Engelse profs kregen kansen op presenteerblaadje opgediend Hartewens van bruid in vervulling fa. B. ENGELENBERG Rode Kruis heefteen miiiioen nodig M PONDERDAG 24 MEI 1951 3 Haarlems elftal verloor met 53 van Exeter City De Bruin bokst tegen Robinson Agenda Alle verven voor Huis, Auto en Industrie Wereldrecord 125 cc verbeterd Franse begroting kwam er met de hakken over de sloot Einduitslag der Australische verkiezingen Voortreffelijk voetbal van Nederlands b-elftal GENERATIES Slechte kampioenswedstrijd in het Olympisch Stadion Zwitser Schaer leidt in de Ronde van Italië Huisbezoekers zullen iedereen op de hoogte brengen met het werk van het Rode Kruis Gemeente Heemstede ijvert voor eigen levende have De alt-mezzo Mimi Aarden De kleine wereld een bijzondere verrassing Symphonie-orkest „Haerlem" met Beethovens Tripelconcert Nieuwe poging van raadsman der Duitse ter dood veroordeelden VOETBAL De voorhoede van de Engelse profclub Exeter City zal .in competitiewedstrijden van de derde divisie niet zo eenvoudig voor doelpunten kunnen zorgen als gisteravond op het uitverkochte EDO-lerrein. Het enige excuus voor de Haarlemmers is wellicht het ontbreken van Henk Schijvenaar op de linksbackplaats, ofschoon invaller Arie van Gooi zeker niet de allerminste in deze matig spelende verdediging was. Exeter City won de voor de toeschouwers bijzonder aantrekkelijke ontmoeting ver diend met 53. De uitslag duidt overigens geenszins op een algehele superioriteit van de profs, want het waren eerder de Haar lemmers, die, vooral in het laatste half uur, dikwijls een duidelijke veldmeerderheid toonden. De oorzaak van de nederlaag ligt evenwel in het grote verschil in tempo en ploegver- band. De Engelsen waren steeds iets vlugger bij de bal dan hun tegenstanders. Met lange cross-passes en door tactisch opstellen speel den zij de Haarlemse verdedigers herhaalde lijk uit positie, waardoor uiteraard doelpun ten ontstonden. Ongeveer vijf minuten na de aanvang kwam de eerste treffer van Exeter. De uiterst snelle midvoor McClelland stond op een gegeven moment geheel vrij (spil Vos was in geen velden of wegen te bekennen) kreeg de bal toegespeeld en besloot een lange sprint met een keihard schot. (01). In dc Haarlemse voorhoede wilde het vooralsnog niet vlotten. Van een noodzake lijke samenwerking tussen de kanthalfs en de beide veel te trage binnenspelers De Wette en De Boer was in het geheel geen sprake. Men hield de bal te lang bij zich. waardoor de Engelsen de gelegenheid kre gen de aanvallen een voor een af te breken, bovendien werden de buitenspelers bijna geheel verwaarloosd. Pas na een half uur waren de Haarlemmers enigszins op elkaar ingespeeld, maar de doelpunten kwamen aan de andere kant. Het is bijzonder typerend, dat in drie minuten tijd twee in opzet en in afwerking precies dezelfde goals werden gescoord. Eerst ving de uitstekende links binnen McKay een voorzet van rechts op zijn schoen, liep een verdediger voorbij en schoot daarna hard in, en direct na de' aftrap was het weer rechtsbuiten Harrower, die de bal nu voor de voeten van rechtsbinnen Smart plaatste. De droge knal verraste Kraak vol komen (0—3). Interessante strijd De Haarlemmers zetten de tanden op elkaar en vijf minuten voor de rust kopte rechtsbuiten Van der Kuil van het Neder lands jeugdelftal, die deze avond de ster van de Haarlemmers was, de bal uit een voorzet van Groeneveld beheerst achter doelman Lear. De invaller voor Roozen. Roodselaar. die overigens een zeer matige wedstrijd speelde, verkleinde de achterstand vier mi nuten na de hervatting tot 23. Er ontwikkelde zich nu een spannende en interessante strijd met meer scoringskansen voor de Haarlemmers dan voor de fors. maar uiterst sportief spelende profs. Rechtsbinnen Smart profiteerde echter zonder moeite van de zoveelste fout van de Haarlemse verde diging en tien minuten later ondernam Boksen De onderhandelingen over een bokswed strijd tussen de wereldkampioen midden gewicht Ray Robinson en de Rotterdamse middengewicht Jan de Bruin, te houden Zon dag 10 Juni in het Sportpaleis te Antwerpen, verkeren in een vergevorderd stadium. De manager van Dc Bruin, Theo Huize naar, heeft uit Antwerpen een aanbieding gekregen, die hij nog even in beraad houdt, maar waarop hij zeer waarschijnlijk zal ingaan. Het is aan zijn uitstekende boksen tegen Turpin tc danken, dat De Bruin deze aanbieding ontving. ADVERTENTIE Hedenmorgen liet een vrolijk bruidje, zo juist Mevrouw T. geworden, vol trots haar „Safira"-tafelbeslek zien. De hele familie samen had deze schitterende vorken, iepels en ander bestek (haar hartewens) ten geschenke gegeven. Oma was op dit goede idee gekomen, toen de familie een avondje bij haar was.- Zoals altijd, werd zij geprezen om haar geurige thee en na het heerlijk pittige kopje koffie van half elf, vroeg moeder, welk merk zij toch gebruikte. Toen kwamen er pakjes van Niemeijer op tafel. „Maar die gebruik ik ook", had tante Clara gezegd en er klonken meer bevesti gende stemmen. Oma liet ook haar stapeltje Niemeijer's waardebonnen voor het „Safira"-tafelbestek zien en deed meteen het voorstel om geza menlijk punten te gaan sparen. Dan zouden zij de aanstaande bruid de kostbare „Safira"- cassette cadeau kunnen geven Ook U kunt nu dubbel genieten wanneer U Niemeijer's Paarsmerk Koffie en Gala Thee of Princess Thee gebruikt; U drinkt de fijnste Koffie en Thee en bovendien bent U bezig te sparen voor het prachtige „Safira"- tafelbestek, vlek vrij door en door. Op elk pakje bevindt zich een waardebon. Wanneer U cie geïllustreerde geschenkenlijst nog niet bezit, schrijf dan even een brief kaart aan Niemeijer, Groningen. DONDERDAG 24 MEI Stadsschouwburg: „Gelieve dc dame niet te verbranden" (Amsterdams Toneelgezel schap), 8 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor Jenny", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Uit het dagboek van een verpleegster", 18 j.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: prolongeert „De onvindbare Pimpernel". 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De nacht heeft duizend ogen", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Twee bolhoeden naar Londen", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Schaduw over Los Angeles" en „Sudan", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 u. VRIJDAG 25 MEI Stadsschouwburg: „Westerman en Zoon" (Haarlemse Politie Personeelsvereniging), 8 uur. Concertgebouw: Bonte avond voor ouden van dagen, 8 uur. Rembrandt: „.Duel met de dood", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De grote inzet", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het complot van het houten Paard", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Road to Utopia", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: ..Twee bolhoeden naar Londen", Dj., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Broe derstrijd" en ..De macht over leven en dood", D j., 7 en 9.15 uur. McClelland een solo-ren, waarna hij de bal langs de uitgelopen Kraak in het doel plaatste (25). In het laatste deel van de wedstrijd speel de het spel zich hoofdzakelijk af op de Engelse helft. Een minuut voor het einde schoot Piet Groeneveld de bal uit een hoge voorzet van Van der Kuil keihard en zeer verdiend in (3—5). De opstelling van het Haarlems elftal was: Kraak (Stormvogels); Bax (EDO), v Gooi (Haarlem); Stijger (VSV), Vos (RCH), Bies- brouck (RCH); Van der Kuil (VSV), De Wette (RCH), Roodselaar (EDO), De Boer (Stormvogels) en Groeneveld (Haarlem). ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkcns' lakken Motorsport Gisteravond heeft de coureur Romolo op het circuit van Monthléry met een Lam- bretta scooter 125 cc. de 100 kilometer gere den in 37 min. 23,69 sec. Dit betekende een gemiddelde snelheid van' 160.450 kilometer per uur. Dit is een nieuw wereldrecord. Het oude record stond sinds 11 September 1950 met 42 min. 20 scc. op naam van Ferri en Masetti, die eveneens een Lambretta bereden. Het Haarlems elftal stond reeds met drie nul achter toen Van der Kuil het eerste doelpunt voor de gastheren wist te scoren. Foto: Al is de zweefsprong van Singleton nog zo fraai Van der Kuils kopbal is raak. Eerste voorstel verworpen Gistermiddag heeft de Franse Nationale Vergadering een nieuwe begroting voor 1951 ten bedrage van 2728 milliard francs aanvaard. De stemverhouding was 182 te gen 181. De meerderheid bestond dus slechts uit één stem. De MRP, de meeste gematigden en de Gaullisten onthielden zich van stemming. Het oorspronkelijke voorstel verkreeg in de ochtend niet de vereiste meerderheid. Het kreeg vijf stem men Te weinig om wet te kunnen worden. Premier Queuille kondigde aan, dat latei- op de dag een nieuw ontwerp door de re gering zou worden ingediend met weg lating van voorzieningen voor vrijstelling van zekere belastingen voor confessionele .scholen. Deze voorzieningen waren vorige week, toen er bij de behandeling van de begroting slechts vijftien afgevaardigden aanwezig waren, door de MRP in het ont werp ingevoegd, waarover de socialisten zich zeer gebelgd toonden. De Franse Nationale Vergadering heeft de begroting voor 1951 gisteravond defini tief in tweede lezing aanvaard. Dit was haar laatste daad voor de algemene ver kiezingen, die de volgende maand worden gehouden. De stemverhouding was: 243 stemmen (socialisten, radicalen en twintig leden van de M R P) vóór en 207 (communisten en Gaullisten) tegen. De meeste volksrepublikeinen (Katho lieken) onthielden zich van de stemming wegens het intrekken van de clausule, waarbij confessionele scholen vrijgesteld zouden zijn van bepaalde belastingen. Voor de stemming had premier Henri Queuille een laatste beroep op de afge vaardigden gedaan. De op de liberale en boerenpartijen steunende Australische regering-Menzies heeft, na de jongste algemene verkiezin gen, zowel in het Huis van Afgevaardig den als in de Senaat de absolute meerder heid verworven. De zetelverdeling is thans als volgt: Huis van Afgevaardigden: Liberale en boerenpartijen tezamen 69 en de socia listische oppositie 52 zetels. De twee overige leden van het Huis stemmen niet. Senaat: Liberalen en boerenpartijen sa men 32 en socialisten 28 zetels. Derby County in Rotterdam met 53 verslagen Gisteravond speelde het Nederlands b-elf tal in het Feijenoord-stadion tegen de Engelse eerste divisicclub Derby County. Onze landgenoten behaalden een volkomen verdiende 53 overwinning. Het was een bijzonder aardige wedstrijd met juwelen van doelpunten, waarvan de 15.000 toeschouwers gesmuld zullen hebben. De nederlaag van de Engelsen is misschien te wijten aan het feit, dat zij niet met het sterkste elftal in het veld kwamen, maar de Nederlandse b-ploeg speelde daartegenover een pittige en frisse partij voetbal, die Derby herhaaldelijk voor de grootste pro blemen stelde. Het team van de gastheren heeft goed voldaan, er waren geen werkelijk zwakke plekken aan te wijzen. Er zat ook verband in de ploeg en het hoge tempo, dat hierdoor werd aangegeven, verrastte de Engelsen keer op keer. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat het een Nederlandse zege zou worden. On middellijk na de aftrap liep de voorhoede van de bezoekers hard van stapel. Odcnthal (Haarlem) en Bakers (PSV) wisten het in de verdediging echter wel te klaren en na enige tijd nam de Nederlandse- voorhoede het initiatief over. Na vijf minuten kwam liet eerste doelpunt van rechtsbuiten Heyster (HDVS) en nog geen twee minuten later was het tot ieders verbazing 20 door een kopbal van Rem mers (BW). In de elfde minuut, na een verbluffend gemakkelijke aanval, werd doel man Van der Bijl (Feijenoord) met een hard schot gepasseerd (2Een kwartier voor de rust verhoogde het b-elftal de voorsprong door een dreunend schot van Van den Lan- genberg. Van der Bijl maakte een foutje, waardoor het 32 werd, en even later was het Snoek die de stand op 42 bracht. Na een half uur spelen in de tweede helft maakte midvoor Stamps het derde doelpunt voor Derby en tot slot van een zeer spannend gedeelte scoorde Van den Langenberg voor de Nederlanders. ADVERTENTIE gebruikten. KEIP-BRILLEN voor betisr zien. Meer dén 40 jaar waren en zijn er mensen die niet anders dar) KEIP-BRILLEN gebruiken. KEIP-BRILLEN zjf'n hun geld steeds ruim schoots, waar^/ KEIP-OPTIEK, Gr. Houtstraat naast Luxor. DWS verliest met 31 van Blauw Wit In het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gisteravond de kampioenswedstrijd DWS—Blauw Wit gespeeld, die door de Zebra's met 3—1 verdiend is gewonnen. Het spel van DWS vertoonde nog grotere onvol komenheden dan dat van Blauw Wit en het leek wel of de animo voor de kampioens competitie eraf was. Toch begonnen de Spaarndammerbuurters erg hoopvol. Acht minuten na de aanvang bezorogde Dijkstra DWS met een schuiver de leiding. Maar vier minuten later liet Blauw Wit, overigens voor de eerste en tevens de laatste keer, zien hoe het afdelings kampioen is kunnen worden. Na een voor treffelijke combinatie kreeg Tolmeijer de bal en loste een prachtig schot (1—1). Kort voor de rust nam Blauw Wit door een blunder in de DWS-verdediging de leiding door Koeke- bakker. In de tweede helft werd het spel steeds harder, waardoor linksback Snijders van DWS geblesseerd het veld moest ver laten. De spanning steeg tot het moment, waarop Tolmeijer vijf minuten voor het ein de met een laag schot scoorde. Wielrennen De vijfde étappe van de Ronde vart Italië is gewonnen door de Italiaan Giudici. De winnaar legde de afstand FlorencePerugia, 192 kilometer, af in 5 uur 37 min. 7 sec. In het algemeen klassement is Magni van de eerste plaats verdrongen door de Zwitser Schaer. De Belg Van Steenbergen is tweede, Bevilacqua derde en Magni vierde. Koningin Juliana toonde gisteren grote belangstelling voor de voorlichtingsdag, welke het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag hield. Prof. dr. H. M. Weve hield een inleiding over hoornvliestransplantatie, waarna de iilm „Geef hun het licht terug" van Otto van Neyenhoff voor de eerste keer ver toond werd. Na de'filmpremière kwam een muziek- première. De Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van kapitein Rocus van Yperen, voorde de door Jurriaan Andries- sen, gecomponeerde „Rode Kruismars" uit. Het „welfare-werk" van het Rode Kruis werd nadien door jhr. P. H. Verspyck, ge neesheer-directeur der Haagse gemeente ziekenhuizen. besproken. Dit werk begint bij invaliden en lang durig zieken als medisch-sociale arbeid. Het begin, de bezigheidstherapie, is vooral op de geest gericht. Men doseert een hoe veelheid werk, meest handenarbeid, aan iedere patiënt om hem op gang te houden en van zijn ziekzijn af te leiden. Deze be zigheid kan gepaard gaan met arbeids- therapie, die gericht is op bewegingen, die verbetering kunnen bewerkstelligen. Het slot van de taak is om de voormalige, soms ten dele invalide patiënt weer in het maat schappelijke leven te brengen en hem te leren zich onafhankelijk te bewegen. De heer A. van Embden, directeur van het Nederlandse Rode Kruis, gaf een.over zicht van de ongeveer vijftig directe en in directe taken van deze organisatie. Voor het verrichten van dit werk is zeer veel geld nodig. Daarom hoopt men tijdens de huidige campagne een millioen gulden bij een te kunnen brengen. Het Rode Kruis- korps zal binnen anderhalf jaar van 9000 op 15.000 getrainde vrijwilligers moeten worden gebracht. Vandaar, dat ook dit jaar weer een zeer intensieve fondsenwerving is opgezet. Ir. F. G. den Hollander, president-direc teur der Nederlandse Spoorwegen, die van het Centrale Campagne-comité voorzitter is, heeft over de grondslag van deze wer ving gesproken. Het werk van het Rode Ki"uis loopt van jaar tot jaar en kan slechts met behulp van vele geregelde bijdragen goed gedaan worden. Men moet echter we ten waarom men geeft en hoe het geld besteed wordt. „Daar begint de taak van het Centrale Campagne-comité voor deze prachtige, zorgvuldig opgebouwde en effi ciënte organisatie" aldus ir. Den Hollander. Hij vertelde dat dit comité reeds 35.000 brieven aan bedrijven, 80.000 aan midden standers en vele andere duizenden aan maatschappelijke organisaties heeft gezon den om duidelijk begrip voor het werk van het Rode Kruis te kweken. Door huis bezoek zal iedere Nederlandse, familie met het Rode Kruiswerk op de hoogte worden gebracht. Actie „Dierenpark" Binnenkort komt men met de bouw van de „kinderboerderij" in het wandelbos Groenendaal gereed. Indertijd heeft de gemeenteraad van Heemstede het voorstel aanvaard op korte termijn met de bouw van een dergelijk object te beginnen. Ho gere instanties hadden nochtans tamelijk veel financiële bezwaren en toen heeft het personeel van Openbare Werken spontaan aangeboden deze kinderboederij in de avonduren en op vrije Zaterdagmiddagen op te trekken, waardoor de kosten aan merkelijk daalden. Nu heeft zich enige tijd geleden een commissie gevormd van mensen, die speciaal zorg dragen voor de uitbreiding en de instandhouding van de dieren in „de Hertenkamp". Een groot ge deelte van deze dieren behoort niet aan de gemeente toe, maar is in hoofdzaak ge leend van andere dierenparken in Neder land. De commissie heeft nu een actie op touw gezet om met financiële bijstand van belangstellenden een eigen uitgebreide levende have aan te schaffen. Men wil er op voorbei-eid zijn, dat de dieren die men nu heeft, te allen tijde teruggevorderd kunnen worden. Van overheidswege kan men geen finan ciële steun meer verwachten, terneer daar er reeds bezwaren bestonden tegen de bouw van de kinderboerderij. De commis sie heeft reeds enige giften ontvangen. Voor hen die dit voorbeeld willen volgen zij vermeld dat het gironummer van het Fonds Dierenpark Groenendaal 296365 is. Het. motorschip „Maipu", dat door de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" werd gebouwd voor de Argentijnse scheep vaart-onderneming C.A.N.U. te Buenos Aires heeft een geslaagde technische proefvaart gemaakt. "w Ter gelegenheid van de benoeming van 120 vaandrigs werd in de Jan van Schaffelaar- kazerne te Ermelo de jaarlijkse wisselbeker uitgereikt aan de beste leerling van de school. De kazernegewoonte wil dat deze leerling door zijn collega's in de kazernevijver gegooid wordtwat dan ook prompt geschiedde. Het opera-concert dat Woensdagavond in de Haarlemse Concertzaal gegeven werd door het koor „Haerlem" onder leiding van E. H. Kerkhoven met medewerking van solisten en de H.O.V. bood, behalve be denkelijke momenten van onbeheerste mu- ziekmakerij en ruw effect, ook ogenblikken van muzikale waarde, ja zelfs van buiten gewone schoonheid. De medewerking van de sopraan Greet Koeman gaf trouwens in dit opzicht alreeds de nodige waarborg. Haar grote aria uit „Aïda" was een tref fende vocale prestatie. Maar daarnaast werd de kennismaking met de alt-mezzo Mimi Aarden een verras sing, laat ik gerust zeggen: een zeldzame openbai-ing. Stem, zangtechniek en tempe rament kenmerken deze zangeres als een opera-zangeres „par excellence". Haar om vang is die van een dramatische sopraan, haar timbre echter een zuivere alt. Een gedroomde Ortrud! Wat zij ons met aria's uit „De Troubadour" en „Don Carlos" van Verdi te horen gaf, was doorgloeid muzi kaal en artistiek verantwoord. Haar solo nummers waren de enige die niet met orkest begeleid werden; zij had een goede accompagnatrice in de pianiste Rie Vring- Servaas. Verder was er de tenor Frank Berga. Deze heeft een aangenaam geluid, maar zingt nog, al eens boven de toon en heeft weinig begrip van de Franse uitspraak. Eenmaal nochtans maakte hij een uitste kende beurt: met een aria uit „Lucia" van Donizetti; dat was zuiver en zeer gevoelig van uitdrukking. De bartion George Spijk- stra wist met een aria uit „Atilla" van Verdi ook een opmerkelijke prestatie te leveren. Als deze zanger met halve stem zingt, kan hij expressieve effecten bereiken. Tenslotte was er de bas Gerard Kruithof, type van de „père noble", begaafd met een prachtig getint en lenig geluid, echt geknipt om de aria „Si la rigeur" uit „La Juive" van Halévy te vertolken. De zanger zal echter nog moeten leren zijn waar te ver kopen, zoals dat in muzikantenterm heet. Intussen maakten zijn stem en zijn correcte uitspraak een zeer goede indruk. Het koor zong fragmenten uit „Nabucco" en „Aïda" en werd daarbij nagenoeg be dolven onder hetorchestraal geweld. De zeer levendige directie van de heer Kerk hoven was oorzaak dat alles kraakte van geestdrift, maar tevens dat het evenwicht meestal zoek was. Ook in enkele ensemble stukken, onder meer in het beroemde sextet uit Lucia di Lammermoor, had het koor een taak te vervullen, die kennelijk goed voorbereid was maar tot geraffi neerde prestaties kwam het niet, al werd er vrij zuiver gezongen, onder meer ook in het kerkkoor uit „Cavalleria Rusticana", dat met orgelbegeleiding van Egbert Vos werd uitgevoerd en waarmee Greet Koe man met haar fraaie stem en dramatische voordracht schitterde. Toch hebben wij dit koor wel eens zeer beschaafd horen zingen, maar het lijkt wel of, zodra het operamuziek geldt, de remmen losgelaten worden, alsof in de opera een zekere mate van ruwheid getole reerd zou zijn. Indien dit het geval ware, zou het operagenre een minderwaardige kunstvorm zijn en dat zouden wij niet graag willen toegeven. De heer Kerkhoven stond voor het eerst voor het orkest en voor zo'n uitgebreid heterogeen ensemble. Dit ver klaart veel. Het zou al een wonder geweest zijn indien deze dillettant-dirigent zo maar direct de beheersing had getoond om met een zo veeleisend programma het nodige evenwicht te verkrijgen. Misschien lukt hem dat later, na veel ervaring, wel eens. Dit mag hem met lof nagegeven worden; hij slaat een behoordlijke maat en hij kent zijn partituren, zodat hij het orkest in de hand houdt, zij het dan zonder het ver mogen om er delicaat mee te musiceren. JOS. DE KLERK. Bouter-Hesmerg-Biele Als solisten het trio Het dilettanten-symphonie-orkest. „Haer lem", dat onder leiding van Piet Halsema niet alleen een grote uitbreiding gekre gen heeft, maar tevens een degelijk peil bereikte in het vertolken van klassieke en romantische muziek, was genoodzaakt zijn voorjaarsuitvoering te geven onder vreemde leiding, daar Halsema, hoewel herstellende van een operatie na een mo torongeluk, niet in staat was de dirigeer stok te voeren. Dank zij de bereidwillig heid van Marinus Adam om de laatste hand aan de voorbereiding te leggen en het concert te dirigeren, kon de avond in ieder geval doorgaan en kreeg Halsema de gelegenheid zijn eigen orkest nu eens van de zaal uit te horen. Het orkest toonde zich behoorlijk ver trouwd met de directie van Adam, wiens kunde en handigheid immers volstrekte waarborgen boden, zodat men het gevoel van veilig te musiceren niet ontbeerde. Trouwens, het muziek maken van de leden van „Haerlam" is niet zo maar het opzeg gen van een ingepompt en van buiten ge leerd lesje, maar een vrij vaardig lezen en verder een zeer verdienstelijk reageren op de directie. Dat het niettemin amateur- werk is, blijkt wel eens uit een minder zuivere stemming en uit enig tekort aan rhythmische stevigheid. Hoe hoog echter de prestaties van dilet tanten kunnen worden opgevoerd, vond een treffend bewijs in de opmerkelijk goéde vertolking van de belangrijke or kestpartij van Beethovens Tripelconcert, waarbij de pianiste Ans Bouter, de violist Jan Hesmerg en de cellist Eduard Biele als solisten optraden. Met dit stuk, alsme de met de Freischütz-ouverture van We ber, werd door „Haerlem" de volle maat van zijn capaciteiten gegeven. Vóór de pauze ging een symphonietje van Johann Stamitz, waarvan het slotdeel het geluk kigst uitviel - alsmede de symphonie met de paukenroffel van Haydn, die ook de sterkste momenten van interpretatie in de finale kreeg. De doorwerking van dit symphoniedeel werd bijzonder knap ge realiseerd. Het trio Bouter-Hesmerg-Biele ver tolkte het Tripelconcert blijkbaar met waarachtige musiceervreugde. Het is jam mer dat het eerste deel van dit werk zo lang uitgesponnen is en qua muzikale be langrijkheid niet in verhouding staat tot deze lengte. Wat niet wegneemt dat er ook veel moois in te vinden is en als op gave voor solisten en orkest zeer interes sant mag heten. De beide kortere delen zijn dankbare speelstukken. De samenwer king tussen het „concertino" en het orkest was bijzonder stevig. Marinus Adam hield het ensemble prachtig bij elkaar. Zo is dan deze bedreigde muziekavond nog met mooie successen bekroond ge worden. JOS. DE KLERK Een ganse dag De huizen in onze straat hebben aan de achterkant eendere balconnetjes, met muurtjes ertussen waar ge waslijnen aan kunt vastmaken. Achter elk van die muur tjes ebt het leven uit de kamers naar bui len, ge hoort dat zo nu en dan, links en rechts, maar ge ziet het niet. Om bij elkan der op het balcon te kunnen kijken moeten wij over de hekjes buigen en onze nekken verdraaien. Wij deden dat op een Zondagochtend, mijn buurman en ik, en wij zagen elkander met scheve hoofden aan. Beneden ons lig gen de vierkante tuinen in hun hokken van gaas en planken, tot blokjes gesneden na tuur gelijk een legplaat die klaar is. „Ze zeggen", prevelt de buurman langs zijn PijP heen, „ze zeggen dat de natuur in zes dagen geschapen is. Ik neem dat aan. Maar het moet mij van 't hart dat het een schoon stuk werk is voor één week. En Zondags rustte Hij en zag dat het goed was. Zoïtaat het beschreven. Ik kan dat begrij pen. Want op de Zondagmorgen is de wereld het mooist." Wij knikken en kijken naar beneden, waar in de frisse tuintjes hier cn' daar mannen en kinderen komen gewandeld. De zon blinkt op de bloemen en in het water van de prutserige vijvertjes die met wat cement en stenen in elkaar gemeesterd zijn. De mannen lopen in wolken verse tabak door de gewiede paadjes en kijken met liefde naar het groen, dat boven de zwarte aarde uitkomt. Zij zijn in hun hemdsmou wen op deze zonnige ochtend, hun blauwe en witte overhemden hebben nog stijve plooien van de linnenkast. Het is een sym fonie van zon, lavendel en stijfsel, een lied van reine nieuwheid dat ge horen en zien kunt tegelijk. De kinderen lopen voorzichtig in heldere jurkjes en pakjes door de tuinen om hun eigen prilheid niet te besmeuren. Straks zullen zij in de warmte van de Zondagmid dag de strakheid van hun frisgewassen wezen voelen verslappen en verkreukelen en op de avond komen zij vuil en moe weer binnen om naar bed te gaan. Maar in de verse morgen voelen zij zich als gave, pas gebakken suikerbroden, krakend van korst en wit van de basterd. En zij stappen gewichtig achter de vaders, peinzend en bewonderend, aandachtig voor het jonge groen dat verguld in de zon staat boven de geurende aarde. In de bomen en op de daken zitten vogels elkander op hoge tonen te vertellen dat het Zondag is. Hun muziek valt gelijk bloesem in de tuinen. „Ziet," zegt de buurman met verdraaide nek. „Dat is de wereld op haar Zondags. Ge kunt mij hier iedere Zondagmorgen over mijn balconnetje zien hangen om dat aan te zien, in winter en zomer, bij regen en zon. En ik beloof u dat ik er mijn liefde voor het leven aan danken zal, al heb ik er pijn in mijn hals van zo nu en dan." Ergens in de verte rinkelen de klanken van kerkklokken door de stille lucht, en buurman heft het hoofd. Hij knikt tevreden en doet een haal aan zijn pijp, alsof hij op die klokken gewacht heeft om gans op zijn gemak te zijn. „De Zondagmorgen", zegt hij. Daar hoeft geen woord bij. ■s Des avonds heb ik hem teruggezien toen hij uit de Zandvoortse tram stapte. Hij droeg een warm en slapend kind als een zak aardappelen over zijn schouder en aan zijn andere hand bengelden een emmertje en een kinderschopje. Zijn andere kinderen slierden als een 'trosje verflensde klap- roosjes aan zijn jas en zeurden om drinken. Hij was vuil en moe en hij rookte geen pijp. „De Zondagavond", zei hij. Daar hoefde eveneens geen woord bij. J. L. ADVERTENTIE Het ?aye*w Ven merk va„ ASP/^V AsFlRIwfB WASHINGTON (Reuter). De verde diger van de terdoodveroordeelden in de gevangenis van Landsberg heeft het dis trictshof te Washington verzocht een rech terlijke uitspraak te doen volgens welke aan de Amerikaanse autoriteiten in Duits land het x-echt ontzegd wordt de executie van de gevangenen te gelasten. Het ver zoek is gericht tegen de Amex'ikaanse mi nister van Buitenlandse Zakexx en zijn col lega van Defensie. Beiden hexTiepen inder- tijd hun order tot uitstel van de executie. De verdediger zegt, dat zijn verzoek gebaseerd is op een uitspraak van het Califox-nische hof van beroep, die zegt, dat volgens de verklaring van de rechten van de mens der UNO Amerikaanse gerechts hoven hun deuren niet voor vijandelijke vx'eemdelingen mogen sluiten. Voorts hield de erkenning van de regering van Bonn in, dat in feite de staat van oorlog met Duitsland was beëindigd en de Amerikaan se bezettingsauloritciten niet het recht hadden de executie te gelasten. De zeven ter dood veroordeelde Duitse oox-logsmisdadigers zijn Woensdag weer naar de ondergrondse „dodencellen" ge bracht, zo heeft een gevangenis-geestelijke medegedeeld. Sedert twee jaar verblijven zij nu in de gevangenis van Landsberg, die onder Amerikaans beheer staat. Gemeld wox-dt, dat zij een zenuwinstor- ting kregen toen hun de beslissing van de Amerikaanse Hoge Commissaris werd meegedeeld. Een gevangenisbeambte heeft gezegd, dat de veroordeelden er jaren ouder uit zien, dan zij zijn. Van enigen van hen was het haar sneeuwwit geworden. De vrouw van de SS generaal-majoor Ohlendorf zal haar man Donderdag geen laatste bezoek kunnen bi-engen. Dinsdag heeft zij na een kort bezoek getracht pa- piex-en uit de gevangenis te smokkelen. De autoriteiten hebben de papiex-en in beslag genomen en willen niet mededeleix, wat zij bevatten. De Amerikaanse raadsman van de SS generaal Pohl heeft McCloy Woensdag opnieuw verzocht diens straf in levens lange gevangenisstraf te veranderen. Tegen een voormalige hoofdambicnaar van de griffie der Dordtse rechtbank is een jaar gevangenisstraf geëist omdat hij. naar hij bekende, ongeveer f2000 ten nadele van het i-ijk had verduisterd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5