TAXI 18000 -Clowntje Riek Aandrang tot, en verzet tegen revaluatie der Europese munten li? ZATERDAG 2 JUNI 1951 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Effecten- en Geldmarkt Vliegtuig en auto maken samen een reis om de wereld Waardige Verdi-herdenking in de Grote Kerk Bloemendaal Santpoort-dorp Voor cle kmderen Jl - 1 mm if Zandvoort „Land van belofte" Haarlemmermeer Hillegom Heemstede Halfweg R.K. school kreeg bezoek van inbrekers Lisse Andere voorstellen in de raad van Lisse Bennebroek De haringvangsten 4 Op en om de beurzen is nieuwe onzeker heid ontstaan nu in een rapport van de Economische Commissie van de U.N.O. (E.C.C. op een opwaartse herwaardering van de Europese valuta wordt aangedron gen en ook het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) zulk een herwaardering en de afschaffing van de deviezencontröle (licenties) mogelijk en wenselijk acht. Men heeft daarbij voornamelijk het Sterling- blok onder leiding van Engeland op het oog, dat zijn deviezenpositie de laatste tijd aanmerkelijk heeft kunnen versterken doordien het geprofiteerd heeft van de prijsstijgingen op de grondstoffenmarkt. Engeland is daardoor van de Verenigde Staten veel minder afhankelijk geworden, zodat het zelfs voor verdere Marshallhulp heeft kunnen bedanken. Het opmerkelijke hierbij is dat het I.M.F. in 1949 de deva luatie van de Europese valuta heeft be pleit, omdat het daarvan een opleving van de internationale handel meende te mogen verwachten, zodat hier van een economisch opportunisme kan worden gesproken, dat te denken geeft. In Parijse financiële krin gen heeft men deze gedachten openlijk uit gesproken en de veronderstelling geuit, dat de hier bedoelde aanbevelingen verband houden met de sterk gewijzigde positie, waarin de Verenigde Staten zich thans be vinden als gevolg van een zeer belangrijke stijging van de import, een teruggang van de export en het daaruit voortspruitende gevaar dat men, als de oorlog in Korea af loopt en de defensie niet meer op een zo groot deel van de productie beslag legt, 'overproductie en werkloosheid zullen op treden. Weliswaar zijn de Verenigde Staten bezig in Zuid-Amerika en Azië nieuwe af zetgebieden te zoeken, maar tot dusver is Europa nog altijd de voornaamste afnemer en wanneer nu de Europese valuta meer waard worden, zal Europa gemakkelijker meer kunnen kopen en tegelijkertijd de export van Europa naar de Verenigde Sta ten worden bemoeilijkt. In feite zou dit dus een devaluatie van de dollar betekenen, een der moderne hulpmiddelen om in het bin nenland een crisis te voorkomen of te be strijden. Is het wonder dat wanneer men in de economie een dergelijk opportunisme hul digt, zowel kopers als verkopers zich terug trekken en de handel verslapt? Juist is dat er moet worden gestreefd naar een vrije omwisselbaarheid van de valuta's, maar deze wordt niet automatisch bereikt door een nieuwe verhoudingsbasis vast te stel len, doch door de versterking van de wer kelijke waarde van de valuta, gelijk aan die welke de laatste tijd door Engeland is verkregen als gevolg van de belangrijke uitbreiding van de export, gepaard gaande met een versobering in het binnenland. Het is daarom een gelukkige omstandig heid dat Engeland, zoals wij reeds deden opmerken, allengs van de Verenigde Staten minder afhankelijk geworden is en zich thans, naar uit de Engelse pers blijkt, tegen een herwaardering van de valuta en het opheffen van de invoerlicenties verzet. Reeds de vorige minister van Financiën heeft er met nadruk op gewezen dat de de viezenpositie van het land nog niet zodanig is dat een revaluatie van het pond verant woord zou zijn. Men herinnert zich daarbij de scherpe teruggang van de deviezenpor- tefeuille, toen men in 1947 poogde het pond vrij te maken. Het eigenbelang van de Verenigde Sta ten komt hier wel zeer duidelijk om de hoek kijken. Hoe kort is het geleden dat men ook van die zijde op expansie van de Europese export aandrong en ook in ons land een export-drive" op touw is gezet, waaraan zowel de'regering als de bedrijfs leiders om het hardst hebben meegewerkt? En terwijl van een crisis in de Verenigde Staten nog niet eens sprake is, wordt nu precies het omgekeerde bepleit, wil men de Europese export beperken en de import pousseren. De bezwaren, welke hiertegen in Enge land bestaan, gelden in veel sterkere mate voor Nederland, dat van een pariteit tus sen de waarde van de valuta in het binnen land en die in het buitenland nog ver ver wijderd is. Men weet hoe de handelsbalans en daardoor ook de betalingsbalans uit het lood ligt. De E.C.E. heeft berekend dat de verhouding van de invoer tot het nationaal inkomen in Nederland en Noorwegen het hoogst is (50 en weliswaar zou bij een revaluatie van de gulden het benodigde geldbedrag voor de invoer kleiner worden, maar de verlaagde prijzen en de opheffing Vrijdag is de K.L.M.-skymaster „Edam" zijn wereldreis, die dertig dagen zal duren, begonnen. Enkele minuten na de aankomst op London Airport werd de zich aan boord bevindende speciaal geconstrueerde laad- brug uitgeladen en twintig minuten later reed een gloednieuwe sportauto aan boord. Daarna begon de wereldtocht, die vliegtuig en auto dertig dagen lang over oceanen en zeeën, woestijnen en onherbergzame ge bieden zal voeren. Deze vlucht is georganiseerd door een Engelse autofabriek, die de deugdelijkheid van haar product op in het oog vallende wijze wil tonen. Over land zal de auto het te volgen traject rijdende afleggen, waar bij de wager, steeds in radiocontact blijft met de „Vliegende Hollander". De auto zal op deze wijze de Syrische woestijn en de Arizona moeten trotseren en tijdens de tocht door India kennis maken met de natte moesson. De bemanning van het vliegtuig zal door middel van radio van minuut tot minuut de positie van de auto kunnen peilen. Over water zal de wagen de tocht maken aan boord van de „Edam". De voor het snel in- en uitladen benodigde laadbrug is vervaardigd, door de technische dienst van de K.L.M. Journalisten, een tele visieman, een radioreporter en een foto graaf maken de vlucht mede, alsmede drie chauffeurs voor het besturen van de auto en twee monteurs. Het hoofd van de K.L.M.-persdienst, de heer R. J-. Vogels, maakt de gehele vlucht mee. Hij zal via de radio de Nederlandse luisteraars op gezette tijden verslag uit brengen. Het vliegtuig is geheel voor deze vlucht ingericht. De auto staat in de passagiers cabine, zodat de meeste stoelen moesten worden verwijderd. Om te zorgen, dat geen benzinedampen van de wagen in het vlieg tuig dringen, is een speciale „tankluchter" aangebracht, die in de benzinetank van de auto wordt gelegd en buiten het vliegtuig uitmondt. Voorts bevindt zich een para chute aan boord, want tijdens de autorit door de Syrische woestijn krijgen de inzit tenden stellig water- en benzinegebrek. Zij zullen waarschijnlijk tussen Beiroet en Basra per valscherm worden bevoor raad. van invoerlicenties zouden aan de andere kant een krachtige stimulans voor de in voer betekenen en de export zou in ern stige mate worden bemoeilijkt. Wat dit voor ons land zou betekenen, is duidelijk, nu de koopkracht in het binnenland is gedaald en de afzet van de Nederlandse industrie vermindert, zodat, om de productie te handhaven en wat nodig is te vergroten, alle krachten voor de bevordering van de export moe ten worden ingezet. Het woord van een zeer deskundig autoriteit, dat wij vroeger al eens hebben aangehaald, wordt steeds meer bewaar heid. Amerika, zo zei hij, heeft geen be lang bij een export-drive van Europa, het heeft belang bij grotere invoermogelijk- heden in Europa om voor zijn geweldig en groeiend productie-apparaat en zijn dertig a veertig millioen arbeiders lonend emplooi te behouden. Liever dan dit te zien inkrimpen, geeft het jaarlijks enkele milliarden aan zijn klanten cadeau. Maar hoe dit zij, uit het bovenstaande is opnieuw duidelijk geworden hoe be denkelijk het is als een land zijn economi sche en financiële zelfstandigheid ver liest en een ander land, als is het dan ook Amerika, naar de ogen moet zien. ADVERTENTIE Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 1 Juni 1951 ONDERTROUWD: 1 Juni, P. H. S. Mos en L. Kruit. GEHUWD: 1 Juni, J. L. H. Stavenuiter en N. Klijn. BEVALLEN van een zoon: 29 Mei, E. M. J. Tromp—Hazenberg; 30 Mei, T. Elberse— van Hensbergen; 31 Mei, G. W. van der StadtPlettner; D. C. DatemaKonings; J. van der VaartLijekiama a Nijeholt; J. A. M. DuineveldSchellekens; 1 Juni, C. W. Groenewoudvan den Oosterkamp; J. Sta- pensea—Jonker. BEVALLEN van een dochter: 30 Mei, C. T. H. van der WeidenVos; W. F. Vriens Snethlage; 31 Mei, C. J. SiezengaGroenen dijk; M. J. WinnubstVermolen; A. Ver meerGoergens; M. C. B. KaptijnBrouwer; A. M. Breed—Schouten; C. J. M. Kemper— Hoenderdos, 2 d.; 1 Juni, H. J. Broekman1 Duineveld; A W. de GrootKok. OVERLEDEN: 30 Mei, M. Vijlbrief—van Ieperen, 57 j., Zijlweg; J. Bijnsdorp, 67 j., Sterrebosstraat; A. Meinsma, 75 j., Jan's- straat; 31 Mei. M. NoordermeerColie, 81 j., Gen. Bothastraat; A. D. H. van Wijngaarden 3 d.. Hazepaterslaan; C. A. Koning, 73 j„ Emmalaan. Rectificatie: ONDERTROUWD: 30 Mei, G. van Leuven en S. F. Spek. Haarlems Gemengd Koor voerde het Requiem uit De aanleiding tot de uitvoering van het „Requiem" van Verdi, door Haarlems Ge mengd Koor onder leiding van Jan Booda, die Vrijdagavond plaats had in de Grote Kerk, was de herdenking van het feit dat vijftig jaar geleden de grote Italiaanse opera-componist is gestorven. Evenals bij Wagner ligt bet zwaartepunt van Verdi's oeuvre in zijn werk voor het theater; hij is voor alles en boven alles operacompo nist. Ook als hij de liturgische tekst van de mis voor de overledenen verklankt, doet hij dat met de hartstochtelijkheid, het pa thos en de zucht naar het effect waarmee hij in de schouwburg zijn successen be haalde. Alleen wanneer hij een goede kwart eeuw later, als tachtigjarige, weer eens geestelijke muziek zal componeren, zoekt hij nauwer contact met de kerkmu- zikale gebruiken, zonder daarom zijn eigen lijke geaardheid te verloochenen. Zijn in terpretatie van het Requiem-gegeven is er niet minder eerlijk om. Verdi bedoelde niet een werk voor liturgische doeleinden te schrijven, maar een concert-mis, die de dramatiek van de middeleeuwse tekst in de taal die hem eigen was en waarvan hij de kracht en de suggestie op het publiek kende, zou verklanken. Zo werd het een geestelijke opera, zonder décors, zonder requisieten, zonder bij name te noemen personages; maar we mogen gerust ver onderstellen, dat zijn fantasie dat alles er wel bij gedacht heeft, vooral in het „Dies irae", de kern van het werk, waarin de oordeelsdag geschilderd wordt. Met dat al is het een zeer geïnspireerd werk, dat, bij alle primaire krachten van melodische en dynamische aard, ook het stevige vakmansschap toont in stoute ar chitectonische combinaties, die verrassen om hun oorspronkelijkheid. Zo kon het „Requiem" van Verdi dan ook een der^ meest geliefde répertoire-nummers woi-den* van de oratorium-verenigingen. De grote belangstelling die er voor de uitvoering door Haarlems Gemengd Koor betoond werd, was een bewijs van de aantrekkingskracht van Verdi op het pu bliek. De uitvoering voldeed aan alle redelijke eisen die men in een grote, gal mende ruimte stellen mag. Ik had mijn luisterplaats vlak bij solisten, koor en orkest, zodat mij weinig ontgaan kon. Wat het effect op grote afstanden was, kan ik slechts gissen. Het lijkt mij wel onover komelijk, in de kerk iets meer dan een totaal indruk van het machtige werk te krijgen. Maar wat moet dan wel het effect geweest zijn van de eerste uitvoering die in de dom van Milaan gegeven werd, een tempel die nog zoveel uitgestrekter is dan onze oude Bavo! Jan Booda hield in het dubbelkorige Sanctus (een zeer beweeglijk fugatisch stuk) blijkbaar rekening met de acousti- sche eigenschappen van het gebouw, door „Parys by nacht" (Rembrand!). Een cinematografische blik in een onderdeel van het leven der Seinestad waar het nach telijke amusement „gefabriceerd" wordt aan de lopende band van kroegen en dansgele genheden, cabarets en clubs. De sfeer van deze avondlijke genoeglijkheid onder duize lingwekkende lichtreclames en gedragen door de cacofonie van muzikaal allerlei is in deze film uitstekend getroffen. Het verhaal is anders dan men uit de titel zou kunnen vermoeden, want het houdt zich bezig met de soms vertwijfelde pogingen van de exploi tanten der luchthartige gelegenheden om zich zakelijk te handhaven waardoor men in het vrolijke en charmante milieu der ge noeglijkheid kennis maakt met de strijd om het bestaan, die er al even ernstig is als in welke andere omgeving ook. Ray Ventura en Jacques Helian staan borg voor de muzikale en vrolijke ingre diënten, en enkele uitstekende acteurs zor gen voor de ontwikkeling van het verhaal, dat boeiende elementen bevat. Een kleine doch zeer goede rol is in handen van een Nederlands acteur, Van Doude, die zich uitstekend weert. Het voorprogramma bevat interessante en aardige kleinigheden, J. L. Vals Geld (City) is een spannende docu mentaire over het knappe speurwerk van de Amerikaanse Secret Service. Waarschijn lijke scènes, die in dergelijke rolprenten over het algemeen zelden voorkomen, ma ken Vals geld tot een van de betere „detectives". Steward, een valse munter, wordt ge arresteerd en men wil hem pressen de namen van zijn handlangers te noemen. Hij voelt daar niets voor en door talrijke listige manoeuvres weet hij aan de politie te ont komen. Met vaardige hand bespeelt een lid van de Secret Service de snaren van zijn intellect en vakmanschap en uiteindelijk heeft men Steward andermaal achter slot en grendel. Zijn belangrijkste handlanger is echter nog op vleugelen, hoewel de mazen van het net steeds kleiner worden. Zijn be wegingsvrijheid beperkt zich tenslotte tot een tramremise. Hierin komt Silvester, de handlanger van Steward, onder de ogen van een grote politiemacht door een afschuwe lijk ongeval om het leven. Er spelen overi gens niet uitsluitend knappe en lelijke man nen in dit verhaal. Een aardige blondine geeft aan de fascinerende film bovendien een vleugje romantiek. Lloyd Bridges geef! een knappe creatie van de boeiende figuur van Steward. H. J. Schaduwen van de nacht (Pal ace). De na-oorlogse Duitse filmindustrie heeft ons een paar keer verrast met films waaruit kon blijken dat zij de platgetreden paden verla ten en een nieuwe stijl gevonden had. Daar om stelt deze film teleur, omdat men er van die vernieuwing weinig in bespeurt. Het verhaal is dat van een meisje dat bevriend raakt met een gangster die haar tegen haar zin betrekt in zijn duistere practijken. De gangster komt na een mislukte overval op een politiepost in de gevangenis, het meisje trouwt met een rijke uitgever, die zij op bevel van haar vriend had moeten beroven. Als de gangster twee jaar later vrijkomt, maakt hij zijn vroegere geliefde het leven zo zuur, dat zij een ongeluk met een roei bootje ensceneert, haar man en de gangster diep bedroefd achterlaat en in de grote stad aan de kost probeert te komen, hetgeen tenslotte lukt, zij het niet op een respectabele manier. Op zekere dag ontmoet zij haar echtgenoot weer. De film laat in het midden of hij in de brutale uitdagende straatmade lief zijn vrouw herkent. In elk geval neemt hij haar mee. Waarschijnlijk leefden zij ver der gelukkig, want de gangster was inmid dels weer in de gevangenis opgeborgen. Men mag van dit gegeven denken wat men wil, een feit is het dat de film desondanks boeit door het goede spel van Hilde Krahl en Carl Raddatz. Willy Fritsch, die de rol van de rijke uitgever speelt, heeft weinig meer van de vroegere jeune premier. S. K. Een meisje van duizend weken (Frans Hals). Langs paden van geestige ver wikkelingen beweegt deze gezellige film die het midden houdt tussen een blijspel en een klucht zich naar een grandioos happy-ending. Het lijkt er op dat Hollywood alles wat het aan glamour-girls bezit in deze rolprent een plaatsje heeft willen geven. De bezoeker krijgt een aardige indruk van wat er zo al aan vrouwelijk schoon in de filmstad vertoeft. Het kan haast niet anders of dit droomfabrieken-product zal voor velen een kijkspel zijn waarvan ruimschoots ge noten wordt. Romantisch, humor en span ning zijn eerlijk verdeeld. Het verhaaltje doet denken aan „Bathing Beauty": het leraresje dat daarin speelt werd. evenals in deze film het geval is, ook door haar aanbidder tot in de school gevolgd. Joan Caulfield is de „pin-up" waar de hele geschiedenis om draait en Robert Cum- mings. die zich blijkbaar op het pad van de komediant uitstekend thuis voelt, de man die haar op onstuimige wijze lief heeft. Dit tweetal vormt het hoofdrollenpaar en kwijt zich voorbeeldig van zijn taak. Behalve dikwijls zeer komische scènes zijn in „Een meisje van duizend weken" tal van kleur rijke revuefragmenten te bewonderen. L. v. B. De dodende straal (Spaarne). Dick Barton en zijn trouwe helper Sn'owey, de hoofdpersonen uit de bekende B.B.C.-detec tive-hoorspelen, zijn ook de helden in deze sensationele geschiedenis van een sadistische maniak en zijn bende, die met een dodende straal steden en dorpen van de aardbodem willen doen verdwijnen. Barton en Snowey binden op verzoek van Scotland Yard de strijd aan tegen deze misdadigers en hoewel zij onder meer in met gas gevulde kamers worden opgesloten en giftige slangen op hen worden losgelaten, weten zij met assistentie van een mysterieuze jongedame het bende- hoofd onschadelijk te maken, juist op het ogenblik dat deze bezig is, met zijn dodende straal nieuwe duivelse plannen uit te voeren. Niet minder sensationeel is de tweede hoofdfilm, „Zondondergang", waarin men de adembenemende avonturen aanschouwt van zes blanken en een exotische woestijnbloem, die proberen een sleutelpositie van het Britse rijk in Afrika te verdedigen tegen fanatieke inboorlingen, die over hypermoderne vuur wapens blijken te beschikken. In deze zeer spannende avonturenfilm, geregisseerd door Henry Hathaway, spelen onder andere Gene Tierney, George Sanders en Sir Cedric Hardwicke mee. S. K. Het complot van het houten paard (L u x o r) wordt geprolongeerd. Dit was het vertrouwde beeld, dat het Hollandse waterland gisteren na twee en halve maand gesloten seizoen weer bood. Van overal kwamen de hengelaars in de prille ochtend naar de stille waterkant en zij troffen het met het weer. Een stralende blauwe hemeleen lekker windje en hun paradijs was compleet. het tempo niet snel te nemen. Het koor was klankrijk en reageerde zeer paraat op de bezielde maar ook beheerste directie. De mannenstemmen deden voor die van het dameskoor niet onder in kernachtig tim bre. Wij kunnen aldus met lof de mede werking van de zangers van het mannen koor „Proza en Poëzie" vermelden. Het solistenkwartet, bestaande uit Corry Bijster, Roos Boelsma, Reinhard van Randwijk en Herman Schey, voldeed aan de hoogste eisen. Een speciaal compliment verdienden de beide damessolisten voor hun glaszuivere octavenpassage van het „Agnus Dei". Opvallend waren het mooie stemgehalte en de voortreffelijke klank- accomodatie van tenor en bas. Ook de H.O.V. was op de hoogte van haar taak. En wat de heer Booda aangaat, de leider en bezieler van de uitvoering, hij had het geheel stevig in de hand en gaf aan dyna miek en expressie wat Verdi toekomt. En zo heeft Haarlem dan ook een waar dige Verdi-herdenking gehad. JOS. DE KLERK. ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De artsen-dienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de arts S. B. Drijber, Bloemendaalse- weg 84. Bloemendaal, telefoon 22185. De Zondags- en avonddienst van de apothe ken voor Overveen, Bloemendaal en Sant poort-station wordt van hedenavond 6 uur tot Zaterdag 9 Juni aanstaande verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalsewég 341. Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. BIJZONDERE KERKDIENST EN JEUGDDIENST Zondagavond zal in de Nederlands Her vormde Kerk te Santpoort een bijzondere dienst gehouden worden. Hierin gaat voor ds. G. van Leeuwen, jeugdpredikant te Den Haag, die zal spreken over: „Ik zou wel willen geloven, als ik maar eens wat te zien kreeg". Het Kapelkoor verleent zijn medewerking. Een zangdienst gaat aan deze bijzondere dienst voor. 's Morgens is er jeugddienst in het Jeugdhuis. Spreker is de heer D. H. Schol ten, theologisch candidaat. Het Jeugdkerk- koor verleent hier zijn medewerking. De Haarlemse Raad vergadert a.s. Woensdag om 2 uur in de Statenzaal. De agenda vermeldt 23 punten. Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn voornemens een regeling te treffen waarbij de aan het overheidspersoneel met ingang van 16 Maart 1951 toegekende vaste toelage van vijf procent van de bezoldiging met een maximum van f200 per jaar, van overeenkomstige toepassing wordt ver klaard voor de secretarissen en ontvangers der gemeenten in Noordholland. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor met deze regeling in te stemmen. Tydens een voetbalwedstrijd tussen een elftal van de wasserij Haak en een chemische fabriek, op het VVH-terrein in Haarlem- Noord, liep'" een van de spelers een lichte hersenschudding en een wond boven het rechteroog op. De man is overgebracht naar het ziekenhuis Joannes de Deo. De Haarlemse recherche heeft, als ver dacht van diefstal van een portefeuille met f200, uit een winkel in de Amsterdamstraat te Haarlem, de 21-jarige verkoper F. R. M. L. aangehouden. Een gedeelte van het geld en een trouwjapon en een mantel die hij voor z'n verloofde van het andere gedeelte had gekocht, zijn in beslag genomen. De driejarige Piet Busscher raakte gis termiddag in het water van de Garenkokers- kade te Haarlem. Een 20-jarige hulp in de huishouding, A. H. M., sprong het knaapje na en wist het op de wal te brengen. Het ventje is overgebracht naar het Grote Gasthuis. y 'fyï y' x „We zullen 'n mooi eindje om gaan!", zei Plop. Dat vond Bunkie best. Hoe verder, hoe leuker! Want het was prettig, zo hard over het ijs te glijden. Met de wind in het zeil ging de slee in 'n reuzenvaart over de gladde vaart. Maar ze hoefden niet op dat smalle water te blijven; even verder kwam de vaart uit op een meer, en daar hadden ze de ruimte „Ziezo, nou zal ik 'm eens lekker laten rennen!", lachte Plop. „Fijn gaat-ie!", zei Bunkie. Maar nu ze op dat open meer gekomen waren voelden ze pas, dat het erg waaide. En koud was dat ook, want ze werden nu niet meer door de bomen beschut. Maar door die wind ging de slee dan ook zoveel harder! „Ja, hè? Ik heb moeite, om het zeil vast te houden!", zei Plop. De slee gleed over de gladde vlakte, als een trein zo hard. En toen, opeens.kwam er een rukwind, die het zeil uit Plops hand trok en de hele slee onderstboven gooide. Als slotuitvoering van een zeer geslaagd siezoen speelde de Zandvoortse toneelver eniging „Wim Hildering" Vrijdagavond in theater Monopole „Land van belofte" naar Cunningham's bekende gelijknamige boek door W. Somerset Maugham. De vele ver anderingen in de rolbezetting, die door ver schillende omstandigheden noodzakelijk waren en tot deze late opvoering nood zaakten, wierpen hun schaduw over deze uitvoering, die gekenmerkt werd door een zekere matheid en een niet volmaakte rol- kennis van enkele spelers. Dit neemt niet weg', dat we grote bewondering hebben voor Gré Huyer, die na een voorbereiding van drie weken de enorm zware hoofdrol van Norah Maroh vol bezieling, warm en tintelend van leven voor het voetlicht bracht. Opmerkelijk werd het optreden van Henny Kiewit als Agnes Pringle, die zich in ruim één week deze rol eigen maakte en zich zonder enige hapering natuurlijk en echt van deze moeilijke opgave kweet. Re gisseur Arie Mourik had door ziekte van voorzitter C. Reurts diens rol overge- men. Ook nu weer toonde hij zich de er varen toneelspeler, hoewel wij hem ster kere uitbeeldingen zagen geven. Moeilijk heden bij de rolkennis speelden hem par ten, waardoor hij de ruwe farmer Frank Taylor niet die vorm en gestalte gaf, die wij in andere rollen van hem zagen. We denken hierbij aan de prachtige uitbeel ding van zijn rol in „Tijger" van dezelfde schrijver. Knap was Alie Bol als Gertrud Maroh, beheerst en ingetogen Kees Bruijn- zeel als haar broer Edwax-d, geestig en sympathiek Henny Hildering als Reginald Thornby. Het tweede bedrijf werd een kostelijk stuk toneelspel, waarvan we bijzonder ge noten. Geladenheid en spanning ontbraken niet in het moeilijke dei-de, dat door de twee hoofdrolspelers Gré Huyer en Arie Mourik met felle tragiek werd opgezet. Het vlot geschreven werk, dat de moeilijk heden der emigranten in Canada schetst bij het ontginnnen van onvruchtbai-e prairie- gronden en niet van actualiteit ontbloot is, werd met grote belangstelling door het pu bliek gevolgd. De heer M. v. d. Storm opende met een welkomstwoord, waarin hij tevens de moei lijkheden schetste, die aan deze uitvoering vooraf gingen, hulde brengend aan de to neelvereniging „De Phoenix" voor haar hulp en steun door het beschikbaar stellen van enkele leden. De voorstelling werd bijgewoond door zusterverenigingen uit Hoofddorp, Amster dam, Medemblik en Zandvoort. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Ellen Joyce, d. van A. T. Bax en T. Leunissen. ONDERTROUWD: H. W. Duijker en L. C. Kant; J. W. Noortman en G. J. Behrens. GETROUWD: W. C. Bakker en J. Huizing. OVERLEDEN: G. E. Lansdorp, oud 68 j., echtgenote van W. J. Lor enz. Recordbezoek aan het circuit Het circuit van Zandvoort werd in de loop van de maand Mei bezocht door 1347 auto's, 624 motoren en 6 bussen. Dit is het hoogste aantal dat tot nu toe werd bereikt, sinds de race-baan ook als toerweg werd opengesteld. Raadsvergadering De raad van de gemeente Haarlemmer meer zal op Dinsdag 5 Juni des namiddags 2.30 uur bijeenkomen. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmer meer zijn op Zondag 3 Juni als volgt ge regeld: Hoofddoi-p: dr. Bult. Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg. Badhoevedorp: dr. Den Ouden. Welkom aan gedemobiliseerden Voor de zesde en tevens de laatste maal riep de heer P. H. Fijma, voorzitter van het Demobilisatie-comité te Hillegom, het welkom toe aan een groep gerepatrieerde militairen, waarbij hij er aan herinnerde dat van alle soldaten die van Hillegom uit naar Indonesië vertrokken, er slechts één niet is teruggekeerd. Enkelen werden ge wond. De burgemeester jhr. m-r. dr. O. F. A. I-I. van Nispen tot Pannerden sprak woorden van dank aan het Demobilisatie-comité, welks werk hiermee nog niet geëindigd is. Aan de aanwezige militairen werd de herinnerings-oorkonde ovei-handigd, waar na het gezelschap John Kelly door de op voering van een vrolijk cabaretprogram- ma voor het voortduren van de goede stemming zorgde. De R.K. school te Halfweg, die op nog geen honderd meter afstand van de ka zerne der Rijkspolitie staat, heeft in de afgelopen nacht ongewenst bezoek gehad. Door een ruit te vernielen kwamen de in brekers het schoolgebouw binnen. De ka mer van het hoofd der school werd ge heel overhoop gehaald. Waarschijnlijk is naar spaargeld van de kinderen gezocht. Ontvreemd is een nieuw filmprojectie apparaat. De inbrekers hadden de school radio keurig ingepakt, maar niet meege nomen. Het onderzoek is hedenmorgen geleid door de recherche uit Amsterdam, die vinger- en voetafdrukken heeft genomen. Een jaar geleden werd in dezelfde school eveneens ingebroken. Toen wei-den alle sportprijzen gestolen. Zwembad Het zwembad van de Halfwegse Zwem vereniging en Reddingsbrigade aan de Marialaan te Zwanenburg wordt op Don derdag 7 Juni opengesteld. Er is een nieuwe badmeester door het bestuur van de H.Z.R. aangesteld, de heer B. D. de Jong te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Antonius Petrus Maria, z. v. N. H. Vriesekoop en C. A. v. d. Peet. Antonius Mai-ia, z. v. C. v. Opzeeland en M. E, Heere mans. Coi-nelius Johannes Maria, z. v. G. C. v. Bruggen en C. J. Diependaal. Joseph Pe- ti'us Leonardus Maria, z. v. L. Th. Kroon en H. A. Bergman. Johannes Gerrit, z. v. L. Dekker en C. v. d. Wel. Jacoba Maria Cor nelia, d. v A. J. Vink en C. P. M. van Schie. ONDERTROUWD: G. Schippers, 23 j. en M. Groen, 23 j. GETROUWD: N. H. E. v. d. Aar, 25 j. en M. J. Wempe, 23 j. J. E. Overgoor, 24 j. en A. M. van Lieshout, 24 j. G. Worm 27 j. en J. M. v. d. Meij, 24 j. J. Hogervorst, 30 j. en A. J. Meekel, 20 j. OVERLEDEN: H. W. Falke, 44 j. echtg. v. C. M. M. de Ruyter. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst voor doktoren wordt op 3 Juni voor Halfweg, Zwanenburg en om liggende polders waargenomen door dr. D. Honingh, Dr. Baumannplein te Halfweg. Tel. K 2907 405. Na de intei-pellatie over het oorlogs monument interpelleerde de heer Van Waveren over de Zondagsrust. Hij sprak over ergerlijke Zondagsontheiliging op de Bollen-Zondagen. Dan worden in Lisse op de straat alle mogelijke levensmiddelen en dranken te koop aangeboden. Spreker weidde verder over de oorzaak van de zonde en de gevolgen daarvan, waarbij spreker tot de orde werd geroepen. Ten slotte maakte de heer Van Waveren de op- merking dat B. en W. een en ander voor staan om de gemeentelijke balans in even wicht te krijgen, wat de begroting aangaat. De voorzitter gaf spreker een uitvoerig antwoord. Aan de hand van het wetboek zette hij uiteen welke de bevoegdheden zijn wat de Zondagsrust betreft. Hierna werd de agenda afgewerkt. Me dewerking werd verleend voor het aan schaffen van meubilair ten behoeve van de nieuwe R.K. school, en vernieuwing van de lichtleiding in de lokalen der Ned. Hervormde school. De gewijzigde gemeen terekening 1948 geeft aan dat het batig saldo van 126.182,92 verlaagd werd tot 106.112,80. Aan de gereformeerde school zal vergoe ding gegeven worden voor het huren van een lokaal voor de Ulo. Voor dé plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag werd 200 uitgetrokken. Enkele percelen grond aan de Chanjelaan werden verkocht voor bouw terrein. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Zondag neemt dr. Haase, Achterweg 42, de medische dienst waar. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 3 Juni waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes L. M., z. van J. L. M. Bisschops en C. M. de Git; Albertus L. M., z. van G. F. Lommerse en C. G. H. A. Bos; Annie Marie J., d. van J. J. Geertsema, en C. Werba. GEHUWD: H. J. Bocage en E. O. J. Weber. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 3 Juni waargenomen door dr. J. L. Tom- bro.ck, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 28032 en dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Nacht van 12 Juni KW 14 met 10 k.; KW 163 met 60 k.; KW 23 met 5 K.; KW 161 met 9 k.; KW 138 met 3 k.; KW 70 met 3 k.; KW 54 met 3 k.; KW 2 met 3 k.; KW 3 met 5 k.; KW 9 met 3 k.; KW 75 met 6 k.; KW 144 met 3 k.; KW 83 met 3 k.; KW 67 met 3 k.; KW 18 met 8 k.; KW 78 met 3 k.; KW 49 met 3 k.; KW 32 met 3 k.; KW 20 met 3 k.; KW 15 met 2 k.; KW 43 met 9 K.; KW 44 met 5 k.; KW 50 met 3 k.; KW 175 met 4 k.; KW 130 met 8 k.; KW 151 met 5 k.; KW 167 met 16 k.; IJM 283 met 5 k.; SCH 36 met 40 k.; SCH 107 met 30 k Geen vangst had: KW 42. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 7 kantjes. Scheveningen: 8 kantjes. Katwijk: 8 kantjes. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN SCHEVENINGEN, 2 Juni Vangstbe- richten van hedenmorgen uit zee: SCH. 78 met 12 k., 305 5 k. thuisstomende, 200 4 k., 195 10 k., 245 1 k., 246 5 k., 254 10 k., 341 10 k., 342 2 k., 402 2 k., 229 9 k., 263 5 k., 339 4 k., 105 30 k., 365 2 k., 23 4 k., 104 3 k., 332 1 k., 39 3 k., 201 2 k., 264 25 k., 4 2 k., 77 20 k., 57 12 k., 199 14 k., 32 21 k., 48 14 k., 49 9 k., 99 2 k., 132 5 k., 133 8 k., 233 5 k., 247 5 k. thuisstomende, 262 5 k., 285 4 k., 5 14 k., 15 5 k., 19 12 k., 25 6 k., 30 12 k., 37 8 k., 84 8 k., 122 4 k., 249 15 k., 250 8 k., 297 2 k., 310 6 k., 312 geen vangst, 399 10 k., 20 6 k., 223 5 k., 79 12 k., 186 thuisstomend, 284 7 k., 361 2 k., 443 8 k., 64 7 k., 66 8 k., 81 4 k., 89 geen vangst, 95 14 k., 103 4 k., 140 5 k., 180 5 k., 242 4 k., 3 30 k., 6 4 k., 14 40 k., 47 7 k., 110 8 k. 118 12 k., 302 8 k., 33 2 k. VL. 14 met 5 k. (thuisstomende), 29 20 k., 40 3 k., 50 6 k., 56 4 k., 61 10 k., 70 3 k., 71 2 k., 78 9 k., 7910 k., 183 11 k., 84 5 k., 86 7 k„ 112 9 k„ 114 7 k., 115 5 k., 132 5 k„ 142 5 k., 166 13 k., 190 5 k., 196 15 k., 197 6 k., 199 11 k., 200 10 k., 203 17 k., 205 4 k-, 206 3 k., 207 4 k., 208 14 k., 216 5 k., MA. 5 met 4 k. Binnen van de haringvangst de SCH. 280 met 97 k. eigen vangst

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6