r OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Olieconflict „Nationalisatie is wettelijke noodzaak, die geen vertraging meer duldt" „Democratie moet worden verdedigd tegen van nieuwe nazi's" eerberic ht Handelaars in toegangskaarten te Antwerpen veroordeeld Padvinders naar Lunteren Perzisch antwoord aan Amerika: Amerikaanse aanbeveling wordt beschouwd als inmenging in Perzische binnenlandse zaak Overeenstemming over belangrijke kwestie Het woord is aan Morrison waarschuwt Duitsland Spaanse regering poogt het verzet te breken Privé-proces m Brussel tegen concentratie-kampen Deens vissersbootje gestrand Democratische partij in Saarland verboden Vijandelijk offensief in Korea overal verzwakt HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 264 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor io Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 22 MEI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 122 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE Perzische premier dr. Mossadeq, ver stoken in het parlementsgebouw waar hij zich zorgvuldig laat bewaken, zegt dat hij gebonden is door het parlementsbesluit tot nationalisatie van de Britse oliemaat schappij- Amerika heeft bij hem aange drongen op het voeren van onderhande lingen met Engeland, maar hij voelt zich blijkbaar dermate bedreigd door de drang der extremisten, dat hij daar een afwijzend antwoord op heeft laten geven. „Nu het wetsontwerp betreffende de nationalisatie der olie-industrie tot wet is verheven en de regering gehouden is die ten uitvoer te leggen kan een vriendschappelijke aanbe veling door een buitenlandse mogendheid, ongeacht de vorm waarin zij wordt gedaan, slechts worden opgevat als een inmenging in binnenlandse Perzische aangelegen heden". Dit is wel een merkwaardige uitspraak. Als men deze opvatting als toonaangevend in de wereld zou moeten beschouwen, zou het met pogingen tot bemiddeling afgelopen zijn. Maar zoveel betekenis heeft het woord van de benarde Mossadeq niet. Als toelich ting van zijn uitspraak heeft hij eraan toegevoegd: „De woede van het Perzische volk zal worden opgewekt, indien zich ook maar de geringste vertraging bij het uit voeren van de wet voordoet". En deze toe lichting beperkt zijn verklaring tot de huidige verwarde toestand in Perzië. Als hij het over de woede van „het Perzische volk" heeft moet men dat ook niet te let terlijk opvatten. Nog nooit is een geheel volk woedend geworden, evenmin als ooit een geheel volk zich heldhaftig, of lafhartig, of geestdriftig of ontmoedigd heeft gedra gen. Mossadeq bedoelt de extremisten, voor wie hij beducht is en die hem geenszins vertrouwen al is hij zelf nationalist. Zijn regering verkeert in wankele toestand. Hij is niet zeker van zijn leven als hij het parlementsgebouw verlaat dus zelfs niet als hij het onder gewapend escorte ver laat en men kan zich afvragen of dit eigenlijk wel regeren mag heten. Men kan Ortega y Gasset, de Spaanse denker, op slaan en bij hem lezen: „De heerschappij is niet de greep naar de macht, maar de rustige uitoefening der macht. Heerschappij voeren wil zeggen gezeten zijn, gezeten dus op een troon, een azuren bank, een ministersfauteuil. De staat is tenslotte de stand van de openbare mening. Het is een overwichts-toestand, een geval van statiek". Dr. Mossadeq zit daar in het parlement in een ministersfauteuil en hij verplaatst zich niet, hetgeen in letterlijke zin een statisch geval mag heten. Maar aan die andere voor waarde die Ortega stelt: rustige uitoefening der macht, voldoet hij niet. En zijn „over wicht" is kennelijk onzeker. Vermoeit u dus niet met hem te benijden. Vergist u niet door hem als een vriend der Russen te beschouwen. Hij gunt hun de oliemaat schappij evenmin als aan de Engelsen of aan de Amerikanen, die hem teleurgesteld hebben door de Engelsen te steunen in- plaats van hen dwars te zitten. Hij wil de olie ten voordele van zijn Perzen doen strekken. Er zijn niet genoeg Perzen, zij hebben weinig wapens bovendien en hun politieke toestand is behalve verouderd ook nog chaotisch. Zij zitten lelijk in de knel tussen het Oosten en het Westen, op een bij uitstek belangrijk strategisch punt. En zij hebben er bitter weinig vreugde aan beleefd dat William Knox d'Arcy indertijd die olie in hun land ont dekt heeft. Als klein volk tussen grote volken moet men niet al te grote rijkdom men in zijn vaderlandse bodem hebben als men in vrede wil leven. Tenminste niet, zolang men niet tot een machtige Unie behoort. De koppigheid van de aan handen en voeten gebonden Mossadeq is intussen zeer onaangenaam voor de Engelsen. Onze Lon- dense correspondent heeft vanmorgen ge seind dat zij erop voorbereid zijn dat hij iedere onderhandeling met de Engelse rege ring zal afwijzen en alleen bereid blijken, met de olie-maatschappij over schadever goeding en het gebruik van Engelse technici te spreken. De Engelsen hopen evenwel op de wankele toestand, waarin zijn ministers zetel verkeert. Zij willen tijd winnen. Als Mossadeq, die moet steunen op een even nietige parlementaire meerderheid als Attlee zelf die overigens geen gevaar loopt, beschoten te worden als hij het La gerhuis verlaat ten val wordt gebracht hoopt men met een gematigder man te maken te krijgen. Dit lijkt denkbaar, maar die gematigde man zal het dan nog erger aan de stok krijgen met de extremisten dan Mossadeq. Dadelijk. Wellicht zal hij al vermoord worden eer hij zijn kabinet heeft geformeerd. De Perzische minister-president is in geen geval een man, voor wiens levensverzekering assuradeurs zich gaarne zouden inspannen. Een slecht risico. In de laatste dagen is de kans op gewa pende Britse tussenkomst in Perzië schijn bar verdwenen. De Russen zouden daar, krachtens een verdrag van reeds dertig jarige leeftijd waarin zij de Perzen militaire hulp garanderen, als vreemde troepen hun grenzen zouden overschrijden, hunnerzijds met troepenzendingen op kunnen antwoor den. En dit zou tot „een tweede Korea" kunnen leiden, met alle gevaren van dien. Dat het vermeden zal worden staat nog niet vast. Maar de kans erop lijkt verminderd. R. P. Te Antwerpen hebben zeventien per sonen terecht gestaan, die aan de voor avond van de voetbalmatch Holland— België van 12 November 1950 handel ge dreven hebben in toegangskaarten. Drie van deze zeventien werden vrijgesproken. Voor de anderen varieerden de straffen van 1500 tot 2000 frank boete en van een tot twee weken hechtenis. Op 2 en 3 Juni zullen leiders en leidsters van de „Nederlandse Padvinders" uit het Sehele land naar de Goudsberg in Lunteren h'ekken om daar het hoogtepunt in de Pad vinderij „De Nationale Koempoelan" ge zamenlijk te vieren. Op deze bijeenkomst heeft de installatie van (Je Hoofdcommis saris, jnr, J. M. Ravesloot, burgemeester vart Almelo, plaats. TEHERAN (Reuter). De Perzische minister van Buitenlandse Zaken Baqir Kazcmi heeft Maandagavond een verkla ring van de volgende inhoud aan de Ame rikaanse ambassadeur .te Teheran, Henry Grady, overhandigd: „De Amerikaanse verklaring over het olievraagstuk en de vorm, waarin het was gegoten (Amerika drong op onderhandelingen met Engeland aan), hebben in gezaghebbende Perzische kringen, waar men een dergelijke mede deling niet verwachtte, een zeer onprettige indruk gemaakt. Nu het wetsontwerp be treffende de nationalisatie der Perzische olie-industrie tot wet is verheven en de Perzische regering gehouden is deze ten uitvoer te leggen, kan een vriendschappe lijke aanbeveling door een buitenlandse mogendheid, ongeacht de vorm waarin zij wordt gedaan, slechts worden opgevat als een inmenging in binnenlandse Perzische aangelegenheden. De woede van het Pex-zi- sche volk zal worden opgewekt, indien zich ook maar de geringste vertraging bij het uitvoeren van de wet voordoet". In het schrijven van minister Kazemi aan de Amerikaanse ambassadeur wox-dt nog het een en ander aangehaald uit een ver klaring welke Mossadeq eens, toen hij nog afgevaardigde was, in de Perzische Tweede Kamer heeft afgelegd en waarin hij zeide: „Ik wilde dat enkele leden van het Britse Lagerhuis zich eens naar Perzië begaven om daar zelf te zien hoe de Brits-Iraanse oliemaatschappij het Perzische volk be handelt en hoe zij, in strijd met alle be ginselen van rechtvaardigheid en eerlijke bedoelingen, reusachtige winsten maakt ten koste van de Perzen. Het optreden van de „Anglo-Iranian" heeft de woede van het volk opgewekt en het dermate zenuw achtig gemaakt, dat slechts een nationali satie van de bezittingen der maatschappij de gemoederen weer tot bedaren zal brexx- gen". Onze correspondent in Londen telefo neerde ons heden: Vandaag zal het Engelse kabinet op nieuw bijeen komen om te beraadslagen over de situatie in Perzië. Deze bijeenkomst is vdn het uiterste gewicht omdat Londen zal moeten proberen Teheran een slag voor te komen. Niets zal kunnen worden gedaan voor het Pex'zische antwoord op de Britse nota bekend is, hetgeen zeer waarschijnlijk pas aan het einde van de week zal zijn. Doch de x-egering zal moeten weten hoe ie reageren indien zoals te verwachten is het Engelse voorstel verworpen wordt. Men is er op voox-bex-eid dat Perzië inder daad onderhandelingen zal afwijzen en zal betogen dat de nationalisatie een feit is waaraan niet meer getox'ixd kan worden. Wel gelooft men in Londen dat Perzië bereid zal zijn de kwestie der schadever goeding en het gebruik van Britse technici te bespreken. Dit wordt afgeleid uit het verzoek van de Perzische regering aan de oliemaat schappij om vertegenwoordigers aan te wijzen voor de discussie van de ovex-ne- rriing van de industrie. Grote voldoening heerst er in Londen over het voortdux'ende nauwe contact tus sen Engeland en de Verenigde Staten en over het achterstellen door de Amerikanen van de eigen olie-belangen. Perzië had er blijkbaar vast op gerekend dat de Ameri kanen mee zouden helpen om de Britse concurrenten er uit te werken. Uit een dagbladartikel ixx Teheran is op te maken dat Perzië waarschijnlijk ook een dispuut voor het Internationale Hof in Den Haag zal verwerpen op grond van het feit dat hier volgens Perzische opvatting De Plaatsvervangers in Parijs PARIJS (Reuter) De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogendheden hebben Maan dag te Parijs met hun besprekingen een belangrijk resultaat geboekt door het eens te worden over het plaatsen van de Duitse demilitarisatie op de agenda voor een mi nisters-conferentie. Hiermee is men het eens geworden over het meest omstx-eden punt van de agenda, namelijk de oorzaken van de huidige inter nationale spanning. Het Sovjet-Russische voorstel is aange nomen, volgens hetwelk de Duitse demili tarisatie tweemaal op de agenda zal voor komen: eenmaal in de inleiding en vervol gens ergen na het punt, dat gaat over vex-mindering van bewapening. In een aantekening onder aan de agenda zal worden verklaard, dat de plaatsver vangers het niet eens konden worden over de vraag, welke plaats precies de Duitse demilitarisatie op de agenda moet innemen. Volgens de Engelse plaatsvervanger, Davles, moeten nog slechts twee punten geregeld worden: De volgorde der agenda punten en de Sovjet-Russische eis, dat het Noord-Atlantisch verdrag op de agenda wordt geplaatst. Davies stelde deze volgorde voor: 1. Het punt over de oorzaken van de internationale spanning. 2. Het Oostenrijkse vredesverdrag. 3. De Duitse eenheid en voox-bereiding van een Duits vredesverdrag. 4. De vredesverdragen met Italië en de Balkanlanden en ovei'eenkomsten be treffende Duitsland en Oostenrijk. Het Italiaanse vredesverdrag, voor zover het Triëst betreft. Gromyko dx~ong er opnieuw op aan, het Noord-Atlantisch verdrag op de agenda op te nemen. Hij wilde de volgorde der punten niet bespreken, voordat volledige overeenstemming is bereikt over de puntexx zelf. Volgens de Franse plaatsvervangex-, Parodi, kunnen de Westelijke afgevaardig den hun ministers niet de bespreking van een punt opdragen, dat hun regeringen ïxiet besproken willen zien (het Noord-Atlan tisch vérdrag). 5. geen sprake is van een conflict tussen twee regeringen, maar tussen een regering en een commerciële onderneming. Doch op merkelijk acht men het dat in dit artikel het Engelse voorstel om een missie te zen den niet verworpen wox-dt. Tijdwinnen is voor Engeland thans het belangrijkste om dat de uiterst wankele regering van Mos sadeq, die zich alleen kan handhaven door in sneltreinvaart het nationalisatieplan uit te voeren, binnenkort naar men te Lon den hoopt vervangen zou worden door een meer gematigd kabinet. De tegenwoor dige Perzische regering steunt immers slechts op een geringe meex-derheid van Kamerleden. De politieke situatie in Perzië is uiterst verward. Londen gelooft dat in elk geval sommige Pex-zische leiders gunstig staan tegenover onderhandelingen, maar dat zij machteloos zijn door de invloed van de extremisten. Anonymus: Maak u geen zorgen over wat de mensen van u denken, want zij breken zich het hoofd niet over u, maar vragen zich af wat gij van hen denkt. Gistermiddag is onder zeer grote belangstelling aan de Kloveniersburgwal in Amster dam de „Haak in"-bazar door de echtgenote van de burgemeester, mevrouw^ d'Ailly- Fritsche geopend. Tijdens de rondgang. Van links naar rechts: mevrouw d'Ailly, de promotor van de „Haak-in"-actie de heer Bodegraven en de secretaresse van het Amsterdamse Dames Comité mevrouw Th. J. M. Wurtz-Gantzert. BONN, 21 Mei (Reuter) De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Morrison heeft Maandag op een persconferentie te Bad Godesberg bij Bonn verklaard, dat zijn besprekingen met West-Duitse regerings leiders succes hebben gehad. Het is be langrijk, dat de op hoog niveau gelegde contacten zouden worden gehandhaafd, vandaar dat Adenauer was uitgenodigd een bezoek aan Londen te brengen Moxrison zei, dat er geen gezamenlijke verklaring over de besprekingen zal wor den uitgegeven en dat hij geen eenzijdige verklaring wilde afleggen. Gevraagd naar het wederopduiken van nazi-partijen, die bij de jongste verkie zingen in Duitsland aanzienlijke successen boekten, zeidn Morrison: „Dit staat mij niet aan. Het is geen prettige ontwikkeling. Ik geloof dat Duitsland een verschrikkelijke ervaring heeft gehad. Nu het de democratie heeft geki-egen, moet het er niet voor terug deinzen passende maatregelen te nemen voor de verdediging der democratie". Morrison wees voorts op de noodzake lijkheid waakzaam te blijven ten opzichte van het communisme. Toen men hem in het bijzonder vragen stelde over de West- Duitse communistische partij, zeide de minister: „Wanneer een democratisch be wind ernstig bedreigd wordt door een mo gelijke revolutionnaire macht, dan is het vex-plicht zichzelf tegen die macht te ver dedigen, ongeacht uit v/elke hoek". Gelijk bekend heeft de West-Duitse re gering het voornemen de sterkste neo- fascistische groep de S.R.P. (Sozialistische Reichspartei) als ongrondwettelijk te ver volgen. Van een dergelijk voornemen is nog niet ten opzichte van de communisten melding gemaakt. Morrison bevestigde de juistheid van de berichten over Engelands bex-eidheid ge- allieex"de controlebevoegdheden in het Ruhi'gebied aan het hoge gezagsorgaan on der het Schumanplan over te di-agen. „Wij staan daar niet onsympathiek tegenover", zeide hij in antwoord op een hem gestelde vraag, doch wilde verder niet op de kwestie ingaan, omdat naar hij zeide de Britse re- MADRID, (Reuter). Volgens officieel niet bevestigde berichten heeft de Spaanse regering Maandag een twaalftal personen gearresteerd, die trachtten voor heden in Madrid een „wandel-naar-je-werk" de monstratie te organiseren. De organisatoren hadden er bij de bevolking op aangedron gen geen gebruik te maken van vervoer diensten en winkels en amusementsbedrij ven te boycotten. Kettingbrieven, van linkse zowel als van rechtse groeperingen afkomstig, doen al drie weken in de Spaanse hoofdstad de ronde. Zij dringen aan op een „zwijgend protest" zonder demonstraties. Allen zou den stipt op tijd op hun werk moeten zijn, aldus deze brieven, maar niemand moet gebruik maken van openbare vervoermid- delen, behalve ouderen en zieken. Kettingbrieven van rechtse groeperingen willen de boycot als „protest tegen de hui dige vakverenigingen en de misbruiken bii de voedseldistributie". De toestand is nogal verward, aangezien ook aanhangers van Franco kettingbrieven hebben laten circuleren. Er blijven ook geruchten over de moge lijkheid van een algemene staking. Gedu rende de afgelopen week heeft de politie in de Baskische provincies negen stakings leiders en in Barcelona 15 „anarchisten" gearresteerd. Hieruit leiden waarnemers af, dat de politie de recente moeilijkheden nauwgezet onderzoekt. Zij verwachtten dat heden de toestand in Madrid rustig zou zijn. Nader wex'd gemeld: Duizenden gingen vanochtend te voet naar hun wex'k. Vooral in de bussen uit de arbeidersbuurten zaten slechts enkele passagiers. De ondergrondse treinen waren vaak maar half vol. Van taxi's werd een druk gebruik gemaakt, vooral door vrouwen die blijkbaar vreesden dat de openbare ver voermiddelen zouden worden aangevallen. Incidenten deden zich echter niet voor. gering het gehele plan-Schuman nog in studie had. Ook de kwestie van de betogingen voor het teruggeven van Helgoland kwam op de persconferentie te sprake. „Ik vind het erg onverstandig om cp plekken te gaan lopen waar bommen worden uitgeworpen", was het enige commentaar van de Britse mi nister. (United Press). (Van onze correspondent in Brussel) Onder grote belangstelling begon giste ren te Brussel de eex-ste zitting van de als privé-gerechtshof fungerende internatio nale commissie tegen het concentratie kampen-systeem. Wij vonden de Neder landse x-echtex-s, de vice-px-esident mr. B. W. Stomps, en de plaatsvervangende rechter mr. P. J. Prinsen Geerligs, beiden advoca ten te Haarlem bereid tot een interview over deze voor de mensheid zo belangrijke kwestie. De internationale commissie wex-d na voorbesprekingen te Den Haag in dé zomer van 1950 opgericht door oud-politieke ge vangenen. Op 2 April verkreeg zij de Bel gische rechtspersoonlijkheid. Fransen, Bel gen, Nederlanders, Duitsefs en republikein se Spaxij aarden maken er deel van uit. De commissie, aldus zeide mr. Stomps, zal het vermoedelijk bestaan van concen tratiekampen in sommige landen onderzoe ken en dit ten overstaan van de wereld opinie aanklagen. Tot de Spaanse, Griekse, Joegoslavische en Sovjet-Russische regelingen werd een verzoek gexlcht om een enquête-commissie in deze landen toe te laten. De eerste drie landen hebben dit verzoek ingewilligd. Een commissie van instructie voor Spanje, wel ke in de eerstkomende zomer naar dit land zal vertx-ekken, wordt geleid door de Ne derlandse reserve-majoor De Swaxl uit Den Bosch, en een commissie voor Gxlekenland door mr. Stomps. Rusland heeft het ver zoek van de commissie genegeerd. Het Brusselse gerechtshof wordt gepx-esi- deercl door de Fx-ansman Bachalowski. Als vex-tegenwoordiger van het openbaar mi nisterie tx-eedt op de bekende Franse schrij ver David Rousset. De eex-ste zitting zal een week in beslag nemen en geheel zijn gewijd aan de onder vraging van 25 Russische getuigen. Het zijn voor het merendeel geboren Sovjet- bux-gers, soldaten van het Russische leger en krijgsgevangenen uit Duitsland. Zij wensten niet naar hun land terug te keren. De 25 Russen zullen nauwkeurig en lang durig worden ondervraagd. Hun wordt ver boden hun getuigenissen te baseren op ver halen, die zij van derden hebben gehoord. „Ons initiatief is daai-om zo belangrijk", zo zeide mr. Stomps, „omdat wij experts in deze kwestie zijn geworden. De regeringen kunnen ons geen vex-haaltjes vex-tellen. Wij zullen het ruiken, wanneer ergens concen tratiekampen bestaan. Men zal ons geen x-ad voor ogen kunnen dx-aaien, zoals aan die Zwitserse Rode Kruis commissie, die tijdens de oorlog Auschwitz bezocht en niets merkte". Gistex-en werden twee Russische getuigen gehoord. Eén ervan was ambtenaar in Le- ningx-ad eix werd in een kamp te Archangel opgesloten. Toen Sovjet-Rusland dwang arbeid organiseerde, groeide de bevolking van dit kamp snel aan tot 20.000 pex-sonen, waarvan er echter 9000 stierven. Met expressieve gebax-en, zodat vele aan wezigen iix de zaal zijn Russische uiteen zetting begrepen, vertelde de getuige, dat hij gezien had, hoe sommige gevangenen zich vrijwillig een hand afhakten om niet langer te worden te werk gesteld. Maar na korte tijd werden de verminkte gevange nen als saboteur-s terecht gesteld. Het Deense vissersbootje „Sawwa" is Maandagavond vastgelopen op de Razende Bol nabij de Haaksgronden. De redding boot „Doris Rijkers" voer uit, maar maakte een vergeefse reis. De vier opvarenden van het Deense bootje wensten niet aan wal te gaan. De zee was volkomen x-ustig, zodat ex- voor hexx geen gevaar viel te duchten. Zij wilden zelf proberen het vaartuig vlot te krijgen. l?e „Sa\vw§" was met een lading, vis bp weg naar IJmuiden. Haar bezit is door de Staat geconfiskeerd SAARBRÜCKEN, (U.P. en A.N.P.). De regering van het Saargebied heeft de in de oppositie zijnde Democratische par tij verboden en haar van tegen de staat gerichte activiteit beschuldigd. Deze partij is voorstandster van hereniging mei Duits land. De politie heeft huiszoekixxg gedaan bij verscheidene leiders van de Democrati sche partij. De regering heeft ook bekend gemaakt dat alle bezittingen van de Demo cratische partij geconfiskeerd worden en aan de staat komen. Waarnemers geloven dat het optreden van de regering het gevolg is van het plan van premier Hoffman, leider van de Chris telijke Volkspax-tij, om zijn regering en partij verder te versterken met het oog op de verkiezingen van volgend jaar. De Christelijke Volkspartij wenst dat het Saargebied een onafhankelijke staat wordt met sterke economische banden met Frank rijk. De Democx-atische partij verloor haar parlementaire vertegenwoordiging kort ge leden, toen zij haar drie afgevaai'digden uit de partij zette. Dit drietal staat thans als onafhankelijken geboekt. Het verbod van de pro-Duitse Democra tische partij heeft de toon, die men in re geringskringen te Bonn tegenover het hui dige bewind in Saarbrücken aanslaat, nog verscherpt. De West-Duitse kanseliex-, dr. Adenauer, zei: „Ik hoop dat dit er toe zal bijdragen, dat de Saarlanders hun veront- waardiging zullen uiten tegen de ondemo cratische maatregelen van een ondemocra tische regering". Oevrigens zeide de kanselier dat zijn re gering het vx-aagstuk met de nodige reserve zal blijven behandelen in de overtuiging, dat men „het beste doet vertrouwen te stellen in de natuurlijke ontwikkeling, die de stemming in Saarland ondergaat". Dr. Adenauer vermeed bij zijn critiek zich tot de Franse autoilteiten van het ge bied te richten. Hij zeide integendeel de scherpe reacties van de Saai-regering te be schouwen als een gevolg van de zwakte, die deze regering voelt door de houding dei- Franse regering bij de besprekingen over het plan-Schuman. Het verbod der partij gaat volgens Adenauer lijnrecht in tegen de door de Franse regering aangenomen houding. Inmiddels gaan de sociaal-democraten voort met de West-Duitse i-egering mede verantwoordelijk te stellen voor de ontwik keling in Saarbrücken. Ook in de Duitse pers wordt het Franse toezicht uitdrukkelijk verantwoordelijk ge steld voor bepaalde maatregelen in het Saargebied. TOKIO (Reuter). De vei-bonden troe pen hebben Dinsdag de Noordelijken in alle sectoren van het front teruggedron gen. In het Westen voi-derden de geallieer den tot de Zuidelijke oever van de Imdjin. In een communiqué van het achtste leger woi-dt gezegd, dat de aanvallen van de tegenstander thans weinig moeite geven. De kracht van het Noordelijke offensief is in alle sectox-en afgenomen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie hebben de strijdkrachten der UNO in Korea in de vijf dagen van het huidige Noordelijke offensief tot en met 20 Mei 1.618 man aan doden en gewonden ver loren. De tegenstander verloor in deze zelfde tijd 58.000 man aan doden en ge wonden, aldus een woordvoerder van het ministerie. Onder deze 1.618 bevinden zich 960 Amerikanen, namelijk 134 doden en 826 gewonden. Voor het aantal vermisten zijn de juiste cijfex-s nog niet bekend. Van de Zuid-Koreanen werden 48 man gedood en 497 gewond. Van de onderdelen der ver bonden legers uit andere landen wex-den dus 22 -man gedood en 91 gewond. Het ministerie wil over doden en ge wonden van andere nationaliteit dan de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse geen bij zonderheden geven, daar de tegenstander hiex-door waardevolle inlichtingen zou krij gen over de troepenplaatsing, aldus de woordvoerder. De Amerikaanse tweede divisie, waarvan Franse en Nederlandse tx-oepen deel uit maken, heeft naar schatting in het gebied van Indje, waar een gx-ote Noordelijke doorbraakpoging is voorkomen, de tegen- standex-s 37.750 verliezen toegebracht in de vijf dagen van hun offensief. Vlammenwerper Reuters cox-respondent in Korea meldt, dat hij een demonstratie met een nieuw soort vlammenwerper heeft bijgewoond. Het wapen is enkele dagen voor het begin van het jongste Noox-delijke offensief ge reed gekomen en i-eeds in de strijd gebruikt. Het geeft een vlammenzee, die 80 m2 ter rein bestrijkt en 60 meter hoog kan gaan. De technische bijzonderheden zijn nog ge heim. Met een Dakota van de Nederlandse lucht strijdkrachten arriveerde Maandagavond op het vliegveld Valkenburg kapitein J. Linzel, die op 12 Februari 1951 te Hoeng- song abusievelijk als gesneuveld was op gegeven. In een hospitaal te Tokio las hij in een Nederlandse courant zijn eigen overlijdensbericht. Foto: kapitein J. Linzel, die nog niet van zijn verwondingen hersteld is, met zijn vrouw na zijn aankomst op Valkenburg. Het front dat gisteren in Nederland op vele plaatsen regen bracht, heeft zich in Noord-Oostelijke richting verplaatst naar Denemarken. Het werd gevolgd door opklaringen die vannacht de tem peratuur plaatselijk vrij sterk deden dalen. Bij de ingang van het Kanaal bevond zich hedenmorgen een kern van lage druk. Het bijbehorende front dat zich middernacht boven Frankrijk be vond trok snel in Noord-Oostelijke richting en deed hedenochtend de be wolking in ons land snel toenemen. Op de Oceaan is thans weer een nieuwe depressie in aantocht. ;>xxxxxxx«cx>oooar«oooooocxx)OOOOoooooooooocooocooooc-, 'Q ONBEWOLKT 0 LICHT 8£W 0HALTBEW «'ZWAAR SEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN ITÜ DNWEER iptempssatuur !005 ISOBAAR .y BELANGRIJK *EESSLAG- GEBIED -CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK scheidingslijn-pront-tussen lucht van verschillende herkomst stand van-dit teken'geeft de windrichting aan- iedere. h£le d'warsstreep is een wlntj- sneC.heidva'n .ui je. Me ter per seconde WISSELEND WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen. Overwegend ma tige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind. Over het algemeen iets ho gere temperaturen. 23 Mei Zon op 4.36 uur, onder 20.37 uur. Maan op onder 5.40 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 Mei Hoog water: 4.02 en 16.31 uur. Laag water: 12.09 uur. Woensdag 23 Mei Hoog water: 4.49 en 17.22 uur. Laag water: 0.31 en 12.57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1