3. 2. 2. J. Th. KORT CENTRALE VERWARMING J. Fortgens Complete babyuitzetten KOELKASTEN FRIS-KEILER MAC DONALD STOFZUIGERS 40 jaar padvinders GROEN Co. Kort en Bondig HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De wegen ten Westen en ten Oosten van Haarlem Propaganda-bijeenkomst Anti-Vivisectie-Stichting Remmen van zandauto weigerden een DELFT's kinderwagen.... 'n BEZIT Huis-aan-huis-collecte ten bate van Humanitas Gestolen fietsen gevonden Drie arbeiders over hun indrukken in Rusland Scheepsbrand in Rotterdamse haven Herrezen circus Mullens naar Haarlem Sleii-Sewice E.C.A. bemiddelt bij invoer van goederen uit de V.S. in Haarlem HERDENKING in de GROTE KERK Vitesse moet betalen voor ingestorte tribunes Vrouwelijke Raspoetin in Griekenland gearresteerd Onjuiste belastingaangiften De kankerregistratie wordt ter hand genomen Gerechtshof te Leeuwarden behandelde de zaak-De Boer scheepvaart ZONNESCHERMLINNEN 55 LIGSTOELLOPERS 30 VISTRA GORDIJNSTOF 88 LIGSTOELEN VRIJDAG 8 JUNI 1951 ■<.'1 Voorbereiding van de plannen In het in voorbereiding zijnde streek plan voor Zuid-Kennemeriand zal een tweetal verbindingswegen voor doorgaand verkeer worden opgenomen, onderschei denlijk ten Westen en ten Oosten van Haar lem. Omtrent'het verloop van de weg ten Westen van Haarlem is inmiddels met de daarbij betrokken instanties in hoofdzaak overeenstemming verkregen. Over de vraag, of deze aanleg ter zijner tijd door het Rijk. de Provincie of de betrokken ge meenten Heemstede, Bloemcndaal en Haar lem of door twee of drie dezer instanties in onderlinge samenwerking zal geschieden, moet nog nader worden overlegd. Intussen dient te worden voorkomen, dat door be bouwing van de voor deze weg bestemde percelen de aanleg van de weg slechts mo gelijk zal zijn nadat zeer kostbare aan kopen of onteigeningen hebben plaats ge- vonden. In verband hiermede is ter bescherming van een bepaald onderdeel van het tracé, waar onmiddellijk gevaar voor het ontstaan van een hinderlijke bebouwing dreigde; de medewerking ingeroepen van de Rijks dienst voor het Nationale Plan, waarbij is toegezegd, te zullen bevorderen, dat de betrokken percelen door de Provincie zou den worden aangekocht. Aankoop van de thans meest bedreigde percelen zal een bedrag van circa f 200.000,vorderen. Ge zien de grote belangen, waarom het hier gaat, is deze aankoop door de Provincie, waarmede geenszins beoogd wordt vooruit te lopen op de vraag in hoeverre de Pro vincie zal participeren in de aanlegkosten van de weg, verantwoord te achten. Grote financiële risico's zijn aan deze transactie niet verbonden. Mocht nl. het tracé van de weg bewesten Haarlem tenslotte anders komen te lopen, dan zouden de terreinen wederom kunnen worden verkocht. Voor deze aankoop vragen Ged. Staten thans aan de Prov. Staten een crediet van f 200.000,—. Mejuffrouw mr. M. Stuart, presidente van de Anti-Vivisectie Stichting te Den Haag hield Donderdagavond in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem een belangwekken de causerie over het vivisectievraagstuk en de middelen die de Anti-Vivisectie Stich ting aanwendt om proeven op weerloze dieren te bestrijden. Zij vroeg zich daarbij af of deze proeven geoorloofd waren en of de onderzoekingen, die er mee worden be oogd, enig nut hebben. Mr. Stuart, die zich een felle tegenstand ster van vivisectie toonde, merkte onder meer op dat reeds enige jaren "pogingen in het werk worden gesteld om te .komen tot de oprichting van een leerstoel in de vivi- sectievrije geneeskunde, over welk onder werp wij enige weken geleden reeds uitvoe rig schreven. Spreekster deed een dringend beroep op de aanwezigen om daadwerkelijke steun aan deze plannen te verlenen. Aan de hand van enige voorbeelden schetste zij het leed dat vele dieren dagelijks van vivisectie moeten ondervinden. De heer W. Groen, propagandachef van de stichting zei in een korte toespraak on der meer dat de wereld een biologische catastrophe tegemoet gaat, wanneer men doorgaat zich over te leveren aan het louter verstandelijke en de techniek. Gok hij haalde enige voorbeelden aan ter illustre- ring van zijn betoog dat vivisectie in strijd is met de rechtvaardigheid. Donderdagmiddag had op de Zijlweg te Overveen een aanrijding plaats tussen een me: zand geladen vrachtauto en een mili taire vrachtauto. De botsing ontstond, doordat de remmen van de zandauto wei gerden. Links van de zandauto stonden enige auto's geparkeerd, waardoor de op dat gedeelte toch al smalle rijbaan slechts één richting toeliet. De militaire wagen kwam de zandauto tegemoet. Het laatste voertuig diende te stoppen, maar door het weigeren van de remmen reed de vracht auto nog een eindweegs verder, waardoor er een botsing ontstond. Slechts de zand auto had enige schade. ADVERTENTIE Oude Groenmarkt 1614 - Haarlem Tel. 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 Juni 1951 GEHUWD: 7 Juni, M. Kramer en W. H. Biwhaar; R. Bot en J. G. Elfrink; D. Hoo- ning en A. S. A. Zonneveld; J. Ziel en J. C. oe Jong; C. van Duin en C. J. M. de Nijs; W. Fortgens en E. Porte. BEVALLEN van een zoon: 5 Juni, F. Ha mel—Hupkens; 6 Juni, W. G. PesmanNie- man; W. K. van Riemsdijk—Koekenbier; J. Boogaard—Eden; 7 Juni, E. C. Rozendaal— Koertze. BEVALLEN van een dochter: 5 Juni, T. Barnhorn—Wigchert; 6 Juni. J. M. Hart kamp—Smolders; 7 Juni, C. Hoogendoorn van Dongen; W. F. van der Meije—van Mlerlo. r OVERLEDEN: 5 Juni, S. van Gent—de Leeuw, 81 j., Elzenplein; J. H. Dikshoorn, 58 Veenbergstraat; M. Blankwater—van den Raadt, 84 j., Weideck Pyrmontstraat; 6 Juni, H. C. SinneckerKroonstuiver, 62 j., Hoof- manstraat; J. Raar, 72 j., Voortingstraat; S. Hirs—Gerres, 92 j., Gasthuissingel. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 128 to Cornelissteeg UW ADRES voor reparaties aan alle soorten horloges, gouden en zilveren voorwerpen. Speciaal gesorteerd in verlovingsringen. taxatie inkoop Telefoon 19980 ADVERTENTIE Alle types uit voorraad leverbaar. OFFICIAL DEALER ZIJLSTRAAT 56 - TC LEF. 11828 De Vereniging voor Maatschappelijk werk op humanistische grondslag „Huma nitas" houdt van 11 tot 17 Juni in Haar lem een huis-aan-huis collecte ter onder steuning en uitbreiding van haar werk. Dit werk is veelomvattend en wordt vooral verricht voor degenen die niet horen tot enige godsdienstige groepering. Humanitas is verdeeld in een aantal sec ties waarin vrijwilligers dag in dag uit op de bres staan voor de belangen van hulp behoevenden. Zo houdt men zich onder meer bezig met reclassering, kinderbescher ming, gezinszorg en zorg voor ouden van dagen. Dat de voortzetting van deze arbeid en de uitbreiding ervan noodzakelijk zijn, behoeft nauwelijks enig betoog. Degenen die zich van 11 tot 17 Juni als collectant beschikbaar willen stellen, kun nen zich melden bij mevrouw J. Dekker- Bongers, Linschotenstraat 87 rood, te Haarlem. Aan het bureau van Politie heeft men enige rijwielen, alsmede onderdelen, die vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. Verzocht wordt aan degene, wiens eigen dom mogelijk bij deze goederen aanwezig is, zich te vervoegen aan het bureau van Politie, Smedestraat (afdeling Recherche). Onder auspiciën van het „Comité ter uit zending van delegaties naar cle Sovjet- Unie" heeft een aantal employés uit ver schillende bedrijven een drieweekse „oriëntatiereis" door de USSR gemaakt, waarbij zij, naar hun zeggen, geheel vrij waren om te gaan en staan waar zij wilden, zonder tolken of andere begeleiders met gewone Russische burgers konden praten en hun eigen excursie-programma bepaal den. Een drietal van deze mensen heeft gisteravond in een vrijwel volle Concertzaal te Haarlem van zijn wederwaardigheden in de Sovjet-Unie verteld. Zij wijdden in den brede uit over de sociale voorzieningen aldaar zoals het premievrij staatspensioen, gratis medische verzorging van de wieg tot het graf, het Russische onderwijsstelsel, waarbij iedereen gelijke kansen heeft op een universitaire opleiding en de loon regelingen die hij veel billijker noemde dan het systeem van beloning van de arbeid dat wij hier kennen. Iedere grote fabriek, die zij bezochten, had zijn eigen zieken huizen en „kindertuinen", de wederopbouw was gigantisch van omvang en conceptie en de cultuur goede litteratuur, opera's, concerten en balletkunst e.d. waren in de Sovjet-Unie geen luxe, maar gemeen schapsgoed, waaraan iedereen deel kan hebben. Er was loondifferentiatie, maar zelfs de laagst geklasseerde arbeid werd nog dusdanig beloond, dat men royaal kon rondkomen. Nergens hadden de drie spre kers iets gemerkt van een oorlogszuchtige stemming, iedereen sprak en werkte in Rusland voor de vrede en de beweringen van de Westerse machthebbers, als zou Rusland op wereldverovering uit zijn, meenden zij dan ook als een doelbewuste leugen te moeten brandmerken. Na hun uiteenzettingen, die vele malen door geest driftig applaus onderbroken werden, beant woordden de drie sprekers vele vragen omtrent het door hen betoogde. In een der ruimen van het Engelse schip „Marwarri" (8000 ton) dat in de haven van Rotterdam ligt, heeft gisteravond een vrij hevige brand gewoed, vermoedelijk ontstaan door broeiing in de lading jute. Met vijftien stralen heeft de brandweer het vuur geblust. Vandaag is in de Amsterdamse Stddssch ov.wburg de kaartverkoop voor het Hol land Festival begonnen. Velen hadden er een nacht „queuen" voor over om zeker te zijn van de beste plaatsen bij de diverse Festival-manifestaties. Van 13 tot en met 18 Juni op het Phoenix-terrein Op 12 Juni a.s. zal het Nationale Ne derlandse circus Jos Mullens Rotterdam verlaten en in 45 wit-rood geschilderde wagens koers zetten naar het Phoenix- terrein te Haarlem. Ditmaal komt het cir cus, dat vorig jaar April in het winterver blijf te Utrecht tot de grond toe afbrandde, met een „viermaster" tent waarin 4500 zitplaatsen zijn. Dank zij de steun van het Nederlandse publiek is dit oude bedrijf grootser dan ooit uit zijn as herrezen en het programma is aanmerkelijk uitgebreid. Onder andere met een 18-jarige jongleur André Belga. Vooral diens jongleren met brandende fakkels in een donker circus geeft een aardig effect. Erica Wyss, aan gekondigd als Europa's enige vrouwelijke dompteuse, brengt de gevaarlijkste sluip- dieren der wildernis voor het publiek: panters (uit Johnny de Kok's panter- groep). Vermelding verdienen ook de Vlaamse -clowns „De Babusio's", die met enkele allerzotste dansparodieën in de piste komen. Nadia Houcke, de Franse hoge school-rijdster, laat haar paard samba dansen en Willy Mullens presenteert fraaie Kaukasische raspaarden. Verder noemen we de acrobatische toeren van de Daily's, zigeuners uit de Spaanse Pyre neeën, een gewaagd draadnummer, ver metel jockeywerk, het optreden van jeug dige slangenmensen, olifanten, en vele aardige „entre-actes". De heer Mullens wil het oude klassieke circus in ere houden en zich niet laten be ïnvloeden door filmshow-romantiek. ADVERTENTIE GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 Tegenover de kerk Ruton - Holl. Electro - Erres - Excelsior - Volta - El. Lux - Micle - Hoover - Ocolette - Gen. Electric Betaling in overleg ADVERTENTIE Vulpenhouders - Rrp.tr.:t,. 'Zochei ^rcnat 79. Trlefoon 1512'' De Economie Cooperation Administration heeft bekend gemaakt, dat er in de Vere nigde Staten een instantie is opgericht, die" de uitvoer van goederen, die voor de de fensie en ook voor andere doeleinden van groot belang zijn, beter wil gaan regelen. Op het ogenblik ervaren importeurs van Amerikaanse goederen nog maar al te vaak, dat hun leveranciers in Amerika zo over stelpt zijn met orders uit het land zelf, dat zij niet In de gelegenheid zijn, orders uit het buitenland in behandeling te nemen. Bovendien ondervinden firma's zonder goed ingelichte relaties in de Verenigde Staten moeilijkheden door het feit, dat zij niet weten, welke Amerikaanse ondernemingen eventueel in staat zijn of nog zullen zijn, de door hen verlangde goederen te leveren. De E.C.A. te Washington is nu bereid als bemiddelaar tussen buitenlandse im porteurs en Amerikaanse leveranciers op te treden. Bemiddeling wordt alleen dan verleend, als het gaat om goederen, die in direct ver band staan met het defensie-programma, die behoren tot bij de vervaardiging van strategische materialen gebruikte grond stoffen of die onmisbaar zijn voor de fun damentele economie van het betrokken land. In Nederland bemiddelt de E.C.A.- missie in Nederland, Benoordenhoutseweg 6, Den Haag. ADVERTENTIE op ZONDAG 10 JUNI van 4.30—5.30 uur voor welpen, verkenners, voortrekkers en belangstellenden. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22145 In zijn gebouw in de Spruitenbosstraat te Haarlem heeft de „Bond Zonder Naam" een expositie ingericht van poppen welke de hefboom-spreuken" van deze bond in beeld brengen. Een der „beeldspreuken"; „Hoort en ziet, maar roddelt niet". Te Barneveld is gisteren een kaasmarkt geopend. Van de zijde der handelaren be stond voor deze markt veel belangstelling. Uit alle delen van het land waren ze geko men. De kopers konden na afloop een keuze doen uit een doosje sigaren of een doosje Barneveldse eieren. Het deed Barneveld goed, dat de eieren de voorkeur hadden. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de civiele zaak tegen de voet balvereniging Vitesse over de aansprake- kelijkheid voor de schade aan de op 10 April 1950 bij het begin van de wedstrijd Vitesse-Rheden ingestorte tribunes. De tribunes had Vitesse van de „Cowa" voor haar promotiewedstrijden gehuurd. De rechtbank wees de vordering tot het bedrag van de reparatie-kosten van de tribunes aan de „Cowa" toe, doch conclu deerde tot afwijzing van de vordering tot vergoeding van huurderving, aangezien de „Cowa" niet heeft gesteld, dat deze juist in de voor de reparatie benodigde tijd de tribunes had kunnen verhuren. De rechtbank overwoog, dat de huurder volgens de wet aansprakelijk is voor aan het gehuurde goed toegebrachte schade, tenzij hij kan bewijzen, dat hij daaraan geen schuld heeft. Dit kon Vitesse niet, daar zij had betoogd, dat de instorting te wijten was aan ondeskundige opstelling. Deze opstelling was in opdracht en voor rekening van Vitesse geschied. Zij was ex- dus zelf voor aansprakelijk. Vitesse werd veroordeeld in de kosten van het proces a f 367.05. De voetbalver eniging zal bovendien ongeveer f 5.000 aan de ..Cowa" moeten betalen als schade vergoeding. „Moedei-" Mariam, de zeventigjarige abdis van hot oude Kalendaristische kloos ter te Kei-alea bij Athene, die in geheel Griekenland bekend staat als „de vrouwe- lijke Raspoetin", is voor de rechtbank ge daagd onder beschuldiging van het mei dwang opsluiten van kloosterzusters en misbruiken van gelden. Mariam Soeliakioe- toe is een van de leidsters der Kalendaris- ten, die zich nog aan de oude Juliaanse tijd rekening houden. Verleden jaar werd deze secte verboden na een onderzoek in haar voornaamste kloosters. Tegen „moeder" Mariam rees verdenking, tóen de politie, op zoek naar een achttienjai-ig meisje, dat verdwenen was, in het klooster te Keratea een stervende oude vrouw in een cel opge sloten vond. Volgens de beschuldiging heeft Mariam een geweldig fortuin vergaard door bekeer lingen te maken, deze naar haar klooster te brengen en daar land en geld van hen af te persen. Bejaarde bekeerlingen zou zij wijs gemaakt hebben, dat zij alleen in de hemel zouden komen, indien zij haar bezit aan haar vermaakten, waarop zij de dood van deze vrouwen verhaastte door haar vasten en middeleeuwse straffen op te leg gen. Volgens de autoriteiten bezit Mariam minstens driehonderd huizen en boerde rijen verspreid in geheel Griekenland en een geheime voorraad goud en juwelen ter waarde van tienduizenden guldens. Ook zou zij ervaren monniken over het gehele land hebben uitgezonden om ongehuwde vrouwen, weduwen, jonge meisjes en zelfs hele gezinnen over te halen redding voor hun ziel in het klooster te zoeken en van hun bezit afstand te doen. Een directeur van een bedrijf in Zaan dam had zijn inkomsten voor de belasting onjuist opgegeven. Dé dagvaarding ver meldde alleen dit feit over 1948 waarbij het ging over een bedrag van 3780. De ambtenaren van de belastingen verklaar den evenwel dat H. over 4 jaren geknoeid heeft. Daardoor heeft de Fiscus 4300 te weinig aa®belasting ontvangen. De officier van Justitie deelde mede dat de minister van Financiën er bij de be lastingambtenaren op heeft aangedrongen om meer dan tot nu tóe valse aangiften ter kennis te brengen van de Justitie. Deze verdachte heeft ernstig gezondigd. Een deel van het publiek denkt wel „ste len mag niet, maar de Fiscus bedriegen is een soort sport". Dit gaat natuurlijk niet op. Mede ais waarschuwing aan andere knoeiers vroeg de officier tegen de ver dachte 2 maanden gevangenisstraf. Mr. van Dijk betoogde ook dat knoeien met belastingaangiften door velen als een sport wordt beschouwd. Het is te begrij pen want de fiscus eist tegenwoordig enor me bedragen. Dat daartegen wordt opge treden is natuurlijk goed, maar het is toch de vraag of de strafrechter daarin gemengd moet worden. Het pleit voor verdachte dat hij onmiddellijk bekend heeft. Het is trou wens een respectabel man die nooit met de strafrechter in aanraking gekomen is. Daar om drong pleiter aan op een geldboete. Daarna kwam een makelaar, die zijn zaak in Zaandam heeft, in het bankje staan. Hem werd ten laste gelegd onjuiste aan giften over verschillende jaren te hebben gedaan. Bij elkaar loopt dit in de duizen den, in elk geval f 5300. Verdachte bekende. Tegen hem eiste de Officier van Justitie een gevangenisstraf van 4 maanden, er op wijzende dat deze verdachte over een zeer groot aantal jaren geknoeid heeft. Ook in deze zaak trad mr. Van Dijk als verdediger op. Hij betoogde dat door een samenloop van omstandigheden de fiscus van deze verdachte nog meer gekregen heeft dan waarop hij recht had. In dat feit vond pleiter aanleiding oplegging van een geldboete te vragen. Verdachte zei dat hij nog f 150.000 aan de fiscus moet betalen. Als u mij in de ge vangenis stopt loopt alles in het honderd. Uitspraak over 14 dagen. De staatssecretaris voor Volksgezondheid heeft in het belang van de kankerregis- tratie, welke financieel mogelijk wordt gemaakt door de gelden van het Koningin Wilhëlminafonds, de benoeming bevorderd van een medicus-statisticus bij het Staats toezicht op de Volksgezondheid, gedeta cheerd bij het Kankerinstituut te Am sterdam. Aangesteld is tot geneeskundig inspec teur van de volksgezondheid in algemene dienst, belast met werkzaamheden voor de kankerbestrijding en de medische statis tiek, dr. M. G. Neurdenburg, hoofd van het bureau bedrijfscontróle en statistiek van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Amsterdam. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Leeuwarden heeft een jaar gevan genisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk, gerequireerd tegen de 56-jarige P. de Boer uit Drachten, voorzitter van de Bond van Mobilisatie-invaliden. In Juni 1950 had de rechtbank de heer De B. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduistering ten nadele van de bond. De officier van justitie tekende tegen dit vonnis appèl aan. Voor het hof zei de verdachte, dat hij zich niet aan verduistering had schuldig gemaakt. De procureur-generaal was echter een andere mening toegedaan. „In 1949" hebt u voor 12.000 een auto en een kampeer wagen aangeschaft, waarin u, eveneens op kosten van de bond, uw vacanties door bracht. Uw boekhouding was chaotisch, de penningmeester zag nooit een kas, de se cretaris maakte geen notulen van bestuurs vergaderingen en de accountant kreeg al leen de boeken in handen. Elke.,controle ontbrak". De procureur-generaal noemde de verdachte „een grote profiteur 'en een schandelijke verduisteraar". Bij zijn eis wilde hij echter rekening houden- met de leeftijd en de gedeeltelijke invaliditeit van de verdachte. Twee verdedigers,, mr. J. Vis van Kre velen en mr. G. Walvius, drongen aan op bevestiging van het vrijsprekend vOnnis van de rechtbank. Het hof zal op 21 Juni uitspraak doen. Aludra, 7 Rio dc Janeiro verw. Abbedijk. 6 v. New York n. R'dam. Aidabi, 7 v. Victoria te Bahia Alnati. 7 te R'dam. Amstelveen, pass. 6 Flores. Aalsdijk, 6 200 m. Z. Bermudas. Almdijk. 6 130 m. W. Ouessant. Alnati, 6 v. Antw. n. R'dam. Amsteldiep, 6 500 m. NO. Seychellen. Amstelpark, 6 720 m. W. Hebriden. Arendsdijk, 6 75 m. N. Cape St. Roque. Ariadne, 6 v. Gibraltar n. Aiexandrië. Amstelvaart, 6 640 m. W, Ouessant. Aagtekerk, 7 te Antwerpen. Alderamin, 6 180 m. ZW. Las Palmas. Arnedijk, 0 180 m. N.NO. Bermudas. Alltaid. 8 te Pto Alegre verw. Amstelkerk, pass. 7 Las Palmas. Amstelland, 7 v. St, Vincent n. A'dam. Arundo, pass. 7 Lizard. Aagtedijk, 8 te Trinidad verw. Albireo, pass. 7 Fernando Noronha. Axcldijk, 7 v. R'dam n. New York. Ala mak, 7 te Cochin. Arkeldijk, 7 te Coatza Coalcos. Averdijk, 7 te New York. Blitar. 6 v. Suez n. Aden. Bonaire, 7 te Demera'ra verw. Breda, 6 v. Pimcntel n. Cristobal. Bloemfontein, 6 115 m. ZW. Oranjerivier. Baud, 7 te Djakarta verw. Bontckoe, 0 rede Menado. Bacchus, 7 te Georgetown verw. Barendrecht, 7 v. Abadan n. Colombo. Britsum. pass. 7 Finisterre. Blommersdijk, 8 tq Antwerpen.- Boskoop, 7 v. Antwerpen. - Clavella, 7 te Abadan verw.. Ceram, 7 v. Madras. Corilla, 6 3!0 m. O.t.N. Adeli. 1 5 Coryda, 6 260 m. NO. Belem. Cleodora, pass. 7 Str. Lombok. - Caltex Delft, 9 te Sidon verw. Caltex Utrecht, 7 Kp. de Gata. Cliama, 7 v. Yokohama n. Miri. Congostroom, 7 ter hoogte Lissabon. Dalerdijk, 6 1140 m. NO. Sombrero. Delft, 6 540 m. N.NO. Fayal. Diemerdijk, 6 390 m. W.t.N. Flores. Dar.ae, 6 v. Tarragona n. Cartagena. Elmina, 7 te Takoradi. Ena, 6 v. Tripoli n. Le Havre. Esso Rotterdam, 6 v. Aruba n. R'dam- Eemdijk, 7 v. Londen te Antwerpen. Edam, 6 340 m. NW. Azoren. Enggano, pass. 6 Daedalus. Essp.Amsterdam, 6 300 m. N.NÓ. Fayal. Ess?>"Den Haar, 1140 m. ZW. Flores. Etrema, 6 200 rrr. O. Ras..al -Hadd. Friesland (KRL), 6 nog rede Menado. Feiipes, 6 v. Pladju n. Singapore. Gaasterland, 6 660 m. Z.ZW. St. Vincent. Gooiland, 6 300 m.. W.t.Z. Kp. St. Vincent. Gouwe, 6 300 m. ZW. Kp. St. Vincent. Gadiila. 7 v. Shellbaven n. Curasao. Grote Beer, pass. 7 Perim. Iieelsum, 6 te Antwerpen. Hera, 6 v. Buenaventura n. Cristobal. Hector, 7 te Londen. Hestia, li 1175 m. NO. Guadeloupe. Hoogkerk, 6 560 m. O.ZO. St. Helena. Helicon, 6 v. Porto Plata n. New York. Heemskerk, 7 v. Aden. Ilos, 6 v. Auxcayes n. Mifagoane. Indrapoera, 8 v. Beiawan te Penang. Joh. v. Olden bar nevelt, 7 180 m. 20. Port Soedan Japara (KRL), 540 m. O.t.Z. Dondrahead. Jupiter, 8 te R'dam Kota Agoeng, 6 660 m. O.ZO. Kp. Guardafui. Kota Gede, 8 te Soerabaja verw. Kota Inten, pass. 7 Perim. Kedoe, verm. 10 te R'dam. Lindekerk, 6 tc Bushire.' Lombok, 7 te Beiawan verw. Leersum, 7 tc R'dam. Lieve Vrouwekerk, 7 te R'dam. Leerdam, 6 690 rn. W. Scllly's. Laagkerk, 8 te Genua verw. Laurenskerk, 7 v. Novoredondo a. Lagos. Loosdrecht, 8 tc Marseille. Langkoeas, 7 7.30 u. v. Suez. Modjokert'o, pass. 6 Gibraltar. Merwede, 6 320 m. W. Bermudas. Maaskerk, 6 600 m. Z.ZO. St. Thomas eil. Metula, 6 375 m. W.t.N. Flores. Malea, 7 v. Mena ei Ahmadi n. Singapore. Meerkerk, pass. 7 Gibraltar. Meliskerk, 7 dwars Perim. Muiderkerk, 7 tc Bandarshapur. Monia, 6 v. Adelaide n. Port Firie. Nestor, 6 v. Haifa te Tel Aviv. Nigerstroom, 7 v. Freetown n. Las Palmas. Noordam, 11, 6 u. Hoek v. Holland verw. Ootmarsum, 6 360 m. N. Bermudas. Orestes, 6 v. Balboa n. Bahia Caraquez. Oberon, 6 te Curagao. Omala, 7 te Maracaibo verw. Overijsel, pass. 7 Finisterre. Poelau Laut, 6 te Singapore. Prins Willem II. 8 Montreal verw. Prins Frederik Hendrik, 6 te Antwerpen. Prins Willem V, 7 te R'dam. Pygmalion, 7 te New Orleans verw. Prins Alexander, 7 v. Bremen. Prins Joh. W. Friso, 5 te Montreal. Prins Frederik Willem II, n. Grote Meren. Prins Willem III, 3 v. Toronto n. Montreal. Prins Willem v. Oranje, 3 n. Hamilton. Roebiah, 5 te Djakarta. Ridderkerk, 6 320 m. ZO. Anderhalfgraadskan. Saranga, pass. 7 Gibraltar. Sibajak. 6 960 m. N.NW. Fremantle. Stad Vlaardingen, 6 v. R'dam n. Narvik. Salland, 6 720 m. Z.ZW. Las> Palmas. Saroena, 6 v. Balikpapan n. Miri. Siberoet, 6 v. Padang n. Sibolga. Slamat, 6 360 m. W. Gibraltar. Stad Leiden, 6 500 m. NO. Flores. Stad Maastricht, 6 v. Gibraltar. Samarinda, 6 180 m. NO. Pulu Weh. Sarpedon, 6 v. New York n. Aruba. Schic. 6 v. New Orleans n. Curagao. Sliedrecht. 6 dwars Port Soedan. Stad Maassluis, pass. 7 Holtenau. Salland. pass. 7 Kp. St. Vincent. Suneta, pass. 7 Singapore. Strathnaver. 5 v. Fremantle. Saparoea, pass. 7 Runsal Je bel. Schiedijk. 7 te San Francisco. Stad Dordrecht, verm. 11 v. Palermo n. Sfax. Stad Haarlem, 9 17 u. IJmuiden verw. Stad Schiedam, 10 te Vlaardingen verw. Tarakan, 6 op Moesi n. Pladju. Tegelberg, 6 v. Penang n, Mauritius. Tjibesar, 7 te Lorenzo Marques verw. Tjibodas, 6 in Surigao Straat. Taria. 6 200 m. O.t.N. Ras Fartak. Tiberius, pass. 6 San Salvador eil. Triton, 7 te Lagualra verw. Tabian, pass. 7 Singapore. Tabinta, pass. 7 Kp. Guardafui. Tawali. S te Singapore verw. Tomini, 7 rede Beiawan. Tjipanas. 7 v. Buenos Aires n. Santos. Utrecht, 7 v. Trinidad. Venus, 8 te A'dam. Yolendam, 9 8 u. ontscheping te R'dam. Vulcanus, 8 te A'dam. Willem Ruys, pass. 6 Kp. Guardafui Westerdam, 6 800 m. O.t.N. Cape Race. Woensdrecht, 6 150 m. Z.ZW. Scilly's. Weltevreden, 7 v. Singapore n Port Swettenhsm Willemstad. 7 v. A'dam n. Kingston. Winterswijk, 11 Sas v. Gent verw. Zeeland, pass. 6 ten N. Flores. |,yT^.. .1— ADVERTENTIE FRISSE KÈEUREN 140 cm breed vanaf PRIMA'KWALITEIT 40 cm breed vanaf FLEURIGE STREPEN 120 cm breed: MET KLEURIGE LOPERSTOF IN DE ZWARE UITVOERING HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT BINNENLAND In Den Helder is uit het kanaal dat langs de rijkswerf Willemsoord loopt, het lijkje opgehaald van een vier weken oud meisje. Het politic-onderzoek heeft uitge wezen dat het kindje eerst is gewurgd en daarna in het water is geworpen. Het aantal geregistreerde radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 Juni 1.553.630 tegen 1.541.080 op 1 Mei. Op 1 Mei waren er 479,396 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 480.844 op 1 April. Dr. \V. A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, is door de theologische faculteit van de universiteit van Genève benoemd tot ere doctor in de theologie. Met de Volendam zullen Zaterdag te Rotterdam de eerste Nederlandse militaire vliegers, die na de oorlog in Canada hun vliegopleiding hebben gehad, aankomen. De groep bestaat uit een luitenant en zes sergeants, die in Canada hun bevret hebben gehaald en hier verder een opleiding op straaljagers krijgen. Er zal een stichting worden gevormd, welke de instandhouding van een kudde schapen op de Hoog Buux'loge beidé- ten doel heeft. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft een renteloos voorschot van f3000 verleend voor welk bedrag 40 a 50 heidescliapen zullen worden aangekocht. Zolang de kudde nog van kleine omvang is, zal- de herder tevens als bosarbeider bij-het -Staatsbosbeheer in dienst zijn.- Op de prijsvraag-„Drie.vrxuiwenlevens- wegen" van het Internationaal Archief voor de Vrouwenbeweging zijn bijna 1000 ant woorden binnengekomen. De zeven hoofd prijzen zijn toegekend aan de dames: Yvonne Verhey, Nijmegen; H: S. RyperDe Graaf, Meppel: R. Bickes—Wildeman. Nijmegen; C. H. van Lennep—De Vogel, Wassenaar; E. van Riessen—Lipke, Bloeméndaal; G. E. de Rooy—De Graaf, Den Haag.urn -.JE. Ch. van Wllsen-Bonarewjtz, Groede. Het Arnhemse gerechtshof heeft de wachtmeester van de rijkspolitie te Groes- beek G. A. R., die er van verdacht werd be trokken te zijn bij een vajsq dollar-affaire, vrijegsproken. De procureursgeneraal had een jaar' gevangenisstraf geëist. R; had des tijds te Nijmegen een man gearresteerd die valse dollars bij zich had. R. zou deze bil- je ten toen zelf gehouden hebben. Het hoofdbestuur van de Beweging van Europese Federalisten- heeft de -minister van Buitenlandse Zaken medegedeeld dat het in de nieuwe paspoortenregéling een zeer ernstige belemmering ziet..van .zijn streven om de Europese gedachte voor de Neder landse bevolking door persoonlijk contact met het buitenland tot een levende werke lijkheid te maken. Het verzoekt de minister niet klem deze regeling te doen vervallen. Het Amsterdams gerechtshof veroor deelde de 22-jarige chauffeur E. H. uit Nij- kerk tot één maand gevangenisstraf met ontzegginig van zijn rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar. Op 20 Maart 1950 botste een personenauto te Naar'd'eh tegen de door H. bestuurde vrachtwagen. Eén van de zeven inzittenden van de personenauto vond daar bij de dood. Doordat alleen de rechterkop- lamp van de vrachtwagen brandde had de bestuurder van de personenauto de indruk gekregen, dat zijn tegenligger een motor rijder was. Op de rijksweg van Den Haag naar Rotterdam moest de 68-jarige koopman E. D. uit Rotterdam bij een post van de rijks politie stoppen. Zijn wagen kwam door krachtig remmen dwars over de weg te staan en werd aangereden door een militaire vrachtauto. De koopman werd zwaar gewond en is tijdens het vervoer naar "een zieken huis overleden. Zijn auto werd totaal vernield. Het motorwegverkeer neemt nog steeds toe, en wel over 1950 vergeleken met het jaar 1938 met niet minder dan 86 Het indexcijfer voor personenauto's blijkt in dat xijdsverloop met bijna 90 te zijn vermeer derd. Het verkeer met motorrijiwelen is voor 't eerst na 1945 groter dan in 1938. De grote toeneming van het verkeer met motorrijwie len kan ten dele worden toegeschreven aan het grote aantal rijwielen met hulpmotor, dat thans op 135.000 wordt geraamd. In 1950 zijn gemeentelijke brandweer korpsen bij 9883 branden opgetreden. De brandenfrequentie was het grootst in de maanden Januari. Maart, April en Decem ber. Dat de branden aanzienlijke schade be rokkenen blijkt wel hieruit, dat de directe schade, die 4283 branden waar-van de schade kon worden getaxeerd veroorzaakten, ruim 26 millioen gulden .beliep. HAARLEM EN OMGEVING Voor het diploma A van het Landelijk Bureau voor examens Kleutex-onderwijs te 's Gravenhagc gehouden, slaagden de dames: W. v. d. Ploeog, M. Rullmann, M. Moerdijk, W. Spaans. Voor het diploma B: de dames: N. Clarenburg Benus, E. Clarenburg. G. Gra- vensteijn, A. Kemp, E. Verwayen, N. Wijts- ma Overstegen. Dit zijn allen leerlingen van de stichting tot het opleiden van leerkrach ten voor het Openbaar Vooi'bereidend Onder wijs te Haarlem. Voor het einddiploma van het Amster dams Conservatorium (hoofdvak orgel) slaagde de heer Gerard Faber te Haarlem. Twee Haarlemmers hopen 12 Juni het feit te kunnen herdenken, dat zij veertig jaar in dienst zijn bij de Nederlandse Spoor wegen. De jubilarissen zijn de heren G. H. Aberson en W. Broekhoff.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9