c T-71 Geheime opdracht -Clowntje Rick A /nastek Kort en Bondig DONDERDAG 2 4 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De kinderen van „De Tien" vierden feest in de H.K.B. Vrolijkheid in tempo bij zilveren V.E.W. Zusters deden examen zeer snel werkende panchromatische film 6 x 9 f 1.95 Hei Bloemendaalse strand Aquarellen van Frans Funke Villa van Willem Mengelberg vacantie-oord voor musici De nachtcactus Duursma spuit alles Leerlingen van Cor Teves gaven een uitvoering Vierde prijs voor Theo Olof op concours te Brussel De AVRO gaat bezuinigen Kerko-personeel speelde „Het Chinese Landhuis" Plotseling overstekend kind door vrachtauto overreden Voor de kinderen Is een knalkurk-pistool een vuurwapen Een handjevol ijverige dienaren van de kleinkunst heeft de „kinderen van De Tien" Woensdagmiddag in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond een paar uur aan genaam bezig gehouden. Zo heeft de jeugd het jubileum van Haarlems Vrijwillige Brandweercorps geducht kunnen meevie ren. Het bonte programma werd afgewisseld met vrolijke gezelschapsspelletjes en enige tractaties die, getuige de luide bijval, danig in de smaak vielen. Van Meurs marionetten-theater hield de aandacht van de kleine feestelingen van begin af aan in spanning en bracht er meteen de goede stemming in. De spreken de en rekenende hond Robby bracht het grut menig maal in verrukking en clown René had de lachers al spoedig op zijn hand. In de kroonzaal van restaurant Brink- mann is het zilveren jubileum van de voet balvereniging V(olhardt) E(n) W(erkt) Woensdagavond met een daverend feest gevierd. De jubelcommissie, die onder leiding stond van de heer J. C. Spierenburg, is er in geslaagd het onderste uit de kan te halen, zonder daarbij overigens de spreek woordelijke narigheden daarvan te onder vinden. André Meurs en zijn cabaret-gezelschap bracht onder het toepasselijke motto „Vro lijkheid in tempo" een programma voor het voetlicht dat aan vaart en originaliteit weinig te wensen over liet. Met een aantal komische imitaties, een geestige conférence en wat aardige liedjes sleepte hij het leeu wenaandeel uit het feestvuur weg. Lajos Heros toonde zich een ware tovenaar op de xylofoon en Loek Norel kwam met enige vlotte songs op de planken. Hancy Pollieter en haar Witte Kraaien bewezen een goed orkest te vormen dat in staat is beschaafde amusementsmuziek te spelen. In plaats van het mannenkwartet „Or pheus", dat verhinderd was, traden Gerry en Jerry op, twee vrolijke knapen die de kunst verstaan een hele zaal uitbundig te laten lachen. Bij de in het St. Elisabeth's Gasthuis ge houden examens voor algemene ziekenver pleging slaagden de zusters E. A. H. van Beneden, W. J. C. A. Stronk. E. de Groot, W. Y. Siemens, I. M. Fischbein, H. Jaeger Nickel, M. L. Hartman, C. Adriaans, C. Blaauw, J. E. M. van Reenen en H. M. T. Holzscherer. ADVERTENTIE Ook in formaten 4 x 6.5 en 6.5 x 11 Beter bestaat niet Duurder hoeft niet! Vraag uw handelaar uitsluitend naar DALCO, het komt uw foto's ten goede èn uw portemonnaie 1 De Reddingsbrigade weer actief Zaterdagmiddag om 3 uur wordt het nieuwe strandgebouw van de Bloemen daalse Reddingsbrigade, ongeveer 300 m. Noordelijk van de kop van de Zeeweg gelegen, officieel geopend. Zondagmorgen om 10 uur wordt met de stranddienst een aanvang gemaakt en daarmede zal de vei ligheid van dat strandgedeelte voor hen die verkwikking zoeken gedurende de zomermaanden, zoveel dit mogelijk is, weer zijn gewaarborgd. Recht voor de nieuwe strandpost ligt in zee het wrak van de op 5 April van dit jaar daar vastgelopen viskotter IJm. 206. Het gevaar is zeker niet denkbeeldig, dat sommigen in dit obstakel een speelplaats gaan zien om dan bij hoog water tot de ontdekking te komen het strand niet meer te kunnen bereiken. Het lichten van de kotter schijnt voorlopig tot de onmoge lijkheden te behoren en wij vernamen dan ook, dat de Bloemendaalse Reddings brigade zeker van plan is de nodige voor zorgsmaatregelen te nemen teneinde on gelukken te voorkomen. De Bloemendaalse Reddingsbrigade telt drie ploegen, waarvan de leden minstens een Zaterdag en Zondag per drie weken vrijwillig een stranddienst doen, afgezien van hen, die dikwijls ieder weekeinde aanwezig zijn. Beeldende kunst De aquarellen, die Frans Funke in Kunsthandel Leffelaar aan de Grote Max'kt laat zien, bezitten een aangenaam coloriet. De onderwerpen zijn zeer gevariëerd: bloemen, stillevens, naakten, landschap pen, fantasie-voorstellingen, karakterkop pen. Het ideaal van vrouwelijke schoon heid, dat Funke zoekt, vindt men waar schijnlijk in zijn „Rêverie": een jonge vrouw, wier donkere haar vooral naar het achterhoofd gecoiffeei-d is, ademt een ro- mantisch-Griekse geest. Over het alge meen zou men in dit werk iets meer con centratie wensen: concentratie van bezie ling, concentratie van compositie. Vaak lijkt zo'n stilleven op een uitgeknipt dé tail van een groter werk. Vlot van opzet is het besneeuwde bos-gezioht: een kijkje uit 's kunstenaars woning op de Haarlem mer Hout. De „clochard" is een subtiel ge kleurde aquarel, maar zit deze bedelaar niet te goed in de kleren? Zou de bena ming „Oude muzikant" niet juister zijn? Het type is te 'beschaafd voor een werke lijke clochard. Van de aquarel-portretten trof ons „Melancholie" door de peinzende uitdrukking. Er zijn ook getekende por tretten: Poppe Damave en de „Portier van Teisterband". „Melancholie" door Frans Funke. Het is een der charmes van atelierbe- zoek dat men dingen ziet die de kunste naar om de een of andere reden niet in grotere kring bekend wenst te maken: jeugdwerken, experimenten, uitingen van te subjestieve gevoelens, grappen die slechts voor de intieme vrienden bedoeld zijn. Daarom was het aardig dat Funke zijn „Shéhérazade" op deze tentoonstelling liet zien. Het is een grote aquarel vain een in hemelsblauw gehulde vrouwenfiguur. Deze aquarel zit achter glas en op dat glas is met olieverf geschilderd. Zelfs dé lijst kreeg een streekje verf. Juist omdat dit experiment volgens de gangbare normen eigenlijk niet op een tentoonstelling thuis hoort, achten wij het aardig van deze aan wezigheid gewag te maken. De beeldhouwster Maya Metrakos- Kauffmann maakte een goed gelijkende studiekop, die eveneens bij Leffelaar aan de Grote Markt is te zien. De kunstenares is er uitnemend in geslaagd het karakter van het model weer te geven. De tentoonstelling, die verleden week in tegenwoordigheid van burgemeester en mevrouw Cremers, wethouder Geluk en vele genodigden, door de schilder Kees Verwey met een bijzonder aardig toe spraakje geopend werd, duurt tot 9 Juni. H. SCHMIDT DEGENER Dr. Willem Mengelberg heeft bij testa mentaire beschikking zijn villa Zuort (En- gadin) in Zwitserland en de daarbij beho rende boerderijen en gronden bestemd tot internationaal vacantie- en herstellingsoord voor musici. Leden van het Amsterdamse Concertgebouw Orkest genieten voorrang als het aantal gegadigden dat der beschik bare plaatsen overtreft. Bloeit waarschijnlijk heden avond op de Stadskwekerij te Haarlem Naar alle waarschijnlijkheid zal de nachtcactus hedenavond op de Stadskwe kerij aan de Kleverlaan te Haarlem bloeien. De terreinen van de kwekerij zijn in deze weken voor de bezoekers kosteloos toegankelijk gesteld. Wie de nacht-koningin wil bewonderen en nog vele andere mooie dingen die daar in deze voorjaars- tijd te genieten zijn, moet zich naar de Kleverlaan spoeden. ADVERTENTIE HAARLEM ANTHONIESTRAAT 45 - Telefoon 24189 De leerlingen-avonden van de Haarlemse muzieklerares Cox' Teves hebben een eigen karakter. Dit wordt bepaald door haar ideaal om de kinderen van haar clubje op ongedwongen wijze in aanraking te brengen met leuke liedjes, eenvoudige muziekstukjes en met aardige gedichtjes. Om dit doel te bereiken laat zij het jonge goedje zingen, dansen en ook versjes op zeggen. Dit alles gaat niet altijd volmaakt. Men krijgt zelfs de indruk dat Cor Teves wax-s is van africhten en van starre disci pline. Gezellig bezighouden van de Innde- ren is hoofdzaak gewox-den. En wanneer er dan wat verwarring bij een balletje komt, een onregelmatig pasje bij een solo dansje gedaan wordt, of wanneer bij het zingen of spelen niet alles volgens voor schrift in klank wordt omgezet, moet men dit niet te zwaar nemen. Men kan zelfs als voordeel hiex-van aanvoeren, dat de beste prestaties zich des te duidelijker kun nen onderscheiden. Zo wex-d op de leerlingenavond (gisteren in „De Leeuwerik" gegeven) „Herder en herderinnetje" met de mooie costumes, het fluitspel en de keurige declamatie werke lijk een programmanummer, dat genoemd mag worden. Een kleurrijk intermezzo was de „Salzbux-gse Landler". De dansjes op muziek van Gossec en Schubert waren ook aardig om te zien. Het meisje, dat zo veder licht het dansje van Kullak vertolkte, toon de bijzondere aanleg voor de rhythmische bewegingskunst. De toeschouwers lieten haar niet gaan, voordat zij een hex-haling hadden gekregen. Na een stoere Hongaarse dans van Brahms kwam nog een reprise van het Zonnelied van Cath. van Rennes (waarmede de avond begonnen was) als slot. Een komisch tafereel tussen de overige nummers bood „de Diligence" van De Lau- rillard met het indrukwekkende postpaard en de reizigers, die haast niet uitgepraat konden raken over de hitte van de zomer. Een der leidsters van de clubjes, Henny Meyers danste nog heel koddig, tot groot vermaak van de aanwezige kinderen, en kele Boerendahsen van W. Siep. Voor de jeugd en voor de ouderen, die met hun komst hun sympathie voor het werk van Cor Teves tot uitdrukking brach ten, was de avond een gezellig feest. Van harte hebben zij ingestemd met de bloe menhulde, die Cor Teves en haar assisten ten werd gebracht. Voor de volledigheid willen wij nog vermelden, dat mejuffrouw A. Broman de volksdansjes had ingestu deerd. P. ZWAANSWIJK. Russische candidaten technisch superieur De Russische violist Leonid Kogan heeft de eerste prijs behaald op het. intei-natio- ixale violistenconcours „Koningin Elisa beth" te Brussel. De tweede prijs was voor de Rus Michail Vayman en de derde voor de statenloze Elise Cserfalvi, een Hongaar se van geboorte. De Nederlandex-s Theo Olof en Kees Kooper hebben respectievelijk de vierde en twaalfde prijs behaald, waarmee zij beslag legden op de „Prijs van de muziekkapel Koningin Elisabeth" ten bedx-age van 50.000 francs plus zilveren médaille en de „Prijs van de Belgische muziekjeugd" ten bedrage van 10.000 fx*ancs alsmede een bronzen médaille. Van Kogan zeide de Franse violist Jacques Thibaud, die deel uitmaakte van de jury, dat hij tot de beste violisten van de laatste kwart eeuw gerekend mag wor den. Hij verwierf de „grote intexmationale prijs Koningin Elisabeth" ten bedrage van 150.000 francs en een gouden médaille. Voor de op 21, 22 en 23 Mei gehouden eindproef hebben de candidaten acht dagen in volkomen afzondering in de mu ziekkapel Koningin Elisabeth moeten door brengen. Hi,er moesten zij een uit achttien composities van Belgische toondichters ge kozen werk, namelijk dat van René Defos- sez, lex-aar aan het conservatorium te Brussel, instuderen om dit tezamen met een zelf gekozen vioolconcert van een be kende meester ten gehore te brengen. Theo Olof gaf een perfecte vertolking van dit Concerto van Defossez, waarbij hij een geheel persoonlijk cachet aan dit be- kx-oonde werk wist te geven. Ook in het zeer moeilijke Concerto van Béla Bartók deed Olof zich kennen als een virtuoos van groot gehalte. Kees Kooper gaf eveneens een ver dienstelijke uitvoering van het verplichte werk, waarbij hij een bijzondere prestatie leverde door als enige van de twaalf can didaten dit werk uit het hoofd te spelen. De kroon spande de Sovjet-Russische candidaat Leonid Kogan uit Djneprope- trofsk, die door zijn technische supex-iori- teit alle anderen in de schaduw stelde. Reeds tijdens de selectieproeven had de 27-jarige Rus de jury geïmponeerd door een volmaakte uitvoering van het zo moei lijke „Thema en variaties" van Wieniawski en een Sonate van Bach, waarvan de fuga als bijna onspeelbaar geldt. Het bestuur van het Vioolconcours Ko ningin Elisabeth heeft voor de winnaar van de eex-ste px-ijs zestig contracten kunnen sluiten voor concerten, te geven in alle grote steden van de wereld. Koningin Eli sabeth woonde alle proeven bij. Verbintenissen met enige medewerkers opgezegd Gedwongen door een stijging der vaste lasten, door een belangrijke navordering der belastingen over de exploitatie van de Radiobode over een reeks van jaren, en omdat gelden moeten worden gereser veerd voor de uitgaven voor verzorging van televisie-programma's, hebben direc tie en programma-leiding van de AVRO gezocht naar mogelijkheden om bezuini gingen toe te passen, welke voornamelijk van interne aard zijn en de programma verzorging zo weinig mogelijk raken. Men heeft deze bezuiniging op velerlei gebied gevonden, zowel op besnoeiing van uitgaven voor de exploitatie, rationa lisering van het wagenpax-k, een voorlopig schrappen van de tournee-avonden en bridge-drives, maar voornamelijk door het wijzigen van verbintenissen met vele medewerkers. Zeer vele van deze vex-bintenissen zijn opgezegd, waarbij honorering voor inci dentele medewerking is aangeboden. In verschillende gevallen heeft dit geleid tot een uittreden van de betrokken mede werkers, o.a. van Pi Scheffer. Ook de vaste verbintenis met het gehele Sky- masterorkest wordt opgezegd. Ook de vaste verbintenissen met dr. P. H. Ritter Jr., mevrouw Posthumus-Van der Goot, die de rubriek „Van vrouw tot vrouw" als redactrice verzorgt, Cor van der Lugt Melsert, en prof. dr. B. Kern- pers, zullen vervallen. Het heengaan mag worden verwacht van Frans Muriloff als regisseur van bonte programma's, van Peter Kellenbach als begeleider en van enkele anderen. Velen zullen echter aan incidentele uitzendingen blijven mede werken. Amateurtoneel De werkende leden van de personeels vereniging der N.V. „Kerko" hebben gis teravond in de Stadsschouwburg getoond met hun mooie liefhebberij wel degelijk serieuze bedoelingen te hebben. Tot dusver hadden zij zich voornamelijk tot het lich tere genre bepaald. De keuze van het be kende stuk „Het Chinese Landhuis" ge tuigde allerminst van een gebrek aan zelf- vertrouwen, men moet integendeel zeggen dat zij hun capaciteiten wel enigszins heb ben overschat. Juist door de mysterieuze Oosterse sfeer en de contrasten tussen Oost en West, stelt dit stuk hoge eisen aan de vertolkers, die over het algemeen voor amateurs bijna onoverkomelijk zijn. De regisseuse, mevrouw Joh. Opdam, heeft de moeilijkheden natuurlijk volkomen begre pen en deze voor een groot deel opgelost door de tegenstellingen goed te laten uit komen, zodat het te kort aan mysterie door krachtige en innerlijke geladen speelscènes werd gecompenseerd. Daarbij genoot zij de volledige steun van het enthousiasme en de kennelijke overgave, waarmee de spelex's zich aan hun taak hadden gewijd. Er was blijkbaar hard en met grote liefde aan deze opvoering ge werkt. De rolkennis was vrijwel feilloos, maar het tempo werd soms te snel geno men en de hoogst belangrijke pauzes in de tekst werden, wel eens onnodig verwaar loosd. Ook de verzorging van het toneel was voorbeeldig. De fraaie aankleding van het tweede bedrijf zou zeer zeker een open doekje hebben verdiend. G. de Vreede kon als Juan Sing voor de pauze het innerlijke gevoelsleven van een Chinees edelman, dat zo zeer van het onze afwijkt, niet steeds aannemelijk maken. Maar in het derde bedrijf herstelde hij zich volkomen en speelde hij met een uitste kende beheersing van stem en gebaar een indrukwekkende slotscène. J. Kuperus zorgde als Richard Marquess voor het ver eiste contrast en hoewel een te veel aan be- De Britse B.E.A.-luchtvaartmaatschappij zal met ingang van 1 Juni een aantal helicopters in dienst stellen tussen Londen en Birmingham ten gerieve van de passagiers op haar luchtlijnen. Het traject zal driemaal daags in beide richtingen worden gevlogen. Het eerste toestel vertrekt reeds vroegtijdig uit Birmingham zodat de reizigers de eerste toestellen die naar het vasteland van Europa vertrekken, ruimschoots kunnen halen. Een der helicopters tijdens een proefvlucht boven het vliegveld van Northolt. Op de grond enige „Viking"-machines van de British European Airways. Ernstig gewond naar het ziekenhuis Hedenmorgen werd op de Wijk aan Zeeërweg in IJmuiden de vijfjarige J. Harmsen, die plotseling de straat overstak, aangereden en zestien meter meegesleurd door een vrachtauto. De bestuurder remde krachtig, maar naar de politie meedeelde, zijn tijdens deze manoeuvre zijn remmen onklaar geraakt, zodat een aanrijding niet kon worden voorkomen. Het kind is door een juist langs komende agent naar het Ant. Zie kenhuis gebracht. Het had een diepe vlees wond aan de rug en waarschijnlijk inwen dige kneuzingen plus een gebroken rech ter enkel. De verwondingen van het slachtoffer zijn ernstig doch niet levens gevaarlijk. H.O.V. GEEFT WEENSE AVOND Corry Bijster is de soliste op het tweede Zomerconcert van de H.O.V. Op Woensdag 30 Mei, dat geheel gewijd zal zijn aan wer ken van Weense componisten. Het orkest staat onder leiding van Marinus Adam en begint het concert met een uitvoering van de Zesde Symphonie van Franz Schubert, waarna Corry Bijster „Der Hirt auf dem Felsen" van dezelfde componist zal zingen. De clarinetsolo in dit werk zal worden ge speeld door Antoon Strikkers. Na de pauze zullen werken van Johann en Oscar Strauss worden uitgevoerd: de ouverture Ein Wal- zertraum. de wals Neu Wien, Der Vogel im Walde (met Corry Bijster als soliste), Inter mezzo uit „1001 Nacht" en de ouverture Indigo en de veertig rovers. weeglijkheid de totaal-indruk niet ten goede kwam, wist hij vooral zijn angst voor de dood overtuigend te maken. Truus Doorn als Charlotte en Henny de Wit als Sadie, de laatste vooral, beschikken beiden over een goed geluid en weten zich met gratie op het toneel te bewegen, zodat het moeilijk te geloven was, dat zij debutanten waren. Onder de bekwame leiding van me vrouw Opdam zullen zij ongetwijfeld nog uitstekende prestaties verrichten. Ook de in dit stuk zo belangrijke bijrollen waren in goede handen, zodat het succes groot en verdiend was. Volkomen terecht liet men aan het slot de regisseuse in de niet geringe bloemenhulde delen. Krulletje snoof aandachtig met z'n kleine neusje de lucht op. „Dat deugt niet!", dacht hij. „Daar is iemand in huis, die er niet hoort!" „Wrrrrraf!Wrrrrrauwwauwauwü", kefte hij. En hij stormde woedend de keuken uit, het donkere portaal op. Daar, boven aan de trap, stond hij nijdig en luidruchtig te blaffen. En 'n leven, dat hij maakte! Het klonk door het hele huis in de nachtelijke stilte. „Wrrraf!Wrrroewoewauwauü" Ja, met zo'n herrie kon niemand blijven slapenTripje werd er wakker van. „Wat is dat? Ik geloof, dat er onraad is!", dacht hij. Hij sloeg een kamerjas om en greep een pook. Toen ging hij op onderzoek uit. Hij had ook 'n zaklantaarn. BINNENLAND De blauwschimmel Charrua, het paard dat Prins Bernhard bij zijn bezoek aan Uruguay ten geschenke kreeg, is met het m.s. Alnati in Rotterdam aangekomen en naar de Koninklijke Stallen in Den Haag overgebracht. De stichting Technisch Centrum te Rot terdam houdt in de Ahoy-hallen een „Tech- ni-Show-'51. De tentoonstelling zal op 30 Mei worden geopend door burgemeester Oud en duurt tot en met 9 Juni. Van 31 Mei tot en met 8 Juni wordt het „Techni-Show-con- gres" gehouden. Op 31 Mei is er een gieterij dag, 1 Juni een scheepsbouwdag, 4 Juni eer, „bewerkbaarheidsdag", 5 Juni een houtdag, 6 Juni een lasdag, 7 Juni een metalendag en 8 Juni een productiedag. De Provinciale Waterstaat te Arnhem heeft aanbesteed het derde gedeelte van de nieuwe dijk tot dichting van de Baakse Overlaat. Acht inschrijvingen kwamen bin nen. Hoogste was die van de firma Te Pas te Enschede voor f 2.190.000 en laagste die van de firma Geluk te Groesbeek voor f 1.792.000. In de week van 24 tot en met 30 Mei zal het Zuidelijk deel van het IJselmeer boven Ermelo, Harderwijk en Putten ge vaarlijk zijn voor de scheepvaart, aangezien dan schietoefeningen worden gehouden met scherp. Het luchtdoelgeschut staat opgesteld te Horst, gemeente Ermelo. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Overijsel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, draaide gisteren een kraan open, waardoor de gemeente Wijhe werd aangesloten op het net van de waterleiding maatschappij Overijsel. Het bestuur van de sociëteit „Amicitia" te Tilburg was bij de Kroon in beroep ge komen tegen een besluit van Gedeputeerde Saten, waarbij de drankwetvergunning van de sociëteit werd ingetrokken. De Kroon heeft het beroep ongegrond verklaard, daar bij herhaling en met medeweten van de voor zitter en secretaris van het bestuur sterke drank is verkocht voor gebruik elders dan ter plaatse en dat ook anderszins van de ver gunning misbruik is gemaakt door de ten behoeve van de sociëteit verstrekte distri butiebescheiden voor andere doeleinden te gebruiken. De rechtbank te Amsterdam heeft een 29-jarige zeeman, die in twee jaar tijds in do hoofdstad ruim 200 fietsen had gestolen, tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft nog 3 jaar te ondergaan wegens een overval op een juwelier en nog 5 maanden voor een ander delict. De douane te Cuxhaven heeft aan boord van een Nederlands zeilscheepje 200.000 sigaretten in beslag genomen. Het scheepje was op weg van Hamburg naar Nederland. De sigaretten waren tussen de lading ver borgen. Voor de Maastrichtse rechtbank had zich een wapenhandelaar uit Maastricht te ver antwoorden omdat hij knalkurkpistolen (zg. honden-pistolen) niet in zijn registers, bedoeld in de Vuurwapenwet, had aange tekend. De verdachte, die door de kanton rechter tot een kleine geldboete was veroor deeld, beriep zich erop, dat volgens een mi nisteriële circulaire van 1920 hondenpisto len buiten de Vuurwapenwet vielen. Het O.M. was van oordeel, dat toen de honden pistolen van heel ander maaksel waren en dat overigens een ministeriële circulaire niets afdoet aan de wet. De verdachte demonstreerde, dat het pistool ongevaarlijk was. Het O.M. was niettemin van oordeel, dat dit alarmpistool onder de Vuurwapenwet'valt, dat het dus geregistreerd moest worden en vroeg be vestiging van het vonnis van het kantonge recht. Op 5 Juni volgt de uitspraak. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels 37) Gevolgd door Maurice en Hazel liep hij het huisje binnen, terwijl Nobby in de richting van het water wegwandelde. De lusteloze manier, waarop hij liep, deed vermoeden, dat hij liever bij de anderen was gebleven. Wil je nu zo goed zijn ons jouw le zing van een en ander te geven, vroeg Nigel. Het komt me voor, dat je zelfmoord plannen koesterde U moet niet zo onvriendelijk tegen hem zijn, protesteerde Hazel. Ten slotte hebt u hem opgedx-agen Maxwell in de gaten te houden. Inderdaad, viel Maurice haar bij. Ik was op mijn eigen houtje een beetje speurwerk aan het doen en voigde je in structies op. Hoe zou ik kunnen weten, dat Laten we niet redetwisten, onderbrak Nigel hem. Begin maar met de feiten. Maux-ice haalde een sigarettenkoker te voorschijn en ging zitten. Hazel trok een stoel vlak naast de zijne en ging ook zit ten. In deze rustige kamer, bij het vreed zame tikken van de oude klok, leek het verslag van de gebeurtenissen van die morgen gruwelijker dan ooit. Het ver haal nam ongeveer tien minuten in beslag en zowel Nigel als Hazel luisterden van het begin tot het eind zonder onderbreken toe. Dat is alles, eindigde Maurice zijn verhaal, terwijl hij even wat verlegen met zijn schouders optrok. En ik moet toe geven, dat ik niet erg trots op mezelf ben. Ik voel me een grote ezel en als je me eerlijk daarvoor uit zoudt willen schelden, laat je dan niet door je goede manieren weerhouden. Als hij zo iets zou durven zeggen, zeg ik nooit weer een woord tegen hem! Ha zel's ogen keken verontwaardigd. Natuur lijk had je niet helemaal alleen uit moe ten varen, maar aan de andere kant vind ik het fantastisch moedig! Overmoedig is een beter woord, merkte Nigel droogjes op. Onder de hui dige omstandigheden heeft het echter geen zin na te kaarten. En zich tot Maurice wendend, voegde hij er aan toe. Ik ben je, om je de waarheid te zeggen, oneindig dankbaar. Je hebt ons de extra-bewijzen verschaft, waarvoor wij hierheen zijn ge komen. Vertel hem, wat er gebeurd is, drong Hazel aan. Daar zal ik nu onmiddellijk mee be ginnen. Kort en duidelijk begon Nigel het be zoek, dat Jamieson en hij aan de flat in Jermyn Street hadden gebracht, te be schrijven, waarbij zij het zéér bezwarende bewijsstuk van Marc's officiële identiteits kaart in een la van Maxwell's schrijfbureau hadden gevonden. Op zijn beurt zat Maurice thans met open mond te luisteren, terwijl hij de spreker aanstaarde en de sigaret, die hij in de hand hield, volkomen vergat. In een gewone moordzaak, besloot Nigel, zou deze schurk natuurlijk onmid dellijk gearresteerd worden. De bankbil- jettenvervalsing maakt deze zaak echter delicaat en gecompliceerd. Wat de Franse regering van ons verlangt is, dat wij er achter zien te komen, waar deze biljetten gedrukt worden en hieraan een eind te maken, zonder dat er een groot publiek schandaal van komt. Voor hen is dat be langrijker dan dat een moordenaar gehan gen wordt! Dat is waax-, Maurice knikte. Wat zeg gen de heren van het ministerie er van? Ik had gisteravond een lang gesprek met Sir William Trevor. Maxwell zal na tuurlijk worden aangehouden en onder vraagd, maar men hoppt, dat wij vóór dat hiertoe wordt overgegaan een defi nitieve aanwijzing zullen vinden, die ons naar de plaats, waar de vervalsingen wor den uitgevoerd, zal leiden. Evenals Jamie son en ik zelf, is Sir William van mening, dat bedoelde plaats hier ergens in de buurt moet zijn. We hebben instructie gekregen onze activiteit speciaal op Melchester te richten en voor het geval we assistentie nodig mochten hebben, kunnen we Com missaris Oldfield in vertrouwen nemen. Jamieson is al naar hem toe om met hem te praten en intussen heb ik juffrouw Bar ton opgepikt en haar hier mee heen ge bracht. We schijnen allemaal een drukke morgen achter de rug te hebben, merkte Maurice op, terwijl hij opstond en zijn si garet uitdoofde. Ik geloof, dat jullie volkomen gelijk hebben dat die biljetten hier in de buurt vervalst worden. Alles wijst in die richting. Toch kan ik nog niet zien, hoè we tenzij Maxwell ingerekend wordt en de waarheid uit hem geperst de concrete bewijzen op tafel zullen kun nen leggen. Als er hier in de buurt ergens een geheim hoofdkwartier is, dan kun je er zeker van zijn, dat het prima gecamou fleerd is. Daar ben ik het helemaal mee eens. Ik geloof, dat wij het raadsel alleen kun- nij oplossen door de gangen van Paul Ma rais na te gaan. Ik twijfel er niet meer aan, dat hij de kunstenaar is die dit werk uit voert, en als hij in Melchester werkt, dan moet iémand hem toch kunnen herkennen. Ook al vertoont hij zich weinig in het pu bliek, toch zal een man zonder lelletje aan zijn rechteroor. Zonder wat. Hazel was opgesprongen en haar stoei viel achterover. De beide mannen staarden haar aan. Aan één van zijn oren mist hij het lelletje, herhaalde Nigel. U wilt toch niet zeggen.... U beschrijft daar Murray, Paul Mur ray, de assistent-bedrijfsleider in onze drukkerij. Er kunnen niet twee mensen zijn, die Allemensen! Nigel stond nu ook over eind en zijn heldere ogen schitterden van opwinding. Waar kwam die vent van daan en hoe lang is hij al bij u In dienst? Hij wex'kt ongeveer negen maanden bij ons, antwoordde Hazel, terwijl ze haar best deed om haar stem kalm te doen klin ken. Hij werd aangenomen door Cyril Clifford, de bedrijfschef, die hem in Lon den heeft opgepikt. Hij is een buitenlander, maar hij spreekt zeer behoorlijk Engels. Beschikte hij over referenties? Ik heb die zelf niet gezien. Maar Clif ford vertelde me, dat hij inlichtingen over hem had ingewonnen, terwijl hij in Londen was en dat deze in elk opzicht bevredigend waren. O, zei hij dat? Ik zou wel graag eens iets meer over die meneer Clifford willen weten. Hij is de zoon van onze oude bedrijfs leider en toen zijn vader stierf, heeft mijn vader hem als opvolger benoemd. Hij is zeer goed voor zijn werk maar ik vind hem geen prettig mens en ik heb hem nooit helemaal vertrouwd. Ik weet, dat hij veei gokt en ik geloof wel, dat hij gelukkig in het spel is. Hij schijnt ten minste altyd over veel geld te beschikken. Heb je me niet eens verteld, dat hij een vriend van Maxwell was? Het was Maurice, die deze vraag stelde. Maxwell! Hazel haalde even diep adem. Ja, natuurlijk, ik heb daar hele maal niet meer bij stil gestaan. Ik heb hem er eens over horen opscheppen tegen de kantoormeisjes. Ze hield even op. O lieve deugd, ik begrijp waar je heen wilt. Geloof jedenk je, dat die bankbiljet ten ergens op onze drukkerij zouden kun nen worden gemaakt? Aan die mogelijkheid moest ik werke lijk ineens denken. Allemensen, ik geloof, dat je de spij ker op de kop slaat!, riep Nigel uit. Er verschenen rimpels boven zijn neus en hij dacht even na. De moeilijkheid is, dat dergelijk werk volkomen in het geheim moet gebeuren. En zich tot Hazel wendend vroeg hij: Hoeveel mensen hebt u in dienst en wat voor soort mensen zijn het? We hebben drie drukkers, die al jaren In onze dienst zijn. Het zijn mensen van hier en ik weet zeker Is er een gedeelte van het gebouw niet in gebruik? Alleen de oude kelder. We moesten daarin verleden jaar enige ijzeren stutten aanbrengen om de vloer van het boven liggende vertrek te steunen; hierdoor is er niet veel plaats meer om er iets op te bergen en we sloten de kelder af. Wie heeft de sleutel? Clifford geloof ik. ,i(Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6