Onuitblusbaar gloeiden gisteren feestsigaren en geestdrift van „De Tien" Hollands loggervloot stoomt óp naar de 57e breedtegraad Geheime opdracht ■Clowntje Riek VOLKSWAGENS DINSDAG 22 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Muziek, tentoonstelling, receptie en aanbieding van geschenk VOOR BRILLEN Seinhuiswachter uit Haarlem ook door het Hof veroordeeld Koor van de Rijkskweekschool zingt voor Kankerbestrijding Aanbesteding riolering Ongewenste woningtoestanden te huur ZO, 'DES chauffeur TAXI 15000 - PLEIN 35 TELEFOON 13000 of 17000 Voor de kinderen Het parcours van de avond-vierdaagse Promotie en degradatie in het komend seizoen Voorlopig programma Haarlemse sportweek BRIDGE-DRIVE VOOR KANKER BESTRIJDING OP 9 EN 10 JUNI De bridge-drive ten bate van het Koningin Wilhelminafonds, die Zaterdag in ons blad is aangekondigd, zal gehouden worden op Za terdagmiddag en Zaterdagavond 9 Juni en Zondagavond 10 Juni. Men kan zich hiervoor opgeven bij de heer B. Jolink, Wagenweg 220, telefoon 15756. De commies-titulair van 's Rijks Belas tingen C. Simmerling te Haarlem (insp. Ie afd.) is verplaatst naar Rotterdam (insp. Ie afd.). Het feest, waarmee de Haarlemse Vrijwillige Brandblussersvereniging „De Tien" Maandagmorgen officiëel de zestig is gepasseerd, werd des mid dags in alle gemoedelijkheid voortge zet. Alweer en nu vooral op de re ceptie bleek hoezeer deze vereni ging met de Haarlemse burgerij ver groeid is en welk een vitaliteit zij aan dit blijvend contact ontleent. Twee uur nadat de brandklok op de Grote Kerk haar historische gelui over het cen trum van de stad had doen klinken arri veerden de vrijwilligers reeds voor de Hoofdwacht naast het Rembrandt-theater op de Grote Markt. Langs de oude Spuit Tien, die voor het grijpen en wegrijden gereed stond, begaven zij zich naar bin nen voor de opening van de tentoonstel ling van blusmiddelen, welke door hun voorgangers zijn gebezigd. Nadat burge meester P. O. F. M. Cremers, die de ope ning bijwoonde, een van de zwarte hoed jes van de spuitgasten der eerste jaren had opgezet en daarmee uitdagend de kring had rondgezien hetgeen de voor zitter, dr. C. Spoelder die middag enige keren tevreden deed opmerken, dat de burgemeester „het ware type van een brandweerman" was hield dr. Spoelder een kernachtig toespraakje. Hij uitte de hoop, dat ettelijke Haarlemmers eens zou den komen kijken naar deze kostbare ver zameling en bedankte mej. dr. J. H. Kurtz en de heer L. J. Berkhout, door wier ijver de expositie tot stand is gekomen. De ex positie zal ook hedenmiddag en Woens dag- en Donderdagavond geopend zijn. Om kwart voor drie kwam het bestuur van „De Tien" aan de voeten van „Loutje" staan om te luisteren naar het openings nummer van het muziekcorps van de Haarlemse Politie, dat in de muziektent op de Grote Markt ter gelegenheid van dit jubileum concerteerde. Daarna schaarde het zich temidden van talrijke bloemstuk ken achter de ere-tafel in Brinkmann, waar het de handen ging drukken van de velen die kwamen gelukwensen. Dat wa ren natuurlijk in de eerste plaats de vele tientallen leden en ere-leden van „De Tien" zélf, die zich gedeeltelijk feestneu zen en getrouwe copieën van de reeds om schreven zwarte hoedjes hadden aange meten. De staf van de Haarlemse brand weer kwam, voorafgegaan door de com mandant de heer H. C. Vernout, en de heer G. van Waard bracht „De Tien" be halve zijn gelukwensen ook zijn dank over voor de steun welke de t.b.c.-bestrij- ding jaarlijks van collecterende brand weerlieden ondervindt. In de rij, die langs de bestuurstafel trok, voegden zich voorts de brandweercommandanten in de nabije gemeenten. Huldiging Daarna volgde een huldiging van het bestuur door de leden, die het tooiden met linten, waaraan ere-medailles waren be vestigd. Onder de bezoekers waren ook de burgemeesters van Zandvoort, Heemstede, Bloemendaal en Haarlem, die deel uitma ken van het ere-comité. De laatste kwam in gezelschap van wethouder D. J. A. Ge luk en hield een toespraak waarin hij, her innerend aan de ontvangst van „De Tien" ten stadhuize, gewaagde van een retour visite. „Wanneer men daar erg vlug mee is, zal de andere partij geneigd zijn te den ken: die heeft wat van me nodig", aldus ADVERTENTIE ^"■iooX cervice*v Gr. Houtstraat 37 Haarlem Burgerlijke standf'van Haarlem HAARLEM. 21 Mei 1951 GEHUWD: 21 Mei, W. K. Kroon en M. Vos. BEVALLEN van een zoon: 19 Mei, A. J. van Norden—Quist; G. J. Vernout—Keet- laer; A. E. BosmaSchoon; A. C. van Huizen de Boer; 20 Mei, A. W. SteemanMes; A. E. Tiggelman—Waterbolk; M. M. de Groot Lambooij; 21 Mei, A. M. E. MooneBakker. BEVALLEN van een dochter: 18 Mei, C. H. DetmanStiegelis; W. J. van der Linden Steinhoff; I. B. AlbersAndringa; 19 Mei, P. Gosewehrvan der Heiden; J. van Duijn Sweeris; E. H. Willemse—Braak; 20 Mfci, J. M. GeertsDiek; R. Holwerda—van der Veldt; J. de Graaf—Snoek; J. T. Thörig— Jansen; M, E. LursenHulscher. OVERLEDEN: 18 Mei, G. A. van der WeijdeMeurs, 84 j„ Schoterbosstraat; J. C. M. Lots, 81 j., Leidsestraat; 19 Mei, C. H. van der Lis, 74 j., 2e Theemsstraat; G. van Egdom, 84 j., Jan van Walréstraat; C. Ruis, 82 j., Schotersingel; C. Otte, 92 j., Vondel- weg; E. J. Hoogkamber—Baetens, 71 j., Ha- zepaterslaan; J. F. Walbrink, 65 j., Grote Houtstraat; J. C. Boersma—Bannink, 83 j Dunklerstraat; 20 Mei, C. van Berkel—Barn- ™°-rn'~64 Kamperlaan; C. W. H. Kleijn, 70 Santpoorterstraat. Burgemeester Cremers en wethouder Geluk waren onder de velen die het bestuur van „De Tien" kwamen gelukwensen. de burgemeester. „En zo is het ook. Het gemeentebestuur hééft wat van u nodig". Hoofdinspecteur L. Davidson gewaagde hierna van de uitstekende samenwerking, die er tussen de politie en de brandweer bestaat. Tenslotte trad het werk-comité naar vo ren, bestaande uit de heren J. W. van Santé jr., R. W. P. Peereboom en mr. P. Führi Snethlage, dat namens de burgerij van Haarlem een geschenk op de bestuurs tafel legde: het eerste van een serie van fraaie gebrandschilderde raampjes, waar op de toren van de Bakenesserkerk is af gebeeld, geflankeerd door het wapen van Haarlem en het wapen van „De Tien". De heer Van Santé uitte zijn respect voor „de burgerzin en de kameraadschap, die De Tien bij elkaar houdt". „Het is ons bij ons werk nooit te doen geweest om de gunst van de burgerij", antwoordde dr. Spoelder, „en wij zijn er niet op gebrand enige beloning te krijgen. Dat is tegen de vrijwilligers-gewoonte. Daarom is onze eerste opwelling: pak je is in lood maar weer in. „Maar", zo vervolgde hij nadrukkelijk, toen de heer Führi Snethlage daar aan stalten toe maakte, „het verheugt ons bij dit zestigjai'ig bestaan dit blijk van mee leven van de burgerij te ontvangen". Het geschenk werd daarop weer teruggelegd. Des avonds is het feest voortgezet met een diner voor de leden in de Kroonzalen van Brinkmann, waarbij onder meer de oud-burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, het woord heeft gevoerd. Gevangenisstraf gelijk aan het voorarrest Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 53-jarige seinhuiswachter C. J. D. uit Haar lem dezelfde straf opgelegd als de Haar lemse rechtbank heeft gedaan, namelijk een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van vier maanden voorarrest. De gerechtelijke vervolging tegen hem was ingesteld naar aanleiding van een on geval op 11 September van het vorig jaar, toen een schilder, die met een laddertje op zijn schouder de overweg bij de Wester gracht te Haarlem passeerde, ten val kwam onder een spoorboom van de overweg, die juist werd gesloten. De schilder liep daar bij kwetsuren op aan een nekwervel en aan een zijner handen. De seinhuiswachter werd beschuldigd van het veroorzaken van lichamelijk letsel en van valsheid in ge schrifte, omdat hij na het ongeval een proces-verbaal had opgemaakt, waarin hij verklaarde, dat de schilder de afsluitboom passeerde, terwijl deze reeds in dalende beweging was, hetgeen in strijd met de waarheid zou zijn. De seinhuiswachter had reeds twee keer eerder terechtgestaan wegens incidenten op door hem bewaakte overwegen. In beide gevallen was hij vrijgesproken. SONNEVELD IN NEW YORK. Na de tournée met zijn gezelschap door Suriname, Curagao en Aruba geeft Wim Sonneveld op 24 Mei in het Holland House te New York een solo-avond. Gedurende de tournée heeft het ensemble elke dag ge speeld. In Willemstad moesten, bij zeer hoge temperaturen, twee voorstellingen oo een avond worden gegeven. Op 8 Juni wordt in de Grote Kerk te Haarlem een concert gegeven door het grote koor van leerlingen der Rijkskweek school onder leiding van de heer E. van Zoest ten bate van het Koningin Wilhel- mina-fonds ter bestrijding van de kanker. Medewerking verlenen de sopraan Dora van DoornLindeman, de fluitist Ed. van Leer en de organist Dolf Hendrikse, die werken van Baeh, Böhm, Buxtehude, Franck, Froberger, Handel, Purcell en Vivaldi ten gehore zullen brengen. Het koorprogramma vermeldt Psalm 117 van Bach, Gebed en Psalm 134 van Sweelinck en vier delen uit de mis „Octavi Toni" van Orlando di Lasso. Een dergelijke uitvoering werd ook in 1948 gegeven. Bij deze gelegenheid prees onze muziekrecensent Jos. de Klerk de prestaties van het koor met de volgende uitspraak: „De samenklank deed mij enigs zins denken aan die van de Thomaner en van het Dresdener Kreuzchor" en vatte hij zijn oordeel samen in de verklaring: „Een avond die musicologisch en tevens artistiek zeer belangwekkend was". Namens de gemeente had gisteren de aan besteding plaats van het vernieuwen dei- riolering in de Rijksstraatweg tussen het Soendaplein en de Zaanenlaan te Haarlem. De hoogste geldige inschrijving was van C. Koek te Haarlem met f 56.000. J. Rombout, Haarlem was de laagste inschrijver met f 26.640. Er wordt gezocht naar een oplossing, maar Een lezeres geeft ons een uiteenzetting hoe zij met haar gezin in Haarlem „woont". Haar is een zeer bescheiden woonruimte toegewezen in het huis van een broer van haar man. Een huis dat zelfs te klein is om het gezin van de broer te huisvesten. Het gevolg is dat zij met haar man en een zoontje van 10 jaar in één kamer op de vloer moeten slapen. Een dochtertje van 15 jaar moest in Duitsland bij familie wor den ondergebracht omdat er voor haar in het geheel geen plaats was. Reeds meer dan een jaar wacht ik op de toewijzing van een woning door het Huisvestingsbureau, maar nog altijd zitten wij uit te kijken. En dat nadat wij tevoren al veel andere narig heid hebben ondervonden. Wij woonden zo schrijft deze lezeres eerst met ons gezin in een pension, maar daar moesten wij weg onidat de pensionhouder het ons dochtertje lastig'maakte. Toen bleef ons geen keus en moesten wij wel onmiddellijk een ander onderkomen zoeken. De eerste nacht sliepen wij op het politiebureau. Toen zijn wij bij mijn zwager ingetrokken, ook al hing daarmee samen dat ons gezin uit elkaar gerukt werd. Nu schrijft ons meisje herhaaldelijk: „wanneer krijgt u eindelijk het u beloofde huis, zodat ik dan weer thuis kan komen". Tot zover deze klacht. Wij hebben informaties ingewonnen bij het Huisvestingsbureau, dat van de feiten volkomen op de hoogte bleek. Het gezin is op de lijst der dringende gevallen gezet. Maar helaas staan er daarop nog meer ge vallen. Er zijn er zelfs bij, die al van 1947 op de lijst staan. Als er een huis vrij komt dat het Huisvestingsbureau kan toewijzen, wordt het ergste geval uitgezocht. De toe standen die deze lezeres beschrijft, behoren evenwel geenszins tot de uitzonderingen. Het woningtekort in Haarlem is helaas zeer groot. Maar zo verzekerde men ons in dit geval zal zo spoedig mogelijk worden voorzien, ook al is het niet mogelijk daar voor een termijn te stellen. N.V. De Hollandse Voorschotbank In de algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. De Hollandse Voorschotbank, gevestigd te Haarlem, wer den de Balans en Verlies- en Winstrekening over 1950 goedgekeurd en werd tot Com missaris herbenoemd de heer mr. G. Jan sen te Heemstede. Aan het jaarverslag ontlenen wij: In het afgelopen jaar was het moeilijk de beschikbare gelden in solide tweede hy potheken uit te zetten. Wel kwamen vol doende aanvragen binnen, doch aangezien bleek, dat de eerste hypotheken meermalen het 2/3 der geschatte waarde te boven gingen, waren verscheidene posten voor ons niet aantrekkelijk. Op 1 Januari 1950 was uitgezet in voor schotten f 296.101,17. Gedurende 1950 werd verleend f 61.964,40 en afgelost f 80.384,22, zodat aan het einde van het boekjaar f 277.681,35 was uitgezet. De balans sluit met een nadelig saldo van f 144.439.07, bestaande uit het nadelig sal-, do ad f 145.114,55, onder aftrek van het voordelig saldo 1950 van f 675,48. De Nederlandse Bachvereniging heeft koningin Elisabeth van België en prof. dr. Albert Schweitzer tot erelid van de vereni ging benoemd. De haring mag er op rekenen ADVERTENTIE Benzineverbruik pl.m. 1 liter op 13 km. Voor de all risk verzekering en grenspapieren zijn geen kosten verschuldigd. De tijd vloog om. Ze voelden geen kou en geen vermoeidheidze zwierden maar over het spiegelgladde ijs. Nu en dan maakte er een weieens 'n schuiver en plofte neer, maar daar gaven ze niet om; dan klopten ze het sneeuwpoeder van zich af en reden verder. Oom Tripje had hun wat geld meegegeven en dat kwam goed van pas. Want koud was het toch wel, en toen ze ergens zo'n tentje ontdekten waar warme chocolademelk en koeken werden verkocht, hadden ze daar wel erg trek in! Dus reden ze even dat tentje binnen, bestelden bij de man drie bekers chocola en drie koeken en smikkelden die lekker op. Hè.... dat deed goed, die warme dronk. Ze werden er van binnen helemaal warm van. En toen ging het weer verder, een, iwee, een tweemet lange streken. Het knerpte zo gezellig op 't gladde ijs, als hun ijzers er overheen gingen Maar aan alles komt een eind. In de winter is 't maar kort dagSpoedig ging de zon onder en het begon te schemeren. Tante Liezebertha had nadrukkelijk gezegd, dat ze vóór 't donker thuis moesten zijn, want dan wordt 't gevaarlijk. „Nou, jongens, we moeten nou maar naar huis gaan!", zei Oepoetie. „Morgen komt er weer 'n dag!" FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels 35) Toen hij enigszins van zijn eerste woede bekomen was, viel hem iets anders in. Hoe genadeloos en wreed Maxwell ook mocht zijn, hij zou iets dergelijks toch niet onder nomen hebben, als het niet om een zaak van leven of dood voor hem ging. Op de een of andere manier moest hij er achter gekomen zijn, dat men hem bespionneerde. Het was natuurlijk mogelijk, dat Nobby, na wat te diep in het glaasje gekeken te hebben, aan een van zijn boezemvrienden uit het „Anker" iets had losgelaten. Als dat zo was, dan zou het gemakkelijk Felgate bereikt kunnen hebben, die natuurlijk geen tijd verloren zou laten gaan om zijn baas op de hoogte te stellen. Hoe dan ook, het kwaad was geschied en de vraag of Nobby er al dan niet verantwoordelijk voor was, had op dit ogenblik weinig zin. Het enige, waar hij zich op dit moment ernstig mee bezig moest houden, was zijn eigen red ding. De omstandigheden, waarin hij verkeer de, zou zelfs een optimist niet gunstig heb ben kunnen noemen. Op een mistige mor gen als deze, waren de kansen op een der gelijke eenzame plek gezien en opgepikt te worden, uiterst gering. Iedere minuut, die verstreek, dreef hij door het getij verder af en binnen een uur zou hij voorbij de Shipwash Flats naar het open water van de zee gedreven zijn; het zou dan slechts een kwestie van tijd zijn, hoelang hij het uit zou houden, voordat hij door volkomen uitputting de strijd op zou moeten geven. Als men tussen twee zeer onaangename alternatieven zou moeten kiezen, dan leek een spoedig einde te prefereren. Voor zijn ogen rees het beeld van Hazel, zoals hij haar de laatste keer gezien had, lachend en wuivend in de bus stappend. De gedachte, dat hij haar nooit weer zou zien, sneed als een messteek door hem heen. Vele lieve en intieme dingen, die hij haar had willen zeggen, schoten hem door het hoofd en onwillekeurig liet hij een kreu nend geluid horen. Op datzelfde moment was opeens, boven het geklots van het water, opnieuw het dreigende geluid van een motor hoorbaar. Dit betekende het eindehet enige wat hij doen kon was zo spoedig mogelijk het onder ogen te zien. Ze kwamen klaarblijkelijk terug om te zien of ze hun karwijtje werkelijk goed hadden opgeknapt en iedere hoop, dat zij hem niét zouden ontdekken, was ijdel. Hij hoopte, dat zijn einde snel en pijnloos zou zijn. Een grote golf spoelde over het wrak, waaraan hij zich vasthield. Hij zag even niets door het schuim, dat in zijn ogen HET IS DE GLORIE VAN BAS VARKEVISSER geweest, dat hij voor de zestigste keer vanmorgen „ter haring" ging, dit keer trots aan de kop van de stoet van 36 loggers, die tussen zes en half acht buiten de IJmuidense pieren door de zacht- rimpelende zee werden begroet: zijn zestigste vaart naar de gronden, waar de malse maatjes Woensdagnacht in de vleet gaan kruipen, is goed begonnen. In het havenkan toortje aan de Tegeltjesmarkt heeft hij, de bijna 71-jarige Bas, die als afhouwertje van tien - elf jaar op de bom „Jonge Dirk" zijn verknochtheid met de rollers van de Noordzee voor het eerst voelde, gisteravond een lootje mogen trekken. Het ging er om, of de loggers aan de Noord- of de Zuidzij het eerst van wal zouden steken en het werd de Noordzij, met Bas Varkevisser op de KW. 2 „Dirk Donker Curtius" als allereerste. Dat was om acht minuten voor zes. En haast anderhalf uur later schreeuwde de fluit van de KW. 43 een schril Vaarwel naar de duizenden op de kop van de haven: de vloot lag in zee en de haring kan er maar vast op rekenen. Woensdagavond „aan schot" op de gron den tussen Esbjerg en de Noordkop van Engeland; Donderdagochtend voor het eerst „halen"; dan de eerste „groene" ha ring in volle zee overgeven aan de jagers en daarop de spanning van de jacht naar de havens, die Vrijdag hun eerste kantjes malse maatjes kunnen verwachten. Achthonderd man ongeveer, mèt de piepjonge afhouwertjes en reepschieters die vanmorgen nog overmoedig in het want hingen, zijn vannacht en vanmorgen de Noord in getrokken: de Scheveningers om één uur al met de feestverlichting twinkelend tegen de nacht, omdat Sche- veningen een tij-haven heeft, te zes uur de Vlaardingers en tegelijk met hen de Katwijkse schepen. In Scheveningen boog de SCH 342 als eerste de hoek van de bui tenhaven om; van de Vlaardingse schepen was de VL 216 „Henny" de koploper. Wandelsport Van Woensdag 13 tot en met Zaterdag 16 Juni wordt in Haarlem de avond-vierdaagse gehouden. Hieraan namen verleden jaar 360 personen deel en dit jaar wordt een nog gro ter aantal inschrijvingen verwacht. De eerste avond wordt, na het passeren van de brug over het Zuider Buiten Spaarne in Zuidelijke richting langs de Schalkwijker- weg gewandeld. Met het pontje komt men over de Ringvaart en via de Heemsteedse Dreef en de Haarlemmerhout wordt het uit gangspunt bereikt. De tweede avond leidt het parcours over de Leidsevaart naar Woest- duin en daarna door Aerdenhout en het Rol landskwartier. Vrijdagavond gaan de wande laars in de richting van Santpoort en langs de Bergweg en Bloemendaal komen zij dan in Haarlem terug. De laatste dag is het parcours 20 kilo meter lang. Dit wordt op Zaterdagmiddag gelopen en leidt langs het Brouwerskolkje en de Zeeweg naar het strand. Vervolgens langs de boulevard, door de Zeestraat en Kostverlorenstraat. De deelnemers bereiken dan langs de Bentveldseweg en Kraantje Lek het gebouw „Rosehaghe" aan de Hoofman- straat, waar op alle dagen zowel de start als de finish is. Degenen, die door werkzaamheden niet op Zaterdagmiddag kunnen deelnemen, worden in de gelegenheid gesteld het parcours voor die dag op Dinsdagavond te lopen. Voetbal De Sportkroniek meldt, dat de promotie en degradatie voor de voetbalcompetitie 1951 1952 als volgt is geregeld: De promotie en degradatie geschiedt automatisch. Nummer laatst van iedere afdeling degradeert naar een lagere klas. De twaalf kampioenen van de tweede klas spelen, in vier geografisch ingedeelde groepen van drie elftallen, ieder om één plaats in de eerste klas. De kampioenen van de derde, de vierde en de reserve-klassen spelen promotiewedstrij den in de breedte in evenveel groepen, als het aantal beschikbare plaatsen in de hogere klas. spatte. Gedurende enkele ogenblikken was alles duister, maar dan zag hij uit de mist de vage omtrekken van een vissersboot als uit de hemel gezonden te voorschijn komen. Zelfs op deze betrekkelijk grote afstand was er geen twijfel mogelijk welke boot het was. Kalm aan, sla uw arm om mijn hals als u kunt. Zich met inspanning van al zijn krach ten te weer stellend tegen een plotseling opkomend gevoel van duizeligheid, volgde Maurice deze instructie op. Een grote golf kwam op dat moment te hulp om hem over de achtersteven van het kleine roei bootje te lichten en met een smak kwam hij op de glibberige bodem hiervan terecht. Het enige wat hij op dat moment méér dan wat ook wilde, was doodstil te blijven liggen. Allemensen, dat heeft maar een haar tje gescheeld, merkte Nobby op, terwijl hij zich over het voorhoofd streek en naar de ronddrijvende stukken wrakhout keek. Zijn ze gewoon op u ingevaren, die schurken? Het was mijn eigen schuld. Ik had al door waakzaam moeten blijven. Met enige moeite hees Maurice zich overeind. Ik kon mijn ogen niet geloven, toen ik je aan zag komen. Ik dacht, dat ze terugkwamen om me de laatste genadeslag toe te brengen. Hoe voelt u zich nu? U ziet er niet al te best uit. Ik kreeg een klap tegen het hoofd, De Haarlemse Sportweek wordt dit jaar gehouden van 30 Juni tot 8 Juli. Het comité is reeds druk in de weer om een aantrekke lijk programma samen te stellen. Hoewel men nog niet in alle opzichten is geslaagd, heeft men het toch reeds in grote lijnen kunnen vaststellen. Oudergewoonte wordt de Sportweek ge opend met een massale optocht en de monstraties op de Grote Markt. De turn- sport is dit keer sterk vertegenwoordigd, onder meer met een wedstrijd tussen diverse Turnkringen aangesloten bij het KNGV, welke wordt gehouden ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de Kennemer Turnkring. Ook handbal en korfbal nemen een voorname plaats in. De krachtsport treedt voor het voetlicht in de gemeentelijke Concertzaal. In het Krelagehuis wordt een avond gewijd aan tafeltennis, schermen, basketball, volleyball en badminton. Het pro gramma biedt trouwens „elck wat wils": roei- en kanowedstrijden, een singelloop, wielrennen, zwem- en waterpolowedstrijden, honkbal, athletiek en voetbal. Het sluitingsfeest wordt ook nu.weer ge houden op het „Haarlem"-terrein, waar onder meer het vertegenwoordigend Haar lems voetbal-elftal tegen een nog nader aan te wijzen tegenstander in het strijdperk zal treden. Het voorlopige programma luidt: Zaterdag 30 Juni. 19.30 uur: Optocht. Op stelling Phoenix-terrein, défilé Grote Markt. Sportdemonstraties: gymnastiek, boksen, judo, schermen, volleyball, basketball. Zondag 1 Juli. Turnwedstrijden van enige turnkringen aangesloten bij het KNGV. 9 uur: wedstrijden sportterrein Mr. Jan Ger- ritzslaan. 14 uur: Défilé. Massale turn- demonstraties Haarlem-terrein. Maandag 2 Juni. 19 uur: Handbelwedstrij- den junioren (meisjes) en heren, terrein Van Oosten de Bruijnstraat. 19.00 uur: Korf balwedstrijden Haarlems twaalftal tegen nader aan te wijzen tegenstander en kam pioenstwaalftal tegen jeugd-twaalftal. 19 uur: Voetbalwedstrijd Zaterdagmiddag-elftal— Haarlem B. 19. uur: Basketball-demonstra ties, Plein. Dinsdag 3 Juli. 19 uur: Turndemonstraties. 18.30 uur: Wielerwedstrijden Delftlaan. 19 uur: Athletiek junioren en dames 4 x 60 meter. Volleyball dames en heren, Van Oosten de Bruijnstraat. Woensdag 4 Juli. 19 uur: Volleyball- demonstraties binnenplaats Doelen. 19 uur: Honkbalwedstrijd Haarlems negental—Old Stars, EDO-terr. 19.30 u.: Propaganda-zwem- feest, Sportfondsenbad. 19.45 uur: Kracht sportavond gemeentelijk Concertgebouw. Donderdag 5 Juli. 19 uur: Turdemonstra- ties. 19 uur: Handbalwedstrijd, dames, Van Oosten de Bruijnstraat. 19 uur: Singelloop. 19.30 uur: Roei- en kanowedstrijden. Zuider Buiten Spaarne. Vrijdag 6 Juli. 19 uur: Honkbalwedsttrijd, jeugd RCH—Ajax, EDO-terrein. 19 uur: Basketball, Volleyball, zaalhandbal, badmin ton, schermen, tafeltennis in alle zalen van het Krelagehuis. 19 uur: Juniores-voetbal- wedstrijd Haarlem-terrein. Zaterdag 7 Juni. 13.30 uur: Wandeltocht 18.45 uur: Sluitingsfeest Haarlem-terrein. Korfbalwedstrijd van Westerkwartier, tur nen, tafelspringen, estafettes 4 x 100 meter dames, 4 x 400 meter heren, 4 x 80 meter meisjes, 4 x 100 meter jongens, koppelrace, voetbalwedstrijd van Haarlems elftal, mas sale turndemonstratie. Officiële sluiting Sportweek 1951. toen ik in het water terecht kwam. Het is niet erg. Binnen enkele minuten ben ik weer de oude. Misschien, maar blijft u in ieder geval rustig liggen tot we aan boord van mijn schip zijn. Dan zal ik uw hoofd eens nader bekijken. Nobby ging bij de riemen zitten en bin nen enkele ogenblikken waren ze bij de zwarte vissersschuit aangekomen. Trillend op zijn benen kroop Maurice aan dek en ging in de kajuit zitten, waar Nobby, nadat hij het sloepje vastgemaakt had, zich bij hem voegde. Het eerste, wat u moet doen, is die natte kleren uittrekken. Gaat u maar met me mee, dan zal ik u helpen. Nobby ging hem voor in een kleine, lage kajuit, waar zich aan de ene kant een slaapbank *bevond. Maurice installeerde zich hierop en liet geduldig toe, dat Nobby zijn hoofd bekeek. Een flinke buil hebt u daar opgelopen, maar ik geloof niet, dat het veel kwaad kan. Een beetje jodium er op en de zaak is voor elkaar, lijkt me. Dat is dus nogal eenvoudig, zei Mau rice, terwijl hij de plek met zijn vingers betastte. Hier zijn wat droèe kleren voor u. Uit een kast werden een blauwe trui en een oude broek te voorschijn gehaald, welke Nobby hem aanreikte. Zonder op antwoord te wachten ver dween hij en Maurice begon langzaam zijn doorweekte kleren af te stropen. Terwijl hij dit deed en zich vervolgens met grote zorg droogwreef, hield zijn geest zich bezig met de problemen, die uit deze nieu we en onverwachte ontwikkeling van de zaak voortkwamen. Elke twijfel over dfc vraag, of Maxwell iets met de vervalste bankbiljetten te maken had, alsook of hij medeplichtig was aan de moord op in specteur Marc, was nu definitief verdwe nen. Waarschijnlijk was hij de man, die op de achtergrond de hele zaak regelde en de geringste fout in de reactie op de huidige situatie zou catastrofale gevolgen kunnen hebben. Het voornaamste was, zo spoedig mogelijk Graham op de hoogte te stellen. Het leek hem het veiligst met geen woord te reppen over de aanslag op zijn leven, vóór hij met Graham had gesproken. In verband hiermede was een ernstig woord met Nobby noodzakelijk, en zich nog enigszins moeilijk voortbewegend, ging hij terug naar de kajuit. De boot voer in middels met een flinke vaart door het water. De resten van de „Eekhoorn" wa ren reeds uit het gezicht verdwenen en rondom was niets anders dan de eindeloze grijze watervlakte. Voelt u zich wat beter?, vroeg Nobby, toen hij binnenkwam. Aanmerkelijk! Ik heb me juist be dacht, dat ik nog met geen woord heb be dankt voor het redden van mijn leven. O, dat is in orde. Een geluk, dat ik precies op tijd kwam. Inderdaad! Hoe ben je er eigenlijk toe gekomen.... Ik had zo'n onbehaaglijk gevoel. Ik vond het een onzinnig plan van u om daar op uw eentje rond te gaan hangen. Er kon niets anders dan narigheid van komen, met dergelijke tegenspelers. Ja, ik ben misschien wat onbezonnen te werk gegaan. Wat ik echter niet be grijp, hoé Maxwell te weten is gekomen, dat ik achter hem heen zat. Jij hebt er toch per ongeluk niet iets over losgelaten! Ik? Wis en waarachtig niet! Er is geen woord over mijn lippen gekomen. Hij moet er, hoe dan ook, vrij zeker van geweest zijn, anders zou hij niet een dergelijke radicale poging om mij uit de weg te ruimen, hebben ondernomen. Hij voer recht op mijn boot aan. Ik had niet de minste kans om uit de weg te komen. Dit is een zaak voor de politie. Zodra we aan wal zijn, moet u naar Joe Mog- gridge gaan en hem alles vertellen. Ik heb een beter plan. Maurice hield even op. Enige dagen geleden is er iemand uit Londen bij me geweest om over het geval van de lijkschouwing te praten, ver volgde hij. Hij heette Graham. Ik vertelde er jou niets over, omdat ik de man be loofd had mijn mond te houden. Hij ver telde me, dat het ministerie van Binnen landse Zaken erg met de dood van die meneer Marks in zit en dat men hem ver zocht had om een speciaal onderzoek in ;e stellen (Wordt vervolgdïr

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6