Centra Kledingbedrijf PARTIJVERKOOP ZOMERSTOFFEN 1.58 1.78 1.98 Heemsteedse buitenplaatsen veranderen van bestemming De regering heeft geen behoefte aan wijziging der R.T.C.-overeenkomsten Caféhouder uit Den Haag veroorzaakte ongeluk met dodelijke afloop in Halfweg 5000 meter 3ÜC0 meter w. IM©OI^SilL CHoe is het ontstaand Een Eeuw Geleden TWEEDE KAMER Zij kan echter de ogen niet gesloten houden voor verlangens van Indonesië inzake herziening r Jawtiet Tlieuias Franse Lavable Agenda voor Haarlem Dodelijk ongeval in Heemskerk VIS MOET ZWEMMEN ORANJEBOOM BIER! RECHTBANK Boekhandel H. DE VRIES Bosbeek tot R.K. klooster bestemd Financiën in Noordholland Het Provinciaal Wegennet in Noordholland Geldleningen van Noordholland Dit woord: PLLIS V.J Duitse verwijten aan Nederland inzake opeising van waardepapieren Thans „Blanco"-oefeningen op de Veluwe bij Elspeet Party I Partij II Partij III 1 VRIJDAG 8 JUNI 19 5.1. 3 Van onze parlementaire redacteur) Als laatste van de sprekers over Unie zaken en Overzeese Rijksdelen had de heer Hufkens (Arbeid) het over de wijze waarop sommige bladen het interview van een Amerikaans blad met Sjahrir hebben gepubliceerd en gecommentarieerd. Voorts hield deze afgevaardigde zich bezig met de hier te lande vertoevende Ambonezen. Hij achtte het in alle opzichten gewenst, dat zij zo spoedig mogelijk naar hun land terugkeren. Hierna kwam minister Peters aan het woord. Hij maakte bij zijn eerste optreden in 's lands vergaderzaal over het algemeen een goede indruk door de heldere wijze waarop hij zijn duidelijk voorgedragen betoog had ingekleed. De lange, geheel voorgelezen rede getuigde van de oprechte' wil van de bewindsman om zakelijk op het debat in te gaan. Hij was van mening dat het niet op zijn weg ligt, zich in beschouwingen over het verleden te begeven. Merkwaardig was zijn hieraan toegevoegde opmerking, dat hij het in dat verleden gebeurde niet bin nen de kring van zijn werkzaamheden wenste te betrekken. Voor hem geldt als uitgangspunt aan zijn beleid hetgeen het regeringsprogramma omtrent de Indonesische aangelegenheden bevat. Ten aanzien van het vraagstuk- Nieuw-Guinea zei hij niet op allerlei bij de gedachtenwisseling gemaakte opmerkingen zou ingaan, daar hij hiervoor kon verwij zen naar het door de minister-president in Maart gesprokene bij het debat over de regeringsverklaring. Óp één in dat opzicht aangeroerd punt ging hij wèl in. De stel ling van prof. Schermerhorn, dat met de toezegging van de regering generlei stap pen te zullen doen inzake wijziging van de status van Nieuw-Guinea zonder de Kamer hierin te hebben gekend, verhoging van de begroting niet in overeenstemming zou zijn omdat aldus in feite op een verande ring in de situatie zou worden vooruitge lopen, was, aldus de minister, niet het standpunt van de regering. Trouwens, ook de begrotingen voor Nieuw-Guinea komen in de Kamer en dus vindt er overleg met het parlement plaats omtrent de daar te verrichten investeringen. Binnen zeer korte tijd, in elk geval nog vóór het volgend be grotingsjaar, hoopt de minister bedoelde begrotingsposten bij de Kamer in te die nen. Met het oog op de belangen van de oevolking, die overeenkomstig hetgeen het Handvest van de U.N.O. bevat ten aanzien van gebieden die nog geen zelf bestuur hebben aller overheersend zijn, heeft Nederland een heilige taak te vervul len. Aan die verantwoordelijkheid wil noch kan de regering zich onttrekken. Belang wekkend was de mededeling dat in 1950 de waarde van de uitvoer van Nieuw-Guinea f 11.793.000 had bedragen, waarvan f 9 millioen aan aardolie. De verhouding met Indonesië Vóór dit alles had de bewindsman reeds enige andere hoofdpunten besproken, onder meer de verhouding tussen Nederland en Indonesië. De regering verliest allerminst uit het oog, dat Indonesië een onafhanke lijke staat is; daaraan zo kreeg de heer Gortzak (comm.) te horen doet het be staan van de Ronde Tafel-overeenkomsten niets af. Wij voelen geen behoefte aan wijzi ging van de R.T.C.-overeenkomsten en zullen daartoe dus ook niet het initiatief nemen, aldus de minister. Maar voor het bestaan van verlangens van Djakarta om wel tot herziening over te gaan kan de regering de ogen niet gesloten houden. Dit is een be langrijk feit, vooral wanneer men in Indonesië aan de bestaande regelingen geen waarde meer hecht. Dan zal wij ziging wel geboden zijn. Sinds de souvereiniteitsoverdracht zijn 78 Nederlanders om het leven gekomen in Indonesië. Onzerzijds is verscheidene keren op maatregelen ter bestrijding van het terrorisme en in het belang van meer vei ligheid aangedrongen. Er is enige verbete ring merkbaar. Te hopen valt. dat deze zich in de naaste toekomst zal voortzetten. Nadat minister Peters betoogd had, dat men van onze kant niet in gebreke was gebleven aan te dringen op eerbiediging van het zelfbeschikkingsrecht, besprak hij de kwestie der Ambonezen. De bedoeling is hen zo spoedig mogelijk te doen terug keren. Ofschoon het niet eenvoudig zal zijn mag men vertrouwen dat hieromtrent, toch een bevredigende regeling met de Indone sische regering bereikbaar is. De Ambone zen te brengen naar de eilanden ten Wes ten van Nieuw Guinea zou volgens de minister misdadig zijn. In zijn verder be toog over de Ambonezen, de verzorging in ADVERTENTIE 90 cm breed, de nieuwste 50 dessins Aan onze zaak zijn gedipl. coupeuses verbonden, die Uw japon r maken voor I Prima coupe. BARTELJORISSTRAAT 27 - TEL. 11770 VRIJDAG 8 JUNI Concertgebouw: H.O.V. (grote zaal), 8 uur. Haarlems Muziekinstituut (Tuinzaal), 7.30 uur. Rembrandt: „Het geheim van drie vrou wen", 13 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Altijd naar wens", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gejaagd in de dood", 18 j., 2. 4,15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wild Harvest", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. City: Opium voor Caïro", 14 j., 2.15, 4.30. 7 en 9 15 uur. Spaarne: „Verloren in de wil dernis" en „De verborgen schat van Kash mir", 14 j., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 9 JUNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. dc kampen, de scholing der volwassenen en het onderwijs gaf de bewindsman duidelijk te kennen onjuiste propaganda van be paalde zijde ten opzichte van de Ambo nezen ten zeerste te betreuren. Zo nodig zal daartegen krachtig worden opgetreden. Na woorden van hulde aan kolonel Van Santen, die de leiding heeft gehad over de thans allen uit Indonesië teruggekeerde militairen, kwam de minister op onze militaire missie bij de republiek, waarvan hij tegenover de heer Meijerink (A.R.) die voor haar opheffing scheen te gevoelen het grote belang schetste. Zij werkt ginds mee aan het opbouwen van een doel treffend gezagsapparaat en is als een zeer nuttig element te beschouwen bij de samen werking met Indonesië. Er dienen daar, voor zover het geen vrijwilligers zijn, be roepsmilitairen: die mogen wij ook zonder dat hun eigen toestemming nodig is, daar heen zenden. De West Over de Antillen en Suriname sprekende verklaarde de minister, dat de Ronde Tafel conferentie met het oog op het te maken Statuut, begin 1952 zou kunnen worden gehouden. Dan hebben we ook wat ervaring opgedaan met de eilanden-regeling in de Antillen. Als een aantal Kamerleden daar eens op bezoek zou willen gaan, zou dat zeer nuttig blijken te zijn. Nadat de staatssecretaris van Buiten landse Zaken, mr. Blom, enige juridische kwesties had besproken, stelde de staats secretaris voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, de heer Götzen, een reeks wetsontwerpen iri het vooruitzicht, onder meer een wetsontwerp tot het in het leven roepen van een stichting ter behartiging van de belangen van pensioengerechtigde landsdienaren en hun nagelaten betrekkin gen van het voormalige Nederlands-Indië, voorts een ontwerp ten aanzien van een duurtetoeslag op Indische pensioenen en een voorstel tot wijziging van de Garantie- wet voor ambtenaren in Indonesië, dat de ministerraad al gepasseerd is. Van belang is verder nog dat ernstig in overweging is de benoeming van een com missie, die het vraagstuk der achterstallige betalingen zal onderzoeken. Na korte replieken werden de begrotin gen in de avondvergadering zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. De Kamer begon daarna aan de behandeling van het wetsontwerp inzake toezicht op de verzor ging en opvoeding van pleegkinderen. ADVERTENTIE ZONDER VOORUITBETALING Regenjassen ƒ3.p. week Herencostuums ƒ5.p.week Sport-Colberts 2.50 p.week Wat MARION biedt, kan een ander niet. Kennemerplein 1 - Haarlem Het Gesloten Huis - Tel. 19373 Levering binnen 2 dagen. - Geen bank. Vijfjarig kind raakte onder een auto Op de hoek van de Marqucttelaan en de Rijksstraatweg in Heemskerk in Donder dagmiddag een droevig ongeluk gebeurd. Het vijfjarig zoontje van de familie S. B., wonende aan de Kerkweg, liep plotseling de weg op en werd aangereden door een personenauto uit Beverwijk. Het jongetje werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en is naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk overgebracht, waar het bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. Teraardebestelling ir. B. H. Blankenberg Op de begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal werd Donderdagmiddag het stoffelijk overschot van de in Duitsland tengevolge van een auto-ongeluk overle den directeur van de N.V. Chemisch» Fa briek „Noord-Holland" te Beverwijk, ir. B. H. Blankenberg uit Aerdenhout, teraarde besteld. Zovelen waren gekomen om de overle dene de laatste eer te bewijzen, dat de aula te klein was om allen te bevatten. Onder de belangstellenden bevonden zich velen van het Christelijk Onderwijs, uit kerkelijke kringen en van het bedrijfs leven. Nadat het orgel Gezang 165 had ge speeld, voerde in de aula als enige spreker ds. J. E. Drost, Nederlands Hervormd pre dikant te Aerdenhout, het woord. Hij las Psalm 103 en een gedeelte uit Romeinen 8 en sprak over het leven van de over ledene, speciaal het geestelijk leven. Daarop zette het orgel nogmaals Gezang 165 in, waarvan alle aanwezigen het vier de couplet „Wel zalig de Vromen" mee zongen. Aan de groeve, waar op verzoek van de overledene bloemen ontbraken, las na het dalen van de kist, ds. Drost de geloofsbelijdenis en eindigde met gebed. De heer J. ten Have sprak als schoon zoon van de overledene een dankwoord. Hij deed dit mede namens de echtgenote van de overledene mevrouw H. Blanken- berg-Koopmans, en deelde mede, dat haar gezondheidstoestand vooruitgaande is. ADVERTENTIE Op 30 April van dit jaar, 's avonds om negen uur, sloeg een personenauto met drie inzittenden op de Haarlemmerstraatweg te Haarlemmerliede over de kop, nadat de be stuurder had getracht een wegversperring te ontwijken door eerst scherp naar links en vervolgens scherp naar rechts uit te wijken. De dame, die naast de chauffeur zat, liep bij dit ongeluk zo ernstige verwon dingen op, dat zij vrijwel onmiddellijk na het ongeval overleed. Donderdagmiddag had de bestuurder zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden wegens hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden. De bestuurder, een caféhouder uit Den Haag, was 's morgens met een neef in een gehuurde auto op stap gegaan. Het was aanvankelijk de bedoeling om naar Amster dam te rijden, maar onderweg werd het reisschema gewijzigd. Tijdens een kort op onthoud in een café had het tweetal name lijk kennis gemaakt met twee jongedames en na een borreltje en een gezellige kout besloot men gevieren naar het Gooi te rijden. Het gebeurde ook. Na hier en daar wat rondgeneusd te hebben, werd de neef in Amsterdam afgezet. De chauffeur en de twee dames zusjes aanvaardden de thuisreis. Op de Haarlemmerstraatweg ge beurde het ongeluk: de autobestuurder had niet in de gaten dat de weg was opgebro ken en evenmin waarschuwingsborden op gemerkt. Toen hij vlak voor de versperring was, wilde hij, aïdus verklaarde hij ter zit ting,- naar links uitwijken om een botsing te voorkomen. Dat deed hij ook, maar on middellijk daarna gooide hij het stuur naar rechts, omdat hij bang was het rijwielpad op te rijden. Het gevolg van deze manoeu vre was, dat de auto over de kop sloeg en de dame naast hem ernstig werd gewond en even later overleed.. Uit een bloedproef, die de verdachte was afgenomen, bleek dat het percentage alco hol zó gering was, dat niet kon worden gezegd, dat de bestuurder onder invloed van sterke drank verkeerde. Hij had die dag, volgens zijn eigen verklaring en die van getuigen, één glas bier en drie borrels gedronken in een tijdsbestek van ongeveer acht uur. Tussendoor had hij bovendien nog gegeten. Toch meende de officier in zijn requisi toir dat de verdachte te langzaam had ge reageerd, hetgeen volgens hem het gevolg kon zijn van het genever-gebruik. De officier meende'dat het ongeval te wijten was aan het hoogst roekeloos en onvooi'zichtig rijden van de verdachte en eiste één maand hechtenis en ontzegging uit de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen voor de tijd van één jaar. De rechtbank zal 21 Juni uitspraak doen. ADVERTENTIE Zo juist verschenen: ANTIQUARIAATSCATALOGUS No. 12 GESCHIEDENIS, POLITIEK ETC. Gratis verkrijgbaar bij: Gedempte Oude Gracht - Haarlem Het huis van Bosbeek Konden wij er vorige week melding van maken dat de Heemsteedse buitenplaats Eikenrode weldra als particulier landgoed zal ophouden te bestaan, omdat er een sanatorium op zal worden gevestigd, thans kan worden medegedeeld, dat ook „Bos beek" aan de Glipperweg een nieuwe be stemming heeft gevonden. Hier zal namelijk over enkele weken een R.-K. nonnenklooster worden gevestigd. Bosbeek is een van de kleinere buiten plaatsen in Heemstede; het meet iets meer dan zes hectaren en ligt aan de Glipperweg tussen Groenendaal en Meer en Berg. Se dert, nu enkele jaren geleden, een deel van laatstgenoemd buiten bij het gemeentelijk wandelbos Groenendaal werd gevoegd, vormde Bosbeek een enclave in dit ver grote en voor het publiek opengestelde bos. Velen hoopten dan ook dat Bosbeek te gelegener tijd door de gemeente Heem stede zou worden aangekocht om het ge hele complex Groenendaal-Meer en Berg te completeren. Weliswaar had Bosbeek sedert de oorlog enige malen een tijdelijke bestemming gevonden aanvankelijk als tehuis voor kinderen van geïnterneerde N.S.B.-ouders en later als medisch-paeda- gogisch opvoedingscentrum voor moei lijke jongens, maar het tijdelijk karakter dezer bestemmingen leek de mogelijkheid van een gemeentelijke aankoop niet uit te sluiten. Thans is deze mogelijkheid voor goed voorbij nu de Raad voor het Rechts herstel, die sedert de bevrijding het beheer voerde omdat de voormalige Joodse eige naar in de oorlogsjaren het leven had ge laten, Bosbeek aan een orde heeft ver kocht. De buitenplaats Bosbeek is een terrein met een rijke, welige planten- en bomen- groei, waarbij zwaar loofhout tot grote ontwikkeling is gekomen. Waterpartijen geven aan het terrein een grote bekoring en verhogen het natuurschoon ervan. Be halve het grote „huis" bevinden er zich nog enkele kleinere woningen op. Aan het einde van de oorlog waren er in Heemstede nog twaalf grotere of kleinere buitenplaatsen. Daarvan zijn er nu nauwelijks zes jaar later! al zes als buitenplaats verdwenen. Op Huize Manpad vestigde de Europese Kunst Unie haar kantoren en haar film studio's; deze buitenplaats beslaat een op pervlakte van omstreeks twintig hectaren. Op Kennemeroord, overigens één van de kleinste buitenplaatsen in de gemeente, die slechts drie hectaren groot is, werd voor lopig een school gevestigd, terwijl er bin nen afzienbare tijd een protestants-chris telijk tehuis voor ouden van dagen zal Meer mee- dan tegenvallers Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben bij de Provinciale Staten voorstel len ingediend om de begroting voor 1951 te herzien. De provincie kreeg een slotuitkering van het rijk uit het Provinciefonds over 1949 ten bedrage van 476.530.welk bedrag naar het rijk wenst, aan de begroting voor 1951 ten goede komt. Door deze en andere wijzigingen kon het bedrag van 538.699 dat uit het reserve fonds voor 1951 was overgeheveld naar de gewone dienst voor het sluitend maken der begroting verlaagd worden, tot 778. 3000 is uitgetrokken voor adviezen ter zake van problemen die kunnen rijzen met betrekking tot bescherming van de burgerij tegen luchtaanvallen en andere kosten die de burgerlijke verdediging betreffen. 33.350 is nog voor 1951 nodig voor uit breiding van de Planologische Dienst in verband met de streek- en uitbreidings plannen die voorbereid worden. ::ïj verrijzen. Op Kennemerduin, vier hectaren beslaande, werd het herstellingsoord Uni cum gevestigd. Meer en Berg, dat 42 hectaren besloeg, werd in twee delen verdeeld. Ongeveer 27 hectaren werden aangekocht door de ge meente Heemstede ter vergroting van het wandelbos Groenendaal. Op de resterende vijftien hectaren werd het Moederhuis gevestigd van de Zusters Augustinessen. Op het tien hectaren metende Eikenrode komt het sanatorium Sole Mio. Nu ook Bosbeek uit de rij der buitenplaatsen ver dwijnt. resteren voorlopig nog: Berken rode (25 h.a.), Ipenrode (25 h.a.), de Har tenkamp (26 h.a.), Hertenduin (10 h.a.), Dennenheuvel (7 h.a.) en de Gliphoeve (1.5 h.a.). Intussen is ook Berkenrode al niet meer geheel intact gebleven want op een ge deelte daarvan, en in het aan de Herenweg gelegen gebouw, is bereids een industrie gevestigd. Dat de Heemsteedse buitenplaatsen, de ene na de andere, op deze wijze een nieuwe particuliere bestemming krijgen, is be zien uit het oogpunt van het behoud van het natuurschoon natuurlijk veel minder bedenkelijk dan dat zij als bouw terrein zouden worden verkaveld. Dan immers zou dit natuurschoon geheel teniet gaan. Maar al blijven deze buitenplaatsen nu tot op zekere hoogte landschappelijk intact, zij worden toch blijvend voor het publiek gesloten en naarmate de bevol kingsdichtheid in de westelijke strook van ons land verder toeneemt, zal dit wellicht steeds meer betreurd moeten worden. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben bij de Provinciale Staten een sup- pletoire begroting 1951 van het Wegenfonds ingediend. Er zijn gelden uitgetrokken voor de ver betering van de weg die het niet uit te voe ren deel van de rijksweg 71 (de verbinding met Hoorn) vervangt. Er wordt 150.000 gevraagd voor het maken van de fundering tussen 't Schouw en Purmerend. Er is nog geen regeling met het rijk ge troffen tot verbreding van de aarden baan tussen Oosthuizen en Scharwoude, omdat de provincie met het voorstel van het rijk niet accoord kan gaan. Het rijk wil zijn bijdrage beperken tot zestig percent van de kosten naar de raming van 1949. Nu de kosten zoveel hoger geworden zijn, menen Gedeputeerde Staten dit voorstel van het rijk niet te kunnen aanvaarden. Slagen als nog de pogingen om tot overeenstemming te komen dan willen Gedeputeerde Staten onmiddellijk laten beginnen met de ver binding tussen 't Slochter en De Hulk, om- Gat Git werk zeer urgent is. Het is daar niet pluis betekent: het is daar niet in de haak, er is onraad. Vroe ger kon men ook van een persoon zeg gen: hij is niet pluis, hij deugt niet, er is een steekje aan hem los. Het lijkt waarschijnlijk dat het woord verwant is met het werkwoord pluizen: de plui zen, veren, wegnemen, schoonmaken. Wij gebruiken daarvoor het woord plukken. Deze opvatting vindt steun in de oude uitdrukking: hij is pluis, die betekende: hij heeft alles verloren. Wat gepluisd is, is kaal, is schoon, is zoals het wezen moet. Wat niet pluis is, is dus niet in orde. Zoals in vele geval len biedt ook hier de dialectstudie hulp bij het onderzoek. Het Fries kent pluus nog in de betekenis: schoon. Tussen 21 December en Nieuwjaar werd in vele Friese plaatsen de klok geluid om de lucht van boze geesten te zuiveren. Dit heette pluusluden. BONN, 7 Juni. De A.N.P.-correspon- dent meldt: De West-Duitse regering heeft, naar wij van officiële zijde vernemen, een nota aan de geallieerde Hoge Commissie in voorbereiding, waarin zij wil protesteren tegen de geallieerde beschikking over bui tenlandse waardepapieren, die in 1945 op grond van een contróleraadsbesluit door Duitse eigenaren zijn ingeleverd. De nota zal worden gebaseerd op een rapport, dat door Duitse deskundigen over dit vraag stuk is opgesteld en waarin de overbren ging dezer papieren naar het buitenland een flagrante rechtsbreuk wordt genoemd. De West-Duitse regering heeft voorts het plan de kwestie ook aan te roeren bij de aanstaande schuldenconferentie te Londen. In de Duitse pers zijn in de laatste dagen in verband met het opeisen der effecten en bankbiljetten door geallieerde commissies scherpe verwijten gericht aan Nederland, waarheen een belangrijk deel der papieren is overgebracht. De Duitse organisatie van effectenbezitters heeft aangekondigd dat zij de Duitse banken, die de stukken aan de geallieerde commissies hebben overge dragen voor het gerecht wil dagen. Door gebrek aan materiaal en werkkrachten heeft men de. graanoogst 1950 in de Noord-Oost polder in het afgelopen jaar niet geheel kunnen verwerken. Thans is men daar druk mee bezig. Het in scheiven opgeslagen graan wordt door machines gedorst. Totaal ƒ11.450.000 De Staten der provincie Noordholland vragen aan de Provinciale Staten machti ging om de volgende geldleningen aan te gaan: f 50.000 wegens deelneming in het maat schappelijk kapitaal van de N.V. Water- transportmaatschappij Rijn-Kennemerland: f 11.200.000 wegens kapitaalverstrekking aan de N.V. Watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland ten behoeve van het stichten van een inrichting tot wateront trekking aan het Amsterdam-Rijnkanaal nabij Jutfaas en het leggen van een trans portleiding van deze inrichting naar Lei duin, gepaard gaande met het bouwen van een pompstation te Leiduin, van een trans portleiding van Leiduin naar Velsen en van Velsen naar Castricum; f 200.000 wegens aankoop van percelen grond in verband met de aan te leggen verbindingsweg voor doorgaand verkeer ten westen van Haarlem. Deze leningen zullen worden aangegaan tegen een rente waarvan het percentage de door de regering gestelde normen niet overschrijdt. De aflossingen zullen geschieden respec tievelijk in ten hoogste 50, 50 en 40 jaren. Opnieuw is de Veluwe gevechtsterrein voor de grote groepen militairen, die enige weken geleden voor herhalingsoefeningen zijn opgekomen. In de omgeving van El- speet oefent nu de 12de regimentsgevechts groep actief. Zij bestaat uit soldaten, die eertijds waren ingedeeld bij de 7-Decem- ber Divisie en de Tweede Divisie. Men laat nu de bataljons afzonderlijk oefenen en bij de gevechtshandelingen treden zij ook zelfstandig op. Elk bataljon wordt versterkt met een afdeling artillerie, in dit geval bestaande uit 18 stukken, enige tanks, zware mitrailleurs, mortieren en vlieg tuigen. De oefeningen worden „blanco" genoemd. Donderdag heeft de nieuwe gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. A. A. M. Struycken. zijn ambt aanvaard in een ver gadering van de Staten. ADVERTENTIE T met 1030 korting op de normale prijzen gebloemde Vistra met kleine drukfoutjes, 80 cm breed Gebl. Vistra en Katoen, volkomen gaaf, 80 cm breed 2000 meter Vistra- en Katoenen Zo merstoffen, waaronder 90 cm breed Aanvang van dc verkoop Zaterdagmorgen 9 uur Grote Houtstraat 31 DEN HAAG LEIDEN. HAARLEM Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 9 Junij 1851 LONDEN - In liet Huis van Afgevaar digden heeft eene levendige beraadsla ging plaats gehad over een voorstel van den. heer Baring, strekkende om het verkoopen en vermengen van cichorei met koffij tegen te gaan. De kanselier der Schatkist heeft zich daartegen verzet. Hij beweerde, dat de meer en meer toenemende gewoonte om cichorei met koffij te vermengen, het gebruik van dit laatstgenoemde product aanmerkelijk bevorderde en dat er zelfs streken waren, waar men de koffij niet anders dan gemengd met eene goede hoeveelheid cichorei wilde gebruiken. De kanselier zeide, dat de wetgeving zich met dergelijke aange legenheden niet behoorde te bemoeijen. Daartegen is aangevoerd, dat de sterk toenemende vervalschlng der koffij niet alleen tot veel bedrog van den kant der koffij-venkoopers aanleiding geeft, maar dat dit ook in het belang der ge zondheid van het publiek tegengegaan behoort te worden, omdat allerlei scha delijke stoffen, onder den naam van cichorei, in den handel komen. Hier tegen werd betoogd, dat de verval sching der koffij grootelijks wordt aan gemoedigd door het invoerrecht van drie stuivers per pond, waarmede dat product bezwaard is

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5