Verdiende nederlaag der Oranjeploeg tegen een voortreffelijk Noors elftal HENSEN 2.80 2.25 NIEUWS Nederlandse voorhoede had een groot gebrek aan fantasie en bezieling f 2 f 4.- EXTRA VOORDELIG f Faanhof had voldoende reserve voor een felle eindsprint De kleine wereld Noren wonnen met 3-2 Boksen Turpin—„Sugar" Ray definitief Schaken I N T E R L O C K o N D E R G O E D Agenda voor Haarlem In 2 minuten is de sla klaar J van FAANHOF FLINO-ploeg (the most popular shirt), LAAT GERUST RONDE VAN NEDERLAND In de kleedkamers was hel opmerkelijk rustig Uitvinder van de voetbalrobot gaat naar Frankrijk Korfbal Denemarken leert korfballen Ootmoed Aspirin De heer W. Lasschuit 80 jaar Duursma spuit alles! PON DERDAG 7 JUNI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Het is thans definitief, dat de wereld kampioen middengewicht Ray Robinson 10 Juli te Londen zijn titel zal verdedigen tegen de Britse middengewichtkampioen Randolph Turpin, die onder andere won van onze landgenoten Van Dam en De Bruin. Euwe en Reshevskv hebben samen de leiding in New York In de derde ronde van het internationale schaaktournooi te New York won Euwe in 31 zetten van de Amerikaan Kramer. Onze landgenoot heeft thans tezamen met Reshevsky (met 2V< uit 3) de leiding. Laatst genoemde won van de Argentijn Guimard. Naqdorf en O' Kelly speelden remise, even als de Amerikanen Shanswit en Horowitz. Fine won van Bisquier en Evans van Byrne. Donner remise met Stahlberg Te Cheltenham werden enkele afgebroken partijen in het Staunton-schaaktournooi uit gespeeld. Donner en Stahlberg besloten tot remise. Onze landgenoot bezet thans met punten en nog twee hangpartijen de tiende plaats. Eén is Matanovic met 4 punten en afgebroken partij. Van Scheltinga deelt met Bogoljubow de dertiende en veertiende plaats. TIJDENS HET INTERNATIONAAL dames basketballtournooi won Nederland met 42-26 van Zwitserland, nadat de rust met 269 voor onze landgenoten was ingegaan. (Van onze speciale verslaggever) De trainer van het Nederlands elftal, Jaap van der Leek, moet zich gisteravond bitter teleurgesteld hebben gevoeld. En hij zal de enige niet: zijn geweest. Daar was bijvoorbeeld Karei Lotsy, die het elf tal in de pauze ongetwijfeld een van zijn bekende geestelijke injecties zal hebben toegediend. En er waren nog 60.000 an dere toeschouwers die van hun favorieten veel meer hadden verwacht dan een vol komen verdiende 32-nederlaag. Wij kunnen scherpe critiek leveren op de talrijke tekortkomingen van de Neder landers, maar wij kunnen met evenveel recht bewondering hebben voor de Noren, die qua spelopvatting en individuele prestaties ver uitstaken boven de matige vertoning van ons „opgewarmde", maar jammer genoeg te vlug afgekoelde Neder lands elftal. Het ontbrak de Oranjemannen aan in spiratie, aan ploegverband, aan produc tiviteit en wat al niet. Vooral in de eerste helft, toen de Noorse krachtbron op toeren was gekomen. Binnen het kwartier waren de gasten heer en meester op het midden veld door voortreffelijke samenwerking tussen de beide schitterend spelende bin- nenspelers en de kanthalves Laerum en Olsen. Er is ontegenzeggelijk hard gewerkt dooi de Nederlandse ploeg, harder dan in de wedstrijd tegen Derby County, ofschoon ook nu de werkelijke bezieling ontbrak. De combinaties waren niet vloeiend en meestentijds te doorzichtig om de forse Noorse achterhoede zeer te verontrusten. Bovendien pasten deze een consequente dekking toe, waaraan de Nederlandse aan vallers zich maar zelden konden onttrek ken. Dit in tegenstelling met de feilloos switchende Noorse voorhoede, die telken male de grootste verwarring in de Oranje verdediging stichtte. Herhaaldelijk werden de Nederlanders uit positie gespeeld, maar ook even zovele keren zat er op het laat ste moment nog een Nederlands been tus sen de bal en het doel. We kunnen echter niet blijven veroor delen, want er waren, de eindstand in aanmerking genomen, ook goede momenten van onze landgenoten. Vooral het eerste ADVERTENTIE PRIMA INTERLOCK HEMDJE zonder mouw 65 INTERLOCK BROEKJE met elastiek, ff royaal model J INTERLOCK BROEKJE zonder pijpen, ff 0*65 Amerik. sluiting INTERLOCK BORSTROK korte mouw, voorsluiting TROPEX HEMDJE zonder mouw, TROPEX BROEKJE zonder pijpen, r Amerik. sluiting ZOMER-PYAMA prima Sephir ƒ11 V PK KLEDING PflQRLQRRSTEEG-WPQRlEM DONDERDAG 7 JUNI Rembrandt: „Parijs bij nacht", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Schaduwen bij nacht", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het com plot van het houten paard", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,Een meisje van duizend weken", 18 j., 2.30 en 8 uur. City: »Vals geld", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De dodende straal" en „Zons ondergang". 18 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 8 JUNI Concertgebouw: H.O.V.. 8 uur (grote zaal); 7.30 uur: Haarlems Muziek-instituut (Tuin- zaal). Een van Van Melis' vruchteloze pogingen om de Noorse verdediging te verschalken. kwartier van de tweede helft had men de indruk, dat er nog van alles mogelijk was. Deze illusie bleek evenwel niet van lange duur. Na dit kwartier met een duidelijk Nederlands overwicht, geïllu streerd door het doelpunt van Lenstra, verzwakte het overdonderende offensief langzaam maar zeker en daaruit kon men de conclusie trekken, dat deze periode van overwicht teveel van de toch al zwakke energie had gevergd. Dit afzakken werd nog verhaast door het derde Noorse doel punt, dat de Nederlanders kennelijk een duchtige morele klap toebracht. Dé Noren putten nieuwe moed uit dit juist op tijd gescoorde doelpunt en andermaal zetten zij de Nederlandse achterhoede onder druk, ofschoon die druk niet zulke indruk wekkende vormen aannam als in de eerste helft. De Oranjemannen trachtten, het spel door sterk opdringen te forceren, maar deze taktiek, die zeker geen afspiegeling was van de juiste krachtsverhouding, bracht tevens ernstige gevaren met zich mee. Naarmate het einde naderde zakte het tempo geleidelijk aan, maar met een allerlaatste krachtsinspanning probeerden de Nederlanders toch nog een beter, hoe wel zeker niet verdiend, resultaat te be reiken. De doelpunten Wat het scoreverloop betreft kunnen wij kort zijn. Het hoge tempo en de fraaie combinaties van de Noren, in rode shirts en witte broek, moesten vroeg of laat be loond worden en dit geschiedde in de 25ste minuut na een snelle ren van de gevaar lijke rechtsbuiten Hvidsten. Diens voorzet kon Kraak net niet onderscheppen en linksbinnen Johannessen kopte de bal in het net (01). Vier minuten later beging de teruggetrokken Snoek ,de fout te kort op Kraak terug te spelen en de fel reage rende midvoor Sörensen profiteerde hier van. Kraak werd kansloos geslagen (0-2). Een minuut voor de rust verkleinde Van Melis de achterstand met een prachtig doelpunt. Lenstra tikte de bal naar Groe- neveld en met eer grote boog schoot deze het leer over de hoofden van de Noorse verdedigers. Noud van Melis begreep de manoeuvre uitstekend en met een listig tikje plaatste hij de bal over de uitge lopen doelman Blohm in het doel (12). Vijf minuten na de rust scoorde Lenstra met een kopbal de gelijkmaker na prach tig voorbereidend werk van Van Melis en in de veertiende minuut maakte Noorwe gen het winnende doelpunt door linksbin nen Johannessen, die Terlouw resoluut voorbijging en Kraak via de paal pas seerde. Als wij nu de individuele prestaties eens onder de loupe nemen, dan beginnen wij met de naam van Louk Biesbrouck te noe men. Louk Biesbrouck, die misschien niet zo brillant speelde als tegen België, maar die toch door zijn techniek en tempo tot de weinige werkelijke uitblinkers behoor de. En met hem komt Henk Schijvenaar in aanmerking voor een verdiende pluim. Schijvenaar, kennelijk nog niet helemaal fit, heeft bergen werk verzet, ofschoon hij een van de beste Noren (rechtsbuiten Hvidsten) tegenover zich had. Terlouw mag geroemd worden om zijn onverzet telijkheid. Kraak, die zijn 25ste wedstrijd voor het Nederlands elftal speelde, heeft ook nu weer goed voldaan. Van Melis kreeg niet veel kans tegen spil Svendsen, maar ondanks foutjes behoorde de Eind- hovenaren niet tot de minsten. Van Scliijn- del sukkelde met het plaatsen, hoewel ook hij nog niet tot de laagst geklasseerden gerekend dient te worden. Abe Lenstra, de grote Lenstra, heeft in weerwil van zijn capaciteiten geenszins kunnen beko ren. Laten wij aannemen, dat hij de beste jvoetballer is die Nederland op dit moment Met een fraaie kopbal opende Johannessen de score voor Noorwegen. bezit, dit feit neemt toch niet weg, dat ook Abe Lenstra een voorbeeld kon ne men aan de beide voortreffelijke Noorse binnenspelers, waar de stootkracht van de Noorse voorhoede hoofdzakelijk van uit ging. Groeneveld speelde aanmerkelijk be ter dan tegen België en Derby County. De Haarlemmer heeft zijn clubvorm in het nationale team echter nog niet kunnen bereiken. Snoek en Van der Tuyn, in een dergelijke vorm en met een spel als gister avond, zouden wel eens hun laatste wed strijd voor het Nederlands elftal kunnen hebben gespeeld. Aad de Jong was de zwakste van de verdedigers. Hij verwaarloosde de dekking meestentijds schromelijk en liet zich daar bij tamelijk makkelijk passeren. Van links naar rechts waren de opstel lingen: Nederland: Kraak; Schijvenaar, De Jong; Biesbrouck, Terlouw, Van Schijndel; Groeneveld, Lenstra, Van Melis, Snoek en Van der Tuyn. Noorwegen Blohm; Karlsen, Spy- devold: Laerum, Svendsen, Olsen; Skifjeld, Johannessen, Sörensen, Bredesen en Hvidsten. ADVERTENTIE V roeper kwam er heel ival voor kijken als er sla moest wórden aangemaakt. Maar sinds er De Gruyler s sla saus is. is hel in een wip gebeurd. Even eeii scheutje o ver de sla. even mengen en de sla is klaar. Heerlijk fris en zacht van smaak. Geef bij elke maaltijd sla omdat het zo gezond is en gebruik De Gruvter's sla saus omdat bel zo lekker, zo erg gemakkelijk en zo bijzonder voordelig is. Zo n grote fles van SO cent gaal verbazend lang mee en U krijgt er een cassa- bon bij voor 8 cent korting! Slotvergadering Katholieke Vrouwenbeweging Woensdagavond hield de afdeling Heem stede van de Katholieke Vrouwenbeweging haar laatste vergadering in dit seizoen in het Parochiehuis aan de achterweg, welke als naar gewoonte, ook ditmaal weer druk was bezocht. In haar "openingswoord deelde de presi dente, mevrouw Kubatz—Brugman mede dat de afdeling aan het Parochiehuis een tafelkleed had geschonken. Op 26 Juni a.s gaat de afdeling ter bedevaart naar Heiloo met een speciale trein die te 8.50 uur uit Haarlem vertrekt. Te 5 uur zijn de deel neemsters weer terug. Op 3 Juli wordt het jaarlijks uitstapje ondernomen, waarvan het doel nader zal worden bekend gemaakt. Dc secretaresse mevrouw M. v. Polanen Goudsblom zag zich tot haar spijt wegens gezondheidsredenen genoodzaakt, zich tijde lijk uit het bestuur terug te trekken. Uit het verslag van de penningmeesteresse bleek dat de kas over een behooirijk batig saldo beschikt. Na de mededelingen hield de spreker van deze avond, prof. A. V. M. Eijckelhof, een boeiende en leerzame rede over het onder werp „Het Huisgezin", tempel van gebed". ADVERTENTIE ETAPPE VEENDAM - J/ÊNLC zorgde voor de grote verrassing! Onweerstaanbaar stormde hij als eerste over de eindstreep. Zijn brilliante stijl stempelt hem tot een der beste renners, is een verrassing voor alle heren. Brilliant van stijl en kleur. Dit ideale overhemd is een ware uit komst voor ieder die rekening houdt met zijn beurs. ADVERTENTIE uw bril zo voor en na eens even nazien, rechtzetten en napassenlfeij KEIP. 't Verlengt de levensduur ejj maakt het dragen aan genamer. Wij dden het gaarne even Voor U. KclP. Cr Houtstraat, naast Luxor. Nederlandse Overhemdenindustrie FAVLINO Amsterdam De tweede étappe van de Ronde van Ne derland van Veendam naar Venlo over een afstand van 316 kilometer is gewonnen door Faanhof van de „Haarlemse" ploeg. Met drie Belgen op zijn hielen ging de Nederlander als eerste over de streep. Zijn tijd bedroeg 7 uur 57 minuten 38 sec. In de buurt van Lochem ging er gisteren eigenlijk pas wat gebeuren. Er waren wel enkele schermutselingen geweest, maar die hadden niet veel om het lijf. Tussen Rijssen en Lochem, toen men ongeveer 140 kilometer achter de rug had, gingen Lambrichs en de Belg De Baere aan de haal. Het peloton negeerde de vlucht geenszins, want de voor sprong bedroeg nooit meer dan 3li minuut. Vlak voor Nijmegen brak eindelijk de tegen aanval los. Onder aanvoering van Schulte en Voorting vormde zich een groep van twintig renners, die de vluchtelingen voor Venlo ADVERTENTIE Bij de Nederlanders Het laat zich begrijpen dat de stemming' na afloop in de Nederlandse kleedkamer verre van opgewekt was. Vermoeid en enigszins verbouwereerd door het hoge tempo, waarmee de Noren hadden gespeeld zaten de jongens op de banken. Veel gepraat werd er niet, maar allen zowel officials als spelers, uitten hun be wondering voor het uitstekende spel van de Noren. Toen kwam de bondspraeses Karei Lotsy binnen. Met een paar vrolijke opmerkingen joeg hij zijn knapen onder de douche en daar werden de vermoeidheid en de on prettige nasmaak van de nederlaag rap weggespoeld. Bij de Noren Wie verwacht had, dat er in de Noorse kleedkamer een uitbundige stemming heerste kwam bedrogen uit. Deze heren uit het Noorden zijn niet gewénd hun blijdschap uit te jubelen. Er werd maar heel weinig gepraat. Linksback Karlsen noemde het een prettige, faire wedstrijd. In zijn eigen ploeg vond hij linksbinnen Johannessen de uitblinker. Bij de Neder landers had het spel van Terlouw hem het meest getroffen. Morgen vertrekken de Noren weer naar hun land waar de competitie thans hun volle aandacht vraagt. Want het Noorse voetbalseizoen begint in de lente en duurt tot de herfst. Geen wonder dat van voet balmoeheid bij dit elftal geen zier te be speuren was. De trainer van HFC en uitvinder van de zo genaamde voetbalrobot, Gerrie Stroker, ver trekt morgen naar Frankrijk. Dc Franse voetbalbond heeft hem uitgenodigd naar Reims te komen om aldaar op 11 en 12 Juni zijn uitvinding voor technici en officials te ■demonstreren. NET MEEST POPULAIRE OVERHEMD Met vaste boord en weekendshirts 14.50 Met twee boorden 15.90 Een pracht collectie vindt U geëtaleerd bij 4 e ETAPPE RONDE VAN NEDERLAND 8 JUNI I95l"l |toTAAL 190 KM had ingelopen. Er waren echter nog renners die over de nodige reserve beschikten. Faan hof en drie Belgen liepen onweerstaanbaar van het kleine peloton weg en reden geza menlijk om de ereplaatsen. Het klassement van de tweede etappe luidt voor de kopgroep: 1. Faanhof (Ned. B.) 7 uur 57 min. 38 sec.; 2. Bogacrts (België B) zelfde tijd; 3. Evens (België B); 4. Van Kerkhoven (België A)5. De Feyter (Belgxe B) 7 urn- 58 min. 22 sec.; 7. Wagtmans (Ne derland C). iW4 kledingmagazijnen SPAARNWOUDERSTR. 47-80 - TEL. 21393 De heer Wilson, ere-voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Korfbalbond, deelde mede, dat er binnenkort acht Deense experts op het gebied van de lichamelijke opvoeding naar Nederland zullen komen om 'net korf- balspel te leren. Daartoe zullen de Denen enige weken in ons land verblijven. Het ligt daarnaast in de bedoeling Neder landse korfbalploegen naar Kopenhagen en Jutland te Kenden, die daar het korfbalspel moeten propageren. Mijn vriend de journalist uit Amsterdam is weer eens over de vloer geweest. Hij werkt bij een van die grote kranten, daar praat hij altijd indrukwekkend over. Hij voert daar de scepter over een opmakerij - dat is zo een gedoentje waar de ene krantenkolom schoon zuiver naast de andere gezet wordt in vormen die later de pagina's worden. Het is niet zo in de kortste keren te vertellen hoe dat precies gaat, het is ingewikkeld en kunstig genoeg. Hij weet er smakelijk over te verteilen en te fantaseren, zo echt op zijn Amster dams met wat schone kleurseltjes erdoor. Het hoeft niet allemaal waar te zijn wat ge vertelt, zeg ik hem wel eens, maar het is aardig genoeg en dat is het voornaamste. Daar heeft hij nu een verhaal meege bracht dat waar is van de eerste tot de laatste letter. Het was geen geschiedenis van heldendaden of grootsteedse belevenis sen, daarom geloof ik het. Hij schaamde zich eigenlijk een beetje, dat was het aar digste van al. Ge herinnert u, zegt hij, van toen ge klein waart en met een paplepel zat te zwaaien in uw kinderstoel, waarin ge waart yast- geriemd als een piloot in zijn vliegtuig ge herinnert u dat ge uw vader des mor gens uit huis zaagt gaan en des avonds weerom komen. En dat ge in den beginne verwonderd waart waarom die beste man niet thuis bleef om met u te rollebollen, wat veel plezieriger zou zijn geweest. Later hoorde ge waaróm hij wegging. Om cen tjes te verdienen, zei uw moeder met grote trots. Die trots ging op u over. Gc gingt uw vader zien als de man die van 's morgens negen tot 's avonds vijf daarbuiten ergens in de grote wereld eventjes wat groots en machtigs ging verhapstukken om met een aardappelzak vol koperen centen naar huis te kunnen komen. Zo dacht ge over uw vader en ge moet mij niet vertellen dat ge hem niet de sterk ste en de flinkste en de verstandigste man van de wereld vond. Hoe machtig werd niet uw verlangen om die geweldenaar eens daar bij zijn werk bezig te zien? Welnu, ik ben een vader en ik heb een zoon. Hij is van de week voor het eerst eens mogen komen kijken bij mij op de krant. Hij is trots op zijn vader, die daar temidden van snorrende zetmachines en zwoegende typografen staat te comman deren en te wijzen hoe het moet. Het is een groot gebouw bij ons en dat kleine ventje komt amper boven de tafels uit waarop de stukken en brokken bijeen staan die een krant moeten worden. En wat doet ge dan als vader? Dan wijst ge hem gewichtig alle geheimen waarvan ge de oplossing zomaar uit uw mouw kunt schudden. Dan stalt ge uw kennis voor hem uit en ge lacht toegeeflijk om zijn domme vraagjes. Ik laat hem de zetmachines zien, clie de loden regels uitspuwen. En de stalen vor men waarin de regels bij elkander worden gezet langs pijlrechte lijnen, om er een krantenbladzijde uit te bouwen. Hij pro beert het spiegelschrift te lezen van de loden letters, die straks op de rollen van de drukpers in zwarte inkt te zien zullen komen. Dit is de voorpagina, zeg ik. Kijk, dat is de kop van de krant, ziet ge wel? Hier staan de datum en het jaartal, probeer dat eens te lezen. Hij probeert het en hij waagt: Moet ge dat nu allemaal nakijken of er niets ver keerd gaat? Ik knik met een lachje, dat zeggen wil*. Ik kan het zelf ook niet helpen dat ik zo bijdehand ben. Allemaal, letter voor letter, zeg ik. Ge kunt uw vriendjes zeggen dat het uw vader is die de krant maakt. Jaja, zegt hij verlegen, dat kan ik. Maar waarom maakt ge vandaag pas de krant van gisteren? Kijk, ik lach wat om die domme vraag. Hij zal' liet spiegelschrift verkeerd gelezen hebben. En ik wijs hem met mijn vinger bi] om hem goed te doen lezen: Zie, zeg ik, ge bent een dom manneke. Er staat Dinsdag de vijfde Juni. Dat kan wel, zegt hij met een kleur, ik zal wel een dom manneke zijn als gij hei zegt. Maar het is vandaag Woensdag, want anders had ik naar school gemoeten. Ge zult het niet geloven en toch is het waar, zegt de Amsterdamse journalist on gelukkig. Het is mij nog nooit overkomen, het is niet te begrijpen. Het was Woensdag. En alle datums waren verkeerd. Mijn vriend de journalist heeft aldus van zijn zoon een klabats om zijn verwaande oren gekregen. Hij mag mij nog meer van zulke Verhalen uit Amsterdam komen ver tellen. Om onze verdorde ootmoed wat fris water te geven, opdat hij opbloeit tussen de hoge, wankele stengels van onze eigenwaan. J. L. Het Noorse koningspaar brengt deze weck een officieel bezoek aan de Britse hoofdstad. In het eerste rijtuig: Koning Haakon met zijn gastvrouw Koningin Elizabeth onderweg naar Buckingham Palace. ADVERTENTIE °ranl®b8^ je xuWerheïd «arandr8n ASPIRE in A*us/ Onze stadgenoot de heer Willem Lasschuit. hoopt Maandag 11 Juni zijn 80ste geboorte dag t.e vieren. De heer Lasschuit, een geboren Haarlem mer. trad op jeugdige leeftijd in dienst bij de heer J. C. Droste, koek- en banketbakker in de Grote Houtstraat, de grondlegger van Droste's Cacao en Chocoladefabrieken. Als chocoladevakman stond de heer Las schuit in hoog aanzien. Hij ontving o.a. de gouden „Droste" medaille 18861926. De Koningin verleende hem de Oranje Nassau Orde. De heer Lasschuit bezoekt nog iedere week de Droste's fabrieken. Evenals zijn echt genote, met wien hij 53 jaar in de echt is genote, met wie hij 53 jaar in dc echt is wandelsport en doorkruist gaarne de omge ving van onze stad. De familie Lasschuit woont reeds 44 jaar in dezelfde woning, Scheepmakersdijk 15 rood en zal het de heer Lasschuit Maandag zeker niet aan bewijzen van belangstelling ont breken. ADVERTENTIE ANTHONIESTRAAT 45 - Telefoon 24189 UAASUEM

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5