OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerikaans ambassadeur bij de Koning „Vijand is uit Zuid-Korea verdreven, achtervolgings-offensie f geëindigd In 1949 hield Washington rekening met communistische verovering van Korea Weerbericht Onrust in Athene Aftreden van Papagos beïnvloedde de stabiliteit in Griekenland Staat van beleg in Nicaragua Zwitserse officieren bezoeken ons land Kindervoorstelling Panda Spionnage-proces te Belgrado Ambtenarengerecht maakt ont slag van politieman ongedaan Zal de Sovjet-Unie op het Westelijk voorstel ingaan De Valera ingelopen Het woord is aan Perzische olie Beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland Internationale commissie veroordeelt Sovjet-Unie Javase Bank Truman bemiddelt met gunstig resultaat Aantal werklozen in eerste kwartaal 1951 verder gedaald HET WEER AFGEBEELD g5e JAARGANG No 2 4 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 2 JUNI 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 132 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent. per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ATHENE, (Reuter). Vandaag heeft de Amerikaanse ambassadeur in Grieken land, John Peurifoy, een bezoek gebracht aan koning Paul en veldmaarschalk Pa pagos, die Woensdag aftrad als Grieks op perbevelhebber. Buitenlandse waarnemers geloven, dat Peurifoy instructies heeft ontvangen po gingen te doen om de stabiliteit in Grie kenland, die door het aftreden van maar schalk Papagos als hoofd van het Griekse leger is beïnvloed, te herstellen. Waarne mers beschouwen zijn zending als „deli caat en gevaarlijk". Naar verluidt neemt Washington de toestand zeer ernstig op, omdat het aftreden van Papagos het Griekse verdedigingspotentieel zou ver zwakken. Het Griekse kabinet heeft een onderzoek bevolen naar „sporadische gevallen van insubordinatie" in het leger. Naar verluidt hebben tien vooraanstaande officieren, on- de wie drie brigade-generaals, consigne gekregen zich niet buiten hun kwartier te begeven, opdat een dergelijk onderzoek kan worden ingesteld. In een dagorder, die maarschalk Papagos bij zijn aftreden heeft uitgegeven, ver klaarde hij nadrukkelijk het eens te zijn met de missies der Britse en Amerikaanse vloten en luchtmachten te Athene en de leiders daarvan. Het aftreden van Papagos valt samen met het verblijf te Athene van een Turkse militaire missie, die besprekingen voert met de Griekse militaire leiders over ge meenschappelijke verdedigingsmaatregelen voor de beide landen en met de beraad slagingen der staten-leden van het Atlan tische verdrag over opneming van Grieken land in het voor Europa ontworpen ge meenschappelijke verdedigingsstelsel. GUATEMALA (Reuter). Volgens in Guatemala ontvangen berichten heeft de president van Nicaragua, generaal Somoza, de staat van beleg afgekondigd voor Gra nada. Dit zou een gevolg zijn van demon straties tegen de regering. Volgens de Ame rikaanse ambassade te Managua is Vrijdag te Managua en in de staat Granada (Nica ragua) de staat van beleg afgekondigd naar aanleiding van relletjes. De studenten pro testeerden tegen een voorstel hen naar een andere universiteit over te plaatsen. Te Guatemala aangekomen reizigers achten het niet onmogelijk, dat de wan ordelijkheden het begin zijn van een poging om het huidige regiem omver te werpen. In de stad Granada werden enkele per sonen gewond. De Amerikaanse ambassade te Managua bericht, dat de regering de toestand in de hand heeft. In de week van 4 tot 9 Juni zal een groep Zwitserse officieren een studie-bezoek brengen aan ons land. Het gezelschap zal worden rondgeleid langs een aantal plaat sen, welke geschiedkundige betekenis ver kregen tijdens de oorlogshandelingen in 1940 en 1944. Het bezoek begint op 4 Juni te Maas tricht en wordt 9 Juni besloten met een kranslegging bij het nationale monument op de Dam te Amsterdam. Wij herinnerenonze abonnés nog eens aan de speciale kindervoorstelling die op Woensdag 13 Juni in het Bloemen- daalse Openluchttheater wordt gegeven. Daar treedt op mr. Janno's Jeugdamuse- ment met „Panda en de meester-muzi- kant". Wij hebben een speciale overeen komst met de directie gesloten, waardoor het ons mogelijk is om 1500 plaatsen voor onze abonnés te reserveren tegen de gereduceerde prijs van 50 cent. De normale toegangsprijs is 75 cent. Het verdient aanbeveling om spoed te be trachten bij het kopen van deze kaarten aangezien de belangstelling groot en het aantal kaarten beperkt is. De verkoop duurt tot uiterlijk 6 Juni. Men moet er echter rekening mee houden, dat onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Soen daplein 37 op Zaterdagmiddag gesloten zijn. Een aanbeveling voor Panda zelf is nauwelijks noodzakelijk, want jong en oud staan met hem reeds op de hartelijkste voet. DIRECTIE HAARLEMS DAGBLAD- OPR. HAARLEMSCHE CRT. Het militaire gerechtshof van Belgrado heeft Vrijdag de 56-jarige voormalige kapi tein ter zee van de Joegoslavische vloot Kovac tot twintig jaar gevangenisstraf en het verlies van zijn burgerrechten veroor deeld. Kovac is schuldig bevonden aan het bedrijven van spionnage voor de Tsjecho- slowaakse geheime dienst. Zijn 59-jarige vrouw is, wegens het helpen van haar echt genoot bij zijn spionnage, tot drie jaar ver oordeeld. Nemec, secretaris van de Tsje- chowaakse militaire attaché te Belgrado, die de Tsjechoslowaakse nationaliteit bezit, is, wegens spionnage in Joegoslavië op militair, politiek en economisch gebied tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De te Belgrado wonende Tsjechoslo waakse behanger Glas kreeg zes jaar wegens het verstrekken van inlichtingen aan Nemec en aan de assistent-militaire attaché van Tsjechoslowakije, luitenant Dvorak. De vonnissen zijn geveld na een proces dat twee dagen heeft geduurd. Alle be klaagden hadden bekend. Er heerste in Athene onrust na de door de radio omgeroepen bekendmaking over door de regering genomen voorzorgsmaat regelen. Buiten de ministeries waren poli- tie-posten opgesteld. AFP meldt nog dat de Griekse pers drie redenen vermeldt waarom maarschalk Papagos zijn ontslag als opperbevelhebber der Griekse strijdkrachten heeft ingediend, namelijk onenigheid met Metaxas, leider van het burgerlijke huis des konings; de beslissing van koning Paul om gene raal Vendiris, een officier van de leger reserve, tot hoofd van zijn militaire huis te benoemen hoewel is bepaald dat deze post door een actief dienend officier dient te worden vervuld en tenslotte de door vice-premier Papandreoe gehouden toe spraak, waarin deze een aanval deed op maarschalk Papagos en hem verweet dat zijn jongste inspectiereis meer weg had van een „verkiezingscampagne". De burgemeester van Wormerveer te kende op 17 Februari van het vorig jaar een besluit, waarbij aan de thans 46-jarige hoofdagent van gemeentepolitie aldaar, J. J. W. K., met ingang van 1 April 1950 wegens ongeschiktheid eervol ontslag werd verleend. De reden tot dit ontslag was geweest, dat de hoofdagent zich in tegenwoordig heid van een tweetal politie-ambtenaren uit Hilversum op beledigende wijze over zijn chef zou hebben uitgelaten. De hoofd agent nam met dit ontslag geen genoegen en maakte de zaak aanhangig bij het Ambtenarengerecht te Amsterdam. De zaak diende op 11 Mei en thans heeft het Ambtenarengerecht in een schriftelijk von nis de hoofdagent in het gelijk gesteld, mede op grond van een verklaring van prof. dr. H. C. Rümke, psychiater te Utrecht. Wel iswaar werd bewezen geacht dat de hoofd agent zich op beledigende wijze over zijn chef heeft uitgelaten, maar volgens de psychiater was hij op dat ogenblik sterk verminderd toerekeningsvatbaar. MOSKOU, (United Press). Westelijke diplomatieke waarnemers spraken gisteren als hun mening uit, dat de Sovjet-regering waarschijnlijk de uitnodiging van Amerika, Frankrijk en Engeland om een vergadering van de grote vier in Washington te houden op 23 Juni zou verwerpen. Een paar waar nemers zagen echter een kans dat het voor stel zou worden aangenomen. Westelijke waarnemers wezen erop, dat Gromyko reeds de basis van de program ma's verworpen heeft, die zijn neergelegd in de nota's. Deze waarnemers zeiden dat, aangezien de Westelijke mogendheden niet hun bereidheid te kennen gaven om het Atlantische pact en de kwestie van de mi litaire Amerikaanse bases in Europa te be spreken, het zeer waarschijnlijk zou zijn, dat het voorstel voor de conferentie zou worden verworpen. Optimistische waarnemers echter zei den, dat aangezien de plaatsvervangers in Parijs reeds een aanzienlijke mate van overeenstemming hebben bereikt en dat onder een brede interpretatie de Russen iedere kwestie aan de orde kunnen stellen, die betrekking heeft op de spanning in de wereld, dit inhoudt, dat Wisjinsky de kwestie van het Atlantische pact en de bases ter tafel zou kunnen brengen als een belemmering voor een verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West. Dien tengevolge waren zij van oordeel dat de mogelijkheid niet geheel uitgesloten moest worden geacht dat Rusland de uitnodiging zou aannemen. DUBLIN (Reuter). De definitieve uit slagen van de algemene verkiezingen in Ierland, welke Vrijdagavond laat te Dublin bekend werden gemaakt, zijn: Fianna Fail (partij van De Valera) 69 zetels; Fine Gael (partij van Costello) 40 zetels; arbeiders partij 16 zetels; boerenpartij 6 zetels, repu blikeinen 2 zetels; onafhankelijken 14 zetels. Politieke waarnemers achten het niet uit gesloten, dat vijf onafhankelijken de zijde van De Valera zullen kiezen als het nieuwe parlement op 13 Juni vergadert. De Valera zou in dat geval een meerderheid van één stem op de coalitie hebben. Over de samenstelling van de regering kan niet definitief worden beslist voordat het parlement bijeenkomt om de eerste minister te kiezen. De Valera heeft Vrijdag verklaard dat alleen zijn partij in staat is een stabiele regering te vormen. W. C. C a p e 1 Misplaatste ernst is nog onver- dragelijker dan misplaatste scherts (Dagboek van een Florentijn) Koningin Juliana heeft Vrijdag ten paleize te Soestdijk een delegatie van het derde wereld-petroleumcongres ontvangen. De vorstin temidden van haar gasten. GENERAAL VAN FLEET: Tijdens hun driedaags verblijf in Luxemburg, op 19, 20 en 21 Juni aanstaande, zullen de Koningin en Prins Bernhard onder meer een bezoek brengen aan dit oude slot te Vianden, dat eens de zetel van het Huis van Oranje Nassau was. TOKIO. (Reuter). Heden heeft de be velhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, generaal James van Fleet, bekend gemaakt, dat de troepen van de UNO de achtervolging van de terugtrek kende communistische legers hebben ge ëindigd. „De achtervolgingsphase is geëindigd met het opnieuw verdrijven van vijande lijke eenheden uit Zuid-Korea, behalve het grensgebied ten Westen van de Imdjin", aldus Van Fleet. Artillerie van de verbonden troepen heeft gisteren zware verliezen toegebracht aan Noordelijke concentraties ten Noor den van Hwatsjon. In het Westen hebben de geallieerden het bruggenhoofd over de Hantan ver groot. De tegenstand neemt hier af. Volgens het communiqué van het acht ste leger van Zaterdagmorgen nam de te genstand van de Noordelijken langs het centrale front toe. Gemeld wordt, dat zij zware verliezen hebben geleden bij de verdediging van Jontsjon, Hwatsjon, Janggoe en Indje. Een Amerikaanse patrouille was er in Een geallieerde ambtenaar heeft Vrijdag in Bonn medegedeeld dat de Westelijke geallieerden binnenkort een einde zullen maken aan de wettelijke staat van oorlog met West-Duitsland. Deze week heeft de Bondsdag een wets ontwerp aangenomen waarin uit de Duitse wetgeving de verwijzingen naar de staat van oorlog werden verwijderd. De volgende stap zal door het Ameri kaanse Congres genomen moeten worden. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken stelt een desbetreffend wets ontwerp op. Aangenomen wordt dat Enge land en Frankrijk hun voorbereidingen hebben voltooid. Zij zullen echter wachten, teneinde tezamen met de Verenigde Staten het einde van de staat van oorlog af te kondigen. De wettelijke opheffing hiervan houdt geen verband met een vredes verdrag. Acheson getuigt voor de Senaatscommissies WASHINGTON, (Reuter) Vrijdag is de getuigenis van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, voor de verenigde Senaatscommissies begonnen. De meeste van de 26 leden van de commissies waren aanwezig toen de voorzitter, Russell, bevel gaf de deuren van de zittingskamer te sluiten. Een stenografisch verslag van de getui genis werd later door de militaire censuur en door het ministerie van Buitenlandse Zaken vrijgegeven. Het horen van Acheson werd vertraagd, omdat de leden van de commissies eerst bespraken of zij het memorandum van het ministerie van Buitenlandse Zaken van 1949 over Formosa, gericht aan consulaire ambtenaren, zouden vrijgeven voor publi catie. Niettegenstaande de tegenkanting van Acheson besloot de verenigde Senaatscom missie van onderzoek met 15 tegen 9 stemmen het memorandum openbaar te maken. Acheson was bij de stemming niet aanwezig. Uit het memorandum, dat vervolgens werd voorgelezen, blijkt, dat in 1949 de val van Formosa verwacht werd. Er werden richtlijnen vastgesteld, welke de Ameri kaanse vertegenwoordigers in het Verre Oosten in dat geval moesten volgen. Hun werd hierin meegedeeld, dat zij geen „te grote bezorgdheid" moesten tonen, maar er de nadruk op moesten leggen, dat „For mosa geen bijzondere militaire betekenis had." Acheson verklaarde in zijn getuigenis, dat het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken in 1949 zijn veto had uit gesproken tegeix een voorstel van het mi nisterie van Defensie om een militaire mis sie naar Formosa te zenden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken was destijds van mening geweest, dat een dergelijke stap niet doeltreffend zou zijn, omdat alleen de tussenkomst van Ameri kaanse stx-ijclkx-achten het eiland kon redden. Ook president Truman was tegenstander van het voorstel geweest. Bij het bespreken van de politiek ten aanzien van Fox-mosa zei Acheson, dat men het er thans over eens is, dat Formosa wel degelijk stx-ategiseh belang heeft voor de Vex-enigde Staten. „Hiex-uit vloeit voort, dat men Formosa uit de handen van een mogendheid, die ons vijandig gezind zou zijn moet houden. Dit betreft niet een bezetten of gebruikmaken van het eiland. Op grond van de bestaande stexkte vaix de Amex-ikaanse strijdki-achten is het ook niet mogelijk om troepen naar Fox-mosa te zenden," aldus Acheson. Acheson noemde het memorandum een „bijzondere richtlijn" die door de „politieke staf van advies" van de ondex'minister van Buitenlandse Zaken Edwart Barett was gegeven. Korea Acheson heeft verder verklaard, dat niets meer in stx-ijd is met de feiten dan de bewering dat de verbonden tx'oepen in Korea een doelloze strijd voeren. „Zij hebben de communistische strijdkrachten enorme verliezen toegebx-acht en daardoor een belangx'ijke overwinning behaald", aldus de minister. „De hoop van de com munisten om een snelle en gemakkelijke overwinning in Korea te behalen, is in rook vervlogen." Naar zijxx mening kan gezegd worden, dat alle adviseurs van president Truman geloven dat de huidige tactiek de meeste kans biedt op beëindiging van de vijande lijkheden. De minister ontkende, dat hij met de actie tot terugroeping van MacArthur zou zijn begonnen en ook, dat op diens ontslag zou zijn aangedrongen door Amerika's bondgenoten. Acheson zet vandaag zijn getuigenis voort. „Stelsel van slavernij, dat reeds lang door geschie denis veroordeeld is" BRUSSEL (A.N.P.). Op de slotzitting in het Egmond-paleis te Brussel van de „intexrnationale commissie tegen concentra tiekampen" heeft voox-zitter Balakofsky voorlezing gedaan van de uitspraak met betrekking tot de kampen in de Sovjet- Unie. Voordat hij hiermee begon, verklaarde hij, dat geen enkele interruptie geduld zou worden en iedere ordeverstoorder uit de zaal zou worden verwijderd. Op dat ogen blik verhief de communistische senator Glineur zich van zijn zetel, om te verkla ren dat hij het woord wenste te voex*en namens de gewezen politieke gevangenen. Tezelfdertijd begon een aantal personen in de zaal heftig te protesteren tegen hetgeen zij een samenzwering tegen de Sovjet-Unie noemden. Zij werden samen met Glineur door de ordedienst, geholpen door de poli tie. uit. de zaal vex-wijderd. Nadat de rust hersteld was, kon de voorzitter beginnen met de voox-lezing van zijn uitspraak. De conclusie hiervan was, dat er „wel degelijk concentratiekampen in de Sovjet- Unie 'bestaan op dezelfde leest geschoeid als de Duitse". De commissie bestempelt deze Sovjet-Russische kampen als ..mon sterachtig" en als „de overleving van een stelsel van slavernij, dat reeds lang dooi de geschiedenis is veroordeeld, en door niets gerechtvaardigd wordt." Het aantal van deze kampen is volgens het oordeel van de commissie zeer gx-oot, en de N.K. V.D. oefent sterke invloed uit op de levens omstandigheden der gedetineerden. Na voorlezing van de conclusies van de commissie bleef het nog geruime tijd on rustig in de omgeving van het Egmond- paleis. Verscheidene ex-politieke gevan genen, die vooi-tgingen met hun demonstra tie tegen de commissie, werden door de politie aangehouden. De getuigen a décharge gaven een manifest uit, waarin zij verklaarden niet op het proces te zijn verschenen, omdat zij dit een „provocex-en- de parodie" achtten. geslaagd de buitenwijken van de stad Jontsjon, 11 km. ten Noorden van de 38ste Breedtegraad te bex-eiken, doch moest te rugtrekken. In dit gebied blijven de Noor delijken zware druk uitoefenen op de Amerikanen, ondanks geconcentreerde luchtaanvallen en artilleriebeschietingen. Ten Noorden van Hwatsjon, waar de te genstand van de Noordelijken het UNO- offensief tot staan heeft gebracht, hebben- drie bataljons artillerie de tegenstander zware verliezen toegebracht. Iets meer naar het Oosten, ten Noorden van het Hwatsjonx-eservoir, was de tegenstand lichter en duux-de de opmars voort. De bruggenhoofden over de Hantan zijn ver groot en stoottroepen drongen op tot op enige kilometers van Tsjiponi, 20 km. ten Zuiden van Koemwha. In het gebied van Indje werd eexv aan tal lichte tegenaanvallen door de geallieer den afgeslagen, in het Westelijk deel van het centrale front viel een communistisch bataljon de verbondenen ten Noorden van Jongong, 40 km. ten Zuiden van Koem wha, aan. Geallieerde luchtverkenners meldden in de afgelopen nacht meer verkeer op de Noord-Koreaanse wegen te hebben waar- genomexx dan normaal. Piloten melden, dat zij Vrijdag 100 vrachtauto's en andere voertuigen hebben vernietigd en 550 slachtoffers hebben gemaakt onder de Noordelijken. Uit welingelichte bron heeft Aneta ver nomen dat de raad van commissarissen van de Javase Bank binnenkort de Indonesische regering zal aanbevelen, de voormalige minister van Financiën, Sjafruddin Prawi- 'ranegara, aan te stellen tot president directeur vaix de Javase Bank. Zoals be kend, heeft de huidige president-directeur, dr. Houwink, ontslag uit deze functie ge vraagd. Invoer voor 71 door uitvoer gedekt Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedi-oeg de waarde van de invoer in Nedex'land in April 821.000.000 tegexx 849 millioen in Maart. Er werd voor een waarde van 581.000.000 (in Maart 556.000.000) geëxporteex-d. 71 van de invoer wex-d door uitvoer gedekt, in Maart was dit pex-centage 64. HARINGVANGSTEN BIJ DOGGERS- BANK WORDEN BETER. De haringloggers hadden hedennacht op één na allemaal vangst in; hoewel nog steeds bescheiden, waren de opbrengsten van de Doggersbank over het algemeen iets beter. Twee Scheveningers haalden 30 en 40 kant jes uit de vleet en een Katwijker, de KW 163 had de hoogste vangst van dit seizoen 60 kantjes. President Truman heeft door zijn per soonlijke bemiddeling bereikt dat de Per zische regerixig met Engelaxxd zal gaan onderhandelen over het olie-geschil. De Amerikaaxxse president heeft boodschappen gezonden aaix de Perzische premier Mossa- deq en de Britse premier Attlee, waarixx hij aandrong op onderliaxxdeiingen tussen de beide regerïixgen. Het Perzische kabinet heeft na een spoedvergadering zijn bereid heid te kennen gegeven een Britse diplo matieke missie te ontvangen. De Engelse regering had reeds eerder het verlangen tot onöei-handelingexx kenbaar gemaakt. De weg tot deze overeenstemming was reeds bereid door de Engelse bekendmaking, dat de regering zich niet tegen nationalisatie van de Perzische oliebedrijven zal verzet ten, doch slechts een billijke regeling door onderhandelingen voorstaat. Naar A.F.P. mededeelt is de stap van Truman daarom zo succesvol geweest, om dat de president aan de Perzische premier directe economische steun van de Verenig de Staten heeft beloofd ingeval het olie geschil tot een bevredigende oplossing zou komen. Dit bex-icht is echter later door de Amerikaanse gezant in Perzië, Grady, tegengespx-oken. Internationale toestand deed bedrijvigheid toenemen Voox-namelijk onder invloed van het naderende voorjaar liep het aantal geregi streerde mannelijke werklozen gedurende het eerste kwartaal van 1951 terug van 102.889 tot 86.209. hetgeen een daling be tekent van 16.680. In de overeenkomstige periode van het vorige jaar steeg het aan tal wex-kloze mannen met 3210 en wel van 83.771 tot 86.981. De verklaring van dit verschil ligt voor een deel in de sinds Juli 1950 als gevolg van de internationale toestand toegenomen bedrijvigheid, waarvan de ontwikkeling zich begin 1950 minder gunstig liet aanzien. Uit het feit, dat de werkloosheid op 31 Maart 1951 zelfs lager was dan op het overeenkomstige tijdstip van 1950 blijkt, dat de werkgelegenheid vergeleken bij vorig jaar belangrijk is toegenomen, on danks de natuurlijke aanwas van de be roepsbevolking en de komst naar Neder land van rond 80.000 gerepatrieerde en gedemobiliseerde militairen alsmede van een aantal gerepatrieerde bux-gex-s. De daling van de werkloosheid deed zich onder invloed van de seizoenomstandig heden het sterkst gevoelen onder de bouw vakarbeiders, de landarbeiders, de losse arbeiders en de-arbeiders werkzaam in de aardewerk- en steenindustrie. De vraag naar arbeidskrachten steeg in vrijwel alle bedrijfsklassen. het sterkst in de metaalnijverheid en het bouwbedrijf. Eind Februari wex-d wederom een onder zoek ingesteld naar de leeftijdsopbouw en de duur der werkloosheid van het aantal ingeschreven geheel werklozen en duw- arbeiders. In totaal stonden op die datum 98.182 geheel werkloze mannen en duw- arbeiders ingeschreven, waarvan 13 langer dan 6 maanden. De grootste groep vox-mden de mannen van 40 jaar en ouder, namelijk 47.014. Van hen stond 18 zes maanden of langer ingeschreven. Van de 25- tot 39-jax-isen (33.935) stond 9 langer dan zes maanden bii het arbeidsbm-eau in geschreven en van de mannen beneden 25 jaar (17.233) 4 Wanneer men de gemiddelde werkloos heid beschouwt over de neriode van April 1950 tot en met Maart 1951 blijkt, dat ge- dux-ende deze 12 maanden in Nederland 25 mannen werkloos wax-en per 1000 man nelijke beroepsbeoefenaren. Het hoge drukgebied, dat de laatste dagen in ons land het fraaie weer veroorzaakte, neemt in betekenis af. Tegelijkertijd breidde een storing boven Frankrijk, waar gis terenmiddag enkele onweersbuien in voorkwamen, zich naar onze omgeving uit waardoor er vooral in het Zuiden van het land meer bewolking aanwezig was dan gisteren. Het scheidingsfront tussen de droge lucht, waarin ons land zich de laatste dagen bevond en de vochtige lucht boven Frankrijk lag van morgen boven Noord-Limburg. Aangezien de vochtige lucht enigszbis onstabiel van opbouw is, kunnen er zich enkele buitjes in ontwikkelen met een kans op onweer. ocoooooorocooooncoooooo' O'QNBcWOLKT 0 LICHT 3EVV. (5 HALT SEW 9 ZWAAR 3EW ©GEHEEL BEW S MIST SNEEUW REGEN- MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER tpTEWPHRATUUS 1005 ISOBAAR BELANGRIJK 'fff/ NSERStAC- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE. DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN 0 7 TEKEN GEEFT 06 ViNDRiCHTlNG AAN- IEDERE HELE DWARSST RE E 0 G EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER 0£B SECCNDc KANS OP ONWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt tc 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke regen- of onweersbuien, hoofdzakelijk in het binnenland. Matige tot zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. 3 Juni Zon op 4.25 uur, onder 20.51 uur. Maan op 3.06 uur, onder 20.23 uur. 4 Juni Zon op 4.24 uur onder 20.52 uur. Maan op 3-32 uur. onder 21 31 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden: Zaterdag 2 Juni Hoog water: 2.10 en 14.35 uur. Laag water- 9.58 en 22.32 uur. Zondag 3 Juni Hoog water: 2.50 en 15.13 uur. Laag water: 10.42 en 23.09 uur. Maandag 4 Juni Hoog water: 3.25 en 15.50 uur. Laag water: 11.26 en 23.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1