Neem toch de beste Chocolade- Vraag toch Union Chocarré's Vó i -Clowntje Rick Geheime opdracht „Gelieve de dame niet te verbranden SZvierde lustrum met /;De gecroonde leersse" Wie vermist een rijwiel? Verkeersweek in Juni Diaconessen-Wijkarbeid in Haarlem Lezing over Franse gebergten Afscheid A. P. M. van Riel Hevig onweer boven Gelderland LOCOMOTIEF RIJWIELEN ff A. BOTTELIER - AERDENHOUT Paard op hol Voorjaarsconcert Haarlems Christelijk Mannenkoor Voor ile kinderen „Spoor en Tram" nam afscheid van de heren Joustra en Landskroon feuilleton VRIJDAG 25 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD: - OPRECHTE HAAKLEMSCHE COURANT In de grote zaal van het gebouw St. Bavo heeft de toneelgroep van de personeelsver eniging „Sociale Zaken" gisteravond haar eerste lustrum gevierd met de opvoering van een tweetal toneelstukken, van welke vooral het laatste de vastenavondklucht De gecroonde leersse" van Michiel de Swaen (1621-1688) voor dilettanten een «ewaagde greep was. De tekst, toch al moeilijk door de rijke verscheidenheid van verouderde woorden en zegswijzen, bevat bovendien tal van lange en uiterst inge wikkelde monologen en stelt daarenboven nog, a's alle hoerten van deze aard, zeer bizondere eisen aan rhythmische dictie en aan bijbehorende mimiek en gebaren. Re gisseur Cees van Dijk had de sfeer van deze bonte zeventiende-eeuwse klucht hier en daar voortreffelijk gerealiseerd: de schrans- partij van het Brusselse schoenlappersgezin met Keizer Karei als onvermoede eregast b.v. was door zijn vaardige mise en scène een Breugheliaans festijn geworden zoals men het zich nauwelijks bonter, echter en stijlvoller had kunnen wensen. En zo zag men meer uitstekende fleurige tafreeltjes, die. mede dank zij de costuums en de frisse décors (alleen het moderne achterdoek van het schoenlappersintérieur viel danig uit de toon!) een feest voor oog en oor werden. Dat de dialoog - en vooral de flitsend-rake maar ellenlange alleenspraken - enkele malen moeilijkheden opleverde (vooral in het vierde tafereel moest de souffleur voortdurend - en zelfs met stemverheffing te hulp komen) was wel te verwachten, maar tempo en handeling leden daar ge lukkig maar weinig onder. Over het alge meen was het een zeer aannemelijke op voering met Cees van Dijk als de schoen lapper, Willv Visscher als diens dochter en Sjoerd Booi als de afgewezen mimiaar als uitblinkers, 's Keizers lijfwacht (Bas Blij- ker) heeft een uitstekende dictie, maar had in houding en gebaren wat martialer kunnen zijn; Tine den Hartog als het schoenlapperswijf demonstreerde een goe de plastiek en Henk van Riezens Karei V was zoal geen keizerlijke figuur, in ieder geval een waardige brasser. De proloog- zegger was bepaald onvoldoende. Voor de pauze voerde het gezelschap een klucht van Marcel Dubois, „Mijn vriend Leonard,", op, een vrij onbetekenend blij spelletje dat echter dank zij de aardige typeringen van Carel Schouten, Ada Ree, Cor Hoetmer en enkele anderen veel bij val mócht oogsten. H. C. ADVERTENTIE Slen-Stwice Vtilpenhoudets - Repa'ralirs Zöchérstra&t 79 Telefoon IÏI29 ADVERTENTIE ruim 20 stuks per ons Aan het bureau van politie aan de Sme- destraat te Haarlem is een aantal rijwielen aanwezig die in de loop van het vorig jaar door de politie onbeheerd op straat zijn aangetroffen en die tot nu toe door de eigenaars niet zijn afgehaald. Degenen, die een rijwiel vermissen, wor den op morgen Zaterdag 26 Mei tussen 15.00' en 18.00 uur en op Maandag 28 Mei tussen 18.00 en 20.00 uur in de gelegen heid gesteld deze rijwielen voor eventuele herkenning te bezichtigen. Van 11 tot 16 Juni zal een verkeersweek worden gehouden. „Veilig verkeer" in Haarlem heeft zich vooral tot de leerlingen van middelbare scholen gewend, die door middel van aanplakbiljetten en ander propaganda-materiaal gewezen worden op de nieuwe verkeersregels. Ouderavond Rijkskweekschool Donderdagavond kon de voorzitter der oudercommissie, mr. G. C. Bijleveld, aan de leerlingenvereniging en de school een prachtige toneelinstallatie aanbieden. Ouders en leerlingen hadden in vacantie- tijd dit fraaie geschenk zelf vervaardigd. Namens het bestuur aanvaardde Helmi Krauweel deze uitbreiding van het bezit en de toneelgroep van de kweekschool toonde direct daarna welk een groot ge bruik zij er van kon maken. Onder regie van de heer J. W. Fossen voerde ze ,,De metalen Eva" op, een komedie van Leo Stip en Henk Bakker, die kostelijk was en, vooral door de jongedames, su bliem werd gespeeld. Een woord van hulde werd door mr. Bijleveld met het volste recht gebracht aan de enthousiaste acteurs, actrices en de grote schare be- reidwilligen, die op één avond zo'n toneel en zo'n toneelstuk hadden gaschonken. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 Mei 1951 GEHUWD: 24 Mei, F. de Vries en F. Mol; J. Cousijn en M. A. Bol; J. van der Laan en T. Kleinhuis; C. Seelmeijer en E. Steenkist; E. J. Reichenfeld en T. van Braam; A. Groot en S. C. van Uden; J. de Vries en J. J. Koen, BEVALLEN van een zoon: 19 Mei, T. H. BorstPudney; 20 Mei, N. J. HeerensVen del; 23 Mei, L. M. Stevens—de Vries; A. van der PeijlElfering; T. D. BakSmeding; 24 Mei, C. J. VisserVisser. BEVALLEN van een dochter: 20 Mei, E. A. Schuurmanvan Pelt. OVERLEDEN: 22 Mei, B. Voetberg, 83 j., Jansstraat; 23 Mei, D. van der Heijden, 85 j., Zaanenstraat. ADVERTENTIE „MIJN EERSTE COSTUUM WAS VAN SCHOUS." Als Schous voor de kleding van Uw baby zorgt, is Uw kindje goed af. Nergens vindt U leukere modelletjes, ruimer sor tering en aantrekkelijker prijzen. 5pDE GROENMARKT 16-.M HAARLEM TELEFOON 11266 Uit het jaarverslag Aan het jaarverslag van de centrale commissie voor Diaconessen-Wijkarbeid te Haarlem over 1950 ontlenen wij: Zuster Aaltje Waanders, arbeidende in de wijk Heemstede-Noord, is op 1 Sep tember vervangen door zuster Greeth van den Ende, wier taak in het Diaconessen- huis weer door zuster Aaltje is overgeno- riten. ïh? 10 zusters, in een paar wijken bijge staan door een verpleeghulp, hebben te zamen 43.722 bezoeken afgelegd, weinig minder dan in 1949, toen 12 zusters 44.284 maal de zieken in hun huizen bijston den. Hieronder zijn 40.738 bezoeken aan verzekerden (vorig jaar 38.354), terwijl er 1470 geheel gratis-bezoeken door cie zusters zijn afgelegd. Daar dit' getal het vorig jaar nog 2893 Was, blijkt ook hier uit, dat er meer gezinnen tot contribueren aan onze wijkarbeid zijn overgegaan. Ook de poliklinische hulp en het regel matig uitlenen van verplegingsartikelen werd dit jaar voortgezet. De rekening en verantwoording sluit dit jaar met een totaal bedrag van f34.701.12 (vorig jaar 34.725.65) en een nadelig saldo van 545.03 (vorig jaar 940.34). Gewezen wordt op de duurte der tij den, die zowel in de toelagen der zus ters als in haar pensionnering tot uiting heeft te komen. Het verheugt, dat de ste delijke regering, hiervan op de hoogte, de gemeentesubsidie dit jaar wil brengen van 750 tot 1000 per zuster. Zonder deze hulp zou het. niet mogelijk zijn ge weest, en nog minder in de toekomst mogelijk zijn, dit werk voort te zetten. Maar, zo wordt betoogd, ook van andere zijde zal de steun moeten worden ver hoogd. Voor „Les conférences frangaises" heeft gisteravond in de aula van de H.B.S. A de Brusselse advocaat Fernand Cuvelier een lezinggehouden over het Massif Central, de Causses en de Cévennes drie gebergten in Frankrijk, die voor de Nederlandse toe rist eigenlijk nog onontgonnen terrein zijn. De heer Cuvelier, die naast zijn juridische studies ook nog kans heeft gezien de doc torstitel in de geschiedenis en de geogra- phie te halen, gaf zijn toehoorders een schat van bijzonderheden mee, zowel van geographische als van folkloristische en toeristische aard en zijn lezing zal zeker bij velen het verlangen hebben doen opkomen om zich zelf te gaan overtuigen van de nog onbedorven schoonheid dezer geberg ten grillig gevormd door vulkanische in vloeden in vroeger tijden. De spreker illus treerde zijn betoog met lantaarnplaatjes en een prachtige kleurenfilm, die wel zéér in de smaak viel. Donderdagmiddag heeft de heer A. P. M. van Riel, die zoals wij mededeelden, eervol ontslag gevraagd en gekregen heeft als directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Haarlem, afscheid genomen van het personeel en de commissie van advies. Aan de heer Van Riel werden enige ge schenken aangeboden als herinnering aan de tijd dat hij in Haarlem gewerkt heeft. Daarbij werden hartelijke woorden gespro ken waaruit bleek dat men het heengaan van de heer Van Riel betreurt. Wie verloor een gouden broche? De Haarlemse politie vraagt: Wie heeft enkele jaren geleden een gouden broche, pijlvorm, bezet met diamantjes, verloren? De eigenaar kan zich vervoegen aan het bureau van politie Smedestraat, afdeling recherche. Deze broche is eerst thans als gevonden voorwerp aangegeven. Bejaarde vrouw in Ede door bliksem getroffen Hedenmorgen is een groot deel. van de provincie Gelderland geteisterd door een zeer zwaar onweer. Omstreeks half twaalf werd een der hoogspanningslijnen van de Provinciale Electriciteits Maatschappij ge troffen, waardoor een groot deèl van Gelderland stroomloos werd. In Ede, waar de bui geruime tijd bleef hangen, werd de 70-jarige weduwe S. van Roekei, die zich met haar dochter naast haai- woning aan de Otterloseweg bevond, door het hemelvuur getroffen. Zij was op slag dood. Haar 22-jarige dochter werd eveneens getroffen. Zij werd in bewuste loze toestand naar het Juliana-ziekenhuis te Ede vervoerd. ADVERTENTIE wKmlMmÊÊmÈÊÊmk ZanJvf!ortsel. 158 - Tel. 26113 Op de Bockenrodeweg te Aerdenhout is Donderdagmorgen om kwart voor negen een paard, dat voor een melkwagen ge spannen was, op hol geslagen. Het dier rende de Boekenrodeweg, de Oosterduin weg en de Rijnegomlaan af. Een groente boer slaagde er in het hollende paard in de Rijnegomlaan tot stilstand te brengen. De wagen sloeg tegen een boom, die even als de melkkar danig werd beschadigd. Er deden zich geen persoönlijke ongelukken voor. Teraardebestelling mej. J. A. van Vliet Vanmorgen had op de Algemene Be graafplaats aan de Bergweg te Bloemen- daal de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van mejuffrouw J. A. van Vliet, die 28 jaar als kraamverzorgster in de gemeente is werkzaam geweest. Zuster Van Vliet was een bekende figuur geworden vooral in de wijken .Bloemen- daal, Overveen en Aerdenhout. Namens de vereniging voor Kraamvrou wenverzorging te Bloemendaal voerde dok ter H. D. G. A. Immink, voorzitter van die veréniging, in de aula van de begraaf plaats het woord. Zaterdag zullen twee aanvullingsdeta chementen voor de Belgische en Nederlandse eenheden in Korea te Rotterdam worden ingescheept. Het vertrek uit de haven is bepaald op 13.00 uur. Haarlems Christelijk Mannenkoor gaf zijn voorjaarsconcert met medewerking van de sopraan Ankie van Wickevoort Crommelin, de pianist Hans Schouwman en de Haagse jeugd-dameskoren Juliana en Jubilate, waarvan de dirigent Bernard Verboom eveneens de muzikale leider is. Verboom is er in geslaagd een eigen stempel op het zingen van het mannen koor te drukken. Met vermijding van alle „rührseligkeit", die soms haast in het te gendeel verkeert en dan wel een tikje te nuchter aandoet, wordt correctheid en hel derheid betracht, die door een preciese nuancering kunstmatig verwarmd wordt. Dit was althans de indruk die wij kregen van de eerste nummers, zowel van het Wilhemus, als van Palestrina's O bone Jesu en Diepenbrocks Veni Creator voor man nenkoor a capella. Dit resultaat mag voor het ogenblik hoogst bevredigend worden geacht, te meer omdat blijkt dat intonatie en samenklank er gunstig door gediend worden. Het volgende koornummer Nachtgesang im Walde van Schubert (dat uitgevoerd werd met pianobegeleiding ter vervanging van het oorspronkelijke accom pagnement van vier hoorns) kreeg als vanzelf door zijn romantisch sentiment iets meer aan natuurlijke uitdrukking, net ge noeg om zonder enige overdrijving heel mooi te worden. Het mooie koorwerk werd met zeer verzorgde klankverscheidenheid gezongen. Roeske's tijdzang kan het zonder een dosis pathos niet stellen; de goed be doelde maar onbezielde coiTectheid in de eerste helft deed dan ook wat vlak aan, doch de geest die levend maakt kwam in het tweede deel over de zangers en deed het stuk waardig besluiten. Het negei-lied '.'Deep river" klonk mede heel fraai in een beheerste samenklank. De puntige voor dracht van Roeske's bewei-king van „Ik heb mijn wagen volgeladen" behaalde een ver diend succes dat tot herhaling noopte. Ten slotte werd zeer verdienstelijk het Solda tenlied uit de Heiligerlee-Cantate van Zweers gezongen. De jonge dames uit Den Haag, allen uni- foi-m in grijs toilet, gaven een zuivere en correcte uitvoering van Psalm 23 van Schubert. Een beetje meer gevoeligheid in de klank zou aan de sfeer van Schubci'ts heerlijke muziek geen kwaad gedaan heb ben.. In Gesang auf Fingal van Brahms werd daarentegen een zuivere synthese be reikt. Het klonk netjes en beschaafd. Ver der zong het jeugdkoor met succes een paai- Hollandse liedjes. Ankie van Wickevoort Crommelin ver tolkte een uitgebreid liederenprogramma, waarin twee psalmen van Constantijn Hüygens en een paar geestige liedjes van Telemann opvielen. Hans Schouwman be geleidde de zangeres en de kox-en met veel distinctie. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Als Uw maag in lichtelaaie staat - of brandend zuur U naar de keel stijgt dan breftgen een paar Rennies tabletten dadelijk uitkomst. Geen wonder, dat tien duizenden verbruikers in alle beschaafde landen van de wereld zweren bij dit prettige middel. Rennies zijn nog smakelijk ook en simpel om in te nemen. Gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. Nu zijn de Rennies ook één voor één verpakt, om de mensen te gerieven, die zo graag altijd Rennies bij zich steken om altijd en overa; gewapend te zijn tegen de verschrikkingen van brandend maagzuur. Rennies zijn ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Voorzichtig sloop Tripje de gang door, met de lantaarn en de pook. Als er soms een inbreker mocht zijndan zou hij die wel eens^even aan z'n verstand brengen, dat hij niets in huis had te maken! Maar jawel.het is te begrijpen, dat die inbreker ook niet gek iuas. Die hond maakte zo'n verschrikkelijk misbaar, hij begreep wel, dat iedereen in huis er wakker van zou worden. Nee, hij vond het verstandiger, om maar gauw de plaat te poetsen! Zijn plan was helemaal mis gegaan! Snel kroop de man door hetzelfde raam naar buiten, en toen zette hij het op een lopenHij ^oas veel te bang, dat men hem te pakken zou krijgen en hij had heus geen zin, om in de gevangenis te komen! Toen Oom Tripje dan ook het hele huis doorgegaan was, zag hij wel dat de vreemde inbreker op de vlucht gegaan was. Hij sloot het raam, dat nog openstond en keek overal rond. Maar gelukkig, er iuas niets gestolen! Krulletje kwispelde trots met z'n staartje. Tripje schudde zijn poot. „Goed zo, Krulletje.... je bent 'n braaf, waaks hondje, hoor". Christopher Fry behoort tot het type schrijvers, waarvan Nijhoff in een bekend vers heeft gezegd: de dichter hoort in ieder woord geboorten van litteratuur. Talrijke verrassende invallen, wendingen van een speelse vex-beeldingskracht, leiden bij hem tot vaak brillante parafx-asen. Soms boort hij ergens een gedachte aan waarover hij niet raakt uitgepraat eer de opwellingen van zijn bewegelijke fantasie zich tot een gesloten reeks van grillige doch mysterieus samenhangende beelden heeft gekx-istalli- seerd. In zekere zin kan men dan ook zijn gisteren door het Amsterdams Toneelgezel schap te Haarlem vertoonde vooi-jaarsbou- tade „Gelieve de dame niet te verbx-anden" (The lady is not for bux-ning) beter waar deren als woordenspel dan als toneelstuk. Dat is trouwens de vooi-naamste reden waarom het misplaatst genoemd moet wor den ik schreef het reeds naar aanleiding van Venus bespied" hem als de moderne Shakespeare te beschouwen, al zou men uit zijn wex-k met gemak een bloemlezing van „gevleugelde" woorden kunnen samenstel len. Inderdaad gevleugelde, want het ge beurt dikwijls dat, om een ander gezegde van Nijhoff te lenen, de woorden zich „los zingen van hun betekenis" en verder zweven, als een soort hemelse muziek die echter nooit het contact met de aai-de ver liest. Fry hanteert zijn taal als een lasso, die hij slingei-t in de natuurlijke gebieden van tijd en ruimte om er begrippen en ge voelens mee te omcirkelen op een nieuwe manier, die niet zelden verrukkelijk is. Geen wonder dan ook dat hij de hoofdper soon, de gewezen solda,at Thomas Mendip, in het eerste bedrijf laat uitx-oepen: „Wat een heerlijk ding is de metafoor!" Maar met Shakespeare heeft dit echter weinig te maken. Vrijwel nergens draagt de taal rechtstreeks bij tot het tekenen van karakter of situatie. Wel indirect, want er wordt en dat is hoogst belangrijk een sfeer door opgeroepen, die alles aanneme lijk maakt, die als het moet het onwaar schijnlijke tot superbe logica vei-heft. Doch men gelooft het slechts bij de gratie van de taaldronkenschap, in de roes van de dichterlijke vreugde. Misschien mag ik hier enkele passages aanhalen uit het artikel dat ik schreef na de première van „Venus bespied": Deze overwoekering van het wezenlijke door de versierselen is in strijd met het wezen van het toneel, dat zijn welvaart dankt aan de uiterste econo mie der middelen. Een ander gevolg is een zodanige expansie van het woordgebruik, dat naarmate de omvang van het gesproke ne groeit, de inhoud verdunt althans in dramatisch opzicht. En daar gaat het om. „Gelieve de dame niet te verbranden" (de vei-taling van de titel is niet bijster geslaagd, maar het is moeilijk een betere te vinden) blijft niettemin een even heer lijk als origineel bedenksel, dat veronder steld wordt zich af te spelen in het jaar 1400 of daaromtrent. Het is een lentestuk, het eerste deel van een cyclus over de vier jaai-getijden van het menselijk leven, als het ware in ontluikende vorm geschreven. Het behelst de verwonderde ontdekking van het bestaan en tenslotte de jubelende bevestiging daarvan. De hoofdpersonen zijn de levenslustige Jennet Jourderhayne, die men verdacht van hekserij tot de brand stapel wil vei-ooi-delen en de soldaat Tho mas Mendip, die in levensmoeheid een moord verzint en hardnekkig op de dood straf aandringt. Was in „Venus bespied" de rijpe appel het symbool, hier is het de goudgele narcis, de trompetter van de wedergeboorte: Onbevredigende bezetting De voorstelling had plaats onder regie van Cruys Voorbergh, die zelf op schitte rende wijze de kleine rol van de vioolspe lende kapelaan vervulde, de enige acteur overigens die het tintelende van de tekst wist te bewax-eix. De eei-lijkheid gebiedt te zeggen dat de kwaliteit van de opvoering nogal ver beneden die van het stuk bleef. Misschien zijn er verschillende oorzaken Repetitiefoto van „Gelieve de dame niet te verbranden" met in het midden op de achtergrond Johan Schmitz en naast hem zittend Hetty Beck. voor aan te wijzen, zoals bij voorbeeld een onmiskenbare onderschatting van de evo catieve macht van de poëtische voertaal, ook als er slechts een prozaïsche betekenis aan ten grondslag ligt. Maar wezenlij kei- dunkt mij de absoluut verkeerde bezetting. Johan Schmitz is in wezen een pathos- speler. De ironie gaat hem veel minder af, althans niet flitsend en scherp genoeg. De enigszins geforceerde beheersing van zijn stem maakte zijn optx-eden bovendien on duidelijk. Elise Hoomans, een actrice die ik in het ernstige of theatrale genx-e ten zeerste pleeg te bewonderen, zette haar tekst veel te zwaar aan. En verder was haar plastiek bijna lelijk te noemen. De stukken van Christopher Fry vragen een toon, die grenst aan die van de geest rijke conversatie op een luchtige manier. Deze werd na Cruys Voorbergh nog het best door Hetty Beck als de drentelende zuster van de burgemeester bereikt. De Haagse Comedie had met „Venus bespied" het geluk in Paul Steenbergen en Elisabeth Andersen twee vertolkers te hebben, die veel dieper de toets van meditatieve non chalance, van een beheerste losheid wisten te vinden. De tirade van laatstgenoemde over de volzin was een stx-alende bravour- aria, die van Elise Hoomans over de algebra van het leven net niet zwierig genoeg. De humor raakte door het te opzettelijke van deze vertoning een beetje in de verdruk king. Wat de anderen betreft: Jan Vi-eeken en Jan Velseboer waren als de zonderlinge gebroeders Devize te enenmale onvoldoen de. Zij misten een zekere houding, die al leen kan voortkomen uit overtuiging. Nu leken zij nergens op, niet eens op mensen. De dorpsnotabelen, Paul Huf en Louis van Gasteren, leden eveneens onder het alge mene euvel. De eerstgenoemde had trou wens meer aandacht voor zijn zakdoek, dan voor zijn functie in het spel. Marianne van Waveren deed het weinige dat zij te doen had behoox-lijk. De vertaling van Michel van der Plas klonk bevredigend, maar niet zo overrompelend als die welke Bert Voeten van het herfststuk maakte. Waarom Van Dalsum een transparant décor ontwierp, is wellicht alleen hemzelf dui delijk. DAVID KONING. Het congres van de Nedeiiandse Ver eniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft afscheid genomen van de afgetreden voorzitter, de heer G. Joustra, en de afge treden penningmeester-, de heer F. P. A. Landskroon. De nieuwe voorzitter, de heer F. G. Kanne, sprak hen in waarderende woorden toe. Hij bood hun een buiten landse reis aan voor rekening der organi satie. Namens het jubileumcomité bood de heer A. L. C. Immerzeel een televisietoe stel voor de heer Landskroon en een Per zisch tapijt voor de heer Joustra aan. Na mens het hoofdbestuur werden beide he ren speeltafeitjes aangeboden. Voorts spra ken buitenlandse gasten, die eveneens ge schenken aanboden. ADVERTENTIE door Victor Bridges vertaald uit het Engels 38) Dat is een belangrijk punt, mei-kte Maurice op. Er zit iets in, maar we kunnen er niet M te zeer op af gaan, zei Nigel. Hoe laat beëindigen uw mensen hun werk? Er wordt zeker 's avonds en 's nachts niet gewei-kt? Nee, als regel niet. Er is dus geen reden ons te overhaas ten. Voordat we ter plaatse een onderzoek gaan instellen zou ik graag met Jamieson Praten. Pei-soonlijk ben ik van oordeel, dat we de plaatselijke politie-commissaris ook moeten raadplegen. Hij weet, wat ons doel |s en het lijkt me goed, da.t we hem er bij halen. Als we onverhoopt in moeilijkheden zonden geraken, kan het geen kwaad offi cieel door hem gedekt te worden. Ik ben het met u eens. Hazel knikte ernstig. Hij is bovendien een oude vriend van ons en ik weet zekei-, dat hij alles zal doen om ons te helpen. -y Prachtig! En nu jij, Wentworth. Voel jij je alweer goed genoeg om mee te doen? Waag het eens me niet mee te nemen, en je zou versteld staan, wat er gebeurde! Natuurlijk is hij van de partij, riep Hazel uit. Hij kan bij ons blijven loge ren en ik zal dokter Clement vragen, zijn hoofd te komen nakijken. Ik geloof, dat die klap veel ei-ger is aangekomen dan hij bekennen wil. Maar ik kan in deze kleren niet met je meegaan, protesteex-de Maurice. De mensen zouden denken, dat je een tehuis voor zwervei-s kad geopend. Maak je niet ongerust. Hazel glim lachte. Je vindt alles wat je nodig hebt in je koffer. Ik heb hem zelf gepakt, tex-- wijl Nobby ons alles vertelde. Dat is dus in orde, kwam Nigel droog jes tussen beide. De volgende vraag is: kunnen we ongemex-kt van hier wegko men? Het zou wel erg jammer zijn Max well de illusie, dat'hij zijn karweitje heeft opgeknapt, te ontnemen. Als Wentworth door de straten waixdelt, dan. Dat vraagstuk is helemaal niet moei lijk op te lossen, ondex-bx-ak Maurice hem. Jij gaat met Hazel weg en haalt de wagen, tex-wijl ik behoedzaam de zijweg afsluip en jullie op de hoofdweg ontmoet. Ik zal wel zorgen, dat niemand me in de gaten kx-ijgt, wees daar maar gerust over. Hoe eerder we opschieten, hoe beter. Nigel keek even op zijn horloge. Ik zou graag nog even met onze vriend Clark ge sproken hebben, maaro, wacht eens, ik geloof dat hij al weer terug is. Buiten werden stappen gehoord en even later duwde Nobby de deur open. Mijn beste man, je komt als geroepen! Nigel maakte een gebaar in de richting van de andex-en en voegde er aan toe: Wij gaan nu onmiddellijk op weg naar Mel- chester, maar er zijn twee belangrijke pun ten, waarover ik nog even met je wilde spreken. Je bent bex-eid ons ter zijde te staan, nietwaar? Voor honderd px-ocent, meneer!, ant woordde Nobby met gi-ote warmte. Zegt u maar, wat u van me vex-langt. Ten eei'ste moet je met geen woord over deze hele zaak met wié ook spreken. Als er iets uitlekt, voordat onze plannen vastex-e vorm hebben aangenomen, zouden er allerlei moeilijkheden kunnen, ontstaan. Dat is in orde meneer, er komt geen woox-d over mijn lippen! Goed zo! Verder heb ik ook nog werk voor je te doen. Als de „Zeexneeuw" van- avoixd op een of ander uur biixixenkomt, wees dan zo goed onmiddellijk juffrouw Barton's huis iix Melchester op te bellen. We zullen waarschijnlijk óf vanavond óf morgenochtend hier terugkomen, maar in tussen zou ik graag op de hoogte gehouden worden van hetgeen hier gebeurt. Ik zal er voor zox-gen, meneer. Ik heb er echt plezier in die twee kerels het leven lastig te maken. De auto hield stil voor het aax-dige oude landhuis met de grote ramen, waar Hazel woonde, en zich omwendend naar zijn twee passagiers, mei-kte Nigel glimlachend op: We zijn er en hier scheiden zich onze wegen dus voor het ogenblik. Ik voeg me zo gauw mogelijk weer bij jullie. Gaat u niet mee even een kop thee drinken, protesteerde Hazel, dat kost maar een paar minuten. Het lijkt me beter van niet. Ik moet Jamieson zo gauw mogelijk te pakken zien te krijgen en hem op de hoogte stellen van wat er gebeurd is. Als hij ook vindt, dat het de juiste weg is, ga ik onmiddellijk door naar de eommissax-is om te weten te komen, of hij wil meewerken. U hebt de sleutels van de zaak, neem ik aan? Ik heb natuurlijk alle sleutels behalve die van de keldex-. Jamieson zal daar wel een oplossing voor weten, axxtwoox-dde Nigel. Ik kom dus óf zo spoedig mogelijk weer bij jullie óf ik zend een boodschap, zodra alles ge regeld is. In de tussentijd kunnen jullie mooi wat uitrusten en je gereed maken voor de strijd. Als het voor uw moeder geen al te grote schok betekent, zou ik haar van een en ander op de hoogte stellen. Dat zal wel moeten, antwooi-dde Ha zel. Je kunt nooit iets voor haar verbox-gen houden. Gevolgd door Maux-ice stapte ze uit de guto en nadat Nigel hen nog eens vriende lijk had toegewuifd, schoot de wagen ver der. Op hetzelfde moment ging de voor deur van het huis open en kwam de stêvig gebouwde figuur van Emily te voorschijn met een grote boodschappenmand. Met een ietwat vei-schrikte blik in de ï'ichting van Maui-ice, week ze opzij om hen binnen te laten. Goedendag, zei Hazel, wilde je net boodschappen gaan doen? Ik wilde even naar de groenteboer, voordat hij sluit, om wat aardappels te halen. Het kan echter ook nog wel wach ten, als u wilt dat ik u eerst thee zet. Doe geen moeite, ik zal dat zelf wel voor elkaar brengen. Waar is moeder? In de zitkamer? Emily schudde ontkennend haar hoofd. Ze leek me wat vex*moeid na de lunch en ik heb haar overgehaald om te gaan rusten. Ze voelt zich nu al beter, ik heb haar zo juist een glas warme melk ge bracht. Je kent meneer Wentworth toch? Ja, natuurlijk. Er gleed even een glimlach over het dikke gezicht van Emily. Maar ik moet u eex-lijk zeggen, dat ik hem eerst niet hex-kende! Hij is vanmox-gen bijna verdronken, toen hij met zijn boot was uitgevaren en hij moest ergens kleren lenen, tot zijn eigen spullen weer dx*oog zijn. Hij heeft zich ook bezeex-d aan het hoofd en ik heb hem daarom uitgenodigd, hier vannacht te blijven logeren dan kan dokter Clement hem meteen even nakijken. Is de logeer kamer in orde? Ik geloof het wel, juffrouw. Ik zal even naar boven gaan kijken. Nee, nee, dat doe ik zelf wel. Ga jij nu rustig je boodschappen doen. We moe ten voor meneer Wentworth een heleboel aardappels hebben: ik weet zeker, dat hij er Sol op is. Met een stralende lach verdween Emily. Hazel liep, gevolgd door Maurice, de trap op en op het portaal opende ze een deur, die toegang gaf tot een keurig gemeubi leerd slaapvertx-ek. Dat is geen, wat je noemt „vorstelijk vertrek", maar ik denk toch wel, dat je hier alles zult vinden, wat je nodig hebt, zei ze, tex-wijl ze rondkeek, of er werke lijk niets ontbx-ak. Terwijl je je verkleedt, ga ik mijn moeder een en ander vertellen. Ik hoop, dat ze er niet al te zeer door van stx-eek zal geraken, merkte Maurice op. Het lijkt me een donderslag uit heldere hemel voor haar. Ja, en dat is één van de redenen, waarom ik het zo prettig vind, dat jij hier bent. Ze heeft een zeer hoge dunk van je en je morele steUn zal veel voor haar be tekenen. Hazel glimlachte hem op haar eigen charmante wijze toe. Haast je vooral niet. Als je klaar bent, kom je naar bene den voor een kop thee. Ze verdween en sloot de deur achter zich. Maurice bekeek met een ironische grijns zijn weinig aantrekkelijk uiterlijk in de spiegel, en begon zich langzaam aan weer tot 'n representabel man te herschep pen. Terwijl hij zich waste en schone kle ren aantrok, vervulde hem de gedachte, dat hij in Hazel's huis vertoefde, met een gevoel van intense vreugde. Hierdoor sche nen afschuwelijke dingen als vervalsing en moord op de achtex-gx-ond te geraken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9