OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Wij zouden veto-recht gebruiken om Peking China uit de U.N.O. te weren" Tegen commandant van schietkamp Qldebroek drie jaar geëist Weerbericht Acheson getuigt: Bondgenoten verhinderden achtervolging van vijandelijke vliegtuigen tot boven Mandsjoerije Joegoslavisch diplomaat moet Hongarije verlaten Voorbesprekingen te Godesberg over de Duitse schulden De verdachte wijst beschuldigingen inzake fraude van de hand Het woord is aan Stilstand in de gevechten op Korea Laatste dag van de veroordeelden van Landsberg Perzische olieraad wacht niet op onderhanc' 'aars Gebrekkige ventilatie oorzaak van sterfte? Amerikaanse prijzenoorlog breidt zich uit Inplaats van twee nu vier soorten paspoorten Militair verbond met de Verenigde Staten Engeland vreest weer Japanse concurrentie HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 2 77 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 6 JUNI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 135 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter). Dinsdag werd de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson voor de vierde maal door de verenigde Senaatscommissies gehoord over de omstandigheden, waaron der president Truman generaal MacArthur ontslag verleende. Acheson deelde mede dat hij de Ameri kaanse ambassades in de landen, die Strijd krachten in Korea hebben, in December telegrammen heeft gezonden, waarin een plan was uitgestippeld dat voorzag in een krachtdadige achtervolging van vijande lijke vliegtuigen over de Jaloe en tot boven Mandsjoerije, indien deze toestellen van daaruit waren opgestegen om de verbonden strijdkrachten in Korea aan te vallen. In het plan werd verklaard dat de Ameri kaanse regering het voor de hand liggend achtte dat „het misbruik maken door de vijand van de Mandsjoerijse bases gemak kelijk zou kunnen leiden tot het ontstaan van een ondragelijke last voor de verbon den strijdkrachten in Korea". De Ameri kaanse regering stelde daarom de „kracht dadige achtervolging" van dergelijke, of fensief opererende vliegtuigen boven Mandsjoerije voor. Aan de Amerikaanse ambassades werd verzocht het „state de partment" in te lichten omtrent de reacties der betrokken regeringen. Het voorstel der Verenigde Staten kon echter nimmer worden uitgevoerd, daar do regeringen der Amerikaanse bondgenoten er ernstige bezwaren tegen hadden. In antwoord op vragen verklaarde Ache son: „Wij zullen dit voorstel niet in de UNO herhalen, omdat wij van mening zijn veel eerder resultaten te zullen bereiken door de beperkende bepalingen op econo misch gebied tegen communistisch China te verscherpen, dan door onze bondgenoten te verzoeken in militair opzicht verder te gaan dan zij op economisch gebied bereid warén." Naar aanleiding van vragen over de mogelijkheid van een Amerikaans veto, indien zon worden gepoogd de Chinese communistische regering een zetel in de Veiligheidsraad te bezorgen, zeide Acheson: „De Verenigde Staten zou den zich slechts dan genoodzaakt kun nen zien van hun vetorecht gebruik te maken, indien zij zich hij de stemming over een dergelijk voorstel in de raad in de minderheid zouden bevinden. Wij verwachten niet dat dit zal geschieden" Acheson verklaarde verder dat de Ame rikaanse bevelhebber-te-velde in Korea het recht heeft „een wapenstilstand teweeg te brengen", doch in dat geval moeten de andere staten-leden der UNO worden ge raadpleegd. Senator Guy Gillette (demo craat): „Daar ben ik het niet mee eens Ik betreur uw verklaring in deze, minister en ik verwerp haar ten volle. Het Amerikaan se volk weet, wat Korea betreft, niet meer waar het zich aan te houden heeft. Dit De Hongaarse regering heeft de Joego slavische regering ervan verwittigd, dat haar diplomatieke vertegenwoordiger te Boedapest Zinko Drenovski als ongewenst persoon wordt beschouwd en het Hongaarse grondgebied binnen 24 uur moet verlaten. Drenovski had de Hongaarse regering om een reisvergunning voor Dinsdag verzocht. Hij was namelijk reeds naar Belgrado te ruggeroepen. ïnplaats van de vergunning le verstrekken had de Hongaarse regering hem doen weten, dat de hem verleende gastvrijheid ten einde was. Het Joegoslavische nieuwsbureau „Tan- joeg" heeft verklaard, dat de Joegosla vische regering Drenovski teruggeroepen heeft „vanwege het beledigende en on waardige optreden der Hongaarse, regering hem met geweld in Hongarije te houden". Voorts is medegedeeld, dat cle Joegosla vische zaakgelastigde naar Belgrado terug keert. Joegoslavië is bereid een visum aan een andere zaakgelastigde te verstrekken en zelf zal het om een visum voor een nieuwe diplomatieke vertegenwoordiger in Boedapest verzoekend leidt tot grote verwarring. Ik zou u een vraag willen stellen, namelijk: Wat doen wij eigenlijk met een kwart millioen man troepen in Korea, zonder een oorlog te hebben verklaard?" Acheson: „Ik ben van mening dat wij wat de Verenigde Staten en de Amerikaan se grondwet betreft, handelen volgens de door de president aangegeven richtlijnen. Onze positie in de UNO is deze: In de desbetreffende resolutie van de Veiligheids raad wordt aan de staten-leden verzocht en worden zij gemachtigd hulp te verlenen bij het afslaan van de gewapenderhand ondernomen en niet-uitgelokte aanval op de Zuid-Koreaanse republiek". Hiermede was Acheson's getuigenis voor Dinsdag beëindigd, het verhoor wordt heden voortgezet. BONN. (Van de ANP-correspondent). Het begin van de voorbesprekingen tussen geallieerde en Duitse deskundigen over de Duitse schulden gaat gepaard met nieu we Duitse protesten tegen de behandeling van het vroegere Duitse vermogen in het buitenland, in het bijzonder in Nederland. In Godesberg bij Bonn zijn Dinsdag de voorbesprekingen begonnen, die ten doel hebben dè wederzijdse standpunten toe te lichten voor de-op 25 Juni in Londen be ginnende conferentie over de Duitse schul den. In het bijzonder moet het vraagstuk der vooroorlogse schulden worden behan deld. Deze maken naar Duitse berekening 8.7 milliard mark uit op een totaal aan buitenlandse schulden van 18.9 milliard. Wanneer men de Russische zóne uitsluit, wat vooreerst, blijkens het door de ge allieerden uitgesproken voornemen om cle Duitse economie niet overmatig te belas ten, te verwachten is, dan beloopt de voor oorlogse schuld 5 milliard. Vijf-en-zestig landen hebben hun vor deringen ingediend, waarbij de Verenigde Staten met 2.7 milliard mark de leiding hebben. Daarna komen Engeland met 1.2 milliard, Zwitserland met 0.9 milliard, Frankrijk met 0.7 milliard, Nederland met 0.4 milliard en Zweden met 0.2 milliard. De Duitse regering heeft na langdurige onderhandelingen in Maart jegens de Hoge Commissie de schulden formeel erkend. Het feest van de zalig verklaring van Paus been die de Paus na de Heilige diensten Pius X bracht in Rome tallozen op de in de St. Pieter een ovatie brachten. Goethe: Het beste, dat wij van de geschie denis hebben, is de geestdrift die zij wekt. (Maximen und Reflexionen) Qinsdag zijn vier nieuwe leden van de Raad van State, het hoogste adviescollege Mn de Kroon, beëdigd. Van links naar fee hts: mr. J. R. N. van Schaik, prof. mr. k. Kranenburg, F. C. baron Van Aerssen Beileren van Voshol en mr. P. W. J. M. tort van der Linden POESAN (Reuter). Op 26 Mei heeft (naar pas thans bericht wordt) een groep communistische guerillastrijders een aan val gedaan op Tsjongdjoe, dat ruim 150 kilometer achter het front der verbonden legers ligt. Dit is na maanden de eerste guerilla-actie in het gebied van de achter hoede van enige omvang. Zij staken cle stad in brand en doodden minstens zeven per sonen. Een aantal gevangenen werd uit de gevangenis verlost. Leden van de Zuid- Koreaanse Nationale Vergadering verkla ren, dat de guerillastrijders vrij hun gang konden gaan, hoewel er vierhonderd man politie in cle stad was en de aanvallers hoogstens 50 man sterk waren. De verbonden troepen hebben langs het gehele front zeer kleine vorderingen ge maakt, op vele plaatsen bleef het front statisch. Op het centrale front in het gebied TsjorwonKoemhwa bevonden zij zich tegenover goed opgestelde artillerie en zeer snel vurende wapens der Noordelijken. Een Amerikaans officier verklaarde: „Wat eerst een vertragingsactie van de communisten was, is thans bepaald een de fensieve actie geworden." Van Amerikaanse zijde is vandaag ver klaard, dat de zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers in de gevangenis van Landsberg in de loop van hedenavond zouden worden terechtgesteld. De mede deling kon niet terstond worden bevestigd van de zijde der gevangenis-autoriteiten of van die van de Amerikaanse Hoge Com missie in Duitsland, daar niemand bereid was een verklaring ter publicatie af te leggen. Genoemde Amerikaanse bron deelde een correspondent van Reuter echter tevens mede, dat het hoofd van de gevangenis vanmorgen zeven auto's had besteld om de echtgenoten en andere naaste familieleden voor een laatste bezoek aan de veroordeel den af te halen. Dit bezoek was vastge steld op 5 uur vandaag. De Sjah van Perzië heeft de uit drie man bestaande Perzische olieraad, die de installaties van de „Anglo-Iranian" zal overnemen, Dinsdag in speciale audiëntie ontvangen. Men ziet in deze audiëntie een bewijs, dat het besluit van de maatschappij, onderhandelaars te zenden, geen uitstel van het vertrek van de olieraad tengevolge zal hebben. Volgens berichten in de Perzische pers zal de uit drie leden bestaande Perzische olieraad vandaag naar Abadan vertrekken om de installaties van de Brits-Iraanse oliemaatschappij over te nemen. Dit besluit was Maandag genomen op een gezamenlijke vergadering van de ge mengde commissie voor de nationalisatie van de olie-industrie en de olieraad. Deze vergadering, welke onder voorzitterschap van Mossadeq stond, werd gehouden in de slaapkamer van de premier, die over werkt is,.aldus de genoemde berichten. Ook zou op deze bijeenkomst de eind redactie van het Perzische antwoord op de jongste nota van Engeland zijn goedge keurd. Dierentransport per K.L.M. NICOSIA (Cyprus) (Reuter). Een vanwege het bestuur van Cyprus ingesteld onderzoek naar de oorzaak van het over lijden van een aantal per K.L.M. vervoerde dieren heeft uitgewezen, dat 78 apen en 153 vogels gestikt zijn. Het bewuste toestel landde Zaterdag te Nicosia. De dieren maakten deel uit van een transport uit Bangkok van drie olifanten, 621 apen en 2432 vogels. Zij waren bestemd voor die rentuinen in Lydda, Milaan, Amsterdam, Brussel, Bazel. Londen, Dublin, New York, Cincinnati en Miami. Het hoofd van de veeartsenijkundige af deling van het vliegveld van Nicosia, Ro bert Roe, verklaarde, dat de dieren de gehele nacht in het vliegtuig opgesloten waren geweest en gebrek aan lucht hadden gekregen doordat er geen ventilatie was. Volgens Roe maakten de dieren bij aan komst te Nicosia het goed. Vele dieren, die het zeer te kwaad hadden, knapten weer op toen de deuren van het vliegtuig werden geopend. Dit was het bewijs, aldus Roe, dat de oorzaak van de sterfte gebrek aan lucht was. Zelfs de grote dieren waren in minder goede conditie, zo verklaarde Roe. De oli fanten bijvoorbeeld waren tijdens het op onthoud te Nicosia losgebroken, terwijl zij gedurende de reis van Bangkok naar Ni cosia geen moeilijkheden hadden veroor zaakt. Roe was van mening, dat in enkele kooien wellicht te veel dieren waren onder gebracht, met name in de vogelafdeling. Roe zeide tot slot. dat het onderzoek was gesloten en de dode dieren waren ver brand. Naar aanleiding van deze berichten ver neemt A.N.P. van de K.L.M. onder meer: Dat verstikking de oorzaak zou zijn wordt uitgesloten geacht aangezien de diei'enver- zorger, die zich tijdens het oponthoud op Cyprus aan boord bevond, er voor zorg gedragen heeft dat of de voor- of de ach terdeur van het vliegtuig geregeld open stond, waardoor voldoende zuurstof in de cabine aanwezig was. NEWYORK, 6 Mei. (Reuter). De New- Yorkse prijzenoorlog heeft zich in de afge lopen 24 uur verspreid over zes andere Amerikaanse steden. In Cleveland, Balti more, Newark. Memphis, San Francisco en Omaha zijn de warenhuizen naar verluidt overgegaan lot prijsverlagingen, doch niet op de spectaculaire schaal,waarop de ooidog in NewYork de vorige week werd inge luid. De koopjesjagers kochten alle goe deren, waarop prijsverlagingen waren in gevoerd. De prijzen werden nog van uur tot uur verlaagd naarmate „spionnen" verlagingen bij de concurrenten kwamen melden. Grote menigten kopers bestorm den de grote warenhuizen alhier op de zesde dag van deze onomwonden, onver bloemde prijzenoorlog. De strijd, welke begon nadat de detail listen door een uitspraak van het opper ste gerechtshof werden vrijgesteld van overeenkomsten, tot vaststelling van mi nimumdetailprijzen, waartoe zij door de fabrikanten gedwongen waren, breidt zich thans uit tot nieuwe soorten populaire goederen. De auditeur-militair bij de krijgsraad te Arnhem, kapitein jhr, mr. dr. T. L. W. van den Bosch, heeft drie jaar gevangenisstraf geëist tegen de geschorste commandant van het artillerie-schietkamp te Oldebroek. luitenant-kolonel Ch. T. N.. wie onder meer ten laste is gelegd het zich weder rechtelijk toeëigenen van levensmiddelen, toebehorende aan het rijk, het niet op treden tegen minderen die levensmiddelen wegnamen, 'net laten herstellen van een vaartuig op 's rijks kosten, het laten ver richten van werkzaamheden met bulldozers voor een particuliere vereniging en het ver duisteren van een bedrag van f 3000,— ten nadele van de kas der officierscantine. De verdachte wees de beschuldiging, dat hij zich levensmiddelen had toegeëigend, van de hand. „Een enkele keer heb ik wel eens doosjes met vlees meegenomen, die in de ijskast van cle kampkeuken werden be waard. Ook was er wel eens een kluif bij voor de hond", aldus verdachte. Hij had ook enige blikjes levensmiddelen aan fa milie van zijn dienstmeisje gegeven. Vol gens verdachte waren deze levensmiddelen afgekeurd. Ten aanzien van de boot, die met rijks materiaal in het legerkamp zou zijn opge knapt, zei de verdachte, dat slechts enkele latjes en wat verf van het rijk waren ge bruikt. De actie met de bulldozers ten behoeve van een schietvereniging heeft de ver dachte beschouwd als een oefening. Ten aanzien van de ten lastegelegde ver duistering van circa 3000 gulden zei de verdachte, dat toen de artillerieschool met cantine wegging uit Oldebroek en meubi lair van de cantine meenam, er een over gangstijd was om de cantine te laten door draaien. In deze tijd nam verdachte de can tine in eigen beheer. Toen de cantine later weer door cle officieren werd overgenomen kwam er ten onrechte geld in de nieuwe kas. De verdachte haalde dat geld er uit, maar was daartoe volgens het nieuwe cantinereglement niet gerechtigd. Hij zei dat het de bedoeling was geweest gordijnen voor de cantine te kopen. Hij zou geen tijd hebben gehad het geld te verantwoorden. Een aantal getuigen a décharge legden gunstige verklaringen af over de verdachte. Zijn vroegere superieur, kolonel b.d. F. G. Dürst Britt, noemde de verdachte een goed officier, voor wien hij niets dan waarde ring' had. Volgens het oordeel van deze getuige waren er in 1948 al machten aan bet werk die deze officier wilden treffen. Ook generaal-majoor b.d. H. Droste uitte zich waarderend over verdachte. Mr. L. A. S. J. baron Van der Feltz deed mede delingen over de werkzaamheden met de bulldozers. Overeengekomen was om de schietbaan te Elspeet als oefening te doen uitvoeren. De schietbaan was in tegen woordigheid van tal van autoriteiten offi- ciëel geopend. Kolonel H. M. Tonnay liet een ander geluid horen. Hij was voorzitter van het bestuur der officiersmess te Oldebroek ge weest. In die tijd waren er veel klachten over het eten. Het bleek, dat de sergeant kok en zijn gezin mee-aten. De comman dant vond het niet nodig in te grijpen. Tijdens het verhoor van deze getuige in terrumpeerde verdachte: „Deze getuige is mij slecht gezind sinds ik een brief heb geschreven aan het departement met de mededeling, dat ik op zijn tegenwoordig heid in het kamp niet langer prijs stelde, omdat zijn functie kon worden waargeno men door een goed onderofficier". Getuige gaf toe, van deze brief te hebben kennis genomen. De auditeur-militair, kapitein jhr. mr. dr. T. li. W. van den Bosch, zei in zijn requisitoir, dat in Juni 1950 het vermoeden bestond dat er in het kamp te Oldebroek iels niet klopte. Tal van geruchten bleken op waarheid gegrond te zijn. Niet alles, wat aan het licht is gekomen, is ten laste gelegd. De verdachte ziet de ernst der feiten niet in, aldus jhr. Van den Bosch, die ver volgens punt voor punt de tenlastelegging besprak. De verdachte heeft toegegeven levensmiddelen te hebben meegenomen. De sergenat-kok leefde geheel op kos ten van het rijk. Ook het geval met de bulldozers levert volgens de auditeur militair een strafbaar feit op. Ook de ver duistering van ruim 3000 achtte de audi teur-militair bewezen. Jhr. Van den Bosch achtte een zware straf op haar plaats, opdat men in deze tijd, waarin aller inspanning vereist woi-dt voor de instandhouding van het leger, niet de indruk krijgt, dat de staat vervolging van hoge officieren zou tegengaan. Hij eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek, ontslag uit de militaire dienst en terug gave aan de rechthebbenden van de in be slaggenomen goederen en gelden. Mr. P. H. M. Hoogenbergh, verdediger van de verdachte, zei dat het belang van deze zaak omgekeerd evenredig blijkt te zijn aan de brede opzet. In omgekeerde volgorde ging mr. Hoogenbergh de punten der tenlastelegging na. Van het cantine- geld wilde de verdachte de cantine verbe teren. Juridisch staat niet vast, wie eige naar van het geld was. Met de werkzaam heden met de bulldozers werd indirect een militair belang gediend. Het geval met de boot had niets met de dienst te maken, het had echter disciplinair kunnen worden afgedaan. Aan de sergeant-kok was toege staan gebruik te maken voor zijn gezin van het legerfornuis. Het bewijs voor de verduistering van levensmiddelen achtte de verdediger allerminst geleverd. Pleiter verzócht vrijspraak. Daarna zou een minutieus onderzoek naar het beleid van de verdachte hem gelegenheid geven, brandschoon uit deze zaak te voorschijn te komen. Tenslotte vroeg de verdediger de invrijheidstelling van zijn cliënt, tegen welk verzoek de auditeur-militair bezwaar maakte. Donderdag zal over het verzoek om in vrijheidstelling worden beslist. De uit spraak wordt gedaan op een nader te be palen tijdstip. On begrijpelijk de A.N.W.B. zegt SPAANS AANBOD DETROIT, 5 Juni (Reuter). In een redevoering voor Amerikaanse zakenlieden te Detroit heeft de Spaanse ambassadeur in de Verenigde Staten, De Lequerica, aan gedrongen op een militair verbond met en op economische hulp van Amerika. „Spanje", zo zeide hij, „is zonodig bereid de communistische aggressor tegenstand te bieden, genegen om samen te werken in de gemeenschappelijke zaak, schouder aan schouder met de volken, die gereed zijn om een militaire organisatie op te bouwen tegen aggressie." Spanje zou echter niet om Amerikaanse soldaten vi-agen. Sommigen zouden zich erover kunnen verwonderen, dat een continent als het Europese met bijna 300 millioen inwoners buiten „het ijzeren gordijn" om Amerikaanse troepen verzocht, aldus De Lequerica. Hij zeide, dat Spanje niet zou aansturen op verdragen met landen, die deelneming' van Spanje met reserve beschouwden. De ambassadeur gaf evenwel te kennen, dat Spanje zou kunnen deelnemen aan plannen voor de Atlantische defensie via regelingen met de Verenigde Staten en Portugal. Aan de andere kant liet hij uitkomen, dat het Spaanse leger onder zijn eigen commando zou blijven. Spanje wenst steun bij de her bewapening. Het heeft een geoefend leger, dat gedeeltelijk gemobiliseerd is en waar voor nog talrijke reserves konden worden opgeroepen. Maar Spanje heeft econo mische steun nodig, die andere landen reeds ontvangeh hebben. In Engelse economische kringen heeft men met verrassing en verwondering ge constateerd, dat Engeland tijdens de onder handelingen te Washington over het Japan se vredesverdrag reeds aan het kortste eind getrokken heeft. Engeland heeft, zo zegt men in deze kringen, ten opzichte van het herstel van de Japanse economische vrij heid toegegeven aan de wens der Ameri kanen. Ook ten aanzien van het vraagstuk der herstelbetalingen en het teruggeven van de Japanse goudreserves tot een bedrag van 200 millioen dollar zullen de Amerika nen mogelijk de overhand belïouden. Alleen ten opzichte van de Japanse buitenlandse schulden heeft Engeland aan zijn stand punt vastgehouden. De Japanse sterling- schuld is op ongeveer 55 millioen pond ster ling vastgesteld. Ook het feit, dat tijdens de besprekingen te Londen, die op het ogenblik gevoerd worden, generlei beperking van de Japanse industriële productie ter sprake komt, draagt bij tot de verontrusting van de En gelse zakenlieden. Een jaar geleden nog zou bijvoorbeeld de wereld verdeeld worden in drie zones voor de handel in katoenpro ducten, een Britse, een Amerikaanse en een Japanse. Thans verlangen de Japanners reeds vrije concurrentie in de gehele we reld. Zij zijn er van overtuigd, dat zij door hun goedkope arbeidskrachten en grote arbeidsproductiviteit elke concurrentie kunnen slaan. Japan heeft Engeland reeds als uitvoerland van katoenproducten over vleugeld. Om zich de noodzakelijke grond stoffen te kunnen verschaffen zal Japan, zo voorspellen Engelse economische krin gen, eens weer gedwongen zijn om de we reldmarkten te overstromen met zijn in dustrieproducten. Naar de A.N.W.B. ons mededeelt wordt thans in ons land een nieuwe paspoorten regeling ingevoerd. Volgens deze regeling komen er vier soorten paspoorten voor respectievelijk: 1. landen, die Nederlanders geen visum plicht opleggen, 2. West-Duitsland, Finland, Oostenrijk, Spanje, Portugal, Griekenland en Turkije, 3. de overige landen van Europa, 4. de landen in andere werelddelen. Tot nu toe werd, zoals men weet, voor de paspoorten slechts onderscheid ge maakt in geldigheid voor Europa of voor de gehele wereld. Voor de onder 2 genoemde landen is thans een aparte aantekening nodig in het paspoort. Wil men een van deze landen be zoeken, dan moet men aantonen dat men een aannemelijk reisdoel heeft en over vol doende middelen beschikt voor de reis daarheen en het verblijf aldaar. Dit geldt ook voor bezoeken aan Canada en Amerika. „Nog meer belemmeringen" De A.N.W.B. betreurt deze regeling ten zeerste, omdat deze het reizen nog meer dreigt te belemmeren, dan tot dusverre het geval was. De A.N.W.B. betwijfelt, of het tot nu toe bestaande paspoort dat geldig is voor geheel Europa, de mogelijkheid tot een zodanig misbruik heeft geboden, dat de nieuwe regeling gemotiveerd te achten ware. „Kleine toeristen" gedupeerd Naar de mening van de ANWB biedt de visumplicht geen enkele aanleiding, ver schil te maken tussen groepen van landen en bovendien acht de bond het onjuist een onderzoek naar residoel en beschikbare geldmiddelen te leggen in de handen van plaatselijke instanties, welke daarvoor, zo meent de ANWB, de competentie niet be zitten, waardoor uniformiteit in beoor deling dan ook geenszins gewaarborgd zal zijn. Dit schept voorts het gevaar, dat niet of niet voldoende rekening zal worden gehou den met de belangen van de zeer vele toe- De nieuw benoemde gouverneur van de Nederlandse Antillen, de oud-minister van Justitie mr. A. A. M. Struycken, is Dins dagmiddag per K.L.M.-vliegtuig naar zijn standplaats vertrokken. Bij zijn aankomst op Schiphol begeeft mr. Struycken zich naar het vliegtuig. Hij wordt op zijn reis vergezeld door zijn echtgenote en zes zijner kinderen. risten, die met bescheiden middelen moe ten rondkomen, zoals kampeerders, gebrui kers van jeugdherbergen, verenigingen etc. De ANWB heeft dan ook de minister van Buitenlandse Zaken met klem verzocht te overwegen om de indeling der landen, met betrekking tot de territoriale geldigheid van het paspoort alsnog te herzien, opdat één paspoort geldig wordt voor alle landen van West-Europa. De ANWB acht het onbegrijpelijk, waar om deze omslachtige regeling thans wordt ingevoerd, nu in UNO-verband juist ge streefd wordt naar vereenvoudiging van paspoort- en visa-formaliteiten en aan de besprekingen daarover ook vertegenwoor digers der Nederlandse regering deel nemen. I Juni '9S1 l IM 1 1 \FS (T^-y I i j.\ j V1 -\ OONBEWQLKT 0 LICHT BEW •3 HALF 8EW ZWAAR 8£W «GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN f MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN X, ONWEER ^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-EBONT-TuSSEN lucht van VELSCHILLENDE HERKOMST STAND VANDiT TEKEN GEEST DE .WINDRICHTING AAN-.IEDERE HELEDWARS'STREEP IS EEN' »1ND- L SNtlHEiO VAV VIJP'METEStfP£«: SECONDE In de omgeving van IJsland blijft de luchtdruk hoog, terwijl de druk boven Scandinavië en Midden-Europa een ge leidelijke daling vertoonde. Als gevolg van deze ontwikkeling stromen hoeveel heden koude lucht van Noordelijke breedten naar het Zuiden. Het tempe- ratuur-niveau zal voornamelijk in de kust-provincies iets lager worden. In de koude lucht komen uitgestrekte wol kenvelden voor. Men kan rekening hou den met droog en wat minder zonnig weer. KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden, maar later ook af en toe zonneschijn. Overwegend droog weer. Meest matige Noordelijke wind. Vooral morgen overdag lagere tempera turen. 7 Juni Zon op 4.22 uur, onder 20 55 mui Maan op 5.57 uur, onder 23 46 uur Hoog en laag water in IJmiiiden Woensdag 6 Juni Hoog water: 4.38 en 17.05 uur- Laag water: 0.23 en 12.40 uur. Donderdag 7 Juni Hoog water: 5.16 en 17.39 uur. Laag water: 1.00 en. 13.16 uur. OOTOOOOCOCCCOCCOOCOOCCCC

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1