BRANDERIGE HUID Nederlandse Kamer van Koophandel in Londen bestaat vandaag zestig jaren PU ROL IS PUUR GENEESKRACHT DÉBRALI1ME Radio geeft Woensdag Prof. dr. J. P. Kruyt gaf toelichting op rapport over gemeente-classificatie Wereldnieuws Onmisbare schakel tassen Engelse en Nederlandse commerciëlen Eerste promoties te Brussel van „Nederlandstalige" studenten Twee militairen overleden na inenting tegen pokken Clandestiene zender „Noordster" opgespoord Slotdividend Koninklijke acht procent Winstsaldo over 1950 89.404.586 pond sterling Amerikaans voorstel Griekenland en Turkije in het Atlantisch Pact De Cominform stookt Nederlandse tentoonstelling in Dortmund geopend VOOR CENT EEN DOOSJE 20- HET EENVOUDIGE PAKJE MET DE RIJKE INHOUD Nederlanders gaan 2500 ha in Canada droogleggen Vliegtuig voor ambassadeur Kirk werd opgehouden Sinds 15 April werd het leven weer duurder PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR DINSDAG 22 MEI 1951 2 ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Londen) Vandaag, 22 Mei, viert de Nederlandse Kamer van Koophandel in Londen haar 60-jarig bestaan met een banket in Man sion House, de ambtswoning van de Lord Mayor van de City van Londen. De Lord Mayor, de „voornaamste burger van Lon den" heeft om het belang van het jubileum te onderstrepen, zijn woning ter beschik king gesteld van de Kamer, die zelf als gastvrouw optreedt. Onze minister van Financiën, prof. Lief- tinek, zal aan deze feestmaaltijd deelne men, alsook de Engelse minister van Han del Sir Hartley Shawcross. Redevoeringen zullen worden gehouden door de Neder landse ambassadeur te Londen, jhr. mr. Michiels van Verduynen, en de voorzitter van de Kamer, de heer G. J. L. van der Lande. Tussen Engeland en Nederland bestaat reeds eeuwenlang een intensief handels verkeer. Thans neemt de handel van Enge land en Schotland met Nederland en Ne derlands West-Indië, wat de goederen- waarde betreft, de tweede plaats in na het Engels-Amerikaanse handelsverkeer. Hieruit blijkt meteen de onschatbare betekenis van de Londense Kamer van Koophandel, welke bovendien de oudste Nederlandse Kamer in het buitenland is. Steeds staat zij in de bres om de belangen van de vele firma's, die zaken doen met beide landen, te verdedigen. De Kamer timmert bijna nooit aan de weg. Maar bij een gelegenheid als deze is het goed er aan te herinneren, dat tal van maatregelen, om het contact tussen Engeland en Nederland te bevorderen aan haar initiatief te danken zijn. Kort na de oprichting van de Kamer op 16 April 1891 de herdenking van dit feit moest door verschillende omstandigheden ruim een maand worden uitgesteld was zij erin geslaagd de Nederlandse regering te bewegen de treindiensten voor de boot verbindingen met Engeland te veranderen om een sneller vervoer mogelijk te maken. De Kamer heeft de goede naam hersteld van de Nederlandse export naar Engeland van zuivel- en tuinbouwproducten nadat deze op het einde van de 19e eeuw in op spraak was gekomen tengevolge van on deugdelijke praktijken. Dit werk van de Kamer vond zijn bekro ning in de door haar bepleite officiële con trole op de uitvoer van onze zuivel en in de benoeming van een landbouweonsulent te Londen. Reeds dadelijk begon de Kamer te ijveren voor een rechtstreekse telefoonver binding tussen beide landen. Mede door vertraging als gevolg van de eerste we reldoorlog duurde het echter tot Augus tus 1922 voordat deze verbinding tot stand kwam. Ook drong de Kamer als eerste aan op een luchtpostdienst tussen Nederland en Engeland. Met medewerking van de K.L.M. werd deze ingevoerd, aanvankelijk alleen in de zomer. De Kamer bevorderde de studie van de Nederlandse taal iti Engeland, totdat de universiteit van Londen deze ter hand nam. Zij regelde ook de uitwisseling van handelsstudenten en -bedienden tussen de beide landen. Tijdens de tweede wereldoorlog werkte de Kamer op beperkte schaal door. De schat van handelservaring en speciale ken nis, die haar organisatie had verworven, bleek in deze periode van groot nut voor de Britse en Nederlandse handeldrijven den. De oriëntatie op het Westelijk half rond bleef toen voortgaan. Na de oorlog had de wederzijdse handel vele hindernis sen te overwinnen, omdat de beide regerin gen het handelsverkeer aan liefst 50.000 voorschriften onderwierpen. De liberalisatie heeft echter de nodige verruiming gebracht. Weliswaar deden zich ook toen nog moeilijkheden voor, vooral met firma's, welke voor het eerst expor teerden en daarvoor de nodige ervaring ADVERTENTIE Dat branden en schrijnen van Uw huid kunt gij afdoende bestrijden met het ontsmettende huidgenees middel met „dieptewerking" I HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN misten, maar de Kamer staat iedereen met raad en daad terzijde. De Kamer publiceert thans een maande lijks „nieuwsbulletin" met lijsten van arti kelen die de twee landen elkaar hebben aan te bieden. Dit is een onmisbaar document geworden voor allen, die bij het handels verkeer tussen Engeland en Nederland be trokken zijn. Bovendien komen gemiddeld 500 speciale aanvragen per maand bij de Kamer binnen. Iets nieuws is ook, dat de Kamer, bij wie 750 Nederlandse en Engelse firma's zijn'aangesloten, ten behoeve van haar Nederlandse leden sinds vorig jaar in Utrecht een lunch houdt, waar belangrijke Engelse en Nederlandse figuren het woord voeren. In September zal men wederom naar de jaarbeursstad komen. De Kamer, die met haar tijd meeging, is thans meer dan ooit de onmisbare weg wijzer voor de handel tussen Nederland en Engeland. BRUSSEL (A.N.P.) Ter gelegenheid van het promoveren van de eerste groep studenten in de rechten, die hun studies aan de vrije universiteit te Brussel geheel in de Nederlandse taal hebben verricht, vond in de bibliotheek van deze universi teit een plechtigheid plaats, welke werd bijgewoond door tal van academische per sonaliteiten en vertegenwoordigers van de gerechtelijke macht. In 193Ó werden voor het eerst enkele Nederlandstalige klassen in de rechtsfacul teit te Brussel opgericht. Vijf jaar daarna konden de studenten hun doctoraatsexamen voor het eerst in de Nederlandse taal af leggen, waarna in 1946, dank zij de instel ling van een Nederlandstalig candidaats- examen, de cyclus volledig werd. Aan het eind van het academisch jaar- zullen ook de eerste studenten der facul teit van wijsbegeerte en letteren, die hun studies in de Germaanse talen gedeeltelijk in het Nederlands hebben gedaan, de uni versiteit verlaten. In het militair hospitaal te Utrecht is, naar thans door de Legervoorlichtings- dienst medegedeeld wordt, Zondag de negentienjarige militair G. de Boer aan encephalitis (hersenvliesontsteking) over leden. Hij was op 6 Mei voor de eerste keer ingeënt tegen pokken. De Boer woonde in Steenwijk en lag te Haarlem in garnizoen. Een andere militair, K. H. Sulvius uit Zevenaar, die op 4 Mei voor de eerste keer was ingeënt, is in het militair hospitaal in Arnhem overleden. Maandag was het de zesde achtereen volgende dag, dat in Tilburg geen nieuw geval van pokken werd geconstateerd. Vijf genezen patiënten werden uit het ziekenhuis ontslagen. Er worden thans nog 19 personen verpleegd. Het aantal zich nog in quarantaine bevindende personen be draagt thans 38. De hoofdinspectie voor de Volksgezond heid" deelt mede, dat er geen enkel be zwaar tegen bestaat, dat niet-ingezetenen van Tilburg de voetbalwedstrijden om het landskampioenschap, die te Tilburg door Willem II worden gespeeld, bijwonen. Als voorwaarde wordt evenwel gesteld, dat deze bezoekers, evenals de inwoners van Tilburg die de wedstrijden willen bijwo nen, in het bezit dienen te zijn van een geldig vaccinatiebewijs. Bij het betreden van het terrein moeten alle bezoekers-dus behalve hun entreebewijs een pokken briefje tonen. Gevaccineerde supporters kunnen zowel de uit- als thuiswedstrijden van hun club bijwonen. De opsporingsdienst van P.T.T. heeft in samenwerking met de politie in Emmen de clandestiene zender „Noordster" opge spoord. De installatie, een aantal gramo- foonplaten en een radiotoestel werden in beslag genomen. Tegen drie personen is proces-verbaal opgemaakt. Commissarissen en directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petroleum Maat schappij hebben besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1950 een dividend van in totaal 12 pet. in contanten uit te keren. Er zal een slotdividend ten bedrage van 8 pet. betaald worden. De groepswinst over 1950 bedraagt, na aftrek van alle kosten en lasten, inclusief opsporingskosten, afschrijvingen, belastin gen, diverse door individuele groepsmaat schappijen gemaakte reserveringen en het onverdeelde winstsaldo van .1949 89.404.586 pond sterling. Hiervan wordt 33 millioen pond aan de reserves toegevoegd. Van het restant ad 56.404.586 pond zullen over het jaar 1950 aan de moedermaatschappijen dividenden worden betaald tot een bedrag van 16.283.382 pond. Het onverdeeld winst saldo ten bedrage van 40.121.204 pond wordt naar het volgend jaar overgeboekt. De Amerikaanse voorzitter van de Raad van Afgevaardigden van het Atlantisch verdrag, Charles Spofford, heeft Maandag de Raad verzocht de mogelijkheid, om Griekenland en Turkije tot het volledig lidmaatschap van het verdrag toe te laten, te overwegen. Het voorstel werd, naar ver luidt, gedaan op een der geregelde bijeen komsten van de raad, welke Maandagmid dag te Londen werd gehouden. Radio-Moskou heeft melding gemaakt van een bericht in het blad van de Comin form, volgens hetwelk Joegoslavische le gers van een millioen man sterk en onder bevel van Amerikanen en voormalige nazi officieren samengebracht zouden worden aan de grenzen van Albanië en andere volksrepublieken. Het bericht is afkom stig van de secretaris van de Albanese ar beiderspartij. De Joegoslavische plaatsvervangende minister van Defensie, kolonel-generaal Ivan Gosnjak, heeft in een rede ter gele genheid van de opening van een nieuw militair vliegveld bij Belgrado gezegd, dat het Joegoslavische leger bij een aanval „iedere duimbreed" van het land en niet alleen de bergstreken zal verdedigen. ADVERTENTIE voor elke plek van Uw huid die verwond, gebrand, ruw, rood Is of ontstoken. In Dortmund is als inleiding tot de Nedei'landse week, die daar van 9 tot 15 Juni zal worden gehouden, een tentoon stelling van Nederlandse schilderijen en grafische kunst der twintigste eeuw ge opend. De tentoongestelde werken werden in hoofdzaak afgestaan door de gemeente lijke musea te Amsterdam. Bij de opening hebben het woord gevoerd de burgemeester van Dortmund, de heer Henzier, de Neder landse consul dr. de Graaf en de directeur van het Amsterdamse stedelijke museum, jhr. Sandberg. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Hoorspel. 12.00 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Causerie. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Bondsdag Gereformeerde Vrouwen. 14.45 Platen. 15.00 Voor meisjes. 15.15 Kamer orkest. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Clavecim- bel en viool. 17.45 Regeringsuitzending. 13,00 Dameskoor. 18.30 Bariton en orgel. 19.00 Nieuws. 19.15 Discussie voor jonge mensen. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen, 20.15 Herdenking. 21.30 Concert. 22.20 Reisbeschrijving. 22.30 Zang. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accor deon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 „Zo werkt Nederland". 13.22 Banjo. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Hoorspel voor de jeugd, 15,50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18,15 VARA-Varia. 18.20 Militaire reportage. 18.30 Lichte muziek. 18.50 „Zo werkt Neder land". 19.00 Causerie. 19.15 Lichte muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Po litiek commentaar. 20.15 Dansmuziek. 20.50 Monologen-spel. 22.00 Concert. 22.40 Sport. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.30 Kroniek. 13.35 Operette. 14.30 Schoolradio. 15.45 Concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Dansmuziek. 17.50 Boekbespreking. 1.8.00 Salonorkest. 18.15 Causerie, 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Feuilleton. 20.00 Concert. 21.00 Actualiteiten. T0WNHALL VIRGINIA CIGARETTES HET A.R.K.A.-CONGRES Buitenleven zet geen zoden aan de dijk Tijdens het congres van de Algemene Rooms Katholieke Ambtenaren vei'eniging, dat in hotel De Leeuwerik te Haarlem wordt gehouden en waarover wij in een deel van onze oplaag gisteren reeds een en ander meedeelden, heeft prof. dr. J. P. Kruyt een interessante toelichting gegeven op het rapport van de Commissie Kruyt in zake de gemeente-classificatie. Bij ministeriële beschikking van 1 April 1948 werd de commissie in het leven ge roepen, met de opdracht een gefundeerde gemeentedocumentatie en alles wat daar mee samenhangt, samen te stellen. Een tweede taak vormde het aangeven van richtlijnen voor de klasse-indelingen van de diverse gemeenten. De pro's en contra's van deze classificatie zijn door de commissieleden terdege bestu deerd en aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Als het rapport door de re gering wordt aangenomen zal het waar schijnlijk drie of meer maanden* duren voordat het in een concrete regeling is uitgewerkt. Aan de opstelling ervan zijn ongeveer zestig diepgaande besprekingen voorafgegaan. In vogelvlucht Prof. Kruyt besprak de vele moeilijk heden die met de formatie van het rapport samenhingen en constateerde daarbij dat allereerst een scheidingslijn getrokken moest worden tussen stad en platteland. Teneinde te kunnen komen tot een docu mentatie van de regionale differentiatie van de koopkracht zou men een onderzoek hebben moeten instellen naar het prijspeil in de diverse steden. Een bepaalde groep in de commissie was de mening toegedaan, dat men niet diende uit te gaan van de prijzen- maar van de budgetstatistiek. Met dat al kan worden vooropgesteld dat het hier vooral een psy chologische kwestie is. Evenals de stede lingen hebben de plattelandsbewoners hun eigen eisen, hetgeen overigens moeilijk in cijfers is vast te leggen. De zaak mag name lijk niet regionaal, maar moet nationaal bekeken worden. De industrialisatie van het platteland en daar streven wij naar zou de oplos sing van het probleem een stap nader brengen, hoewel bij de uitvoering van een dergelijk planhet platteland van een trek pleister naar de stad, bij een eventuele afschaffing van de gemeente-classificatie, beroofd zou worden. Prof. Kruyt gaf een beeld van de po gingen die de commissie in het werk had gesteld om tot een oplossing te komen, die bevredigend voor alle partijen geacht kon worden. Men onderzocht daartoe de ver schillen in regionale koopkracht, wat be treft de kosten van het voedingspakket, het schoeisel en de kleding, de huur, de wo ninginrichting en het huisraad, verwarming en verlichting, gezondheidszorg, belasting, verkeer, ontspanning, ontwikkeling, ver zekering en het roken. Vooral de huren leverden grote moei lijkheden op. Daarnaast bracht ook het voedingspakket tal van problemen op het -tapijt. De overige aangevoerde punten ga ven slechts geringe verschillen tussen stad en platteland te zien. Nu eens bleek men in een dorp dan weer in een stad duurder uit te zijn. Zo kwam onder meer tot uiting dat men over het algemeen in de stad meer aan ontspanning uitgaf dan in een dorp, maar daar tegenover sto.id dat men op het platteland aan een gedegen ontwikkeling meer geld uitgaf dan in de stad. V erbruiksgewoonten Waar thans is uitgegaan van de budget statistiek dienen enige rectificaties te vol gen. Er zijn verschillen in verbruiks- gewoonten, die overigens wellicht een ge volg zijn van de verschillen in loon. In een stad treft men een hogere consumptie stimulering aan, maar het zou niet juist zijn zulks in het advies van het rapport tot uitdrukking te brengen. Hoe hoger het salaris is, des te hoger is ook de behoefte aan primaire uitgaven van het levens onderhoud. Hier komt duidelijk het on derscheid tussen hoofd- en handarbeiders naar voren. Tenslotte maakt prof. Kruyt enige op merkingen over de degressieve loonaftrek, het meest revolutionnaire advies uit het rapport, waarover de commissie „nog wel enige deining" verwacht. Na deze belangwekkende causerie ont wikkelde zich een levendig debat over de aangeroerde punten. Bij het begin van de middagzitting wer den door het congres telegrammen gezon den aan Koningin Juliana en Kardinaal De Jong ter vertolking van gevoelens van aanhankelijkheid en trouw. Ontvangst ten stadhuize Om vijf uur werden de deelnemers aan het congres door het voltallige Haarlemse college van B. en W. op het stadhuis ont vangen. De burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, sprak de congressisten toe. Hij sprak de wens uit dat de A.R.K.A. zou blij ven groeien en dat het congres een succes zou worden. De voorzitter van de A.R.K.A., de heer B. J. M. van Elk, dankte de bur gemeester tenslotte voor de vriendelijke ontvangst en voor de gastvrijheid die in Haarlem wordt genoten. Een gebied van 2500 ha, ter grootte van de Purmer, is aangekocht door een Neder landse onderneming met de bedoeling het door Nederlanders te laten droogmalen. De nieuwe gronden zullen voornamelijk aan Nederlandse boeren met Canadese ervaring worden verhuurd. De onderneming is de Canadian Com- mei-cial Corporation of the Netherlands. Zij is opgericht door de Verenigde Trans atlantische Hypotheken te Rotterdam, die ongeveer 200 boerderijen in Canada bezit, en de bankiersfirma Heldring en Pierson te Amsterdam. Aan het nieuwe concern is 'in principe toestemming verleend het dollar-equivalent van 700.000 in het project te investeren. Ingenieur N. Biezeveld, mede-directeur van het technisch bureau van de Unie van Waterschapsbonden, heeft de mogelijkheden der drooglegging onderzocht en zich bereid verklaard de leiding van het werk op zich te nemen. Volgens zijn plan kunnen reeds na één jaar 1500 ha voor bewerking ge reed zijn. De Amerikaanse ambassade te Moskou maakt bekend, dat ambassadeur admiraal Kirk zijn bezoek aan West-Europa heeft moeten uitstellen, omdat het speciale vliegtuig van de ambassadeur niet uit Berlijn te Moskou is aangekomen. Kirk zou Maandag voor een „persoon lijke zakenreis" vertrokken zijn. Een be zoek aan Den Haag stond onder meer op zijn programma. Een Amerikaanse woordvoerder te Ber lijn heeft verklaard, dat de Russische auto riteiten het vertrek van het vliegtuig, dat Alan Kirk naar het Westen zou brengen, vertraagd hebben. Hij zeide te menen, dat mogelijk de Poolse autoriteiten zulks ver zocht hebben. Het toestel zou over Pools gebied vliegen. De vereiste vergunningen zijn nog niet in orde en het vliegtuig wacht nog steeds op het vliegveld Tempelhof (Berlijn). Het was Zaterdag al startklaar. De woordvoerder verklaarde, dat een dergelijke vertraging ongebruikelijk was. Hij wist niet of de Amerikaanse autoritei ten stappen bij de Russische autoriteiten, overwogen. Reuter tekent hierbij aan, dat het ge- alliëerde luchtveiligheidscentrum een van de weinige vier-mogendhedeninstellingen is, die nog functionneren. Ieder der verte genwoordigde landen deelt gewoonlijk -sijn vliegplannen over een door een der an dere drie beheerste Duitse gebieden mede. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft pi-ijsindexcijfers van het gezinsver- bruik op basis 1949=100 samengesteld per 16 April 1951. In vergelijking met het per 1 April tus sentijds berekende indexcijfer waarin de recente verlaging van de subsidies op le vensmiddelen en de verhoging van de ko- lenprijzen reeds waren verrekend en dat tot basis heeft gediend voor de jongste loononderhandelingen is het totale in dexcijfer sindsdien met 1 punt gestegen, namelijk van 121 op 122. In vergelijking met het indexcijfer per 15 Maart bedraagt de stijging 5 punten, waarvan 4 punten verklaard worden door de stijging, die heeft plaatsgehad tussen 15 Maart en 1 April. Deze stijging met 4 punten is in de eerste plaats toe te schrijven aan de verlaging van de subsidies op levensmiddelen en de verhoging van de kolenprijzen. Daartoe heeft eveneens bij gedragen de stijging van de uitgaven voor de loonbelasting na de recente loonsver hoging. Tot de verhoging met deze 4 punten heeft voorts een aantal prijsstijgingen bij gedragen, die zich ten dele hebben voort gezet tussen 1 April en 15 April. Tot deze categorie moeten in de voedings middelensector worden gerekend de stij gingen van groenten, aardappelen, vlees en rundvet. De prijs van eieren daalde. Ten aanzien van de overige groepen, zetten de prijsstijgingen van kleding, schoe nen en schoenreparaties zich voort als gevolg van de stijging der grondstoffen- prijzen. Het indexcijfer voor de groep rei niging steeg door prijsverhogingen van huishoudzeep en zeeppoeder; het index cijfer voor woninginrichting en huisraad steeg als gevolg van de prijsstijgingen van dekens, meubelen, tapijten, huishoudelijk linnengoed en metalen keukengerei. 16. Met inspanning van al zijn kracht slaagde Panda er in, de slapende Jolliepop in zijn auto te zetten. Dat viel lang niet mee, want de snurkende bediende hielp hem in het geheel niet; die liet maar, zuchtend en knorrend in zijn dromen, met zich sollen. Toen Panda hem eindelijk op zijn plaats had reed hij snel naar het dorpje Hobbeler Ambacht, want hij was nu toch werkelijk ongerust geworden. „Ik ga een dokter opzoeken," dacht hij. „Dit kan zo niet Jolliepop moet eens onderzocht heeft! Ik heb wel eens gehoord van slaap ziekte, en dat is heel erg!" De straten van het vreedzame dorpje waren uitgestorven, maar doordat Panda zijn ogen als gewoon lijk goed de kost gaf, had hij al spoedig het huis van de dokter gevonden, dat was niet moeilijk, want er hing een bord op de deur waar „dokter" op stond, en „spreek-uur", en allerlei dingen die meestal op doktersborden staan. Gelukkig was het net sprdék-uur, dus hij kon zo naar binnen lopen; eh nu hoopte hij maar, dat deze slaapziekte. Nu daar was de dokter. Hij lag in zijn spreek-kamer over de tafel en snurkte de hoogste snurk. „Ah.grrr! Ah. grrrrr!", riep de dokter slapend uit. „Ah. grrrrr! Fijn.grrrrlekker grrrr. slaapgrrrrr!" „Hij heeft te veel ver stand van slaapziekte!", dacht Panda. „Of misschien slaapt hij wel uit verveling, om dat hij geen patiënten heeft. Dat komt in zo'n gezond dorpje natuurlijk voor Hij kon het niet over zijn hart verkrijgen om de medicus' te wekken, en dxts ging hij Gezondheid. De Bulgaarse minister-presi, dent Voellco Vhervenkof is voor her stel van gezondheid naar Moskou ver trokken, aldus meldt radio Ankara op grond van persberichten te Istanboel. Vrije jeugd. De politie heeft Zondag te Hannover een geheime conferentie van de communistische „Vrije Duitse Jeugd" verhinderd door aanhouding van veertig vrouwelijke leden van de organisatie, die clandestien uit Oost- Duitsland waren overgekomen. Bij he{ verhoor verklaarden enige dezer leden dat zij instructie hadden niets over doel' plaats en tijd van de conferentie te ver tellen. De 40 gasten zijn Zondag nog over de grens gezet. Duur houden. Australië, Nieuw Zeeland Zuid-Afrika en Engeland zijn over eengekomen een fonds te vormen van 66 millioen pond sterling, teneinde te voorkomen, dat de wolprijs beneden een overeengekomen niveau zal dalen. In Londen zal een centraal orgaan, samen gesteld uit vertegenwoordigers van de deelnemende landen, worden gevestigd, belast met de inkoop van wol voor de dominions. Het schemerde. Naar verluidt heeft de Poolse tennisspeler Wladislaw Skonecki, die voor zijn land in de Davis Cup wed-! strijd tegen Zwitserland .was uitge komen, laten doorschemeren dat hij niet meer naar Polen wil terugkeren. Hij was niet aan boord van het vlieg- tuig dat Maandag met de andere leden van de ploeg naar Warschau is ver. trokken. Bewaking. Het Zweedse blad „Dagens Ny- heter" weet te vertellen dat de Hon gaarse ploeg, die aan de wereldkampi oenschappen schermen in Stockholm deelneemt, door haar regering onder scherpe bewaking is gesteld. Bovendien worden de naaste familieleden van de schermers, zolang deze in Zweden ver toeven, in Hongarije als „gijzelaars" beschouwd. Zij moeten zich elke dag bij de politie melden. Het blad onthult ver der dat de drie beste Hongaarse scher mers niet aan het tournooi mochten deelnemen, omdat zij als „politiek on betrouwbaar" worden beschouwd. In samenwerking met de Hongaarse legatie heeft de leiding van het team scherpe maatregelen getroffen om desertie te voorkomen. Verlaten. Te Massawa zijn vier Mohamme daanse pelgrims gearriveerd, die verteld hebben hoe 22 metgezellen op een een zaam eiland in de Rode Zee de honger dood zijn gestorven. De pelgrims waren uit Ethiopië naar Mekka vertrokken. Toen zij de kust van Eritrea bereikten huurden zij een Arabisch bootje om hen over de Rode zee te brengen. De schip per zette hen aan land op een eilandje in de Dhalac archipel en vertelde hen, dat zij de Arabische kust hadden be reikt. Daarna vertrok hij. Gevangen op het kleine eiland en maar over weinig voedsel en water beschik- - kend, begon de dood onder de pelgrims zijn slachtoffers te kiezen. Elke dag werd hun aantal kleiner. Tenslotte wa ren er nog maar vier over: een man, een vrouw, een jongen en een meisje. Toen alle hoop al was opgegeven, werden hun signalen door een passerende boot gezien en werden zij aan boord ge nomen en naar Massawa gebracht. De politie heeft een bezoek aan het eilandje gebracht en de 22 skeletten gevonden, De schipper van de eerste boot en zijn helper zijn gearresteerd. Geen troepen. Een woordvoerder van het Pakistaanse ministerie van Buiten landse Zaken gaf gisteren te verstaan, dat zijn land niet bij machte is troe pen naar Korea te zenden. Hij zeide dat Pakistan geen gehoor kon geven aan een desbetreffend Amerikaans verzoek wegens het nog steeds niet geregelde conflict over Kashmir met India en „andere aangelegenheden". Gyrobus. Een Zwitserse fabriek heeft een autobus met electrische aandrijving ge construeerd volgens het electrogyro- systeem. Dit systeem berust op het accumuleren van electrische energie in een gyroscoop. Een voedingsnet, zoals voor trams, electrische treinen en trol leybussen nodig is, wordt hierdoor over bodig. De „gyrobus" kan in dertig tot veertig seconden voldoende stroom opnemen om vijf tot zes kilometer af te leggen. Dit opnemen van energie geschiedt aan een laadstation. Het laden kan aan halten geschieden. De electromotor voor de aandrijving is met zeven snelheids- trappen van tien tot veertig kilometer uitgerust. De gyrobus is speciaal voor stadsverkeer ontworpen. Schat. Clara Claudia Mazzilotti uit Los Angeles heeft van de Uruguese autori teiten vergunning gekregen om op de centrale begraafplaats van Montevideo te zoeken naar schatten, die daar door haar grootvader, een geëxcommuni ceerde Italiaanse kardinaal begraven moeten zijn. Zij heeft echter moeten be loven de helft van hetgeen eventueel naar boven komt aan de staat te zullen afstaan. Clara gelooft, dat voor een grote waarde aan geld en juwelen nabij het graf van Uruguays nationale held José de Artigas in de grond ligt. Onderzoek. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Justitie deelde vandaag mede, dat een uit drie leden bestaande medische commissie in de ko mende dagen de gezondheidstoestand van ex-maarschalk Philippe Pétain, die gevangen zit in een fortificatie op het eiland Yeu, zal onderzoeken. De commissie zal moeten uitmaken of* Pétain, die de vorige maand zeer ernstig ziek is geweest, zonder levensgevaar naar het vasteland kan worden ver voerd, zêi de woordvoerder. Over even tuele overbrenging naar het vasteland zal het Franse kabinet beslissen. Landsbelang. Maandag staakten in het Zuid-Engelse graafschap Hampshire de autobus-chauffeurs. Zij protesteerden „in het belang van het land" tegen het verkorten van de werkweek van zes tot vijf dagen. Hierdoor is het vervoer van arbeiders naar een in aanbouw zijnde grote olieraffinaderij gestoord. Reiziger in mazelen. In de plaats Jutliane- haab (Groenland) hebben 700 van de 1600 inwoners mazelen. Twee gevallen hebben een dodelijke afloop gehad. Men meent, dat de ziekte afkomstig is van een reiziger uit Denemarken. worden! Wie weet wat' hij onder de leden dorps-dokter verstand zou hebben van maar weer naar buiten. Ir. H. A. A. Bals te 's Gravenhage heeft een tot dusverre niet gebruikelijk systeem voor de bouw van fabriekshallen ontwikkeld. Dit systeem is gebaseerd op de bouw van zg. „cellen". Elke cel heeft een grondoppervlak van vijftien bij vijftien meter. De constructie is erop bereeknd, dat op elke gewenste plaats aan de bestaande hal nieuwe cellen kunnen worden gebouwd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2