2 j l 1 7" si b h 11 71 1 b b ii e ii 1 u 1 h h Haarlemse gevelstenen Roest sloopt Uw auto! Hartelijke huldiging voor dr Halbertsma bij zijn vijf-en-twintig jarig jubileum Rembrand! in de stad van Hals Autogarage Jan R. du Rieu Onze puzzle [er Minister Rutten opende expositie Universitair Asylfonds heeft jaarlijks ƒ100.000 nodig Ontploffing in gieterij; knecht ernstig gewond Ex-hoofd van Rotterdamse P.O.D. voor het Hof Geen consulaire hulp meer aan lifters De centrale training Coach Van der Leek boekte resultaten Derby aan de Spanjaardslaan Marine-autoriteiten verwel komden de „Evertsen" In Maart kwamen 5239 woningen gereed Inschrijving voor Noordwijk Rapiditas-tournooi Sport in 't kort m m m w m r De West-Duitse kolenuitvoer Het gebruik van vuurwapens door de politie Nieuwe aanvallen van de Vietminh in Tonkin-delta Doodvonnissen in Tsjechoslowakije (iee ZATERDAG 2 JUNI 1951 5 Onder zeer grote belangstelling, ook van vele autoriteiten, heeft prof. dr. F. J. Th. Putten, minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen, gistermiddag de in de Haarlemse Vleeshal onder auspiciën van de stichting Haarlems Bloei te houden Pembrandttentoonstelling officieel ge opend. Een land is groot als het grote mannen voortbrengt, zo begon de minister zijn toe spraak. De kunstenaar, van wie hier een keur van etsen en tekeningen wordt ten toongesteld, is een van de allergrootsten die ons land heeft voortgebracht. Zijn werk is onweersproken het beste uit onze Gouden Eeuw, zijn naam wordt nog steeds gerekend tot die der machtigste kunste naars uit de geschiedenis. Dit eensgezinde getuigenis van de kunstkenners bij uit stek is wereldwijd bekend. Geen Ameri kaan, die de Oceaan oversteekt om Euro pa te doen, zal dan ook verzuimen Am sterdam in zijn reisplan op te nemen om tje Nachtwacht" te bewonderen of Den Haag om „De anatomische les" te gaan zien. Naar de minister werd gerapporteerd trekt ook de tentoonstelling van tekenin gen en etsen van Rembrandt, die thans in Italië wordt gehouden, zeer veel be zoekers. Het verheugt de regering, zo ging de minister verder, dat het mogelijk is hier een soortgelijke expositie in te richten. Spreker achtte het een goede schikking dat de expositie wordt gehouden in een gebouw, dat slechts enkele tientallen jaren ouder is dan het werk van Rembrandt, namelijk in de Vleeshal, een der belang- wekkendse scheppingen van de bouw meester Lieven de Key. De minister zou het toejuichen als het voornemen verwe zenlijkt wordt om de Veeshal blijvend te bestemmen voor culturele doeleinden, het geen een erkenning zal betekenen van de wezenlijke waarde van dit exempel van oude bouwkunst. De minister sprak ten slotte de hoop uit dat het publiek door druk bezoek van waardering voor het initiatief zou blijk geven. Een grote gebeurtenis De aanwezigen waren tevoren welkom geheten door wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter van het uitvoerend comité, die meedeelde bericht te hebben ontvangen dat staatssecretaris mr. J. M. L. Th. Cals „we gens dringende redenen, verband houdende met de toekenning van de orkestsubsidies" verhinderd was naar Haarlem te komen. Hoezeer de wethouder zijn afwezigheid ook betreurde, hij gaf gaarne de verzekering dat de kunstminnenden er niettemin dank baar om zouden zijn indien de besprekin gen tot het zo vurig gewenste resultaat mochten leiden. Door krachtig applaus gaven de toehoorders hun instemming met deze woorden te kennen. De heer Geluk noemde het weder in ge bruik nemen van de Vleeshal, die jaren lang in het centrum van de stad gesloten voor het publiek is geweest, een grote ge beurtenis voor de stad. Spreker herinnerde nog even aan de vorige bestemming, toen het gebouw had gediend als uitreiklokaal van de distributiedienst, een minder aan gename, om niet te zeggen ontluisterende functie. De belangrijke 'kunstschatten uit het verleden, diie Haarlem bezit, kunnen hier onder gunstige omstandigheden aan de bevolking getoond worden. In het laatste gedeelte van zijn toespraak bracht de heer Geluk dank aan de initia tiefnemers, de heren Leffelaar en Obapon, aan de leerlingen van de Ambachtsschool die de opstanden voor de bovenverdieping hebben vervaardigd, aan de door het af staan in bruikleen van etsen en tekeningen aan de expositie medegewerkt hebbende particulieren en aan de ingezetenen, die binnen een week een garantiefonds van ruim tienduiz'end gulden bijeenbrachten. Bij zijn hulde aan het gemeentebestuur vestigde spreker in het bijzonder de aan- ADVERTENTIE Laat de gehele onderzijde van Uw wagen „BITTACCEN" Het verlengt de levensduur met jaren Aanvragen aan: Olieslagerslaan 36 - Telefoon 10570 Ook via Uw eigen garagehouder Minister Rutten tijdens het xiitspreken van zijn korte rede ter opening van de Rem- brandt-tentoonstelling in de Vleeshal. dacht op het persoonlijke offer van een der wethouders, die drie maanden lang een tafel uit zijn woning afstaat om daar de bovenverdieping mee op te luisteren. De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, gaf onder het motto „Rembrandt te gast in de stad van Hals" een toelichting op het tentoongestelde. Voorts gewaagde hij van geestdrift voor. de luisterrijke entourage, die naar zijn me ning herinnerde aan de sfeer van Rem brandt's atelier in de Jodenbreestraat te Amsterdam. Na een rondgang werden de bezoekers door het uitvoerend comité ontvangen in de sociëteit Teisterbant. ADVERTENTIE VOOR VERHUIZINGEN GROOT EN KLEIN IS VT* M.M Wfe Telefoon 20020 - 12525 Jl JuMJrU Rozenstraat 13 HET VOORDELIGSTE ADRES BERGPLAATS VOOR INBOEDELS Sinds de oprichting in 1948 van de stich ting Universitair Asylfonds, die zich ten doel heeft gesteld de studenten, die om der wille van de vrijheid uit hun land zijn ge vlucht, in ons land gelegenheid te bieden tot studeren, hebben meer dan 50 buiten landse studenten in ons land ondersteu ning genoten. Binnenkort zijn twee promoties te ver wachten van kwekelingen van het U.A.F. Het U.A.F. werkt nauw samen met de Mindszenty-stichting, die Hongaarse stu denten in staat stelt in Nijmegen te stu deren. Men wil thans meer belangstelling voor de stichting wekken teneinde de 100.000, die jaarlijks nodig zijn om het werk van de stichting te kunnen voortzet ten, bijeen te krijgen. In een aluminiumgieterij in de Steen- houwerssteeg in het centrum van de hoofd stad heeft zich Vrijdagavond omstreeks half acht een ontploffing voorgedaan, waarbij een 25-jarige arbeider ernstig werd gewond. Met een verbrijzelde rechterhand en wonden aan zijn voet is hij in het Bin nengasthuis opgenomen. De 28-jarige eige naar was met zijn knecht bezig met het vervaardigen van gipsmatrijzen. Hij vroeg zijn knecht even een potje aan te reiken dat hij bij het werk nodig had. Het potje bevatte, naar achteraf werd vastgesteld, een kleine hoeveelheid explosief poeder, waardoor d,e ontploffing ontstond. Vroeger was in het pand een vuurwerkfabriekje gevestigd. Het potje was nog uit die tijd overgebleven. Op 10 December 1949 werd het voor malige hoofd van de P.O.D. te Rotterdam, de 46-jarige T. E. verdacht van verduis tering van grote geldsbedragen ten nadele van de stichting L. O.-L. K.P. en ten na dele van een politieke delinquent, woonach- achtig in Zutphen, gearresteerd. Na deze arrestatie volgde een uitvoerige behande ling voor de Rotterdamse rechtbank, waar dij talrijke getuigen werden gehoord en E., die een belangrijke figuur in de illegaliteit 's geweest, tot zes maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf werd veroordeeld. De officier van justitie tekende tegen dit vonnis appèl aan en Vrijdag werd voor det Haagse gerechtshof deze zaak weder om in behandeling genomen. De procureur- generaal requireerde na het horen van een groot aantal getuigen eveneens zes maan den gevangenisstraf voorwaardelijk. E. bekende voor het hof de hem ten laste gelegde feiten. Hij gaf toe dat hij met de geldsbedragen, die hij onder zich had, nogal slordig was omgesprongen. In de tenlastelegging stond vermeld dat een bedrag van 11.000 gulden, dat geheel of gedeeltelijk toebehoorde aan de stichting L.O.-L.K.P., was verdwenen. Als hoofd van de P.O.D. te Rotterdam zou hij voorts 39.000 gulden hebben ver duisterd, een bedrag dat oorspronkelijk toebehoorde aan de gemeente Zutphen en afkomstig was van een politieke delin quent. De verdachte zei dat hij tijdens de bezet- tmg velen had aangespoord, illegaal werk to doen. Na de bevrijding achtte hij het plicht, deze mensen, die vaak grote materiële schade hadden geleden, met alle kern ten dienste staande middelen te hel pen. Het hof zal op 14 Juni uitspraak doen. DE EERSTE MEIKERSEN: 31/2 CENT PER STUK Op de veiling te Ressen-Bemmel bij Nij-- megen werden Vrijdag de eerste Betuwse Meikersen aangevoerd. Zij kostten ruim «ent per stuk» Het was Vrijdag 1 Juni een kwart eeuw geleden dat dr. Tj. Halbertsma als kinder arts werd verbonden aan het Sint Elisa beths of Grote Gasthuis te Haarlem. Dat hij in die vijf en twintig jaar bij velen waardering voor zijn werk heeft verwor ven, bleek uit de hartelijke wijze waarop dr. Halbertsma gistermorgen in de regen tenkamer van het gasthuis ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum is gehuldigd. De directie, technisch en huishoudelijk perso neel, vele huisartsen, assistenten en oud assistenten, afgevaardigden van het college van regenten en tal van vrienden gaven in een stroom van hartelijke woorden en ge schenken uiting aan hun gevoelens van sympathie en respect. Daar was allereerst de heer W. C. Bak ker, die dr. Halbertsma namens het college van regenten gelukwenste. De heer Bakker betoogde dat de jubilaris een grote beteke nis en een grote naam in Haarlem heeft ge kregen. Hij herinnerde er aan dat dr. Hal bertsma de medische wetenschap onder meer heeft gediend met het publiceren van vele artikelen in vakbladen en bracht hem dank voor alles wat de dokter in het belang van het gasthuis heeft gedaan. De heer Bakker overhandigde tenslotte het tradi tionele jubileumgeschenk: een zilveren vork en lepel. De geneesheer-directeur, de heer P. A. Heeres, zei dat men met dr. Halbertsma als hoofd van de afdeling kinderziekten, erg blij is. Hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een afbeelding van een wandbord dat als stoffelijk blijk van waardering voor de jubilaris zal worden vervaardigd. Ook mevrouw Halbertsma werd in de huldiging betrokken: haar werd een fraai bouquet bloemen aangeboden. Namens de doktoren sprak dokter F. van Hasselt. De prettige verhouding tussen de geneesheren en U, aldus spreekster, vloeit voort uit het feit dat we respect hebben voor uw werk. „We waren trots toen een dokter van zo grote reputatie bij ons kwam werken." Dr. Van Hasselt bood de jubilaris een getekend portret aan. Voorts werd nog het woord gevoerd na mens de Nederlandse Vereniging van kin dergeneeskunde, de oud-co-assistenten en de assistenten en oud-assistenten. Tal van fraaie geschenken werden dr. Halbertsma aangeboden. Aan het slot van de huldiging dankte de jubilaris voor de vele blijken van harte lijkheid, waarna een druk bezochte receptie werd gehouden. Daar sommige liftende vacantiegangers Nederland in het buitenland een slechte naam heeft bezorgd, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken bepaald, dat va cantiegangers, die zonder in het bezit te zijn van voldoende geldmiddelen of van een retourbiljet, bij een Nederlandse con sul in een der West-Europese landen hulp vragen om naar huis terug te kunnen ke ren, die hulp niet meer zullen ontvangen. De Nederlandse consulaten in de West- Europese landen mogen geen voorschot in geld of in de vorm van reisbiljetten meer verschaffen aan landgenoten, die door eigen schuld in moeilijkheden zijn ge raakt. In de regentenkamer van het St. Elisabeths Gasthuis werd dr. Tj. Halbertsma Vrijdag morgen hartelijk gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. Namens het college van regenten wenst de heer W. C. Bakker de jubilaris geluk en overhandigt hem het traditionele jubileumgeschenk: een zilveren vork en lepel. De voorzitter van de Technische Commis sie van de KNVB, de heer O. de Vries, heeft enige belangwekkende mededelingen gedaan over het Nederlands elftal en de interna tionale voetbalwedstrijden van het komende seizoen. Na de ontmoeting met Noorwegen, op Woensdag 6 Juni in Rotterdam, zal de cen trale training in het Olympisch Stadion worden stopgezet. In September zullen de bijeenkomsten worden hervat. In de eerste plaais is er reeds vroeg in het seizoen een wedstrijd tegen Finland en voorts wordt er natuurlijk ernstig rekening gehouden met de Olympische Spelen in Helsinki. Wat de trai ning in Amsterdam betreft: het plan van coach Van der Leek om de centrale training naar de hoofdstad te verplaatsen is uitste kend geweest. De omgeving en de accomo date zijn ideaal. De resultaten waren bevre digend. Vriendschapsbanden zijn ontstaan de lichamelijke conditie van de spelers is sterk toegenomen en wat de techniek aan gaat bevindt het elftal zich in stijgende lijn De commissie overweegt het aantal spelers, dat in September aan de training in het stadion zal deelnemen, in vergelijking met nu aanmerkelijk uit te breiden. Het streven is over zoveel spelers te beschikken dat men twee practisch gelijkwaardige elftallen kan samenstellen. Van groot belang is ook de training van de jeugdspelers. Door persoonlijk contact is er dit seizoen een goede verstandhouding ontstaan tussen trainer Van der Leek en verscheidene club besturen en trainers. De commissie onder zoekt de mogelijkheid om op nog een of meer plaatsen in Nederland een training te organiseren. Op deze wijze zou de basis van de training ook verbreed kunnen worden. Enkele weken voor een interlandwedstrijd zullen alle spelers in het Olympisch Stadion bij elkaar worden geroepen/ De training in andere delen van het land kan dus be schouwd worden als voorbereiding voor die in het stadion. De heer De Vries betoogde tenslotte, dat getracht zal worden de opgaande lijn ook in het komende seizoen met wedstrijden tegen België, Finland en Zweden en dan naar gehoopt wordt als slot het Olympisch tour- nooi, te handhaven. Cricket Op het terrein aan de Spanjaardslaan wordt Zondag de plaatselijke ontmoeting Rood en WitHaarlem gespeeld. Een span nende strijd kan tegemoet worden gezien. Verder worden in de eerste klasse gespeeld: ACC—HCC II; HOC I—HDVS; HBS—Excel sior- SpartaPW; Quick (N.)VRA; VVI Kampong. In de tweede klasse B speelt Rood en Wit II tegen Meikevers en in de tweede klasse D Haarlem II op eigen terrein tegen jSCHC. Vrijdagmiddag bracht vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, bevelhebber der zeestrijd krachten, in gezelschap van schout bij nacht C. W. Slot, commandant der zeemacht in Nederland, een bezoek aan de „Evertsen", die uit Korea teruggekeerd op de rede van Texel lag. Vice-admiraal Van Holthe arri veerde op Texel in een amphibievliegtuig van de Marine-luchtvaartdienst en begaf zich per sloep naar de „Evertsen". Bij aan komst aan boord werden de autoriteiten ontvangen door luitenant ter zee eerste klasse D. J. van Doorninck, die het com mando voerde over deze bodem. Vice- admiraal Van Holthe sprak de bemanning toe en verklaarde dat hij van hoge Engelse en Amerikaanse marine-autoriteiten zeer waarderende rapporten over hen had ont vangen. Tevens richtte vice-admiraal Van Holthe zich tot enkele leden van het Korea-deta- chement der Koninklijke Landmacht, die met de „Evertsen" waren meegekomen. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek kwamen in Maart 5239 woningen gereed. Dit aantal is sedert de bevrijding slechts in de maanden De cember 1948 (6679) en December 1949 (5399) overtroffen. Van de in Maart gereed gekomen 5239 woningen zijn 494 duplex- woningen. De in Maart gereed gekomen woningen zijn als volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld (tussen haak jes de cijfers van Maart 1950): Groningen 150 (162); Friesland 208 (113); Drente 198 (157); Overijsel 369 (277); Gelderland 601 (502); Utrecht 189 (213); Noordholland (zonder Amsterdam) 425 (394); Zuidholland zonder 's-Graven- hage en Rotterdam) 815 (632); Zeeland 139 (164); Noord-Brabant 773 (297); Lim burg 446 (379); Amsterdam 188 (231); 's-Gravenhage 383 (207); Rotterdam 314 (127); Noord-Oostpolder 41 (38). In Maart werd een begin gemaakt met de bouw van 3881 woningen. Tennis Voor de internationale kampioenschap pen die Maandag 4 Juni te Noordwijk be ginnen, hebben alsnog ingeschreven num mer één van de Egyptische ploeg voor de Daviscup, Shaffei en nummer een van het Braziliaanse team, Veyra. Het is thans zeker, dat Sturgess niet naar Noordwijk zal komen, doch naar Noorwe gen zal gaan om te Oslo zijn wisselbeker te verdedigen. Hoewel de grote sterren ditmaal ontbreken, is er toch een zeer be hoorlijke bezetting van internationale spe lers. Namelijk de Philipjjijnen met Ampon, Deyro en Carmona; Zuidslavië: Palada en Branovic; Zuid-Afrika: met Levy, Cock- burn, Norgarb, alsmede de bovengenoem de Daviscup-spelers Shaffei en Veyra. Van Nederland nemen alle bekende wed strijdspelers en speelsters deel. Handbal Als vervolg op het Jubileumfeest vindt morgen het tweede Rapiditas-tournooi plaats op het terrein van de Van Oosten de Bruynstraat. Athene, Den Haag de grootste dameshandbalvereniging van Europa komt met maar liefst 11 van haar elftallen naar Haarlem. Ook enkele Her mes-herenteams komen. Zij zullen de strijd opnemen tegen de gezamenlijke Haarlemse clubs. Een soort monster-tournooi dus, dat in teressante wedstrijden belooft. De heren hoofdklasse loopt morgen teneinde, daar de resterende wedstrijden Niloc-Blauw Wit en Olympia-HGV zullen worden gespeeld. De uitslagen zijn van zeer groot belang voor de degradatie, waarvoor HGV en Blauw Wit qua puntenaantal het meest in aanmerking komen. In de promotiecompe- tietie voor de hoofdklasse is er een dames wedstrijd tussen Sagitta en Olympia (Den Haag). Het Haarlemse GITA moet voor de promotie le klasse naar Hilversum, waar het HHC ontmoet. Het kan daarbij op een zeer sterke tegenstand rekenen. TIJDENS DE INTERNATIONALE ATH- LETIEKWEDSTRIJDEN TE COMPTON in Californië werd de mijl gewonnen door Mc Millen in 4 min. 9 sec., twee werd de Zweed Homberg en derde onze landgenoot Slijkhuis. Horizontaal: 1. een wei nig, 4. doortochtgeld, 6. smalle leren reep, 9. vruchtbare plaats in woes tijn, 10. lusthof, 11. plaats in Gelderland, 12. Japanse munt, 13. priester (Frans), 14. tocht, 15. voldoende ge kookt, 16. zoogdier, 17. Europeaan. 19. vergevor derd in tijd, 20. niets uit gesloten, 22 spaans riet, 25. hijswerktuig, 28. ranonkel achtige sierplant, 29. godin v.d. vrede, 31. al, 34. gard, 37. watervogel, 39. voor, 40. binnenste, 41. zijrivier v.d. Rijn, 42. bierschuim, 43. echter, 44. stek, 45. water plant, 46. palm, 47. struis achtige vogel, 48. meisjes naam, 49. plaaggeest, 50. hemellichaam. Verticaal: 1. rechtscha pen, 2. plezierreiziger, 3. gezelschapszaal, 4. Ned. eiland (afwijkende spelling, 5. afmeting, 6. Port. munt, 7. misdaad, 8. meestentijds, 18. deel v. e. hangklok, 20. symbool v. d. hoop, 21. In houdsmaat, 23. deel v. h. hoofd. 24. voorzetsel, 26. ongeluksgodin, 27. gelofte, 29. verdienste, 30. linie, 32. kluizenaar, 33. lid v. e. se naat, 35. plotseling, 36. me dicus, 38. verschil tussen netto en bruto, 40. soort rijtuig. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux: HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37, IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezü zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". (S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten). Oplossing van de vorige puzzle De oplossing van de puzzle van j.l. Zaterdag is: Horizontaal: 1. entreekaart, 10. oog, 11. pro, 13. aloe, 15. pad, 17. torn, 19. net, 20. romer, 22. dat, 23. ha, 24. dop, 25. gal, 27. me, 28. mak, 29. beton. 31. naad, 32. kan. 33. vier, 34. leger, 36. les, 37. e.a., 39. rag, 40. hor, 41. p.p., 42. lat, 44. teler, 46. kat, 47. ijsel, 49. lam, 50. Loki, 51. eer, 53. Leo, 54a. ongemanierd. Verticaal: 2. noot, 3. toe, 4. R.G., 5. Edam, 6. A.P., 7. art., 8. rood, 9. aanhankelijk, 12. Inter ruptie, 14. Lea, 15. pop, 16. degen, 18. ram, 20. rok, 21. rat, 24. dader, 26. lover, 28. mal, 29. bar, 30. nis, 32. kegel, 35. gat, 36. lor, 38. aas, 40. hem, 41. pak, 43. teen, 45. lama, 46. koor, 48. leg, 50. Lee, 52. re, 53. li. V 7— /O zi Z3 Zi '7 78 '9 Zo Zé 7T~ zs zé Zf JO JZ JJ ói/ jé jS W-s \v? 1^0 i De geallieerde Hoge Commissie ver wacht, dat de West-Duitse minister van Economische Zaken, Erhard, een gedetail leerd memorandum zal indienen over de West-Duitse kolenpositie, en dat hij in dit memorandum de Commissie er van zal trachten te overtuigen, dat West-Duitsland niet in staat is de 6.200.000 ton kolen te leveren, die het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied in het derde kwartaal van dit jaar wenst uitgevoerd te zien. Mocht de Hoge Commissie overtuigd worden, dan zal zij het memorandum doorgeven aan de regeringen van Engeland, Frankrijk en Amerika en dit vergezeld doen gaan van haar aanbeveling. Deze regeringen zullen dan moeten beslissen of zij verlaging van het exportquotum aan het gezagsorgaan zullen voorstellen. Zou de Hoge Commissie echter niet overtuigd worden, dan zullen de geallieerden en in het bijzonder En geland en de Beneluxlanden hun ver zet tegen spoedige opheffing van het ge zagsorgaan waarschijnlijk versterken. Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Schoonenberg (CPN) betref fende het gebruik maken van vuurwapens door agenten van politie hebben de mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Justitie geantwoord, dat de politie een zeer spaarzaam gebruik van vuurwapens moet maken, gelijk dan ook is voorgeschreven. In vele kringen wordt onder gebruik van vuurwapens alleen verstaan het schieten op een persoon, met de bedoeling deze te raken en derhalve niet het lossen van een waarschuwingsschot, hetzij in de lucht, het zij in de grond, hetzij langs de verdachte. Een waarschuwingsschot is echter naar het oordeel van de ministers alleen ge rechtvaardigd in die gevallen, waarin ge noegzaam aanleiding bestaat om zo nodig ook de betrokkene te treffen. Uit dit stand punt vloeit voort, dat een waarschuwings schot in principe niet behoort te worden gelost in omstandigheden, welke het tref fen van de betrokkene niet wettigen. Hoewel in de dienstvoorschriften van rijks- en gemeentepolitie zij het niet geheel uniform bepaald is, wanneer en onder welke omstandigheden de politie van de vuurwapens gebruik mag maken, zullen de ministers nagaan in hoeverre deze voor schriften verduidelijking behoeven. Twee gevelstenen aan het Hofje van Staats Hierbij reproducties van twee stenen die in de gevel van het Hofje van Staats aan de Jansweg staan. Dit hofje is gesticht door IJsbrand Staats. Hij werd te Haarlem geboren in 1663 en stierf in 1729. Hij was garen wever en woonde in de Damstraat. Blijk baar heeft hij goede zaken gemaakt, want hij liet bij zijn overlijden een groot kapi taal na,, fiat bij bestemde voor een hofje voor 29 weduwen of oude „vrijsters". Het hofje werd reeds in 1741 voltooid. Uit die tijd dateren dus ook de gevel stenen die boven de deuren van de beide zijgebouwen staan, die naast het hoofdge bouw zijn opgetrokken. Op de ene steen dragen engeltjes een borstbeeld van de schenker van het hofje, op de andere troont de Weldadigheid, die troost biedt aan hulpbehoevende vrouwen. De prijzen werden alsvolgt toegekend: 7,50: D. van Leeuwen, Nijlstraat 36, Haarlem; 5.C. Zwankhuizen, Jac. van Cam- penstraat 6, Heemstede; 2,50: Leny Stam, Wm. Buyteweck- straat 182, Rotterdam. De veertigduizend man sterke troepen van de Vietminh hebben na de inzinking van gisteren in de reeds vijf dagen woe dende strijd Vrijdag hun aanvallen in het Zuid-Westen van de Tonkin-Delta hervat, aldus meldt een Frans legercommuniqué. Vrijdag heeft een communiqué van de Vietminh gemeld, dat de strijdkrachten van de Franse unie, die Ninhbinh verdedigden, na aanvallen die drie dagen hebben ge duurd zijn verslagen. De Franse verster kingen, die van Namdinh uit oprukten, werden met zware verliezen teruggeslagen. Op 30 Mei hebben de strijdkrachten van de opstandelingen de stad Ninhbinh veroverd en negen Franse verdedigingsposten langs de Day vernietigd, aldus het communiqué. PRAAG, (Reuter). Het staatsge- rechtshof te Praag heeft Vrijdag uitspraak gedaan in het proces tegen zeveh Tsjecho- slowaken, die er van beschuldigd waren in dienst van de Amerikaanse geheime dienst te hebben gestaan. Drie der beklaagden werden ter dood veroordeeld, twee kregen levenslange dwangarbeid en twee gevangenisstraffen van 18 en 30 jaar. De veroordeelden, onder wie zich vier ingenieurs bevinden, werden er van be schuldigd, gepoogd te hebben de Tsjecho- slowaakse telecammunicatie-industrie door middel van handelsovereenkomsten met de „Standard Electric Corporation of Ameri ca" in handen van deze maatschappij te spelen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 20 TEL, 13439 KHAKI - SHORTS SHIRTS U zult zeggen, „waar bemoei je je mee?", maar ik heb grote zorg om wat ik in de Groningse Dagbladen las: de Groningse kermis is dit jaar een mislukking geweest en 's avonds om elf uur waren de meeste spullen al dicht. Er liepen dan nog een paar plukjes mensen over de Grote Markt en de Vismarkt en er was geen plezier in dit Parijs van de Noordpool. Dat verdriet mij. Want ik ken Groningen als een goede, prettige stad en de Grönneger kermis leeft in mijn herinnering als een van de luidste en plezierigste hoogtepunten van het leven daar. Ik heb er veel plezier gehad. Ik ge loof niet dat ik ooit zo prettig kermis heb gevierd als juist daar. En nu was het maar niks. Die goede, oude, rijzige Martinitoren stond meewarig te kijken naar de grijze tenten aan zijn sterke voet. Hij moet aan andere tijden hebben gedacht, die wachter over stad en ommeland. Ik zou bijna willen zeggen: als de Gro ninger kermis geen plezierige kermis meer is, dan is dat voor die stad een kwaad teken. Dan hebben de Groningers er geen ple zier meer in rond te draaien, te hobbelen, te schudden en te schuiven; dan kunnen de Groninger feesthoedjes en de plezier- neuzen wel ophoepelen en dan is er geen plaats in deze Noordelijke Rivièra meer voor confettie, serpentines en toetertj es. Wanneer Groningen verstek laat gaan wat de kermis betreft, dan is er iets mis met Groningen. Dit nu is een weemoedige aangelegen heid. Niet dat daardoor de wereld eerder zal ondergaan in het moeras, dat de ongeluks profeten en de loftuiters van het dichtbije verleden voor haar hebben bereid, maar toch is er iets goeds en kleurigs en kinder lijks mee verdwenen. De vraag is alleen maar of er iets goeds en kleurigs en desnoods-niet-zo-kinderlijks voor in de plaats gekomen is. Misschien wel. Misschien staat de feestneus de Gro ningers niet zó mooi en misschien is het beter en nuttiger en nobeler dat zij hun vermaak, rustiger en wijzer, elders vinden. Misschien is het afsterven van die ker mis bewijs dat de Groningse mensheid vol- wassener en verstandiger is geworden. Maar tóch is het een verlies, een kleurige kleine noot minder op 't stramien van dit vreemde leven dat die draaierij, die glijerij, die sehudderij met alle klanken en geuren die daarbij behoren weggedraaid, gegleden en geschud zijn uit ons leven. De kermis in Groningen was altijd de grootste en de drukste van het land. Nu dat niet meer zo is zouden wij de feestneuzen wel in de prullebak kunnen gooien, ware het niet dat er steden en dorpen zijn die braaf stand-houden en die nog steeds met vreugde en verve kermis vieren. De mensheid is nog niet helemaal ver loren! ELIAS

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7