GEVAERT NIEUWS ■Clowntje Riek Overtuigende étappe-zege van Schulte Veertig jaar H.C.B. De Egyptische Koningin RONDE VAN NEDERLAND Lambrichs dé grote man in de derde étappe GERRIT SCHULTE (the most popular shirt), De Ronde van Italië Schaken Donner en Van Scheltinga gelijk Voetbal VSV'er Van der Kuil kreeg een verleidelijk aanbod uit Italië Ouders vinden hem nog te jong LOCOMOTIEF RIJWIELEN i Personeel van Schouwburg en Concertzaal voetbalde Degerfors tegen het bondsteam Honkbal Programma voor dit weekeinde Sport in 't kort Tennis Alleen Nel Hermsen wist zich nog te handhaven Van Swol ook in dubbelspel volkomen de kluts kwijt Voor de kiaaderem Cricket Laatste Dag Jubileum- Verkoop Zaterdag 9 Juni waardebon 15.— REGENJASSEN waardebon 7.50 Automobilist verleende geen voorrang Onder invloed van alcohol? FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Celinck VRIJDAG S JUNI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Gerrit Schulte heeft de derde étappe ge wonnen. En niet met kunst en vliegwerk of op het kantje af, maar op overtuigende wijze. De karavaan verliet Venlo om half een en kort na de start kon men de eerste uit looppoging noteren. De kleine Bundenaar Jan Lambrichs, tot dusverre een van de 5e ETAPPE RONDE VAN NEDERLAND'' grote figuren, ging er In zijn eentje tussen uit. Bij Valkenburg had hij bijna 16 minu ten voorsprong op het grote peloton. Met nog 140 kilometer voor de boeg sloeg Schulte toe. Hij joeg achter de kopgroep aan, die inmiddels was uitgebreid met de Belgen Braekeveld en Graevelijn en de Nederlanders Voorting en De Hoog. Schulte verkreeg aansluiting en er ontstond aldus een kopgroep van zes renners. Toen begon de laatste fase van de strijd. Eerst bezwe ken Lambrichs, Braekeveld en De Hoog onder het geweld, dat Schulte ontketende. Nog twee concurrenten bleven over: Voor ting en De Graevelijn. Schulte voerde het tempo op en drie kilometer voor de finish loste hij de twee andere renners, daarbij ongetwijfeld geholpen door de omstandig heid, dat Voorting en De Graevelijn alleen ADVERTENTIE ETAPPE VENLO-TILBURG behaalde op dit traject een wel verdiende zege. Verdiend, omdat hij waarlijk meesterlijk reed en zich uitstekend wist aan te passen bij de uiterst moeilijke omstandig heden van deze zware etappe. is een overhemd dat de meester hand verraadt! De prijs van dit waarlijk weergaloze hemd is aan gepast aan de portemonnaie van het Nederlandse volk. oog voor elkaar hadden. Schulte ging als eerste over de streep. De Graevelijn werd tweede, gevolgd door de Haarlemmer Voor ting. De étappe is overigens dé étappe van Jan Lambrichs geweest. Hij kwam tenslotte als zesde in Tilbui-g aan. De uitslag van de derde étappe Venlo Tilburg (274 kilometer) luidt voor de kop groep: 1. Schulte (Nederland A) 7 u. 36 min. 38 sec.; 2. De Graevelijn (België A) 7.37.18; 3. Voorting (Nederland B); 4. Braekeveld (België A) 7.41.08; 5. Lambrichs (Neder land C); 6. De Hoog (Nederland C); 7. Wagtmans (Nederland C) 7.42.18. Het algerrèen klassement na de derde étappe luidtwoor de kopgroep: 1. De Graevelijn (België A) 23.13.24; 2. Voorting (Nederland B); 3. Van Kerkhoven (België A) 23.15.31; 4. Wagtmans (Neder land C) 23.15.40; 5. Buyl (België B) 23.16.15; 6. Braekeveld (België A) 23.16.16; 7. Schoenmakers (Nederland A) 23.17.16; 8. Van Brabant (België B) 23.17.20; 9. De- lahaye (Frankrijk) 23.17.16; 10. Peters L Nederland B) 23.18.24; 11. Faanhof (Ne- 23.1 derland B) 23.19.13. Schulte is dertiende en Lambrichs negentiende. Het ploegenklassement luidt thans: 1. België A 69.45.11; 2. Nederland B 69.51.01; 3. België B 69.52.48; 4. Nederland C 69.56.56; 5. Nederland A 69.58.00; 6. In ternationale ploeg 70.38.07; 7. Frankrijk 71.07.24. Donderdag werd de derde étappe van de Ronde van Nederland, van Venlo naar Tilburg (over een afstand van 274 km), verreden. Op de foto: de Limburgse renner Lambrichs passeert met een voorsprong van 15 minuten op het grote peloton, Maastricht. Nederlandse Overhemdenindustrio FAVLINO Amsterdam De zeventiende étappe van de Ronde van Italië, TriëstCortina d'Ampezzo (255 kilometer) is gewonnen door de Fransman Bobet in de tijd van 7 uur 24 min. en 7 sec. Tweede werd Fausto Coppi (Italië), Van Steenbergen (België) blijft eerste in het algemeen klassement. Het internationale Staumon-schaaktour- nooi werd thans te Leamington voortgezet met het uitspelen van enkele afgebroken partijen. Donner speelde remise met Broad- bent en verloor van Ven Scheltinga, met wie hij na zes ronden met 2Vs punt de tiende en elfde plaats deelt. In het algemeen klasse ment heeft Matanovic de leiding met 414 punt, gevolgd door Alexander en Gligoric met 4. De jeugdige speler Van der Kuil, van het eerste elftal van V.S.V., heeft via een Italiaanse „scout" een verleidelijk aanbod gekregen om in Italië als prof te komen voetballen. Dit aanbod sloot een serie aanbiedingen uit Frankrijk en Italië aan deze 18-jarige jongeman af. Zijn ouders geven hem echter voorlopig geen toestemming hierop in te gaan, daar hij nog op de Ambachtsschool in IJmuiden werkt. BESLISSING IN HVB Zondag wordt op het terrein van VSV aan de Hagelingerweg de beslissingswedstrijd tussen Haarlem 3A en Waterloo gespeeld om het kampioenschap van de eerste klasse B van de afdeling Haarlem. ZANDVOORTMEEUWEN—KENNEMER- LAND OM DE KNVB-BEKER In het tournooi der Zaterdagmiddagclubs om de KNVB-beker hebben Zandvoort- meeuwen en Kennemerland zich bij de laat ste zestien van de 168 deelnemende ploegen geplaatst. Zaterdagmiddag ontmoeten deze elftallen elkaar op het terrein van Zand- voortmeeuwen in de achtste ifnale. ADVERTENTIE Nico van Schagen en Zonen Gierstr. 40-42 Hrl. - Tel. 17768 Te Rotterdam werd het jaarlijkse voetbal- tournooi der personeelsverenigingen van Nederlandse Schouwburgen gehouden, dat gewonnen werd door Eindhoven, zodat de wedstrijden in 1952 in de lichtstad zullen plaats hebben. De combinatie Schouwburg- Concertgebouw uit Haarlem bezette in het eindklassement de vijfde plaats en won te vens prijzen voor het beste doelgemiddelde en het minste aantal strafschoppen tegen zich. Er waren acht deelnemers. In de eerste ronde verloren de Haarlemmers met 31 van Amsterdam, daarna werd gewonnen met 71 van „De Narren" uit Amsterdam en met 20 van Den Haag. Het Nederlands bondselftal speelt, op de Olympische Dag (17 Juni) tegen de Zweedse hoofdklasser Degerfors. De opstelling van de Zweedse ploeg is: Bergström; Hagman en Karlssen; Ahlund, Lundin en Bergsten; Lindskog, Larsson, Jocabsson, Nilsson en Hillerberg. BESLISSING THBBPC THB moet Zondag op het terrein van Bloe- mendaal een beslissingswedstrijd spelen tegen BPC om de voorlaatste plaats van de vierde klasse KNVB. De verliezer degradeert naar de Haarlemse bond. Het programma van de Nederlandse Honk- balbond voor Zaterdag luidt: eerste klasse: O VVOHHC (4 uur); overgangsklasse A: Ajax 2—De Spartaan; TIWHCK (4.30 uur) overgangsklasse B: DWSAjax; TYBB-DOS (4 uur); VVGA 2—SC Haarlem 2; tweede klasse A: RCH 2Schoten 2 (4 uur); tweede klasse B: HHC 3Kennemerland (3 uur); tweede klasse C: WatergraafsmeerHalf weg (3.30 uur). Zondag worden in de eerste klasse ge speeld: EDO—VVGA (2 uur); Schoten— RCH (2 uur); SC Haarlem—Blauw Wit (10 uur)overgangsklasse A: HHC 2EHS (2 uur); SpartaABC; overgangsklasse B: The CatchersHFC Haarlem (2 uur)tweede klasse A: CeleritasLaakkwartier; Neptunus EDO 2 (2 uur); SchiedamRFC; tweede klasse B: HFC Haarlem 2Schoten 3 (10 uur); THBRooswijk (10 uur); Zandvoord meeuwen—TYBB 2. TE LEEDS WORDEN INTERNATIONALE GOLFWEDSTRIJDEN gehouden, waaraan ook onze landgenoot De Wit deelneemt. De Hagenaar plaatste zich met een totaal van 148 in de volgende ronde. Na de vierde dag heeft zich van alle Ne derlandse deelnemers en deelneemsters aan de enkelspelen der internationale kampioen schappen te Noordwijk alleen Nel Hermsen nog weten te handhaven. Bij de heren waren onze landgenoten al uitgeschakeld. De dames Schmier en RoosVan der Wal verloren respectievelijk van de Britse Jean Guertier en de Franse mevrouw Amouretti, die elkaar Zaterdag in de halve finale zullen ontmoeten. Ware deze ontwikkeling te verwachten, anders was het met het heren-dubbelspel, waar Van Swol en Rinkel voor de grootste teleurstelling van de dag zorgden door roem loos te verliezen van het waarlijk niet sterke gelegenheidspaar Norgarb (Zuid-Afrika) en Matous (statenloos). Nog zelden heeft onze sterkste combinatie op zo'n bijna tragi-komi- sche wijze een kans voorbij laten gaan om zich bij een internationaal tournooi in de halve finales te plaatsen. Van Swol bracht er werkelijk niets van terecht en Rinkel deelde in de misère. Het was geen verdienste van Matous en Norgarb deze match te win nen, want onze landgenoten streden niet tegen hen, doch tegen zich zelf. Ze begonnen ongelukkig, liepen een 4—0 achterstand op en slaagden er daarna met inspanning van alle krachten en mede door fouten van hun tegenstanders in 5 games te winnen. Daarna lukte practisch niets meer. Alle slagen waren enkele centimeters te lang. Telkens raakte Van Swol de bal met het hout van zijn racket, tot hij wanhopig zijn armen in de lucht hief. Met zeldzame stunteligheid voor spelers van hun klasse verloren zij de tweede set en daarmede de match met 75. Krijt en Wilton deden het heel wat beter. Zij behaalden in de tweede ronde met 64 16, 6—4, een zege op het veel sterkere dub bel Levy en Cockburn. Door een verdienstelijke zege op de Italiaanse mej. Manfredi bereikte Nel Herm sen de halve finale. Zaterdag zal ze moeten spelen tegen het Engelse meisje Georgie Woodgate. dat het heeft gepresteerd twee geplaatste speelsters uit te schakelen zonder een set te verliezen. Zoals Georgie Woodgate de verrassing bij de dames was, heeft de Braziliaanse kampioen Vieira bij de heren de rol van reuzendoder gespeeld. Hij is voor het eerst in Europa en verbaasde iedereen door zijn perfecte overwinning op de favoriet voor de tweede prijs, Branovic uit Joego slavië. Met Deyro en Ampon van de Philip- pijnen en de Zuid-Afrikanen Cockburn heeft hij de halve finale bereikt. De uitslagen luidden: Gemengd-dubbelspel, kwart finales: J. Quertier (Gr. Br.) en Ivor Rinkel (Ned.) sl. H. MatousStraubeova en Matous (staten loos) 63, 36, 6—4; B. Bartlett en Cock burn (Z. Afr.) sl. Nel Hermsen en Linck (Ned.) 5—7, 6—3, 6—4; G. Woodgate (Gr. Br.) en Garmonva (Phil.) sl. M. Schmier en Wil ton (Ned.) 75, 63; E. Scholten (Ned.) en Ampon (Phill.) sl. J. Marcellin (Fr.) en Levy (Z. Afr.) 6—3, 6—2. Heren-dubbelspel, tweede ronde: Brano vic en Pallada (Z. Sl.) sl. Bartlett en Connor (Z. Afr.) 6—1, 6—3; Krijt en Wilton (Ned.) sl. Levy en Cockburn (Z. Afr.) 64, 16, 64: Deyro (Phil.) en Vieira (Braz.) sl. Keuls en Volkmaars (Ned.) 61, 60. Dames-dubbelspel, tweede ronde: L. Man fredi (Fr.) en Ch. Mercelin (België) sl. E. van Berkel en A. de Jager (Ned.) 60, 61. Heren-enkelspel, kwart finales: Vieira (Braz.) sl. Branovic (Z. Sl.) 62, 64, 64; Deyro (Phil.) sl. Levy (Z. Afr.) 64, 64, 62;- Ampon (Phil.) sl. Norgarb (Z. Afr.) 6—0, 6—3, 6—3. Heren-dubbelspel, kwart finales: Matous (statenloos) en Norgarb (Z. Afr.) sl. Ivor Rinkel en Van Swol (Ned.) 86, 75.. Dames-enkelspel, finales: J. Amouretti (Fr.) sl. J. Roos—de Wal (Ned.) 6—0, 4—6, 6—1; Jean Quertier (Gr. Br.) sl. mevrouw Schmier (Ned.) 63, 64; G. Woodgate (Gr. Br.) sl. B. Bartlett (Z. Afr.) 6—1, 6—4. Ja, warempeldat was nog 'n mooie voetbal, die Oepoetie voor de dag had gehaald! „Nou, al is 't dan afgelopen met schaatsen, dan kunnen we toch nog heel wat pret hebben met voetballen!", zei Oepoetie. „Zullen we vast eens gaan proberen?" Met de bal gingen ze naar buiten. Oepoetie gaf 'm de eerste trap en toen waren ze er helemaal in.... Rick trapte de bal naar Oepoetie. Oepoetie naar Bunkie. Fijn ging dat! De bal sprong heen en weer en kaatste tegen de straat. VooruitBunkie! Geef 'm een pil!", riep Rick. Flop! schoot de bal naar Oepoetie. Flop! ging hij naar Rick. Ze deden allemaal hun best, de bal steeds hoger te mikken. Je werd warm van dat schoppen! En plezier dat ze hadden! Flop!.daar kwam de bal boven op Bunkie's hoofd terecht.... en Bunkie stootte hem in 'n mooie boog weer weg. Goed gekopt, Bunkie!", juichte Oepoetie. Zo waren ze 'n hele tijd zoet met de bal. En ze vergaten er het ijs en de schaatsen door. Zoals wij in ons blad van Maandag reeds hebben bericht wordt er op Zaterdagmid dag 9 Juni op het terrein van Rood en Wit ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Haarlemse Cricketbond een wed strijd gespeeld tussen een elftal van oud- H.C.B.'ers onder aanvoering van mr. F. A. Davidson en een elftal van de jongere ge neratie. Men. weet eigenlijk niet precies wanneer de Haarlemse Cricketbond is op gericht, want archiefstukken van voor 1914 ontbreken. Er werd voor het eerst melding van het bestaan gemaakt in een bericht op 15 Mei 1911 in de Stadseditie van de O.H. C. De stoot tot de oprichting werd gegeven door de heren mr. F. A. Davidson, F. Hol- dert en André van den Berg in de tijd dat ook de voetbalclub „Haarlem" het cricket spel ging beoefenen. De eerste competitie van de H.C.B. be gon op 17 Mei en duurde tot 12 Juli, daar de meeste spelers toen met vacantie gingen. Behalve drie elftallen van Rood en Wit en twee van Haarlem namen hieraan deel de C.C. Hubregtse en de vereniging Klever park. Thans komen in de competitie voor senioren uit: R. en W. 4 en 5, Haarlem 4 en 5 en C.V.H.W. In de juniorencompetitie spelen R. en W. a en b, Haarlem en C.V. H.W. Bovendien is er voor deze junioren nog een afzonderlijke interlocale competitie met elftallen van de Amsterdamse clubs VRA, VVV en Cric. Men heeft ook ge tracht een competitie voor schoolelftallen in te richten, doch dit voornemen moest worden opgegeven wegens de ovex'laden- heid van het lesprogramma en de on gunstige omstandigheid dat de wedstrijden ten dele in de tijd van het eindexamen plaats zouden moeten hebben. Kom maar op. In de tussenliggende tijd hebben er ook andex-e clubs bestaan, zoals Avos, de in 1911 opgerichte vereniging van gemeente ambtenaren die in 1936 wegens gebrek aan leden werd opgeheven. Avos had dikwijls de grootste moeite om een volledig elftal in het veld te brengen, doch was altijd een prettige tegenstander. Na de oorlog heeft ook R.C.H. zich teruggetrokken. De cricket club Bloemendaal is opgelost in „Haarlem" toen deze vereniging op het terrein aan de Donkerelaan ging spelen. C.V.H. (opgericht in 1919) werd in 1944 na een fusie met de C. C. Wanderers herdoopt in C.V.H.W. Dit elftal van Roodt en zijn mannen speelde vroeger op een terrein aan de Meerweg in Heemstede, dat omzoomd was door greppels. Het behoorde tot de tactiek van C.V.H. om zo nu en dan een speler in zo'n greppel te laten onderduiken ter mis leiding van de batsmen, die menende een vrij veld voor zich te hebben en een harde slag naar de boundary te kunnen wagen bij verrassing uitgevangen wer den! Talrijke van dergelijke anecdotes zal men kunnen vinden in het binnenkort te ver schijnen jubileumboekje, waarin bijdragen voorkomen van mr. F. A. Davidson, jhr. mr. C. L. van Lennep, Joh. Faber (de oud ste van de nog spelende H.C.B.'ers), N. Nagtzaam, J. H. Koch, J. J. Voogd, H. C. Klerk en vele anderen. Men denke slechts aan de legendarische strijdkreet van „Peer" Krom, de stoere R.C.H.-aanvoerder, die nooit een veld uitzette, doch volstond met de aanwijzing: „Verspreie, mannen!". Of aan zijn uitdaging tot de bowlers: „Kom maar op Centuries komen er in de geschiedenis van de H.C.B. niet of nauwelijks voor. De bekendste is wel die van A. J. Roodt in 1930 tijdens de jaarlijkse ontmoeting met de Flamingo's. De merkwaardigste bowlingresultaten zijn ongetwijfeld die van „Bruun" Dik, die in Juni 1923 voor Haar lem 3 b tegen C.V.H.-b zes wickets voor slechts twee runs nam, een prestatie die hij een maand later tegen R.C.H.-b overtrof met de cijfers 8 voor 0! Deze bijzonder heden danken wij aan het archief, dat in 1936 door secretaris A. W. Roggeband met behulp van enkele toegewijde medewerkers is aangelegd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 1COOOOOCOOOOOCOOCCOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOO STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750 Wü serveren diverse EXQUISE ROOMIJS COMBINATIES die U doen watertanden ADVERTENTIE COSTUUMS Kostermans - Kreukvrüe - Costuums Gr. Houtstraat 120 - KI. Houtstraat 58 Gen. Cronjéstraat 3—5 OOCXXX»X»0(»OOOOOOOOOOCXO(XX>OOOOOOOOCXXXOOOOOOOCOCOCOOO R. J. H. K. uit Gaasterland reed op 2 Mei met zijn auto op het Raadhuisplein in Heemstede. Van rechts kwam een auto, be stuurd door de heer P. van Aalst, arts in Bennebroek. K. had voorrang moeten ver lenen, maar deed dit niet. Het gevolg was een aanrijding en een schade van 500 gul den aan de auto van de heer Van Aalst. De kantonrechter te Haarlem had K. een maand voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd, plus 75 gulden boete. De veroor deelde had daarmee geen genoegen geno men en nu werd de zaak in hoger beroep door de Rechtbank behandeld. Het getuigenverhoor ging in het bijzonder over de vraag of K. onder de invloed van sterke drank is geweest. Verdachte zelf ont kende dit. De aanrijding gebeurde 's mid dags om drie uur. Die dag had hij slechts één glas bier gedronken, maar het was om half één, vóór het eten. Wel had hij de avond te voren acht borrels gedronken, maar daar had hij de volgende dag geen hinder meer van, alleen voelde hij zich wat moe. Dokter van Aalst zei dat hij niet bemerkt had dat K. onder de invloed was, alleen sprak hij wat zenuwachtig. De politie te Heemstede had een bloed en urineproef laten nemen. Dit onderzoek had in het bloed een hoog percentage alco hol aangewezen dat niet het gevolg kon zijn van alcoholgebruik van de vorige dag. Ja, het was zelfs zó hoog, dat iemand met zo veel alcohol in zich half bewusteloos moet zijn geweest. De deskundige die het bloed en de urine in zijn laboratorium onderzocht, vermoedde dat de dokter, die de monsters bloed en urine nam, een fout gemaakt heeft, of dat de voorwerpen waarin deze vloeistoffen, gedaan zijn, niet zuiver zijn geweest. De deskundige was evenwel over tuigd dat de urineproef wel goed is geweest en ook het percentage alcohol dat daarin gevonden is, was zo hoog dat aangetoond is dat verdachte onder de invloed was. De verdediger, mr. J. H. Ekering, ver onderstelde dat ook die urineproef niet ge heel volgens voorschrift genomen is. De Officier van Justitie meende met een gewoontedrinker te doen te hebben. De bloedproef was volgens de Officier op de juiste wijze genomen. Het alcoholpercen tage van het bloed was hoog en het is haast onmogelijk dat het percentage zó hoog is van één glas bier, dat de verdachte be weerde gedronken te hebben. De Officier eiste zes weken hechtenis, 75 boete en één jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. Mr. Ekering nam aan dat inderdaad slechts maar één glas bier was gedronken door zijn cliënt. De grote vraag is, heeft de man zijn wagen bestuurd onder invloed van alcohol. Dat hij een verkeersovertre ding heeft begaan, staat vast. De raads man bracht naar voren dat dokter v. Aalst, die aangereden was, bij herhaling heeft verklaard dat hij van enig alcoholgebruik bij de verdachte niets heeft gemerkt. Pleiter was voorts de mening toegedaan dat de bloedproef medisch niet verantwoord is geschied. Volgens hem is de injectiespuit niet vrij van alcohol geweest toen ze werd gebruikt. De artsen die hij heeft geraad pleegd gaven unaniem als hun oordeel te kennen dat waar een fout is gemaakt met het bloedonderzoek, het hoogst twijfelachtig genoemd moet worden dat geen fouten zijn gemaakt met het urine-onderzoek. Mr. Ekering kwam tot de conclusie dat deze proeven zonder twijfel fout zijn ge weest en niet kunnen dienen als grondslag voor een beoordeling. De raadsman vroeg clementie voor de verkeersovertreding en vrijspraak voor het ten laste gelegde met betrekking tot het rijden onder invloed. HOOFDSTUK I „Meneer, de osselapjes zijn gaar. Kan ik opdoen?" Juffrouw Potmans, huishoudster van dr. Michael Norelius, de jonge Egyptoloog, stak haar hoofd om de deur van de studeer kamer. 'Ze wierp een misprijzende blik op de grote holle ruimte, op de hoge kasten met boeken en antiquiteiten en op het donkere, gebogen hoofd aan de schrijftafel. Er kwam natuurlijk geen antwoord. Ze fronste geërgerd haar wenkbrauwen. Natuurlijk, het was weer zo, zoals het al tijd geweest was en gedurig erger werd: hij hoorde haar niet, hij zag haar niet. Nu, op Zaterdagmorgen, was hij onver wacht thuisgekomen na een tiendaagse afwezigheid, hoewel hij had afgesproken, dat dat pas overmorgen zou zijn. Hij had gepraat met de meesterknecht uit de zaak beneden. Maar haar had hij amper gezien, nauwelijks gegroet en hij was meteen doogelopen naar zijn studeerkamer. En voor haar was het natuurlijk allemaal extra drukte geweest, nu zij voor vandaag niet op hem gerekend had. Ze moest nóg eens melk gaan halen, en de verwarming opstoken en een tweede lapje vlees be stellen bij de slager. Ze had nog maar eens met haar hand over haar hart gestreken en osselapjes met rode kool voor hem ge kookt, zijn lievelingskostje. En nu was het natuurlijk weer zo: hij reageerde ner gens op. „Meneer, de osselapjes zijn gaar! Kan ik opdoen?" Het klonk nu niet meer als een vraag, ook niet meer als een aankondiging, maar als een dreigement. Zij verplaatste met enig gerucht haar grote voeten. Maar nu scheen dan toch eindelijk haar aanwezig heid tot hem door te dringen, want hij schoof zijn werk van zich af, wendde zich om en zag haar aan met die vaag-welwil- lende blik, die haar soms nog meer irri teerde dan zijn absoluut negeren. „Ja juffrouw?" Zij herhaalde nogmaals, nu bepaald on vriendelijk, de mededeling van de osse lapjes. Hij knikte begrijpend; het scheen nu toch werkelijk, dat hij haar verstaan had. En hij herhaalde: „O juist juffrouw. De osselapjes. Ja natuurlijk. Ik kom dadelijk eten." „Dus u komt secuur hè?" „Ik kom secuur." Juffrouw Potmans retireerde naar de deur, die zij met nadruk sloot. De ergernis, die zij gedurende de laatste tien dagen zo tamelijk verkropt had, bruiste weer hoog. Dat hield ze niet uit! Haar vriendin Anna mocht dan honderdmaal beweren, dat dat juist de goede betrekkingen waren, bij die alleen-wonende, verstrooide heren, de be trekkingen waarbij je rijk werd: zij wou dat niet. Zij wou niet rijk worden. Zij wou werkelijk zorgen, goed zorgen voor haar meneer, maar dan moest hij van zijn kant ook niet doen of ze lucht was. Dat verdroeg ze niet. Dan had ze nog liever die ouwe meneer Bakker, waar ze geweest was voor ze hier kwam. Een lastige despoot, hij kon geweldig opspelen als er een knoop van zijn jas was of de aardappels ongaar wa ren. Dan kreeg ze er van langs en niet zuinig ook. Maar hij merkte tenminste op dat ze zijn kleren verstelde en voor zijn eten zorgde en dat had ze nog veel liever dan dit: dan de verschrikkelijke stilte in dit grote huis en de afgetrokken geleerde, die amper een woord tegen haar zei. Ze was nu weer in haar keuken terug, rammelde gemelijk met het aardewerk en prikte de lapjes uit de vleespan. Het waren er twee en het ene was veel groter en sap piger, veel royaler uitgevallen dan het andere. Het andere was „knurf". Even stond ze in tv/eestrijd, toen prikte ze het beste lapje eruit voor meneer en overgoot het met geurige, kruidige saus. Maar tege lijkertijd mompelde zij, half verstaanbaar in de bewasemde keuken: „Als hij nou weer niet aan tafel komt blijf ik hier geen dag langer! Moet-ie zelf maar voor zijn. eten zorgen!" Dr. Michael Norelius, het is treurig om te zeggen, was de existentie van juffrouw Potmans reeds lang weer vergeten. Voor hem, op de schrijftafel, lag een groot vel authentieke rol papyrus, een vondst, door hem persoonlijk gedaan in Egypte. De rol papyrus lag in de brandkast, ginds in de hoek, in gezelschap van andere kostbare documenten. Deze hiëroglyphen waren door hem gecopieerd, een ontzaggelijke arbeid, maar die tot doel had ze des te gemakkelijker te kunnen ontcijferen. Hij had ze het laatste half jaar vrijwel dage lijks bestudeerd, omdat zij hem op het spoor hadden gebracht van iets belangrijks, iets geweldigs, een grote ontdekking. Toen was hij naar het land zelf gereisd, had gespeurd en gevorst volgens de ontcijferde aanwijzingen en had inderdaad de ont dekking gedaan. Het graf van de Koningin Amentéte. Nooit zou hij het ogenblik ver geten dat hij zijn kameel liet stilstaan bij de kleine zandheuvel en besefte dat hij het lang-gezochte graf gevonden had. Koningin Amentéte! Van dat ogenblik af was hij geweest als een minnaar die nog slechts één doel voor ogen heeft: de ver overing van zijn geliefde. Er bestond voor hem niets anders meer op de gehele we reld. Hij, van nature geen heldhaftige fi guur, werd moedig en doortastend in zijn besluiten. Altijd eerlijk en recht-door-zee, leerde hij nu sluw zijn weg zoeken tussen verordeningen en verboden in. De Egyp tische regering verbood iedere uitvoer van -oudheden: hij wou en zou de mummie van Koningin Amentéte hebben in zijn stu deerkamer te Amsterdam! Hij peinsde en kuipte, wroette en be taalde. Hij was moedig als een leeuw en sluw gelijk een vos. Hij ontplooide capa citeiten en eigenschappen die hij zelf voor onmogelijk gehouden zou hebben, bezeten als hij was van Koningin Amentéte. Hij draaide de onderste steen boven. Hij zette, met bovenmenselijke moeite, de logge machinerie van het opgraven en het ver voer in beweging. Een Franse katoen exporteur verpakte de mummie in een kist, een schoener zeilde naar Europa. En nu was het zover: nu had de magazijnknecht hem gisteravond in Rotterdam opgebeld dat „de kist" uit Cairo was aangekomen. Hij was er dadelijk voor teruggekeerd. Nu vanmiddag om half drie, als iedereen uit de zaak beneden naar huis was, zou Konin gin Amentéte haar intocht doen in zijn studeerkamer. Hij zou haar een waardig^ ontvangst bereiden. Michael Norelius was de zoon, en de kleinzoon, en de achterkleinzoon van een geslacht van katoen-importeurs. De fami lie, oorspronkelijk uit Zweden afkomstig, had zich gevestigd in het statige patriciërs huis aan de Binnenkant, waar hij nu nog woonde. Het waren echt-Amsterdamse, welvarende kooplieden, ook zijn vader, die pas op middelbare leeftijd in Egypte was gehuwd met de dochter van een Engelse geleerde. Zij was jong gestorven, te jong om enige geestelijke invloed te hebben op haar zoon, maar ze had met haar bloed de wetenschappelijke drang in hem overge plant. Als jongen van tien jaar had zijn vader hem meegenomen op een reis naar Egypte, hem voorgesteld 'aan zijn zaken relaties als zijn toekomstige opvolger en hem alles verteld wat er te leren was over de katoen. De jongen had oudheden ver zameld. De vader, glimlachend om deze liefhebberij van zijn zoon, had hem ge holpen met het inrichten van een minia tuurmuseum thuis, maar een jaar daarna was er een heftig conflict geweest omdat de jongen- naar het gymnasium wilde. De vader stond dit eindelijk toe, op voorwaar de dat hij na het gymnasium in de zaak zou komen en dit gebeurde ook werkelijk. Michael hield zijn belofte. Maar eenmaal op een zakenreis in Egypte bleef hij een jaar lang weg; onafwendbaar zag hij het ogenblik naderen, dat hij zijn vader moest zeggen dat hij niet in de zaak kon blijven. Het was hem onmogelijk. De pijnlijke ex plicatie werd hem bespaard door de plot selinge dood van zijn vader en zo kon h«> op zijn twintigste jaar, Egyptologie gaan studeren. Hij deed de zaak over aan een paar neven. Maar het huis hield hij aan. De rez-de- chaussée was, door zijn grootvader, ver bouwd tot een magazijn en op de eerste verdieping werd het kantoor gevestigd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6