OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Moskou wil algemene conferentie ter regeling van Japans vredesverdrag Belangrijk bevoorradingsgebied in Korea door troepen der UNO veroverd Weerbericht „Alle landen die tegen Japan streden moeten deelnemen" Twee Britse diplomaten blijven spoorloos Elf doden bij overval op onderneming in Java Sabotage niet on mogelijk geacht Engelse onderhandelaars op weg naar Teheran Ierse minister MacBride neemt ontslag Anthony Eden in de Vleeshal Het Prov. Ziekenhuis bij Santpoort Amerikanen zijn voorzichtig met bombardementen De vijand verloor het uitgangspunt van zijn lente-offensief Bouw van een Nederlands Hervormde kerk in Haarlem-N. Toezicht op het credietwezen Koning Leopold wil half Juli aftreden Montgomery in Nederland Emigranten vliegen naar Australië Ergerlijke dierenmishandeling Het woord is aan Vierjarig meisje door tram overreden Academie voor Internationaal Recht kan haar werk voortzetten N.Z.H. Woensdag 70 jaar In Korea gesneuveld HET WEER AFGEBEELD gje JAARGANG No 281 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ja Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 11 JUNI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 139 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU, (Reuter). De waarnemen de minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie, Valery Zorin, heeft de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, op het ministerie ontboden en hem een nota overhandigd. Afschriften van de nota zijn gezonden aan Engeland, Frank rijk en China. In de nota werd voorgesteld in Juli of Augustus een conferentie te houden van alle staten die tegen Japan hebben gevoch ten. Het doel zou zijn het opstellen van een vredesverdrag m^t Japan op basis van de ontwerpverdragen, die door Amerika en Rusland zijn voorgesteld. „Er is nog niet onderhandeld" De Russische nota zegt onder meer, dat het Amerikaanse voorstel een „Japans- Amerikaans oorlogsverbond" beoogt met de bedoeling van Japan een „gewillig in strument voor de Amerikaanse aggressieve plannen in het Verre Oosten" te maken. „Door het communistische China en de Sovjet-Unie van het verdrag uit te sluiten zou Amerika zich schuldig maken aan een grove schending van internationale ver plichtingen. In de verklaring der UNO van Januari 1942 verplichtten de landen zich geen afzonderlijk vredesverdrag te sluiten. Voor de gevolgen van een afzonderlijk verdrag zouden de Verenigde Staten de volledige verantwoordelijkheid dragen", zegt de nota. De Sovjet-nota ontkent, dat Amerika en de Sovjet-Unie begonnen zijn over een onhverp-verdrag te onderhandelen. „Wel iswaar hebben Jacob Malik, Russisch ver tegenwoordiger bij de UNO, en John Foster Dulles op verzoek van de laatste een con ferentie gehad, doch het is onjuist zulks als onderhandelingen te bezien". De Sovjet-Unie blijft bij haar standpunt, uiteengezet in een nota van zeven Mei, dat een raad van ministers van Buitenlandse Zaken van vijf mogendheden bevoegd is een vredesregeling uit te werken. De Amerikaanse tegenwerpingen tegen een algemene vredesconferentie, waaraan alle landen zouden deelnemen die gewapen derhand oorlog tegen Japan hadden ge voerd, zijn ongegrond, aldus de nota. De nota zegt verder: „Formosa dient aan China teruggegeven te worden. Het vredes- Twijfelachtig bericht over hun aankomst in Praag PARIJS, 10 Juni (Reuter). Vijftien duizend politiemannen in West-Europa, van Sicilië tot Stockholm, -houden zich bezig met de opsporing van de twee Engelse di plomaten MacLean en Burgess, die sinds 25 Mqi vermist worden. Hoewel te Rome geen enkel radiotele gram is gevonden van Burgess aan zijn moeder (met het nazoeken van cle gewone telegrammen is men nog bezig), heeft de .perschef van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken, William Ridsdale, be vestigd. dat Burgess Donderdag uit Rome een telegram naar zijn moeder heeft ge zonden. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, zal Maandag in het La gerhuis een verklaring afleggen. Op desbe treffende vragen van journalisten heeft Ridsdale de verklaringen van het ministe rie herhaald, dat geen geheime documenten van welke aard ook worden vermist. Mac Lean had toegang tot officiële stukken van verschillende aard op het ministerie, doch niet tot stukken, die bijvoorbeeld,met een nieuwe atoombom konden te maken heb ben, aldiis Ridsdale. De Franse politie bewaart een stilzwij gen, doch men gelooft in Frankrijk alge meen dat de beide mannen het land hebben verlaten. Volgens de politie te Genève zijn er geen aanwijzingen, dat de twee vermiste Britse diplomaten door Zwitserland zijn gereisd. Een signalement van de beide mannen is naar alle politiestations gezonden. De Engelse bladen Sunday Dispatch en The People hebben bericht dat het hoofd van de Franse geheime dienst heeft ver klaard, dat beide functionarissen van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken Parijs in de loop van de vorige week heb ben verlaten en naar Warschau zouden zijn gevlogen. Een functionaris van het Engelse ministe rie van Buitenlandse Zaken noemde cle juistheid van het bericht van radio-Ham burg, dat het tweetal volgens radio-Boe- karest te Praag is aangekomen, zeer twij felachtig. DJAKARTA (Aneta). Bij een groot scheepse aanval door een zwaarbewapende bende, die Zaterdagochtend op de thee- en rubberonderneming Tjiomas in het gebied van Soekaboemi (West-Java) werd ge pleegd, zijn elf doden te betreuren, van wie één Nederlander, vier leden van de politie en zes personen van de plaatselijke bevol king. Volgens ooggetuigen werd in de vroege ochtend rond het emplacement van de onderneming zwaar geschoten. Dit vuren werd onmiddellijk beantwoord door de naburige politiepost van 30 man, aldus de correspondent van Aneta. De kleine politie- bezetting was niet opgewassen tegen de overmacht, doch verdedigde zich tot de laatste patroon. Om 8 uur 's ochtends kwam 25 man van de politiepost te Toegoe, die een aanval inzetten op de bende, die inmiddels barricades had opgeworpen op het veroverde emplacement van de onder neming. Een deel van het personeel was inmiddels van het emplacement gevlucht. Pas toen als tweede versterking man schappen van de politiepost te Djampang Koelon aankwamen, trok de bende zich terug. verdrag dient gesloten te worden op basis van de overeenkomsten van Cairo, Pots dam en Jalta. Het is laster van Amerika te beweren, dat dë Sovjet-Unie slechts zes dagen tegen Japan streed. De Sovjet-Unie had in het Verre Oosten veertig divisies gehad, die het machtige Kwantoengleger gebonden hielden. Japan capituleerde on middellijk na een vernietigende nederlaag tegen de Russen. Een maand lang na dien werden bloedige gevechten geleverd tegen de resten van de strijdkracht, waarvan 600.000 man zich overgaven". Reuter tekent hierbij aan, dat de Russi sche nota van zeven Mei een vredesconfe rentie in Juni of Juli voorstelt, waaraan de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Rusland, (communistisch) China en Engeland zouden deelnemen. Daarna zou een conferentie gehouden worden waaraan alle landen zouden deelnemen, die gewapenderhand tegen Japan hebben gestreden. De Sovjet-Unie stelt eveneens een beperking der Japanse strijdkrachten voor, een terugtrekken der vreemde troe pen binnen een jaar en het opnemen van het land in de UNO. Acht straaljagers stortten neer De Amerikaanse federale recherche heeft een nauwkeurig en gedetailleerd onder zoek ingesteld naar de oorzaak van het neerstorten van acht Amerikaanse straal jagers in Virginia. Oorspronkelijk werd gemeld dat een onweersbui de oorzaak van deze ongelukken was, doch thans is dit door de leiding der Amerikaanse lucht macht tegengesproken. De piloten die er het leven afbrachten drie werden ge dood, de vijf andere konden zich met val schermen redden verklaarden dat hun motoren in de lucht ontploft waren. Er wordt rekening gehouden met sabotage. De wrakken zijn onder politietoezicht geplaatst en het terrein waar de vliegtuigen zijn neergekomen mag door niemand worden betreden. Er gebeurden Zaterdag in de Verenigde Staten nog twee vliegongelukken. Drie be manningsleden kwamen om het leven als gevolg van het neerstorten van een bom bardementsvliegtuig in de buurt van de luchtmachtbasis Rees, dertien km. ten Westen van Lubbock in Texas. Drie andere personen verloren het leven bij het veron gelukken van een bommenwerper in Nieuw Mexico en van een straaljager in Arizona. De Amerikaanse luchtmacht heeft al het verdere nieuws omtrent het verongelukken van de acht „Thunderjets" verboden. Dit is het wrak van een van de acht F-84 straaljagers, die nabij Richmond (Virginia) in de Verenigde Staten zijn verongelukt. Drie bestuurders kwamen om het leven. De acht verongelukte vliegtuigen maakten deel uit van een eskader van 71 straaljagers, dat van Dayton naar de luchtbasis Selfridge in Michigan vloog. Amerikaanse bemiddeling lastig Twee der vier directeuren van de Brits- Iraanse oliemaatschappij, die de toekomst der maatschappij met de Perzische autori teiten zullen bespreken, zijn Zondag per vliegtuig uit Londen naar Teheran ver trokken, namelijk Jackson en Elkington. De twee andere, die van deze missie deel uit maken, zullen langs dezelfde weg vandaag vertrekken, namelijk Sir Thomas Gardiner en Gass. De Perzische regering heeft in een radio uitzending te Teheran de Brits-Iraanse oliemaatschappij gewaarschuwd, dat „de gehele wereld misschien er onder zou moe ten lijden, indien de maatschappij de rechtvaardige eisen van de Perzische be volking niet erkent". Indien de delegatie dezelfde goede wil aan de dag legt als Perzië heeft gedaan door haar te willen ontvangen, kan de gehele kwestie bevredi gend worden opgelost, aldus deze uitzen ding. Volgens de „Baltimore Sun" zou de Amerikaanse ambassadeur te Teheran, Henry Grady, van zijn Britse collega Sir Francis Shepherd te verstaan hebben ge kregen, dat zijn pogingen om de partijen in het oliegeschil tot elkaar te brengen de Britten in een moeilijke positie hebben gebracht. Speciaal zou Grady kwalijk ge nomen worden dat hij gesuggereerd had de onderhandelingen te vergemakkelijken door de Perzische regering voorschotten te verlenen om haar door de financiële moei lijkheden heen te helpen De Perzische re gering heeft namelijk sedert Maart geen royalties van de oliemaatschappij meer ontvangen. De minister van Buitenlandse Zaken van Eire, Sean MacBride, heeft verzocht ont heven te worden van verdere werkzaam heden in de regering. Een verzoek van de president Costello, om van dit besluit terug te komen, heeft hij van de hand gewezen. MacBride zegt in zijn ontslagbrief, dat de uitslag van de jongste parlementsverkie zingen een afwijzing betekent van de poli tiek, welke hij in de afgelopen drie jaren heeft voorgestaan. De Engelse oud-minister van Buiten landse Zaken Anthony Eden heeft Zater dagmiddag met zijn beide zoons een be zoek gebracht aan de Rembrandt-tentoon- stelling in de Haarlemse Vleeshal, dat on geveer een half uur duurde. Vervolgens maakten zij een rondwandeling door het Frans Halsmuseum. Uitvoering van werken Bij suppletoire begroting wordt door Ged. Staten van Noordholland een crediet gevraagd van f 294.000 voor de aanschaf fing van twee nieuwe stoomketels met automatische stookinrichting in het Pro vinciaal Ziekenhuis bij Santpoort. Achesons getuigenis geëindigd WASHINGTON (Reuter). Zaterdag heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, zijn getuige nis voor de verenigde senaatscommissies van onderzoek voortgezet. Hij ontkende, dat de regering van de Verenigde Staten in Januari de Ameri kaanse troepen uit Korea had willen terug trekken. Hij deed dit in antwoord op een vraag van senator John Sparkman, die een Verklaring van MacArthurs adjudant, generaal-majoor Courtney Whitney, van 11 Mei aanhaalde, waarin deze had gezegd dat generaal MacArthur geloofde, dat func tionarissen te Washington de Amerikaanse strijdkrachten wilden evacueren. Mac Arthur was deze mening toegedaan geweest tot hij op 13 Januari een brief van presi dent Truman over de Amerikaanse politiek had ontvangen, aldus de verklaring van Courtney Whitney. Voorts verklaarde Acheson, dat de be schuldigingen van senator Robert Taft en senator Styles Bridges, dat het state department de militaire politiek zou be heersen en dat het Korea en Formosa aan de communisten zou willen overleveren, iedere grond misten. Voorzichtigheid De republikeinse senator Harry Cain stelde Acheson de vraag: „Zou de minister willen uiteenzetten waarom hij de vijand toestaat in het centrum van zijn gebied er een bevoorradingscentrum op na te houden, dat volstrekt niet door geallieerde vlieg tuigen mag worden gebombardeerd?" (Cain bedoelde Rasjin of Nedjin, het nabij de Russische grens gelegen eindpunt van de Noord-Koreaanse spoorweg). Minister Acheson: „In Augustus is Rasjin door vliegtuigen der verbondenen gebom bardeerd. Dit is nadien niet meer geschied, daar deze plaats slechts 27 kilometer van de Russische grens is gelegen en het ge vaar zeer groot was dat herhaalde bombar dementen het betrekken van Russische strijdkrachten in de gevechten zouden ver oorzaken. Bovendien is Rasjin geen be- lanrijk bevoorradingscentrum der commu nisten. Het kwam ons daarom voor dat de voordelen van bombardementen op Rasjin niet zo groot waren, doch dat daarentegen het hiermede gepaard gaande risico zeer groot was. De leiding van het ministerie van Buitenlandse Zaken en de chefs der Amerikaanse generale staven hebben deze aangelegenheid gezamenlijk gesproken, waarbij eenstemmig het besluit is genomen het bombardement niet te herhalen", aldus Acheson. De getuigenis van Acheson voor de senaatscommissies van onderzoek is thans geëindigd. Vandaag zal luitenant-generaal Wedemeyer voor de commissies ver schijnen. TOKIO (Reuter). De troepen van luitenant-generaal Frank Milburns hebben Zondag het belangrijke Noordelijke be voorradingsgebied om Tsjorwon en Koem- hwa in Midden-Korea veroverd, aldus heeft de bevelhebber van het achtste leger, lui tenant-generaal James van Fleet bekend gemaakt. Tevoren was Tsjorwon door de artillerie zwaar bestookt, terwijl tank patrouilles bij zware regenval Koemhwe naderden, gebruik makend van het terug trekken van de tegenstander. De verbon den legers waren de laatste 48 uur op dit front acht a elf kilometer gevorderd. Dit gebied van de driehoek TsjorwonKoem- hwaPjonggang werd door Griekse, Turk se, Philippijnse en Siamese manschappen om achttien uur plaatselijke tijd veroverd. Doch ten Noorden van Jongtsjon, dat meer naar het Westen is gelegen, en ook in de buurt van Janggoe en Indje, ten Oosten van de voornaamste Noordelijke verdedi gingsstellingen, ondervonden de manschap pen van het achtste leger zware en vast beraden tegenstand. Hier werd slechts een kilometer voortgang geboekt. Elders aan het Oostelijke front vielen troepen in sterkte van peloton tot bataljon de oprukkende verbonden troepen aan. In het Westen bleven patrouilles der verbondenen het gebied van Moensan Korangpro bewaken tegen een mogelijke tegenaanval. Er werd bijna geen contact met de tegenstander gemeld. Zondag hebben zeventig straalvliegtui gen de vijandelijke bevoorradingsbasis Songtsjon, 65 kilometer ten Noord-Oosten van de hoofdstad Pjongjang gelegen, met bommen, raketten, napalmbommen en mi trailleurs zwaar bestookt. De Amerikaanse minister van Defensie, Marshall, heeft na zijn bezoek aan Korea te Tokio een persconferentie gehouden. „Het doel van het achtste leger", aldus Marshall, „was alle nieuwe pogingen der Rijksgoedkeuring is thans verleend Het kerkbestuur der Nederlands Her vormde Gemeente te Haarlem heeft thans van het rijk vergunning gekregen voor de bouw van de eerste Nederlands Hervorm de kerk in de stadswijk Haarlem-Noord ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. Dezer dagen zal een aantal aannemers worden uitgenodigd in te schrijven bij de onder handse aanbesteding van de bouw, die over drie a vier weken zal gehouden worden. Ten behoeve van de financiering van de bouw zal de kerkelijke gemeente een obli gatielening groot 175.000 a 3V2 percent rente en een looptijd van 45 jaar uitschrij ven. De uitloting zal jaarlijks geschieden. Het bouwfonds van de kerkelijke gemeente beschikt thans over een bedrag van bijna 100.000. Het bouwplan omvat een kerkge bouw voor ongeveer 700 personen en enige bijgebouwen. communisten om Zuid-Korea binnen te dringen te verijdelen." Hij zeide dat de Verenigde Staten pro blemen hadden aangaande het aanvullen der verliezen door geoefend personeel, het vervangen der troepen en het verkrijgen van een ervaren en geoefende nationale garde. Marshall zeide verder van mening te zijn, dat het stelsel der Chinese geoefen de legers zwaar beschadigd is na de recen te gevechten. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft in een adres aan de Tweede Kamer zijn bezwaren kenbaar gemaakt tegen het wetsontwerp inzake toezicht op het cre dietwezen. Het hoofdbestuur merkt in dit adres op, dat van de blijkens de Memorie van Toe lichting beoogde coördinatie in de artike len van het wetsontwerp weinig tot uiting komt. Het stelt voorts de vraag, of de voor gestelde wet moet beschouwd worden als een nadere interpretatie van de Bankwet. Is dat het geval dan zouden de bevoegd heden van de Nederlandse Bank aanzien lijk worden uitgebreid en een toestand van bedenkelijke onzekerheid worden gescha pen, aldus het hoofdbestuur, dat voorts een gevaar ziet in een vérgaande bevoegdheid van de overheid tol ingrijpen in het crediet wezen. Hoewel dit niet de bedoeling kan zijn van het wetsontwerp, opent het vol gens het hoofdbestuur van Nijverheid en Handel wel degelijk de weg daartoe. Zijn bezwaren richten zich ook tegen de moge lijkheid van beroep tegen bepaalde voor schriften. In sommige gevallen is de minis ter van Financiën de hoogste beroeps instantie, hoewel het beroep zich juist tegen zijn aanwijzingen kan richten. Het hoofdbestuur verzoekt de Tweede Kamer het wetsontwerp niet in zijn huidige vorm te aanvaarden. Het verklaart niet te twijfelen aan de goede trouw en de bedoe lingen van de ontwerpers, maar vestigt er de aandacht op dat de bewoordingen van de wet een hantering lijnrecht in strijd met deze bedoeling mogelijk maken. BRUSSEL, (Reuter) Koning Leopold van België heeft in een schrijven aan de Belgische minister-president, Pholien, zijn voornemen te kennen gegeven, half Juli af te treden ten gunste van Prins Boude- wijn, aldus wordt in Belgische regerings kringen vernomen. Veldmaarschalk Lord Montgomery of Alamein is hedenmorgen op het vliegveld Valkenburg aangekomen. Hij zal bespre kingen voeren met de chèfs van staven en vermoedelijk morgen vertrekken. Er zijn daar nog 130.000 plaatsen vacant Zondagmorgen zijn 67 Nederlanders, 42 volwassenen en 25 kinderen, met de Con stellation „Pontianae" van Schiphol naar Australië vertrokken. Voor het vertrek sprak de Australische ambassadeur in Nederland, de heer A. Stir ling, de emigranten toe. Hij zei dat dit de 63ste K.L.M.-vlucht is voor het vervoer van emigranten naar Australië. Als de „Pon tianae" in Sydney aankomt, zullen bijna 4000 Nederlanders door de lucht naar Australië zijn vervoerd. De eerste vlucht begon op 19 April 1950 en als de emigratie in hetzelfde tempo doorgaat schat men, dat dit jaar 7000 Nederlanders naar Australië zullen worden gevlogen. Binnenkort zullen op grond van het nieuwe emigratieschema een groot aantal geschoolde en ongeschoolde krachten naar Australiëvertrekken. Zij zullen geselec teerd worden door Nederlandse instanties. De definitieve beslissing is aan het Austra lische gouvernement. Hiertoe is de staf van het Australische immigratiekantoor aan zienlijk uitgebreid. De opvatting dat Australië in hoofd zaak landbouwers nodig heeft is on juist. Inderdaad zijn er op het platte land nog steeds vele mensen nodig, maar in de bouwvakken en staal industrie komt men eveneens duizen den handen tekort. Volgens de officiële cijfers zijn er nog 130.000 functies open in Australië. Men mag veilig aannemen, dat het of ficieuze cijfer nog 50.000 hoger ligt. Tenslotte zei de heer Stirling, dat geen Nederlander zal worden afgewezen omdat hij de Engelse taal niet spreekt. Dat wil niet zeggen, dat men enige kennis van het Engels niet zeer op prijs stelt. Vijf hondjes in een vuilnis emmer Bij het uiteenharken van vuil op de vuilverbranding in Zandvoort, hoorden werklieden een klagelijk gehuil. Zij ont dekten, dat het onder een berg vuil van daan kwam. Ingepakt in wat vodden von den zij vijf jonge hondjes, waarvan er één reeds dood was. De mannen waarschuwden de politie, en na overleg met de werklieden, die het vuil hadden opgehaald, kwam de politie tot de conclusie, dat men in de omgeving van de Parallelweg moest zoeken naar de even tuele dader van de^e dierenmishandeling. Ijverig speuren had tot resultaat, dat deze inderdaad op de Parallelweg 'gevonden werd. De man verklaarde, dat de moeder hond 7 jongen had geworpen, na twee dagen had hij er 5 weggehaald. Hij beweerde, deze eerst te hebben verdronken en daarna in de vuilnisemmer te hebben gedeponeerd. De 5 jonge diertjes hebben ruim een dag en nacht daarin gelegen, zijn toen overge- stort in de vuilnisauto, bedolven onder ander vuil en daarna weer uit de auto op het terrein van de vuilverbranding ge worpen, waar zij zeker verbrand zouden zijn, indien hun gejammer niet zou zijn gehoord. Of de dader inderdaad de diertjes eerst heeft willen verdrinken, wordt nog nader uitgezocht. Er is Dinsdags en Don derdags in Zandvoort gelegenheid om kos teloos door een dierenarts zieke of niet ge wenste huisdieren te laten doden. De po litie heeft tegen de dader proces verbaal opgemaakt wegens dierenmishandeling en de vie- nog levende jongen, die er treurig aan toe waren, op snelle wijze uit hun lij den verlost. Comtesse Diane: De laster is de kracht der laf- hartigen. Ongeluk op Leidsevaart te Haarlem Zondagmiddag omstreeks twee uur is op de Leidsevaart bij het bruggetje ter hoogte van de Eindenhoutstraat een ongeluk ge beurd, dat aan het vierjarig meisje A. M. J. uit de Tesselschadestraat te Haarlem het leven heeft gekost. Het kind kwam van het bruggetje en wilde op de Leidse vaart de rijweg oversteken, maar schrok terug voor een naderende auto, juist op het ogenblik dat een tramtrein van de N.Z.H.V.M. uit de richting Zandvoort pas seerde. De kleine werd door de voorste wagen aangereden en zo ernstig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Dank zij bemoeiingen van mr. E. N. van Kleffens (Van onze parlementaire redacteur) Sinds 1923 heeft met uitzondering van de oorlogsjaren elke zomer gedurende een aantal weken de Academie voor Inter nationaal Recht in het Vredespaleis aan enige honderden toehoorders en toehoor sters uit zeer vele landen en werelddelen, gelegenheid verschaft bij vooraanstaande kenners op het gebied van het internatio nale recht en aanverwante vakken „colle ge" te lopen. De voordrachten van de hoog geleerde docenten, deskundigen met inter nationale naam, plegen jaarlijks in druk te verschijnen en deze boekdelen bevatten heel wat waardevol wetenschappelijk ma teriaal. Dit alles was mogelijk dank zij de Ame rikaanse Carnegiestichting. Helaas is daar, al enige jaren geleden, het besluit genomen op te houden met de bekostiging van de Academie, die, zoals een bekend volken- rechtsgeleerde het destijds eens heeft uit gedrukt, er veel toe heeft bijgedragen Den Haag tot het Mekka van de internationale juristen te maken. Van 1948 af is er van verschillende zijden geprobeerd om stop zetting van dit uitstekende werk van Den Haag te voorkomen. Mr. E. N. van Klef fens, onze gezant in Portugal, lid van het curatorium der Academie, heeft zich heel wat moeite gegeven om, toen de leiding der Carnegiestichting niet tot andere gedachten over te halen bleek, andere geldbronnen aan te boren. Zo heeft hij een paar maan den geleden hierover wederom, tijdens een kort bezoek aan Amerika, onder handelingen gevoerd. Vrijdag en Zaterdag vertoefde hij voor aangelegenheden de Academie betreffende, in Den Haag. Thans is het gelukt om de Amerikaanse Ford stichting bereid te vinden tot geldelijke hulp, die het mogelijk maakt, dat in elk geval deze zomer de Academie voor Inter nationaal Recht opnieuw haar werkzaam heden zal kunnen vervullen. Op Woensdag 13 Juni bestaat de N.Z.H. zeventig jaar. Aan dit jubileum zal door de maatschappij echter geen aandacht wor den besteed. De N.Z.H. beperkte zich van 1881 tot 1909 tot de exploitatie van de lijn Haarlem Leiden, onder de naam Noord Zuid- Hollandse Stoomtramweg Maatschappij. In 1909 gingen de aandelen van de maat schappij, in verband met de bij de Hollandse IJzeren Spoorweg Maatschappij, de H.IJ.S.M., bestaande plannen tot electri- ficering van de stoomtramlijnen van Leiden naar Katwijk en Noordwijk, over in han den van deze onderneming. De maatschap pij werd gereconstrueerd en de naam ver anderd in Noord-Zuid-Hollandse Tramweg Maatschappij. Onder meer werd toen de door de H.IJ.S.M. verkregen concessie voor enkele stadslijnen in Haarlem over genomen. Op 1 September 1911 werd de electrische tramlijn in Leiden geopend. Dit was de eerste electrische tram in Nederland en de eerste in Europa, die met een spanning van 1100 volt gelijkstroom reed. In 1914 kreeg de N.Z.H. door aankoop van de meerderheid van de aandelen van de Maatschappij tot Exploitatie van Tram wegen, de controle over deze maatschappij. Tijdens de eerste wereldoorlog waren tus sen de Electrische Spoorwegmaatschappij, die de electrische tramlijn Amsterdam HaarlemZandvoort, de ceintuurbaan te Haarlem en de lijnen van het station naar Bloemendaal en Overveen exploiteerde en de H.IJ.S.M. onderhandelingen gevoerd, die tot de overneming van de aandelen door de H.IJ.S.M. hadden geleid. Sinds 1919 ontstond hierdoor reeds een innig contact tussen de E.S.M. en de N.Z.H., welk con tact op 1 Januari 1924 resulteerde in een volledige overneming van de exploitatie van de lijnen door de N.Z.H. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 1 Juni in Korea aan opgelo pen kwetsuren is overleden de soldaat eer ste klasse Th. J. Leenders, afkomstig uit 's-Hertogenbosch. De soldaat Leenders werd op 25 Februari 1925 geboren. Hij was ongehuwd. Hij diende bij het regiment stoottroepen. Een gordel van hoge druk strekt zich uit van Groenland over IJsland, West en Midden-Europa naar het Zeegebied ten Zuid-Westen van Spanje. Op de Oceaan ten Noorden van de Azoren ligt een diepe depressie die de druk op de Britse Eilanden langzaam doet dalen. Onder invloed hiervan zal de wind bij ons draaien naar Zuid, waardoor de temperatuur verder kan stijgen. Daarbij wordt tevens iets vochtiger lucht uit Frankrijk aangevoerd. O ONBEWOLKT 0LICHT 8EW 3HALF"BEW 3 ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST *- SNEEUW REGEN t MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN R ONWEER T^temperatuur ioos isobaar belangrijk neerslag- gebied CENTRA H hoge druk L lage druk SCHEIDINGSLIJN -FPON7TASSEN LUCHT VAN VELSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DlT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE D'WAPSSTPE E P 'S EF.N WIND SNELHEID VAN ViJF.METE b RE'R SECONDE IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.M.N.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, maar ook perioden met zonneschijn. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Iets warmer. 12 Juni Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur. Maan op 12.08 uur. onder 0.51 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden: Maandag 11 Juni Hoog water: 7.49 en 20.13 uur. Laag water: 3.22 en 15.42 uur. Dinsdag 12 Juni Hoog water: 8.43 en 21.11 uur. Laag water: 4.05 en 16.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1