N° N° PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR R.K. Loodgieferspatroons vieren zilveren jubileum van hun bond Radio geeft Woensdag DE FIJNSTE CHOCOLADEDRANK Wereldnieuws HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Feestelijke bijeenkomsten in Haarlem en Zandvoort Vragen over de reis van prof. Bakker naar Argentinië i 1 i in pasvorm in keuze van dessins De uitkeringen aan ouden van dagen Nortier won de Vogezenrit Kolonel A. van Santen terug uit Indonesië Baby door electrische stroom gewond Duits Rijnschip tijdens het laden doormidden gebroken Nieuw lid Raad van State Oorzaken van twee vliegongelukken Wedstrijden Kennemer Golfclub De Ronde van Nederland Nederlands elftal heeft geen gemakkelijke taak DINSDAG 5 JUNI 1951 Het is vandaag: een kwart eeuw geleden dat de Nederlandse Katholieke Bond van Werkgevers in het Loodgieters-Fitters en Sanitair Installatiebedrijf werd opgericht. Ter viering van dit gedenkwaardige jubi leum zijn leden van deze organisatie, uit alle hoeken van het land, Maandag naar Zandvoort gekomen, waar met een bespre king van de afdelingsvoorzitters met het hoofdbestuur in hotel Keur een begin werd gemaakt met de feestelijkheden De vice-voorzitter, de heer J. Tillemans Jr., presideerde deze officiële bijeenkomst, daar de bondsvoorzitter, de heer J. W. Rij broek, herstellende is van een ernstige ziekte en nog niet in staat was de voorzit tershamer te hanteren. Namens de afdeling Haarlem bood de heer A. Müller het bondsbestuur een fraaie bondsvlag aan, waarin, op de pauselijke kleuren het embleem van de bond was verwerkt. Nadat de geestelijk adviseur, rector C. Broers, het dundoek had geze gend, werd de vlag door enkele dames ge hesen. De heer Rijbroek zei in zijn dankwoord dat hij hoopte dat deze vlag de dekmantel zou mogen zijn voor alle Rooms-katholieke werkgevers in het loodgietersbedrijf. Dinsdagmorgen werden de feestelijk heden verplaatst naar Haarlem, waar in restaurant Brinkmand aan de Grote Markt een feestelijke jaarvergadering werd ge houden. Bondsvoorzitter hervat zijn taak Aan het begin daarvan droeg de heer J. Tillemans Jr. het voorzitterschap, dat hij énige tijd wegens ziekte van de voorzitter had waargenomen, weer aan de heer Rij broek over. De heer A. Müller, voorzitter van de af deling Haarlem, sprak hierna een woord van welkom tot de ruim tweehonderd vijftig aanwezigen. Bondsvoorzitter Rijbroek herdacht in zijn herdenkingsrede de eerste secretaris van de bond, mr. Van Hellenberg Hubar, die in de afgelopen nacht plotseling is overleden. Spreker betoogde dat een hechte samen werking en een grote activiteit van de Roöms Katholieke organisaties noodzakelijk Het Tweede Kamerlid de heer F. Goed hart (Arbeid) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de reis van de kern- physicus prof. dr. C. J. Bakker naar Argen tinië in opdracht van de regering gemaakt wérd? Acht de minister het gewenst, dat er op het gebied van het atoomonderzoek samen werking en uitwisseling van gegevens tus sen Nederland en Argentinië tot stand komt, terwijl het huidige Argentijnse régime zich afzijdig houdt; van politiek- militaire samenwerking mét de mogend heden van Noord-Amerika en West- Europa? ADVERTENTIE HET MEEST POPULAIRE OVERHEMD N° 1 in kwaliteit Met vaste boord en weekendshirts 14.50 Met twee boorden15.90 Wij geven in de étalage de juiste stand van de Ronde van Nederland kledingmagazijnen SPAARNWOUDERSTR. 47-80 - TEL. 21392 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Hoorspel. 12.00 Cello en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Residentie-orkest. 14.15 Amusementsmuziek. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Cello en piano. 15.30 Kamerorkest. 16.15 Voor de .jeugd. 17.30 Mozartvleugel en viool. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Gemengd koor. 18.30 Metropole-orkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Beroepskeuze. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch orkest. 21.05 Causerie. 21.25 Lichte muziek. 22.00 Zwerftocht door Korea. 22.10 Vocaal ensem ble. 22.30 Cello en orgel. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 12.53 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Hoor spel voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.20 Klank beeld. 18.30 Platen. 18.45 Voetbalwedstrijd NederlandNoorwegen. 21.00 Accordeon. 21,35 Voordracht. 21.55 Instrumentaal kwar tet. 22.20 Lichaam en gezondheid. 22.35 Fins mannenkoor. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.30 Kroniek van de Wederopbouw. 13.35 Operette. 14.30 Schoolradio. 15.45 Sym- phonie-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Dans muziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaamse liedjes. 19.50 Feuilleton. 20.00'Concert. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws, 23.0524.00 Verzoek programma. zijn, om aan de steeds krachtiger opdrin gende gevaren van het staatssocialisme het hoofd te kunnen bieden. De heer Rijbroek bracht hulde aan de heer Tillemans, die accuraat en met inzet van al zijn krachten, de taak van voorzitter enige maanden heeft waargenomen. Spreker dankte tot slot alle bestuurders en leden voor de activiteit die zij in de afgelopen jaren in de vereniging ontplooiden. Vanmiddag om drie uur zal het hoofd bestuur in restaurant Brinkmann worden gehuldigd, waarna een receptie zal worden gehouden. Hedenavond wordt gedineerd in Kiefers Paviljoen in Zandvoort, waar een feestavond de jubileumviering van vandaag zal besluiten. In de vergadering der Tweede Kamer van 20 Maart zegde de regering toe, een voorstel te zullen indienen betreffende de aftrek van eigen inkomsten voor hen die op grond van de Noodwet-Ouderdomsvoor- ziening een uitkering krijgen. De vaste commissie voor de Sociale Ver zekering uit de Tweede Kamer in wier handen dit wetsontwerp is gesteld, waar deert het, dat de regering thans een voor stel aanhangig heeft gemaakt om de inko mensgrenzen en de uitkeringsbedragen, welke thans in de Noodwet Ouderdoms voorziening zijn vastgelegd te verhogen. Indien dit wetsontwerp moet worden ge zien als een verwezenlijking van de toezeg ging van 20 Maart kan de commissie hierin moeilijk een tegemoetkoming aan haar wensen zien. Weliswaar constateert zij met erkentelijkheid, dat het stelsel van procen tuele verhoging der inkomensgrenzen enigszins aan de bezwaren van de aftrek regeling tegemoetkomt, maar een algehele vrijstelling van een bepaald gedeelte van het eigen inkomen wordt hiermede niet be reikt. ADVERTENTIE Automobilisme In Duitsland werd de Vogezenrit gehouden op een circuit van 266 kilometer dat twee keer moest worden gereden. Van de 100 deel nemers. die waren gestart, volbrachten 79 de rit. Na de race werd een acceleratie- en be- hendigheidsproef afgelegd. In het eindklasse ment werd onze landgenoot Nortier op Re nault 4 eerste met 936 punten, gevolgd door de Fransman Lefèvre met 932 puniten. Tennis INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAP PEN VAN NEDERLAND Maandag werden in Noordwijk talrijke partijen gespeeld voor de eerste ronde van de internationale tenniskampioenschappen, dié tot Zondagavond zullen voortduren. De buitenlandse spelers zullen pas vandaag op de baan komen. De belangrijkste uitslagen van de eerste ronde van het herenenkelspel luiden: I. Rinkel slaat W. Breukink 16, 6—1, 6—1; J. Linck slaat P. Horsman 62, 61; H. Wilton slaat E. Rhodius 6—2, 6—1; A. van Meegeren slaat C. Hoeke 63, 63; A. Dehnert slaat L. Lissauer 75, 6—3; L. Krijt slaat W. van Swaay 61, 61. Damesenkelspel: Mej. A. Schraagen slaat mevr. T. Marinkelle 61, 62. Sport in 't kort TIJDENS HET INTERNATIONAAL BAS- KETBALLTOURNOOI voor dames te Nice heeft Italië met 4532 van Nederland ge wonnen. NA DE VIJFTIENDE éTAPPE van de Ronde van Italië voor wielrenners luidt het algemeen klassement: 1. Van Steenbergen (B.); 2. Astrua (It.); 3. Magni (It.); 4. Küb- ler (Zwit.); 5. Bobet (Fr.); 6. Coppi (It.). TIJDENS HET INTERNATIONAAL schaaktournooi te New York heeft onze landgenoot dr. Euwe nu de tweede ronde tegen de Belg O' Kelly gespeeld. De partij eindigde na 19 zetten in remise. Verplaatsing der Ambonezen is een misgreep Maandagavond is kolonel A. van Santen, hoofd van het Nederlandse Militaire Af wikkelingscommando in Indonesië, met zijn naaste medewerkers per vliegtuig in Nederland teruggekeerd. Thans bevinden zich nog in Indonesië ongeveer 2000 Neder landse militairen, die behoren tot de mili taire missie. Onder hen bevinden zich geen soldaten. De laagsten in rang, die in Indonesië zijn gebleven, zijn sergeants. Over de kwestie der Ambonese militai ren zei de kolonel: „Zij hadden zich als goede militairen moeten neerleggen'bij de souvereiniteitsoverdracht, die door de Ko ningin is verricht. Er is in geheel Indone sië geen spoor van vijandschap te bespeu ren ten aanzien van de Ambonezen". Ko lonel Van Santen zeide de rechterlijke be slissing inzake de Ambonese militairen ge heel onjuist te vinden. De Ambonezen had den zijns inziens niets te duchten. Velen zouden zo zeide hij ook wel naar Am- bon of één der andere eilanden hebben wil len teruggaan. Maar dit werd hun in feile door het Bureau Zuid-Molukken in Neder land niet toegestaan. De kolonel zeide van mening te zijn dat de meeste Ambonezen, die besloten naar Nederland te gaan, door slechts enkelen beïnvloed zijn. Hij noemde de verplaatsing der Ambonezen naar ons land een misgreep. Kolonel Van Santen zeide voorts, dat het zaak is, dat de Ambonezen hun vijandschap jegens de bevolking van de republiek laten varen. Van de andere zijde bestaat geen vijandschap. „Als de Ambonezen hun land hadden willen helpen, hadden zij de moeilijkheden nooit uit de weg mogen gaan. Door op le gale wijze te stemmen hadden zij mogelijk een eigen status tot stand kunnen brengen", aldus de kolonel. De in Indonesië achter gebleven Ambonezen worden slechts in langzaam tempo in het Indonesische leger opgenomen vanwege de demobilisatie, die daar thans ten uitvoer wordt gelegd. Door een grove nalatigheid is dezer dagen het éénjarig zoontje van de familie Spil in Castricum een ernstig onge luk overkomen. Na het gebruik van de stof zuiger door een inwonend familielid werd de stekker uit de stofzuiger getrokken, maar men vergat hetzelfde te doen bij het stopcontact. Het kind, dat over de vloer kroop, kreeg de stekker in handen en bracht het ding naar de mond, met het ge volg dat het zijn - onderlipje totaal ver brandde. Direct is de kleine naar het St. Elisabethziekenhuis in Alkmaar vervoerd, waar de dokter opneming in Utrecht nood zakelijk achtte. In de Waalhaven te Rotterdam is Maan dagmiddag het 1500 ton metende Duitse Rijnschip „Haniel 95" terwijl het met fos faat geladen werd doormidden gebroken. Het voor- en achtergedeelte van het schip verdwenen spoedig onder water doch de bemanning heeft nog kans gezien om haar bezittingen te redden. F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol Tot lid van de Raad van State is be noemd de heer F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol. F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol is geboren te Amsterdam op 2 Maart 1883. Als marine-officier nam hij deel aan militaire expedities in Celebes en Bali in de jaren 1906/1907. Na tien jaar dienst bij de marine ging hij in 1912 over naar het particuliere bedrijf, en wel naar de N.V. Zeehaven en Kolenstation Sabang. Hij was van 19211928 hoofdadministra teur te Sabang. Toen gedurende zijn Europees verlof in 1914 de eerste wereldoorlog uitbrak, nam de heer Van Aerssen vrijwillig dienst bij de marine-reserve. In 1928 werd hij be noemd tot consul-generaal der Nederlan den te Hamburg. In 1939 verzocht Hitier de Nederlandse regering, de heer Van Aerssen terug te roepen. De regering in Den Haag gaf aan dat verzoek gevolg, maar benoemde de heer Van Aerssen tot gezant in Teheran. In 1942 werd hij de eerste Nederlandse gezant in Australië, welke post hij bekleedde tot 1947. Van 1947 tot 1949 was hij ambassadeur in China. Op 1 Juni 1950 werd hij, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontsla gen met dankbetuiging voor de vele en belangrijke, dikwijls onder moeilijke om standigheden aan de Koningin en aan den lande bewezen diensten. ADVERTENTIE Uitspraken van de Raad voor de Luchtvaart De Raad voor de Luchtvaart heeft uit spraak gedaan inzake het ongeval met het ..Piper Cub" sportvliegtuig PH-UCN, dat op 16 October 1950 op vliegveld Volkel neerstortte. De bestuurder, de heer K. Rip- hagen, en zijri passagier, de heer P. Win gers, kwamen bij de daarop volgende brand om het leven. De PH-UCN was eigendom van de Gooi-Stichtse Aeroclub. De Raad voor de Luchtvaart is tot de cpnclusie gekomen, dat de bestuurder op geringe hoogte een scherpe linkerbocht heeft gemaakt, waarbij hij het vliegtuig heeft overtrokken. Herstel was niet meer mogelijk. De bestuurder heeft naar het oordeel van de raad meermalen niet de vereiste voorzichtigheid betracht, die bij de luchtvaart geboden is. Op de dag van het-.ongeluk heeft hjj op onverantwoorde lijke 'wijze gevlogen. Hij heeft tegen het voorschrift in de stuurknuppel op de pas sagiersplaats niet verwijderd. Hét heeft de aandacht van de raad ge trokken, dat toestemming werd verleend om op Volkel te landen en op te stijgen ofschoon in het geheel geen veiligheids maatregelen waren getroffen. De verkeers toren was niet bezet, een ambulance en brandblusmiddelen waren niet voorhan den. Het ongeluk met het sproeivliegtuig Ook werd uitspraak gedaan inzake het ongeluk met het vliegtuig PH-NDB, dat op 5 Juli 1950 in de Noord-Oostpolder neer stortte en in brand vloog. De bestuurder, de heer A. W. H. Hamming, kwam bij dit ongeluk om het leven. Het vliegtuig ge raakte in een bocht overtrokken. Op ge ringe hoogte was herstel niet meer moge lijk. Met deze Auster Mark V werden gere geld vluchten gehouden om landbouwge wassen te besproeien. Hierbij werd met geringe snelheid op zeer geringe hoogte over het gewas gevlogen. Teneinde het ge vaar van overtrokken geraken door te ge ringe snelheid te ontgaan was de machine uitgerust met een „Safe Flight Indicator", die bij gevaar een claxon en een lichtsig naal in werking stelt. Na iedere rechtlijnige sproeivlucht over een perceel is een bocht nodig op groter hoogte. Gezien de lengte der percelen drukken deze vele bochten zwaar op de sproeikosten. De vlieger Hamming stelde er een eer in om deze bochten kort te houden om zo de kosten te drukken. De „Safe Flight Indicator" trad daarbij steeds in werking. Hoewel een ruime marge aanwezig was, vraagt de raad zich af of de eigenschappen van de gebruikte Auster uit oogpunt van veiligheid deze manoeuvre der korte boch ten toelieten. De conclusie luidt, dat dit toestel niet geschikt is voor het maken van scherpe bochten. De Raad acht het dan ook gewenst, dat voor het maken van sproeivluchten een ander, meer daarvoor geschikt type vliegtuig zal worden gebe zigd. Opgemerkt wordt, dat door overbe lasting van het vliegtuig het zwaartepunt meer naar achteren lag dan volgens het bewijs van luchtvaardigheid was toege laten. De reactie van de roeren werd hierdoor belemmerd. Aangezien bij sproeien zeer laag wordt gevlogen en de vlieger dan alle aandacht voor de hoogte nodig heeft acht de raad het nut van de „Safe Flight Indicator", op grote marge afgesteld, twijfelachtig. Basketball Een negershow in het Stadion Een razend, snelle aanval der Globe Trot ters wordt hier bekroond met een fraai doelpunt. Ruim 7000 toeschouwers hebben gister avond in het Olympisch Stadion te Amster dam genoten van de show, die de donker- huidige balgoochelaars van het beroemde Amerikaanse prof-basketballteam „The Harlem Globetrotters" gaven. Uit alle stan den werden doelpunten gescoord en dat er in de wedstrijd tegen hun profcollega's, de „Boston Whirlwinds", een eindstand van 41 tegen 35 werd bereikt, was blijkbaar een onderdeel van de show, want in een serieuze wedstrijd zouden de knapen uit Boston een indrukwekkende nederlaag hebben geleden. Er werden nog al eens grapjes gemaakt en vooral door Reece „Goose" Tatum. Deze reus heeft enorme handen, waarin de bal bijna verdwijnt. Aan het begin van de avond werd een wedstrijd gespeeld tussen een sterke Nederlandse combinatie en het amateurteam van de Amerikaanse Sewanee University. De Amerikanen wonnen met 3833. IN DE NACHT VAN MAANDAG OP DINSDAG is de Engelse motorrenner Dou glas Parris tijdens de T.T.motorraces in Engeland als gevolg van een ongeluk om het leven gekomen. De Zondag gespeelde jaarlijkse wedstrijd van de Kennemer Golfclub om de E. Vas Visser-wisselbeker, 36 holes handicap tegen bogey, is gewonnen door F. Antonietti (15) met in de ochtendronde 4, in de middagronde 3, in totaal 7 up. Tweede en derde werden mevrouw D. FokkerBrand en mr. Th. Ver- spijck met beiden in totaal 1 down. De uit slag van de Zaterdag gespeelde onderlinge maandelijkse wedstrijd 18 holes handicap strokeplay luidt: 1. I. Herkenhoff Koners- mann (28) netto 68, en 2: mevrouw F. L. Adrian (30), mevrouw J. Hartevelt (24), F. Antonietti (15) en J. H. C. Muller (11), allen netto 70. Wielrennen Vanochtend is in Amsterdam de karavaan gestart, die de lange rit door Nederland zal maken. Gisteren werden de laatste voor bereidingen getroffen. In het Noord-Zuid- Hollands Koffiehuis kregen de renners hun truien en rugnummers. Om tien uur vanochtend had op de Dam de symbolische start plaats, waarna de ren ners naar Volendam reden. Van deze plaats uit begon de eerste étappe (286 kilometer) naar Veendam, waar de renners om kwart voor acht worden verwacht. ADVERTENTIE (met laaiende geestdrift begroet door de herenmaar door de dames niet minder Dleef inderdaad glansrijk over winnaar in een spannende wedloop tegen stijgende prijzen, grond stoffen-zorgen en productie-pro blemen. De eindstreep is bereikt: Tegen de laagsteprijs eenoverhemd van de hoogste kwaliteitsklasse: Het FLINO-overhemd Volgt onze advertenties gedurende de RONDE VAN NEDERLAND Van dag tot dag zullen ivij U in een beknopt verslag doen blijken dat de sportieve prestaties van de renners ver geleken kunnen worden met de uitblinkende kwaliteiten van het FLIN0-overhemd (the most popular shirt) is het resultaat van meesterschap Op schaar, draad en naald! Nederlandse Overhemdenindustrie FAVLINO Amsterdam 28. „Och, och", dacht Panda droef, „wat ben ik er nu toch naar aan toe! Nu heb ik een eigen landgoed met een herenhuis en een park en landerijen, en nu moet ik tot de ontdekking komen dat ik aan waan voorstellingen lijd! Ik heb me zeker te zenuwachtig gemaaktik begrijp het nietik dacht toch, dat ik flink gezond wasTerwijl hij daar zo treurig zat te peinzen, verscheen Jolliepoptoegerust met een vlindernet en een botaniseertrom mel. „Het wil mij voorkomen," sprak deze toegewijde bediende, „dat wij geestelijke moeilijkheden hebben! Mag ik derhalve een frisse wandeling in de natuur voorstel len? Dat wil vaak baat brengen in moei lijke gevallen!" „O goed," zei Panda lusteloos, en hij wandelde maar mee. Zo gingen ze dan door het mooie landschap, langs de heldere beek; ze volgden een pad, dat langzaam heuvelopwaarts ging. „En waar dient al die rommel voor?", vroeg Panda, met een geringschattende blik op de trommel en het net. „Het is een bewe zen feit," sprak Jolliepop, „dat enige be oefening van de insectenkunde een aange naam vermaak en een ontspannende bezig heid is voor lieden met gestoorde denkver mogens. „Ja zo mag je het wel noemen," zuchtte Panda. „Ik weet werke lijk niet wat ik er van denken moet maar daarom ga ik nog geen vlinders van gen! Ik ben Prikkebeen niet!" Het is dui delijk, dat Panda weinig voor de insecten kunde voelde. Hij had wel andere dingen aan zijn hoofd! Record. Amerikaanse fabrikanten ver wachten een record-productie van 4io milliard sigaretten voor het jaar, dat op 30 Juni afloopt. Dit komt neer op bijna een half pakje per dag voor iedere man, vrouw en kind in Amerika. Het ver bruik van snuiftabak, pruim- en pijp. tabak en shag is met 65 pet. gedaald dat van sigaren met 44 pet. Wijsheid. Te Reno in Nevada (V.S.) is in de leeftijd van 82 jaar overleden rech- ter George Bartlett, die bekend was door het veelvuldig toewijzen van echt scheidingen. Door zijn ervaringen is hij in twijfel komen te verkeren over de wijsheid van het besluit om een huwe lijk aan te gaan. In 1931 verscheen van zijn hand een publicatie getiteld „Men and Women and Conflict", dat in 1947 werd herzien en omgedoopt in „Is Mar riage Necessary?". Traditie. Meer dan 800 voormalige officie- ren en manschappen van de pantser divisie „Gross-Deutschland", een van Hitler's elite-divisies, hebben president Heuss telegrafisch doen weten „dat zij zich onvoorwaardelijk tot de democra tische beginselen hebben bekeerd waar op West-Duitsland is gegrondvest." Zij verklaren zich bereid West-Duitsland te dienen „volgens de militaire traditie." De vroegere bevelhebber van de divisie, generaal Manteuffel, sprak zich in een rede uit voor het opwerpen van een muur tegen het bolsjewisme. Bus. Tussen Villena en Alcoy (Spanje) is een autobus van een berm in een ravijn gestort. Negen personen kwamen om het leven en velen werden gewond. Vals. De Belgische douane-ambtenaren hielden een auto aan en vroegen de chauffeur wat hij in zijn auto vervoerde. De chauffeur antwoordde: „vlees". Ter wijl hij dit zei, bezweek een valse bodem in de auto en een hoeveelheid van vijf ton koffie kwam er uit rollen, Volgens de Belgische politie behoorde deze auto aan een internationale smok- keibende, die koffie uit België via Ne derland naar Duitsland smokkelde. De leiders der bencle waren per vliegtuig gedurende het weekeinde ontsnapt. Bekeerd. Joegoslavië heeft opnieuw het lidmaatschap voor het internationale arbeidsbureau aangevraagd. Het trad in 1947 met andere Oost-Europese lan den uit de organisatie. Daar Joegoslavië lid van de UNO is, is geen stemming voor de toelating nodig. Royaal. De Tsjechoslowaakse premier heeft aan 104 personen amnestie ver leend. In totaal heeft hij 72 jaar kwijt gescholden. „Roep me terug!" Het Oost-Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag meegedeeld, dat de Oost-Duit se regering haar ambassadeur in Polen, professor Friedrich Wolf, heeft terugge roepen. In het communiqué van het ministerie werd gezegd, dat professor Wolf op eigen verzoek werd terugge roepen. Hij zou van plan zijn om zijn werkzaamheden op litterair en sociaal terrein in Duitsland voort te zetten. Professor Wolf was in October 1949 tot ambassadeur te Warschau benoemd. Plechtigheid. De 75-jarige James Gerhardt te Burdlington in Colorado (V.S.) heeft Maandag zijn eigen begrafenis bijge woond. Gerhardt zette dezie „generale repetitie" op touw, omdat hij wilde weten,'hoe het bij zijn begrafenis zou toegaan. Op de bole van de lijkkoets reed Gerhardt mee naar de zaal, die hij voor dit doel had gehuurd en waar dui zend mensen waren samengekomen. Hij voelde zich niet zo erg op zijn gemak, toen de predikant de verdiensten van de „overledene" prees, maar fleurde op, toen de pianist „abide with me" speelde. Zijn commentaar luidde: „Het zou al te jammer geweest zijn, wanneer ik al dood was geweest en deze plechtigheid had moeten missen". Voetbal Morgenavond speelt het Nederlands elf tal zijn laatste interlandwedstrijd van het seizoen 19501951. En het is buitengewoon verheugend, dat dit een wedstrijd wordt, zoals het Oranjeteam maar zo zelden speelt. De zuivere Nederlandse amateurs komen namelijk uit tegen de Noren, die evenals onze landgenoten het klare amateurisme bezitten. Van de kracht van het Noorse team weet men in Nederland niet veel. Zij het, dat dit elftal 30 Mei in Oslo met 32- van Ierland verloor. Deze uitslag geeft echter weinig zekerheid omtrent de kwaliteiten van de Noorse ploeg. Wat het Nederlands elftal betreft: in de oefenwedstrijd tegen Derby County werd er allesbehalve brillant ge speeld door onze landgenoten. Maar odk deze wedstrijd is geen juiste maatstaf. De sfeer in een interlandwedstrijd is nu een maal anders dan in een oefenpartijtje. Er is overigens reden voor een tikje optimisme, ofschoon er van de vijf gespeel de wedstrijden tegen Noorwegen maar één werd gewonnen door de Oranjeploeg. Men krijgt toch wel de indruk dat de twee ploegen aan elkaar gewaagd zijn. De opstellingen luiden: Nederland: (Oranje shirt en zwarte broek): Kraak; De Jong, Schijven-aar; Van Schijndel, Terlouw, Biesbrouck; Van der Tuyn, Snoek, Van Melis, Lenstra, Groene- veld. Noorwegen: Tomblon; Karlsen, Spyde- vold; Laerum, Svendssen, Olsen; Skifjeld, Johannessen, Wang-Sörensen, Bredesen, Hvidsten. Scheidsrechter is de Italiaan Giovanni Galeati. De Amsterdamse Drinkwatervoorziening In ons vorig nummer werd in het ver slag van de vergadering van het Congres voor Openbare Gezondheidsregeling, te Beiden gehouden, medegedeeld, dat een der sprekers had opgemerkt dat Amsterdam als eerste Nederlandse gemeente, omstreeks 1900 zijn waterleiding gekregen heeft. For meel is dit juist, maar toch wekt het mis verstand. De gemeenteraad van Amsterdam besloot in 1896 de eigendommen van de Duinwater Maatschappij, die reeds in 1853 met de exploitatie van de waterleiding in Amsterdam begonnen was, over te nemen. Amsterdam werd daardoor de eerste Ne derlandse gemeente die een eigen waterlei ding exploiteerde, maar de Amsterdammers dronken al sinds 1853 duinwater.' Het vorig jaar plaatsten wij over het eeuwfeest van de drinkwatervoorziening van Amsterdam een artikel waarin deze feiten breedvoerig wqrden medegedeeld.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2