China onder de voet lopen is strategisch onmogelijk en ongewenst Staatssecretaris Gölzen terug uit Suriname en de Antillen Vele Kamerleden hebben bezwaar tegen verhoging der motorrijtuigenbelasting C Hoe is het ontstaan?"^ Een Eeuw Geleden DINSDAG 22 MEI 1951 3 Buslijn naar Bloemendaal doorgetrokken Boekhandel H. DE VRIES Agenda voor Haarlem P. J. Kapteyn voorzitter van verpakkingscommissie Voorstanders kunnen belastingverzwaring voor vrachtauto's en autobussen niet waarderen Morgen begint de oefening „Ombrelle" Hogere rijksambtenaren ontstemd over salarisregeling Plannen voor het maken van polders met boerderijen voor Nederlandse boerenzoons BARTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Hooftprijs voor Vestdijk Vaste zendtijd voor J.A.R.O. via Frankfurt Interessante wedstrijden in de Haagse Dierentuin Prachtige kwalificatie voor Van der Zee Sugar" Robinson ongenaakbaar Dit woord: LAND VJ Het Haarlems elftal staat morgen voor een zware taak Haarlems Jeugdelftal gekozen voor het Vierbonden-tournooi van Italië Verrassende zege Magni draagt de rose trui Strachey bepleitte politiek van ijzeren beheersing" (Van onze correspondent in Londen) Hoewel Engeland zijn economische poli tiek jegens China heeft verscherpt, wijkt het geen haarbreed af van zijn oorspronke lijke gedragslijn in het Koreaanse conflict, dat het tot het uiterste wil trachten te lo- caliseren. De ontwikkeling in Amerika heeft dit land dichter bij het Britse stand punt gebracht dan ooit tevoren, hoe groot de druk ook is, welke op Truman wordt uitgeoefend De aanvankelijke kloof tussen de Ameri kaanse en de Engelse opvatting over For mosa en toelating van het nieuwe China tot de U.N.O. is door tijd en omstandig heden zoal niet overbrugd dan toch een theoretische kwestie geworden. Morrison heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat zolang China vecht er geen sprake kan zijn van enige concessie. Een lokaas om de sirijd te eindigen zal China nu niet meer worden voorgehouden. McArthurs streven naar een minder beperkte oorlogsvoering werd door Engeland van het begin af ver worpen. Liever een gelocaliseerde oorlog met alle militaire nadelen daaraan verbon den, dan een open oorlog, welke zich tot een wereldoorlog zou kunnen uitbreiden, luidt het Engelse standpunt. De stap die thans genomen is inzake de stopzetting van strategische leveranties was, wat Engeland betreft, reeds lang een voldongen feit, al schijnen enkele correcties niet overbodig. De minister van Oorlog, Strachey, heeft het in een Zaterdag gehouden rede duide lijk gemaakt, dat deze stap wat Engeland betreft, niet de eerste schrede zal zijn op de weg, welke tot algehele economische sancties en uitbreiding der militaire opera ties zou kunnen leiden. Hij nam stelling tegen een conservatieve uitlating, dat men zich zal moeten verzet ten tegen het laten uitsterven van de strijd in Korea, omdat dit zou betekenen, dal men zou verzuimen de aggressor een les te lezen. Strachey daarentegen ziet de moge lijkheid, dat de Chinezen op de cluur met het hoofd tegen de muur der Westerse ver dediging in Korea lopen en de strijd zullen opgeven. Daarom is het niet beslist nood zakelijk voor de verbonden legers om Noord-Korea te bezetten, al kan het mis schien toch nodig zijn. In de krachtigste bewoordingen waarschuwde Strachey tegen degenen, die China onder de voet zouden willen lopen, hetgeen militair onmogelijk en politiek ongewenst is. Het lot van het Westen in geheel Azië zou daarmee beslist zijn. Indien men het met legers zou pro beren, kan herinnerd worden aan het lol der Japanners, die in de dertiger jaren China binnenmarcheerden, maar er niet meer uit konden. liet uitmoorden door bommen van de millioenenbevolking dei- grote steden, indien dit moreel toelaatbaar zou zijn, zou de tegenstand van China tegen het Westen alleen maar versterken en de Chinese regering niet wegjagen, omdat deze reeds twintig jaar van het platteland uit kan functionneren. Bovendien zou China dan pas goed aan de Sovjet-Unie worden vastgeklonken. Blind terugslaan tegen China zou onze mannen in Korea niet hel pen, maar hun lot verergeren, aldus Stra- chy. Niet vergeten mag worden, zeide hij, dat ook China een beperkte oorlog voert. Strachey maakt echter geen melding van het geografische voordeel, dat de Chinezen bezitten door onkwetsbare bases over de grens. De minister gaf toe, dat doorgaan met handeldrijven met China onlogisch mag zijn, een algemene oorlog is erger. Hij bepleitte voortzetting van een politiek van „ijzeren beheersing", welke alle .mogelijk heden inhoudt om tot vrede te komen. In Strachey's rede kon men ook Labours thema voor de komende verkiezingen be luisteren, omdat hij zijn twijfel erover uit sprak of de conservatieven nog wel achter de Koreapolitiek der regering staan. Waar schijnlijk zullen de socialisten hun wan hopig geworden positie trachten te redden door het voor te stellen alsof een Church ill- regering een wereldoorlog betekent. Dit doet echter aan de rest van Strachey's ar gumentatie niets af. Reden voor optimisme? Zijn rede viel samen met belangrijke be richten uit Moskou, Parijs en Londen, die Bewoners van Duin en Daal- kwartier voldaan Sinds Zondag, het begin van de zomer dienstregeling van de NZHVM, is het eind punt van buslijn 3 naar Bloemendaal ver plaatst van de Sterreboslaan naar de Rotonde bij hötel Zomerzorg op de hoek van de Brederodelaan en de Zomerzorger- laan. Deze verbetering, die slechts gedu rende de zomerdienstregeling' geldt, wordt door de bewoners van het „Duin-en-Daal" kwartier zeer gewaardeerd. Bovendien is nu ook het Openlucht-theater gemakkelij ker te bereiken. Het is te hopen, dat de Dienst van Publieke Werken te Bloemendaal de zit bank en papierbak, die op het oude eind punt staan, nu eveneens zal verplaatsen, of bij het huidige eindpunt nieuwe zal plaatsen. ADVERTENTIE Zo juist verschenen: ANTIQUARIAATSCATALOGUS nr. 13 NED. ROMANS en KINDERBOEKEN gratis verkrijgbaar bij Gedempte Oudegracht - Haarlem DINSDAG 22 MEI Stadsschouwburg: ,,De dood van een han delsreiziger" (Comedia), 8 uur. Concert gebouw: Symphonie-orkest „Haerlenr\ 8 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor Jenny", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Uit het dagboek van een verpleegster", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: prolongeert „De onvindbare Pimpernel", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: .,De nacht heeft duizend ogen", 18 j., 2.30, 7 en 9,15 uur. City: „Twee bolhoeden naar Lon den", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Schaduw over Los Angeles" en „Sudan", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 23 MEI Concertgebouw: Opera-koor „Haeiiem" en H.O.V., 8 uur. De Leeuwerik: Leerlingen-uit voering Cor Teves, 7 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. suggereerden, dat het einde van de Koreaanse oorlog in zicht zou zijn. Grote waarde hechten diplomaten aan de vermel ding in de officiële Russische bladen van de resolutie van de Amerikaanse senator Johnson, waarin deze om een wapenstil stand in Korea verzoekt, namelijk op 25 Juni, wanneer de strijd een jaar aan de gang is, nadat beide zijden zich achter de 38ste Breedtegraad zouden hebben terug getrokken. Dit is het eerste Amerikaanse vredesvoorstel, dat in Moskou is gepubli ceerd. In Londen ging het gerucht, dat Attlee en Truman direct contact met Stalin overwogen om de wereldtoestand te be spreken. Ook in Washington geloven som mige bladen, dat het Kremlin thans bereid is tot een rechtstreekse conferentie over het conflict in Korea. Prof. dr. A. H. M. Albregts, minister zon der portefeuille, heeft heden in het mini sterie van Economische Zaken een verpak kingscommissie geïnstalleerd. Voorzitter dezer commissie is de heer P. J. Kapteyn te Bloemendaal. De commissie heeft tot taak het uitwerken van voorstellen ten aan zien van een rationeel gebruik van ver pakkingsmateriaal. De minister noemde het een der be langrijkste taken van de overheid, om in nauwe samenwerking met het bedrijfs leven alles te doen wat in haar vermogen ligt de grondstoffenvoorziening zo goed mogelijk op peil te houden en de schaarse grondstoffen zodanig te verdelen, dat daar van een zo doeltreffend mogelijk gebruik wordt gemaakt. Het zal daarbij nodig kun nen zijn verwerkingsvoorschriften te geven, die tevens productieverboden in houden. Deze commissie is de eerste op.dit gebied. Dezer dagen zal de minister ook een advies commissie voor papier- en cartonvraag- stukken installeren. In het gemaal „De Cruquius" te Hoofddorp wordt een nienwe expositie ingericht. Behalve een maquette, die Nederland en speciaal het polderlandschap in beeld brengt, is er ook een zeer interessante oude machine van Watt te zien. De foto toont het opstellen van deze machine. De houten tanden op het 6X6 meter grote tandwiel doen wel zeer primitief aan. In het Voorlopig Verslag der Tweede I geheven Weeldebelasting zou daarop zo- Kamer over de voorstellen tot verhoging van de Motorrijtuigenbelasting en de Om zetbelasting merken veel leden op, dat zij geen enkel gerechtvaardigd motief konden bedenken voor liet op deze willekeurige wijze hanteren van de motorrijtuigenbelas ting, die in wezen een bestemmingsheffing is, ais sluitpost voor de dekking van liet begrotingstekort. Waarom moet juist het wegverkeer, dat ook zijn deel bijdraagt in de andere belastingverhogingen, nog eens extra worden getroffen? zo vroegen zij. Het argument, dat deze belasting aan het gestegen prijspeil moet worden aangepast, gaat niet op, zo vervolgden deze leden. In dien hiermede het algemene prijspeil wordt bedoeld, dan dienen ook de andere op het wegvervoer drukkende lasten in aanmer king te worden genomen, zoals de belas ting op benzine, welke meer dan 50 pet. van de verkoopprijs beloopt, en die bij invoer en eerste verkoop, welke tezamen voor personenauto's bijna 47 pet. van de invoerwaarde bedraagt. Wordt echter niet het algemene prijspeil, maar het kosten- peil van de wegenaanleg bedoeld, dat is de vergelijking niet juist, nu er sedert de opheffing van het Verkeersfonds geen ver band meer bestaat tussen wegenaanleg en opbrengst van de Motorrijtuigenbelasting. Tenslotte keerden deze leden zich tegen het z.g. luxe-karakter, dat vooral aan per sonenauto's wordt toegekend. Een motor rijtuig is in de hedendaagse maatschappij voor de overgrote meerderheid van de gebruikers daarvan niet meer dan een on ontbeerlijk stuk gereedschap voor de uit oefening van hun beroep of bedrijf. De weinigen, die het zich thans nog kunnen veroorloven een auto als zuivere luxe te houden, worden via de Vermogens- en Inkomstenbelasting reeds voldoende zwaar belast. Het gaat toch niet aan de hier te lande in gebruik zijnde ongeveer 100.000 auto's extra te belasten om deze enkelingen te treffen. Naast de op personenauto's reeds Van Woensdag 23 Mei tot Zaterdag 26 Mei zal boven West-Europa de oefening „Ombrelle" van» de West-Europese lucht strijdkrachten worden gehouden. Ongeveer 400 vliegtuigen zullen aan deze oefening deelnemen, verdeeld over Nederlandse, Deense, Amerikaanse, Engelse, Belgische en Franse eenheden. In Nederland zullen worden gestation- neerd 3 squadrons Vampire straaljagers van de R.A.F. op Soesterberg, twee squa drons Vampires van de R.A.F. op Volkel, twee Nederlandse squadrons Meteors en een Deens squadron. Meteors op Gilze Rijen en voorts een squadron Belgische Mosqui to's op Twente. Het hoofddoel van „Ombrelle" is de tac tische luchtmachten uit de West-Duitse be zettingszones te oefenen in het voeren van de luchtverdediging. Tevens zal de weder zijdse steun en samenwerking tussen deze tactische luchtmachten en de nationale luchtverdediging worden beoefend. Voorts zal het West-Europese communi catiesysteem en speciaal het telefoon systeem worden getoetst. De telefooncom municatie is het zwakke punt bij de lucht verdediging. Evenals dat bij de oefening „Cupola" het geval was zullen de luchtverdediging (hierbij mag men wat Nederland betreft ook een aantal luchtdoel batterijen reke nen) en de strategische bommenwerpers een belangrijke rol spelen. Tevens wordt bij „Ombrelle" de tactische luchtmacht be trokken. De oefening staat onder leiding van de Opperbevelhebber der geallieerde lucht strijdkrachten in West-Europa, de Ameri kaanse luitenant-generaal L. Norstad, die zijn hoofdkwartier zal hebben in Fontaine- frleau. doende bovendien nog een soort jaarlijkse y/eeldebelasting worden gelegd. Sommige leden vroegen voorts, waarom niet tevens een voorstel is ingediend, waar door aan de gerechtvaardigde bezwaren, tegen de irriterende en voor de automo bilisten geen enkel voordeel opleverende parkeergeldheffingen, welke in het buiten land nergens bestaan, wordt tegemoet ge komen. Volgens vele andere leden kan tegen een matige verhoging van de motorrijtuigen belasting geen bezwaar worden gemaakt. Zij hadden de indruk dat het Nederlandse motorrijtuigenpark lang niet in alle on derdelen gebruikt wordt op een wijze, die economisch verantwoord is. Hier zou-een verhoging van de Motorrijtuigenbelasting, die tot scherper calculeren dwingt, nuttig kunnen werken. Naar hun oordeel mag het tarief van de motorrijtuigenbelasting echter niet worden bezien zonder mede de overige op het mo- torwegverkeer drukkende lasten in de be schouwingen te betrekken. Deze andere lasten zijn sinds de bevrijding zeer sterk verhoogd. Deze leden vroegen zich af, of met de thans voorgestelde verhoging niet voor bepaalde motorrijtuigen de grens van de belastingheffing wordt overschreden. Aanvankelijk waren zij van mening, dat deze kwestie verschillend ligt voor vracht auto's en autobussen enerzijds en perso nenauto's anderzijds. De personenauto's, hoezeer in naam in hoofdzaak voor zake lijke doeleinden gebezigd, worden niette min voor een belangrijk deel gebruikt het zij voor persoonlijke doeleinden, hetzij voor zakelijk vervoer dat zonder veel be zwaar op goedkopere wijze zou kunnen worden verzorgd. Het overbodige in dit verbruik, dat op nationale overwegingen moet wordentegengegaan, doet zich bo vendien voor in deze vorm, dat dure wa gens worden gebruikt, waar met een een voudiger type auto had kunnen worden volstaan. Tegen een verhoging van het tarief voor de personenauto's hadden deze leden daarom geen bezwaar al wezen zij er op, dat ten gevolge van het feit, dat de motorrijtuigenbelasting veelal als be drijfslast op de rekening van een of ander bedrijf verschijnt, het netto-rendement voor de schatkist niet zo groot is. De pro gressie, die in het tarief wordt gebracht en die geschikt is om het overbodige ge bruik van „sleeën" tegen te gaan, juich ten zij toe. Minder waardering hadden deze leden voor het voorstel de belasting voor de vrachtauto's en voor de autobussen even eens te verhogen. Zij waren van oordeel dat deze belasting op den duur zal wor den afgewenteld op de vervoerde goederen of personen. Deze tariefswijziging heeft derhalve een prijsverhogende werking. Vertegenwoordigers van de 45 vereni gingen van hogere ambtenaren en leraren in rijksdienst, die zijn aangesloten bij de Centrale van Hogere Rijksambtenaren, kwamen te Utrecht bijeen ter bespreking van de jongste maatregelen op het gebied der salariëring! Met algemene stemmen droeg*deze ver gadering aan het bestuur van de centrale op, openlijk uiting te geven aan de grote ontstemming welke deze maatregelen on der het hogere rijkspersoneel hebben ge wekt. Het binden van de derde 5 pet. alge mene salarisverhoging aan het maximum van 200, en van de vacantietoeslag aan het salarismaximum van 5028 en het maximum van 50, werd gezien als een verdere stap op de weg van inkomstenni vellering en daardoor van verdere declas sering van het leidend personeel in over heidsdienst, met name ten opzichte van vergelijkbare personen in particuliere dienst. Na een verblijf in de West van vier we ken zijn gisterochtend op Schiphol terug gekeerd de staatssecretaris van het minis terie van Uniezaken en Overzese Rijksde len, de heer L. Götzen, en het hoofd van de afdeling Suriname en Nederlandse An tillen van dit ministerie, de heer A. J onckers. Bij zijn aankomst gaf de heer Götzen een uiteenzetting over het doel van zijn reis en de ervaringen, die hij en de heer Jonckers daar hebben opgedaan. „Mijn missie was in hoofdzaak van financieel- economische aard. Het hoofddoel van de reis betrof Suriname. Daar heb ik uiteen gezet, wat destijds de bedoeling is geweest van het vormen van het welvaartsfonds van 45 millioen gulden. Er waren verschil lende plannen geprojecteerd, die wij ech ter moeten hebben inkrimpen tengevolge van de devaluatie van de guide». In de eerste plaats betreft dit dan het project Slootwijk. Dit is een oude plantage, waar onder leiding van deskundigen proe ven worden genomen voor mogelijke ex ploitatie in dit gebied van cacao, koffie, pinda's, en oliepalmen. Dan is er het Lely- dorp-plan, dat groter is. Hier is reeds een groot stuk land ontgonnen. Het is de be doeling, dat het land, verdeeld in stukken van 8 ha., ter beschikking komt van kleine boeren voor het verbouwen van rijst, mais, sojabonen en andere eenjarige planten. Deze stukken land zullen dan bewerkt kun nen worden door Creolen, Hindoestanen en Javanen. Dan is het het grote project aan de Nickerie, waar we drie polders willen maken met een gezamenlijke grootte van 17.000 ha. Het plan is hier boerderijen te bouwen met 80 ha land voor Neder landse boerenzoons, voor wie in Neder land geen plaats meer is. In de „Prins Bernhard-polder" worden thans proeven genomen met het verbouwen van rijst". ADVERTENTIE (Jee riUttKlo öefmifeumyi FALCON REGENKLEDING 1 Staatssecretaris Cals verdedigde zijn beleid Bij het licht van meer dan vijftig kaar sen in koperen kandelaars en lichtkronen heeft de staatsscretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, in de ridderzaal van het Muider- slot de P. C. Hooftprijs ten bedrage van 2500 uitgereikt aan Simon Vestdijk voor diens roman „De Vuuraanbidders". Deze staatsprijs voor letterkunde is vier jaar ge leden ter gelegenheid van de Hooft-her- denking door de toenmalige minister dr. Gielen ingesteld. De jury bestond uit Victor E. van Vries land, Emmy van Lokhorst, Jos Panhuysen, Elisabeth Zernicke, mr. H. de la Fontaine Verweij en de heer H. Michaël (secretaris). In zijn rede wijdde mr. Cals enige woorden aan de beslissing, die hij onlangs heeft genomen, toen hij bij de toekenning van een reisbeurs voor de winnaar van de novelle prijsvraag voor jonge letterkundigen het advies van de jury niet geheel opvolgde. „In litterair opzicht bouw ik volkomen op de jury", aldus de staatssecretaris, „maar in ander opzicht heb ik gemeend dat advies niet te kunnen volgen. Het is inderdaad een enigszins hachelijk avontuur voor me geworden. Ik heb het overigens op prijs gesteld, dat de meerderheid der jury begrip heeft getoond voor de omstandigheid, dat bij de overheid een bredere verantwoor delijkheid ligt. De overheid, die het alge meen belang tot richtsnoer dient te nemen, heeft te waken tegen uitwassen, die kenne lijk het algemeen welzijn, ook op geestelijk terrein, bedreigen en in strijd komen met de normen van openbare orde en goede zeden. Het ligt zeker niet op de weg van de overheid zodanige uitingen te bekronen of op welke wijze ook aan te moedigen". De uitreiking van de Hooft-prijs werd in het Muiderslot gecombineerd met de vie ring van het vijftig-jarig bestaan van het in de Universiteits-bibliotheelc te Amster dam ondergebrachte Vondelmuseum, waar van prof. dr. W. Asselbergs voorzitter is. Prof. G. Brom hield een feestrede over het onderwerp „Vondel, getuige van God". Ook de Franse omroep zendi klankbeelden van XA.R.O. uit t De Jeugd Amateurs Radio Omroep is er in geslaagd geregelde zendtijd te verkrij gen. Zoals zovele successen, die de J.A.R.O. heeft behaald, moest ook dit succes weer in het buitenland plaatshebben. Besprekin gen met de Hessische Rundfunk, beter be kend als Radio Frankfurt, hebben namelijk geleid tot een overeenkomst met deze om roep. De J.A.R.O. kan iedere maand een klankbeeld sturen, dat betrekking heeft op het Nederlandse jeugdleven. Radio Frank furt zal deze klankbeelden dan uitzenden. Het eerste J.A.R.O.-programma zal 3 Juni a.s. via Frankfurt de aether ingaan. Ook Radio Diffusion frangaise toont be langstelling. Een bespreking in Parijs heeft tot resultaat gehad, dat ook de Franse om roep klankbeelden over de Nederlandse jeugd, samengesteld door de J.A.R.O., zal uitzenden, zij het niet op een dergelijke ge regelde wijze, als in Duitsland. Overigens heeft de J.A.R.O. ook in Ne derland de medewerking van allerlei in stanties en personen. Uiteraard niet op ra- diogebied, aangezien het huidige radio- bestel dit niet toelaat. Wel op een ander terrein. Zo heeft de directie van „Wonder land", een jeug'dtentoonstelling, die van 14 Juli tot en met 15 Augutus 1951 in de Houtrusthallen in Den Haag zal worden ge houden, gratis riumte beschikbaar gesteld aan de J.A.R.O., om er een stand op te bouwen. In de bioscoop-zaal van de tentoonstel ling zal een J.A.R.O.-filmpje worden ge draaid, dat door bemiddeling van de E.C.A. tot stand is gekomen. Op Curagao en de Antillen is de heer Götzen een week geweest. Hij heeft daar bezoeken gebracht aaji de grote oliebedrij- ven. „Willemstad heeft een grote haven, doch men is voor het grootste deel afhan kelijk van de olie. Men verkeert er eigen lijk doorlopend in angst over wat er zou gebeuren, indien de olie-leveringen zouden ophouden. Het is daarom ook zaak de ver houdingen tussen dit rijksdeel en het olie- aanvoerende land, Venezuela, zo goed mo gelijk te doen zijn". De heer Götzen is na zijn bezoek aan de West doorgereisd naar Washington, waar hij besprekingen heeft gevoerd over Suri name met E.C.A.-autoriteiten en met die van de Internationale Bank. Wat de finan ciering betreft zeide de heer Götzen, dat het in de verwachting ligt, dat de E.C.A. behalve de reeds verstrekte gelden ten be drage van anderhalf millioen dollar voor het Nickerieprojeet nog 500.000 dollar ten behoeve van het Lelydorpplan zal ver strekken. Boksen De Roode blijft kampioen Gisteravond werden in de Haagse Dieren tuin interessante bokswedstrijden gehouden. Het gevecht om de weltergewicht-titel, tus sen de Nederlandse kampioen Giel dc Roode en de uitdager Harry Bos, was de hoofdpartij van de avond. Ofschoon de wedstrijd een onbevredigend einde had .door interventie van de scheidsrechter in de tiende ronde, zou er bij een normaal verloop aan de nu ver kregen uitslag weinig veranderd zijn. De Roode stond ruim op punten voor en naar de conditie van de beide boksers te oordelen zou het verschil in de laatste ronden eerder groter dan kleiner zijn geworden. De Roode, even vurig, vasthoudend en strijdlustig als steeds had voortdurend het initiatief. De Amsterdammer daarentegen was wat sloom in zijn reacties en scheen niet in zijn beste physieke conditie te verkeren. In de tiende ronde greep de scheidsrechter op medisch advies in wegens een bloedende oogwond van Bos, waardoor De Roode overigens verdiend tot winnaar werd uitgeroepen. In het lichtgewicht won de Nederlandse kampioen Jan Nicolaas een wedstrijd over tien ronden op punten van de Belg Harne- veld. De techniek en het verbluffende uit houdingsvermogen hadden de Hagenaar reeds een grote puntenvoorsprong bezorgd. In de laatste ronden probeerde de Belg nog een overwinning te forceren. In de laatste partij bokste de weiter Schoenmaker tegen de Belg Mino. De uitslag „onbeslist" werd door het publiek met enige verwondering ontvangen, omdat Mino het gehele gevecht duidelijk in de meerderheid was geweest. De Roode actief Zaterdag 9 Juni bokst Giel de Roode in het Circus te Scheveningen tegen de Franse negerbokser Da Silva. Er zijn eveneens be sprekingen gaande over een wedstrijd lussen De Roode en de Brit Radcliffe op 28 Mei te Bristol in Engeland. Hoewel de vlieggewicht Henk van der Zee in de finale van de Europese kampioen schappen verloor van de Italiaan Pozzali, heeft onze landgenoot een onderscheiding gekregen, die bokstechnisch gezien misschien wel van grotere waarde is. Tijdens het ban ket. waarmee de kampioenschappen werden besloten, maakte de-jury bekend, dat Van der Zee de beste stijlbokser van het gehele tour- nooi was. Voor deze prestatie ontving hij een prachtig armbandhorloge met inscriptie. Maandag heeft de wereldkampioen mid- dengewicht „Sugar", Ray Robinson de Frans man Mid Marcel verslagen. In de vijfde ronde wierpen de helpers van Marcel de handdoek in de ring. Het was een hard ge vecht, waarin beide boksers veel moesten incasseren. In dc vijfde ronde werd de Fransman herhaaldelijk zwaar getroffen, met het eerder gemelde gevolg. Tijdens liet congres van de Internationale Automobiel Federatie in Denemarken werd een nieuwe vinding ter verhoging van de veiligheid op de weg getoond, welke op vele plaatsen in dit land reeds in toepassing is gebracht. Zij bestaat uit een lage. beton- nen omheining langs gevaarlijke bochten in de autowegen, welke voorkomt, dat de wagens van de weg slippen wanneer de bestuurder de controle over het stuur zou verliezen. De foto toont een zes tons vrachtwagen, die met een snelheid van 60 kilometer tegen de betonnen stootrand reed. De wagen botste terug op de rijweg en kon normaal verder rijden. De schade bleek vrijivel nihil te zijn. Hockeyers gaan cricketen De hockeyclub BMHC heeft een cricket afdeling opgericht. De oefeningen zullen Zaterdag beginnen, waarvoor het hockey veld nu in gereedheid wordt gebracht. De heer J. E. C. Schmeink zal voorlopig de functie van trainer vervullen. Het lancl hebben, landerig zijn, in de zin van: slecht gehumeurd zijn, zal wel een zeemansuitdrukking zijn. De ware zeeman voelt zich aan wal niet op zijn plaats. Het vreemde is evenwel dat men zo dikwijls zegt: stierlijk het land hebben, wat moeilijk iets anders kan betekenen dan: uit z'n humeur zijn zoals een (vast gebonden) stier. Als deze vorm de oor spronkelijke is, moet de uitdrukking aan het boerenbedrijf zijn ontleend. Nog in gewikkelder wordt de zaak, nu gebleken is dat het land hebben een in het begin van de 19e eeuw vooral door studenten gebruikte term was voor: zich vervelen. En voorts zitten wij nog met: iemand het land opjagen in de betekenis van: iemand wrevelig stemmen en met: het land hebben aan iemand, een hekel aan iemand hebben. En dan is er nog het woord landziekig, dat met het moderne woord melig het best wordt weergege ven. Het wordt meestal verklaard als het verlangen van onbevaren zeelui naar land, maar de betekenis stemt daarmee niet- goed overeen. Eigenaardig, dat zo'n gewoon woord ons voor zoveel raadsels plaatsen kan. Voetbal Het Haaiiems voetbalelftal komt Woens dagavond op het EDO-terrein voor een zware taak te staan. In de eerste wedstrijd van Exeter City in ons land. Zondag tegen DOS hebben de Engelsen bewezen over een sterke ploeg te beschikken. Zij wonnen met 30, een voorsprong welke reeds spoe dig was verkregen, waarna de gasten het kalm aan gingen doen. De Haarlemse voet ballers weten dus waar zij aan toe zijn en zullen al hun krachten moeten inspannen om tot een eervol resultaat te komen. Maar ondanks - de te verwachten sterke tegenstand behoeft het Haarlems elftal aan een gunstig resultaat niet bij voorbaat te wanhopen. In de na-oorlogse jaren is ons stedelijk elftal verscheidene keren in actie geweest, waarbij prachtige successen wer den behaald. Amsterdam, Den Haag, een Westelijk en een Oostelijk elftal cn Gro ningen zijn met overtuigende cijfers ge slagen. Als we ons goed herinneren werd het slechts één keer geklopt en wel door het Zweedse Norrköping. destijds in het Heemsteedse Sportpark. Haarlem brengt trouwens een elftal op de been dat niet minder dan vier interna tionals telt, twee oud-internationals, een jeugd-international en een reserve voor het nationale elftal. En we weten ook dat de Haarlemmers gebrand zijn op een eervol resultaat tegen de Engelse profs. Daarom zal de strijd tegen Exeter City er een zijn van het goede soort. Het is te hopen dat de Engelsen ons op een technisch goede partij voetbal zullen traeteren en dat de Haar lemse spelers de Spaarnestad op waardige wijze zullen vertegenwoordigen. Op Zondag 27 Mei wordt op het terrein van RCH in het Heemsteedse Sportpark het Vierbonden-tournooi van de KNVB gehou den. Om twaalf uur spelen tegen elkaar de vertegenwoordigende jeugdelftallen van Am sterdam en Leiden, van Haarlem en Noord holland. Des middags komen de winnaars en verliezers tegen elkaar in het veld. In het Haarlems jeugdelftal spelen: Van Elteren Jr (RCH), Bourgonje en Dekker (HFC). Bur ger (DEM), Vendrig (Stormvogels). Stoute (Haarlem). Halderman en Schilpzand (Zand- voortmeeuwen), Minneboo (Kennemers), Woonink (DSS) en Van Geenen (Velsen). Reserves zijn: Ebeling (VSV>. Timmer (Vel sen), Meenhorst (Schoten). Priovano (Be verwijk). Van der Voort en Doets (Haarlem) en Soelaart (DSS). Tennis Het laatste enkelspel van de Davis cup ontmoeting ItaliëZuid-Afrika is gewonnen door R. de Bello (It.), die Syd Levy (Z.A.) sloeg met 6—4, 6—3, 62. De eindstand is 3—2 voor Italië, dat in de kwart-eindstrijd van de Europese zóne tegen Polen uitkomt. De wedstrijd moet vóór 19 Juni gespeeld worden. Wielrennen Dc derde étappe van de Ronde van Italië van Alassio naar Genua (252 kilometer) werd gewonnen door de Italiaan Falzoni in 7 uur 38 min. 5 sec., gevolgd door Pezzi (It.) en Bcvilacqua. Magni eindigde als vijfde en Bartali als tiende. In het algemeen klasse ment staat Magni nog op de eerste plaats. Coppi is 19de en Bartali 57ste. HAARLEMSE RENNERS IN ACTIE De Haarlemse Raceclub „Excelsior" hield Zondag haar vijfde competitierit over 55 kilometer. De uitslag luidt: 1. Piers; 2, F. Kruijer; 3. B. Fennis. De uitslag van de Vrijdag gehouden trai- ningsrit over 60 kilometer luidt: 1. J. Haan; 2. A. Machielse; 3. F. Kruijer; 4. B. Fennis. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 22 Mei 1851 HAARLEM. Het groote pleister beeld, hetwelk als model tot het gieten van het beeld in metaal ter eere van Lourens Janszoón Coster strekken moet, is door den heer Royer, aan wien de vervaardiging daarvan is opgedragen, afgewerkt, en geplaatst in eene dei- zalen van de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. De uitvinder der boekdrukkunst wordt daarbij voorgesteld bij een beukenstam, gekleed in een ruim open gewaad, in eene gaande houding; de regtcrluind, waarin hij eene losse letter vertoont, opheffende en vooruitstekende, met de linkerhand een boek dat hij tegen de borst drukt, vasthoudende. Naar het oordeel van deskundigen moet dit ge wrocht, dat door 2 M. den Koning, tijdens Hoogstdeszelfs verblijf in de hoofdstad, bezigiigd is, een meesterstuk van genoemden kunstenaar zijn. Voor de gieting moet reeds eene niet onaanzienlijke som zijn bijeengebracht um de onkosten daarvan te bestrijden. Met grond mag men dus verwachten dat deze zaaJk, waarbij de eer van Nederland betrokken is, tot een ge- wenscht einde zal worden gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5