.VAN BREEMEN WEK DE GAL IN UW LEVER OP Een sanatorium te Heemstede Prins Bernhard sprak over zijn goodwill-reizen De radio geeft Dinsdag -bed is ook voor U ideaal! Q Wereldnieuws PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR MAANDAG 2 8 MEI 19 51 „Politieke structuur in Argentinië is heel anders dan het regiem van Hitler en Mussolini" Schipper ensceneerde een roofoverval Korea-vrijwilligers geridderd Weer georganiseerd overleg in ambtenarenzaken Tibet ingelijfd als Chinees gewest Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Zal plaats bieden voor ruim 300 patiënten voor Tilburg eind Mei vrij van pokken Visser in het IJselmeer voor de ogen van zijn broer verdronken Heringa Wathrich Gemeenteraadsverkiezing in Noord-ltalië K.A.B. herdacht uitvaardiging van Pauselijke encyclieken HOOFDPIJN! Uit! 2 ADVERTENTIE O o „Noch de regering, noch ik hebben zich gerealiseerd wat men op goodwill-reizen als ik vorig jaar en dit jaar heb gemaakt kan doen. De relaties, die op een dergelijke reis verworven kunnen worden, zijn beter dan de beste ambassadeur die ooit kan hebben, omdat hij een officiële positie be kleedt. De beide reizen hebben geleerd, dat dit voor mij veel gemakkelijker is". Dit zei Prins Bernhard tijdens een lezing, die hij hield op de algemene jaarvergade ring van „Nederland in den vreemde" te Utrecht. De Prins sprak ook over de landen, die hij tijdens zijn eerste reis heeft bezocht: Venezuela, Brazilië, Curacao, Suriname, de Nederlandse Antillen, Mexico en de Ver enigde Staten. „Brazilië is een rijk toe- komstland", aldus de Prins. „Verkeers moeilijkheden belemmeren echter de ex ploitatie, maar wanneer dit verkeerspro bleem zal zijn opgelost, zal Brazilië een buitengewoon interessant land zijn". Venezuela noemde de Prins een land met een eenzijdige economische structuur. Wanneer er moeilijkheden zijn met de olie-export, is onmiddellijk de gehele economie van het land in de war. Er zijn echter voor Nederlanders veel immigratie mogelijkheden. Ook op ander gebied zijn er kansen, want er moeten schepen wor den gebouwd en havens worden aangelegd. Helaas zijn enkele opdrachten, die Ne derland heeft kunnen krijgen niet door gegaan, omdat de Nederlandse bedrijven deze niet konden uitvoeren. „De drie landen, die ik dit jaar heb be zocht, hebben een zeer verschillend regiem. In Uruguay, dat naar Europese maatstaven het meest democratisch is, vertélde de president mij, dat men zelfs overweegt de ambten van president en vice-president af te schaffen en alle bevoegdheden aan de ministerraad over te dragen, hetgeen een unicum zou zijn". De Prins verklaarde met enige schroom naar Argentinië te,zijn gegaan, omdat van dit land gezegd werd, dat het een dictatoriaal regiem had. Dit is echter zeer meegevallen. De politieke structuur van dit land was anders dan hij had gedacht. Zij is zeker niet te verge lijken met het regiem van Hitler en Mus solini. Het is er zo en dat geldt voor de meeste Zuid-Amerikaanse landen dat de partij, die aan het bewind is, alle belangrijke posten bezet houdt, evenals in de Verenigde Staten, aldus de Prins. Van angst onder de bevolking heeft de Prins niets kunnen bespeuren. Ook zijn er Henri A. van Eijsden overleden Te 's-Gravenhage is de heer Henri A. van Eijsden Jr. in de ouderdom van 51 jaar plotseling overleden. Hij was' direc teur van „De Residentie-Operette" en verleende als journalist medewerking aan verscheidene bladen en periodieken. Henri A. van Eijsden was een neef van de bekende actrice Marie van Eijsden- Vink, die thans diep in de tachtig is. Reeds op jeugdige leeftijd voelde hij zich tot het toneel aangetrokken. Toen hij echter het spel van zijn tante zag, die tot de grootste toneelspeelkers van die tijd behoorde, schrok hij voor deze carrière terug en legde hij zich toe op de journalistiek. Tal van artikelen over toneel, film en klein kunst zijn er van zijn hand verschenen. Lange tijd is hij hoofdredacteur geweest van het damesblad „Elégance". ADVERTENTIE U znlt 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Platen. 15.10 Zang en piano. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Platen. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Sport. 18.24 Dit is leven. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Hier is Europa. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Philhar- monisch orkest. 21.10 Actualiteiten. 21.20 Koor en orgel. 21.50 Klankbeeld. 22.20 Opera. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22,45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9:00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Alt en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Promenade-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vroUw. 14.30 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Dansmu ziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Latijns-Amerikaanse mu ziek. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare orkest. 19.45 Humanisme en Religie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De Antwoordman. 21.30 Opera. 22.00 Goede moed. 22.15 Viool en alt-viool. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Omroep orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.30 Platen 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Concert 22,45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24,00 Platen. geen organisaties, die men met de Hitler- jeugd zou kunnen vergelijken. „Onze ex port naar Argentinië kan zeker groter worden", aldus de Prins. „Dit kan echter alleen worden bereikt als de Nederlandse zakenmensen er zelf heen gaan om zich op de hoogte te stellen.-De goodwill voor Nederland is er thans. We hebben er vele vrienden gemaakt. Op grond van deze vriendschap zijn grotere mogelijkheden voor Nederland ontstaan. Wanneer Neder landers daarheen willen gaan, zal de Prins hun gaarne gegevens ter beschikking stellen. In de Oudejaarsnacht werd in Gronin gen de schipper S. ernstig gewond op het dek van zijn schip, de Bonna II, gevonden. S. lag destijds met de Bonna II in het Hoendiep achter het schip van zijn ouders. Om half negen des avonds ging S. met zijn vrouw naar zijn ouders om Oudejaar te vieren. Tegen half een ging hij naar de kin deren kijken en keerde niet terug. Zijn vader ging kijken en vond zijn zoon be wusteloos en ernstig gewond op het dek van de Bonna II liggen. In de kajuit was alles overhoop gehaald. De kinderen en de scheepshond waren echter niet wakker ge worden. Het bleek, dat een portefeuille met 8 a 900 gulden was gestolen evenals een herencostuum, een overhemd en wat on dergoed. S. Verklaarde later, dat zich een dief aan boord had bevonden die hem had neergeslagen. Thans is echter aan het licht gekomen dat S. de roofoverval heeft geënscèneerd. Hij had aan een Zweed, die enige maanden op de Bonna II had gevaren, 400 geleend en geraakte in financiële moeilijkheden toen het geld niet terugbetaald werd. Op Oudejaarsavond enscèneerde hij de roof overval. Dat hij daarbij op het bevroren dek van zijn schip uitgleed en ernstig aan het hoofd gewond werd maakte de zaak nog waarschijnlijker. De schipper heeft thans een bekentenis afgelegd. De Koningin heeft posthuum benoemd tot ridder der vierde klasse der Militaire Willemsorde wijlen de soldaat J. F. Ket ting Olivier van het dienstvak van de Technische Dienst. Soldaat Ketting Oli vier heeft zich als vrijwilliger van het Nederlands detachement in Korea onder scheiden door uitstekende daden van moed, beleid en trouw in de nacht van 14 op 15 Februari 1951 bij Manyong nabij Wonjoe. Tot ridder der vierde klasse in de mi litaire Willemsorde is voorts benoemd ka pitein J. Anemaet, van het wapen der infanterie, die zich als commandant van een viertal bijeengegaarde pelotons van het Nederlands vrijwilligers detachement in Korea in de nacht van 14 op 15 Fe bruari 1951 bij Manyong nabij Wonjoe in de strijd onderscheiden heeft door uitstekende daden van moed, beleid en trouw. Hij leidde dit viertal door vorige gevechten oververmoeide pelotons wier moreel nog bovendien kort tevoren was aangetast door bestoking door eigen vlieg tuigen, ten aanval, waardoor een sleutel positie kon worden behouden. De regering heeft een beslissing geno men met betrekking tot het weer instellen van de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken. Zij zal onderwerp van beraadslaging 'zijn tussen de vertegenwooi'digers van de regering en van de vereniging van ambtenaren in de vergadering van de salariscommissie ad hoe, welke op 8 Juni zal worden gehou den. Verwacht wordt, dat na ontvangst van het advies van .deze commissie de wijziging van hoofdstuk 11 van het Al gemeen Rijksambtenarenreglement zal kunnen worden bevorderd, welke een noodzakelijke voorwaarde is voor de wederinstelling. Het te Heerenveen verschijnende Nieuwsblad van Friesland (Hepkema's Cou rant) staakt blijkens een mededeling in het nummer van Zaterdag zijn verschijning. Ook cls handelsdrukkerij wordt stopgezet. Radio-Peking meldde Zondagavond dat Woensdag te Peking een overeenkomst is getekend, welke voorziet in een „vreed zame bevrijding" van Tibet door de Chi nese communistische regering. De overeen komst werd gesloten na onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van Peking en van de „gewestelijke Tibetaanse regering Het sluiten van de overeenkomst werd Donderdagavond feestelijk gevierd. Mau Tse Toeng, de leider der Chinese commu nisten, was hierbij aanwezig en hield een toespraak. Radio-Peking meldt verder nog dat de Tibetaanse gewesten zelfbestuur zullen ge nieten. De „gewestelijke Tibetaanse re gering" zal het „bevrijdingsleger -der Chi nese volksrepubliek" helpen bij het bin nentrekken van Tibet. Het Tibetaanse volk „zal zich verenigen en de imperialistische invloeden in het land vernietigen". In de overeenkomst is bepaald dat het huidige politieke en bestuursstelsel van Tibet ongewijzigd zal blijven. De wereld lijke leider, de Dalai Lama en andere hoge functionarissen zullen hun posten blijven bekleden. De Panchen Lama, de geeste lijke leider, die sinds zijn benoeming op Chinees gebied heeft gewoond, en waar van bekend is dat hij met de communisten sympatiseert, zal zich naar Tibet begeven en daar zijn ambt uitoefenen. Voorts is bepaald dat „de Tibetaanse troepen zullen worden gereorganiseerd en in het Chinese volksleger opgenomen", het geen geschiedt om „in China en Tibet het zelfde militaire stelsel te verkrijgen". Verder zal een commissie voor militaire en bestuurszaken der Chinese communis tische regering in Tibet worden gevestigd, evenals een militair hoofdkwartier. Tenslotte wordt nog in de Chinees-Tibe- taanse overeenkomst verklaard dat „de Chinese regering zal helpen bij de poli tieke, economische en culturele heropvoe ding van het Tibetaanse volk en bij het tot ontwikkeling brengen van handel en in dustrie". ADVERTENTIE - v,. :oiornDü ür!' In een voorstel van B. en W. van Heem stede 'fehn de gërrfèentê'r'aad, Avaarin het college een crediet van 96.000 vraagt voof diverse uitbreidingen van* het elec- triciteitsnet, wordt gewag gemaakt van de vermoedelijke stichting van een sanato rium op de buitenplaats Eikenrode. Dit is de eerste officiële bevestiging van mede delingen dienaangaande, die wij reeds eerder publiceerden en waaromtrent wij thans het volgende kunnen bekend maken: De plannen tot stichting van dit sana torium gaan uit van de Stichting „Sole Mio" te Leiden, die na de oorlog een tij delijke behuizing vond in Noordwij k aan Zee. Deze stichting is door aankoop in het bézit gekomen van de buitenplaats Eiken rode, gelegen aan de Herenweg en de Prinsenlaan, die tot voor kort bewoond werd door de familie jhr. A. van de Poll. Deze buitenplaats, die ingesloten wordt door twee andere landgoederen, „Dennen heuvel" en „Hertenduin", meet ruim tien hectaren en bestaat uit hoogliggend, min of meer geaccidenteerd terrein, met een fraaie bosbeplanting. Terzake kundigen zijn van oordeel dat de terreinen zich voor de bouw. van een sanatorium uit stekend lenen omdat zij aan de Noord- en Oostzijden een natuurlijke beschutting hebben. Tot nu toe werden in ons land de sana toria bij voorkeur in de Oostelijke pro vinciën gebouwd; het overgrote deel van de Nederlandse bevolking en uiteraard dus ook het merendeel van de t.b.c.-pa tiënten, woont evenwel in het Westen des lands, zodat de patiënten ver van huis verpleegd moesten worden. In verband met de lange duur van een sanatorium- kuur gemiddeld vijftien tot achttien maanden leverde dit vrij ernstige be zwaren op, zowel voor de patiënten zelf als voor hun verwanten. Voor laatstge noemden vergt het bezoek aan de patiënt zoveel tijd en reiskosten, dat dit bezoek in de meeste gevallen tot hef allernoodzake lijkste moet worden beperkt. Voor de patiënten heeft dit het nadeel dat zij al te zeer losraken van het verband met hun gezin. Vandaar het nieuwere streven om ook sanatoria in het Westen te stichten, aangenomen natuurlijk dat voor het doel geschikte terreinen te vinden zijn. „Eiken rode" bleek in elk opzicht zulk een terrein te zijn. De bouwplannen, die voor een zeer groot deel al tot in details zijn uitgewerkt, voorzien in de stichting van een sanato rium, dat voor ruim driehonderd patiën ten plaats zal bieden. Dit aantal wordt door deskundigen als het optimale getal beschouwd: kleinere sanatoria zijn niet efficient te exploiteren, grotere evenmin, o.a. omdat zij noodzaken tot een verdub beling van de medische staf en het aantal verpleegsters. In totaal zullen vier pavil joens worden gebouwd, benevens een economie-gebouw, terwijl de kantoren zul len worden ondergebracht in de bestaande villa. Door de bouw zal in geen enkel op zicht het landschappelijk schoon van de terreinen worden aangetast. Zoals wij hierboven reeds vermeldden heeft de stichting Sole Mio de terreinen moeten aankopen. Daarnaast zal evenwel nog een zeer aanzienlijk bedrag vereist worden voor de bouw en de inrichting van de paviljoens. Verwacht mag worden, dat. het rijk overeenkomstig daarvoor reeds eerder vastgestelde richtlijnen 3/7 van deze kosten voor zijn rekening zal nemen. Voor de financiering van de resterende 4/7 zullen vermoedelijk enkele grotere gemeenten of combinaties van ge meenten worden ingeschakeld, die dan in de eerste plaats voor hun patiënten ruim te in het sanatorium zullen vinden. Met name is hierbij enerzijds sprake van Am sterdam, anderzijds van Leiden en om liggende plaatsen. In het sanatorium zul len patiënten van elke religie opgenomen kunnen worden. Zo zal bijvoorbeeld, of schoon de stichting Sole Mio van pro testantse huize is, zorg worden gedragen dat ook voor rooms-katholieke patiënten alle vereiste maatregelen ten opzichte van de geestelijke verzorging worden ge troffen. Tenuitvoerlegging van de plannen zal de gemeente Heemstede natuurlijk tot verschillende voorzieningen nopen. In to taal, dus patiënten, verplegend en ander personeel tezamen, zal de bevolking van Eikenrode uit vijf a zeshonderd personen gaan bestaan. Er zal door de gemeente niet volstaan kunnen worden met de bo venbedoelde maatregelen op het gebied van de electriciteitsvoorziening, maar ook de doortrekking van het hoofdstamriool tot De Glip zal dientengevolge urgent worden. MAANDAG 28 MEI Stadsschouwburg: „Verwikkeling in Grand Hotel" (Thalia), 8 uur. Rembrandt: „Duel met de dood", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De grote inzet", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het complot van het hou ten paard", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Road to Utopia", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Twee bolhoeden naar Londen", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Broederstrijd" en „De macht over leven en dood", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 29 MEI Stadsschouwburg: „Verwikkeling in Grand Hotel" (Thalia), 8 uur. Concertgebouw: Italiaans operaconcert, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Ericephalitis-patiënte overleden Sinds twaalf dagen hebben zich in Til burg geen nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Dë geneeskundige dienst ver wacht dat op 31 Mei het besmettingsgevaar als geweken kan worden beschouwd. Er worden nog vijftien lijders aan pokken in het ziekenhuis verpleegd. Tevens zijn daar opgenomen vijf perso nen die, na voor de eerste maal tegen pok ken te zijn ingeënt, encephalitis postvacei- nalis (hersenvliesontsteking) hebben ge kregen. Een van deze patiënten, een 22- jarig meisje uit Haaren bij Oisterwijk. is overleden. Tijdens een hevige onweersbui is Zater dagavond op het IJselmeer een roeibootje met twee vissers uit Oosterleek omge slagen, ten gevolge waarvan één der vis sers, de 41-jarige W. Kuiper, is verdronken. Nadat het bootje® was gekapseisd klom men de twee vissers, de gebroeders Kuiper, op de kiel en dobberden zo urenlang rond. Een van hen werd door de koude bevangen. Zonder dat zijn broer hem te hulp kon ko men gleed hij te water en verdronk. De andere broer is Zaterdagnacht om half twee nabij Wij denes aan land geko men. Het stoffelijk overschot van de ver dronkene is Zondagmorgen op dezelfde plek aangespoeld. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Zondag zijn tien millioen Italiaanse kie zers ter stembus getogen om de leden der gemeenteraden in 28 provincies in Noord- ltalië te kiezen. In de meeste van deze plaatsen hebben de communisten en hun politieke bondgenoten in de afgelopen vijf jaar het bewind in handen gehad. Zeven, partijen namen aan de verkie zingen deel, twee communistische en vijf anti-communistische. Alle partijen hadden hun verkiezings-propaganda gebaseerd op de worsteling tussen Oost en West. Het Vaticaan heeft, zoals gemeld, het bijna ge heel katholieke electoraat gewaarschuwd, dat het rampzalig zou zijn indien de ge lovigen of niet, of op de verkeerde partij zouden stemmen. Alhoewel de verkiezings strijd zeer heftig is geweest, heerste Zon dag in geheel Italië volledige rust. In bepaalde streken wordt nog tot Maan dagmiddag een uur gestemd. De defini tieve uitslag zal vermoedelijk Dinsdag nacht of Woensdagochtend bekend zijn. Op Zondag 10 Juni, zullen in dertig pro vincies van Noord en Midden Italië ge meenteraadsverkiezingen worden gehou den. f Geschat wordt, dat ongeveer 25 a 30 procent van de tien millioen Italiaanse stemgerechtigden Zondagavond nog niet hun stem 'hadden uitgebracht. De leiders van de anti-communistische partijen heb ben dringende aanwijzingen uitgevaardigd om stemgerechtigden op te wekken alsnog hun stem uit te brengen voor de lokalen Maandagmiddag sluiten. Zij vrezen, dat het niet opkomen van stemgerechtigden „slechts de communisten en hun bondge noten ten goede komen". Woordvoerders van de anti-communistische partijen ver klaarden Zondagavond, dat hevige regen buien de opkomst nadelig hadden be- invloed. De minister van Binnenlandse Zaken, Mario Soelba, heeft verklaard, dat in het algemeen in de plaatsen, waar de commu nisten. het sterkst zijn, de opkomst het grootst was. De Katholieke Arbeidersbeweging heeft Zaterdagavond in het Feijenoordstadion te Rotterdam de uitvaardiging van de sociale encyclieken „Rerum Novarum" en „Qua- dragesimo Anno" herdacht. De verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruyn, begroette de Pauselijke Internun tius, mgr. Paolo Giobbe, de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huiberg, die het Ne derlandse Episcopaat vertegenwoordigde, mgr. J. W. M. Baeten, bisschop van Breda, mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, coadjutor bisschop van Roermond, mgr. D. Huurde- man, vertegenwoordiger van kardinaal De •Jong, voorts de ministers mr. A. M. Joekes, prof. mr.P. Lieftinck, mr. dr. J. in't Veld, S. L. Mansholt, mr. J. H. van Maarseveen, prof. dr.. J„ R.,M. yan den Brink, pr.of, dr. E. J. Th. Rutten, Rrof. dr. A. Albregtg en "fvL,cAf' 9- Pfttecs, ,d% staatssecretaris.yaft iociale Zaken mr. dr. A. A. van Rhijn en de Belgische minister van Arbeid, de heer G. van den Daele. De heer De Bruyn zeide, dat de beide zendbrieven, die thans werden herdacht, indirect veel tot het tot stand komen van de sociale verbeteringen hebben bijgedra gen. Na een toespraak van de nationale voorzitter der K.A.J., W. Pennings, sprak de -bisschop van Haarlem, mgr. Huibers en verklaarde zich de tolk van de gevoelens, die het hart der bisschoppen vervullen met een dankbare vreugde voor het heden en het verleden en met een bijna rotsvast vertrouwen voor de toekomst. Die vreugde is nog veel groter, aldus mgr. Huibers, om dat nog meer dan het stoffelijk welzijn de geestelijke welstand in zulk een beduiden de mate is toegenomen. Minister Joekes sprak namens de re gering, die, naar hij zeide, ook veel waar dering heeft voor beide encyclieken. Zij zijn van grote sociale betekenis geweest en wijzen de zedelijke gronslagen aan voor het ingrijpen in de sociale verhoudingen. De minister gihg in op de in Nederland ge nomen sociale maatregelen en kondigde een wetsontwerp aan voor een definitieve regeling van dë ouderdomsvoorziening Daarna hield ^rof. mr. C. P. M. Romme een rede. Het dóeï van beide encyclieken meende prof. Romme aldus te mogen sa menvatten: het bereiken van wezenlijke bedrijfsvrede. Om dit te bereiken wordt een heel arsenaal van middelen uitgestald en moet de menselijke waardigheid van de arbeider consequent worden erkend. Na de pauze werd het massaspel opge voerd „Golfslag der Eeuwen". Aan het slot van de avond was door de luidsprekers de stem van de Paus te beluisteren, die in het Nederlands tot blijvende eendracht aan spoorde en zijn Pauselijke zegen gaf. Proces. De afgezette president van Panama Arnulfo Arias, is door de nationale vergadering schuldig bevonden aan het misbruik maken vain zijn constitutio nele bevoegdheden. Arias, die gepoogd heeft zichzelf als dictator op te wer pen, weigerde zich te verdedigen, om dat de vergadering grotendeels bestond uit zijn „politieke en persoonlijke vijan den". De ex-president werd voor het leven ontzet uit het recht een openbare functie te bekleden. Het proces, het eerste van deze aard in de geschiedenis van Panama, veroorzaakte grote opl winding en bracht het gehele open- bare leven tot stilstand. Alle kantoren en winkels waren gesloten en een ont zaglijke menigte had zich verzameld voor het paleis van justitie waar het proces plaats vond. Bosbranden, die op vele plaatsen in het Oosten van Canada als gevolg van de jongste droogte zijn uitgebroken, heb ben in Ontario verontrustende afme tingen aangenomen. 15.000 ha. bos zijn een prooi der vlammen geworden. Er woeden op het ogenblik nog tien bran den. 32 andere zijn bedwongen. Waarschuwing. De Spaanse republikeinse regering in ballingschap heeft alle re- geringen gewaarschuwd tegen het slui ten van diplomatieke, militaire of economische compromissen met het huidige Spaanse regiem. In een nota, welke Zondag te Parijs is gepubliceerd! vestigt zij de aandacht op de jongste stakingen en demonstraties in Spanje en verklaart zij, dat het Spaanse volk zich tegen elke overeenkomst zal kan ten, indien deze zonden zijn toestem ming wordt opgelegd. Gruwelen. Blijkens een bericht van het officiële Chinese communistische nieuwsagentschap beginnen de commu nistische zuiveringsprocessen de vorm van een nationaal „amusement" aan te nemen. Het agentschap geeft een verslag van zulk een gebeurtenis in het stadion van Moekden. De tribunes wer den bevolkt door 30.000 belangstellen den. De slachtoffers een groot aantal „contra-revolutionairen" zaten op het middenveld geknield. Gedurende de drie uur van deze bijeenkomst hiel den zij de ogen neergeslagen en waren hun handen op de rug gebonden, terwijl de „beschuldgingen de haat en veront waardiging van de aanwezigen gaande maakte". Voorts hoorden andere dui zenden een ooggetuige-verslag over de radio. Het publiek eiste eenstemmig de dood en 's middags om drie uur werden de schuldigen naar vier afzonderlijke executie-terreinen gebracht en door een vuurpeloton geëxecuteerd. Journalist. Derek Pearcey, oorlogscorres pondent van Reuter, verloor gisteren op zij n -25ste -verjaardag het -leven, toen zijn jeep ten Noord-Oosten van Oeijjong/joe aan het Koreaanse front op een mijn reed. Met hem werd ge dood luitenant Joe Levison, Canadees perschef. De chauffeur van de jeep werd ernstig gewond. Pearcy is de veertiende journalist, die in de Ko reaanse oorlog het leven liet. Drie wor den nog vermist en twee zijn,gevangen genomen. Plundering. Zondag zijn in Birgan (Nepal) drie personen gedood en ongeveer 20 gewond, toen politie het vuur opende op betogers, die trachtten een winkel te plunderen. Enige duizenden demon stranten eisten levensmiddelen en kleding. Arbeid. Het Hongaarse kabinet heeft be paald, dat voortaan ongeveer vijftig pro cent van alle betrekkingen door vrou wen moet wojrden bezet, opdat er vol doende arbeiders beschikbaar komen en omdat de levensstandaard der vrouwen omhoog moet gaan. Er zullen daarom meer kinderbewaarplaatsen gebouwd worden, die ook des avonds geopend zullen zijn. ADVERTENTIE Mijnhardts Hoofdpijnpoeders. Doos 45 cent 21. Wij hebben opgemerkt, dat de eerste indruk, die Panda van zijn buitengoed kreeg, roei een heel teleurstellende was. Zowel het grasveld als de stoep van Huize Hobbeldonk waren bezet met slapende bedienden, en inplaats van welkomstkreten en feestelijke liedjes hoorde hij niets an ders dan een eentonig gesnurk. Hij sprong dan ook verontwaardigd uit zijn auto en begon de eerste de beste slaper op een onbarmhartige xvijze heen en weer te schudden. „Wordt wakker, luilak!", riep hij. „Gedraag je eens netjes! Groet je nieu we meester eens keurig!" Maar de aldus aangesproken dromer toonde niet de min ste belangstelling. Hij hief even de zware oogleden op en mompelde: La-me-tgch het is nog nacht...." en daarna snurkte hij weer.„Dat is nou nét waar ik niets van begrijp!", riep Zever Zwilbikker uit want nu was deze flinke rentmeester intussen ook uit de auto gestapt en hij voegde zich bij Panda. „Dat is Dries Draf je, de huisbediende! Anders toch zo'n aar dige, opgeruimde vent! Een echte flinkerd! Altijd draven, altijd een ferme kracht en moet je hem nu zien! Tjonge, tjonge!" En de rentmeester troostte zich mismoedig met een aantal grote teugen uit zijn fles. „Mijnheer Zwilbikker", sprak Panda streng, „we hebben er niets aan dat u daar staat te klagen en te drinken! Mijn huis en mijn bezittingen worden verwaarloosd! Iedereen slaapt.' Er is hier alleen maar een stelletje luilakken! En u bent de rentmees ter u bent verantwoordelijk! Ik zal u eens ernstig onder handen moeten nemen en haal me nu twee emmers water uit de beek!" Mijmij onder handen nemenmet emmers waterhak kelde Zever Zwilbikker, terwijl zijn le venslustigheid als sneeuw voor de zon ver dween. „Maar ik heb ernstige bezwaren tegen water! Water is iets verschrikkelijks! Ik gebruik nóóit water! Water is tegen natuurlijk! Ik kan er helemaal niet tegen!" Het schreien stond hem nader dan het zin gen, en Panda zei dan ook maar vlug ge ruststellend: Nee dat water is niet voor u bedoeld, maar voor die slapers! Die zul len wij ééns opfrissen!" Curt Riess, Als Stalin sterft.... - Vertaald door M. G. Schenk De Boekerij, Baarn. Sommige Rusland-kenners hebben de West-Europeanen al verzekerd dat zij zich geen illusies hoeven te maken over een ver zwakking van de Soviet-kracht na de dood van Stalin; de opvolging, zeggen zij, is wel geregeld. Curt Riess, een „Duits-Ameri kaanse" journalist (hij heeft het boek in het Duits geschreven) verwacht opwindende ge beurtenissen; tenminste, hij doet alsof. Men kan Stalin's testament niet vinden: aat is de eerste sensatie van deze fantasie en de voor waarde voor de verdere gebeurtenissen, als de lezer bovendien wil aannemen dat alleen uit zo'n testament kan blijken wat het resul taat is van de voorbereidingen van het Politburo. Wie moet er nu de leiding over nemen? De vertegenwoordigers van verschil lende machten in de staat: de partij, de geheime politie, het leger, en ook van de Kominform, kunnen dit niet in vrede uit maken, verdeeld als zij zijn door wantrou wen en tevoren alleen door Stalin bijeen gehouden. Terwijl zij tegen elkaar intrigeren en moorden, komen de onafhankelijkheids bewegingen boven de grond in de Oekraïne en andere Soviet-republieken, als ook in de satellietstaten: Tito's troepen rijden Roe menië in; het Westen is verstandig genoeg om zich er buiten te houden. Aan" het slot van Riess' boek staat Molotov aan het hoofd v_an de staat; de Russische troepen trekken zich terug uit Duitsland. De nazi's in de Beierse bergen en in Zuid-Amerika bereiden zich voor op activiteit, terwijl de Bonner regering naar Berlijn gaat vertrekken. Maar of Molotov werkelijk aan de macht is dan wel eigenlijk de legerleiding, weet het Westen niet goed. en radio Moskou staakt dan_ ook nog de uitzendingen. Riess heeft natuurlijk de ervaringsleer mee, dat dictaturen de dood van haar leider niet overleven; en hij heeft zich daardoor met laten verleiden tot de illusie, dat het Russische communisme alleen door dictatuur in stand gehouden wordt. Zijn „profetie" in nieuwsberichten heeft dan ook een zeker reent van bestaan, en werkt bovendien prik kelend op de nieuwsgierigheid en de hoop van de meerderheid van zijn lezers. In een beredeneerd betoog zou de gissing waar schijnlijk overtuigender zijn; ook nu steekt het geraamte van argumenten aan alle kan ten door de verhalende bekleding heen. S,Mi

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2