijk heeft ver klaard, dat de Chinese republiek niet de zelfde is als „de Chinese volksrepubliek". Ten aanzien van de door de Sovjet-Unie opgeworpen kwestie van de demilitari- satie van Japan verklaren de V.S., dat de demilitarisatie onder de bezetting van Ja pan tot stand gekomen is. Van de bellige- renten heeft alleen de Sovjet-Unie zich niet gehouden aan de desbetreffende bepa ling. Verder heeft de Sovjet-Unie, in strijd met de capitulatievoorwaarden, ongeveer 200.000 Japanse militairen niet naar huis teruggezonden. Wat de bezetting van Japan aangaat wordt verklaard, dat het ontwerp-verdrag, dat de V.S. in overleg met andere betrok ken mogendheden hebben uitgewerkt, hieraan een einde zou maken, zodra het verdrag van kracht zou worden. Indien er na die tijd nog geallieerde troepen in Ja pan zouden zijn. aldus de nota. zouden zij er niet als bezettingstroepen zijn maar in gevolge „een zodanige collectieve veilig heidsovereenkomst als Japan vrijwillig zou kunnen aangaan". India afwijzend Van officiële zijde is in New-Delhi medegedeeld, dat de Indische regering haar standpunt inzake het Japanse vredesver drag aan de Amerikaanse regering ken baar heeft gemaakt. Onder andere heeft India aanbevolen, dat het door Washington rondgezonden ontwerpverdrag ook naar Peking zal worden gestuurd. De Indische regering is van mening, dat een Japans vredesverdrag zonder medewerking van communistisch China niet in werking kan treden. Eveneens is officieel medegedeeld, dat India een Amerikaans verzoek om Indische troepen naar Korea te zenden heeft af gewezen. Zaterdag heeft de Britse minister van Oorlog, John Strachey, in Keighley op een vergadering van de Labourpartij gezegd, dat het bombarderen van Chinese steden het gehele Aziatische vasteland voor hef Westen ontoegankelijk zou maken. Het bezetten van Noord-Korea moet afhangen van de acties van de Chinezen, „maar dat betekent, dat wij ons nu nog niet moeten verbinden zulk een poging te doen. Wij moeten bereid zijn een einde van de oorlog te overwegen met de legers in de huidige posities", aldus Strachey. Volgens hem geloofden Britse militaire raadslieden niet, dat landstrijdkrachten Ghina zouden kunnen veroveren. De Chi nezen moet geleerd worden, dat aggressie geen baten geeft en dat kan het beste door de UNO gedaan worden in Korea. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat het departement elke stap om de Koreaanse oorlog op eerzame voor waarden te doen eindigen, zal toejuichen, als deze maatregel maar niet neerkomt op „sussen". De woordvoeder zei dit als commentaar op een bij de Amerikaanse Senaat inge diende resolutie om de UNO te verzoeken te streven naar beëindiging van de oorlog Allard Pierson: Mensenkennis is een artistieke kennis en artistieke kennis is op geen enkel gebied mogelijk.zonder liefde voor het voorwerp dier kennis. op 25 Juni, op welke datum het een jaar geleden zal zijn dat de oorlog uitbrak. In officiële en diplomatieke kringen in Washington zijn de geruchten, dat de Sovjet-Unie bereid zou zijn directe bespre kingen met Amerika te beginnen voor een overeenkomst op Korea, sceptisch ontvan gen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard niets van een dergelijk voorstel te weten. Autoriteiten zeggen ver baasd te zijn, dat de berichten als bron „welingelichte diplomaten" geven. Ge woonlijk goedingelichte kringen zeggen niets van deze geruchten te weten. Ook een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard niets af te weten van informele voorstellen van Russische zijde tot herope ning van besprekingen over beëindiging van de oorlog in Korea en regeling van de kwesties in-het Verre Oosten. Een bericht van deze strekking is door een Amerikaans persbureau verspreid. TOKIO, (Reuter) Aan het Westelijke en West-centrale front in Korea zijn de verbondenen Zondag tot „een krachtige verkenningsactie" in Noordelijke x-ichting overgegaan. Volgens berichten zijn zij tot ongeveer 15 km opgerukt. Op enkele plaatsen ontmoeten de geallieex-den hevige op andere plaatsen echter slechts lichte tegenstand. Een communiqué van het achtste leger meldt, dat Zuid-Koreanen ten Noord- Westen van Seoel, Amerikaanse eenheden ten Noorden en andere troepen van de UNO ten Noord-Oosten van de stad op rukken. Zuid-Koreaanse troepen ten Zuiden en ten Zuid-Oosten van Tsjanggangni meld den hevige gevechten tegen een Noorde lijke strijdmacht ter grootte "'a.x een divisie. Chinese kolonnes, uitgeput door vier dagen zware aanvallen, zijn Zondag terug getrokken uit de bres, die zij in de cen trale sector in de geallieerde linies hadden geslagen. Volgens berichten trekken zij in Noordelijke richting terug en verbi'eken, waar mogelijk, het contact. De Ameri kaanse tweede divisie in samenwerking met Franse en Nederlandse bataljons heb ben de bres gedicht. Ondanks de regen zetten Maandag de geallieerden de achtervolging van een Chi nese strijdmacht ten Noorden en Noord- Westen van Seoel voort. In dit gebied was een sterke Chinese strijdmacht geconcen treerd voor de aanval op Seoel. Ten Noord-Westen van de stad rukten de geallieex-den ongeveer 11 km op. Zij trachten de druk op de verbondenen, die in Oostelijke richting tegen een Noorde lijke ovex-xnacht vechten, te verlichten. Ten Oosten van Tsjoentsjon, het centrale punt van het Chinese offensief, handhaafde de vijand zijtn druk op de rechterflank van de Amerikaanse tweede divisie en de Zuid- Kox-eaanse troepen. Zondag was aan de bevolking van Seoel rijst en geld uitgereikt voor het geval de vex-dediging van de stad zou ineenstorten. Toen Maandag het nieuws zich vebreidde, dat geallieerde patrouilles.ten Noorden van de stad tot het offensief waren overge gaan, kregen de 124.000 inwoners van de Zuid-Koreaanse hoofdstadweer hoop. In de nacht van Zondag op Maandag en Maandagmorgen vroeg hebben aan het Oostelijke fx-ont eenheden van de UNO een serie aanvallen gedaan op belangrijke knooppunten, teneinde grote vijandelijke strijdkrachten cp te houden. Aan het centrale fx-ont werd in het ge bied van Tsjangongni een groep van 1.000 man verbonden tro pen ingesloten, doch met de hulp van een Zuid-Koreaanse ko- lonne kon zij uit de omsingeling breken. In de centrale sector hebben de Amerikanen tegenaanvallen gedaan en mig terrein ver overd. De verbonden troepen zijn vandaag Moensan, 40 km ten Noox-d-Westen van Seoel, en Oeidjongboe, 25 km ten Noorden van de Zuid-Koreaanse hoofdstad, binnen- getx-okken. Veiligheidsraad-resolutie had nog geen uitwerking De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Saleh El Din Pasja, heeft op een persconferefttie meegedeeld, dat Egypte het vorig jaar ingestelde verbod tot aflevering van de militaire uitrusting, die Syx-ië van Egypte had gekocht, heeft opgeheven. De raad van de Arabische Liga heeft medegedeeld, dat te Damascus een centraal bureau is gesticht om de economische blok kade van Israel door de Arabische landen sterker te maken. In de andere Arabische hoofdsteden zullen bijkantoren komen. Een woordvoerder van het Isx-aelische ministex-ie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Israel vastbesloten is de droogmaking van de Hoeleh-moerassen met succes te voltooien. (Deze droogma king is de directe oorzaak van de jongste botsingen tussen Israel en Syrië. De Veilig- heidsx-aad heeft Vx-ijdag een resolutie aan genomen waarin Isx-ael wordt verzocht de werkzaamheden in het betrokken gebied te staken en de Arabieren naar hun haard steden te laten terugkeren). De Syrische premier heeft intussen ver klaard, dat het plan tot drooglegging van de moerassen nooit zal worden voltooid zonder de goedkeuring van Syx-ië. Syrië heeft geen bezwaar, tegen de uitvoering van dergelijke werken als zij „zuiver menslie vend" zijn, maar de premier zeide overtuigd te zijn dat Israel andere bedoelingen met het plan had. Op de vraag, welke houding de Ax-abische staten zullen aannemen, indien Israel zou weigeren de besluiten van de Veiligheids raad na te komen, heeft de Syrische mi nister-president verklaard, dat de Arabi sche regeringen zich dan gedwongen zou den zien hun belangen desnoods met geweld te verdedigen. Tussen Groenland en Noorwegen bevindt zich een gebied van hoge luchtdruk, terwijl midden op de Oceaan een uitgestrekt lage drukgebied is gelegen, waaromheen de Jaatste dagen grote hoeveelheden koude lucht uit Noord-Canada over de Oceaan in de richting van West-Europa zijn ge stroomd. Het front dat de voorste be grenzing vormt van deze koude lucht, bereikte vanmorgen ons land, waarbij enige regen viel. Aangezien de luchtdruk ten Westen van de Golf van Biscaye daalt, zal de wind tijdelijk weer naar het Zuiden draaien en de temperatuur weer enige stijging ondergaan. OVERDAG HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk opklaringen en wei nig wind, later weer toenemende bewolking met kans op enige regen en matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Vannacht koeler dan in de afgelopen nacht, morgen overdag hogere temperaturen dan vandaag. 22 Mei Zon op 4.38 uur, onder 20.36 uur. Maan op 23.16 uur, onder 4.42 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag: 21 Mei Hoog water: 3.18 en 15.44 uur. Laag water: 11.21 en 23.47 uur. Dinsdag 22 Mei Hoog water: 4.02 en 16.31 uur. Laag water: 12.09 uur. =:mist SNEEUW REGENS MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN GEHEELBEW n ONWEER O ONBEWOLKT LICHT BEW. HALE. BE*. ZWAAR BEW 1005 isobaar v belangrijk v neerslag- GEBIED CENTRA: H hoge druk L lage druk Nik scheidingslijn-pront-tussen lucht van verschillende herkomst stano van dit teken geeft de windrichting aan- iedere hele owarsstreep 16 een wind- per secqnqe

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1