2 Tien jaar geleden werd in Engeland de straalmotor geboren In de burger luchtvaart nog steeds een Engelse ,,straal-supprematie Geruchten over de toneelformatie Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Het Witte Kruis" in 1950 De U.V.V. in Haarlem bezorgt onze meisjes weer vacantiewerk Uitspraken rechtbank Monteur in het zilver Monteur nam naaimachines uit confectiefabriek weg Acht maanden geëist voor koper- en looddiefstallen Spaak gispt Frans^ houding in de Saarlandse kwestie Emigratie naar Noorwegen Candidaat-notaris benadeelde drie cliënten voor f 10.000,— Hij hield er vier auto's op na Haringvangsten lopen uiteen Sport in 't kort Sabotage in Tsjechoslowakije Den Bosch is vrij van pokken Zandvoort Heemstede Bloemendaal Overveen Bennebroek SCHEEPVAART pONDERDAG 24 MEI 1951 5 (Van onze correspondent in Londen) Het was dezer dagen tien jaar geleden, dat het eerste Engelse straalvliegtuig de lucht in ging. De proefvlucht duurde iets meer dan tien minuten en was een volle dig succes. Het was een ogenblik van in tense voldoening voor de uitvinder van de straalmotor, Squadronleader Frank Whittle, die kort daarna in de adelstand verheven werd en thans luchtcommodore SDie vlucht was in zekere zin de belang rijkste gebeurtenis op luchtvaartgebied sinds het eerste avontuur van de Ameri kaanse gebroeders Wright, die in 1903 de vliegtuigmotor uitvonden. Maar het jaar 1941 was geen eindpunt, doch het begin van een heel nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis van de aviatiek. Want in de Hen jaren, welke er op volgden, werd ook de straalmotor steeds meer geperfection eerd. Thans is zij reeds tien maal zo sterk als een decennium geleden. Het hoge brandstof-verbruik is met een derde ver minderd, terwijl de snelheid (drie maal de oorspronkelijke) die van het geluid evenaart of soms overtreft. Het plafonds is aanzienlijk verhoogd. Tien jaar geleden werd het voor onmogelijk gehouden zulk een hoogte te bereiken, namelijk 13.350 meter bij normale vluchten. Op 23 Maart 1948 vestigde group-captain John Cun ningham met een de Havilland Vampire, voorzien van een de Havilland Ghost mo tor, het wereldhoogterecord van 18.119 meter. Toen de met „jets" uitgeruste machine beproefd werd, zag de oorlogstoestand er uiterst somber uit. Engeland vocht alleen en de Duitsers schenenniet te kunnen worden tegengehouden. Op dat critieke moment sloegen slechts enkele autoritei ten de verrichtingen gade van de eerste „jet". Wij halen deze episode vooral op, 'ómdat in bezet gebied hiervan destijds maar weinig doordrong. De proefvlucht was weinig opwindend. Wegens het slechte weer kon pas tegen het vallen van de avond worden opgeste gen. De testpiloot, die later met een ge woon jachttoestel om het leven kwam, was zo zeker van zijn taak dat hij, toen het toestel na 600 meter van de grond kwam, meteen het landingsgestel introk, iets dat hoogst ongebruikelijk is bij een proef vlucht. Eigenlijk waren de omstanders er beduusd van dat alles zo vlot ging. Men had er helemaal geen drukte van gemaakt, zodat er zelfs van dit historische evenement geen foto bestaat. De Engelsen hielden ook lang daarna het initiatief op het gebied van de straalvliegtuigen in handen, hoewel Amerika dadelijk alle ge gevens kreeg. De „Bristol Olympus" is op het ogenblik de grootste en verst ge vorderde straalmotor. Desondanks liggen thans" zowel Amerikanen en Russen voor, omdat zij eerder dan Engeland overgingen tot het bouwen van vliegtuigen met schuin naar achteren geplaatste vleugels en staart, teneinde de snelheid in de geluids zone te verhogen. Maar in de toepassing van de straalmotor voor de burgerlucht vaart gaat Engeland aan de kop. Een groot aantal viermotorige „Cornets", geluiddicht en vrij van trillingen, staat thans op sta pel. Geen enkel land bezit iets, dat met deze toestellen te vergelijken is. Een vlucht van Londen naar Kopenhagen, een afstand van 973 kilometer, duurde onlangs precies 78 minuten. In de komende tien jaar is er volgens Whittle geen belangrijke vooruitgang van de straalmotor zelf te verwachten, omdat het vermogen dat deze ontwikkelen kan zo geweldig groot is, dat eerst de vlieg- tuigconstructuur daaraan zal moeten wor den aangepast. Men zal zich er daarom op toeleggen, de tegenwoordige modellen te vervolmaken, vooral door vermindering van de weerstand. Natuurlijk zal ook ge streefd worden naar verdere verlaging van het brandstofverbruik. In de militaire productie zal Engeland thans zijn schade gaan inhalen. De fabriek welke de Spitfire maakte, produceert thans de Swift, zoals de nieuwste straal jager heet. Binnenkort komt bovendien de eerste straalbommenwerper gereed. Sir Frank Whittle is er van overtuigd, dat de luchtvaart in de naaste toekomst door de straalmotor zal worden beheerst. Hij houdt vooral het oog gericht op de Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 Mei 1951 ONDERTROUWD: 23 Mei, C. B. Nooter en A. M. Tuijn; J. J. Nederhand en N. H. G. Busser; J. H. van Boekei en J. C. Scheffer; M. Daniëls en J. C, van Leeuwen; L. Bos en E. J van Baaren; H. Reymerink en L. Vergers; J. J. Staphorst en N. Pieters; L. Kiethoff en M. J. de Graauw; E. M. Hoog kamer en P. M. Sieuwertsen; A. A. E. van oen Eijnde en W. H, J. Verhoef; C. van Duin enC. J. M. de Nijs; R. Bot en J. G. Elfrink; O- Kollerie en M. M. Ros; J. P. Schouten en C. D. G. Dreijer; H. B. Thiehatten en H. Beboe; L. Webster en S. L. Fennis; A. C. te winkel en C. Daemen; J. Ruijg en C. J. B. van Egdom; F. S. Weltevreden en P. de Neef; C J. Uijtendaal en M. A. van de Leuvert; T. Lobelens en F. Not trot; T. H. Zuidhoek en A. H C. Bijl; J. IJlstra en C. H. Kramer; D. Hooning en A. S. A. Zonneveld; J. J. Brandse en J. M. Jongejan. GEHUWD: 23 Mei, A. J. Bakker en C. K. Weber; B. C. Fort.gens en A. E. van der Horst; A. van der Putten en J. N. Haak; D. J. Mekenkamp en A. C. Knegt; H. Veerman en C. A. Jansen; C. G. van Gils en H. M. van Hijk; F. A. A. Moseman en N. van de Pol; L. H- J. Schoof en H. P. M. Huibers; M. D. ten at *n en Huipers; C. C. J. de Graaff en i van Hen Berg; A. Strijker en D. A. Hooi; h. J. Vreman en L. G. Bijnagte; H. Aalders en F. Bultje; T. Koopmans en C. ontman; H. C. J. Zermabten en T. J. Pers- sou; R. h. van den Berg en G. B, Stemer- öink; P. Gras en M. J. G. van den Berg; J. r™- en van Loevesijn; J. van Os en Bi:jlsmaSchneijder' A' Notenl300m en B- BEVALLEN van een, zoon: 1 Mei. J. T. Sluiter—Horst. BEVALLEN van een dochter: 20 Mei, J. 4. Kamer—van Eckhout; 22 Mei. A. Nie- meijer-Hos; S. B. Koning—Berends; T. V. appelhoff—Pronk; G. Schotte—Meinsma; M. P NoordzijLemmens; L. SoetemanAvis; J\van der ReeGregorius; G. M. Soedjak T^oltzapffel; 23 Mei, A. ter HorstImanse; AarsbergenKristel. OVERLEDEN: 19 Mei, T. Verdam—Hulst, I-, Gasthuisvest; 20 Mei, M. van Schaik, bl Friezenstraat; H. W. Falke, 44 j., Maer- ten van Heemskerkstraat; 21 Mei, J. W. Dek ker-de Graaf, 81 j., Lange Herenvest; A. E. jan H°lk, 71 j., Crayenesterlaan; 22 Mei, G. vKalf, 3 j.f Noordcr Tuindorplaan; S. C. van ?5 Howt-vam Oort, 71 j„ Gasthuisvest; C, Metz, 64 j., Schotervoetpad. 99 uitvoering van zijn oorspronkelijke, na melijk voor een transatlantisch lijnvlieg- tuig met een uursnelheid van 800 km. De verwachting is dat de Cornet, welke de British Overseas Air Corporation, de ge nationaliseerde luchtvaartmaatschappij, voor de verbinding tussen Engeland en de niet-Europese landen spoedig in dienst zal stellen, die snelheid zal halen. Binnen enkele jaren hoopt men dan een verder gevorderd type af te leveren, dat geschikt zal zijn voor de Noord-Atlantische route. Arbeid wint in omvang en betekenis ondanks sterk gestegen lasten In het wijkgebouw der vereniging aan de Nieuwe Gracht heeft de afdeling Haar lem van „Het Witte Kruis" gisteren de algemene ledenvergadering gehouden. De belangstelling der leden was nihil. De jaarverslagen werden onder dank zegging aan secretaris en penningmeester goedgekeurd. Uit het jaarverslag over 1950 van de secretaris bleek dat in het afgelopen jaar 922 nieuwe leden toetraden, waarmee het ledental de 5400 passeerde. Een nieuwe bepaling maakt het mogelijk de contribu tie voor leden die minstens 65 jaar oud en tien jaar lid der vereniging zijn, zo nodig te verlagen. Door de wijkverpleeg sters werden in 1950 in totaal 22906 bezoe ken in 910 gezinnen afgelegd. De uitgaven voor deze arbeid beliepen f 21.109.89, dat is f 0,92 per hezoek (tegen f 0,75 in 1949). Ook elders in de jaarverslagen wordt tel kens weer gewaagd van de toenemende financiële moeilijkheden, de geldelijke lasten die b.v. de kraamverzorging oplegt, zijn uitermate gestegen en het verlies op rekening der vier badhuizen die de afdeling exploiteert bedroeg ruim tien mille, om maar enkele voorbeelden te noemen. Gelukkig springt de gemeente Haarlem bij, o.a. met een verhoging per 1 Ja nuari 1951 der subsidie voor de wijk verpleging, maar dit betekent geenszins het einde der moeilijkheden. In de begroting voor 1951, die na de jaarverslagen behan deld werd, zijn dan ook verschillende plannen opgenomen om de uitgaven en inkomsten der diverse diensten meer in evenwicht te brengen. Zo is onder meer gesuggereerd de tarieven in de badhuizen voor bepaalde dagen van f 0,20 op f 0,25 per bad te brengen om,het steeds duurder wordend brandstofverbruik althans enigs zins te compenseren. Ondanks alle proble men blijft „Het Witte Kruis" zijn be langrijke arbeid op elk gebied van zijn werkzaamheid met onverminderde ener gie voortzetten, hetgeen onder andere blijkt uit een vergevorderd plan om in Noord een vijfde badhuis op te richten, De kraamverzorgsters verstrekten aan 447 kraamvrouwen hulp; in totaal werden door de betrokken wijkzusters 3170 bezoe ken afgelegd. Aan vijf leerlingen-kraam verzorgsters werd na volbrachte leertijd het diploma uitgereikt. Aangemoedigd door het succes van de twee vorige jaren, verleent ook nu de UW haar bemiddeling weer voor hulp-vragen- den en werk-zoekenden. Nu de vacanties naderen (en voor som mige jonge meisjes zijn dat zeer lange vacanties) rijst de vraag weer, hoe die het best te besteden zijn en op welke manier iets bij te verdienen valt om zonder te grote financiële druk op de ouders, een prettige vacantie te hebben. Aan de andere kant zijn er moeders, die graag tijdelijke hulp willen hebben voor haar kinderen, die vele weken de school de rug toekeren, of die al haar huishoudelijke beslommeringen een paar dagen of lan ger zouden willen verlaten, indien zij haar die tijd te vervangen. Het ligt voor de hand, dat de UW niet alle gegadigden een werkkring kan bezor gen. Uit de aard der zaak zijn er veel meer meisjes die een lange vacantie hebben en een gedeelte daarvan productief willen maken, dan mevrouwen die met vacantie gaan met achterlating van haar gezin, maar toch zijn er vorig jaar ongeveer 50 meisjes aan werk geholpen, al met al een mooi resultaat. De UW bepaalt zich voorlopig alleen nog maar tot vrouwelijke hulp, hoewel er al meermalen studenten zijn op komen dagen, die het baantje van baby-sitter of zelfs huishoudelijke hulp ambiëren. Evenwel waar de aanbieding van vrou welijke krachten meer dan voldoende is, zal ze dit experiment voorlopig laten rus ten. Meer inlichtingen over bovengenoemd onderwerp verstrekt de UW elke morgen op haar bureau in het Stadhuis te Haarlem. De Haarlemse rechtbank veroordeelde de fabrieksarbeider W. van D. uit Haarlem- Noord vanmorgen conform de eis tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Van D. had zijn vierjarig kind enige maanden geleden in een kast opgesloten die muf rook. Hij had zijn vrouw opdracht gegeven het kind daar de hele dag zonder eten te laten zitten. De colporteur W. van L. verdacht van verduistering, werd vrijgesproken. De officier van Justitie eiste veertien da gen geleden drie maanden gevangenisstraf tegen hem. Haarlemsche Machinefabriek In de jaarlijkse vergadering van aandeel houders der N.V. Haarlemse Machinefabriek voorheen Gebr. Figee werden de balans zomede het jaarverslag en de verlies- en winstrekening over het 55ste boekjaar goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 7 pet. (v. j. 6% pet.). De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris de heer C. G. Vattier Kraane, werd herkozen. Op Zaterdag 26 Mei herdenkt de heer A. M. Th. Vallenduuk de dag waarop hij vijf en twintig jaar geleden in dienst trad bij de firma J. J. van Kooten in de Grote Hout straat. De jubilaris begon zijn loopbaan als rijwielstallingsbediende maar wist zich door zelfstudie en grote ijver op te werken tot chef-monteur. De heer Vallenduuk zal Zaterdag van 3 tot 5 uur recipieeren. in de zaak Plein 20. Comedia: „Niets bekend over opheffing" In enkele dagbladen zijn berichten ver schenen over een advies, dat door de Raacl van Toezicht van het te 's-Graven- hage gevestigde Centraal Coördinatie bureau voor het Toneel aan de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen is uitgebracht. Mr. Cals heeft enkele weken geleden in de Kamer reeds meegedeeld dit advies te hebben ontvangen. De inhoud hiervan is strikt geheim. Enkele bladen menen echter te weten dat onder meer zou zijn voorge steld het Amsterdams Toneelgezelschap, de Haagse Comedie en het Rotterdams Toneel te laten voortbestaan en Comedia op te heffen. De taak van deze groep zou dan moeten worden overgenomen door de Nederlandse Comedie. Naar aanleiding van deze berichten deelt de directie van de toneelgroep Co media (gevestigd te Amsterdam en eerste bespeelster van de schouwburgen te Haar lem en Utrecht) thans mede, dat er haar niets van bekend is dat de zelfstandigheid zou moeten worden prijsgegeven. De ge uite vermoedens omtrent de leiding en de led^n zijn, aldus de directie van Comedia, volkomen uit de lucht gegrepen. De ge bruikelijke voorbereidingen van het nieu we seizoen zijn voltooid, zowel wat be treft de formatie van het gezelschap als de bezetting van het speelplan, die geheel is volgeboekt. Het Coördinatiebureau weigerde eniger lei inlichtingen over de inhoud van het advies te geven. In ieder geval zullen er geen maatregelen" worden genomen alvo rens de staatssecretaris overleg heeft ge pleegd met de bij de subsidie-verlening betrokken instanties. De Haarlemse wet houders Geluk, Bakker en Happé voeren vandaag in gezelschap van de gemeente secretaris mr. Wesstra besprekingen met hun Utrechtse ambtgenoten over de si tuatie. Ook de directeur van de Haar lemse Schouwburg, de heer Hm. Deinum, is hierbij tegenwoordig. Een Amsterdamse monteur, die begin Januari van dit jaar in dienst was geko men bij een Haarlemse confectie-industrie, had zich hedenmorgen te verantwoorden, omdat hij zijn werkzaamheid bij de nieuwe baas in door politie en justitie niet getole reerde banen zou hebben gevoerd. Hij werd er namelijk van verdacht een over loop- en enige naaimachines te hebben ge stolen. De 26-jarige verdachte, die al drie veroordelingen achter de rug heeft, be kende het ten laste gelegde en was het zelfs met de officier eens dat het hier een ern stige zaak betrof. De officier van Justitie kon geen ver zachtende omstandigheden ontdekken en eiste één jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek. De raadsman vroeg een psychiatrisch rapport over zijn cliënt te laten uitbrengen. Pleiter was van mening dat de straf weinig perspectieven bood voor een betere levens wandel. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. De vijf-en-twintig-jarige zeeman die hedenmorgen in het verdachtenbankje schoof was (platzak) op zekere avond in Vogelenzang verzeild geraakt. Hij ont moette daar, naar zijn zeggen, een oude bekende met wie hij zijn deplorable finan ciële omstandigheden onder ogen zag. Het gesprek dat zich over dit geldgebrek ont wikkelde resulteerde in een plannetje om een koperen spuit die zij in Vogelenzang in een schuurtje wisten te staan, weg te nemen. Dat gebeurde ook, volgens de ver dachte. Het had er overigens de schijn van dat ze met deze diefstal de smaak te pakken hadden: Ze trokken meteen door naar Heemstede, waar wat lood van een dak werd losgehakt. De volgende morgen zou de zeeman met zijn maat een bezoek gaan brengen aan een opkoper, teneinde daar de gestolen waar te ver handelen. En ook dat gebeurde. De officier achtte de beide diefstallen bewezen en eiste acht maanden met af trek. De raadsman bepleitte clementie. Hij vroeg een voorwaardelijke straf, opdat zijn cliënt de kans zou krijgen opnieuw en zo spoedig mogelijk de wijde zeeën te gaan bevaren. Des zeemans vriend, die zich vervol gens te verantwoorden had, ontkende iets met deze zaak te maken te hebben en deed een omstandig verhaal over de ante cedenten van zijn vriend „die tot alles in staat was". Dat leek hij zelf trouwens ook: Er staan vier-en-twintig nummers op zijn strafblad, waarvan twee wegens po ging tot doodslag op zijn echtgenote. De officier meende echter dat de zee man geen enkele reden had om deze tweede verdachte ten onrechte in dit ge val te betrekken. Hij was van oordeel dat het wettig en overtuigend bewijs was ge leverd en eiste ook tegen deze verdachte acht maanden met aftrek. De raadsman meende dat de verklarin gen van de eerste verdachte, dia ook als getuige was opgetreden, zeer zwak waren, temeer daar deze steeds verwees naar het proces-verbaal. Hij vroeg daarom vrij spraak. De rechtbank zal in beide zaken over veertien dagen uitspraak doen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3*$ Ned. 1947 9014 90% A. K. U 172% 172% Lever Brothers 226% 226 Philips Gloeil. 250% 247% Kon. Petroleum 297% 296% A'dam Rubber 116% 115% Holl. Amer. Lijn 174 174 Ned. Scheepv.Unie 152% 154% H. V. A. 124% 122% Deli Mij 98% 97% Amsterd. Bank 156% 156% Rotterd. Bank 159% 159% Twentse Bank 160% 160 Anaconda Copper 46% gl 46 Bethlehem Steel 58% 58 Republic Steel 45% gb 45% 62 62 Tidewater 38'Vi« 38% U. S. Steel 47% 47% „Als wij ons democraten noemen, moeten we het ook zijn" Op een persconferentie heeft de voor zitter der Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, Spaak, in Bonn over het Saarconflict en het verbieden van de Democratische partij aldaar verklaard: „Ik betreur alles dat op het ogenblik de samen werking tussen Frankrijk en Duitsland zou bemoeilijken. Ik geloof dat we onze beginselen serieus moeten nemen en er naar leven. Als wij ons democraten noe men, moeten wij ook tonen dat wij demo craten zijn en dan dienen wij alle maat regelen te vermijden, die tegen het demo cratische beginsel schijnen. Propaganda dient bestreden te worden door tegen- propaganda, doch niet door gewelddaden". Spaak zeide voorts dat het de Duitse rege ring vrij staat te beslissen of en wanneer zij de Saarkwestie in de Raad van Europa aan de orde wil stellen. Het West-Duitse parlement zal de vol gende week het Franse ingrijpen tegen de pro-Duitse stromingen in het Saargebied behandelen. Alle fracties van het parlement hebben met een parlementaire behandeling der kwestie ingestemd en zowel door de regeringspartijen als door de oppositie zijn interpellaties ingediend. Daarin wordt van de regering-Adenauer gevraagd pogingen in het werk te stellen om ter behartiging van de Duitse belangen een Duitse gevol machtigde naar Saarbrücken te zenden, die daar zou moeten blijven tot de status van het gebied bij vredesverdrag zal zijn ge regeld. Voorts wordt de regering verzocht stappen te nemen „om de grondwettelijke rechten in het Saargebied te doen eerbie digen". Hoewel in de bondskanselarij verklaard wordt, dat het gebeurde de Duitse regering er niet toe brengen zal van haar huidige houding in de Saarkwestie af te wijken, wordt duidelijk te verstaan gegeven, dat men het op last van Parijs uitgesproken verbod der Duits-gezinde partij zeer ern stig opvat. OSLO. (Reuter). Plannen om Neder landse arbeidskrachten naar Noorwegen over te brengen, zijn onder de boeren in geheel Noorwegen met aanzienlijke be langstelling ontvangen. Een ambtenaar van het Nederlandse ministerie van Sociale Zaken heeft teza men met de 'Nederlandse attaché voor landbouwzaken in Scandinavië en verte genwoordigers van de Noorse regering onlangs Noorse boerderijen van verschil lende grootte bezocht. Binnenkort zouden definitieve plannen bij de Nederlandse regering worden ingediend. Waarnemers in Oslo geloven, dat het overbrengen van arbeidskrachten naar Noorwegen op aan zienlijke schaal zal geschieden als de Ne derlandse regering de plannen goed keurt. De Haagse politie heeft aangehouden de 47-jarige candidaat-notaris E. L. N. P. uit Schevëningen. Hij heeft bekend twee dames en een kleine zakenman, wier vermogens hij be heerde, voor een bedrag van 10.000 te hebben benadeeld. Het notariskantoor waar P. werkzaam was staat geheel buiten deze zaak. P., die er vier auto's op na hield, heeft bekend de fraude in de loop van één jaar te hebben gepleegd. Spanning aan de wal Gorredijk, KW 78 en de KW 168 jagen naar huis Vanmorgen vroeg flitsten de eerste vangst- berichten door de aether: de haringvloot had de netten binnengehaald en het eer ste zilveren zeebanket van dit jaar spar telde in de last. De vangsten liepen vannacht uiteen: er zijn bijzonder mooie resultaten geboekt door de combinatie SITO, die gemiddeld ruim 2 last (een last is 14 kantjes) per schip buit maakte; er hebben ook ver schillende schepen niets gevangen. De vijf Sito-schepen vingen gemiddeld 32 kantjes en de KW 168 is met een grote voorraad naar IJmuiden onderweg. De combinatie DEKA bracht het er minder goed af: 5 kantjes per schip, zodat de KW 78 met 53 kantjes thuisstoomt. De groep ADECO haalde totaal 261 kantjes uit het zilte water bij de Dogger (gemiddeld 20 kantjes) en van deze com binatie is de jager IJM 75 Gorredijk op volle kracht onderweg naar huis. .De verwachting bestaat dat de eerste jager in de loop van morgenmiddag in IJmuiden binnenkomt. Velsens gemeente bestuur is van zins de winnaar te verwel komen met de uitgeloofde legpenning. De radio-ontvangst was vannacht bij zonder slecht, zodat de vangstberichten zeer onvolledig doorkwamen. Ziehier wat wij opvingen: KW 83 15 k., KW 15 13 k., KW 67, 64, 176, 175, 130, 54 en 127 geen vangst. De Scheveningers meldden de volgende vangsten: SCH 305 3 k., 87 geen vangst, 245 20 k., 254 geen vangst, 342 19 k., 402 16 k., 412 3 k., 159 1 k., 229 geen vangst, 263 geen vangst, 339 1 k., 365 3 k., 23 8 k., 332 19 k., 39 1 k., 264 1 k., 4 12 k., 75 20 k., 57 geen vangst, 199 1 k., 32 geen vangst, 99 12 k., 133 geen vangst, 189, 247, 262 en 285 geen vangst, 15 8 k., 25 geen vangst, 30 11 k., 37, 122, 130, 236 en 249 geen vangst, 297 25 k., 20 22 k., 223 en 79 geen vangst, 186 16 k., 284 2 k.. 361 en 280 geen vangst, 64 17 k„ 81 10 k., 89 18 k„ 95 2 k.t 103 10 k., 140 5 k., 180 11 k„ 242 3 k., 275 9 k., 3 12 k., 6, 14, 47, 110 en 118 geen vangst, 325 1 k. Van de Vlaardingse vloot kwamen de volgende berichten: VL 14, 40, 53, 61, 70, 71, 80, 93, 84, 97, 112 en 114 geen vangst, 132 30 k., 166, 172, 190, 197 en 199 geen vangst, 203 50 k., 206 en 208 geen vangst, 216 2 k. en MA 5 geen vangst. De thuisstomende jagers zijn nu: van de Scheveningers en Vlaardingers SCH 9 „Prinses Marijke", SCH 242 „Huikertje" en VL 132 „Flevo 1". VRIJDAGAVOND WORDT IN HET HEEMSTEEDSE SPORTPARK de jaarlijkse Softball-wedstrijd gespeeld tussen Gymna- sion en de dames-studenten van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding uit Am sterdam, PRAAG (Reuter).'— Op 19 Mei heeft de waarnemend secretaris-generaal van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Josef Frank, op een vergadering van spoor wegarbeiders en -ambtenaren gesproken over sabotage. Enige van de ernstige spoorwegongeluk ken in 1950 werden opgegeven als veroor zaakt door sabotage. Genoemd wordt voorts het ontsporen van treinen, blokkeren van lijnen en het strooien van zand in de machines. Frank wees op het telaat komen van treinen. Slechts 58 procent van de treinen voor het vervoer van arbeiders kwamen in 1950 op tijd aan. 3.984 goederentreinen waren zo vertraagd, dat in totaal 8.886 uren verloren gingen. 158 goederentreinen liepen helemaal niet of waren 12 tot 24 uur te laat. „Een gedeelte van de storingen vond zijn oorzaak in verouderde technische uitrus ting, maar het is zeker dat een aanzienlijk deel van de onregelmatigheden werd ver oorzaakt door kwaadwilligen en vijanden", zei Frank. In 's Hertogenbosch zijn Woensdag 23 personen, die wegens eventueel besmet tingsgevaar voor pokken in het gebouw van het Nederlandse Rode Kruis in qua rantaine werden gehouden, ontslagen. Dr. A. J. J. Boumans, die met de medi sche verzorging van de in quarantaine ge stelden was belast, verklaarde dat in Den Bosch het besmettingsgevaar geweke-n is. Vandaag zijn de laatste 16 personen uit quarantaine ontslagen. In Tilburg hebben zich sinds negen dagen geen nieuwe gevallen van pokken meer voorgedaan. In het ziekenhuis wor den nog 19 lijders aan pokken verpleegd. Het aantal geïsoleerden bedraagt 35. De feestweek De Zandvoortse winkelweek, gecombineerd met de sportweek, bedoeld als opening van het seizoen te houden van 29 Juni, belooft een bijzonder evenement te worden. Na aanvankelijke weigering door de Rijks instanties voor vergunning voor electrische illuminatie in de Haltestraat, werd thans hiervoor dispensatie verleend, zodat met in gang van de winkelweek en verder het gehele seizoen, deze feestverlichting zal branden. Op de openingsdag, Zaterdag 2 Juni, zal des avonds om half tien een groot vuur werk op het strand worden ontstoken ter inleiding van de feestweek. Verder zullen er elke avond diverse feestelijkheden plaats hebben op het Raad huisplein, waaraan door Zandvoortse vereni gingen medewerking wordt verleend. Een ballon-oplating door de Zandvoortse jeugd, waarvoor een groot aantal ballons werd aangekocht, zal naar verwacht wordt veel belangstelling hébben. Aan verschillen de dezer ballons zijn kaartjes bevestigd die recht geven op een prijs, o.m. gratis week enden te Zandvoort. Op Woensdagmiddag 4 Juni zal een wed loop met dienbladen worden georganiseerd des middags voor mannelijk en vrouwelijk bedienend personeel in de Horeca-bedrijven uit Zandvoort en omstreken, om fraaie prijzen. Een loterij zal gedurende de gehele win kelweek worden gehouden, de prijzen wor den elke avond in het openbaar op het Raad huisplein uitgeloot. Tenslotte zal een markt-avond op het Raadhuisplein op Zaterdag 9 Juni deze feest week besluiten, waar o.m. het rad van avontuur zal draaien met als extra attrac tieve hoofdprijzen de verloting van enkele levende biggen. Congres Horeca-bedrijven Het congres van de Ned? bond van werk gevers in de hotel-café-restaurant en koffie- huisbedrijven, dat van 29 tot en met 31 Mei in Zandvoort wordt gehouden, heeft de organisatoren enorm veel voorbereidend werk gekost. Men verwacht Dinsdagmorgen 600 deelnemers aan dit congres, de meesten vergezeld van hun echtgenoten, uit alle delen van het land. De bondsvergadering wordt in hotel Keur gehouden; na afloop daarvan zal in hetzelfde hötel een diner plaats hebben. Op Woensdag 30 Mei zullen de deelnemers aan het congres door het gemeentebestuur op het Raadhuis worden ontvangen, waarna om twee uur des middags in theater Mono- pole het congres zal aanvangen. De eerste dag zal des avonds worden besloten met een cabaret-variété-programma in hetzelfde theater door het gezelschap Roland Wagter. Donderdag 31 Mei wordt het congres voort gezet, waarna des middags een rondleiding over het circuit zal plaats hebben, gevolgd door een bezoek aan paviljoen „Riche". Toneelvereniging Wim Hildering De slotvoorstelling van de toneelvereni ging „Wim Hildering" welke door moeilijk heden in de rolbezetting reeds tweemaal moest worden uitgesteld, is thans door de hulp van de toneelvereniging „De Phoenix" mogelijk geworden. Op Vrijdag 1 Juni zal men in theater Monopole opvoeren het toneelspel „Land van belofte" van Somerset Maugham. Melkhandelaren en Haak-in-actie De melkhandelaren te Heemstede en Aer- denhout hebben voor de Haak-in-actie voor de kankerbestrijding f 150 bijeengebracht. Vijftig jaar getrouwd Op 5 Juni zal het echtpaar Peeperkoorn— v, d. Eem, wonende Herenweg, het gouden huwelijksfeest vieren. De bruidegom heeft 50 jaar gewerkt bij de firma ;'Q. v. d. Berg, bloembollenkwekers en mag zich, nu hij 74 jaar is, nog in een goede gezondheid ver heugen. De vrouw zorgde voor de opvoeding van 8 kinderen. Zij is een jaar jonger dan de bruidegom, ook haar gezondheid is nog goed. Met 36 kleinkinderen belooft deze gouden huwelijksdag een onvergetelijk feest te worden. Bloemendaalse oudheden De vrijwel maandelijkse bijeenkomsten van de personeelsvereniging van de ambte naren van de gemeente Bloemendaal in de winter meestal gewijd aan cabaret, to neel en lezingen worden in de zomer maanden vervangen door excursies. De eerste excursie heeft aanstaande Zaterdag middag plaats. Onder leiding van de heer Adr. Cassee zal een wandeling door Oud- Bloemendaal worden gemaakt, waarbij verschillende oudheden bezichtigd zullen worden. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: P. Th. v. d. Erve—Blom- jous, d.: M. M. v. d. HulstGroenland d. GEHUWD: A. J. Renssen en M. E. Spier; W. H. Thunnissen en W. J. Herbermann; H. Th. v. Bruggen en A, M. v. d. Meer; J. J. Liefhebber en M. A. v. d. Linden; C. Filippo en G. J. Lohuis. OVERLEDEN: M. Flothuis, 69 j.; J. W. Schaaper, 63 j.; M, de Veer, 66 j; J. A, v. Vliet, 62 j. De eerste paal voor de Christelijke School Met enig ceremonieel is in tegenwoordig heid van de heer R. Stouthamer hoofd der Koningin Wilhelminaschool en de leerlin gen van de zesde klasse de eerste paal ge heid voor de nieuwe Christelijke lagere school aan de Dompvloedslaan te Over veen. De opzet was met de werkzaamheden reeds begin Maart een aanvang te maken, maar daarin is vertraging ontstaan. Zodra met de bouw zelf begonnen kan worden, hoopt de aannemer een groot aantal werk lieden aan het werk te zetten, teneinde de school toch nog uiterlijk 1 September ge reed te hebben. Op die datum begint de nieuwe schoolcux-sus en zou het oude ge bouw een der andere scholen in Bloemen daal moeten huisvesten. iom$. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M. D. Berrevoets en M. Bruggeman; M. Brammer en Th. F. v. Rooijen. OVERLEDEN: A. Posthuma, 68 j., m.; I. S. Korpershoek, 79 j., m. Altair, 22 v. Victoria n. Bahia. Axeldijk, 22 450 m. N. Fayal. Arendsdijk, 22 dwars Rio Grande. Aagtekerk, 23 te Rotterdam. Amstelveen, 22 300 m. W. Scilly's. Andijk, 22 360 m. ZO. Kp. Race. Armilla, 22 v. Saigon n. Lienchien. Aardijk, 22 400 m. O. Bermudas. Antonia, 20 v. Port Swettenham n. Pladju. Alderamin, pass. 23 ten O. Kp. Santhomë, Alhena, pass. 23 St. Paulsrock. Alioth, 23 te Antwerpen. Alphard, 23 v. Las Palmas n. Antweri Amstelstad, pass. 23 Brothers. Arendskerk, 23 te Paranagua. Aagtedijk, 24 v. Boston te Philadelphia. Algenib, 23 v. R'dam n. Hamptonroads. Arncdijk, 23 v. Houston n. Galveston. Amstcldijk, 23 te New Orleans. Amstelland, 23 v. Buenos Aires n. Adam. Ariadne. 24 te A'dam. Blommersdijk, 22 te Antwerpen. Borneo, pass. 23 Finisterre. Bali, 22 v. A'dam n. Hamburg. Bandjermasin, 22 v. Belawan n. Singapore. Bonaire, 22 925 m. W.ZW. Madeira n. Barbados Boschfontein, 22 300 m. NO. Mombassa. Bacchus, 22 500 m. N. Inagua. Bintang, 22 100 m. NO. Fayal. Bawean, 23 ter hoogte v. Deli. Bengkalis, 23 v. Belawan n. Singapore. Beverwijk, 24 te Ancona v. R'dam. Blitar, pass. 23 Kp. Roca n. Genua. Britsum, 24 te Genua. Bennekom, 23 v. Valparaiso n. San Atonio. Boskoop, pass. 23 Sombrero. Breda, 24 te Pisco. Caltex Delft, pass. 22 Pantellaria. Casablanca, 23 te Djakarta v. Antwerpen. Caltex Leiden, 22 120 m. W. Kreta. Corilla, pass. 22 Perim. Charha, 22 840 m. N.NO. Hawai. Caltex Pernis, 23 v. Sidon n. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 23 Guernsey. Ceram, 23 v. Bombay n. Colombo. Cheshire, pass. 23 Gibraltar. Cottica, 23 v. Plymouth n. Le Havre. Duivendrecht, pass. 22 Mona eil. Danae, 23 v. Oran te Algiers. Erinna, pass. 22 Buton eil. Etrema. 23 v. Miri te Singapore. Eemdtjk, 22 150 m. W. Abaco Bahamas. Eemland, 23 bij Recife. Esso Rotterdam. 23 v. R'dam n. Aruba. Edam, 23 v. Boston te Baltimore. Farmsum, 22 bij Kp. Race. Gova, 19 v. Djakarta n. R'dam. Gadilla, 22 120 m. Z.ZW. Flores. Gaasterkerk. 23 v. Dar es Salaam n. Zanzibar. Hera, 22 in Golf v. Panama. Hecuba, 21 v. Trinidad n. Guanta. Haarlem, 22 1200 m. N.NO. Barbados. Heelsum, 22 390 m. N.NO. Bermudas. Helder, 23 te Eten Peru verw. Helicon, 23 v. Carupano te New Vork. Hydra, 24 v. Barranquilla te Curacao. Indrapoera, 24 21 u. Aden verw. Java, 22 v. Belawan. Japara, (KMP), 22 v. Tjilatjap n. Palembang. Jupiter, pass. 22 Ouessant n. Londen. Jagersfontein, 22 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Japara, 23 rede Belawan. Johan v. Oldenbarnevelt, 23 V, Semarang naar Djakarta. Kota Gede, 20 te Singapore. Kieldrecht, 23 v. Aden n. Singapore. Kota B'aroe, 24 te Colombo. Klipfontein, 23 v. Antwerpen te A'dam. Lekkerkerk, 23 v. Madras te Calcutta. Loenerkerk, 22 v. Basrah te Khorramshar. Limburg, 21 te Pulunukom. Leerdam, 23 te R'dam v. New York. Laurenskerk, 23 te Luanda. Leuvekerk, pass. 23 Gibraltar. Lutterkerk, 23 in Suezkanaal. Lawak, 20 te Portland Oreg. Lucita, 23 v. R'dam n. Curagao. Mariekerk, 22 rede Melbourne. Meliskerk, 22 dwars Lissabon n. Genua. Muiderkerk, pass. 22 Khorya Morya baai. Madoera, 22 300 m. NW. Finisterre. Malea, 22 150 m. O. Malta. Meerkerk, 22 480 m. ZO. Guardafui. Mentor, pass. 22 Kp. de Gata n. R'dam. Maas, 23 te Guanta \'erw. Maetsuycker, 18 v. Djakarta n. Fremantle. Marpessa, 22 450 m. ZW. Fayal. Merwede, 23 v. R'dam n. Hamburg. Metula, 23 te Curagao. Mataram, 25 Hollandia verw. Nestor, pass. 22 Finisterre. Nieuw Amsterdam, 22 780 m. O.t.N. Kp. Race. Noordam, 22 720 m. W.t.Z. Scilly's. Nigerstroom, 22 v. Duala n. Lagos. Noordwijk, 24 te Venetië. Orestes, 22 v. Trinidad te Aruba. Ovula. 22 240 m. Z.ZW. Cape. Oranjestad, 22 480 m. NO. Barbados. Omala, pass. 23 Azoren. Ootmarsum, 20 v. Houston n. Galveston. Oranje, 23 v. Port Said. Prins Joh. Willem Friso, 23 te Hamburg. Prins Frederik Willem, pass. 22 Kp. Wrath. Perna, 22 240 m. O.ZO. Guardafui. Prins Alexander, 22 420 m. O. Belle Isle. Prins Willem IV, 22 90 m. NO. Kp. Race. Papendrecht, 22 1020 m. W.ZW. Flores. Prins Philips Willem, 22 840 m. W. Scilly's. Poelau Laut, 23 dwars Aden. Prins Maurits, 19 te Toronto. Prins Willem HI, 19 te Chicago. Prins Willem v. Oranje, pass. 23 Kp. Race. Prins Willem II, 24 R'dam verw. Parkhaven, pass. 22 ten O. Sardinië. Roepat, pass. 22 Andamanen eil. Rotti, 22 rede Tamaco. Raki, 21 te Djakarta. Rotula, 22 900 m. NO. Guadeloupe. Rijnland, 22 570 m. Z.ZW. St. Vincent. Sarangan, pass. 22 Minicoy n. Aden. Sommelsdijk, 21 v. Vera Cruz te Tampico. Stad Schiedam, 25 IJmuiden verw. Sumatra, 21 v. Manilla n. Los Angeles. Sliedrecht, pass. 22 Perim. Stad Leiden, 22 90 m. N.NO. Flores. Swartehondt, 22 te Gorontalo. Stanvac Pendopo 20 n. Port Swettenham. Stad Breda, 22 480 m. W.t.N. Honolulu. Stad Arnhem, 22 te Savona. Stad Maassluis, 23 v. Vlaardingen n. Lulea. Scherpendrecht, 23 v. Gibraltar. Saparoea, 23 v. Basrah n. Khorramshar. Sibajak, 23 v. Aden. Singkep, 23 bij Perim. Slamat, 24 te New York v. New Orleans. Strathaird, 22 v. Fremantle. Schiedijk, 23 te Vancouver. Sloterdijk, 23 te Halifax. Soestdijk, 23 te Djakarta. Tabinta, 23 te Belawan verw. Talisse, 23 te Suez. Tamo, pass. 22 Kp. Frio. Tiba, pass. 22 Kaap Verd. eil. Tjimenteng, 19 v. Singapore te Hongkong. Themisto, 22 v. Baltimore n. Nederland. Tankhaven III, 22 te Tj. Uban. Taria, 22 180 m. N.NO. Massawa. Tasman, 21 v. Kobe n. Osaka. Tiberius, 22 120 m. O. Trinidad. Ternate, 26 Hoek van Holland verw. Teiresias, 23 geankerd Banjuwangi. Tjikampek, 24 te Manilla verw. Tiisadane. 23 v. Montevideo n. Santos. Trompenberg, pass. 23 Keyweat Van Riebeeck, 23 v. Djakarta te Singapore. Volendam, 25 Quebec verw. Waikelo, 22 v. Djakarta n. Soerabaja. Westerdam, 22 240 m. ZO. Kp. Race. Willemstad. 22 480 m. W.ZW. Madeira. Winsum, 22 ten anker rede landana Woensdrecht, pass. 22 Khorya Morya baai. Westland. 22 570 m. N.NO. St. Paulsrock. Weltevreden, 24 te Singapore. IJsel. 22 240 m. O.t.Z. Westpunt Cuba. Zeeland, 22 v. R'dam n. Huelva. Zonnewijk, 24 te Port Tampa.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7