daJco morgen H.O.V. KUNT HIT GELOVEN Of NIET GARAGE VAN WIJK - OVERVEEN fa. B. ENGELENBERG Geen lager gas- en electriciteits- tarief voor grote gezinnen Geheime opdracht Voor bad en strand! maak! hefU mogelijk Ie blijven fotograferen! •Clowntje Kiek Kort en Bondig HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlemse raad De politie zocht lood en vond een aantal rijwielen CONCERT Voor de kinderen Van Swol onder de maat in Noordwijk uitgeschakeld Uitspraken Haarlemse Rechtbank De Egyptische koningin door mevr. Bijleveld-Celinck VOOR BRILLEN 4 Woensdagmiddag' vergaderde de raad. De burgemeester is met vaeantie, daarom be rustte de leiding bij wethouder Geluk. Voor met de behandeling der agenda (die niet minder dan 23 punten bevatte) be gonnen kon worden, werden eerst de heren S. W. Balm en J. W. A. Stalpers beëdigd, de eerste als raadslid (vacature Hooy, K.V.P.), de tweede als plaatsvervan gend gemeente-secretaris. Degressieve tarieven b. en W. hadden een uitvoerig schrifte lijk praeadvies uitgebracht over een voor stel tot invoering van degressieve tarieven voor gas en electriciteit. De meerderheid van het college ontraadde de aanneming daarvan, maar de minderheid (wethouder Angenent, K.V.P.) voerde een niet minder uitvoerige nota argumenten aan om daar wel toe over te gaan. Niettegenstaande deze schriftelijke voor bereiding nam de mondelinge gedachten- wisseling nog twee uur in beslag. De rij der sprekers werd geopend door de heer Schippers (K.V.P.) die be toogde dat zijn fractie aan de kant van wet houder Angenent stant. De K.V.P. heeft steeds gestreefd naar verlichting van de lasten van de minst- draagkrachtigen en de grote gezinnen. Spreker gaf uitvoerige berekeningen waar mee hij trachtte aan te tonen dat een groot deel van de winst uit het Energiebedrijf door de particuliere verbruikers wordt op gebracht. Vooral in deze tijd moet naar een billijke verdeling van lasten worden ge streefd. De K.V.P.-fractie zou graag ook lagere tarieven willen invoeren voor de minstdraagkrachtigen maar zij moet zwich ten voor het argument van de meerderheid van B. en W. dat dit moet afstuiten op ad ministratieve bezwaren. Wel wordt door de fractie vastgehouden aan haar eis om de tarieven voor de kinderrijke gezinnen te verlagen. Haarlem kan het voorbeeld van Eindhoven volgen. Eindhoven geeft aan gezinnen met 3 of 4 kinderen beneden de 16 jaar een korting op het tarief van gas van 1 cent per M3 en van electriciteit van 2 cent per KWU. Bij 5 en 6 kinderen: gas 1 V'2 cent en electriciteit 3 cent. Bij 7 en meer kinderen: gas 2 cent, electriciteit 4 cent. Dit wordt door hem in een motie vastgelegd. Het is, zo zei de heer M e n s i n k (P. v. d. A.), dat het niet de taak van een ge meente is om zelfstandig maatregelen te nemen wat de prijspolitiek betreft. Dit be hoort landelijk te geschieden. Wat de grote gezinnen aangaat, moet bedacht worden dat met de zwaardere lasten reeds rekening gehouden is bij de belasting en ook bij de kindertoeslag. Bovendien zou de conse quentie van een verlaging voor de grote gezinnen zijn een verhoging van de lasten voor andere gezinnen want de gemeente kan de winst uit het bedrijf niet missen. En dat is ongewenst. De heer Spek (A.R.) erkende dat de winsten uit de Haarlemse bedrijven hoog, misschien te hoog zijn. Maar wij hebben eenmaal te aanvaarden dat die winsten de kruik zijn waarop de gemeente drijft. De gezinsgrote is niet in alle gevallen bepalend voor de draagkracht der gezinnen. Aanne- ADVERTENTIE Zuiver wollen Dames Badcostumes, Jacquard gebreid 11.75 Heren Zwembroek, zuiver wol, met elast. ceintuur 6.85 Dames Strandpantalon, zuiver wol, met ritssluiting 23.75 Lastex Kindercostumes, vanaf 7.65 Dames Badcostumes, Amerikaanse import, zuiver wol 13.85 ZIET DE ETALAGE ANEGANG 25 Tel. 19644 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 Juni 1951 ONDERTROUWD: 6 Juni, J. W. Scheer en J. M. I. Dekker; J. Kooij en K. T. Dióerik; W. van der Weijden en J. J. Pel; A. Koe horst en J. M. Verhoek; J. P. Reuling en M. L. van Daalen; P. Straathof en T. J. Kooien; B. H. Bosman en G. S. Smits; J. Bouma en C. Klomp: S. H. Siebenga en G. van Meurs; M. J. Halderman en M. Stam; W. J. van Eek en F. Halderman; H. van Doorn en P. C. Verbeek; K. van der Wagen en A. P. Mes; T. R. J. Oltmans en D. Harst; J. J. Dinge- mans en W. van Ee; A. Cuijon en C. A. F. van Dijk; H. T. A. M. Fluitsma en G. W. Nauta. GEHUWD: 6 Juni, J. C. Beltzer en J. Galama; J. H. van Straaten en B. E. Warmer; A. Groen en J. T. Steur; L. Webster en S. L. Fennis; H. G. H Koeken en S. C. Baljet; H. J. Wijers en J, van 't Hert; J. van der Mark en J. C. Magielsen; J. IJlstra en C. H. Kra mer; W. J. van den Berg en J. F. P. Hein; J. T. M. Ruurda en C. C. van den Berg; J. van der Schaar en E. H. van Brederode; J. P. Schouten en C. D. G. Dreijer; J. L. Hij mans en M. G. de Koning; J. H. van Boekei en J. C. Scheffer; L. Riethoff en M. J. de Graauw; V. M. Daniëls en J. C. van Leeu wen; C. B. Nooter en A. M. Tuijn; J. J. Stap horst en N. Pieters; T. Cobelens en F. Not- trot; J. Ruijg en C. J. B. van Egdom; T. H. Zuidhoek en A. H. C, Bijl; W. Jansen en E M. M. Cassé: L. C. van der Slot en A. T. van Loenen; C. N. L. Raket en C, M. S. Schou ten; J. F. Bekker en J. Ravestein; F. S. Wel tevreden en P. de Neef; J. Koster en C. P. Timmerman; E. M. Hoogkamer en P. M. Siewertsen; G. R. Vos en G. van Zadelhoff; P. D. Stöver en J. W. Hoenderdos. BEVALLEN van een zoon: 5 Juni, J. P. vin den Heuvelde Groot. BEVALLEN van een dochter: 5 Juni, A. T. VermondChamot; M. C. Hoogenboom Nielen; S. H. A. van GesselHanou; 6 Juni, J. E. Lagerweij—Molenkamp; M. W. IJlstra —de Regt. OVERLEDEN: 4 Juni, A. Priester—Piso, 54 j Oranjekade* 5 Juni, W W. Terol, 22 j„ Maarten van Heemskerkstraat; A. G. GrimbergBotman, 7.9 j.. Zijlweg; J. Rusman, T j., Kamperlaan; 6 Juni, A. M. Roskam, 60 j., Breestraat. ming van het voorstel der K.V.P.-fractie zou aan de gemeente 100.000 kosten en die aderlating kan de begroting niet ver dragen. Ir. Stoffels (V.V.D.) zou het onjuist vinden als de gemeente door haar tarieven politiek zou willen ingrijpen in de lands- politiek. Mr. Proper (Comm.) meende dat het streven naar lagere tarieven voor grote ge zinnen zijn oorsprong vindt in het feit, dat het Energiebedrijf te grote winsten maakt. De kleine verbruikers betalen door de hoge tarieven in verhouding een te groot deel van deze indirecte belasting. Daarom voelt de comm. fractie voor de motie-Sehippers c.s., ook al wordt het onjuist geacht dat daarvan ook de gx-ote gezinnen die behoor lijke inkomens hebben zouden profiteren. De wethouder der bedrijven, de heer H a p p (P. v. d. A.), verdedigde het prae advies van de meerderheid van B. en W. Een grpot gezin gebruikt natuurlijk meer gas en electriciteit dan een klein gezin, maar het verbruik stijgt niet in dezelfde mate als er meer gezinsleden komen. Een feit is dat grote gezinnen meestel grote huizen bewonen, waardoor zij van het vast rechttarief kunnen profiteren. Indien de becijfering van de heer Schippers die tot conclusie had dat de kleinverbruikers meer bijdragen tot het maken van winst door het Energiebedrijf dan de grootverbruikers, dan zou dit een aanleiding kunnen zijn om het tarief in het algemeen te herzien. De gemeente Haarlem moet de prijspoli tiek der regering niet doorkruisen met eigen maatregelen. De heer Bakker, wethouder van finan ciën (A.R.) ontkende dat het Energie bedrijf in verhouding met de jaren voor de oorlog abnormaal hoge winsten maakt. In 1933 werd 1.482.000 winst gemaakt, voor 1951 is die geraamd op 1.960.000. De gulden is meer dan de helft gedaald, maar de winst is niet verdubbeld. Aanneming van de motie Schippers c.s. zou aan de gemeente 95.000 per jaar kos ten en dat kan de gemeente zich niet ver oorloven. De motie Schippers werd tenslotte ver worpen met 22 tegen 16 stemmen (Voor waren de K.V.P. en de Communisten). Duurder gas en electriciteit Wegens een nieuwe verhoging van de kolenprijzen waren B. en W. gedwongen voor te stellen de prijzen voor gas met IV2 cent per M3 te verhogen en van electrici teit met 1 cent per K.W.U. De heer Hennevelt (Comm.) be streed dit voorstel omdat de prijsverhogin gen een gevolg zijn van een verkeerde po litiek der regering. Het geld dat nu ver knoeid wordt aan de bewapening kan voor nuttiger doeleinden besteed worden. Dan zou Haarlem ook de tarieven voor gas en electriciteit niet behoeven te verhogen. De heer schippers (K.V.P.) zei dat zijn fractie tegen het voorstel van B. en W. zou stemmen omdat zij zich, nu het degres sieve tarief verworpen is, niet daarmee kan verenigen. De wethouder van de bedrijven de heer Ha p pé (P. v. d. A.) wees op de noodzake lijkheid dit voorstel aan te nemen. B. en W. hebben de verhoging evenwel zoveel moge lijk beperkt. Het besluit der K.V.P.-fraetie werd door spreker betreurd, er wordt hier een ver keerd verband gelegd. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen met 19 tegen 15 stemmen. Nu stem den de fracties van de K.V.P. en de Com munisten tegen. De school aan de Bake- nessergracht B. en W. hadden aanvankelijk een voor stel aan de Raad gezonden om af te wijzen het verzoek van de Vereniging tot instand houding van scholen met den Bijbel, om 109.531 beschikbaar te stellen voor ver bouwing van de school aan de Bakenesser- gracht. Zij zijn het eens met het bestuur dat eerlang het schoolgebouw verbeterd moet worden, maar meenden dat met het oog op de moeilijke financiële toestand dei- gemeente deze verbeteringen uitgesteld moeten worden tot betere tijden. Later is evenwel na besprekingen met het college van B. en W. van het schoolbestuur een nieuw adres ingekomen, waarin het ge vraagde crediet verlaagd wordt tot 69.000. Een deel der verbeteringen wordt dan uit gesteld. Dit nieuwe plan vonden B. en W. aannemelijk, zodat zij alsnog voorstelden dit bedrag beschikbaar te stellen, temeer omdat het schoolbestuur voor de geldlening kan zorgen. Mr. W e n s i n g (C.H.) verheugde er zich over dat B. en W. alsnog met een beter voorstel zijn gekomen. De door het rijk af gekondigde bouwstop zal dit project geluk kig niet treffen. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken Comiplete Verfafbrand apparaten op Esso gasflessen ADVERTENTIE Mezzochrome film: 6 x 9 f 1.55 Mezzopan film: 6 x 9 f 1.75 Ook ln formaten 4 x 6.5 en 6.5 x 11 Duurder hoeft niet! Beter bestaat niet! Vraag uw handelaar uitslui tend naar DALCO, het komt uw foto's ten goede èn uw portemonnaie Mr. Proper (Comm.) juichte het toe dat deze slechte school nu eindelijk verbe terd zal worden. De heer V a n d e r G i e s e n (P. v. d. A.) vind het eigenlijk jammer dat B. en W. met een compromis-voorstel zijn gekomen, want hij had er voor willen pleiten om het crediet van 109.531 toe te staan. Zonder stemming werd daarna het nieuwe voorstel van B. en W. aangenomen, nadat de heer Geluk (P. v. d. A.), wet houder van Onderwijs, nog medegedeeld had dat het voornemen is de Protestantse school voor buitengewoon l.o. voorlopig onder te brengen in de school in de Wilhel- minastraat. Door de tijd krijgt deze school dan een nieuw gebouw. De H.O.V. De heer Proper (Comm.) wilde B. en W. interpelleren over de kwestie der H.O.V. De voorzitter, wethouder Geluk, ontraadde dit omdat er van de kant van B. en W. niets nieuws over de zaak gezegd kan worden. De onderhandelingen zijn nog niet afgelopen en het gemeentebestuur heeft op zich genomen zo lang die duren geen mededelingen over het verloop daar van te doen. Vacantietoeslag Op vragen van de heer Hennevelt (Comm.) antwoordden B. en W. bij monde van wethouder Bakker (A.R.) dat de 2 vacantietoeslag weer zal worden uit gekeerd. B. en W. zullen via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, er voor plei ten om de toeslag niet te beperken tot het maximum van 50 van vorige jaren, maar die 2 te doen gelden voor het gehele salaris en als dat niet wordt toegestaan om die ƒ50 te verhogen met 15 omdat ook op de salarissen 15 toeslag wordt gegeven. Hamerstukken Zonder of na slechts een korte gedaeh- tenwisseling worden de volgende voor stellen aangenomen: Een geldlening aan te gaan van ƒ100.000 tegen 2 rente, met een looptijd van één jaar. 13.985 beschikbaar te stellen voor het treffen van voorzieningen in het perceel Raamsingel 2, door de gemeente aange kocht voor de huisvesting van de dienst van Sociale Zaken. Het crediet voor de aanleg van 2 sport velden en de bouw van een kleedhuis in het sportpark „Noord-Akendam" voor de voetbalvereniging Schoten te verhogen van 68.000 tot ƒ87.045. B. en W. te machtigen over te laten gaan tot het leggen van een hoogspan ningskabel van de Centrale naar het trans formatorstation aan de Parklaan en van laagspanningskabels in de Rollandstraat en de Oranjeboomstraat. Daarvoor zijn be dragen nodig van 20.430 en 15.980. De volgende bouwterreinen werden ver kocht: 700 vierk. m. aan de Stephensonstraat aan M. Frohil voor een fabrieksgebouw; 185 vierk. m. aan de Eksterstraat aan P. de Gruyter en Zn. N.V. voor één winkel en twee bovenhuizen en 141 vierk. m. aan de Eksterstraat aan E. Marrée voor één winkel en een bovenhuis. Een renteloos voorschot van 3000 te geven aan de Katholieke Vereniging voor het Gezin voor de bouw van een vlucht- huisje op het speelterrein aan de Ged. Schalkburgergracht. Verworpen werd het voorstel van B. en W. om het crediet voor het treffen van voorzieningen in het woonhuis bij het Huis van Looy te verhogen. Geschrapt werd de post voor het aanschaffen van een gas kachel in dit huis dat als dienstwoning verhuurd zal worden aan de directeur van het Frans Halsmuseum, daar de meerder heid van de raad meent dat een ambte naar die een dienstwoning heeft zelf moet zorgen voor zijn kachels. Verbetering Wagenweg B. en W. vroegen een crediet van 23.562 voor verbetering van de Wagen weg. Het is de bedoeling de rijweg te ver breden en de trottoirs te versmallen. De heer Van Velsen (K.V.P.) vroeg de vraag onder ogen te zien het voetpad in het Florapark te bestemmen voor rijwiel pad. De wethouder van Openbare Werken de heer Angenent (K.V.P.) zei dat deze kwestie nagegaan zal worden. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Personalia Op verzoek werd eervol ontslag ver leend aan dr. W. P. Postma, leraar aan het Lorentzlyceum en aan mej. J. A. Hos, onderwijzeres aan de Linschotenschool. Benoemd werden: Tot tijdelijk lerares in de Ned. taal en letterkunde aan het Gymnasium mevrouw L. G. Oosten-Marwitz te Haarlem en aan het Lorentzlyceum mej. M. H. Schenke- veld te Alkmaar. Tot onder wijzer (es) aan de Th. M. Ke- telaarschool voor m.u.l.o. H. Pierhagen te Franeker, aan de P. H. v. d. Leyschool mej. J. Hopma te Delft, aan de Prof. Dr. Gunningschool voor moeilijk opvoedbare kinderen mej. A. Suringbroek te Haarlem, aan de Dagopenluchtschool H. Tibben te Velsen en bij het voorbereidend onderwijs mej. J. Oosterhout te Tilburg. Tot keurmeester van vis te IJmuiden Th. Groen te IJmuiden. De politie heeft Woensdagmiddag een 54-jarige Haarlemse grondwerker aange houden die verdacht wordt van heling van lood. Bij onderzoek in zijn huis trof de politie een aantal rijwielen en rij wiel onderdelen aan. Daar de grondwerker bij de politie bekend staat als fietsendief zijn de rijwie len en de onderdelen in beslag genomen. De verdachte is in het politiebureau opge sloten. ONTSLAG BIJ JOH. ENSCHEDé EN ZONEN GRAFISCHE INRICHTING N.V. In verband met vermindering van werk zaamheden op de afdeling bankbiljetten- drukkerij heeft de directie van bovenge noemde vennootschap zich genoodzaakt gezien aan een één-en-twintigtal vrouwe lijke beambten van de bankbiljetten-verifi catie en een achttal hulparbeiders met in achtneming van de gebruikelijke opzeg termijn van vier weken ontslag aan te zeggen. ADVERTENTIE Nu het dan gedaan was met het ijs en het schaatsenrijden, konden ze die schaatsen wel weer opbergen. Eerst vonden ze 't wel erg jammer, maar wat helpt het, of je al klaagt om dingen, die voorbij zijn? „Kom", zei Oepoetie, „we zullen de schaatsen maar weer op zolder bergen. Maar eerst moeten ze goed schoongemaakt en ingevet worden!" Ze veegden de ijzers goed af en Oepoetie haalde de doos met vaseline. Daarmee werden de schaatsen goed vet gemaakt, dan zouden ze niet roesten. Allemaal kregen ze een goede beurt. En toen brachten ze de schaatsen op zolder, waar ze netjes op hun plaats in de kist werden geborgen. „Ziezo", zei Oepoetie. „Daar liggen ze weer, tot de volgende winter. Als het dan tenminste weer goed vriest!" Ze keken nog even wat op de zolder rond, waar allerlei kisten en dozen opgeborgen stonden. Toen maakte Oepoetie opeens 'n kist open. „Kijk", zei hij. „Daar denk ik nu opeens aanweet je, wat ik hier nog heb liggen?" Hij hield 'n grote voetbal in z'n hand ADVERTENTIE maar de Mercedcs-Benz Dieselpersonenauto brengt 4 perso nen per comfortabele 4 portieren-sedan met uitzonderlijke kwaliteiten, desgewenst met een kruissnelheid van 100 km/uur bijv. van HAARLEM naar ANTWERPEN voor ca. 1.40 (zegge ca. vijf-en-dertig cent per persoon). Thans ook te bestellen als chassis voor opbouw bestelcarros- serie, stationcar etc. TELEF. 1 0 503 Tennis Van Swol, die ver onder de maat bleef, heeft op de derde dag van de internationale kampioenschappen te Noordwijk voor de grootste teleurstelling gezorgd. Met 6-3, 6-1 dolf hij het onderspit tegen de Brazi liaan Vieira, die niet tot de geplaatste spelers behoort en die de dag tevoren niet dan met de grootste moeite met 6-4, 6-4 de jeugdige Beernink onder de knie had we ten te houden. Zo is deze derde dag in Noordwijk het einde geweest van alle Nederlandse illusies voor het heren-enkel spel, want ook de overige twee Nederlan ders werden kansloos geslagen. Wilton ging eervol met 7-5, 6-2 tegen de favoriet, de Philippijn Ampon, ten onder. Krijt verloor van de sterke Zuid-Afrikaan Levy. De dames brachten het er naar verhou ding veel beter af. Mevrouw Schmier over trof zich zelf door een uiterst verdienste lijke zege van 6-1, 6-3 op de overigens niet al te sterke Franpaise Jacqueline Marcellin en plaatste zich daarmede evenals Jopie RoosVan der Wal in de kwart finales. Laatstgenoemde wist in een uitputtend duel mevrouw Matous-Straubeova, een der acht geplaatsten, uit te schakelen. Mevrouw Amouretti slaagde er slechts met de grootste moeite in met 6-3, 9-7 de op haar retour zijnde mejuffrouw Rollin Couquerque uit te schakelen. Nel Hermsen bereikte de kwartfinales door een bijzonder gemakkelijke overwin ning (6-1, 6-1) op de Zuid-Afrikaanse S. van Coller. Zo hebben na drie dagen bij de heren zes van de acht geplaatsten de kwart finales bereikt. Twee wisten zich niet te handhaven: de één-armige Oostenrijker Redl, d'ie een verrassende nederlaag tegen de Zuid-Afrikaan Norgarb leed en dr. Van Swol. Nel Hermsen en Linck plaatsten zich in de kwart-finale van het gemengd dub belspel doos een uiterst verdienstelijke overwinning in twee sets op het geplaatste paar mevrouw Roos en Norgarb. Mevrouw Schmier en Wilton schakelden de geplaat ste dubbel Amouretti-Branovic uit. Met Ampon wist ook mevrouw Scholten zich van een plaatsje in de kwart-finale te ver zekeren. De belangrijkste uitslagen luidden: Heren enkelspel: Vieira (Braz.) sl. Van Swol (Ned.) 6-3 6-1. Levy (Z.-A.) sl. Krijt (Ned.) 6-4, 6-1. Ampon (Philipp.) sl. Wil ton (Ned.) 7-5, 6-2. Norgarb (Z.-A.) sl. Redl (Oostenr.) 6-4, 6-4. Deyro (PhilipD.) sl. Dehnert (Ned.) 6-4, 6-3. Pallada (Z. Sl.) sl. Connor (Z.-A.) 6-1, 6-2. Branovic" (Z. Sl.) sl. Carmona (Philipp.) 6-3, 6-2. Dames enkelspel: mevr. B. Bartlett (Z.- A.) sl. mevr. E. Scholten (Ned.) 6-2, 6-2. mevr. G. Woodgate (G.B.) sl. mej. Chr. Mercelis (B.) 6-2, 6-4. mej. N. Hermsen (Ned.) sl. mevr. S. van Coller (Z.-A.) 6-1, 6-1. mej. Jean Quertier (G.B.) sl. mevr.. E. van Berkel (Ned.) 6-2, 6-2. mevr. M. Schmier (Ned.) sl. mej. J. Marcellin (Fr.) 6-1, 6-3. mej. L. Manfredi (It.) sl. mevr. G. Blesse (Ned.) 6-4. 6-3. mevr. J. Amou retti (Fr.) sl. mej. M. Rollin Couquerque (Ned.) 6-3. 9-7. mevr. J. Roos (Ned.) sl. mevr. H. Matous (statenloos) 6-0, 7-5. Koper- en looddiefstallen Een 25-jarige zeeman die zich schuldig gemaakt heeft aan diefstal van koperen en loden voorwerpen in Vogelenzang en Heemstede, werd heden door de Haarlem se rechtbank veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek. Het O.M. had hem dezelfde straf willen opleggen. Naar de jeugdgevangenis De jeugdige S. M. E. de R. uit Bever wijk heeft zich schuldig gemaakt aan op lichting. De Haarlemse rechtbank veroor deelde hem tot 1 jaar gevangenisstraf,, met aftrek, door te brengen in een jeugd gevangenis te Zutphen. Een nader onderzoek Het O.M. bij de Haarlemse rechtbank had twee weken geleden een jaar en 6 maanden gevangenisstraf geëist tegen een 26-jarige monteur uit Amsterdam, die er van beschuldigd werd dat hij uit een con fectiefabriek te Haarlem, waar hij werkte, enige naaimachines had gestolen. De rechtbank schorste heden de behan deling der zaak om een onderzoek te laten instellen naar de geestvermogens van ver dachte. binnenland Tijdens de vaart van Colombo naar Fremantle werd bij het naderen van de Australische kust aan boord van de „Siba- jak", die met emigranten op weg is naar Sydney, een Indonesische opvarende vermist. Het schip voer drie uren lang terug, de zee aftastend met zijn zoeklichten. Het zoeken heeft echter geen resultaten opgeleverd. Op het ministerie van Sociale Zaken heeft de voorzitter van de Raad van Beheer van de N.V. Organon te Oss een chèque van 100.000 gulden ter hand gesteld aan de staatssecretaris van Sociale Zaken, dr. P, Muntendam, bestemd voor rheumatiekbestrij- ding. Dit bedrag vormt het beginkapitaal van het rheumatiekfonds, „dr. Jan van Breemen". De oudste inwoonster van Friesland, de weduwe G. Ubels—Kemp te Dokkum, wordt op 9 Juni 103 jaar. Haar dochter en schoon zoon, bij wie zij inwoont, zijn dan vijftig jaar getrouwd. In Purmcrend gaat men door met het oprichten van bijzondere clubs. Nu is er naast de pijprokersclub de steenwerpers- vereniging „De Werpsteen" opgericht. Enige ouden van dagen hebben daarmede een oud volksspel in ere hersteld. Het Leger des Heils in Nederland zal op 1 September een nieuw gebouw openen te Rotterdam. Het nieuwe gebouw, een voor malig fabriekspand, is verbouwd en geres taureerd, waarmee f 237.000 was gemoeid. De directie der N.V. Amsterdamse Rijtuigmaatschappij deelt in haar jaarverslag mede, dat de in 1950 bereikte resultaten beter zijn dan die van 1949. Het exploitatie overschot bedroeg f 553.150 tegen f 437.286 in 1949. Na enkele voorzieningen resteert een saldo winst van f 206.490 (f 138.400) waaruit een dividend van 5 pet. (4 pet.) kan worden uitgekeerd. Alle bedrijven hebben tot ver betering van de bedrijfsresultaten bijgedra gen, met uitzondering van het taxi-bedrijf. Voor het tijdvak van 14 Maart 1951 tot 6 September 1954 is benoemd tot rector- magnificus van de Technische Hogeschool te Delft prof. dr. O. Bottema. Met deze be noeming is voorzien in de vacature, die op 1 Januari 1951 ontstond, doordat aan prof. dr. ir. C. B. Biezeno op zijn verzoek eervol ontslag als zodanig werd verleend. In de gemeente Dalen is een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. Ongeveer 45 kippen zijn vernietigd. De voorzitter van de Nederlandse Land meetkundige Federatie heeft op het te Zeist gehouden congres medegedeeld, dat binnen enkele jaren de landmeters de ingenieurstitel zuil dragen. In 1948 is namelijk de oplei ding voor geodetisch ingenieur aan de Technische Hogeschool ingesteld. Landme ters, die tfeze titel nog niet bezitten, kunnen deze na een aanvullende studie verwerven. Amsterdams burgemeester heeft ten stadhuize de dertig deelnemers aan het internationale congres van directeuren van dierentuinen ontvangen. Daarbij waren o.a. aanwezig de directeuren van de dieren tuinen te Parijs, Londen, Antwerpen, New York, Kopenhagen, Frankfort en Tokio. ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Speciaal adres voor Bahmi goreng - Nassi goreng Loempia's met taugee en satee babi. cooooooooocooocoooraoococooooooooooooooooocooccoooooocca Ons nieuwe feuilleton Morgen beginnen wij met de publicatie van een nieuw vervolgverhaal dat geti teld is „De Egyptische Koningin" en i geschreven werd door de Heemsteedse mevrouw J. M. I. Bijleveld-Gelinck, wier in de G.P.D.-feuilleton-prijsvraag bekroonde roman „De Zevenster" (die vorig jaar in ons blad verscheen) vele lezers en lezeressen zich ongetwijfeld met genoegen herinneren zullen. Haar nieuwste werk schetst de beleve nissen van een jonge oudheidkundige, die een 3000 jaar oude koninginne- mummie uit Egypte smokkelt om bij aankomst in Amsterdam te ontdekken dat de mummiekist een springlevend en bekoorlijk jong meisje bevat. De ver wikkelingen die hieruit voortvloeien, brengen de jonge geleerde zowel in aan raking met de politie als met de Liefde met-een-hoofdletter en zijn boeiend en in een levendige verteltrant geschreven. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels ADVERTENTIE SjiEK Gr. Houtstraat 31. io^>oSeiwice- Haarlem 49) Aha, daar is ze precies op het goede mo ment. Ik verdwijn en laat jullie alleen om alles samen te bespreken. Houd haar ech ter niet te lang aan de praat. We hebben een gebraden eend voor de lunch en ik vermoed, dat die bijna gaar is. Wat zat moeder je daar allemaal te vertellen? Ze had iets op haar hart, dat zag ik aan haar gezicht. Met moeite kwam Maurice tot de werkelijkheid terug en keek in de blauwe ogen, die hem vragend aankeken. Ik zal je dadelijk alles vertellen, ant woordde hij. Ik ben nog helemaal in trance en moet even bekomen. Ga dan weer zitten. Hazel liep me' hem lerug naar de bank. Als je zover beni. vertel me dan alles! We hebben ons zelf aardig voor de gek gehouden. Het heeft niet de minste zin haar om de tuin te leiden. Ze heeft het allemaal door gehad en O, Maurice, daar was ik juist bang voor. Nu denkt ze natuurlijk, dat ze ons in de weg staat en dat zal haar zo'n ont zettend verdriet doen. Wat dat betreft, heb je het volkomen mis. Ik kan je verzekeren, dat ze helemaal niet bedroefd of bezorgd is. Integendeel, als we doen, wat zij voorstelt.... Wat bedoel je? Ze wil, dat we zo spoedig mogelijk trouwen en met z'n drieën hier gaan wo nen. Het is zo'n fantastisch goed idee, dat ik het gewoon niet geloven kan. Hazel haalde diep adem. MaarmaarWeet je het zeker? Weet je het helemaal zeker? Natuurlijk. Om je de waarheid te zeggen, ben ik er nog niet zeker van, wie van jullie beiden ik het meest adoreer. M'n lieveling, ik verkeer in dezelfde moeilijkheid. Ik lig er 's nachts wel eens wakker van om' het uit te puzzlen. Het komt er, hoe dan ook, niet veel op aan. Hij greep haar handen vast en trok haar naar zich toe. Ik voel, dat we iets moeten doen, om deze oplossing vast 1p leggen. Herinner je je die avond op kantoor, toen die ellendige mensen op hel verkeerde moment ons kwamen storen? En óf. Hun lippen vonden elkaar en gedurende enkele ogenblikken van betovering voelde hij haar hart tegen zich aan kloppen. Met glanzende ogen en ademloos maakte ze zich uit zijn armen los en keek hem ern stig aan. Liefste, dat was heerlijk!, fluisterde ze, dat was. Plotseling was het geluid van stemmen hoorbaar en zich abrupt omdraaiend, keek ze in de richting van het huis. Allemensen, daar komt moeder aan met meneer Graham. O, lieveling, ik hoop, dat hij ons niet in eikaars armen heeft gezien. Zo'n onschuldige sensatie moet je hem niet misgunnen, protesteerde Maurice. Zulke professoren leiden een saai en kleur loos leven. Naast elkaar en druk pratend, kwamen mevrouw Barton en Nigel over het gras aanwandelen. Dat is een verrassing voor jullie, zei mevrouw Barton, toen ze naderbij waren gekomen. Een vooraanstaande bezoeker uit de stad, die helemaal hierheen is gereisd om ons het laatste nieuws te vertellen. Is dat niet bijzonder vriendelijk? Prettig u te zien. Hazel kwam naar oren en stak haar hand uit. U blijft toch zeker lunchen? Als u me er niet uitgooit! Nigel lach te. Ik heb juist gehoord, dat er gebraden eend wordt gegeten. En zoals u misschien al vermoed zult hebben, is er nog iets anders belangrijks ook. Mevrouw Barton sloeg een arm, om Hazel's schouders. Vertel het maar, liefje, om ieder misverstand te voorkomen. O, het is allemaal volkomen eerbaar en fatsoenlijk. Hazel bloosde en haar ge zicht was nóg aantrekkelijker. Maurice en ik gaan trouwen. Maar dat is schitterend.... dat kon niet beter. Nigel knikte goedkeurend. En als brenger van een goede tijding, kon ik niet op een beter moment gekomen zijn. Doe je niet een beetje geheimzinnig?, vroeg Maurice. Mogelijk, dat is nu zo mijn aard. O, vertel ons, wat u bedoelt, drong Hazel aan. Als het werkelijk een goede tijding is, die u ons brengt, dan mag u ons niet in spanning laten. Het betreft een heel eenvoudige zaak, waarover ik tot dusverre vergat te spre ken. De Franse regering zendt ons een chèque toe, te verdelen onder de mensen, die meegewerkt hebben om een eind te maken aan meneer Marais' wonderlijke bezigheden. U en Wentworth horen beide tot die mensen en jullie aandeel zal iets meer dan 3000 Pond voor ieder zijn. Het is met direct een vermogen, maar voor mensen met trouwplannen lijkt het me toch een zeer bruikbaar sommetje. Gedurende enkele ogenblikken was het doodstil. Ik heb het gevoel, dat ik droom, mom pelde Hazel dan zachtjes. Ik weet zeker, dat iemand me moet knijpen, om mij wak ker te maken. Drieduizend Pond. Allemensen, het is fantastisch! Maurice streek over zijn voor hoofd. Helemaal niet! Mevrouw Barton schudde haar hoofd. Het is een prachtig royaal gebaar van dankbaarheid en jullie hebben het allemaal verdiend. Jullie moe ten een bedankbrief aan de president van de Republiek schrijven. Ik denk wel, dat hij Engels zal kunnen lezen. Ik zal hem op het ministerie keurig laten vertalen, zei Nigel. Sir William wil graag op elke mogelijke manier uiting aan zijn dankbaarheid geven. Dat is bijzonder aardig van hem. Kin deren, wat een heerlijke morgen voor ons allemaal. Er ontbreekt werkelijk niets meer aan ons geluk.... Door de openslaande deuren kwam de stevige figuur van Emily te voorschijn. Haar stem klonk over het grasveld. De lunch is klaar, mevrouw! Mevrouw Barton glimlachte. Dat is een pakkend slot van een span nend verhaal!, zei ze. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6