De motie-Donker aangenomen De radio geeft Vrijdag Eerste dag van „Ombrelle" gaf reden tot tevredenheid I Cfe MORRIS iejrn ijca duij! PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR Q Wereldnieuws DONDERDAG 24 MEI 1951 De laatste bloembollen Sfaai krijgt schilderij van Hobbema ten geschenke Dode gevonden in het ruim van Duits schip Een dode bij botsing tussen auto en melkwagen TWEEDE KAMER „Bezorgdheid over gratiebeleid volgens richtlijnen die aan de Kamer niet bekend zijn' Belg krijgt zijn gestolen motor gedemonteerd terug BARTELOORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 KHAKI SHIRTS Welke tandpasta Natuurlijk de besteIVOROL Nieuw proces over de radioprogramma's Zandvoorts watertoren Aangiftebiljetten worden minder „ongezellig" Egyptische regering dreigt stakende artsen Globemaster neergestort 2 Koningin Juliana bezocht Woensdag de voorlichtingsdag, welke in Den Haag door het Centrale Campagne-comité van het Nederlandse Rode Knits georganiseerd was. De Koningin tussen de voorzitter van het hoofdbestuur van het Rode Kruis ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen (rechts) en de voorzitter van het Centrale Campagne-comité, ir. F. Q. den Hollander. Plannen van de Keukenhof De, bloei der bloembollen loopt ten einde. Hier en daar ziet men nog een en kel veld late tulpen, dat door zijn mooie kleuren de aandacht trekt. De Keukenhof te Lisse, waar de late tulpen nog bloeien, sluit a.s. Zondag des avonds om 9 uur haar poorten voor dit jaar. Ook de Tres- longtuin te Hillegom, die momenteel nog bijzonder aardig is, zal a.s. Zondag voor het laatst geopend zijn. De Keukenhof Het bestuur van „De Keukenhof" is bij zonder tevreden; zowel het binnenlandse als het buitenlandse bezoek is aanzienlijk gestegen vergeleken bij 1950. Het aantal Belgen en Scandinaviërs, dat „De Keu kenhof" bezocht, was opvallend groot. Ook het aantal Amerikaanse militairen, behorende tot de bezettingstroepen in West-Duitsland en Oostenrijk, was weer aanzienlijk, evenals het aantal Duitse toe risten. Het laat zich bovendien reeds nu aan zien, dat het aantal inzenders in 1952, dat van 1951 nog zal overtreffen, zodat „De Keukenhof" aan de 21 ha. grond, die de tentoonstelling thans beslaat, zeker niet te veel heeft. Het bestuur ovei-weegt op het ogen blik om naast de verwarmde kas nog een grote koude kas te laten bouwen. Verder wil men ten gerieve van de duizenden buitenlanders bij de hoofdingang een ontvangstgelegenheid optrekken. Ook streeft men er naar om verbetering aan te brengen aan de paden, die vooral bij droog winderig weer te stoffig bleken. De paden zijn in totaal dertien kilometer lang. Een in het buitenland, wonende Neder lander, die onbekend wenst te blijven, heeft aan de Staat der Nederlanden ter plaatsing in het Mauritshuis ten geschen ke aangeboden een schilderij van Mein- dert Hobbema, voorstellende een land schap met de stad Deventer op de achter grond. De schenker heeft zich het recht voorbehouden van vruchtgebruik geduren de het leven van zijn echtgenote. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft deze schen king aanvaard en de schenker zijn bijzon dere dank betuigd. In een der ruimen van het Duitse vracht schip „Tangai", dat ijzererts laadde te Lulea in Noord-Zweden, is Woensdag een dode man gevonden, waarschijnlijk een havenarbeider van Rotterdam. De man lag met het gezicht naar beneden en men gelooft, dat hij reeds dood was sedert het schip op 17 Mei uit Rotterdam vertrok. Zijn gezicht was verminkt. Men gelooft, dat hij zijn nek heeft gebroken. De politie weet nog niet, of de man door een ongeluk om het leven is gekomen, of dat misdaad in het spel is. Woensdagmorgen om half vijf is te Oegstgeest een uit de Vinkenweg komen de melkwagen door een personenauto aan gereden. De met een ponny bespannen melkwagen werd ongeveer vijf-en-twintig meter meegesleurd. Van de twee op de wagen gezeten mannen was de ongehuw de 43-jarige H. van der M. uit Rijnsburg op slag dood. De 17-jarige A. van D., eveneens uit Rijnsburg, werd zeer ernstig gewond. Hij is naar het academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht. ADVERTENTIE CM 8-150 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 „Zo werkt Nederland". 8.23 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 Schoolradio. 10.05 Concert. 10.30 Zang. 11.00 Voor zieken. 11.40 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole Orkest. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Causerie. 13.25 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Zang en orgel. 14.25 Concert. 15.00 Platen. 15.25 Idem. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.45 Amusementsmuziek. 18.13 Katho liek signaal. Indonesisch en Amerikaans commentaar. 18.30 Koperkwartet. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regerings uitzending. 19.35 Piano. 19.48 Katholiek signaal, parlementair en buitenlands over zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.40 Brabants halfuur. 21.20 Platen. 21.25 Causerie. 21.40 Concert. 22.20 Actualiteiten. 22.27 Platen. 22.35 Klankbeeld. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Alt en piano. 11.05 Feuilleton. 11.25 Platen. 11.35 Orgel. 12.00 Dansmuziek 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-allerlei. 13.20 Concert. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Boeken schouw. 15.20 Platen. 15.30 Cabaret. 16.00 Platen. 16.30 „Zo werkt Nederland". 17.00 Klein koor. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Platen. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerde muziek. 20.50 Voordracht. 21.05 Verzoekprogramma. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Zo werkt Nederland". 22.40 „Vandaag". 22.45 Avond- w ng. 23.00 Nieuws. 23.15 „Huwelijk van - Z". 23.30—24.00 Platen. I 'SSEL, 324 M. 45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Cc eert. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Li Lit programma. 14.30 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.30 Huismuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Film revue. 19.50 Feuilleton. 20.00 Concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Balletmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Operamuziek. De heer Van de Wetering (C.H.) heeft in de Woensdagmiddag gehouden vergade ring der Tweede Kamer verlof gevraagd vragen te mogen stellen aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening over de vorming en vaststelling van de broodprijs. De Kamer verenigde zich met een tweetal wijzigingen van de begroting 1950 van het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting. Eén ervan betreft een verhoging van de uitgaven van de buitengewone dienst met 2.397.462, ter- vergoeding wegens het ten onrechte afbre ken van opstallen en daaruit voortgekomen inkomstenderving van de Weefgoederen- fabriek C. T. Stork en Co te Hengelo. Vervolgens is gestemd over de moties, welke Dinsdag zijn ingediend bij de inter pellatie van rgr. Stokvis (Comm.) over het door de regering gevoerde gratiebeleid ten aanzien van tot de doodstraf veroordeelde oorlogsmisdadigers en politieke delinquen ten. De motie-Stokvis, waarin de rege ring wordt uitgenodigd de richtlijnen-voor het gratiebeleid in hun woordelijke tekst aan de Kamer mede te delen werd verwor pen met 65 tegen 10 stemmen. Voor stem den de C.P.N. en de heren Ritmeester (V.V.D.), Cornelissen (V.V.D.), Gerbrandy (A.R.) en Welter (K.N.P.). De tweede motie-Stokvis, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over de gratieverlening aan Aus der Fünten c.s. werd verworpen met 57 tegen 18 stemmen. Voor: C.P.N., A.R. en de heren Cornelissen (V.V.D.), Ritmeester (V.V.D.) en Welter (K.N.P.). De heer Van der Feltz (C.H.), die de motie mede had ondertekend, was niet aanwezig. De motie van mr. Donker (Arbeid), waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over het feit, dat gratieverlening mogelijk is binnen het kader van de aan de Kamer niet bekende richtlijnen voor het door de regering ten deze gevolgde gratiebeleid werd aangenomen met 53 tegen 22 stem men. De K.V.P.-fractie, met uitzondering van de heren Koersen, Van Koevorden en Fens, stemde tegen. Aan dq orde was hierna weer het ont werp der nieuwe Kieswet. Het amende ment van de heer Wagenaar (Comm.) om de waarborgsom niet te verdubbelen werd verworpen met 63 tegen 9 stemmen. Het amendement van de heer Beernink (C.H.) beogende de voorgenomeai afslui ting der stemhokjes door gordijntjes te doen vervallen werd aangenomen met 49 tegen 23 stemmen. De P. v. d. A.-fractie, met uitzondering van de heren Ten Hagen, Schermerhorn en Willems stemde tegen evenals de C.P.N.-fractie. Het wetsontwerp werd daarna goedge keurd. Goederenvervoer met auto's De Kamer heeft vervolgens een begin gemaakt met de behandeling van het wets ontwerp inzake de regeling van het vervoer van goederen met vrachtauto's. De heer Algera (A.R.) betoogde, dat het goederenvervoer per auto niet los is te zien van het vervoer per spoorweg en te water; daarom dient de vraag hoe de on derlinge verhouding is te worden gesteld. Zijns inziens moet de overheid zo weinig mogelijk optreden als onderneemster. De spoorwegen moeten niet worden gedwon gen een concurrentiepositie in te nemen. In principe moeten de Nederlandse Spoorwe gen zich onthouden van het wegvervoer, tenzij het particuliere vervoer geen bezwaar heeft. Dat de minister de semi-overheids- bedrijven en de particuliere vervoerders op voet van gelijkheid wil behandelen achtte de heer Algera weinig meer den een leuze. Hij vroeg instelling van een staatscommis sie ter beoordeling van de deelneming der N.S. en dochterondernemingen aan het per sonen- en goederenvervoer op de weg en van de verhouding met de particuliere on dernemingen. De Commissie Vergunningen Goederenvervoer moet niet in haar oordeel betrekken de belangen der spoorwegen. Spreker vroeg beroep op Geduputeerde Staten tegen beslissingen van de rijks inspecteurs van het verkeer mogelijk te maken. De heer Schilthuis (Arbeid) meen de, dat deze wet in belangrijke mate het wegvervoer zal dienen. Hij zeide niet te be grijpen dat er in ondernemerskringen be zwaar tegen wordt gemaakt. Hij was van oordeel, dat het bezwaarlijk is de vergun ningen voor onbepaalde tijd geldig te doen zijn. Speciaal bij het beroepsgoederenver- voer bestaat zijns inziens behoefte aan voorwaarden voor credietwaardigheid. De heer Krol (C.H.) wenste niet dat de overheid het vervoer allerlei last bezorgt, gezien het feit, dat het particulier vervoer pioniersarbeid heeft verricht op het gebied van het wegtransport. rr Bij de uitvoering van de wet zal veel afhangen van wat de minister verstaat on der algemeen verkeersbelang, zei de heer Krol, en wat dat betreft had hij weinig hoop. De heer Zegering Hadders (V. V.D.) zei meer sympathie te. hebben voor dit wetsontwerp dan destijds voor de Wet Autovervoer Personen. Zijns inziens zien veel beroepsvervoerders hun eigen belang niet en gaan er zelfs niet toe over een vrij willige samenwerking zelfs maar te bestu deren. Hij vroeg of de Commissie Goede renvervoer ook geen invloed moet uit oefenen op het vervoer der spoorwegen. De heer N. vandenHeuvel (K.V.P.) was van mening, dat andere vervoerstak ken bezwaarlijk buiten beschouwing kun nen \vorden gelaten. Samenwei'king van zelfstandige ondernemers is noodzakelijk. Hij vond het reëel, dat als zij een goed vervoersapparaat tot standbrengen en redelijk in het vervoer voorzien, de over heid niet afzijdig blijft en tracht te komen tot opheffing van belangentegenstellingen. Als particuliere ondernemers een lijndienst hebben mogen zij niet belemmerd ..worden door een overheidsbedrijf. Hij vond het binden van een vergunning aan een termijn niet bezwaarlijk, maar er moet rekening worden gehouden met het individuele recht van de ondernemer op zijn bedrijf en zijn bestaan. De heer Hoogcarspel (Comm.) vroeg waarom de vergunning aan een be perkte tijdsduur is gebonden en of wel voldoende de hand wordt gehouden aan het Rijtijdenbesluit. De heer Van Dis (Staatk. Geref.) had tal van bezwaren tegen het ontwerp, waar in hij grote gevaren voor het beroepsgoe- derenvervoer ziet. Om kwart over vijf is de vergadering verdaagd tot hedenmiddag. „Luchtoorlog woedt boven Europa. Bom menwerpers vielen doelen aan in Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Parijs, Bremen, Amiens, Reims, Gilze Rijen en nog enkele kleinere plaatsen en vliegbases. Deze toe stellen hadden voortdurend zware aanval len te verduren en af te slaan van de straal jagers van de vier verdedigende landen Frankrijk, België, Denemarken en Neder land". Dat was in grote trekken de inhoud van het communiqué, dat het hoofdkwartier in Fontainebleau gisteren gaf op de eerste dag van „Ombrelle", de West-Europese lucht machtoefening. Hoogstwaarschijnlijk heeft u van dit alles niets gemerkt en ook voor een journalist, die er op uit is om de lucht macht drie dagen in actie te zien, valt het niet mee om iets te bemerken van „Om brelle". Op de bas;s in Nederland en in België is het niet speciaal druk. Ergens in een hoek van het veld staan Meteors of Vam pires van een paar squadrons opgesteld, klaar langs de startbaan om bij het eerste commando weg te razen. Soms moet men twee of drie uur op dat moment van starten wachten. Plotseling komt het daar dan toe en de stilte van het vliegveld verandert in een hels lawaai: gie rend, fluitend en snerpend trekken de „kisten" weg, lange stofwolken achter zich latend en verschroeide str'.ken gras, waar de hete gassen van de straalmotoren over zijn gestreken. Drie of vier minuten later is het weer afgelopen. Hoog in de lucht zijn dan nog enkele toestellen te zien, steil klimmend naar de regionen waar de vijand vliegt, 12 kilometer boven de hoofden van de normale burger. En ook die paar machines zijn snel uit het gezicht en het gehoor verdwenen. De stilte keert terug op het vliegveld tot drie kwartier later de toestellen terugkeren. Generaal Norstad, die wij gisteren even konden spreken, toen hij van zijn hoofd kwartier in Frankrijk uit een vliegensvlug bezoek geheel in stijl bracht aan Gilze Rijen, toonde zich tevreden over de resul taten van zijn mannen. De vliegers en het grondpersoneel van zes landen, die vier talen spreken, hebben elkaar gevonden en begrepen in hun vak. Dat zei generaal Norstad, en hij beves tigde daarmee wat de Nederlandse generaal Aler heeft gezegd. Kortom: de hoogste leiding van „Om brelle" was tevreden. De mannen zelf werkte gisteren, de eerste dag, hard en goed en hoog in de lucht werden geweldige slagen geleverd, slagen die weliswaar uit gevochten worden met film-camera-ge schut, maar die toch de luchtmachten van West-Europa moeten steunen in hun op leiding tot een parate, machtige luchtver dediging. Op Tweede Pinksterdag werd in Am sterdam een motorfiets gestolen, welke het eigendom was van een Belg, die met zijn vrouw de bollenvelden had -bezocht. Het v/as een zware slag voor deze Antwerpe naar, want de 'motorfiets had hij van zijn spa'argeld gekocht. De recherche is er in geslaagd de motorfiets, zij het volkomen gedemonteerd, te achterhalen en de dief, een 26-jarige fabrieksarbeider, aan te houden. Na een lang verhoor bekende de man tenslotte zijn daad. De onfortuinlijke Belg kan nu zijn motor in onderdelen op het hoofdstedelijke politiebureau in ont vangst komen nemen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Opnieuw hebben mr. dr. P. J. Witteman en mr. J. W. F. Donath in een civiele pro cedure alle argumenten aangevoerd, die reeds bekend zijn uit de thans enige maan den oude strijd tussen de radio-omroep verenigingen enerzijds en de stichting „Het Radioprogramma" anderzijds. De president van de Amsterdamse recht bank, mr. C. W. Thöne had op 9 April de radio-omroepverenigingen als eisende par tij voorlopig in het gelijk gesteld, echter met de bepaling, dat zij het geschil binnen 14 dagen voor de gewone rechter aanhangig zouden maken. Dit is dan ook geschied. De stichting Het Radioprogramma \verd in een civiele procedure voor de enkelvoudige kamer van de rechtbank te Amsterdam gedagvaard. In de dagvaarding stellen de eiseressen, dat de omroepverenigingen krachtens de Auteurswet rechthebbenden zijn op haar programma's, die niet zonder haar toe stemming mogen worden openbaar gemaakt en vermenigvuldigd. Eiseressen menen, dat de stichting door het uitgeven van „Het Radioprogramma" het auteursrecht heeft geschonden. Zij vroegen de rechtbank te verklaren dat zij rechthebbenden zijn op haar radioprogramma's en de stichting te veroordelen iedere inbreuk op het auteurs recht achterwege te laten met bepaling van een dwangsom van 10.000, te betalen voor iedere overtreding. In zijn pleidooi ging mr. Witteman er van uit, dat de radioprogramma's be schermd worden door de Nederlandse Auteurswet, waarna mr. Donath opnieuw deze stelling van zijn tegenpleiter met de reeds bekende argumenten bestreed. De uitspraak in dit civiele proces is be paald op Dinsdag 26 Juni. Vertraging bij de installatie van de lift Naar wij vernemen, moet de opening van het café-restaurant in de watertoren in het a.s. seizoen onwaarschijnlijk worden ge acht. De leveranciers van de lift, die de be zoekers naar de hoge uitzichtgelegenheid moet voeren waar ook dit café-restaurant gevestigd wordt, hebben met moeilijkheden bij het verkrijgen van materialen te kam pen. Men ontveinst zich niet, dat het wel October kan worden, vóór de lift in bedrijf kan worden gesteld. Of deze tegenslag tevens inhoudt, dat óók de uitzichtgelegen heid voor het publiek in het komende sei zoen gesloten zal blijven, moet worden af gewacht. In elk geval zal men zich dan het trappen lopen moeten getroosten, om van het fraaie uitzicht te genieten. Op de waterlevering via de toren heeft dit alles geen invloed. Men hoopt hiertoe binnen kort over te gaan. „Persoonlijk woord van de fiscus in menselijke taal" Het ligt in het voornemen half Juni over te gaan tot het uitreiken van de nieuwe aangiftebiljetten voor de Inkomstenbelas ting en de Vermogensbelasting. Deze bil jetten hebben een vrij aanmerkelijke wijzi ging ondergaan, die een grote vereenvou diging betekent. Voor belastingplichtigen, die zowel hun inkomen als hun vermogen moeten aange ven deze ontvangen een aangiftebiljet B is voorts een maatregel getroffen, die ten doel heeft het opleggen van voorlopige aanslagen in de Inkomstenbelasting vlotter te doen verlopen en het aantal verzoeken om de termijn van inlevering te beperken. Bij het aangiftebiljet B wordt in het ver volg namelijk een tweede formulier inge sloten, waarop zij desgewenst een voor lopige aangifte kunnen doen. Als deze voorlopige aangifte vóór 15 Juli wordt ingezonden, krijgt men voor het in leveren van het volledige biljet een extra termijn van 3 maanden, dus tot 15 October. Intussen kan de inspecteur aan de hand van de gegevens, vermeld op het voorlopig aangifteformulier, een voorlopige aanslag in de Inkomstenbelasting voor 1951 opleg gen. Wie vóór 15 Juli noch het ene noch het andere biljet inlevert, ontvangt een voor lopige aanslag volgens een schatting van de inspecteur, onverminderd de verdere ge volgen, die de wet aan het verzuim ver bindt. Bij het aangiftebiljet A wordt niet het tweede formulier ingesloten. Deze be lastingplichtigen kunnen dit eventueel aan de inspecteur aanvragen en krijgen dan drie maanden uitstel. Dr. W. H. van den Berge, directeur-ge neraal van Fiscale Zaken, heeft in een persconferentie over de vereenvoudiging van de aangiftebiljetten en de toelichtingen verteld. Er bestaan reeds lang klachten over het ingewikkelde karakter van het aangifte biljet en van de toelichting. Zulks wordt veroorzaakt door de ingewikkelde belas tingwetgeving. Voorts is de opzet van de biljetten zodanig, dat men alles in wette lijke vorm wil dekken. De vereenvoudigingscommissie voor de belastingen is al enige tijd bezig de mo gelijkheden van vereenvoudiging te bestu deren. Deze commissie houdt zich ook be zig met de gehele belastingwetgeving en met nieuwe belastingwetten. Zij tracht een systematischer belastingwetgeving in el kaar te zetten, onder meer een algemene wet betreffende de rijksbelastingen, die men als een soort basiswet zou kunnen be schouwen. Inmiddels heeft men thans reeds een belangrijke vereenvoudiging in het aangiftebiljet en in de toelichting verkre gen. Men wil de nodeloze ingewikkeldheid verwijderen. Het nieuwe aangiftebiljet heeft men niet in een officiële, maar in een meer bevattelijke en menselijke taal ge steld. Men heeft het „ongezellige" karakter van het biljet en de toelichting wat trach ten te matigen, aldus dr. Van de Berge. Men richt zich in het biljet op meer per soonlijke wijze tot de belastingplichtige. Dat is ook het geval met de toelichting. Op deze wijze wii men de tegenzin tegen het invullen van het biljet wegnemen. De vereenvoudiging heeft ook geleid tot meer ruimte op het biljet en in de toelich ting. De kleine druk is vervallen. CAïRO. (United Press). De 1500 sta kende artsen in Egypte hebben de rege ring gewaarschuwd, dat als een dokter zou gearresteerd worden of gestraft in verband met de staking, binnen 24 uur het werk zal worden stop gezet door alle artsen, die in dienst van de regering zijn. Het ministerie van Gezondheid had ge dreigd de leiders van de staking voor het gerecht te brengen en tot gevangenisstraf te laten veroordelen, indien de stakende artsen niet aan het werk gaan. Ook heeft het ministerie gedreigd de dokters in Cairo naar de provincie over te plaatsen, „hetgeen erger is dan de gevangenis", zo als een dokter zei. 18. Panda stapte uit zijn auto en ging op verkenning uit hij onderzocht het hele marktplein, maar waar hij ook keek, riep, praatte of aanbeldehet hielp allemaal niets. Iedereen sliep onverstoorbaar en er was geen wakkere ziel te bekennen. Men kan begrijpen, dat Panda het tenslotte griezelig ging vinden. Hij vond het maar een geheimzinnig geval, en bovendien was hij bang dat ook hij door deze suffe kwaal bevangen zou worden. Ook vond hij de stilte bedrukkend. Hij knapte dan ook aan zienlijk op, toen hij in deze doorsnurkte namiddagstilte plotseling het luide gezang van een schorre, maar niettemin vrolijke basstem hoorde. „Tie-delie-delee! Tsjum- tsjum!", riep die stem.en even later kwam er een gezet persoon in een drukke kleding de hoek om. „Ha-deloe-ha-delie, ha-delalalazong deze persoon, ter wijl hij zonder Panda op te merken voort- huppeldemaar Panda klampte hem natuurlijk onmiddellijk aan. „Dag me neer!", zei hij opgewonden. „Wat is er hier aan de hand? Wat is hier te doen?" „Hè? Dag!", zei de dikke. „Niets! Niets gebeurd, niets aan de hand! Er gebeurt hier nooit iets! Dit is een kalm plaatsje, dit Hobbeler Ambacht! Ha-delalala!" „Ja maar wacht nu eens!", riep Panda. „Het lijkt wel of iedereen hier ziek is! Waarom slapen ze allemaal?" „Hè? Wat zegt u nou?", vroeg de dikke verbaasd. Hij staakte zijn gezang en keek eens om zich heen, en hij scheen eerst nu op te merken, dat het marktplein er met al die straat-slapers verre van ge woon uitzag. „Wat heb ik nou aan mijn fiets hangen?", vroeg hij verwonderd. „Zo iets heb ik nog nooit gezien! Ze roddelen niet eens! Ze moeten wel érg ziek zijn!" Brand. Aan boord van het 7240 ton metende Griekse schip „Nicolaou Georgios", 0d weg van Dairen naar Triëst, is in de Rode Zee brand uitgebroken. Volgens in Port Soedan ontvangen berichten is de gehele bemanning van 35 koppen aan boord van het Amerikaanse tank schip „Montebello Hills" gegaan. Twee bemanningsleden, die ernstige brand wonden hadden opgelopen, zijn overge nomen door de „Indrapoera" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Amnestie. De Franse opperbevelhebber in Indo-China, generaal De Lattre de Tas- signy zal in de Tonkin-delta 2000 ge- vangenen vrijlaten ter gelegenheid van de benoeming van Dang Huur Tsjis als gouverneur van Noord-Vietnam. Bezoekers. In 1950 hebben ongeveer 302.000 Amerikanen een bezoek gebracht aan Europa en 225 millioen dollar besteed. Het gemiddelde-verblijf van de Ameri kaanse toeristen in de oude wereld was twee maanden. Ezels. De Verenigde Staten hebben 242 Mexicaanse ezels ingevoerd om dienst te doen als proefkonijnen bij de onder zoekingen naar de hoeveelheid atomi- sche straling, die een mens kan door staan. Drastisch. De Australische premier, Robert Menzies, heeft heden te Melbourne ver klaard, dat hij „niet verbaasd zou zijn, indien er in de aanstaande 24 uur in' Australië drastisch zou worden opge treden tegen het communisme". Menzies zei niet, of hij doelde op het besluit van de vakbonden, waarin de communisten de meerderheid hebben, om alle schepen uit Nieuw Zeelandse havens, waar ge staakt wordt, besmet te verklaren. „De federale regering heeft een mandaa| ge kregen om de stormloop van het com munisme te weerstaan en we zijn van plan dit te doen", zei hij. Steekpenningen. Te Tokio is medegedeeld, dat 104 ambtenaren van de veiligheids raad voor de scheepvaart van wie velen belangrijke functies bekleedden gearresteerd zijn, beschuldigd van het aannemen van steekpenningen bij het sluiten van contracten voor vuurtorens en andere kustinstallaties. Volksdemocratie. De burgemeester van Pe king heeft maatregelen genomen om de met „contra-revolutionnairen" gevulde gevangenissen van de stad te ontvolken. Naar het officiële Chinese nieuwsbureau mededeelt, heeft burgemeester Peng Tsjen op een bijeenkomst verklaard, dat personen, die vandaag veroordeeld wor den, morgen worden terechtgesteld. Zoek het maar uit. Drie Amerikanen, twee Fransen en twee Zuid-Koreaanse sol daten zaten in Korea rond een vuur te praten. De conversatie liep van meisjes tot politiek en werd gevoerd in zes talen. De Amerikanen kenden noch Frans noch Koreaans. De Fransen kenden geen Engels en geen Koreaans en de Zuid- Koreanen kenden geen Engels en geen Frans. Eén Amerikaan sprak Duits evenals één Fransman. Een Amerikaan sprak Spaans evenals de andere Fransman, en de derde Ameri kaan sprak Japans, welke taal een Zuid-Koreaan eveneens machtig was. „In het begin was het een beetje moei lijk, maar na een paar minuten hadden ~we het gesprek op gang", verielde een hunner. „De Fransman zei me iets in het Duits. Ik vertaalde het in het Engels. Een ander vertaalde het in het Japans en Spaans". Spanning. In het blad „La Tribuna Popu lar" (Montevideo) is een bericht ver schenen, volgens hetwelk „van betrouw bare zijde" vernomen is, dat de betrek kingen tussen Uruguay en Argentië „buitengewoon gespannen" zijn en een crisis op handen is. Functionarissen van het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken onthielden zich van commentaar op het bericht. Het is on nodig een antwoord op het krantenbe richt te geven, zo verklaarden zij. Uitlevering. De Joegoslavischè regering heeft aan Argentië de uitlevering ver zocht van Anton Pavelic, gewezen pre mier van de nazi-vrij staat Croatië en enkele van zijn medewerkers in zijn (fascistische) Oestatsji-beweging. Een desbetreffende nota is aan de Argen tijnse legatie te Belgrado overhandigd. Zij zegt, dat aan geen enkel land het recht ontzegd wordt politieke emigran ten op te nemen. Het betreft hier ech ter oorlogsmisdadigers, die openlijk en op georganiseerde wijze tegen vitale be langen van Joegoslavië ageerden. Moor. Mohammed Tademalit, de „krank zinnige Moor", waarvan men aanneemt dat hij in de afgelopen twee weken acht Europeanen heeft vermoord, is Woens dag, blijkens een A.F.P.-bericht uit Rabat, door de politie gearresteerd. Ta demalit heeft bekend de acht moorden te hebben bedreven. -Tademalit is een gewezen soldaat. Aan zijn vervolging is deelgenomen door 12.000 man politie, Marokaamse troepen en leden van het Franse vreemdelingenlegioen. Straalbommenwerper. Naar de luchtvaart kundige medewerker van de „Times" mededeelt, heeft de „Vickers Arm strong Limited" 18 Mei de eerste vlucht doen houden van de eerste viermotorige Britse straalbommenwerper, de Vickers 660. Verklaard wordt, dat de vlucht goed verlopen is. Het vliegtuig is uitge rust met vier Rolls-Royce straalmoto ren. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt doch naar men meent te weten, kan het op grote hoogte met aanzienlijke snelheid afstanden afleg gen. Stemming maken. De regering van de staar Hessen heeft Woensdag het communis tische blad „Sozialistische volkszeitung' voor drie maanden verboden wegens ageren voor de door communisten ëe' organiseerde „volksstemming tégen de herbewapening en vóór een vredesver drag in 1951". Woensdagmorgen zijn de kantoren van het blad in Frankfort door de politie gesloten en verzegeld. Woensdagmorgen heeft de politie te Hannover het kantoor aldaar van het door de communisten geleidde Berlijn- se radiostation gesloten, nadat er pro pagandamateriaal voor de volksstem ming was gevonden. Acht personen kwamen gisteren om in een Globemaster (C-124) toen die tijdens een experimentele vlucht brandend neer stortte met 12 personen aan boord in de staat Indiana (V.S.). Vier van de omgekomenen waren bur ger-technici, vier anderen waren vlie gers van de luchtmacht. Het reusachtige toestel kwam tijdens een landingspoging op een schuur terecht en stond meteen in brand.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2