Vredespogingen der UNO wachten op militair verloop OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Russische MiG-straaljagers zijn sneller dan de beste Amerikaanse Weerbericht HET WEER AFGEBEELD Alleen de wapens spreken in Korea Luitenant-generaal Van Fleet: „Offensief gaat voort" Wesf-Europese socialisten in Brussel bijeen De olie wordt Zondag Perzisch 79 mijnwerkers door ontploffing ingesloten Oorlogsmisdadigers krijgen respijt Belgische dagbladen duurder Bijeenkomst der Europese economische'UNO-commissie Winst voor gematigden bij Italiaanse verkiezingen Vervoersstaking in Engeland Ierse jager vermist Dr A. Loudon verlaat de Raad van State De nieuwe Oostenrijkse president Vandenberg onthult: Vuurgevecht aan de Grieks-Bulgaarse grens Egypte verwerpt Britse voorstellen ille Vlootoefening „Progress" Het woord is aan Engeland vreest Aziatische Dezwaren tegen Tsjang Kai Sjek Demonstratie tegen de Zuid-Afrikaanse apartheid Partij-combinaties voor de Franse verkiezingen 65e JAARGANG No 27 0 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 29 MEI 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 128 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LAKE SUCCESS (Reuter). De snel veranderende militaire situatie in Korea zal waarschijnlijk elke verdere stap van de UNO oni een regeling door onderhande lingen tot stand te brengen vertragen, al dus de mening van diplomaten der UNO. Een lid van de commissie voor goede diensten der UNO, welke is samengesteld uit vertegenwoordigers van Zweden, Pcrzië en Mexico, heeft Maandag verklaard, dat eerst de uitslag van de militaire operaties zal worden afgewacht, alvorens verdere stappen in verband met een oproep tot sta ken van het vuren zullen worden gedaan. Luitenant Van Fleet, bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft voor zijn troepen verklaard: „Wij zullen het huidige offensief voortzetten totdat we met hen afgerekend hebben". Tegen oorlogscorrespondenten zeide hij, dat de huidige campagne van de verbon denen „prachtig" verloopt. „Onze taak is hen er van langs te geven totdat zij genoeg hebben. V/ij zullen zo ver en krachtig mogelijk optrekken". Overigens was generaal Van Fleet niet de mening toegedaan dat de huidige Chi nese terugtocht, hoe snel die ook in haar werk gaat, noodzakelijk het einde van de oorlog betekent. Van Fleet wees er op dat de vijand over grote reserves beschikt. „Hij kan opnieuw op ons inhakken, wanneer hij dat wil, maar het valt niet te ontkennen dat het moreel van zijn troepen laag is", aldus generaal Van Fleet. Volgens zijn mening was het Chinese leger zijn geestkracht kwijtgeraakt en gaan terugtrekken, toen het aan het Oostelijke front de tweede divisie niet kon klein krijgen. „De vijand stond er aanvankelijk uit stekend voor, maar de tweede divisie steld'e zich zo schitterend teweer dat dit succes niet kon worden uitgebuit. Hij verloor zijn geestkracht. Hij gaf de zaak prijs en ging aan de haal". Van Fleet had veel lof voor het Griekse bataljon dat deel uitmaakt van het zeven de cavalerieregiment. „Ik wilde dat we daarginds meer Griekse bataljons had den, bijvoorbeeld een brigade. Wanneer wij over voldoende Grieken beschikten zouden wij een einde aan de oorlog kun nen maken". Veel krijgsgevangenen In de vallei van de Poekhan hebben Te Brussel is Maandag een vergadering gehouden van vertegenwoordigers der so cialistische partijen van de Benelux, Frank rijk, Engeland, Duitsland en Italië. Voor zitter was Morgan Phillips, secretaris generaal der Labour-partij en voorzitter der administratieve commissie der socia listische internationale. Het onderwerp der bespreking was het plan-Schuman. Een Belgische gedelegeerde verdedigde het standpunt, dat het plan inhield, dat, al ging men niet over tot rechtstreekse natio nalisatie van vitale industrieën, er een vorm van staatscontrole voor deze indus trieën diende te komen. De Duitse gedelegeerde Ollenhauer ver klaarde, dat zijn partij tegen de ratificatie in het parlement zou stemmen. Ook de Luxemburgse gedelegeerde zeide, dat zijn partij tegen zou stemmen, echter om andere redenen: Zij was bevreesd voor de mogelijkheid, dat de Luxemburgse, voor het land van vitaal belang zijnde, ijzer- en staalindustrie, onder zou gaan in een Duits- Franse wedren. Men was het er over eens, dat er meer eensgezindheid moest komen tussen de Franse en de Duitse socialisten. Zulks zou een grote bijdrage leveren bij het opruimen van het wantrouwen dat beide partijen er toe bracht elkaar van nationalistische nei gingen te beschuldigen. Een Belgische gedelegeerde zeide, dat de conferentie er veel toe had bijgedragen een gezamenlijke West-Europese socialistische politiek tot stand te brengen. De Nederlandse Partij van de Arbeid was vertegenwoordigd door de heren J. Vorrink en A. Mozer. Drie ministers willen aftreden Volgens het te Teheran verschijnend blad „Italaat" is de Perzische regering van Plan de Anglo-Iranian" het aanstaande weekeinde in handen van de regering te doen overgaan. Het blad geeft als bron voor het bericht „regeringskringen". In de te Teheran verschijnende bladen worden thans wijzigingen in de regering voorspeld die tot het heengaan van premier Moêsadeq zouden leiden. Volgens „Atesj" zouden drie ministers reeds het plan heb ben opgevat om af te treden. Het rechtse blad „Toeloe" schrijft, dat Mossadeq zijn eigen val zal veroorzaken door „snikken en grienen ten overstaan van buitenlanders". Het communistische gezinde blad „Bisoe i Ayandeh" beschuldigt Mossadeq van >,klungelen en talmen in het belang van bet Britse imperialisme". Het orgaan van het nationale front, nSjahed", publiceerde een artikel onder de kop: „Wanneer Mossadeq niet slaagt, zal er revolutie komen". Zes Perzische juristen zijn uitgenodigd studie te maken van de positie waarin de Perzische regering door de Britse stap bij bet internationaal gerechtshof is gekomen. De Perzische minister van Buitenlandse Zaken heeft inmiddels een telegram naar Den Haag gezonden, waarin hij verklaart dat de Perzische regering het internatio naal gerechtshof inzake de oliekwestie niet competent beschouwt. vele Chinezen zich overgegeven. Een Amerikaanse officier heeft verklaard, dat het wel verscheidene dagen zal duren voor het totaal aantal krijgsgevangenen bekend zal zijn. Maandagavond heeft het commu niqué van het achtste leger gemeld, dat in de laatste zeven dagen 5000 Noorde lijken zijn gevangen genomen. Onder hen bevonden zich voormalige Chinese na tionalisten, die tijdens de burgeroorlog krijgsgevangen waren gemaakt. Zij had den een politieke scholing van een jaar gehad en waren daarna naar Korea ge zonden. Ramp in Noord-Engelse mijn In een mijn te Easington (Noord-Enge- land) heeft zich vanmorgen een ontploffing voorgedaan, waardoor 79 mijnwerkers zijn opgesloten. Volgens de eerste berichten is de ontploffing niet door een brand gevolgd. De reddingsploegen worden echter gehin derd door ontsnappend gas. De ingesloten mannen zijxx moeilijk te bereiken tengevol ge van instortingen. Reddingsploegen noemden de toestand onder de grond „ontzettend". Enkele uren, nadat de mijn door zware instortingen ver sperd was, hadden de reddingsploegen nog niet de juiste plaats kunnen vaststellen waar de mannen ziclx bevinden. De voornaamste toegangswegen zijn door tonnexx puin versperd. De reddingsploegen werken onder zeer moeilijke omstandig heden. Het uitbreken van brand dreigt voortdurend wegens de gcvaax-lijke gassen. Nader wordt gemeld: De reddingsploegen hebben de eex-ste slachtoffers gevonden. Zes mijnwerkers werden dood aangetrof fen. Een mijnwerker is gewond naar boven gebracht. WASHINGTON (United Press). De federale rechter V/alter M. Bastian heeft medegedeeld, dat hij het aan de zeven Duitse oorlogsmisdadigers verleende uitstel van executie met ten minste 24 uur zou verlengen. De gestelde termijn eindigde heden. Ondanks de tegenwerpingen van de re- gerings-advocaten besloot hij de advocaat van de oorlogsmisdadigers nog 24 uur te geven oitx het geval voor het Amerikaanse hof van beroep te brengen, in geval hij het beroep niet ontvankelijk zou verklaren. De advocaat, Warren Magee, beweert terx behoeve van de zevexx nazi's, dat de Ver enigde Staten niet het recht hebben deze mannen te executeren op grond van het feit, dat de nieuwe Duitse grondwet de doodstraf verbiedt. Magee is aan het pro beren om een besluit vaxx het Hof te ver krijgen, waaxrioor de doodstraffen niet kunnen worden ten uitvoer gelegd. De regerings-advocaten verwierpen Magee's argumenten op alle punten exr be schuldigden hem van frivool misbruik maken van de Amerikaanse rechterlijke procedures om zodoende de executies uit te stellen. (Van onze correspondent in Brussel) Met uitzondexring van de drie grote dag bladen hebben alle Belgische dagbladen met ingang van 1 Juni aanstaande hun prijs voor de losse verkoop op twee francs, of 15 cent, gebracht. Dit is een verhoging van 50 centimes. De abonnementsprijzen zullen niet sterk worden verhoogd. Het zwaarte punt van de Belgische dagbladverkoop ligt namelijk in de losse verkoop in de kiosken, ofschoon de volksbladen een eigen ver koopsorganisatie hebben voor week-abon- nés. De prijsverhoging komt niet onver wacht. Enkele weken geleden wezen wij op de onmogelijke situatie waarin de dag bladen waren gekomen door de verhoging van de papierpxrijs, welke momenteel 10.50 francs per kilo bedraagt voor in België ge produceerd krantenpapier en circa 13 a 14 francs voor ingevoerd Fins papiei\ De drie grote kranten verhogen hun prijs tot 1.75 francs. In de Ridderzaal tc 's-Gravenhage is Maandagmiddag hel derde wereld-petro- leumcongres door minister prof. dr. J. R. M. van den Brink geopend. Prins Bernhard, die hier de Ridderzaal wordt binnengeleid door oud-minister jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude, woonde de openingszitting bij. Heden wordt de zesde bijeenkomst ge opend van de economische commissie voor Europa der U.N.O. Er zullen gedelegeerden van ongeveer 25 landen van West- en Oost- Europa en van de Verenigde Staten deel nemen aan de besprekingen, die onder meer gewijd zullen zijn aan een memoran dum over de Europese graanbijeenkomst, die in November is gehouden. Gunnar Myr- dal, de secretaris-generaal der commissie, die het memorandum heeft samengesteld, stelt voor in de naaste toekomst nogmaals een soortgelijke bijeenkomst te houden. Voorts staat op de agenda de behandeling van rapporten van de sub-commissies voor staal, kolen hout, landbouw, electriciteit, binnenlands transport en nijverheid. Amerika zal vertegenwoordigd worden door Milton Katz, de leider der E.C.A. en de Sovjet-Unie door Amazasp Aroetioe- nian, de chef van de economische afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken. ROME (AFP en Reuter). Uit de eerste door het Italiaanse ministerie van binnen landse zaken gegeven uitslagen van de provinciale verkiezingen blijkt, dat de ge matigde en de centrumpartijen een duide lijke voorsprong hebben genomen op het socialistisch-communistisch blok. In tal rijke gemeenten heeft de Christelijk-demo- crat'ische partij de leiding. In 28 provincies zijn deze gemeente- raads- en provinciale raadsverkiezingen ge houden. Bijna 80 procent van ongeveer tien millioen kiesgerechtigden stemden. De verkiezingen werden gehouden in de industriële Noordelijke „rode gordel". In het sterk Katholieke Tarente nam het aan tal stemmen der Christen-democraten (regeringspartij) van 11.000 (vijf jaar ge leden) toe tot 18.000. Het communistische blok ontving 8.000 stemmen (tegen 11.000 het vorige jaai\) De neo-fascistische „sociale beweging" boekte een uitgesproken vooruitgang, evenals aanverwante groe peringen. De uiteindelijke uitslagen worden mor gen verwacht. Zondag 10 Juni zal in 30 andere Noordelijke en centi-ale provincies gestemd worden. De rest van het land' zal in het najaar stemmen. Volgens later door het ministexrie van Binnenlandse Zaken gepubliceerde cijfers hebben de Christen-democraten in negen tien van de 25 Noord-Italiaanse provincies, waarvan de uitslagen der verkiezingen voor de provinciale en gemeenteraden bekend zijn, een duidelijke meerderheid op dc com munisten behaald. In twee andere provin ciale raden zijn de Christen-democraten met hun anticommunistische medestanders x-eeds verzekerd van een coalitie-meerder heid. LONDEN (Reuter). De chauffeurs van het Londense vleesvervoer hebben besloten zich niet aan te sluiten bij de staking van 11.000 vrachtautochauffeurs, die het weg vervoer in Engeland dreigt te verlammen. Duizenden tonnen voedsel liggen aan de stations en de havens op transport te wachten. De chauffeurs staken als protest tegen een nieuw inspectiesysteem bij het door de overheid geëxploiteerde wegvervoer. De Ierse kuststations hebben alle schepen nabij de Oostkust van Ierland vei-zocht uit te zien naar een vliegtuigwrak. Er worrit namelijk een jager van de Ierse luchtmacht vermist. De nasporingen heb ben tot dusverre geer. resultaat gehad. Benoemd tot secretaris generaal v^n het Hof van Arbitrage Tot secretaris-genei-aal van het perma nente Hof vanArbitrage is benoemd dr. A. Loudon, lid van de Raad van State. Hij is als zodanig opvolger van wijlen jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje. Dr. A. Loudon is sinds 1947 lid van de Raad van State. Het komt slechts zelden voor, dat een lid van de Raad van State in een andere functie overgaat. De heer Loudon is in 1892 in Den Haag geboren. Hij studeerde te Leiden rechts wetenschappen. In 1920 trad hij in diplo matieke dienst. Hij was werkzaam in Londen, Buenos Aires, Madrid en Bern. In 1938 kreeg hij de post van gezant te Washington en van 1942 tot 1947 was hij ambassadeur aldaar. Theodor Körner werd op 24 April 1873 als zoon van een majoor der artillerie in de Oostenrijks-Hongaarse monarchie in Komorn (Hongarije) geboren. Na zijn gymnasiale studiën bezocht hij de mili taire academie en diende toen afwisselend bij de pioniers en de infanterie. Daarna werkte hij enige tijd als leraar aan de militaire academie. Tijdens de eerste wereldoorlog stond hij in Servië en Italië aan het front. Daarna werd hij chef van de generale staf en leidde de elf beruchte veldslagen aan de Izonso. Na de wereldoorlog hield hij zich bezig met de sociale noden van de werkende bevolking en sloot hij zich aan bij de socialistische partij. Hij trad toen dikwijls als spreker op op massa-vergadexringen. In 1920 volgde zijn benoeming tot De leider van de neo-nazipartij in Duits land, generaal-majoor Ernst Reiner een ex-metselaar is tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens beledi ging van de West-Duitse regering tijdens de verkiezingscampagne in Neder Saksen. Reiner (zie foto) had onder meer gezegd dat de regering te Bonn „een verzameling lafaards en knechten van de Westelijke mogendheden" was. WASHINGTON, (Reuter) Maandag heeft de Amerikaanse stafchef van de luchtmacht, Hoyt Vandenberg, voor de se naatscommissie voor onderzoek verklaard, dat de door de Noordelijken in Kox-ea ge bruikte MIG V-straaljager een betere mo tor heeft dan enig Amerikaans straalvlieg tuig. Hij voegde er aan toe, dat de Ameri kaanse opleiding beter is, evenals de vuur kracht van het vliegtuig, waardoor de Ame rikaanse jagers in het gevecht beter zijn dan de Russische, ondanks het feit, dat deze sneller zijn. Het aantal Russische straaljagers in Oost en West-Europa duidt er op, aldus Vanden- bei'g, dat de Russen in staat zijn uitstekende vliegtuigen in massa te vervaardigen. Voorts was hij van mening, dat het tot op heden de luchtmacht was, die de Russen ervan heeft weex'houden een oorlog te be ginnen. Hij geloofde, dat een einde aan de gevechten in Korea kan worden gemaakt zonder het uiterste te vergen van de lucht macht. Vandenberg noemde de straalmotor van de MIG V een „opmerkelijke verbetering van de reeds veroudexrie motor, die de Engelsen engie jaren.geleden aan de Rus sen verkocht hebben". Mogelijk is de motor van de MIG in Rusland ontwikkeld met medewerking van Duitse technici, aldus Vandenberg. Hij verklaarde voorts, dat de V.S. in sa menwerking met Engeland al het mogelijke doen om de best mogelijke motoren te bou wen. Senator Bridges vroeg of de bases in Europa, inclusi 1 Spanje en Engeland en Noord-Afrika van essentieel belang zijn voor succesvolle aanvallen op Russische bases. Vandenbex'g zei, dat deze bases niet van essentieel belang, doch zeker wenselijk zijn. Om zonder buitenlandse bases te opereren zou de luchtmacht vijf of zes maal zo groot moeten zijn. Genex-aal Vandenberg zei dat hij het eens was met de bevelen aan generaal MacArthur om niet ten Nooirien van de Ja- loe te bombarderen. „Indien wij de gehele kracht van de Amerikaanse luchtmacht in zetten", aldus Vandenberg, „zouden wij geheel Mandsjoerije en de voornaamste steden van China kunnen verwoesten. Dit zou betekenen, dat als de luchtmacht in enig ander gebied ter wereld met volle kracht zou moeten optreden, wij daartoe niet in staat zouden zijn". Het zou volgens Vandenbei'g wel tot 1953 duren voor de vliegtuigindustrie in staat zal zijn de vlieg tuigen aan te vullen, die de Amerikaanse luchtmacht bij enige belangrijke tegen stand zou verliezen. „Ik geloof, dat er redelijke kansen op succes zijn om een vrede door onderhande lingen te verkrijgen zonder de enige kracht die tot nu toe de vrede heeft bewaard, de Amerikaanse luchtmacht, in gevaar te brengen", aldus generaal Vandenberg. Dreigende toon Griekse en Bulgaarse wachtposten heb ben, volgens berichten uit Saloniki, Dins dagochtend vroeg schoten gewisseld te Kalivia, ten Noorden van Drama in Oost- Macedonië. Volgens door de Griekse militaire auto riteiten ontvangen berichten drongen 50 geüniformeerde Bulgaren ongeveer 600 meter op Grieks gebied door. Een Griekse grenswacht zou gedood zijn. De terugge trokken Bulgaren zouden zijn lijk meege nomen hebben. Waarnemers van de Balkancommissie der U.N.O. hebben zich naar de plaats van het incident gespoed. CAIRO (United Press) Egypte maakte gisteren bekend, dat het de jongste Britse vooi-stellen voor een nieuw verdrag heeft verworpen en hei-haalde zijn verzoek om de Bx-itse troepen uit de Suezkanaal-zöne te evacueren en om tot een unie van de Anglo-Egyptische Soedan en Egypte onder de Egyptische kroon te komen. „Zouden onze ondex-handelingen op een mislukkig uitlopen" aldus de minister van Buitenlandse Zaken Mohamed Salch el din Pasja voor de senaat, „dan is de tijd ge komen voor de beslissende stap welke gij allen vraagt". Hij zei, dat Egypte de jongste Britse voorstellen voor herziening van het verdx-ag van 1936 had verworpen, „omdat zij absoluut niet tegemoet kwamen aan de nationale aspiraties van Egypte". Egypte, zo verklaarde hij, heeft met een tegenvoorstel geantwoord, waarin gevraagd wordt om de evacuatie van de Britse troe pen uit de Kanaalzone en een eenheid met de Soedan. Salch richtte het woord tot de senaat nadat de Britse ambassadeur, Sir Ralph Stevenson, hem een nota had overhandigd, waarin werd geprotesteerd tegen de Egyp tische beperking ten'aanzien van de scheep vaart door het Suez-kanaal. Egypte heeft geen antwoord gegeven op een vroeger soortgelijk Brits protest en naar verluidt was de nota van gisteren een herhaling van het standpunt van Londen, dat Egypte niet in zijn recht staat om schepen die het Ka naal passeren te doorzoeken of vast te houden. Nederlands smaldeel vertrokken Hedenmorgen is het smaldeel V aange vuld met enige andere oorlogsschepen, uit Nederland vertrokken. Dit versterkte smal deel zal onder commando van schout bij nacht A. de Booy deelnemen aan de oefe ning „Progress", die door vlooteenheden van de landen van het Noord-Atlantisch Pact begin Juni onder Fi-ans commando bezuiden Ierland woirit gehouden. Het smaldeel V bestaat uit de lichte kruiser Tromp, de fregatten „Dubois" en „Van Ewijck" en de onderzeeërs „Tijgerhaai" en „Zwaardvis". Voor de oefening „Progress" zijn aan het smaldeel toegevoegd de torpe- dobootjagers „Marnix" en „Kortenaer" en de ondei-zeeër „Zeehond". De fx-egatten, die uit Den Helder zijn vertrokken zullen zich op de Noordzee bij de hoofdmacht van het smaldeel voegen. Mme. Swetchine: De ware vrijgevigheid meent al tijd, schuldig te zijn wat zij geeft. De 78-jarige socialist dr. Theodor Körner die Zondag tot president van Oostenrijk gekozen is. staatssecretaris in het ministerie van de fensie. Kort voor het optreden van Doll- fuss werd hij belast met de bewapening en het oefenen van de arbeiders in de socialistische partij. Onder de regering- Dollfuss werd hij elf maanden lang ge vangen gehouden. Daarna trad hij niet meer in het openbaar op, ook niet onder Hitier, en hield zich alleen nog maar be zig met 't bestuderen van militaire vraag stukken en het leren van de Russische taal. In 1945 werd hij met instemming van de Russische generaal Blagodatow be noemd tot burgemeester van Wenen. In die functie bracht hij in 1947 ook een be zoek aan Moskou. Körner staat bekend als een vrij links staande socialist. Hij is een gemoedelijke oude heer, bescheiden en zeer populair, vooral bij de bevolking van Wenen. In 1947 werd hij doctor honoris causa van de technische hogeschool te Wenen. Thans is het Koninklijk Besluit ver schenen waarbij met ingang van 1 Juni is benoemd tot staatssecretaris van Oorlog mr. F. J. Kranenburg, advocaat en procureur te Rotterdam. WASHINGTON (Reuter) Volgens een hoge functionaris te Washington heeft En geland de Verenigde Staten gevraagd, of het de bedoeling is, dat de Chinese natio nalistische regering het Japanse vredes verdrag zal ondertekenen, waarover thans woirit onderhandeld. Deze kwestie zal ter sprake worden ge bracht, wanneer de speciale gezant van Truman voor verdragskwesties. Foster Dulles, de volgende week in Londen komt. Naar te Washington verluidt is Engeland van oordeel, dat enkele Aziatische landen, die aan de besprekingen over het verdx-ag deelnemen, er misschien bezwaar tegen hebben de Chinese nationalisten als deel genoot bij de ondertekening van het ver drag te aanvaarden. Te Tokio verwacht men, dat de volgende maand de laatste hand zal worden gelegd aan een verdedigingsverdrag tussen de Verenigde Staten en Japan, inhoudende, dat na de sluiting van een vredesverdrag Amerikaanse troepen in Japan zullen blij— ven. De beide verdragen /.ouden tegelijk van kracht worden, naar verwachting in Oc tober. Volgens dit verdedigingsverdrag zouden de Verenigde Staten elke aanvs'x y Japan beschouwen als een aanval op het eigen land en zijn strijdkrachten leger, vloot en luchtmacht. Australië, Nieuw-Zeeland en de Philip- pijnen hebben hun instemming betuigd met de bijzonderheden van het verdrag, aldus dit bericht. Maandagavond hebben naturellen te Kaapstad een massa-demonstratie gehou den als px-otest tegen het aannemen van het wetsontwerp op de aparte vertegen- wooxriiging van kleurlingen in het parle ment. Zij beschouwen het wetsontwerp als een schending van de grondwet. Na een fakkeloptocht braken relletjes uit. Honderden natux-ellen begonnen d« politie te bekogelen, die daarna herhaalde malen charges met de gummiknuppel uit voerde. Er werden 51 personen gewond. De massademonstratie was georgani seerd door blanke en gekleurde oud strijders, die uit de omgeving naar Kaap stad waren gekomen. Tienduizend oud' strijders marcheerden door de stad. Lang! de gehele route stonden de mensen drie en vi^r rijen dik. Group-captain A. G. Malan, die in de „Battle of Britain" heeft meegevochten, zei bij de demonstratie: „De mannen, die hun hoop hadden gevestigd op een over winning van de nazi's, zijn dezelfde die thans de macht hebben. Zij kozen openlijk partij voor de vijand en smoren thans eer lijke critiek. De oud-strijders zullen vech ten voor democratie en vrijheid". Vele politieke tegenstanders hebben zich tot kiescombinaties verenigd voor de op 17 Juni te houden Franse verkiezingen ten einde communisten en Gaullisten er buiten te houden, aldus blijkt uit door het mini sterie van Binnenlandse Zaken gepubli* ceeirie cijfers. De wet bepaalt, dat alle zetels in een kiesdistrict evenredig tussen de partijen van een „verbonden" groep zullen worden veirieeld, indien de groep in haar geheel meer dan vijftig procent der stemmen krijgt. Indien ook een vex-bonden groep geen absolute meeiriei-heid krijgt, worden de beschikbare zetels onder alle partijen die aan de verkiezingen deelnemen, ver deeld op basis van evenredigheid. Uit de gegevens van het ministerie blijkt, dat in 53 van de 103 kiesdistricten alle par tijen van de derde macht, van socialisten tot gematigde conservatieven, groepen heb ben gevormd. In 22 kiesdistricten zijn slechts twee of drie dezer partijen tot over eenstemming gekomen. Fx-anse verkiezingsdeskundigen verwach ten, dat de groepen slechts in ongeveer dertig kiesdistricten een absolute meerder heid zullen krijgen. Men verwacht, dat de beslissing voor het grootste deel der zetels alleen zal afhangen van het aantal voor elke partij xxitgebrachte stemmen, de com munisten en Gaullisten inbegrepen. De storingdie gisteren over onze omgeving, Noord-Duitsland en Denemarken flinke regenval veroorzaakte, trok in de afgelopen nacht in Oostelijke richting over de Oostzee en werd gevolgd door flinke drukstijgingen, waardoor zich een rug van hoge luchtdruk boven de Noord zee vormde. Hierdoor draaide de wind in onze omgeving naar richtingen tus sen Noord en Oost, waardoor een hoe veelheid tamelijk koele en droge lucht, die boven Scandinavië ligt, naar ons land getransporteerd wordt. Aangezien deze lucht minder onstabiel van op bouw is dan de lucht, die zich gedu rende de afgelopen dagen boven West- Europa bevond, komen er weinig of geen buien in voor. O0N8EW0LKT. 0 LICHT'8EW 0 HALF9EW <9 ZWAAR BEW (GEHEELBEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN FS ONWEER j <?temp£ ratuur 1005 IS08AAR t, 8£LANGRlvK neerslag- GEBIED CENTRA H hoge druk L lage druk scheidingslijn - pront tussen lucht van verschillende herkomst stand van oit teken geeft de windrichting aan- iedere hele,owars$tr££p is een wlno- snelheidvan vtjrri'et.er pe r' seconde !f*>OOOOCOOC>aOOOCCOOOOOOOOO' WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Koude nacht, mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 30 Mei Zon op 4.29 uur, onder 20.46 uur Maan op 2.11 uur. onder 15.23 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 Mei Hoog water: 10.54 en 23.27 uur. Laag water: 6.07 en 18.49 uur. Woensdag 30 Mei Hoog water: 12.uur. LLaag water: 7.14 en 19.58 uur. BO^^M^üaOCÜCOCOQOXOQOWXCCCCCCOCOXCCQ

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1