UNO-troepen trekken Noord-Korea binnen voor „de beslissende slag" a Brits beroep op het Internationale Hof tot arbitrage in olie-kwestie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Frans en wij De prijzen zullen blijven stijgen, inflatiegevaar wordt steeds groter Sll-. HET WEER AFGEBEELD Weerbericht Verzet der Noordelijken is goeddeels gebroken Korea-vrijwilligers vertrokken Weer pseudo-vogelpest Socialist Körner president van Oostenrijk Overeenstemming in Irak over olie-vergoedingen Wallenberg weet van niets Sombere verwachtingen voor Europa Laatste vredesvoorstellen voor Korea op komst" Taxi-chauffeur mishandeld Indonesische regering wil hervormingen invoeren Het woord is aan Washington adviseert Perzië opnieuw tot onderhandelingen 65e JAARGANG No 26 9 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij''Zuïder Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 2 8 MEI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 127 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh, op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman BIJ DE EINDEXAMENS in 1950 heeft zowel op de H.B.S.'en A en B als op je Middelbare Meisjesscholen van alle vakken het Frans de slechtste resultaten opgeleverd. Dertig of veertig jaar geleden gaven de resultaten in deze taal niet over de gehele linie aanleiding tot klachten. De Groene Amsterdammer, de huidige toe stand besprekend, meerit dat men de oor zaak niet in de verdwijning van het Frans van de lagere scholen moet zoeken, want dat is theorie: in de praektijk hebben de meeste kinderen bij het Middelbaar Onder wijs er nog" wèl les op de lagere scholen in gehad. Aan luiheid of mindere be kwaamheid van leraren ligt het niet; ook de veronderstelling, dat de leerlingen min der intelligent zouden zijn dan vroeger heeft geen zin, want dan zou dat ook in andere vakken moeten blijken. Verandering in het maatschappelijk milieu waaruit cle leerlingen komen (al zijn er nog veel te weinig uit de arbeidende klasse bij) acht de Groene een meer Steekhoudende ver klaring. Vroeger kon de leerling thuis veelal „terugvallen" op een behoorlijke kennis van het Frans bij zijn ouders;-nu kennen veel ouders van leerlingen der middelbare scholen geen woord Frans. Is een andere onderwijs-methode bij het Frans gewenst? Deze vraag oppert de Groene, zonder er nader op in te gaan. Het artikel besluit met de woorden: „Maar in tussen gaat het Franse element in onze cultuur op schrikbarende wijze achteruit". Dat het verschijnsel schrikbarend is wordt hier tenvolie beaamd. Ons volk heeft zich sinds eeuwen toe gankelijk vertoond voor verschillende bui tenlandse cultuur-invloeden. Dat de Franse invloed daarbij van machtige betekenis is geweest en dat wij er veel aan danken weet ieder, die ooit aandacht aan deze dingen heeft geschonken. Waarom doet zich nu bij de jeugd zulk een inzinking voor? Ge moet dit wel beperken tot de jeugd, want bij ouderen is er juist in de laatste jaren weer een zeer uitgesproken op leiding waarneembaar. Daarvan getuigt de belangstelling zowel voor de vele Franse conférences, die in ons land gehouden wor den als voor de cursussen van de „mission culturelle" in onze grootste steden. Maar nu de jeugd. Een docent in de Franse taal, wiens oordeel ik gevraagd heb en die langdurige ervaring bezit, be vestigt dat het veel moeilijker is om er goede resultaten bij het M.O. mee te be reiken dan vroeger. Met het argument van het andere milieu, waaruit nu zoveel leer lingen komen, stemt hij in: dat doet zeker invloed gelden. Maar er is meer. Als Romaanse taal, het sterkst afwijkend van de onze, is Frans onder de moderne talen bij het middelbaar onderwijs altijd de moeilijkste geweest. Het streven om deze moeilijkheden te overwinnen wordt door verscheidene factoren belemmerd. Er is een vervlakking, die bij veel leerlingen voorkeur voor uitsluitend-practische over wegingen in de hand werkt.(Wat heb je nou aan zo'n taal.) De Angelsaksische invloed, zowel de Amerikaanse als de Engelse, is sterk toegenomen; bij de jeugd wordt die bevorderd door gemakkelijk te begrijpen muziek, gemakkelijk-leesbare boeken, ge- makkelijk-leesbare tijdschriften en door sport Tegenover de politieke betekenis, de macht vooral van Amerika, is de Franse sterk verminderd. Niets heeft zo'n succes als succes, zegt een Engels spreekwoord. Wie hier spreekt als oud-leerling van ruim veertig jaren her (met de bijvoeging dat hij thuis sterk werd aangemoedigd in belangstelling voor het Frans) moet ge tuigen dat het toen op school ook zwaar viel. Maar wij leefden wel tenminste: de meesten van ons in een sfeer van be wondering voor de Franse geest en de Franse taal. Die hielp ons ook de gêne, de verlegenheid om er ons in uit te drukken, te overwinnen toen wij voor het eerst in Frankrijk kwamen, dat ons steeds en te recht was voorgehouden als een land van bij uitstek hoge beschaving en cultuur. Als politieke en machtsfactor stond het in onze jonge waardering op één lijn met Duitsland en Engeland, als beschavingsfactor hoger. Amerika was ver weg, enigszins onwaar schijnlijk en totaal afgezonderd van Europa. Wie aan de moeilijkheden met het Frans in die oude tijd denkt kan gemakkelijk be grijpen dat zij zwaarder wegen voor de tegenwoordige jeugd, omdat die groten deels niet voelt hetgeen ons aanspoorde. Omdat zij bovendien naast die Engelse belangstelling, die zo gemakkelijk ligt om dat zij mede-Noorderlingen geldt, het succes en de wereldmacht der Amerikanen heeft zien groeien. Daar valt voor een jonge mens veel aan te verwerken. Het is niet gemak kelijk over te schakelen naar een belang stelling, die eigenlijk uitsluitend cultureel gegrond moet zijn en die vergt: extra in spanning om de logica en de zuivei-heid- van-vonp in het Frans meester te worden, zelfoverwinning om eigen linksheid de baas te worden in het contact met Franse hoffelijkheid, gratie, zwier en zelfs in de wonderlijke welluidendheid, klaarheid en sierlijkheid van de taal. De Noorderling beeft zijn bijzondere qualiteiten; vaak is hij trouwens van mening dat die de Franse overtreffen. Maar sierlijkheid en flonke rende levensvreugde kenmerken hem even- win als die gemakkelijke en snelle wel sprekendheid, de Fransman veelal eigen. Het is dus, geloof ik, in deze tijd niet zo moeilijk te verklaren dat het miclclelbaar onderwijs geen goede resultaten in de Franse taal boekt. Maar het zou volkomen verkeerd zijn dit gelaten te aanvaarden. Daar liggen zo grote schatten voor ons in de Franse taal, de Franse cultuur, de Franse geest, dat ons volk deerlijk verarmen zou a's het jonge geslacht ervan vervreemdde. Frankrijk heeft ons te allen tijde gaven 'e schenken, die geen ander land ons schenken kan. Wie gelooft in een Europese staatkundige Unie, die komen moet en komen zal, voorziet geen blijvende ver vreemding van Frankrijk. Eer het tegen deel: Altijd hebben trouwens bepaalde buitenlandse cultuur-invloeden hun perio den van stijging en van daling in ons land gekend. Dat is niet nieuw. De steeds nauwer wordende Europese aaneensluiting 's nu tegenover die jonge mensen, die al leen maar zakelijk vragen: „Wat heb ik eraan?" een argument van grote en door slaande betekenis. Gij zult nieuwe verhou dingen beleven; gij zult uw kennis van Frans en van Frankrijk in een nabije toekomst 2eer nodig hebben: pas op dat gij straks riet mgt de moncl vol tanden 'staat en denken tnoet: „wat ben ik stom geweest". TOKIO (Reuter) De verbonden troe pen zijn Zondag met een sterke legermacht Noord-Korea binnengetrokken, teneinde te trachten de terugtrekkende Noordelijke legers een beslissende slag toe te brengen. Amerikaanse troepen veroverden Hwats- jon. Zij pogen hierdoor de ontsnappings route der Noordelijken in de belangrijke sector van het centrale front af te snijden. Vandaag hebben de troepen van de UNO in Korea opnieuw vorderingen gemaakt en meer dan 2.000 Noordelijken gevangen ge nomen. Het grootste aantal gevangenen werd binnengebracht ten Noord-Westen van Tsjoentsjon, waar een omsingeld com munistisch regiment een vergeefse poging deed om uit te breken. In het gebied ten Noorden en ten Noord- Oosten van Oeidjongboe aan het Westelijke front vorderden de verbondenen acht kilo meter. In het gebied ten Noord-Oosten van Tsjanggori werd een zelfde terrein winst geboekt. In het Westen staken Maandag opnieuw Zuid-Koreaanse ver kenningseenheden de Imdjin over. In de centrale sector werd slechts lichte tegenstand ontmoet. Volgens het commu niqué van het achtste leger trokken de ge allieerden in het gebied ten Noord-Westen van Tsjoengtsjon ongeveer vijf kilometer op. Grote hoeveelheden uitrusting werden buitgemaakt. In de Oostelijke sector van het centrale front zetten de communisten hun vertra gingsgevechten ten Noorden van het her overde Hionni en in het gebied van Indje voort. Zondag werd gemeld: Grote groepen der verbonden legers trek ken thans aan het centrale en Oostelijke front over de 38ste breedtegraad en zetten 150.000 man na, die zich ordeloos terug trekken. Twee Amerikaanse pantsercolon nes zijn op het Oostelijke front bezig een 55.000 man van de tegenstander door een omtrekkende beweging in te sluiten. Het tegenoffensief van het achtste leger vertoonde nog geen inzinking ondanks de stromende regen, die de laatste 2 uur de wegen en paden langs het front in een modderpoel heeft herschapen. Volgens Reuter hebben dit weekeinde voor het eerst in de Koreaanse oorlog grote groepen Chinezen zich overgegeven aan de Zuid-Koreanen en Amerikanen. Van een groep van 150 man leden'velen aan pokken en schurft. De meesten hadden gedurende zes dagen op gras geleefd, aldus Reuters correspondent. A F P meldt, dat een Amerikaanse ge vechtsgroep de stad Indje, in de centrale 'frontsector is binnengedrongen, na in de afgelopen 24 uur veertig kilometer te zijn gevorderd. Amerikaanse en Nederlandse eenheden zijn Hionni, dat ten Zuiden van de 38ste breedtegraad in het Westelijke gedeelte van de Oostelijke frontsector is gelegen, bin nengerukt. Zij ondervonden slechts, lichte tegenstand. Hedenochtend werd nog gemeld: Duizenden Noordelijken, die zich in een tang bevinden op de weg naar Hwatsjon en Indje zijn door vliegtuigen der verbonde nen en artillerie bestookt. De hoofdwegen liggen bezaaid met lijken van mensen en dieren en met vernielde voertuigen. De Zuid-Koreanen trokken Hyonni der tien kilometer vooi'bij en ondervonden ge ringe tegenstand, doch aan de Oostkust deed de tegenstander een hevige aanval in bataljonssterkte om zich strijdend een weg naar het Noorden te banen. Zaterdagavond omstreeks kwart over elf is het Amerikaanse troepentransport schip „General Langfitt" uit Rotterdam naar Korea vertrokken met Nederlandse en Belgische aanvullingsdetachementen. Het Nederlandse detachement, bestaan de uit zeven officieren, 30 sergeants en 127 manschappen staat onder bevel van kapitein J. H. Luykenaar, het Belgische, bestaande uit zeven officieren,30 sergeants en 154 manschappen, onder bevel van kapitein Ph. Moulart. In Oostzaan is weer een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. De ge hele pluimveestapel, 850 kippen, van de heer De Boer aan het Zuideinde is ver nietigd. De burgemeester van Oostzaan heeft een z.g. ophokgebod uitgevaardigd. Dit geldt ook voor honden en katten. WENEN (Reuter). De candidaat der Oostenrijkse socialistische partij, dr. Theo- dor Körner, is Zondag bij tweede stemming tot president van de Oostenrijkse federale republiek gekozen. Op Körner zijn 2.172.806 en op zijn mededinger dr. Heinrich Gleiss- ner, de candidaat der katholieke volks partij, 2.004.290 stemmen uitgebracht. Er waren 188.031 stemmen ongeldig. In totaal zijn 4.365.127 stemmen uitge bracht. 96 procent der Oostenrijkse kiezers heeft gestemd (er bestaat stemplicht in Oostenrijk). In Oostenrijkse parlementaire kringen meent men dat de nieuwe president om streeks 20 Juni zal worden beëdigd. Vol gens de parlementaire werkwijze zal het Oostenrijkse kabinet dan zijn ontslag in dienen. De nieuwe president zal vervol gens de leider der grootste parlementaire partij, dr. Leopold Figl, het hoofd der (ka tholieke) volkspartij met de vorming van een nieuwe regering belasten. Men meent in Oostenrijkse politieke kringen algemeen dat de huidige regeringscoalitie van ka tholieken en socialisten, ondanks de zeer scherpe wederzijdse verwijten tijdens de verkiezingen, zal worden voortgezet. Ook worden er geen wijzigingen in het kabinet verwacht. Dr. Körner is gekozen met behulp van vrijwel alle stemmen der communisten en de helft van die aanhangers der rechtse onafhankelijke liga, die hun stembiljetten niet van onwaarde hebben gemaakt. Door de Zeil- en Roeivereniging Hollandiate Alphen a.d. Rijn werden Zondagmiddag nationale wedstrijden georganiseerd op het Brasemermeer. De Drakenklasse in actie. De premier van Irak heeft Zaterdag in de Senaat verklaard, dat de Iraakse rege ring in principe tot overeenstemming met de (Engelse) Iraakse petroleummaat- schappij is gekomen inzake de oliever goedingen. Op grond van de nieuwe overeenkomst zullen de vergoedingen, die Irak zal krij gen, hoger zijn dan die aan Saoedie- Ara'oië en niet minder dan de vergoedin gen, welke Perzië thans ontvangt, aldus de premier. De Zweedse bankier Wallenberg heeft Zondag met stelligheid ontkend dat er enige waarheid schuilt in de berichten vol gens welke hij als bemiddelaar gefungeerd zou hebben bij het te bevoegder plaatse doorgeven van Sovjet-Russische „vredes voorstellen" inzake Korea. GENÈVE. (Reuter). In een rapport over het vraagstuk der inflatie zegt de economische commissie voor Europa van de UNO, dat Europa verwachten kan, dat de kleinhandelsprijzen zullen stijgen, in sommige gevallen met nog meer dan waarmede zij reeds gestegen zijn. Sedert de herfst van 1950 hebben rege ringen, handelaren, fabrikanten en ver bruikers in Europa hun best gedaan om goederen en grondstoffen te hamsteren, waarvan verwacht werd, dat zij schaars zouden worden of in prijs zouden stijgen. Deze speculatieve vraag is een belangrijke factor geweest die de reeds stijgende prijzen verder omhoog dreef. Zo lang de winsten en prijzen van verbruiksgoederen blijven stijgen moeten nieuwe loonsver hogingen verwacht worden, die op haar beurt de productiekosten hoger doen worden. Aan de opwaartse beweging van de binnenlandse prijzen en inkomens is dus in geen geval reeds een eind gekomen en zelfs wanneer de buitensporige prijzen van grondstoffen een daling blijven ver tonen en de primaire prijzen zich stabili seren, moet verwacht worden, dat de op waartse prijsbeweging in Europa zal aan houden. In het rapport wordt opgemerkt, dat over het algemeen het inflatievraagstuk het ernstigste is in landen, die grotendeels van invoer afhankelijk zijn. Er worden cijfers in het rapport genoemd, waaruit blijkt, dat de verhouding van de invoer tot het nationale inkomen het hoogste is in Nederland en Noorwegen (50 procent). In een speciale afdeling van het rapport worden de positie en de moeilijkheden van elk land afzonderlijk behandeld. Teneinde het opkomend getij van in flatie te keren dringt de economische com missie voor Europa aan op een drastische opwaartse herwaardering van de Euro- Dat zou ik tot hen willen zeggen. Mét de verzekering: gij zult er uw geest mee verrijken in een mate, waarover gij ver baasd zult zijn. En verheugd. R. P. pese valuta's tot gemakkelijk aangepaste wisselkoersen. Maar zo nodig moet daarin ommekeer gebracht kunnen worden en het dient gepaard te gaan met meer bin nenlandse versoberingsmaatregelen. De commissie zegt, dat een gemeen schappelijke actie tot het in belangrijke mate herstellen van de dollarwaarde van de Europese Valuta's op radicale wijze de invoerprijzen zon verlagen zonder dat dit noodzakelijkerwijze aan de export schade zou behoeven te doen. Appreciatie der valuta zou aldus inflatie tot staan kunnen brengen en de betalingsbalans verbeteren. In het rapport wordt verder gezegd, dat de valutapolitiek soepel dient te zijn en wordt opgemerkt, dat door de poging om onmiddellijk na de oorlog onbuigzame wisselkoersen vast te stellen, alvorens een voldoende mate van stabiliteit op het ge bied van productie en handel in de we reld was ingetreden, de Europese landen op onnodige wijze beroofd werden van een van de beste middelen tot aanpassing van hun binnenlandse economische leven aan de omstandigheden in het buitenland. De noodzakelijke combinatie van maat regelen omvat een fiscale politiek, die zowel ten doel heeft hogere belastingen een tegenwicht te doen vormen tegen de grotere defensieuitgaven en het voorko men van onnodige inflatie van winsten, een investeringspolitiek, die er op gericht is niet-essentiële kapitaalsuitgaven te voorkomen en hamsteren te bestrijden en tenslotte een nationale loonpolitiek, die weet te bereiken, dat een overeenkomst tot stand komt om geen nieuwe algemene loonsverhogingen in te voeren, vooraleer de prijssstabilisatiepolitiek in haar geheel aan een onderzoek kan worden onderwor pen. De invloed van zelfs maar een be scheiden appreciatie van de Europese valuta's zou er toe bijdragen deze spiraal van stijgende prijzen en inkomsten te doorbreken, een meer drastische herzie ning zou mogelijk een deel van de in liet verleden veroorzaakte schade kunnen goedmaken. Lake Success verwacht: LAKE SUCCESS (Reuter). „Te Lake Success heerste Zondag de verwachting, dat de Chinese en Noord-Koreaanse „volksre publieken" binnenkort voor het laatst de kans zal worden geboden de Koreaanse oorlog door een „staakt-het-vuren" rond om de 38ste Breedtegraad te eindigen. Het is nog niet duidelijk via welke organen der gelijke vredesvoorstellen zouden worden gedaan", zo meldt Reuters correspondent bij de U.N.O. Michael Fry. Hij voegt hieraan nog toe: „Het verluidt, dat de U.N.O. in dat geval drie voorstellen zal doen: Een onmiddellijk staken der vijandelijk heden aan alle Koreaanse fronten. Het scheppen van een 35 kilometer brede bufferzone langs de gehele 38ste Breedte graad. Het uitschrijven van een conferentie onder auspiciën van de U.N.O., waarop het tot stand komen van een verenigd on afhankelijk Korea zou moeten worden be sproken. De verklaringen, welke hoge Amerikaan se militaire leiders hebben afgelegd bij het onderzoek dat door de verenigde senaats commissies voor de buitenlandse betrek kingen en de strijdkrachten is ingesteld naar de omstandigheden, waaronder gene raal MacArthur is ontslagen, en de com mentaren van hoge functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben aangetoond, dat de houding der Verenigde Staten thans veel onverzet- telijker is dan enkele maanden geleden. Militaire deskundigen te Lake Success zijn er geenszins van overtuigd, dat de Chi nese communisten inderdaad bereid zijn vredesbesprekingen aan te vangen. Zij wij zen op de aanwijzingen die er zijn, dat de Chinezen voorbereidingen treffen om, met behulp van meer gevechtswagens en vlieg tuigen, de verbonden strijdkrachten op nieuw aan te vallen. Sommige diplomaten te Lake Success zijn de mening toegedaan, dat het communisti sche China en de Sovjet-Unie in Korea slechts een uitputtingsoorlog willen voeren, daarbij tevens voorbereidingen treffend voor nieuwe aanvallen in andere delen dei- wereld. Een 21-jarige schilder uit Breda wordt in arrest gehouden door de Zaanse politie. Hem zal een poging tot zware mishande ling met voorbedachte rade ten laste wor den gelegd, omdat hij een Amsterdamse taxichauffeur enkele vuistslagen heeft toe gediend. De Bredanaar en een vriend, een 20-ja rige Amsterdamse expeditieknecht vroegen zonder een cent te bezitten de chauffeur van een taxi hen van Amsterdam naar Zaandam te brengen. Zij hadden tevoren algesproken, dat de schilder de chauffeur zou overvallen. De chauffeur sloeg echter terug, waarna de passagiers de vlucht namen. Zij renden het terrein van de Artil lerie-inrichtingen op en vielen in handen van de terreinpolitie, die hen naar het Zaandamse politiebureau overbi-acht. Haak in-bazar bracht ƒ83.000 op De opbrengst van de in de hoofdstad gehouden Haak in-bazar, die ruim 50.000 bezoekers heeft getrokken, bedraagt 83.000. Een aantal onverkochte grote stukken zullen over enkele weken publiek j worden geveild. DJAKARTA (Aneta). De regering- Soekiman heeft hedenochtend in het par lement een regeringsverklaring afgelegd, waarvoor zij het vertrouwsvotum van het parlement zal vragen. Betreffende de be trekkingen lussen Nederland en Indonesië wordt in deze verklaring gezegd: „De regering zal de betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland opnieuw overwegen op grondslag van de RTC-overeenkomsten, geheel in harmonie met de wensen en ver langens van het volk. Het is haar doel de atmosfeer te ver heldéren in het belang van beide partijen en te geraken tot een samenwerking op een basis, zoals gewoonlijk wordt toegepast tussen twee onafhankelijke en souvereine staten. De nationale eis van Indonesië met betrekking tot Nieuw-Guinea blijft van kracht". De regeringsverklaring begint met erop te wijzen, dat de Indonesische idealen al leen verwezenlijkt kunnen worden als er veiligheid heerst, die tot eerste punt van het regeringsprogram is gemaakt. Bij het streven naar veiligheid dient in bepaalde dringende behoeften op sociaal-economisch terrein voorzien te worden. „De regering zal elke organisatie, welke zich gedraagt als een staat in de staat als opstandig beschouwen, onverschillig of zij van buitenaf of van binnenuit is ontstaan". Betreffende de welvaart wordt in de regeringsverklaring gezegd: „De regering Robert Schumann: Alleen hij, die afkeuring op prijs weet te stellen, is met lof gebaat. streeft naar het verbeteren van het sociaal en economisch leven van het volk op korte termijn. Zij is vóór het herleven en stimu leren van volkscoöperaties. Bij het opbou wen van een nationale welvaart dient de economische structuur van het land in het oog te worden gehouden en vooral de rol van het buitenlandse kapitaal. De eerste taak van de buitenlandse ondernemingen is de welvaart te verhogen en de nationale belangen in het oog te houden. De regering heeft het voornemen ondernemingen te nationaliseren, welke belangrijk zijn voor land en volk zoals de Javasche bank. Er dienen maatregelen genomen te worden om het tekort aan deskundig personeel te bo ven te komen. De regering heeft het voornemen een landbouwwet te doen vaststellen, particu lier grondbezit terug te kopen en het zo nodig te onteigenen. Zij heeft het voorne men een wet in te dienen, welke de ont eigening vergemakkelijkt. Er zijn regelin gen in voorbereiding om de landbouw- reehten van de ondernemingen te vernie tigen, indien deze ondernemingen niet vol doen aan de door de regering gestelde voor waarden, of als opheffing van die rechten nodig wordt geacht voor het verkavelen van de grond onder de boeren. De Engelse regering en de Anglo-Iranian Oil Company hebben gelijktijdig doch in afzonderlijke nota's een verzoek gericht tot het Internationale Hof van Justitie in Den Ilaag om Tcrzië te bewegen de arbitrage van dit Hof te aanvaarden in de olie kwestie. Intussen heeft de Amerikaanse re gering opnieuw een stap gedaan bij de Per zische regering. In een aide mémoire werd de Perzische regering met nadruk gewezen op de belangstelling die Washington voor de olie-controverse koestert en opnieuw werd geadviseerd door onderhandelingen tot een oplossing te komen. In het Perzische parlement neemt de openlijke critiek op de premier die ziek in bed ligt toe. In een bewogen zitting werden krasse beschul digingen aan zijn adres geuit door tegen standers van de olie-nationalisatie, van wie een zelfs luide uitriep dat zijn leven be dreigd wordt door „moordenaars van het nationale front". „Géén arbitrage" Kazem Hassibi, vei'tegenwoordiger van het ministerie van Financiën in de „raad voor de nationalisatie der Perzische olie industrie", heeft in een onderhoud van bijna drie uur met een correspondent van Reuter verklaard dat Perzië niet zal toe stemmen in een scheidsrechterlijke uit spraak door „welke onpartijdige rechter of welk internationaal lichaam ook, zelfs niet wanneer het geschil aan de Veiligheids raad zou worden voorgelegd". „Neutrali teit", aldus Hassibi, „bestaat in deze we- wereld niet meer". Hassibi beschuldigde de Brits-Iraanse olie-maatschappij van „balansvervalsing". Hassibi zeide verder dat twintig duizend arbeiders van de „Anglo-Iranian" in holen in de grond leven. „Zelfs de tienduizend, die wonen in huizen der maatschappij, zien hun woningen omringd door open goten, die èn als riolen, èn voor de voor ziening van drinkwater dienen" verklaar de hij. Stormachtige tonelen Tijdens een stormachtige bijeenkomst van de Perzische Tweede Kamer beschul digde de afgevaardigde Gholam Reza Fol- ladwand de Perzische regering van „intimi datie en het gebruiken van terreurmetho den". Vervolgens wendde hij zich tot een lid van het nationale front en riep: „Ik weet dat je moordenaars mij achterna zul len zitten, maar ik ben niet bang. Jullie hebben je olie-nationalisatiepolitiek met de hulp van die moordenaars doorgedreven. Generaal Razmara is vermoord, omdat hij tegen de nationalisatie was gekant. Maar zijn regering was beter dan die van Mossa deq, want Mossadeq regeert door geweld. Mossadeq en zijn handlangers organiseren massa-bijeenkomsten, waarop zij zeggen wat zij willen. Doch zij pogen anderen de mond te snoeren". Andere afgevaardigden namen deel aan de aanval op premier Mossadeq. Een groot aantal afgevaardigden verliet het parle mentsgebouw, zodat, toen er moest worden gestemd over een door de regering inge diend wetsontwerp, strekkend tot verlen ging van de voor het voornaamste centrum der olie-industrie afgekondigde krijgswet, het quorum niet meer aanwezig was. De Perzische premier Mossadeq lag te bed, toen de Britse ambassadeur, Sir Fran cis Shepherd, hem Zondag bezocht. De pre mier had koorts. In de bespreking van een uur, zo verluidt, trachtte Shepherd cle pre mier te overreden toe te staan, dat een Britse officiële missie naar Perzië komt om het oliedispuut te bespreken. Zulks was door de Britse minister van Buitenlandse Zaken voorgesteld. Naar verluidt toonde de Perzische premier geen bereidheid met het voorgestelde compromisplan in te stemmen. Amerikaanse „aide mémoire" De Amerikaanse ambassadeur, dr. Henry Grady, heeft persoonlijk aan de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Baqir Kazemi, een aide mémoire overhandigd, waarin gezegd wordt, dat Amerika een „diep en gerechtvaardigde" belangstelling heeft voor het Perzisch-Britse dispuut. Het memorandum betreurt de inhoud van een nota van Kazemi van 21 Mei, waarin de Verenigde Staten er van beschuldigd wor den zich met de Perzische binnenlandse aangelegenheden te bemoeien. „De ernstige controverse tussen Perzië en Groot-Brittannië", aldus de aide mémoire, „zou mogelijk de eenheid der vrije wereld ondermijnen en deze ernstig verzwakken. Amerika is met de twee landen door sterke vriendschapsbanden verbonden en .heeft blijk gegeven van zijn ernstige belangstel ling voor het welzijn van beide. Amerika heeft bij beide partijen aangedrongen op gematigdheid en heeft zich niet met bijzon derheden ingelaten. Door onderhandelingen zou men tot een overeenstemming kunnen komen welke tegemoet zou komen aan de wens van het Perzische volk om het beheer over zijn eigen hulpbronnen uit te oefenen en tevens de wettige Britse belangen zou beschermen, terwijl voorts de ononderbro ken stroom van Perzische olie naar de we reldmarkt verzekerd zou zijn. Een derge lijke oplossing zou niet slechts van belang voor het welzijn van beide partijen zijn, doch ook voor de gehele vrije wereld". De depressie, die Zaterdagmiddag en -avond in ons land flinke regenbuien veroor zaakte, trok in' de loop van Zondag over Engeland en is nu bij de Zuid-Westpunt van Engeland aangekomen. Een nieuwe storing trok het afgelopen etmaal van Zuid-Frankrijk uit naar het Noorden en bracht vannacht en hedenochtend in Zuid- Limburg overvloedig regen, terwijl ook elders in het Zuiden flinke hoeveelheden regen vielen. De regenzone trekt van daag verder in Noordelijke richting over ons land en wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk, die la ter het weer in ons land zal gaan beïn vloeden. Tussen IJsland en Noorwegen bevindt zich nog steeds een gebied van hoge luchtdruk. Een uitloper hiervan strekt zich nu uit naar het zeegebied ten Westen van Ierland. ^iprt.T.-SEW.: ©ZWAAR SEW ©GEHEEL BEW' S' MIST, 'SNEEUW 'REGEN ;r MOTREGEN"" A HAGEL V BUIEN R ONWEER /^TEMPERATUUR - 1005 ISOBAAP ;8S È'ANC(JlJKp! .NEERSLAG:-;..: GEBIED A' CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN - PRONT - TUSSEN "LUCHT VAN, VEPSCHILLENDE HERKOMST ViSTAN&,yAN>DlT TEKEN;GEEET. DE'^WINDfilCMpNG .dAAN"-"!E.QEfiB/ME'tfÉ» OWARSSVTR'E&P: is EÉN-WIND - SNELHEID VAN VIJF METERiPE'P'iSECONDE'. «XxxDOOocnnrxxvYrrxxxTOonnnc xxxxrriofjnoonrrrinnor rwoooo WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en in de nanacht in de Noordelijke helft van het land hier en daar nevel of mist. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tus sen Zuid en West. Weinig verande ring in temperatuur. 29 Mei Zon op 4.30 uur. onder 20.45 uur Maan op 2.01 uur, onder 14.07 uur Hoog en laag water in IJniuiclen Maandag 28 Mei Hoog water: 9.43 en 22.18 uur. Laag water: 5.01 en 17.36 uur. Dinsdag 29 Mei Hoog water: 10.54 en 23.27 uur. Laag water: 6.07 en 18.49 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1