Predikbeurten Jan JAaoten Smialf-Schotre Kort en Bondig Voor het toneel blijft de huidige toestand bestaan Assurantiekantoor Coüecte voor Haarlemse speeltuinen Voordracht onderwijzers Lening van 100.000 voor Haarlem B. en W. vragen ƒ13.985 voor huisvesting Sociale Zaken Woningbouw in Hiüegom Het verzorgingshuis in Haarlem-Noord Expositie „De Brug" in museum Fodor MARKIEZENFABRIEK Dak en vloer van Vishal worden hersteld Mr. A. E. C. de Groot v. Embden in het bestuur der Rotary Wie verloor in 1947 in België een portefeuille? Zondags- en nachtdienst Haarlemse apotheken De meeste emigranten gingen naar Australië VOLKSWAGENS ie huur ZONDER chauffeur ZATERDAG 2 JUNI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Nog slechts enkele dagen om precies te zijn tot 4 Juni bestaat er gelegenheid om in het stedelijk museum Het Prinsen hof te Delft de buitengewoon aantrekke lijke expositie van antieke en moderne woninginrichting onder de titel „Fleur en interieurte bewonderen. Een bijzonder heid daarvan is de toepassing van in over eenstemming met de diverse stijlen ge schikte bloembouquetten. Men vindt op deze tentoonstelling in het voor een derge lijk doel over het algemeen ideaal gebouw een gothische kamer van een gegoede bur- Vraag en antwoord He! raadslid H. W. van der Giessen heeft aan he! college van burgemeester en wet houders van Haarlem de volgende vragen gesteld naar aanleiding van de persberich ten omtrent de te verwachten inkrimping van subsidies ten behoeve van muziek en toneel, die in grote kring ernstige veront rusting hebben gewekt: „Kunnen B. en W. mededeling doen om trent hetgeen hun bekend is van te ver wachten maatregelen ten aanzien van de subsidiëring Tjan muziek en toneel? Zijn B. en W. reeds in staat mede te delen welke maatregelen zij denken te nemen om het voortbestaan van de H.O.V. en de voorzie ning in de behoefte aan goed toneel te Haarlem te verzekeren?" B. en W. hebben hierop geantwoord dat „het is gebleken dat met de bestaande sub sidies het behoud van de Nederlandse Opera en alle orkesten niet mogelijk is-en het rijkssubsidie voor één dezer instellin gen zal moeten vervallen en die instelling dientengevolge niet in stand zal kunnen blijven. Voor de H.O.V. dreigt hierbij het grootste gevaar. Burgemeester en wethou ders hebben zich ten sterkste verzet tegen opheffing van de H.O.V. omdat daardoor groot nadeel zou worden toegebracht aan het culturele leven van Haarlem en de pro vincie. De onderhandelingen over deze aan gelegenheid zijn echter nog niet geëindigd, zodat op dit ogenblik daarover geen nadere mededelingen kunnen worden gedaan. Wat het toneel betreft kan worden mede gedeeld, dat de besprekingen er toe hebben geleid voor het komende seizoen de huidige toestand te handhaven, met dien verstande, dat de reorganisatie van Comedia, welke tot beperking van uitgaven zou leiden, zal worden doorgevoerd." ADVERTENTIE HAARLEM ORANJEPLEÏH 14 TÉL 11514 Financiering Automobielen De speeltuinen in Haarlem doen de laat ste weken veel van zich spreken. Nauwe lijks was het winterseizoen besloten met een serie tentoonstellingen, of daar volgde reeds de „boomplnntdag", die op de tuinen de kinderen druk in de weer bracht om bomen en struiken door de dienst Hout en Plantsoenen beschikbaar gesteld te planten. Daarna kwam de feestelijke opening der speeltuinen. In de dertien tuinen van het Verbond van Haarlemse Speeltuinvereni gingen krioelt het thans van kinderen, die onder goede leiding prettig en veilig kun nen spelen. Enige honderden hebben zich dit jaar weer beschikbaar gesteld om lei ding te geven aan dit werk voor de jeugd, dat na schooltijd en straks in de vacantie, duizenden kinderen van de straat zal hou- den. Van gemeentewege wordt dit jeugdwerk gesubsidieerd. Deze subsidie vormt een welkome en zeer noodzakelijke aanvulling op de door de ouders der kinderen weke lijks te betalen contributie. Het werk neemt echter zodanig in om vang toe en de algemene kostenstijging drukt daarbij zo zwaar, dat geldelijke steun van andere zijde niet kan worden ontbeerd. Enige weken geleden hield dan ook de R.K. Vereniging voor het Gezin een col lecte ten bate van het door deze vereni ging verrichte speeltuinwerk en van 3 tot 10 Juni is door het gemeentebestuur aan het Verbond van Haarlemse Speeltuinvereni gingen vergunning verleend om ten be hoeve van de bij dit algemene Verbond aangesloten speeltuinverenigingen eveneens een huis-aan-huiscollecte te houden. Het gironummer van de penningmeester is: 349 3 2 3. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Dag openluchtschool aan de Middenweg te Haarlem zijn ge plaatst de heren: H. Tibben te Velsen, G. J. van Houwelingen te Dordrecht en J. Hek- king te Leiden. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de P. H. van der Ley- school aan de Jephtastraat staan de dames: J. Hopman te Delft, E. M. Hoonaard te Haarlemmermeer en R. E. B. van Keulen te Haarlem. B. en W. hebben een aanbieding gekre gen voor het verstrekken van een lening van 100.000, aan te gaan op onderhandse schuldbekentenis a pari, met een looptijd van één jaar, tegen een rente van twee procent per jaar, en stellen de raad voor deze aanbieding te aanvaarden. ger uit de vijftiende eeuw, het woonver trek van een abt uit diezelfde tijdherin neringen aan de levensgewoonten in Renaissance en Gouden Eeuw, een parade bed uit de door Daniël Marot beheerste periode, een Rococo-schrijfkamer en vele interieurs uit latere jaren, teveel om hier zelfs maar te vermelden. Op de foto ziet men een reconstructie van een Noord- Nederlandse kamer uit de eerste helft van de zeventiende eeuw, voornamelijk uitge voerd in eikenhout en notenhout. Op 14 Maart van dit jaar besloot de Haarlemse gemeenteraad over te gaan tot de aankoop van het perceel Raamsingel 2, ten behoeve van de huisvesting van Sociale Zaken. Met vrij grote zekerheid kan wor den aangenomen dat de transactie binnen kort definitief haar beslag zal krijgen. B. en W. achtten het daarom gewenst zo spoe dig mogelijk een begin te maken met de werkzaamheden, nodig voor de verhuizing. Het zal onder meer nodig zijn enige voor zieningen in het nieuwe pand te treffen. De raad wordt gevraagd een bedrag van 13.985 beschikbaar te stellen voor in richting, verhuizing en rente over de koop som. „Het ei van Columbus" Vrijdagmiddag had de overdracht plaats van de woningen die aan de Brouwerslaan te Hillegom zijn gebouwd, aan het bestuur van de Woningbouwvereniging „Goed Wo nen", welke deze zal exploiteren. Deze 24 woningen, gebouwd onder archi tectuur van de heer A. C. Gathier te Lei den, zijn z.g. „kalkzandsteen-woningen", bestemd voor gezinnen met minstens twee en hoogstens vijf kinderen. Ze bevatten beneden een grote woonkamer en eet kamer-keuken, boven drie grote slaapka mers, een kleine slaapkamer en een douchecel. Dat deze woningen wat kostende prijs betreft ongeveer 10 liggen beneden het ten tijde Van de aanbesteding geldende gemiddelde, vindt zijn oorzaak in het feit dat de architect, zonder op constructie of materiaal te bezuinigen, gestreefd heeft naar zeer efficiënte en eenvoudige bouw. Het „ei van Columbus" was daarbij het onderbrengen van de schuurruimte in de woning, waardoor de bovenverdieping kon worden uitgebreid, terwijl schuurruimte slechts voor 2/3 in de toewijzing meetelt. De minister van Wederopbouw heeft inder tijd vergunning verleend 300 van deze wo ningen te bouwen. De gemeente Hillegom kreeg er 24 van toegewezen buiten het officiële kwantum, de gemeenten Leiden en Katwijk hebben volgens dit systeem eveneens huizenblokken gebouwd, maar de andere gemeenten durfden het niet aan, met het gevolg dat slechts 130 van deze woningen zijn gebouwd, vóór de bouwstop er een eind aan maakte. De huizen zijn gebouwd in drie blokken van acht rondom een plantsoen. De eerste acht zijn thans gereed. In de loop van de volgende maand hoopt men de overige 16 te kunnen opleveren. UITWISSELINGSCONCERTEN TUSSEN HAARLEM EN BRUSSEL De uitwisselingsconcerten tussen Haar lem en Brussel worden voortgezet met een recital door de pianiste Ans Bouter en de violist Jan Hesmerg in het atelier Marcel Hastir in de Belgische hoofdstad. De reeks werd in April geopend met het optreden van de cellist Charles Reneau en de pia niste Frangoise le Godinec in Heemstede, in aanwezigheid van de secretaris-generaal André Schoonbroodt, die een woord ter in leiding sprak. Vragen van raadsleden De heren M. J. Goedée en G. K. Janssen, leden van de gemeenteraad, vragen aan de Raad verlof om aan B.,en W. de volgen de vragen te mogen stellen. 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de door de Haarlemse Stichting Be jaardenzorg, Katholieke Stichting voor de Behuizing van Bejaarden, aan alle reflec tanten voor woonruimte in het complex „Delftweide" aan de Orionweg in deze gemeente gezonden circulaire d.d. 2 Mei 1951? 2. Achten B. en W. de in die circulaire genoemde vergoedingen voor huur en voor zieningen of pension in overeenstemming met de strekking van hun voorstel aan de Raad d.d. 24 Augustus 1949, inzake uitgifte van grond in erfpacht en de verlening van medewerking voor de verkrijging van een rijksbijdrage aan de woningbouwvereni ging St. Bavo Noord voor de bouw van het sub 1 genoemde complex? 3. Zijn B. en W. in staat en bereid om de door de Haarlemse Stichting Bejaax-den- zorg gemaakte calculaties, welke aan de sub 2 bedoelde vergoedingen ten grond slag liggen, aan de Raad ter inzage te ver strekken? 4. Kunnen B. en W. mededelen of door het bestuur van voornoemde Stichting overleg is gepleegd met uw College omtrent de door de Dienst van Sociale Zaken even tueel te verlenen bijstand, waarop in de cii'culaire wordt gezinspeeld? Beeldende kunst Vrijdagmiddag opende de Amstei'damse wethouder mr. A. de Roos in museum Fodor de tentoonstelling van werken van leden van de vereniging „De Brug". De spreker wees erop dat bedreiging vaak de geest verdiept en dat in die verdieping een kans voor een sterkere kunst ligt. Meestal is het dan de muziek die daarvan profiteert, maar het kan ook de schilderkunst zijn die de stimulerende invloed der tijdsomstan digheden ondergaat. Mr. de Roos wees ver der op het belang van de jeugd bij deze moderne tentoonstellingen en prees het in tuïtieve vermogen van de kinderen om zéér scherp ware en valse kunst te kunnen onderscheiden. De algemene indruk van deze expositie van De Brug is aangenaam. De ongeveer twintig bijdragende kunstenaars zijn met de jaren tot scherp omlijnde karakters ge groeid, wier werk onmiddellijk herkend wordt omdat het een eigen taal spreekt. Bijna allen behoren tot de figuratieve richtingen: zij willen de werkelijkheid om ons heen niet geheel loslaten. Zeer zelfbewust is Theo Bitters werk. Het bezit een eigenaardig coloriet, waarin een grijs-'olauw ovei'heerst. De perspectief loopt uiteen, waardoor de achtei'grond dichtbij het „vlak" blijft. De „Mannen om de tafel" zijn goed getypeerd. De lang-gerekte licha men, de kleine zeer gechargeerde koppen, de merkwaardige expressie der ogen waren al voldoende om een hecht geheel te doen ontstaan. Nog gedurfder is zijn „Zit tende Vrouw". B. J. H. van Geel uit Scheveningen toont het stilleven „Werkplaats", waarin de tinten elkaar Chardin-achtig spiegelen. Het „Atelier" van H. Habes verraadt meestei'lijke beheersing van het licht. De stijl van Toon Hendriksen is sterk: het is alsof deze schilderijen eventueel geheel met opgeplakte papiersnippers zouden kunnen worden gemaakt. De zilveren „Koffiekan" van Gerrit de Jong (Zaan dam) is luisterrijk. Will Kalshoven haalde in „Vrouwe Jacob" zijn hart op aan de sappige rijke bruinen en grijzen van een stilleven met verscheidene kannetjes van aardewerk. Behalve een „Duinlandschap" dat gedurfd is van leegheid, laat Willem Klein een di'ietal werken zien vol roman tiek, werken waarin sii'enen op dolfijnen zitten of musiceren bij Böcklin-achtige zee-rotsen. Er spreekt een fijne poëzie uit dit werk. A. Kristians ondergaat in zijn coloriet de invloed van de late Cézanne, maar hij behoudt zel^s bij deze echt- Franse landschappen zijn eigen karakter. Kruizinga is een meester in het weer geven van vis: zgn. stofuitdrukking is vir tuoos, zijn kleuirer zijn fél en juist geko zen. In zijn „Romantisch landschap" (Limbui'g) herleeft iets van de warmge- tinte Brueghels, die we uit de Weense collectie kennen. Jan Strube lijdt aan on gelijkheid. Naast zijn „Parijse binnenplaats achter de Notre Dame" (betoverend door zijn rustige en zachte licht) en ziin „Stil levens" is „Schone Slaapster" zwak. De Haarlemse schilder Jan Vissei', gespeciali seerd in bloemenstillevens, bracht een vrolijke „Sneekweek" in tempera, met een zeer bewogen lucht. Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag nodigde „De Brug" de schilder A. van Zeegen uit. Het is een kunstenaar die in zijn dromen de grootse wereld der diepzee heeft door- schreden.Zijn „Boompje" is een intei'essan- te combinatie van opengekrabd papier oppervlak met zwart doezelkrijt. De aan duiding „olievei'f" in de catalogus lijkt ons een vei-gissing. Deze zeer interessante tentoonstelling van werk van hedendaagse kunstenaars blijft tot 24 Juni geopend. H. SCHMIDT DEGENER ADVERTENTIE Fa. VERWEI3 en v HEERDEN kunnen U voordelig helpen. SOPHIAPLEIN 20 - TELEFOON 11609 B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om de post Onderhoud van markten, beurzen en hallen te verhogen met 500. Er zijn namelijk enige herstellingswerk zaamheden nodig gebleken aan de Vishal aan de Grote Markt. In afwachting van een eventuele ver bouwing, die voorlopig echter niet door zal kunnen gaan, zijn namelijk enige hoog nodige voorzieningen achterwege gebleven. Waterpolo-programma Het programma van de competitiewedstrij den van de KNZB luidt: Maandag 4 Juni, heren, hoofdklasse: Haarlem—HVGB. Dinsdag 5 Juni. dames, tweede klasse A: Blauwe BeugelHaarlem. Heren, reserve eerste klasse B: Haarlem 3HVGB 2; tweede klasse A: Nereus 2—DWR 2; reserve derde klasse B: Haarlem 4HVGB 4. Woensdag 6 Juni, dames, tweede klasse A: DWRHVGB; heren, reserve hoofdklasse: HPC 2—HZPC 2; eerste klasse A: DWR— GZC; res. eerste klasse A: GZC 2Haar lem 2; res. tweede klasse A: HPC 3-HVGB 3; res. derde klasse B: DWR 3DWT 2. Donderdag 7 Juni, dames, tweede klasse A: DWTADZ; NereusVZV; derde klasse D: VZV 2DWR 2; heren: res. eerste klasse B: DJK 2Haarlem 3; tweede klasse C. VZV DJK. Vrijdag 8 Juni. dames, derde klasse A: HPCOosterbad: derde klasse E: Robben 3 —DWT 2; HVGB 2—Meeuwen 2; heren, hoofdklasse: HVGB—HZPC; ZIAN—Haar lem; res. hoofdklasse: ZIAN 3HPC 2; res. eerste klasse B: HVGB 2—Meeuwen 2; twee de klasse C: HPCSleutelstad. Zaterdag 9 Juni, dames, tweede klasse A: HVGB—DWT; heren, tweede klasse C: DWT HPC; res. derde klasse B: HVGB 4 DAW 2. Competitie kring Haarlem KNZB: Maandag 4 Juni. dames: Haarlem 2-DWT 4; heren: Haarlem 6HVGB 5. Dinsdag 5 Juni, heren: HPC 5—HVGB 5; Haarlem 5—HPC 4. Woensdag G Juni, meisjes: HPC—HVGB a; jengens: DWR—HVGB b. Donderdag 7 Juni, dames: DWT 4—Haarlem 2; meisjes: DWT— HPC. Zaterdag 9 Juni. heren: DWT 3-HPC 4; meisjes: HVGB a—HVGB b; jongens: DWT Haarlem. Mr. A. E. C. de Groot van Embden uit Haarlem is in Atlantic City (New Jersey, V.S.), waar hij op het ogenblik vertoeft, met vijf anderen gekozen in het bestuur van de internationale Rotary. De heer De Groot van Embden is directeur van de N.V. De Haarlemse Bank voor Hypothecaire Fi nanciering. Bij een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken, dat half 1947 in een plaatsje bij Antwerpen in België van een onbekend gebleven Haarlemmer een por tefeuille, inhoudende 1200 Franse en 200 Belgische francs, alsmede een paspoort, dat nog niet is opgespoord, zijn ontvreemd. De benadeelde Haarlemmer wordt verzocht van deze diefstal aangifte te doen bij de Justitiële Dienst in het politiebureau Cen trum aan de Smedestraat te Haarlem. De Zondags- en nachtdienst van de Haar lemse apotheken wordt van 3 Juni tot 10 Juni waargenomen door Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539; firma C. G. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34, telefoon 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tele foon 11174 en Schoterbos-Apotheek, Rijks straatweg 19, telefoon 25711. HEROPENING SPEELZAAL IN LAREN GAAT NIET DOOR Teneinde niet opnieuw het risico te lopen, dat de Justitie zal ingrijpen, heeft de amusementsvereniging Casino Ham- dorff te Laren ervan afgezien de speelzaal te heropenen, hoewel was aangekondigd, dat dit op 1 Juni zou geschieden. Nederlandse vrijwilligers hebben de poten van een der typische lage Koreaanse tafeltjes verlengd met lege granaathulzen en het daarna tot „cafétaria" verheven. Uit het jaarverslag van het Gewestelijk Arbeidsbureau In het jaai-verslag van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem lezen wij: Geen taak van het arbeidsbux-eau heeft in 1950 zo in het middelpunt van de pu blieke belangstelling gestaan als die ver band houdend met de emigratie. De grootste belangstelling ging in 1950 uit naar emigi'atie naar Australië. Bijna 800 aanvragen voor emigratie naar Austra lië werden in behandeling genomen. Meer dan 400 emigi'anten, waarvan in het tweede halfjaar ongeveer 350, vertrokken naar dat land. Na Australië waren Canada en Nieuw-Zeeland het meeste in trek. De be langstelling voor emigi'atie naar Zuid- Afrika neemt af. Vertrek naar Zuid-Ame- rika wordt vrij stei-k geremd door de strenge toelatingseisen van de Zuid-Ame rikaanse landen. Bovendien stelt emigratie naar Zuid-Amei-ika zeer hoge eisen aan het aanpassingsvermogen van de emigrant. Groepsemigratie komt daardoor meer in aanmei'king dan individueel vertrek. Over het algemeen kan met voldoening worden geconstateerd, dat de ervaringen van de emigranten naar Australië niet on gunstig zijn. Werk is steeds in voldoende mate te krijgen en het loonpeil ligt niet onaanzienlijk boven het Nederlandse. Daar de kosten voor levensonderhoud in beide landen elkaar niet veel ontlopen, beschikt de Australische arbeider over een grotere koopkracht dan de Nedei-landse. Behalve deze materieel gunstige factoren worden natuurlijk ook moeilijkheden ondervonden. De grootste problemen waarvoor de Ne derlandse emigrant zich ziet gesteld, zijn de woningnood, de geestelijke aanpassing aan de nieuwe omgeving en het niet ken nen van de taal. Al mogen deze problemen niet worden onderschat, toch kan worden geconstateerd dat slechts weinigen die ver trokken spijt hebben van hun stap. In de andere gevallen waai'in dit wel zo is, blijkt dit veelal een gevolg te zijn van een on voldoende voorbereiding en een te gering aanpassingsvermogen. Te weinig wordt beseft dat emigratie meer betekent dan verhuizen naar een andere plaats. Ieder die vertrekt moet zich duidelijk bewust zijn, dat hij zijn gehele Nedei'landse leven afbreekt en moeizaam in een ver land, te midden van een vreemde omgeving een nieuw bestaan zal moeten opbouwen. Be reidt men zich niet hierop voor, door zich vertrouwd te maken met de taal en de levensomstandigheden van het nieuwe va derland, dan is de mogelijkheid van mis lukking verre van denkbeeldig. Doch zelfs wie goed voorbereid vertrekt moet er re kening mee houden, dat volledige aanpas sing aan de nieuwe omgeving een proces is van jaren. De gi-ote aantrekkingskracht van Austra lië voor de Nederlandse emigrant is, be halve in de betrekkelijk gunstige levens omstandigheden, gelegen in de mogelijk heid voor gegadigden uit vrijwel alle be roepen naar dat land te verti-ekken. Emi gratie naar Canada, die ook nog steeds van vrij grote omvang is, is speciaal mogelijk voor landbouwers, boerenknechts en zelf standige handwei-kslieden. Nieuw-Zeeland laat in de eerste plaats ongehuwden toe. Daarnaast ook gezinnen die een bewijs be zitten dat zij door een Nieuwzeelandse rela tie kunnen worden gehuisvest. De emigranten komen voort uit vrijwel alle lagen van de maatschappij. Relatief is de belangstelling vermoedelijk het groot ste onder de kleine middenstanders. ZONDAG 3 JUNI 1951. HAARLEM. Netl. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Ds. C. P. Hoekema, Avondge bed in de Bi-ouwei-skapel. Zondag. 10: Ds. J. Bronsgeest. H. Doop. 7: Ds. B. van Geldei', Jeugddienst. Organist: Egbert Vos. Dinsdag 7.30: Liturgische dienst voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistoi-iekamer. Nieuwe Kerk. 10: Ds. E. Pot, Noorderkerk. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 9 en 10.45: Dr. A. J. Rasker. Ooster- kerk. 10: Ds. G. van Rhijn, Em. pred. te Lochem. Kapel Sarcpta. 9.30: Mr. J. H. Eke- ring, Kinderkerk. 10.45: Ds. B. van Gelder. Bakenesserkerk. 9.30: Dhr. J. P. van Eijsden Kinderkerk. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. J. Bronsgeest. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Ds. W. J. van Elden, Jcugdliapel. Noord 10.30: Dhr. F. H. Geuren. Oost 10: Dhr. L. de Graaf. Centrum 10: geen dienst. West 10: Dhr. N. Groen. Ver. van Vi'ijz. Hervormden, Jacob- straat 6. 10.30: Dr. J. de Gi-aaf. Church of England: Old Catholick Church, Kinderhuis singel. Sunday June 3 I'd: Evensong 3 p. m. Wednesday June 6th: Meeting 7.30 p. m. Rev. Mossman Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. J. v. Sliedrecht, Ede. Stads-Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10 en 7.30: T. Kranenburg, Alphen a. d. Rijn. Woensdag 8: Gemeenschapsavond. Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. H. C. v. d. Flier, Evang. te Enschedé 5: Dezelfde. H. Avondmaal, vrij voor alle ge lovigen. 8: Jeugdbijeenkomst o.l.v. Cor van Oudheiisden (afgestudeerd in Beatenbcrg). Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma, Evang. te Amsterdam. Vrye Evang. Gemeente, Bake- nessergi-acht 65. 9.30: Ds. D. Rijkhoek, van Dordrecht. 5: Dezelfde. H. Avondmaal. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat, Zaterdag 8: Slotavond Vrijz. Luth. Ki-ing. Krelagehuis. Zondag 10.30 Ds. C.H. Brandt. 10.30: Ds. W. Spliethoff in de Noorderkapel Minahassastraat. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mcj. Ds. Soutendijk. Rcmonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. L. Hoor weg Jr. 5: Ds. A. Pos. Wilhelminakerk. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Óostcrkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk, Begijnhofka pel 10 en 5: Ds. A. Bos. Oud-Geref. Gemeen te, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Geref. Gemeente Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk, Raaks 10 en 5: Ds. M. Holti'op. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink. 5: Dezelfde. H. Avondmaal. Gebouw „Salem", Bakenessergracht 65. 11: Zondagsschool. 8 Jeugdsamenkomst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligings- dienst. 7: Openluchtsamenkomst, Ged. Oude Gracht. 8: Heilsbijeenkomst door de Korps- kadetten. Donderdag 8: Heiligingssamen- komst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Lin- naeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbelle zing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22 10. en 5.30: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Aanbiddingsdienst met Avondmaal en Predicatie. 19: Eredienst met Evangeliepre diking. Donderdag 20: Bijbelstudie (in de voorzaal). Vrijdag 16.30: Kinderbijbelklas. Gemeente Gods, Pai'klaan 21. 4 en 7.30: Sa menkomst. J. Jeeninga. Christen-Geloofsge meenschap (Pentecostal), geb. Rosenhaghe, Hoofmanstraat. 10: Samenkomst. 8: Samen komst Garenkokerskade 27. Donderdag 8: Bidstond Garenkokerskade 27. Pinkster evangelisatie, Ged. Oude Gi-acht 47. 10: Sa menkomst. 7: Volle Evangelieprediking. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Wijdingsdienst. 12: Zondagsschool. 8: Verlossingssamenkomst Donderdag 8: Grote Verlosingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk Wilhelminasti-aat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Hersteld Apost, Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15, 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdings morgen. Dhr. F. A. Geijp, Schiedam. Theolo- gisch-Philosofische beschouwingen met re pliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Plaag. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Litux'gische Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz Pinkstergemeente, gebouw „Immanuël", Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Bed. H. Avondm. 7.30: Opwekkingssamenkomst. Donderdag 7.45: Bidstond. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. M. v, d. Voet, H. Doop. 7: Dr. H. v. d. Loos, Bijzondere dienst. Imma- nuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds G. K. v. d. Horst. Alg. Chr. Jeugd. Gemeenschap „Gideon", Achterweg 2A. Woensdag 2.30 Jeugd-open- luchtsamenzijn in het Neethof (Santpoort). Zaterdag 9 Juni in de zaal 2.30: Bijzondere kindersamenkomst voor alle groepen o.l.v. E. Ketellapper. Zondag 10 Juni: 2.30: Jeugd- openluchtsamenzijn op de speelweide. 4: Kinderopenluchtsamenzijn in het Zaanen- bos o.l.v. E. Ketellapper. Geref. Kerk, Noord Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. Pos. 5: Ds. P. de Ruig. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds, J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstr. 4. 10: Heili- gingsdienst. 7: Openlucht prediking Soenda- plein. 8: Verlossingssamenkomst. Leidsters A. C. E. Wijkhuizen, majoor, H. Weenink, Kapiteinc. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. Ka pel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Bartlema. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. v. Nieuwen- huijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. Nic. A. Bruining, Herv., Den Haag. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. P. J. Richel 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Koediefslaan 10: Ds. J. Mulder. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. Mulder. Geref. Kerk. Hei-enweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff, Rem. pred. te Rotterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. H. S. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Eerhard. H. Doop. 5: Ds. Knottnerus. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Krabbe. Geref. Kerk (art. 31). 10: Leesdienst. 7: Ds. Verleur. Christ. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Sluiter. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Di'. J. H. Stelma. 9: Jcugdkapel, 12 j. e. o. Maranatha, Donkerelaan. 11.45: Zon dagsschool. 5 j. e. o. Jeugdhuis, Donkerelaan Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder, Dg. Haarlem. Vrye Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door Zangdienst, aanvangende 19.15 uur in de kerk a. d. Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. O. Poppe, v. Hoornsterzwaag. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Kromhout. 7: Ds. J. C. Salverda, van Hoofd dorp. Geref. Kex-k. 10 en 5: Ds. D. Zwart. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 7: Ds. J. Kromhout, van Half weg. Geref. Kerk. 10 en 6.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp 9.30: Ds. M. M. de Jong. 6.30: Ds. M. C. Don. Abbenes. 9.30: Ds. M. C. Don 6.30: Ds. S. F. van Veenen v an Leimuiden. Bethelkapel. 10: Ds. J. W. v. d. Vlugt, van Bloemendaal. Geref. Kerk. 9.30: Ds. D. Hoornstra. 3: Ds. IJ. v. d. Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- manuëlkerk. 10: Ds. C. J. Meilink. 7: Ds. H. Tulp. Geloof- en Licfdckerk. 10: Ds. H. Tulp 7: Ds. C. J. Meilink. Ned. Prot. Bond, Op. Lagere School, Roerdompstr. Ds. C. B. Heyn en dhr. J. G. de Jong Hzn., beiden te Haar lem. Herdenkingsdienst. Met medevv. van het kerkkoor Geref. Kerk 10 en 5: Ds. P. Warmenhoven. BINNENLAND De tentoonstelling en bazar van de Haak in-actie, die de vorige week in Am sterdam werd gesloten, zal gedurende de maand Juni in Zuidholland worden gehou den, namelijk van 48 Juni in Dordrecht, van 11—16 Juni in Den Haag (Houtrust), van 18—23 Juni in Rotterdam (Ahoy-ge. bouw) en van 2527 Juni in Leiden (Stads gehoorzaal). Zoals gemeld is, komen van 2 tot en met 7 September de directeuren der Gallup, i: stituten over de gehele wereld in Neder land oijeen. Het congres zal deels in Amsterdam, deels in hotel „Duin en Kruid- berg" te Santpoort worden gehouden. Onder de Amerikaanse deelnemers zal ook dr. George H. Gallup zijn. Het gerechtshof te 's Gravenhage ver- ooi'deelde de 19-jarige J. W. T. uit Delft, die op 9 September van het vorig jaar op de spoorlijn onder Delft „sabotage" trachtte te plegem door stenen op de spoorbaan te leggen, tot zeven maanden gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. Vier Schevcningse knapen drongen een visbakkerij binnen en staken het gas onder een olieketel met 8 liter olie aan. De vlam sloeg in de olie en door een schoorsteen naar boven. In de schoorsteen zat een ijzeren luik en daarvoor hing wasgoed te drogen. Dit proces ging nu echter te snel en de was vloog in brand. De ouders der jeugdige in brekers moeten nu voor de kosten opdraaien. Vrijdagmiddag is te Amsterdam in het gebouw van de N.V. Lettergieterij „Amster dam" voorheen N. Tetterode de tentoonstel ling geopend, die daar wordt gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het bedrijf. De plaatsvervangend directeur van het Directoraat-generaal voor Handel en Nijverheid deelde mede, dat de heer F. L. Edema van der Tuuk, oud-directeur van de N.V., thans commissaris, benoemd is tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De Haagse schilder Antoon van Welie heeft een nieuw portret van Koningin Juliana vervaardigd, dat bestemd is voor het raadhuis in Schiedam. Een arbeider te Ede kwam gisteren tot de ontdekking, dat een ree in de onmiddel lijke omgeving van zijn woning het leven had geschonken aan een tweetal jongen. De moeder verdween in de bossen en keek niet meer naar haar kroost om. De arbeider heeft zich ontfermd over de reeënbabies en zal trachten hen met de zuigfles in het leven te houden. De Koningin en Prins Bernhard zijn voornemens 13 Juli een bezoek aan de Noord- Oostpolder te brengen. Koningin Juliana heeft Vrijdag in het paleis Soestdijk een delegatie van het We- reld-petroleumcongres ontvangen. Nadat de leden der delegatie met hun dames, in totaal 50 personen, aan de Koningin waren voor gesteld. onderhield zij zich geruime tijd met verschillende hunner. De tijdelijke rang van commandeur is toegekend aan kapitein ter zee J. G. Broek- huijsen, voor zolang hij belast zal zijn met d~ functie van hoofd van de afdeling zee macht van de Nederlandse Militaire Missie te Djakarta. De Personeclraad der Nederlandse Spoorwegen heeft afscheid genomen van de heren G. Joustra en F. P. A. Landskroon, die respectievelijk als voorzitter en als lid van de raad zijn afgetreden. Een 40-jarige caféhouder uit Zwolle heeft zich bij de politie te Amsterdam ge meld en verklaard, dat hij bij een vecht partij in een café aan de Zeedijk te Amsterdam de 29-jarige portier met een zakmes in de rug heeft gestoken. De café houder i~ in arrest gesteld. Volgens voorlopige cijfers was de totale geldhoeveelhcid in Nederland op 30 April groot f 6.798 millioen, waarvan f 2.847 mil- lioen chartaal en f 3.951 millioen giraal geld. De totale geldhoeveelheid is in de eerste vier maanden van 1951 met f283 millioen verminderd. De heer K. van Dijk heeft afscheid ge nomen als directeur van de afdeling omroep der N.C.R.V. Het aantal inwoners van Zuidholland was op 31 December 1950: 2.424.581, waarvan 1.193.541 mannen en 1.231.040 vrouwen, 's Gravenhage had op die datum 571.853, Rottei'dam 684.658 inwoners. Het gerechtshof te 's Gravenhage be vestigde het vonnis van de Rotterdamse rechtbank, waarbij de 46-jarige Schiedamse distillateur W. E. H. M. M. tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. M. was ten laste gelegd dat hij in 1945 opzettelijk aan de belasting zijn inkomen over de be zettingsjaren alsmede zijn vermogen over 1945 onjuist had opgegeven. HAARLEM EN OMGEVING Dr. W. P. Postma, leraar aan het Lorentz- lyceum heeft tegen 1 September 1951 eervol ontslag gevraagd. Mej. J. A. Hos vraagt tegen 1 Septem ber 1951 eervol ontslag als onderwijzeres aan de school in de Linschotenstraat. Benoemd werd tot onderwijzer aan de „Noorderschool", Chr. Opleidingsschool, Vel- serstraat te Haarlem, de heer F. Honingh te Arnhem. Voor het diploma A van het Landelijk Bureau voor examens Kleuterzorg slaagden te 's Gravenhage de dames: N. Klitsie, F. Eijken, Tr. de Leeuw, M. Heck, E. Leene, E. v. Huizen, T. Mons, A. Canton, R. Phi- lippo, H. Balfoont, G. v. d. Stolpe, J. Koel man, B. Vreeken, C. Koelman, allen leerlin gen van de Stichting tot het opleiden van leerkrachten voor het O.V.L. onderwijs te Haarlem. ADVERTENTIE UW DAMESKAPPER Marnixstraat 119 Tel- 23138 VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Cand. K. H. Schuring van Gx-oningen. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. W. Bloemhoff, Heiloo. 18.45: Bijzondere Kerkdienst. Ds. G. van Leeuwen, Jcugd- predikant, den Haag. 18.45-19: Zangdienst medewerking Ned. Herv. Kapelkoor. „De Toorts" 10:Ds. P. A. Tichelaar. „De Kapel" 17: Geen dienst. Jeugdhuis. 10: Jonge Jeugd kerk. Dhr. D. H. Scholten, theol. cand. Me- dewerking Jeugdkerkkoor. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. Lans, van Amsterdam Jeugddienst. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. West Kon. Emmaschool, Raafstr.9 en 10.30: Ds. G. H. v. d. Wooi'd. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. Besselaar Sr. uit Am sterdam. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ws. C. P. Hoekema, Doopsgez. pred. te Haarlem. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, geb. „Ons Huis", Dorpsplein. Dinsdag 8: J. W. van Zeijl Pa rochie H. Agatha. Gr. Krocht. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de weck H.H. Missen om 7 en 7.45 uur. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 5: Ds. Knottnerus. van Hille gom. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 5: Ds. J. J. Ver leur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. ADVERTENTIE Benzineverbruik pl.m. 1 liter op 13 km. Voor de all risk verzekering en grenspapieren zijn geen kosten verschuldigd. TAXI 13000 - PLEIN 33 - TELEFOON 13000 of 17000

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10