Twee Nederlandse straaljagers boven Westfalen neergestort OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Veel moeilijkheden en onzekerheden Bradley: „Het is niet de bedoeling Noordelijken uit Korea te drijven" Nieuw vijandelijk offensief in Oost-Korea brak Dinsdag los Weerbericht DEVIEZENNOTA Regering hoopt op dollarhulp van Amerika Nota van Tsjechoslowakije aan de Verenigde Stalen Israel staakt het werk aan de Hoeleh-moerassen Polen weigert nog steeds Kirks vliegtuig door te laten Massale sterfte onder Zuid-Koreaanse soldaten Het is zeer goed mogelijk dat de strijd op dood spoor raakt Na mislukking van aanvallen aan het Westelijke en centrale front Beide piloten zijn om het leven gekomen UM Oud-minister Wijers lid der Eerste Kamer Het woord is aan. Bommenwerpers daveren over West-Europa Perzië voor een financiële crisis Birma blijft handelen HET WEER AFGEBEELD 6 5 6 JAARGANG No 2 6 o Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ia Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur': Robert Peereboom WOENSDAG 2 3 MEI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 123 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op a-anvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De regering: heeft een nota aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij een beeld geeft van de Nederlandse deviezenposilie. De regering kan niet loochenen, dat dc moeilijk heden ten aanzien der deviezenvoorziening nog groot en de vooruitzichten in verschil lende opzichten onzeker zijn. Een en ander mag echter geen aanleiding zijn tot defai tisme, zo wordt in de nota gezegd. „Zoals in de jaren vóór 1950 de betalingsbalans, onafhankelijk van. toevallige factoren, een neiging tot geleidelijke verbetering ver toonde, zo ligt het ook nu na de terugslag van het afgelopen jaar, binnen het bereik der mogelijkheden de weg omhoog te hervinden. Aan twee onmisbare voorwaarden moet hiertoe inmiddels worden voldaan. Ten eerste zal de nationale productieve in spanning met alle kracht verder moeten worden verhoogd. In de tweede plaats zal ons volk zich bereid moeten tonen tot het brengen van offers, die de huidige om standigheden onvermijdelijk maken. De regering schroomt niet, ook op deze plaats een beroep tc doen op allen, er toe mede te werken deze voorwaarden te doen vervullen." De regering verklaart in de nota, dat, het uit de cijfers van de betalingsbalans spre kende beeld haar met ernstige zorg voor de toekomst heeft vervuld. De absolute grootte van het te dekken tekort in 1950 was van een zodanige om vang, dat, gezien enerzijds het relatief ge ringe bezit aan goud en deviezen en ander zijds, de waarschijnlijkheid dat dekkings middelen uit hoofde van buitenlandse hulp niet meer in die mate beschikbaar zullen komen als in het afgelopen jaar, het stre ven naar een meer evenwichtige positie ten opzichte van het buitenland een taak van eerste urgentie moest worden geacht. De regering vraagt zich af in hoeverre het tekort over 1950 als maatstaf is te be schouwen voor de ontwikkeling in 1951. Het resultaat over 1950 werd ongunstig beïnvloed door de reactie op de afwach tende houding, welke importeurs in 1949 aanvankelijk hadden aangenomen na de devaluatie en evenzeer door het op peil brengen van voorraden in de verschillende geledingen van het bedrijfsleven, waartoe de liberalisatie van het internationale han delsverkeer de gelegenheid bood. Men mag aannemen, dat deze beide fac toren bij de ontwikkeling in 1951 in het al gemeen geen rol meer zullen spelen. In een later stadium vormden de ver scherping der internationale politieke ver houdingen en de door deze ontketende prijsstijgingen een belangrijke stimulans voor de invoer1. Hoewel factoren met een tijdelijk karakter als vervroegde aankopen en versterkte voorraadvorming een belang rijke rol hebben gespeeld is hier een door werken ook in 1951 niet zonder meer als onmogelijk te beschouwen. Hetzelfde valt op te merken ten aanzien van de verschui ving van handelscredieten. Deze factoren oefenen hun invloed uit op de lopende rekening der betalingsbalans. Daarnaast zijn evenzeer van betekenis die posten van de kapitaalrekening, waarvoor- dekking moet worden gevonden. Hiervoor staan, afgezien van buitenlandse hulp, als dekking in principe slechts ter beschikking een overschot op de lopende rekening dan wel intering op deviezenreserves of andere vermogensbestanddelen. In aanmerking nemende, dat over het aan Indonesië verstrekte crediet vooral in de loop van dit jaar zal worden beschikt, dient men voor 1951 te rekenen met een totaal aan verplichtingen op de kapitaals rekening van ongeveer 400 millioen. De perspectieven ten aanzien van de ont wikkeling van de Nederlandse economie hebben de regering genoopt een aantal maatregelen te nemen respectievelijk voor te bereiden, welke er op zijn gericht, de binnenlandse civiele bestedingen in de con sumptieve en de investeringssfeer te be perken. Bij de keuze der toe te passen maatrege len is welbewust het accent gelegd op een indirect ingrijpen, op het afremmen dei- bestedingen via een beperking van koop kracht. Dit neemt niet weg, dat in die sec toren, waarin dit wenselijk en zonder ge vaar voor ernstige terugslag mogelijk is, de indirecte maatregelen door directe zul len worden aangevuld. Onzekerheden De toepassing van deze maatregelen zal inmiddels niet kunnen verhinderen, dat ten aanzien van de toekomstige ontwikke ling van de betalingsbalans een aantal on zekerheden zullen blijven bestaan. Deze onzekerheden betreffen in de eerste plaats omvang van de binnenlandse effec tieve koopkracht, ook na de daaraan opge legde of op te leggen, beperkingen. Zo is het de vraag, in welke mate het bedrijfs leven en het publiek alsnog in staat en be reid zullen blijken verder in te teren op de in geldvorm aanwezige liquide midde len. Gezien de aanzienlijke intering, die in het verleden reeds op deze middelen heef', plaats gevonden, en de gestegen behoeften aan kasgelden voor transactiedoeleinden als gevolg van de toeneming der nominale omzetten, zijn de gevaren voor de beta lingsbalans in dit opzicht thans minder groot. Voorts zou een vergroting van de koop kracht kunnen uitgaan van het aanwenden van anders dan in geldvorm aangehouden liquiditeiten zoals schatkistpapier in han- Tsjechoslowakije beschuldigde Dinsdag in een nota de Verenigde Staten van ..vijandelijke activiteit", het verbreken van internationale overeenkomsten en „voort durende en flagrante schending van gren zen met het doel spionnage en terreur aan te moedigen." De nota werd overhandigd aan de Ame rikaanse ambassadeur in Praag Ellis O. Briggs. In de nota kwamen de volgende drie belangrijke beschuldigingen voor: „De Ver enigde Staten schonden internationale overeenkomsten door gebruik te maken van radiostations om een activiteit te ontwik kelen die vijandig staat tegenover Tsje choslowakije en door Tsjechische verraders je gebruiken als radiomensen. De Ameri kaanse troepen in Duitsland hebben op 4 Mei de Tsjechische grens bij Maxiansko Bazno geschonden. De Amerikanen geven oun marionet, de zogenaamde regering' van Bonn, opdracht de speciale voorschriften °P te stellen voor de behandeling van agenten van Westelijke mogendheden door grensposten wanneer zij illegaal de Tsje- choslowaakse grens overschrijden. den van bedrijven of particulieren, termijn deposito's en spaarbanktegoeden. Het valt niet te ontkennen dat tijdens de afgelopen maanden tamelijk omvangrijke ontsparin- gen zijn opgetreden. De regering vertrouwt echter, dat ook de intering op deze liquidi teiten haar einde zal vinden. Een ander element van onzekerheid is gelegen in de door het buitenland uitge oefende vraag. De zwakte van ons export pakket, die vooral in omstandigheden als waarin de wereld thans verkeert, sterk aan de dag treedt, maakt de Nederlandse eco nomie in dit opzicht bijzonder kwetsbaar. Hulp van Amerika nodig Het zal niet te vermijden zijn, dat ook in 1951 een deel van de lopende betalingen aan het buitenland niet door deviezen- inkomsten wordt gedekt. Het gebruiken van een belangrijk deel van de toch reeds krappe goud- en deviezenreserves voor dekking van dit tekort en van de kapitaal verplichtingen kan slechts worden voor komen, voorzover door de Verenigde Sta ten in het kader van de economische en militaire hulpverlening bijstand zal worden verleend. Besprekingen hierover met de Amerikaanse autoriteiten zijn gaande. De Nederlandse regering hoopt, dat deze be sprekingen er toe zullen leiden, dat op korte termijn dollarhulp ter beschikking zal worden gesteld. Daarmede zou het gevaat worden afgewend, dat de beschikbare re serves tot een onaanvaardbaar peil zouden dalen. Ter verbetering van de dollarpositie is het wenselijk dat het streven tot het recht streeks vergroten van onze dollarinkomsten met kracht wordt voortgezet. Het veilig stellen van noodzakelijke dollar-importen zal slechts mogelijk zijn, indien een oplos sing wordt gevonden voor het convertibili- teitsprobleem, het vraagstuk van de omzet ting van overschotten aan niet-dollarvaluta m dollarvaluta. De Israëlische regering heeft na een Dinsdagavond gehouden kabinetszitting besloten het droogleggen van de Hoeleh- moerassen geen voortgang te doen vinden. Wel zullen andere moerassen in het be twiste gebied worden drooggelegd. Waar nemers te Tel Aviv zijn van mening, dat de Israëlische regering poogt te voldoen aan de beslissing van de Veiligheidsraad, zonder in feite de droogleggingswerkzaam heden in de gedemilitariseerde zóne te staken. Amerikaanse functionarissen te Moskou, Washington en Warschau hebben Dinsdag pogingen gedaan om een Pools cloorreis- verbod voor het speciale vliegtuig van de Amerikaanse ambassadeur te Móskou, admiraal Kirk, ongedaan te maken, aldus deelde een Westelijke functionaris te Ber lijn mee. Het is de eerste maal, dat de Poolse autoriteiten een dergelijke vergunning weigeren te geven. De Russische autori teiten hebben hun toestemming verleend. Een woordvoerder van de Poolse am bassade te Berlijn deelde aan een corres pondent van Reuter mee, dat men daar voor het eerst van een Pools verbod hoorde. Hij voegde hieraan toe: „Wij zullen natuur lijk een onderzoek instellen." Het vliegtuig staat nog steeds op het vliegveld Tempelhof. Het zou naar Mos kou vliegen om ambassadeur Kirk op te halen voor een tiendaagse reis door West- Europa. Kirk. zou ook een bezoek aan Den Haag brengen. Het Zuid-Koreaanse ministerie van Ge zondheid heeft Dinsdagmorgen bekend gemaakt, dat 13.000 Zuid-Koreaanse vrij willigers, die de afgelopen winter waren aangeworven, in cle maand April door honger en ziekte zijn gestorven. Het merendeel van hen was voor dien op grond van het besluit van de Natio nale Vergadering, om alle ondervoede sol daten weer naar huis te sturen, uit de dienst ontslagen. In het geheel werden 200.000 Zuid-Koreaanse soldaten in de zestien ziekenhuizen van Zuid-Korea op genomen. Tachtig procent van hen was ondervoed. Naar verluidt werd Dinsdag te Poesan het proces tegen de Koreaanse generaal der militie, Kim Joon Keoen, die van ver duistering van legergelden beschuldigd wordt, geopend. Volgens een rapport van de Nationale Vergadering zou de generaal een derde van de hem toevertrouwde gelden verduisterd hebben. WASHINGTON (Reuter) Gisteren zette generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van chefs der Amerik. generale staven, zijn getuigenis voor de verenigde senaatscommissies van onderzoek voort. Hij zei: „Het is niet het doel der geallieerde strijdkrachten om de Noord-Koreanen en de Chinese communisten uit geheel Korea te verdrijven. Gepoogd wordt de commu nisten zo groot mogelijke verliezen toe te brengen, met zo min mogelijk schade voor ons zelf, opdat een stadium wordt bereikt waarin op de een of andere wijze kan worden onderhandeld. Sinds Februari hebben de chefs der Amerikaanse staven de mogelijkheid van onderhandelingen, na een afslaan van het Chinese „voorjaars offensief", onder de ogen gezien", aldus generaal Bradley. „De poging die de Amex-ikaanse regering in Maart had willen doen om tot onder handelingen te komen, kon niet dooi-gaan nadat generaal MacArthur de Chinese bevelhebber-te-veld'e een „ultimatum" had gesteld. De mogelijkheid bestaat, vervolgde Bradley, „dat de Koreaanse oorlog op een dood spoor geraakt. Dit behoeft niet te betekenen, dat na onderhandelingen vrede wordt gesloten, doch het kan ook zijn, dat de communisten hun aanvallen eenvoudig weg staken. Ook bestaat de mogelijkheid van het tot stand komen van een wapen stilstand in de een of andere vorm, door onderhandelingen, met of zonder toestem ming der Sovjet-Unie." In antwoord op een opmerking van de Republikeinse senator Harry Cain, zeide Bradley: „Ik ben van mening, dat het voer de Verenigde Staten en voor onze veilig heid, zowel nu als in de toekomst, zeer nadelig zou zijn, indien wij, in het verloop TOKIO. (United Press). De vijand open de Dinsdag aan het Oostelijke front in Korea een fél offensief en sloeg een hrede bres in de geallieerde linies tussen Poengam en de kust. Zuid-Koreaanse troepen tracht ten Woensdagmorgen wanhopig de stroom vijanden te keren die door de bres was ge komen. Dinsdagavond laat was dc vijand doorgedrongen tot Zuidelijk van Soksa, dat 40 mijl ten Zuiden van de 38c Breed tegraad ligt. De censuur schrapte alle gegevens over de breedte van de bres uit frontberich- Tijdens een oefening in patrouillevliegen zijn Dinsdagmorgen om kwart voor tien twee Nederlandse straaljagers bij het stadje Stadllohn in het district Gronau in West- falen (Duitsland) met elkaar in botsing gekomen. De toestellen stortten neer en werden volkomen vernield. De beide pi loten kwamen om het leven. De twee vliegers, de sergeants H. B. Boomkamp uit Lichtenvoorde en PL A. Bastiaanse uit Assen, leerlingen van de Jachtvliegschool Twente, waren 's morgens voor een oefening in patrouillevliegen ieder met een Meteor IV straaljager van het vliegveld Twente opgestegen. Zij zetten koers naar Westfalen. De toestellen vliegen bij een dergelijke oefening in de lucht dicht bij elkaar. Toen de piloten op het punt stonden naar hun basis terug te keren, kwamen hun .machines boven Stadtlohn met elkaar in botsing. Kort daarvoor had men nog radiocontact met hen gehad. Een commissie van onderzoek van de Luchtmachtstaf is onmiddellijk naar Stadt lohn vertrokken. De stoffelijke resten dei- slachtoffers, die beide 22 jaar oud waren, zullen naar Nederland worden over gebracht. - Wat er over bleef van de beide Nederlandse straaljagers die bij Stadtlohn met elkaar in botsing kwamen: over een oppervlakte van honderden vierkante nieters is de grond bezaaid met brokstukken van de ver ongelukte „Meteors". In de vacature ontstaan door het over lijden van dr. ir. J. H. F. Deckers is be noemd verklaard tot lid der Eerste Kamer mr. Th. R. J. Wijers te Vught, oucl-minister van Justitie. Haast 30 millioen voor Ambonezen Bij de tweede Kamer is ingediend een derde nota van wijzigingen op de begroting van het ministerie van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen voor 1951 betreffende de kosten van overbrenging, huisvesting en onderwijs of herscholingskosten voor de Ambonezen, die naar Nederland komen. In totaal moet hiervoor een bedrag worden uitgetrokken van 29.846.175,-. ten en liet ook aanduidingen van de vijan delijke vorderingen niet door. Een woordvoerder van het 8e leger deelde mede dat de situatie rond Soksa verward was en dat vijandelijke eenheden de verkeersweg van Kangnoeng aan de kust naar het binnenland reeds hadden afgesneden. Aan het Westelijk front duurde de te rugtocht van de vijand Woensdagmoi-gen nog steeds voort en ontaardde hier en daar zelfs in een overhaaste vlucht. Ten Noorden van Seoel lieten tei-ugtrekkende eenheden munitie en voorraden in de steek. Volgens frontberichten was de vijand langs een frontsector van 110 km. van Moensan Oostwaarts tot de stellingen van de 2e Amerikaanse divisie bij Tsjoentjon in volle terugtocht. Reuter meldt: De bevelhebber van de Turkse brigade in Korea, brigade-gene raal Tahsin Yazici, heeft als zijn mening- te kennen gegeven, dat de volgende week voor de Koreaanse oorlog beslissend zal zijn. Met cle hoeveelheid verliezen, die de Chinezen op het ogenblik lijden, zullen zij geen potentieel meer hebben voor voort zetting van het offensief, indien zij thans in het Oosten worden geslagen, aldus Yazici. Nadat hun aanvankelijke aanval len aan het Westelijke front waren afge slagen, hadden zij alle gevechtskracht op het Oosten geconcentreerd in de hoop de vei-bondenen bij verrassing te ovei-vallen. „Ik twijfel er niet aan, dat de vei-bonde- nen de huidige strijd kunnen en zullen winnen", aldus Yazici. In het Westen vorderen de UNO-troe- pen tegen vei-spreide tegenstand in. Ten Zuiden en Zuid-Oosten van Tsjang- gongni hebben de vei-bondenen het initia tief hernomen en drongen de Noordelij ken langzaam naar de dam in de rivier de Poekhan. Amerikaanse troepen, welke trachtten de rivier de Hongtsjon over te trekken, werden hevig door de Noordelijken be schoten. Zij slaagden er echter in de rle vier op één punt over te steken. Volgens frontberichten bevonden de verbonden troepen zich Dinsdagavond op minder dan ongeveer zes kilometer van de 38ste Breedtegraad. Zij zetten over de gehele linie van het Westelijke front hun opmai-s voort. Alleen in het Oostelijkste deel van dit gebied ontmoetten zij krachtige tegenstand. Volgens een communiqué van de Ame rikaanse vijfde luchtmachtgroep zijn Dins dag eenheden pantsertroepen en infan terie van de verbondenen Kaesong, vijf kilometer ten Zuiden van de 38ste Breed tegraad, tot op anderhalve kilometer ge naderd. Oorlogsschepen getroffen Het Amerikaanse ministerie van Marine heeft Dinsdag meegedeeld, dat twee Ame rikaanse oorlogsschepen door kustbatte- rijen van de Noordelijken zijn getroffen. Twee opvarenden werden gedood en twaalf gewond. Het 45.000 ton metende Amei'ikaanse slagschip „New Jersey" voegde zich Dins dag bij de oorlogsschepen, welke sinds 16 Februari een onophoudelijk bombarde ment op Wonsan aan de Koreaanse Oost kust uitvoeren. Wonsan is een centrum van aanvoerwe- gen van de Noordelijken. Aan de beschie ting nemen thans 15 schepen deel. Volgens Woensdag in het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger ont vangen berichten trekken de Noordelijken aan het Oostelijke uiteinde van het front terug. van het onderzoek door het Congres naar net ontslag van generaal MacArthür, de Russen op de hoogte zouden brengen van al onze gedachten, voornemens en ons militair vermogen." Senator Russell Long (Democraat) vroeg: „Denkt u dat er enige mogelijkheid bestaat dat de Koreaanse oorlog rondom de 38 ste breedtegraad op een dood spoor geraakt, zonder dat er zelfs over vredes voorwaarden is onderhandeld? Met andere woorden, zouden de verbonden strijd krachten hun stellingen iets ten Zuiden van cle breedtegraad stabiliseren en zouden de communisten hun aanvallen hierop een voudigweg staken? Generaal Bradley zei: „Wij moeten met deze mogelijkheid rekening houden. Zo was het veidoop in Griekenland en zo zou het ook in Korea kunnen gaan." In antwoord op een vraag van de Repu blikeinse senator Hem-y Cabot Lodge, zeide generaal Bradley: „Ik ben van mening, dat het gemakkelijker zou zijn met de Chine zen, dan met de Russen te onderhandelen, want het zijn de Chinezen die thans de klappen krijgen." Bradley voegde hieraan toe de Chinezen meer te vertrouwen dan de Russen. Bx-adley verklaarde, dat hij en andere vooraanstaande militaire adviseurs van president Tiumian bij het uitbreken van de Koreaanse oorlog de kracht en gevechts bekwaamheid van de Noord-Koreanen onderschat hadden. Lavater: Hij alleen is een man, die tijdgeest en mode kan weerstaan met sterke eenvoud en bescheiden moed. Een der honderden luchtalarm-sirenes die de laatste weken overal in New York City zijn geïnstalleerd. Nu het alarmsysteem in de stad vrijwel gereed is, hoopt men ook meer vrijwilligers te krijgen voor de bur gerlijke luchtbeschermingsdiensten. Tot nu toe hebben zich slechts heel weinig New Yorkers voor deze diensten opgegeven. PARIJS, 23 Mei (A.F.P.) In een com muniqué van het hoofdkwartier van cle geallieerde luchtstrijdkrachten, gepubli ceerd door hel Franse ministerie van Lucht vaart, worclt over de oefening Ombrelle gezegd: „De vijand heeft de strijd zonder vooraf gaande waarschuwing geopend en rukt op. De geallieerde lucht- en landstrijdkrachten zijn gealarmeerd. Vijandelijke gx-oepen B-50's van ae 7e Amerikaanse luchtdivisie en Mosquito's van de „R.A.F. Flying Trai ning Command" zijn in Engeland opgeste gen en gevlogen tot aan de grens van de oefensector om aanvallen te doen op pun ten in het Noorden en Noordoosten, terwijl C-82's van de 61e „T.C. Wing U.S." van hun bases in Duitsland uit aanvallen. Ter wijl een deel van de aanvallen zich con centreerde op Amsterdam, Den Haag, Rot terdam, Brussel, Charleroi, Calsi, Parijs, Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, niet van mening te zijn dat de Anglo-Iranian Oil Company voort zal gaan met het betalen van voorschotten op aan Ferzië verschuldigde concessie-betalingen. De volgende termijn van deze voorschot ten (voorzien iri een overeenkomst van 1948 en niet geratificeerd door het Perzische parlement) had tegen het einde van deze maand betaald moeten worden. De Perzische ministerraad heeft een be sluit uitgevaardigd volgens hetwelk de Anglo Iranian Oil Company voortaan in voerrechten zal moeten betalen voor alle goedei-en, die zij totdusverre vrij van in voerrechten mocht invoeren. Internationale financiële deskundigen te Teheran verwachten binnenkort een finan ciële crisis. De regering heeft grote schul den en tegenover de uitgaven staan weinig of geen inkomsten. Tekenen van deze fi nanciële crisis waren reeds ongeveer twee jaren zichtbaar, maar de regering werd in haar financiële moeilijkheden geholpen door voorschotten van 2 millioen pond sterling per maand van de Anglo Iranian Oil Company, die thans niet meer gegeven worden. Mossadeq naar huis. De Perzische premier Mossadeq heeft het parlementsgebouw, waar hij enige da gen uit veiligheidsoverwegingen heeft ver toefd, Maandagavond verlaten en hij is daar sindsdien niet teruggekeerd. Aangenomen wordt dat hij heimelijk naar zijn huis is gegaan. Volgens de radiodienst van de New York Times is gisteren op het plein voor het parlementsgebouw te Teheran een demon stratie gehouden, die naar schatting door 3.000 mensen werd bijgewoond. Politieke en godsdienstige leiders spraken de menig te toe. Zij leverden heftige eritiek op En geland en de Vei'enigde Staten. Bij accla matie werd een aantal resoluties goedge keurd, waaronder de volgende. „Wij ge tuigen hierbij tegenover de gehele wereld ■van de onbreekbare wil van het Perzische volk om de olieconcessie onvoorwaardelijk over te nemen". Engeland wacht af Engeland stelt alle verdere stappen naar aanleiding van de Perzische olie-crisis uit tot de regering in Teheran geantwoord zal hebben op de Britse nota van het af gelopen weekeinde, waarin onderhande lingen worden voorgesteld. In diploma tieke kringen vexTuidt, dat het kabinet Dinsdag definitief heeft besloten om geen kwesties met de Perzische regering op de spits te drijven. Dinsdagavond heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken berichten tegengesproken, dat Engeland economische sancties zou instel len als het voorstel om te ondex'handelen zou worden afgewezexi. Het algemene standpunt in Londen is, dat als de Perzische regering de Anglo- Iranian overneemt zonder gebruik te ma ken van de ervaring en het technisch kun nen van de leiding van het bedrijf, zij op den duur zichzelf ecoxiomisch meer schade zal berokkenen dan economische sancties van de Britse x-egering zouden kunnen veroorzaken. Verwacht wordt, dat het Britse kabinet Donderdag opnieuw de toestand zal be spreken. Volgens mededeling uit bevoegd ge noemde bron te Rangoon zou Bix-ma van plan zijn, ondanks het besluit van de UNO tot een embargo op strategische goederen voor China, handelsbetrekkingen met Pe- kixxg te blijven onderhouden. Binnenkort zouden rubber en olieproducten over land via de Bix'mese Noordgrens naar China gaan. Amiens, Reims en Stx-aatsburg, voerden andere formaties secoxidaire aanvallen uit op Augsbux-g, Neurenberg, .Gent, IJmuiden en de vliegvelden Gilze Rijen, Chièvres, Florennes en Luxeuil. Zodx-a de bommen werpers ontdekt werden, stegen de jagers op. In deze eex-ste fase wordt de verdedi ging begunstigd door de weersomstandig heden". CX0NBEW01KT 0UCHT BEW O HALF BEW <9 ZWAAR BEW GEHEEL BEW S MIST SNEEUW- REGEN MOTREGEN- HAGEL BUIEN. ONWEER ?A?TEMP[tRATUUft 1005 ISOBAAR t/ BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE ORUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN - FRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DiT TEKEN GE£FT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HE.LE DWARSSTREEc sS EEN WIND- _SNE^HElD:VAN .viJF'M'EtER PER SECONDE' De depressie welke gisterochtend aan de ingang van het Kanaal tot ontwikkeling kwam, trok naar het Noorden om later, zich snel opvullend, in Noord-Oostelijke richting af te buigen. Hedenmorgen was van deze depressie dan ook nog slechts een lichte storing boven het Noord-Oos ten van Engeland overgebleven. Een nieuwe depressie is nu ten West-Zuid- Westen van Ierland vrijwel tot stilstand gekomen. Het gevolg hiervan is, dat Zuidelijke winden warme lucht over Frankrijk in onze richting transporteren. ORROcicccoocooox-oaxoixioocoooccoccooocconcco'XJcococ» ZOMERSE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond. opgemaakt te 10 uur: Over het algemeen weinig bewol king maar met een kleine kans op enkele verspreid optredende on weersbuien. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen Warmer. 24 Mei Zon op 4.35 uur, onder 20.39 uur. Maan op 0.15 uur, onder 7.00 uur. Hoog en laag water ia IJmuiden Woensdag 23 Mei Hoog water: 4.49 en 17.22 uur. Laag water: 0.31 en 12.57 uur. Donderdag 24 Mei Hoog water: 5.40 en 18.12 uur. Laag water: 1.20 en 13.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1