Sport in het kort TAXI 18000 „Wanneer mag uw dochter met een jongen uitgaan?" Radio Moors SLEUTEL WE© 2 Eeltgezwellen aan de grote teen Kort en Bondig ZATERDAG 2 6 MEI .1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NIPO vraagt aan ouders: De 8e, 9e en 10e LI N C O L ledige wesdozen* verrassingen Zéér open courses op Duindigt PUBLIEKE OPINIE Meerderheid wi! geen oorlog met China Rembrandt-tentoonstelling Opening op Vrijdag 1 Juni door de Minister van O., K. en W. Haarlemse koffiesmokkelaars tegen de lamp gelopen Onderwijs te Haarlem Militair vliegtuig in Indonesië verongelukt IJmuidense „maatjestrawler" wordt feestelijk ingehaald Abraham komt met „nieuwe" aan de wal Bloemendaal DE ..SLEUTELSPECIALIST" Bloemendaal wint verdiend Heemstede Zandvoort Puzzlerit Motorclub „Zandvoort" Halfweg Benoemingen Schoolvoetbal Hillegom Verkiezing ambtsdragers Boottocht ouden van dagen Geen speeltuin in „Goed Wonen" Bennebroek Haarlemmermeer Collecte Opening zwembad Lisse SCHEEPVAART „Vanavond ga ik uit". Deze mededeling van zoon- of dochterlief heeft al heel wat stormen en stormpjes in vele huisgezin nen ontketend. „Je bent nog te jong om al met een meisje (resp. jongen) uit te gaan", is vaak het commentaar van de ouders. Ja, wanneer is een meisje of jongen nu eigenlijk oud genoeg om „uit te gaan?" Het N.I.P.O. (Ned. Instituut voor Opinie Onderzoek) heeft zich ook met deze vraag bezig gehouden door haar ter beantwoor ding voor te leggen aan een representatief aantal volwassen Nederlandse mannen en vrouwen. Slechts 6 van de ondervraagden had hierop geen antwoord. Dat verwondert ons, omdat we de vraag eigenlijk onbe antwoordbaar vinden. Ten eerste: Wat verstaat men onder „uitgaan". Betekent dit, dat een jongen en een meisje samen een concert bezoe ken, naar de bioscoop gaan, een dans instituut bijwonen, aan een bar gaan han gen, in een dancing verstrooiing zoeken, of een dag gaan zeilen? En dan, stel u beantwoordt de vraag: „op. welke leeftijd mag volgens u een meisje met een jongen uitgaan": Met wat voor meisje moeten we dan rekening houden? We kennen verschillende meisjes, die op hun veertiende jaar al best op zichzelf konden passen, maar er zijn er ook die het op hun dertigste nog niet kun nen c-n het waarschijnlijk zelfs hun hele leven niet zullen leren. En met wat voor jongen gaat dat meisje uit? Is het een sshool vriend je of een man, die veel ouder is dan zij zelf? En wat voor type is het? Omgekeerd zal het ook voor de ouders heel belangrijk zijn met wat voor een meisje hun zoon wil uitgaan en daarvan laten afhangen of hij uit mag gaan of niet. Niettemin, 94 heeft geantwoord. We zullen u niet met eijferstaatjes vermoeien en daarom alleen het gemiddelde vermel den. Resultaten onderzoek Dooreengenomen vinden volwassen man nen en vrouwen dat een meisje niet voor haar achttiende met een jongen, een jongen ADVERTENTIE zijn uitgereikt door: J. v. d. SLUIS, Petroleum- en Huis- houd-artikelen, v. d. Hulststraat 6, Telefoon 20502 De Rijdende Bazar K. EVERS, Hille- gom, Prinses Marijkestr. 33, Tel. 5073. Levensmidd.bedrijf M. T. MEIJER, Indischestraat 10, Haarlem-Noord. Paardensport Zondagmiddag zullen de trainers Riem, Ten Hagen, Montané en Van Yperen de vrucht van maandenlange voorbereiding en nauwgezette training in de baan brengen. Negen 2-jarige volbloeds zullen dan op Duindigt in de Herculesprijs voor het eerst het geleerde in de practijk moeten brengen en tonen of de verwachtingen, welke trainer en eigenaar stuk voor stuk van hun pupillen koesteren, in vervulling zullen gaan. Om uit dit 9-tal debutanten een winnaar aan te wij zen is vrijwel onmogelijk, daar men dan de training van alle paarden op de voet had moeten volgen om dan nog slechts een con clusie te kunnen trekken uit hetgeen de wijzer van de chronometer aanwijst. Brioso en Cléone schijnen echter in de training zeer goed te voldoen, waardoor wij deze volgorde maar aanhouden met als outsider de zeer mooie Nuit Blanche. In de Admiraal Togo-prijs heeft Montané het heft volkomen in handen. Zijn keuze uit Rivalité en Qualissa zal winnen, evenals zijn 2e mount uit deze paarden de plaats zal be lopen. Etoile du N'ord verwachten wij op de 3e plaats. De Helena-prijs is een specifieke ren voor sprinters waar de afstand slechts 1350 M. is. Is Etoile du Nord zeer zwaar belast (72 kg.) Zo zal dit een te zware opgave zijn tegen een Tinka, die slechts (53 kg.) draagt. Ook Taxiol moet in staat geacht worden Etoile te kloppen. De Hirondelle-prijs telt 20 deelnemende dravers, waarvan het grootste deel nog over weinig course-routine beschikt. Om deze reden houden wij het op de regelmatigsten uit dit gezelschap, Onze Deter K, Pearl Spencer en Prinses Julia B. Ook de Herodiade-prijs is zwaar bezet, waardoor een keuze zeer moeilijk wordt. De achterste paarden moeten een groot veld pas seren en dit kost vele meters en even zovele seconden. Oiscau, die vlug op de been is, zal hier haar eerste overwinning in dit seizoen kunnen boeken, maar moet daarbij op heftige tegenstand van Nellie C en Nanda D reke nen, waarbij Martini Spencer de outsiders- rol krijgt toebedeeld. Een zeer open nummer is de 2500 m. lange Himalaya-prijs, waarin tal van kanspaarden reeds bij een oppervlakkige beschouwing zijn aan te wijzen. Dit zijn Norbert M, Oviedo A, Miss Zelda. Mac Kinley en Moquette de la Maire B. Een overwinning van één dezer paarden mag zeker niet als een verrassing worden aangerekend, zo gering is het ver schil in prestatie. Norbert M, Oviedo A en Miss Zelda hebben in de afgelopen weken duidelijk gedemonstreerd, dat hun vorm niets te wensen overlaat. Beide laatstge noemden daden dit echter over afstanden van 1800 ei> 2100 m., terwijl Norbert M dit tegen zware concurrentie over 2600 m. liet zien. Daarom zien wij Norbert M het ge noemde duo de baas blijven, waarbij wij Mac Kinley als outsider noemen. In de Haïti-prijs moet Notekraker S, on danks zijn teleurstellend debuut, door zijn grote klasse My Darling naar de tweede plaats .kunnen verwijzen. Ook Mientje K zal in de eindstrijd een rol van betekenis mee spelen. Monté-courses dit zijn draverijen onder de man zijn in Frankrijk en België zeer populair. Tijdens de bezettingsjaren kwamen op de programma's eveneens monté-courses voor, doch een succes werden zij niet, voor namelijk omdat de dravers hier specialisten in moeten zijn en er geen rijders waren te vinden, die deze uitermate moeilijke kunst verstaan. Thans wordt opnieuw de proef genomen en de eerste daarvan is op Duindigt. Van de berijders van de meeste paarden is weinig bekend, zodat bij het geven van een tip voornamelijk moet worden afgegaan op de kwaliteit der paarden, waarvan Kentucky King verkezen wordt boven de rest, temeer daar de grote ruin bereden zal worden door Roodenburg uit Halfweg. Koerier en Kalu- daarentegen niet voor zijn twintigste met een meisje uit moet gaan. Wanneer bent u zelf veor 't eerst met een meisje (resp. jongen) uitgeweest, heeft het N.I.P.O. ook aan deze mannen en vrou wen gevraagd. En kijk, dan zegt de gemid delde man „op mijn achttiende".Twee jaar vroeger dus, dan hij over het alge meen een jongen toestemming zou geven met een meisje uit te gaan. Dooreengeno men geven de vrouwen ook ten antwoord „op mijn achttiende", dat is dus gelijk aan de leeftijd die zij wenselijk achten. De vraag is nu maar, in hoeverre de mens de neiging heeft, zijn eigen jeugd te verge ten Het Amerikaanse instituut van dr. Gal lup heeft onlangs dezelfde vraag aan de Amerikanen voorgelegd. Een meisje mag daar eerder uit met een jongen dan hier. „Niet voor haar zestiende uit met een jon gen", zegt de gemiddelde volwassen Ame rikaanse man en vrouw, die overigens zelf ook vroeger is uitgegaan.... ADVERTENTIE Hebt U een eeltknobbel of eelt- gezwel aan de voet? Hier is 'n middel dat de pijn verjaagt, de ontsteking opheft, de op zwelling vermindert en de misvormde teen zijn normale stand doet hernemen. Dit goe de middel, de beroemde Franse „Dalet Balsem", is nu ook weer in Nederland verkrijgbaar. Vraag Dalet Bal sem aan Uw apotheker of drogist, prijs 2,50 per tube. Een circulaire met nadere bijzonderheden wordt U gaarne toegezonden op aanvrage bij N.V. Agila, afd. 47, IJmuiden Zowel in de Verenigde Staten als in Canada, Engeland en Nederland zegt het door de instituten voor onderzoek der pu blieke opinie ondervraagde publiek: géén actie over de 38ste Breedtegaad géén oorlog met China. In verschillende landen hebben de Gallup-instituten de bevolking onder vraagd over hun mening ten aanzien van het Koreaanse conflict. In Canada vroeg het instituut voor de publieke opinie, wat het publiek dacht dat er gebeuren moest, als de troepen van de UNO opgerukt waren tot aan de 38ste Breedtegraad. 63 antwoordde: ze moeten dan het vuren staken; 12 ze moeten geheel Korea bezetten; 13 antwoordde: doorgaan tot in China 12 had over dit probleem geen mening. Twee op de drie Canadezen wilden dus, dat de geallieerde troepen niet over de 38e Breedtegraad trokken. In de Verenigde Staten was 73 van het gehele volk van mening, dat men aan de 38e Breedtegraad halt moest houden, slechts 16 wilde doorgaan tot geheel Noord-Korea was bezet of zelfs nog ver der. In dit land had 11 geen mening over dit belangrijke probleem. In Engeland werd de zelfde vraag ge steld. Alleen werd hier de mogelijkheid opengelaten om ook te kiezen voor het terugtrekken van de troepen van de UNO uit geheel Korea. 14 wilde dit laatste doen; 53 wilde bij de 38e Breedtegraad halt houden; 17 wilde verder oprukken, Noord-Korea in; 16 had geen oordeel. Zowel in de Verenigde Staten als in Engeland waren dus 3 van de 4 ondervraag den van mening, dat men in elk geval niet over de 38e Breedtegraad moest oprukken. In Nederland vroeg het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie: „Wat vindt U, moet de UNO in Korea blijven door vechten totdat een beslissing in de strijd is gevallen of moet zij zo gauw mogelijk door onderhandeling of hoe dan ook een eind aan de strijd in Korea maken? 65 antwoordde: een eind aan de strijd maken; 20 wilde laten doorvechten. Ook hier dus een grote meerderheid, die niet door opmars over de 38e Breedtegraad naar de Chinese grens eén beslissing wilde forceren. De Rembrandt-tentoonstelling in de Vleeshal te Haarlem zal officieel geopend worden op Vrijdagmiddag 1 Juni te 16 uur, door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rut ten. Het openingswoord van de minister zal worden voorafgegaan door korte toe spraken van de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk en de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, resp. voorzitter en secretaris van het tentoonstellingscomité. Na een rondgang langs de expositie zul len de genodigden de gast zijn van het comité in de gewelven van de Sociëteit Teisterbant» Van Zaterdag 2 Juni 10 uur wordt de tentoonstelling toegankelijk gesteld voor het publiek. Twee Haarlemse chauffeurs, de 32-jarige J. A. L. W. en de 36-jarige A. G. B., zijn Vrijdag door de Haarlemse recherche aan gehouden, als verdacht van koffiesmokke- larij van België uit, via Nederland naar Duitsland. Ook een Haarlemse exporteur, de 37-jarige J. F. J., is aangehouden. Hij bekende enige dagen geleden 60 kilo koffie in Antwerpen te hebben gekocht die hij naar Nederland vervoerde. Uit het onder zoek bleek dat J. enige weken geleden eveneens 60 kilo koffie in België kocht en ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 1460a Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM B. en W. van Haarlem stellen aan de Raad voor te benoemen: tot onderwijzeres bij het gem. voorbereidend onderwijs mej. J. Oosterhouit te Tilburg. Tot. tijdelijk lerares in de Ned. taal en letterkunde aan het Lorentzlyceum mej. M. H. Schenkelveld te Alkmaar. Tot tijdelijk lerares in de Ned. taal en letterkunde aan het Gymnasium mevr. L. G. OostenMarwitz te Haarlem. DJAKARTA, 26 Mei (Aneta) Bij een demonstratie van de Indonesische lucht macht op het militaire vliegveld van Dja karta, Tjililitan, is Zaterdagochtend van een formatie van drie Harvard-toestellen er een neergestort. De enige inzittende, een luitenant-vlieger, werd gedood. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling, de IJmuidense trawler „Abra ham" van de rederij D. Job. Krijger, die de 23e Mei ter zoute haringvisserij ver trok met 300 tonnen en een aantal log- germensen aan boord, feestelijk in te halen. Hiermee wordt namelijk het IJmuidense trawlbedrijf ingeschakeld in de zoute ha ringvisserij, die tot voor kort het privilege der loggers was, al geschiedt deze visserij door de trawler Abraham uiteraard niet met de vleet maar met het trawlnet. Het Velsense gemeentebestuur heeft zich reeds bereid verklaard deze eerste trawler van dit seizoen vorig jaar is het op kleine schaal «eveneens gebeurd die Hollandse Nieuwe aanbrengt, offi cieel te verwelkomen en ook IJmuidens Bloei zal de binnenkomst een zekere luis ter proberen te geven. Zoals wij al eerder meldden, gaat ook de Simon de Danser de zoute haringvis serij beoefenen. De beide schepen hebben daarvoor dispensatie gekregen van de be treffende verordening, die het kaken van verse haring aan boord van de trawlers en de aanvoer ervan tot een bepaalde datum verbiedt. ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen dooi de arts J. J. Westenburg,, Zuider Stations weg 12, Bloemendaal, telefoon 22261. De Zondags- fen avonddienst van de apotheken voor O verveen, Bloemendaal en Santpoort-stat. worden van hedenavond 6.30 uur tot Zaterdag 2 Juni aanstaande verzorgd door de Bloemendaalse apotheek (Mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal, telefoon 22181. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VSERSTRAAT 10 Voetbal Gisteravond speelde de BVC Bloemendaal een vriendschappelijke voetbalwedstrijd te gen RKW Velsen. De Bloemendalers won nen verdiend met 5I. JIMMY CARTER HEEFT IN EEN BOKS WEDSTRIJD tegen Ike Williams de titel wereldkampioen lichtgewicht veroverd. Car ter won door technische knock-out. DE NEDERLANDSE TAFELTENNIS- BOND heeft besloten geen Nederlands team af te vaardigen naar de wereldkampioen schappen 1952 te Bombay (India). IN ARNHEM WORDT VAN 31 JULI TOT 4 AUGUSTUS een bromfietsvierdaagse gehouden. Het is geen snelheids- of terreinrit. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 27 Mei waargenomen door dr. A. C. L. v. Lier, Pieter Aertslaati 6, tel. 29875 en dr. J. G. M. v. Walsem, Bronstèeweg 32, tel. 28377. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Geopende Apotheek, Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 28320. Politie en brandweer: tel, 28850. De motorclub „Zandvoort" organiseert Zondag a.s. een puzzle-rit voor auto's en motoren in de omgeving van Zandvoort over een afstand van pl.m. 65 km. Het bij zondere van deze rit zal zijn, dat daarbij het zoeken van de controleurs op de diverse contröleposten zal worden ingelast. Op deze punten zal een grote witte stip op de weg de plaats aanduiden, waar binnen een straal van 200 meter de controleur verborgen zit. Men zal deze dus eerst dienen op te zoe ken, vóór afstempeling op de contrólepost- kaart kan plaats hebben. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Bernardus Nicolaas Corstiaan Johannes, z. van B. J. Ruckert en O. Maas; Catharina Maria, d. van L. G. A. M. Halmans en M. A. Burrij. ONDERTROUWD: H. Sietsema en M. J. C. Janse; A. L. Frank en F. Kroon; J. C. Wijn schenk en C. H. de Groot. GETROUWD: P. M. J. van Westerop en H. M. Bakkenhoven; C. Post en A. C. van der Mije. OVERLEDEN: J. de Rooij, oud 67 j., echt genoot van J. W. van Burink. Mej. R. v. d. Wijk te Muiderberg is met ingang van 21 Augustus benoemd tot on derwijzeres aan de Julianaschool te Zwa nenburg. Tot tijdelijk onderwijzer aan de zelfde school is benoemd de heer R. Stam te Haarlem. De winnaars van de halve competities in het rayon Halfweg en Hoofddorp van het schoolvoetbalboumooi, respectievelijk de Julianaschool te Zwanenburg en de R.-K. School te Hoofddorp, speelden on der grote belangstelling voor de finale. De Hoofddorpse school zegevierde met 63. Na afloop van het tournooi reikte de voorzitter van de sub-commissie Halfweg voor schoolvoetbal, de heer C. Frankfort, met een kort woord de fraaie wisselbeker aan de winnende school uit. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst voor doktoren wordt op 27 Mei a.s. voor Halfweg, Zwanenburg en omliggende polders waargenomen door dr. D A. Rijnöers, Amsterdamse straatweg 60, Halfweg. Tel. K 2907 593, Bij de in de Geref. Kerk alhier gehouden stemming voor ambtsdragers zijn gekozen tot ouderling de heren D. van Egmond, J. G. van Leeuwen en J. H. Veldhuizen van Zanten, tot diakenen de heren H. Hylkema en dr. J. J. Versluys. Ten behoeve van de jaarlijkse uitgaans dag voor de ouden van dagen, die ditmaal zal zijn per boot naar Avifauna, zal van Maandag 28 Mei tot en met Zaterdag 2 Juni een huds-aan-huis-collecte worden georganiseerd. De ouden van dagen in de buurtschap De Zilk nabij Hillegom gaan op Donderdag 7 Juni naar Avifauna. Ook nu weer zijn auto's ter beschikking gesteld. De 5 Mei-vereniging, de buurtvereniging van „Goed Wonen", is opgeheven doordat het bestuur is afgetreden. Daarmee ver vallen ook de plannen voor een speeltuin in dit complex. Het bestuur had de beschikking gekre gen over een terrein aan de Prins Hen drikstraat. Het gemeentebestuur had toe zegging gedaan van financiële hulp. Toen werden de bewoners bijeen geroepen om de plannen verder uit te werken. Maar de daartoe belegde vergadering werd uiter mate slecht bezocht, het benodigde geld kwam niet binnen, en uit alles bleek dat de ouders der ruim 300 kinderen in deze dichtbevolkte buurt zich niet interesseer den voor de plannen van het bestuur. Dit heeft daaruit de consequenties ge trokken en is en bloc afgetreden. Blijkens een bekendmaking betekent dit ook met een het einde der 5 Mei-vereniging, aan gezien de liquidatie wordt aangekondigd. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 27 Mei waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijks straatweg 41. tel. K 2502 300. Politie en brandweer: tel. K, 2502 203. De jaarlijkse collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis zal worden gehouden op Donderdag 31 Mei. Het zwembad te Hoofddorp zal Maandag 28 Mei geopend worden. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmermeer zijn op Zondag 27 Mei als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Bult. Nieuw Vennep: dr. Van Ilaeringen. Badhoevedorp: dr. Sabel. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jan Jaap en Marie Louise, z. en d. van H. J. Karstens en M. L. J. Werk hoven; Gerardus Maria en Johanna Maria, z. en d. van A. J. Wassenaar en J. M. A. van Vliet; Cornelis Antonius Maria, z. van C. Onderwater en M. Jansen; Gerda Mathilda Flora Jacoba, d. van J. Beider en G. Vijf huizen; Clasina Johanna, d. van M, Slootweg en A. G. Tromp; Anna Johanna Maria Ber- nadetta, d. van A. P. Mooijekind en J. M. v. d. Voorn; Hendricus Paulus Maria, z. van J. v. Diest en M. v. d. Berg; Maria Wilhelmina Josephina, d. van Th. Goedemans en A. P. Baak; Theodorus Adrianus Paschalis, z. van A. H. v. Haaster en E. S. v. d. Heiden; Frans, z. van A. Groothedde en C. J. Mijnders. ONDERTROUWD: C. L. Heemskerk en G. W. van Eijk; C. Th. v. d. Bos en J. C. M. Vreeburg; A. Th. v. d. Meer en G. W. M. Smakman; Th. A. de Groot en A. H. Grul- lemans. GETROUWD: G. J. Wassenaar en M. Mes man; H. M. Hoogervorst en A. v. d. Ploeg; C. W. Kloek en E. G. Warmerdam; Th. Bar- tels en H. F. Th. Baltes; J. M. Boot en A. M, Burgers; A. Boot en M. Th. Ziegler. OVERLEDEN: Johannes de Vrind, oud 77 j.; Elisabeth Rusman, eebtg. van J. Kaptein, oud 71 j.; Gijsbertus Johannes v. d. Linden, echtgen. van M. M. v. Velzen, oud 74 j.; Jentje Nijhuis, echtg. van G. Mijnders, 90 j. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. H. A. Holl, Veldhorst straat 50. Tel. 3155. Amstelland, 24 v. Montevideo. Aalsdijk, 24 te Antwerpen. Abbedijk, 25 te Boston. Aldabi, 24 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alpheraf, pass. 25 Keywest. Arkeldijk, 24 v. Havana n. Vera Cruz. Averdijk, 24 te R'dam v. Bremen. Alderamin, 24 115 m. NO. Victoria. Almkerk, 24 360 m. O.t.Z. Kp. Guardafui. Arundo, 24 360 m. O.NO. Cape Race. Alamak, 26 te Chittagon. Almkerk, pass. 25 Kp. Guardafui. Amstelstad, pass. 25 v. Port Said. n. Genua. Arendskerk, 26 te Manilla. Annenkerk, 27 te Sydney verw. Aagtedijk, verm. 1 Juni v. N. York n. Z. Amerika Aagtekerk, verm. 9 Juni v. R'dam n. Japan. Aardijk, 3 Juni te R'dam verw. Albireo, verm. 26 v. Buenos Aires n. R'dam. Alcyone, 12 Juni te R'dam verw. Alhena, 4 Juni te Buenos Aires verw. Alkaid, 29 te Porto Alegre verw. Alioth, 27 te R'dam verw. Almdijk, verm. 1 Juni v. R'dam n. Golfhavens. Alphacca, 10 Juni te Buenos Aires verw. Alphard, 31 te R'dam verw. Alwaki, verm. 30 v. Buenos Aires n. N. York. Andijk, 25 te New York verw. Arnedijk, verm. 26 v. R'dam n. New York. Axeldijk, 27 te R'dam verw. Arendsdijk, 25 v. Paranaguan. Blommersdijk, 25 te R'dam. Bonaire, 24 1175 m. O.NO. Barbados. Bacchus, 25 te Port au Prince. Boskoop, 24 240 m. NO. Sombrero. Bewean, 27 te Djakarta verw. Bennekom, 25 v. San Antonio n. Talcahuano. Biliton, pass. 25 Daedalus. Bloemfontein, 25 v. Beira n. Durban. Boschfontein, 25 rede Tanga. Elitar, 25 Genua verw. Blijdendijk, 26 te R'dam v. Baltimore. Borneo, 25 te A'dam. Breda, 26 te Callao verw. Bali, verm. 6 v. A'dam n. Nieuw Guinea. Bengkalis, 30 te Djakarta verw. Caltex Utrecht, pass. 24 Finisterre. Celebes, 25 te Semarang. Cheshire, 24 ter hoogte Lissabon. Ceram, 24 400 m. N. Minicoy n. Colombo. Cistula, 24 540 m. NW. Cochin. Cleodora, 25 v. Adelaide te Port Pirie. Corilla, pass. 24 Ras Fartak. Caltex Leiden, pass. 25 Kp. de Gala. Caltex Nederland, pass. 25 Malta. Cottica, 28 te R'dam verw. Diemerdijk, 24 dwars Acapulco. Delftland, 26 te Bupenos Aires verw. Dalerdijk, verm. 29 v. R'dam n. Pacifickust. Delft, verm. 2 Juni v. A'dam n. Peru. Duivendijk, 3 Juni te Los Angeles verw. Elmina, 24 v. Bordeaux n. Dakar. Ena, 24 v. Terneuzen n. Tripoli. met Axkit zijn zijn concurrenten, met Nanda naar Nederland bracht. Deze koffie zou hij O als zeer gevaarlijke outsider. Duitsland binnengesmokkeld hebben. „De Grote Inzet" (Cinema) voert Clark Gable ten tonele in de rol van ex ploitant ener speelclub en bookmaker, die zijn best doet in dit kwalijk riekende be roep eerzaam en fatsoenlijk te zijn door dik en dun. Hij wordt daarbij door zijn klanten meer gerespecteerd dan door zijn zoon, die van het speelhol weinig hebben moet en zijn vader beschouwt als een louche „moneymaker". De film geeft een scherp beeld van een milieu dat wij hier slechts ten dele kennen en licht opnieuw een tipje op van die sluier, hangend over de détails der karakteristieke Amerikaan se samenleving, waarin de mentaliteit van een karakteristiek volk zich weerspiegelt. Omdat dit alles zo on-Europees,. zo pijn lijk anders is, kan de toeschouwer waar schijnlijk ook de emotionele verwikkelin gen moeilijk volgen, waaraan deze film rijk is. Men moet eigenlijk Amerikaan-van-de- straat zijn om te kunnen opgaan in de won derlijke gemoedsbewegingen die in het ge zin van de bookmaker aanleiding zijn tot spannende en enerverende gebeurtenissen, en tot de uit onbegrijpelijke sentimenten opgebouwde ontknoping, J. L. Het complot van het houten paard (L u x o r). In de vele films die na de twee de wereldoorlog over het leven in de tal rijke Duitse concentratiekampen zijn ver vaardigd, wordt over het algemeen de na druk gelegd op de wreedheid van de kampleiders en de ellende van de kamp bewoners. In „Het complot van het houten paard" is het accent op de vindingrijkheid van de gevangenen gelegd. De film brengt ons in een Duits krijgsgevangenenkamp en laat zo min mogelijk bewakers zien. Komt er noodgedwongen toch een op dè proppen, dan is dat voor de regisseur alleen maar aanleiding om de camera te laten richten op de machteloosheid van een schreeuw lelijk die zich geplaatst ziet tegenover schijnbaar onverschillige Engelse officie ren, die onder geen omstandigheden hun flegmatieke karaktertrekken verliezen. Hun gevoel voor humor en hun vastberadenheid blijken zij trouwens evenmin over boord gezet te hebben. Drie Britse piloten, die het als een dure plicht beschouwen zich zo spoedig mogelijk weer bij hun eenheid te voegen, ontwerpen een hele serie plannen om te vluchten. Zij zijn het er roerend over eens dat zij met „iets nieuws" moeten komen, teneinde het gevaar voor ontdekking zo klein mogelijk te maken. Eén van hen komt op het idee in de voetsporen van de Grieken te treden die met het Paard van Troje zo'n succes had den. Met man en macht wordt een houten paard in elkaar geslagen, dat dienst moet doen als springbok op het gymnastiek- terrein. Om beurten kruipt het drietal in de buik van het paard, dat een vaste plaats op het veld krijgt: het beginpunt van een tunnel die naar de prikkeldraadversperring en de vrijheid daarachter voert. Na weken lang zwoegen komt de tunnel er en de drie piloten ontsnappen. Op weg naar Zweden beleven zij nog enige hachelijke avonturen, die de spanning er in houdt. Het complot van het houten paard is een sterke film; knap vervaardigd en goed ge speeld. L. v. B. Duel met de dood (Rembrandt) Deze film zou een uitstekende documen taire zijn van het ondergronds verzet in het door de Duitsers bezette Oostenrijk als het verhaal op waarheid berustte. Dat is niet het geval, al wordt vooral aan het slot de schijn van het tegendeel gewekt. Dat slot is eigenlijk het begin van de span nende geschiedenis: een hoogleraar uit Wenen moet voor een geallieerde recht bank verantwoording afleggen over zijn misdaden als SS-officier tijdens de oorlog. Hij wordt beschuldigd van moord en mis handeling en de schijn is tegen hem, maar als hij voor de rechtbank het relaas van zijn dubbel leven tijdens de bezetting heeft verteld, wordt Hj vrijgesproken, omdat daaruit blijkt, dat hij de leider was van een verzetsgroep, die velen het leven heeft gered. Dat hij iemand heeft doodgeschoten erkent hij, maar hij maakt volkomen aan nemelijk dat dit nodig was om het leven van tientallen anderen te redden. Zijn belevenissen worden de toeschouwer in een reeks boeiende scènes voorgezet en doen hem volkomen vergeten dat dit alles op fantasie berust, mede door het knappe spel van de hoofdpersonen, Rolf Naunck- hoff en Annelies Reinhold. S. K. „Broederstrijd" (Spaarne) Revol vers, dollars, een-vleugje romantiek en het onverbiddelijke recht zijn de belangrijkste factoren van deze spannende Wild-West film. Het is er een van het goede soort. Tom Crook, een bendeleider, die in een stadje de lakens uitdeelt, wordt door zijn tweelingbroer David, detective van het gouvernement, in de val gelokt. David moet echter de gehele bende uitroeien en geeft zich dan uit voor Tom Crook, op wie hij als twee druppels watter lijkt. Verwikkelingen met meisjes, bloed en tranen en uiteinde lijk het recht. Een voortreffelijke dubbelrol van Chester Morris. In het tweede gedeelte van het program ma „De macht over leven en dood" komt de zanger-cowboy, vergezeld van Trigger en de even onafscheidelijke Buck Jones op het witte doek. De vuisten slaan iets minder hard. Als compensatie een lieftallig blondje, dat samen met Roy, Gabby, de geestige vete raan, een bendeuitroeit. Aardige liedjes en intelligen/tie, zoals wij dat van Roy Rogers gewend zijn. H. J. Twee bolhoeden naar Londen (City) Deze zeer geestige Engelse film draait ook deze programma-week nog in het City theater. De weg naar Utopia (Frans Hals) gaat voor het onafscheidelijke trio Hope, Lamour en Crosby ditmaal niet zozeer over rozen als wel over de besneeuwde vlakten van Alaska, waar zij goud gaan zoeken. Zij raken in de gebruikelijke kol der-situaties verward en worden dit keer zelfs aangezien voor twee bijzonder ge vaarlijke heren, die voor een moord niet terugschrikken, een reputatie, die zij zorg vuldig trachten eer aan te doen. Wij heb ben Bob en Bing wel eens beter op dreef gezien, maar men kan er bij tijd en wijle toch nog wel om grinniken, wanneer men althans niet buitengemeen subtiele humor verwacht. W.L.B. HAARLEM EN OMGÉVING Voor de dezer dagen te Rotterdam ge. houden bibliotheekexamens slaagden de vol- gende leerlingen der Stadsbibliotheek en Leeszaal van Haarlem: voor het 2e gedeelte de heer G. Harmae; voor het le gedeelte: dè dames G. Bussink, Th. Coene, S. Thomas N. Wemerman en de heer P. Rijff. Do Haarlemse toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" speelt als sluitstuk van het. seizoen op Vrijdag 1 Juni in de Stadsschouwburg „De Zondaar" van mr. j H. Penning. Ten bate van de Iïvang. Broederge meente, Parklaan 34 te Haarlem, zal in haar kerkgebouw een kerkconcert worden gege ven op Donderdag 31 Mei. Medewerkenden zijn: Riek Mantje—Coppée, viool, het Vrijz Luth. Dameskoor, onder leiding van Bóts Nederkoorn en Bets Nederkoorn, orgel. ADVERTENTIE Esso Rotterdam, pass. 24 Guernsey. Eendracht, 25 v. Saloniki te Istanboel. Erinna, 24 v. Sorong te Soerabaja. Esso Amsterdam. 24 450 m. W.ZW. Flores. Etrerna, 24 325 m. ZO. Pulu Weh. Enggano, 26 te Genua. Eemdijk, pass. 25 Bermudas. Friesland (SSM), 25 v. Danzig n. Eorbeaux. Farmsum, 24 420 m. NO. Cape Race. Fairsea, 25 in Suezkanaal. Gaasterkerk, 24 v. Zanzibar n. Tanga. Grootekerk, 24 v. Teneriffe n. Kaapstad. Garoet, pass. 24 Wight. Gouwe, 24 300 m. O.ZO. Kp. Palmas. Gordias, 26 te R'dam. Hecuba, 25 te Curagao. Hermes, 24 v. A'dam te R'dam. Hydra, 25 v. Curagao n. Grenada. Haarlem, 24 690 m. N.NO. Barbados. Hector, 24 v. Messina n. Palma. Hercules, 24 dwars Oporto. Heelsum, 24 840 m. W.t.N. Flores. Hera, 24 150 m. NW. Guayaquil. Hestia, verm. 26 v. A'dam n. Peru. Indrapoera, 25 v. Aden n. Belawan. Ilos, 24 v. New York n. Cape Haiti. Java, 24 420 m. O. Dondrahead. Jagersfontein, 25 rede Port Elisabeth. Kedoe, pass. 24 Finisterre. Kieldrecht, pass. 24 Socotra. Kertosono, 25 rede Belawan. Kota Baroe, 25 v. Colombo n. Rangoon. Kota Gede, 25 v. Singapore n. Djakarta. Kota Inten, 25 v. Djakarta n. R'dam. Leopoldskerk, 24 v. Madras n. Chittagon. Loenerkerk, 24 v. Basrah n. Khorramshar. Laagkerk, 25 dwars" Ras Fartak. Langkoeas, 25 v. Belawan. Laurenskerk, 25 te Lobito. Lindekerk, 25 v. Bandarshapur. Lombok, 26 te Cochin. Lutterkerk, pass. 25 Daedalus n. Karachi. Linge, 26 te R'dam. Luna, 25 v. R'dam n. Malta. Lawak, verm. 31 v. Pacifickust n. Perzische Golf Lekkerkerk, verm. 5 Juni v. Calcutta n. R'dam. Leuvekerk, 29 te R'dam verw. Loosdrecht, verm. 30 v. R'dam n. Calcutta. Langlee Scott, 25 v. Hongkong te Singapore. Malvina, 25 te Kaapstad. Malea, 25 te Port Said. Mentor, pass. 24 Kp. Finisterre. Mitra, 24 300 m. NO. Ras Fartak. Myonia, pass. 24 Str. Lombok. Metula, 24 v. Curagao te Arubg. Marpessa, 23 1020 m. ZW. Fayal. Maaskerk, 25 v. Lagos n. Luanda. Muiderkerk, 25 te Rastanura. Marken, 25 v. Camden n. Galveston. Madoera, 9 Juni te New Orleans verw. Mapia, vertr. verm. 26 v. A'dam n. Makassar. Maas, verm. 31 v. Paramaribo n. A'dam. Merwede, 26 v. Hamburg n. New Orleans. Nieuw Holland, 25 te Singapore. Nieuw Amsterdam, verm. 29 v. R'dam n. N. York Noordam, 28 te New York verw. Oranje Fontein, 25 te A'dam. Orestes, 24 v. Aruba n. Curagao. Omala, 24 180 m. ZW. Fayal. Ovula, 24 420 m. Z.ZO. Christmas eil. Oranje, pass. 25 Malta. Ootmarsum, 26 te Mobile verw. Oranjestad, 25 n. Laguaira. Overijsel, verm. 2 Juni v. R'dam n. Australië. Parkhaven, 24 v. Bone n. IJmuiden. Poelau Laut, pass. 24 Guardafui n. Belawan. Prins Joh. Willem Friso, 24 v. Hamburg. Prins Willem V, pass. 24 Natashkwam. Prins W. v. Oranje 24 in Golf v. St. Lawrence. Paula, pass. 24 Zuidpunt Banka. Prins Philips Willem. 24 600 m. NO. Scllly's. Prins Willem IV, 24 600 m. NO. Kp. Race. Prins Alexander, 24 650 m. W. Valencia. Prins Philips Willem 25 360 m. W. Scilly's, Prins Willem V, pass. 25 Belle Isle. Rempang, pass. 25 Point de Galle n. Belawan. Roepat, 24 te Penang. Rossum, 24 v. Lissabon n. Huelva. Ridderkerk, 24 240 m. W.NW. Westpunt Kreia. Rotula, 24 300 m. NO. Guadelope. Radja, 25 v. Penang rede Tj. Pandan. Raki, 25 te Singapore. Rijnland, 25 v. St. Vincent. Roebiah, verm. 4 Juni v. Djakarta n. A'dam. Rotti, verm. 3 Juni v. Djakarta n. A'dam. Salland, 25 te Rio de Janeiro. Sibajak, pass. 24 Guardafui n. Colombo. Singkep, 25 te Djeddah. Strathnaver, 22 v. Aden. Sumatra, 24 v. Manilla n. Legaspi. Saroena, 25 v. Soerabaja te Balikpapan. Sioe, 24 v. Gunung Sitoli n. Sibolga. Swartehondt, 24 v. Menado n. Donggala. Stanvac Pendopo, 22 n. Palembang. Schie, 24 120 m. Z. Westpunt Cuba. Stad Arnhem, verm. 28 v. Savona n. Bona. Empedocle. Stad Maassluis, pass. 25 Holtenau. Stad Maastricht, 26 v. IJmuiden n. R'dam. Saparoea, 25 te Khorramshar. Sarangan, 26 dwars Guardafui. Sibajak, 25 300 m.O.t.Z. Guardafui n. Colombo, Salatiga, verm. 31 v. Calcutta n. Pacifickust. Salawati, verm. 6 Juni v. A'dam n. Soerabaja. Schiedijk, verm. 8 Juni v. Los Angeles n. R'dam Slamat, vermè 29 v. New York n. Calcutta. Sloterdijk, 2 Juni te New York verw. Sommelsdijk, verm. 5 Juni v. Galveston n. R'dam Stad Alkmaar, 26 v. Narvik te Vlaardingen. Stad Dordrecht, 26 v. R'dam n. Porto Empedocle. Stad Schiedam, 25 te IJmuiden. Stad Leiden, 28 12 u. R'dam verw. Tabian, 25 v. Rangoon te Belawan. Taria, 24 dwars Aden. Tero, 25 te Antwerpen. Tamo, 24 200 m. NO. Rio Grande. Tankhaven, III, 24 te Sungeigerong verw. Tjitjalengka, 24 v. Makassar n. Djakarta. Triton, 21 n. Philadelphia. Tabinta, 26 te Belawan verw. Talisse, pass. 25 ten Z. Kreta. Tawali, 25 v. Djakarta te Semarang. Teiresias, 26 te Soerabaja. Tiba, pass. 25 Kan. Eilanden. Tjibesar, 25 v. Mombassa n. Dar es Salaam, Ternate, 26 te R'dam. Tjisadane, 26 te Santos verw. Tomori, 25 v. R'dam n. Melilla. Uni, 18 te Porto Padre. Utrecht, 22 v. San Francisco n. Los Angeles. Volendam, 25 te Quebec verw. Van Riebeeck, 25 v. Singapore te Belawan. Veendam, 5 Juni v. R'dam te New York verW. Waterland, 25 te Montevideo verw. Weltevreden, 24 te Singapore. Wieldrecht, 24 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Wcsterdam, 28 aan Hoek v. Holland verw. Willem Ruys, vertr. 25 ca. 15 u. v. R'dam Djakarta. Waiwerang, pass. 23 ten O. Madura eil. Westerdam, 24 900 m. O.t.N. Kp. Race, Woensdrecht, 24 bij Aden. Waal, 26 verw. te Port au Prince. Willemstad, 1 Juni te A'dam verw. Zijpenberg, 24 v. Freetown n. IJmuiden. Zaan, 24 v. A'dam n. Stugsund. Zeeland, verm. 31 v. New York n. Djakarta. Repatriërenden-, emigranten- en passagiersschepen. Cameronia, verm. 21 Juni v. Djakarta n. R'dam, alwaar 19 Juli verw. Cheshire, 28 te A'dam verw. Fairsea, 5 Juni te A'dam verw.. Goya, 14 Juni te R'dam verw. Groote Beer, verm. 26 v. A'dam n. Sydney, al* waar 29 Juni verw. Johan v. Oldenbarnevelt, verm. 26 v. Djakarta n. A'dam, alwaar 20 Juni verw. Kota Inten, 25 v. Djakarta en 21 Juni te R'dam verwacht. Oranje, 31 te A'dam verw., verm. 8 Juni v- A'dam n. Madeira via Lissabon. Sibajak, 15 Juni te Melbourne verw. Strathaird, 31 v. Londen te Sydney verw. Strathnaver, 14 Juni v. Londen te Sydney verft Willem Ruys, 15 Juni te Djakarta verw.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 12