Het Nederlandse volk bracht ruim f 2} miliioen bijeen Landsbergse gevangenen krijgen wederom uitstel van executie Het Heilige Land is verwaarloosd Bij militaire werken wordt rekening gehouden met burgerlijke belangen Kort en Bondig r 8 Resultaat van Haak in-actie: De snijbloemenexport naar België Hef zaf de bommenwerpers gisteren lang niet glad Bericht kwam twee uur voor de terechtstelling Regering erkent in Haar antwoord op klachten van de Tweede Kamer dat er fouten zijn gemaakt Merkwaardige ontdekking Truman pleit voor zijn plan van wederzijdse veiligheid Franse trawler gezonken na aanvaring in de mist VRIJDAG 25 MEI 1951 In reddingboeien, klompen, hand granaten, in schillenzakken en in acte- tassen stroomde gisteravond in het Amsterdamse Concertgebouw het geld binnen in de handen van „aartsbede laar" Johan Bodegraven. De Haak in- actie van de N.C.R.V., die begon als een pretentieloos microfoonspel met als hoogste verwachting de aankoop som van één gram radium, eindigde hier in een nationale manifestatie van eenheid tegen de gevreesde volksziekte, de kanker. Namens Prinses Wilhelmina bood haar secretaresse, mejuffrouw Geldens, aan de promotor van de Haak in-actie, „aarts bedelaar" Johan Bodegraven, een portret met opdracht van de Prinses aan. Uit alle delen van het land waren de gevers gekomen. Eenvoudige boeren uit Zeeland, eilandbewoners van Terschelling en Vlieland, schillenophalers uit Amster dam, deurwaarders en verzekeringsagen ten, koffiehandelaren en militairen. Zij overhandigden bankbiljetten en chèques, die op deze avond als toegift ruim 280.000 gulden voegden bij het respectabele bedrag, dat de Haak in-actie heeft bijeengebracht voor het Koningin Wilhelmina Fonds. Het was, zoals Prinses Wilhelmina het zeide in een boodschap, die op deze avönd werd voorgelezen door haar particulier secreta resse, mej. J. G. M. M. Geldens: „Het heeft mij getroffen dat er in ons vaderland een grote liefde is voor de medemens, vooral voor hen, die ziek en lijdend zijn". De Haak in-actie, die culmineerde in de bijeenkomst in het Concertgebouw, heeft i een, wedloop ontketend tussen volksgroe pen, tussen particulieren en bedrijven, tus sen ambtenaren en militairen, tussen vissers en kleuters. Mr. Arn. J. d'Ailly, voorzitter van het Koningin Wilhelmina Fonds, kon dan ook terecht zeggen: „Het Nederlandse volk heeft nog zelden een dergelijke een heid getoond. De snaar, die de N.C.R.V. heeft aangeroerd, heeft doorgeklonken tot in alle harten van het Nederlandse volk. Een volk bereikt een van zijn hoogte punten, wanneer het de bestaande ver schillen niet telt en zich schaart achter een groot doel". Het was een ontroerend ogenblik op deze gedenkwaardige avond, toen twee kinde ren van de Christelijke Kleuterschool te Utrecht, waar Johan Bodegraven, de pro motor van de Haak in-actie, in zijn jeugd enkele jaren heeft doorgebracht, een door kinderen geheel bijeengebrachte som van 20.146.56 kwamen overdragen. Daarna volgde de mededeling, dat werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf ruim honderdduizend gulden hadden bijeenge bracht. Uit een reddingboei kwam een chèque van 36.900.van de Rotterdam se haven. Een deel van dit geld was opge haald door losse havenarbeiders. In een kleine zwarte leren tas, vervaardigd door gevangenen, werd namens „justitie" ruim zestien mille overhandigd, waarvan dui zend gulden bijeengebracht werd door cel bewoners. Dan waren er de Amsterdamse schillenophalers, die in de miniatuur schil- lenzak van een door henzelf vervaardigde sehillekar, compleet met paard, 425,25 hadden gestopt, bij hun clientèle opgehaald. Er kwam een ambtenaar van de Economi sche Controledienst, die de gift van zijn dienst aanbood in een leren actetas. Hij zeide te hopen, dat de tas en alle artikelen op de Haak in-bazar tegen de zwartst mo gelijke prijzen zullen worden verkocht. Een deputatie van het leger bood een chèque van een kleine 25 mille aan, ver pakt in een handgranaat. De Nederlandse koffiehandel had tienduizend gulden ver zameld en kleine Tony van der Linden uit Amsterdam 10 losse centen. Van de logger „Gorredijk" kwam een telegram, dat het eerste vaatje Hollandse Nieuwe bestemd was voor de Haak in-bazar. De Nederland se kolonie in Londen, de Nederlandse Christelijke School in Brussel en het Ne derlandse personeel van de U.N.O. in Genève stuurden chèques in ponden en francs. Het verzekeringswezen haalde op vijfduizend gulden na de halve ton en de kettingverkoop van het poppenhuis van een 17-jarig meisje verrijkte het fonds met niet minder dan 19.369.Een firma uit Rotterdam stelde haar voor deze on baatzuchtige gift rijkelijk schadeloos door haar een televisietoestel aan te bieden. Zestig telegrammen kwamen er Donder dagavond binnen in het Concertgebouw en daarmede toezeggingen voor een bedrag van dertigduizend gulden. De duizenden, die de zaal bevolkten kregen de indruk, dat minister Lieftincks millioenennota werd voorgelezen in plaats van de uitkom sten van een liefdadigheidsactie. Op de lessenaar van Johan Bodegraven prijkte een aandenken van deze door hem geleide campagne: het portret van Prinses Wilhel mina in zilveren lijst, dat de Prinses hem deze avond als bewijs van haar waardering deed uitreiken. Mr. A. B. Roosjen, de voorzitter van de N.C.R.V., had de avond, waaraan mede werkten het groot omroepkoor, het ver sterkt Promenade-orkest, de sopraan Erna Spoorenberg, de violist Gerard Meyer en Henk Schaer, declamatie, ingeleid. Na de pauze deelde mr. Roosjen mede dat van het thans vergaarde bedrag onder meer kan worden aangeschaft een Rönt- gen-apparaat, dat een half miliioen gulden kost. Na deze woorden van de heer Roosjen kwamen kabouters en elfjes de zaal binnen. Op het podium ontvouwden zij hun para sols een voor een. Op de parasols waren cijfers geschilderd, die te zamen het eind bedrag van de Haak in-actie vormden. Ieder rekte zich om het bedrag te lezen: twee miliioen zeshonderd-zes-en-twintig duizend vijfhonderd-negen-en-tachtig gul den en een-en-negentig cent. Oefening Ombrelle Met een oorkonde droeg mr. Roosjen dit fenomenale bedrag over aan de voorzitter van het Prinses Wilhelminafonds, mr. Arn. J. d'Ailly. Het was reeds laat, toen de avond ten einde liep en de voorzitter van de vereni ging „Koningin Wilhelmina Fonds" mede deelde, dat de N.C.R.V. is benoemd tot ere lid van de vereniging. Hij reikte een gou den broche uit aan mej. De Ru en aan de heren Hoek en Bodegraven van de N.C.R.V., die deze actie tot zo'n groot succes hebben gemaakt, een gouden ere-insigne. Ministeriëel Ulvenhout overleg in Gisteren zijn in Ulvenhout bij Breda mi nisteriële besprekingen begonnen teneinde te komen tot een oplossing van de moei lijkheden, die voor de Benelux zijn ont staan tengevolge van het probleem van de Nederlandse snijbloemenexport naar België. Van Nederlandse zijde wordt aan de be sprekingen onder meer deelgenomen door de ministers Mansholt en Van den Brink, van Belgische zijde door de ministers van Landbouw en van Buitenlandse Handel. Behalve over het probleem van de snij bloemenexport zal ook nog over andere vraagstukken van gedachten worden ge wisseld. De besprekingen hadden gisteravond laat nog niet tot een oplossing geleid. Naar uit Belgische delegatiekringen werd vernomen, zou België wel willen afzien van contingentering van de snijbloemen-import uit Nederland op voorwaarde, dat op deze import een exportheffingzal worden ge legd. De kwestie is echter hoe hoog deze heffing zou moeten zijn. PARIJS (Reuter). Vliegende reuzen- forten zijn Donderdag, begeleid door „Wellingtons" en „Mosquito's", in alle vroegte opgestegen voor het aanvallen van doelen in de gebieden van Parijs, Brussel en Straatsburg. Jagers, bestuurd door Amerikaanse, Britse, Franse, Belgische, Nederlandse en Deense vliegers, vielen de reuzenforten hetzij vóór het bereiken van de doelgebieden, hetzij daarboven aan, aldus wordt in een communiqué over de oefening „Ombrelle" gezegd. De oefening van Donderdag had ten doel de soepelheid der luchtverdedigings organisaties en de reactiesnelheid van de verdedigende escadrilles jagers te be proeven. Escadrilles „Vampires" en „Meteors" wisselden van bases in Nederland, België en Frankrijk. Amerikaanse „Thunderjet"- en Britse „Vampire"-jagers voerden, om de oefe ning zoveel mogelijk op dè werkelijkheid te-doen gelijken, op geringe hoogte vlie gend aanvallen op vliegvelden uit, ten einde de aandacht der luchtverdediging op hen te richten. Er zijn Donderdag meer „vijandelijke" bommenwerpers onder schept en aangevallen dan Woensdag. „De vijand heeft niet op dezelfde schaal aangevallen als Woensdag", zei het com muniqué. „Hij spaart zijn krachten voor de volgende fase der oefening". Het wezen van een effectief luchtverde digingssysteem is de mogelijkheid van het hergroeperen van strijdkrachten op korte iermijn, zo wordt nog gezegd. Snelle her groeperingen van luchtstrijdkrachten ver onderstelt dan ook een mate van stand aardisatie van materieel, die het mogelijk maakt aan vliegtuigen van een land zich met een minimum aan vertraging van nieuwe munitie en brandstof te voorzien op een basis van het andere land. Zo heb ben Hollanders en Belgen het spelletje van verhuizen gespeeld tussen Gilze-Rijen en een Belgische basis. Binnen enige uren zat een volledig Belgisch squadron op Gilze-Rijen en waren de Hollanders hóh- derd kilometer naar het Zuiden verplaatst. Gisteravond was het nachtvliegen op Volkel. De basis is normaal niet ingericht voor nachtlandingen, maar de Engelsen hadden een complete nachtlandingsinstal- latie medegenomen en zo schenen de lan- dingslichten gisteravond over het wijde Volkelse veld. Om 9.00 uur meldden de radarstations de nadering van een sterke vijandelijke luchtstrijdmacht, vermoedelijk Amerikaanse B 50's, werd gezegd. Het bleken echter Britse Lincolns te zijn. Eén voor één verschenen zij, niet in de gebrui kelijke formatie, maar achter elkaar om beurtelings het vuur tot zich te trekken. Zij waren daardoor toch ook een dankbare prooi voor de jagers. In de vallende sche mering denderden de Vampires over het veld en gingen even later de aanvallers achterna. De twee piloten van de in Duitsland verongelukte Nederlandse Meteoor-straaljagers. Links: H. B. Boomkamprechts: H. Bastiaans. WASHINGTON. (Reuter). Het districts gerechtshof te Washington heeft bevolen de executie der zeven Duitse oorlogsmis dadigers te Landsberg tot Dinsdag aan staande uit te stellen. Aan dit bevel was een besluit van een rechter van het districtsgerechtshof, Wal ter Bastian, voorafgegaan, inhoudende, dat de Amerikaanse autoriteiten in Duits land niet gerechtigd zijn de executies te bevelen. De advocaat der oorlogsmisda digers, Warren Magee, had Woensdag- In de Verenigde Staten neemt men sinds geruime tijd proeven met schaalmodellen voor onbemande vliegtuigen, die met een snelheid van 4500 kilometer per uur op een hoogte van 48.000 meter de lucht door klieven. We zien hier een technicus op Wallop'Island die zulk een modelvliegtuig gereed maakt voor de start. Onlangs hebben vele Tweede Kamer leden ernstige klachten geuit over de wijze, waarop van militaire» zijde bij het uitvoeren van werken ten behoeve van de landsverdediging wordt gehandeld. De regering heeft hiernaar een uitvoerig on derzoek doen instellen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het ontwerp Belemmeringenwet Landsverdediging deelt zij over het resul taat van dat onderzoek het volgende mede: Er zijn inderdaad in enkele gevallen fouten gemaakt. Men dient hierbij echter te bedenken, dat gedurende het tijdvak, waarover het onderzoek zich uitstrekte alleen al door de dienst der genie 1500 werken zijn uitgevoerd, waarvoor een bouwvergunning werd vereist. Hét aantal fouten, dat is gema'akt, Is procentueel zeer gering. De regering zal haar ter kennis komende klachten mits concreet ge steld grondig onderzoeken en de juiste naleving van geldende regelingen blijven bevorderen. De regering is er van over tuigd, dat de instanties, welke belast zijn met het opstellen en uitvoeren van het bouwprogramma ten behoeve van het mi litaire apparaat, wel degelijk doordrongen zijn van de noodzaak, terdege rekening te houden met de burgerlijke belangen dei- maatschappij. Het overleg, dat over de uitvoering van werken ten behoeve van de landsverdedigihg met betrokken mi nisters, met de rijksdienst voor het na tionale plan, met de provinciale planolo gische diensten, met de stichting tot het beheren van landbouwgronden en met Staatsbosbeheer wordt gevoerd verloopt tot volle tevredenheid van de betrokke nen. De regering betreurt het te moeten vaststellen, dat, hoezeer ook bij de over grote meerderheid der lagere organen de bereidheid tot medewerking bij het tref fen van de noodzakelijke maatregelen om onze defensie op peil te brengen bestaat, in enkele gevallen bij lagere organen deze bereidheid ontbreekt, hetgeen tot ernstige vertraging bii hét treffen van noodzakelijke voorzieningen aanleiding heeft gegeven. In één bepaald geval is-, de uitvoering van een belangrijk bouwwerk gedurende ongeveer twee jaren vertraagd doordat pas na die termijn in beroep de vereiste vergunning kon worden verkre gen. Daar de regering wan oordeel is, een oordeel, dat vrijwel algemeen door de Kamer wordt gedeeld dat zo snel mogelijk de maatregëlén worden geno men, die mét het oog op de verdediging onvermijdelijk zijn, acht zij dergelijke vertraging onaanvaardbaar. De regering deelt de mening van zeer vele leden van de Kamer, dat de ,nieu\ye bevoegdheden die het wetsontwerp wil "scheppen, mët de grootst mogelijke om zichtigheid moeten worden toegepast. Het zal nimmer mogelijk zijn door toe passing van de bevoegdheden, welke dit ontwerp beoogt te scheppen, de beschik king te verlangen over boerderijen of boe ren van hun grond te verdrijven. Indien de eigendom wezenlijk wordt aangetast, hetgeen zich voordoet als een gebouw moet worden afgebroken en indien een perceel landbouwgrond gedurende langere tijd niet meer als zodanig kan worden ge bruikt, zal met de belangen van recht hebbenden redelijkerwijze rekening Wor den gehouden. De mening dat dit wetsontwerp een te diep ingrijpen in het privaatrecht moge lijk zou maken, kan de regering niet de len. Het wetsontwerp maakt slechts be trekkelijk geringe inbreuken op de eigen dom mogelijk. Bovendien zijn deze in breuken op de eigendom,, door waarbor gen omgeven. Ten behoeve van de luchtbescherming zal deze wet geen toepassing kunnen vinden. avond om een dergelijk besluit verzocht. Bastian zal Zaterdag officieel een nieuw beroep om hef leven der veroordeelden te sparen, in overweging nemen. Het bevel kwam nog geen twee uur voordat de ver oordeelden zouden worden opgehangen. Het ministerie van Justitie heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duits land, McCloy, in een ijlgesprek telefonisch op de hoogte gesteld van het besluit tot uitstel. Bastian stelde de executies tot Dinsdag uit, opdat Magee in de gelegenheid zou zijn het Hof langs de weg van een ge rechtelijke procedure om een verkla ring te verzoeken, dat de bezettings autoriteiten niet gerechtigd zijn de execu ties te bevelen. De Amerikaanse regering is door Bas tian in de gelegenheid gesteld voor Zater dag een motie in te dienen tot herroeping van het bevel tot uitstel. Deze zaak zou Maandag door Bastian behandeld worden. Even na 23 uur plaatselijke tijd had de gevangenisgeestelijke de veroordeelden meegedeeld, dat de executies waren uit gesteld. Juridische deskundigen te'Wash ington voorspellen, dat de nieuwe stappen van Magee een uitstel der executies tot zeker de herfst tot gevolg zullen hebben. Ook indien Magee Maandag geen succes heeft' zullen de executies namelijk moe ten worden uitgesteld, daar Magee het recht heeft eerst beroep aan te tekenen bij het Amerikaanse hof van beroep en vervolgens bij het Oppergerechtshof. De West-Duitse vice-kanselier, Franz Blücher, had gisteren de bevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Europa, generaal Thomas Handy, telegrafisch ver zocht de uitvoering van het vonnis te doen uitstellen. ■v In zijn telegram aan. generaal Hapdy zei Blücher, dat er „ernstige procedure- gebreken", in, de zaken, geweekt. Waren. Het West-Duitse rechtsgevoel, dat 'onder het nazi-régime zozeer geschokt was, kon niet worden hersteld door .terechtstellin gen, tenzij de grootte van de schuld was vastgesteld, zonder dat er twijfel over ook maar het kléinste detail bestaat, al dus Blücher. Blücher zond het telegram in zijn hoe danigheid van leider van de vrije demo craten. De tekst was eerst op een confe rentie van leiders van deze partij goedge keurd. Onder hen bevond zich ook de West-Duitse minister van Justitie, dr. Thomas Dehler. De zeven veroordeelden zijn: de voor malige SS-brigade-generaal Otto Ohlen- dorf, de voormalige leider van de econo mische en beheersafdeling van de SS, Os wald Pohl, SS-standartenführer Paul Blobei, SS-standartenführer Werner Brau- ne, SS-oberführer Erich Naumann, als mede George Schallermair en Hans Schmidt. Zij zijn veroordeeld wegens hun leidende rol bij het uitvoeren van massa executies gedurende de veldtocht in Rus land. Toen ik een week in Jeruzalem gelogeerd j na een stortbui boven de kust van de Mid- had en in die tijd verschillende tochten door het bergland van Judea had gemaakt, kon ik me maar niet voorstellen, dat ooit iemand op de gedachte was gekomen om over dit land te spreken als over een „land overvloeiendevan melk en honig". Ik kreeg integendeel de indruk van grote armoede, omdat de naakte rots slechts hier en daar bedekt was met wat rood bruine aarde, terwijl de plantengroei schaars was en de bomen gering waren in aantal. Nadat ik echter langere tijd in de woestijn ten Zuiden van Berseba had rondgetrokken, keek ik enigszins anders tegen de omgeving van Jeruzalem aan. In vergelijking met de woeste maanland schappen in de woestijn van Sin was Judea inderdaad liefelijk, met zowaar hier en daar wat boomgroepen en met fraai bloeiende bloemen. Toch geloof ik niet, dat Judea altijd zo kaal is geweest als het nu blijkt. Sinds de Arabieren het land bewoonden is het stel selmatig aan de verwaarlozing prijsgege ven. Deze Arabieren leefden voornamelijk van de opbrengst hunner kudden, de scha pen en de geiten, die op den duur voor het land even grote kaalvreters waren als de sprinkhanen. Zij knabbelden alle jonge en groene loten weg en het gevolg was, dat de bossen zich niet uitbreidden, integen deel door ondeskundig houthakkerswerk zienderogen slonken. De Joden hebben deze gevaren van oude tijden af ingezien en daarom spreekt reeds de Talmoed veel kwaad van de luie volken, die geiten en schapen houden zonder zich om de gevol gen te bekommeren. De laatste schamele resten van de bebossing verdwenen, toen de Turken in de eerste wereldoorlog de locomotieven van hun primitieve spoor treinen met hout gingen stoken. Niet al leen werden daarvoor de toch al niet tal rijke bomen geveld, maar bovendien gaf deze brandstof zulke enorme vonken, dat grote bosbranden ontstonden. Het gevolg van de ontbossing is de erosie. Het regenwater, dat in Palestina zo onregelmatig valt, wordt niet vastge houden, maar stroomt in kolossale stort vloeden naar beneden, het kostbare zand meeslepend in zijn vaart. Wanneer men dellandse Zee vliegt, ziet men hoe het hel dere water kilometers ver bruin gekleurd is door de aarde, die de wadi's hebben meegevoerd. Deze erosie is één der aller grootste problemen, die de moderne staat Israël tracht op te lossen. Men kan im mers niet dulden, dat de kostbare voor raad aarde nog meer gaat slinken. Men heeft daarom twee wegen gekozen om aan deze erosie een einde te maken. De eerste is die van de stelselmatige be bossing, die reeds door de grote Theodor Herzl is begonnen. Toen ik in het gebouw van de Jewish Agency te Jeruzalem ook de Herzlkamer bezocht met allerlei herin neringen aan de schrijver van „Der Jüden- staat", de stichter van de Zionistische be weging, zag ik ook een verdord jong boompje, dat daar als een relikwie wordt bewaard. Herzl had eigenhandig een boom geplant op de Karmel, maar deze had geen wortel gescheten en daarom werd de dorre boom als een herinnering aan het initiatief in ere gehouden. Ik had meer dan eens de gelegenheid om te zien welke zegenrijke gevolgen deze boomaanplant, die jaarlijks millioenen jonge boompjes omvat, reeds heeft gehad. Op een wandeling van Jeruzalem naar Aboe-Gosj waarvan men zegt, dat het vroeger Emmaüs heëtte kwam ik voor bij een sanatorium, dat prachtig te mid den van ruisende dennebomen gelegen was. Voor het gebouw was een tuin met bloeiende bloemen en zelfs een fris groen gazon. Men kon op dit plekje vergeten, dat men midden in het ruige bergland van Judea was en haast denken aan een schone hof in de buurt van Paterswolde. Dit alles kan bereikt worden Maar het land geeft hier niets cadeau en alleen de uiterste inspanning geeft der gelijke resultaten. Het eerste vereiste is een regelmatige bevloeiïng in de maanden, waarin de regen niet of nauwelijks valt. Het meest opvallend aan het landschap was dikwijls voor mij het enorme stelsel van waterleidingbuizen, waarboven de sproeiers zonder ophouden het frissse, kostelijke vocht wegwaaierden over de vel den. Men moet zich echter wel eens af vragen welke kapitalen en energieën in dergelijke stelsels van watertoevoer geïn vesteerd moeten worden, voordat de moei te beloond wordt! Maar inderdaad zijn op deze wijze zowel in het Zuiden als in het Noorden, in Galilea, kleine paradijzen ont staan, waar het heerlijk is om te ver toeven. Aan de andere kant moet men natuur lijk zorgen, dat de wadi's niet voortgaan met het wegdragen van de goede aarde naar de zee. Daarom is er tegenwoordig in Israël een speciale gevolmachtigde, die de erosie bestrijdt en wiens maatregelen voorrang krijgen boven alles. Hij kan gronden onteigenen, dammen en stuwen laten aanleggen, kanalen en irrigatiewer- ken en zijn wil is wet. Hij wordt be schouwd als één van de machtigste man nen in Israël en dat kan ook niemand meer verwonderen, die met eigen ogen ge zien heeft, hoe het schamel restje aarde op de rotsbodem van Palestina bedreigd wordt. Soms doet men bij het aanleggen van waterwerken merkwaardige ontdekkingen. Even ten Noorden van Tel Aviv hadden de Joden b.v. een gebied aangekocht, dat waardeloos was door de aanwezigheid van een moeras. Dit had een zo schadelijke invloed op de gezondheid, dat niemand er wonen kon. Men poogde echter het water van dit moeras te doen wegvloeien naar de zee. Een, geleerde bestudeerde de streek en maakte berekeningen en wees tenslotte een plaats aan, waar met kans op succes een tunnel kon aangelegd wor den. Bij het graafwerk merkte men al spoedig, dat er reeds een tunnel aange legd was en wel door.... de Romeinen! Nadat de belemmeringen waren weggeno men werkte deze tunnel na tweeduizend jaar nog perfect, het moeras kwam droog te liggen en nu ligt daar de bloeiende stad Herzlia temidden van de prachtigste sinaasappel-plantages. Ik was door het verhaal zó getroffen, dat ik niet gerust heb voordat ik de tunnel had gevonden en persoonlijk in de diepe schacht was af gedaald. Toen zag ik met eigen ogen het metsel werk der Romeinen en het water, dat er door wegstroomde. Het was voor mij te gelijk een bewijs aan welke betreurens waardige ondeskundigheid en verwaar lozing het Heilige Land sinds eeuwen was prijsgegeven. Ik hoorde dan ook dikwijls de stelling verkondigen, dat de Arabieren niet slechts de zonen van de woestijn ge noemd moesten worden, maar ook en vooral de vaders van de woestijn. Maar een woestijn kan geen levensonderhoud schenken aan de honderdduizenden, die op het ogenblik Israël binnentrekken. Bfj graafwerkzaamheden in Amster. dam-Noord hebben arbeiders op ,60 cm. diepte in de grond beenderen aangetroffen van een menselijk lichaam dat daar' feeds enige jaren geleden moet zijn begraven.'De politie acht misdrijf niet uitgesloten. 1 In het ruim van het Duitse in,s. „Tanga", dat uit Rotterdam in Lulea (Zie den) aankwam, werd het stoffelijk overschot van een man aangetroffen. Waarschijnlijk is het slachtoffer de 35-jarige havenarbeider E. C. Oosterveen uit Rotterdam, die sinds vorige week Donderdag werd vermist.. Het burgerluchtvaartterrein Eelde, dat enige tijd wegens drassigheid gesloten is |e- weesf, is wederom opengesteld voor lucht vaartuigen met een totaalgewicht van ten hoogste 15.000 kg. Johannes de Heer, hoofdredacteur, van het evangelisatietijdschrift „Het Zoeklicht", wonende te Driebergen, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Algemene Nederlandse Vrouwen vereniging „Arbeid Adelt" hield in Délden onder leiding van mevrouw J. Mouthaah— Zimmerman uit Haarlem haar negen-en- zeventigste algemene vergadering, hetgeen tevens de- laatste was, omdat de vereniging thans gefuseerd is met de vereniging „Tes- selschade". De vereniging kocht voor f 85.000 aan handwerken aan van onbemiddelde vrouwen. Bij de sluiswerken van het Amsterdam Rijnkanaal te Tiel is een ongeluk gebéurd, dat aan de 34-jarige J. L. Borneman uit Ba tenburg het leven heeft gekost. B. was bezig met het doorsteken van een dam. Toen- hij probeerde een reeds gegraven geul nog wat uit te diepen, werd de grond onder zijn voe ten door de grote druk van het water weg geslagen. B. verdween in de diepte. Hij-was gehuwd en had twee kinderen. De burgemeester van de hoofdstad heeft de eerste Nederlandse verpakkings- beurs in het R.A.I.-gebouw geopend. Deze beurs, die tot 2 Juni duurt, laat zien op welke wijze de meest uiteenlopende artikelen op eenvoudige, goedkope en toch attractieve wijze kunnen worden verpakt. HAARLEM EN OMGEVING De feestavond van de jubilerende voet balvereniging VEW welke Woensdag ir, Brinkmann is gehouden, werd' niet verzorgd door André Meurs.en zijn gezelschap,.zoals •wij meldden, maar door cabaret-variété „Luna", waarvan ook André Meur's deel iiit maakt. Bij de in het Diaconessërthuis gehouden examens voor diploma A (Ziekenverpleging) slaagden de zusters: E. Aardema, B. Bosman, T. Hoekema, J. A. Hoekveld, G. Kramer, T. LapDuinker, M. E. Niezen, P. F. van Oort, R. Potze, J. S. Schouten, A. Strookappe, M. A. vin Vliet. P. de Voogd, J. Vredenberg, C. Weststeyn, J. Zuiderveld. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, zal Maandag geen spreekuur houden. Overal ziet men mannen bezig met het aanleggen, reviseren of herstellen van het waterleidingnetdat het done land in vruchtbare gronden moet herscheppen. WASHINGTON (AFP) President Truman heeft het Congres verzocht een „program voor wederzijdse veiligheid" goed te keuren. Hierin worden Amerikaan se credieten tot een ttoaal bedrag van 6.250 miliioen dollar voor militaire hulp en 2.250 miliioen dollar voor economische hulp aan het buitenland voorgesteld. President Truman zou deze bedragen als volgt verdeeld willen zien: Militaire hulp: Europa 5.240 miliioen dollar; het Nabije Oosten en No'ord-Afri- ka 415 miliioen; Azië 555 miliioen; latijns Amerika 40 miliioen Economische hulp: Europa 1.650 mil iioen; Nabije Oosten en Noord-Afrika 125 miliioen; Azië 375 miliioen; Latijns Amerika 22 miliioen; administratiekosten 78 miliioen. Ter ondersteuning van zijn verzoek zei de president, dat het grote gevaar inder daad bestaat, „dat die wereld door het Kremlin gespleten, onderworpen en tegen de Verenigde Staten aaneengesloten" wordt: Om aan dat gevaar het hoofd te bieden moesten de Verenigde Staten „met de rest van de vrije wereld" samenwer ken. Truman vatte zijn gedachten als volgt samen: „De vrede kunnen wij niet door een politiek van sussen winnen en de vei ligheid niet door isolering. Wij zullen ons niet overgeven". Truman zei dat.het geld nodig wais als deel van een plan om.binnen Rusland „een beweging op te wekken" die de Russische leiders er toe zou brengen „hun- politiek van aggressie" te laten varen. „Geen systeem diat gebaseerd is op slavernij en terreur kan lang weerstand bieden aan de geweldige menselijke energie, die vrijkomt bij de opmars van de vrijheid", aldus de president. Hij verzocht het Congres voorts de be voegdheid tot het verstrekken van lenin gen door de export- en importbank met een milliard dollar te vergroten. Truman gaf toe, dat zijn program „niet zonder gevaar" was en dat het succes er van niet absoluut verzekerd zou zijn. „Door toegeven of zich isoleren zijn vrede en veiligheid echter niet te bereiken. Het Amerikaanse volk zou een zeer groot ge vaar lopen, als het alleen tegenover Rus land zou komen te staan". HALIFAX. (Reuter). Twee Franse traw lers zijn gisteren nabij Newfoundland in de mist met elkaar in aanvaring gekomen. Een trawler, „Ginette le Borgne" geheten, zonk. Een onbekend aantal vissers wordt vermist. Een Frans fregat, de „L'aventure", zoekt naar vermisten. Ook andere schepen'zul len gaan zoeken. Men vreest, dat het aan tal doden groot zal zijn. Men verjimedt, 'dat zich ongeveer 45 .riianYaan boord,' yam het gezonken vaartuig bevonden. J

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10