OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Jacht „Wapenstilstand in Korea zou voor ons psychologische nederlaag zijn" De Gauüe rekent op een-derde van het aantal Kamerzetels Men zoekt zelfs in Andorra naar verdwenen Britse diplomaten Weerbericht De generaal is het eens met MacArthurs afgewezen voorstellen Perzische vlag wappert boven „Anglo-lranian Russische ambassadeur in Teheran bij Perzisch minister Diplom atendoch ter Italiaanse provinciale verkiezingen Franse verkiezingen Het woord is aan... Onderzoek naar de betrouwbaarheid van de Britse veiligheidsdiensten Prins Boudewijn 17 Juli Koning der Belgen Amerikaanse militaire hulp voor Joegoslavië Civiel proces Thiessen—Westerling Tegenstand der Noordelijken neemt overal af Acht doden bij vliegtuig ongeluk in Argentinië HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 232 hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 12 JUNI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 140 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman Er ZOUDEN NU twintigduizend politie mannen op jacht zijn naar de verdwe nen Engelse diplomaten Maclean en Bur gess. Gisteren waren het er nog maar vijftienduizend. Dit geeft een indruk van oprukkende legioenen. Maar u moet die getallen maar niet te ernstig opvatten. De Amerikanen houden daarvan en Europa wordt in dit soort dingen steeds meer ge- amerikaniseerd. Aan zulke totalen is men natuurlijk gekomen door de sterkten van Scotland Yard's recherche en die van de Franse Süreté samen te tellen, vermoede lijk met de Franse landelijke recherche erbij. Als u het woord „detectives" beter aanstaat dan „rechercheurs", dat de Fran sen en ook wij bezigen, is dat begrijpelijk, want het heeft romantische gevoelswaarde. Overigens betekent het precies hetzelfde. En aan de jacht op die twee Engelsen nemen geen vijftien- of twintigduizend politiemannen deel, want de meesten van hen hebben wel wat anders te doen en men lost zulke raadselen ook niet op door een soort speurneuzen-gedrang te ontketenen. Er zijn overigens niet zoveel begaafde speurneuzen. Als drie of vier mensen spe ciaal met dit onderzoek belast zijn kunnen zij natuurlijk overal de hulp van de politie organisatie inroepen, en her en der kunnen dus krachten plotseling in actie worden gesteld. Dat overal portretten en signale menten van de vermisten zijn verspreid brengt verder mee, dat de politie naar hen uitkijkt. De lichtelijk-grappige omstandig heid doet zich daarbij voor, dat geen arres- iatie-bevel tegen hen is uitgevaardigd, zo dat het Franse dagblad Le Monde al heeft opgemerkt dat als de politie hen ontdekt, zij niet anders zal kunnen doen dan hen schaduwen. Mocht dit gebeuren, dan zou de jacht een echte ouderwetse film kunnen worden, met rennende auto's die onbe waakte overwegen rakelings voor aandon- derende express-treinen oversteken en met revolverschoten die op banden gelost wor den. Natuurlijk alleen op banden. Zijn zij raak, dan springt het gejaagde wild uit zijn wagen in dit geval geen „limousine", want daar rijden alleen vorstelijke perso nen en ministers in en rent het bos in, achtervolgd door de speurders, die het evenwel nooit kunnen gx-ijpen, want er is geen arrestatie-bevel. Dat klopt niet met de ouderwetse film. Als Maclean en Bur gess dat in de gaten hebben, kunnen zij gaan kuieren of uitrusten onder een boom, en de detectives mogen mee-kuieren of mee-rusten onder een boom. Als iedereen weer op adem is gekomen gaat men verder, elkaar beloerend, tot ergens bij een brede sloot de diplomaten erover springen en de detectives erin, en dan krijgen de eersten weer een nuttige voorsprong en verstoppen zich opnieuw. Daarna komen politiehonden in actie, enz. Er zitten ongetwijfeld al sce narioschrijvers aan te werken, want de ouderwetse film is tenslotte niet zo ouder wets cis dikwijls wordt beweerd. Een Franse advocaat genaamd Lannes (bekende naam, zult u wellicht denken en zo heette inderdaad een van de maarschal ken van Napoleon) zegt dat hij ergens in een stadje in de Pyreneeën de twee reizi gers heeft ontmoet, dat zij vroegen of de pas naar de berg-republiek Andorra open was en dat zij daai'op per auto vertrokken. Dit bericht is vei-velend voor Andorra, dat evenals Liechtenstein en San Mai'ino erin pleegt te slagen, nie. de aandacht te trek ken. Wie, hetzij als volk of als persoon, voldoende bestaansmiddelen heeft handelt inderdaad vei-standig door zo weinig mo gelijk de aandacht te trekken. Jammer ge noeg begrijpen zoveel volken en zoveel personen dat niet; ook niet als hun beroep hun alle gelegenheid geeft om door de me nigte onopgemei'kt te bestaan. De Andor- rezen hebben het evenwel altijd heel goed begrepen. Zij zitten in hun hoog gelegen dalen in woest berglandschap met vaak onbegaanbare passen, leiden hun eigen leven en zijn zelfs geenszins gesteld op be zoek. Zij zijn koppig en onafhankelijk van aard (verzekert de Encyclopaedia Britan- nica, die wellicht ook door Maclean en Burgess geraadpleegd is) en wantrouwen indringers. Mochten er mensen zijn, die veronderstellen dat de Andorrese regering zich in de koude oorlog tussen Oost en West wil mengen en die het maar raar vinden dat Andorra zich niet heeft aange sloten bij het Atlantisch Pact, dan moet ik hen dan ook vierkant tegenspreken. An dorra heeft slechts de bijzondere eigen schap, dat het met rust gelaten wil worden en zichzelf niet met de buren inlaten. Het herinnert aan een woord van wijlen Ko Doncker: „Als gij andere mensen gelukkig wilt maken, bemoei u dan met uw eigen zaken". Intussen is nog niet gebleken dat Maclean en Burgess werkelijk in Andorra zijn. Misschien heeft Lannes zich vergist en waren het twee andere Engelsen, die hij ontmoette. Er zijn er zoveel en sommi ge lijken op elkaar. Het is ook denkbaar dat zij het wel waren, maar naar Andorra hebben gevraagd terwijl zij ergens anders heen wilden Welbeschouwd is het niet waarschijnlijk, dat zij vei-tellen zouden wat hun bestemming was. Maar de politie van Andorra is toch maar gewaarschuwd. Het telt vijfduizend inwoners en het dankt zijn onafhankelijkheid aan Karei de Grote. Dat is echter al een poosje geleden en de geest van Charlemagne zal er wel geen stand gehouden hebben. Zodat vermoede lijk de drie veldwachters (of misschien vier) niet tot grote daden geneigd zul len zijn. Zelfs niet tot „schaduwen" van Maclean en Bui-gess: berg-op, berg-af. Deze verdwijnings-affaire is niet aange naam voor de Engelsen en bijzonder on aangenaam voor de Engelse Geheime Dienst, diie in de affaires-Fuchs en -Ponte- corvo al geen goede beurt heeft geslagen. Dit ziet men te vaak. Het blijkt nu boven dien dat Burgess een vrij belangrijke post aan de ambassade te Washington heeft be kleed, maar teruggeroepen is omdat hij er totaal ongeschikt voor was. En minister Morrison heeft een erg povere verklaring in het Lagerhuis afgelegd, waarbij hij zelfs geen antwoord kon geven op de vraag, hoe het tweetal onopgemerkt naar het buiten land kon gaan en of er maatregelen be staan, om herhaling van zoiets te beletten. Tenslotte lijkt het nog altijd erg onaan nemelijk, dat zij het land zouden hebben verlaten om de Russen geheimen te ver raden. Er zijn genoeg Russische agenten in Engeland zelf, zoals de zaak-Fuchs duide lijk heeft aangetoond. Het onaangenaamste voor Londen is wellicht, dat de geruchtmakende zaak niet Vrij is van komisch effect. R. P. Generaal Wedemeyer, oud-adviseur van Tsjang: WASHINGTON (Reuter). Maandag is generaal Albert Wedemeyer, de vroegere stafchef van Tsjang Kai Tsjek en thans bevelhebber van het te San Francisco ge- stationneerde Amerikaanse zesde leger, voor de verenigde Senaatscommissies van onderzoek vex-schenen. Hij vei-klaarde: „Indien, zoals de dag bladen aangeven, wij zeer binnenkort een wapenstilstand met Rusland of met zijn satellieten bij de 38ste breedtegraad zullen sluiten, zal dit voor ons neerkomen op een psychologische nederlaag". Hij zou de voorstellen van generaal Mac Arthur om de bases in communistisch Chi na te bombarderen en de kusten van dit land te blokkeren, willen overnemen, zelfs indien dit „oorlog met nog een land" zou betekenen. Hij verklaarde dit in antwoord op vragen van de democi-atische senator Green. Deze bracht in herinnering, dat de militaire ge tuigen hadden gezegd, dat het instellen van een blokkade en het bombarderen van bases in communistisch China „oorlogs daden" zouden zijn. Wedemeyer beaamde dit. Toen Green vervolgens constateerde dat dit Rusland zou verplichten China te hulp te komen op grond van het bestaande verdrag en hieruit waarschijnlijk een der de wereldoorlog voort zou vloeien, zei We demeyer: „Dit is een van te voren be- reker.d risico". Wedemeyer verklaarde verder, dat naar zijn mening Truman gerechtigd was, Mac Arthur te ontslaan, indien hij „geen ver trouwen meer had in MacArthur's vermo gen om bevelen getrouw en naar zijn beste kunnen uit te voeren". Hij voegde hier echter aan toe dat hij „en ik geloof de meeste Amerikanen" de wijze, waarop MacArthur was ontslagen, niet gelukkig vond. Volgens senator Brewster zeide Wede meyer bij zijn getuigenis dat, als hij het voor het zeggen had, hij de Amerikaanse troepen uit Korea zou terugtrekken. Wedemeyer zeide, dat Amerika zijn troe pen uit Korea terug diende te trekken „om- ABADAN (Reuter). De Perzische vlag is Maandag op het hoofdkantoor te Abadan van de Brits-Iraanse oliemaatschappij ge hesen. De plechtigheid werd bijgewoond door een grote menigte, waaronder de nieuw benoemde gouverneur van de olieprovincie Khoezistan, Amir Alai. Later bracht gouverneur Ali nabij de hoofdingang van de raffinaderij een mede deling aan, luidend: „Voorlopige raad van directeuren voor de nationalisatie der Per zische olievelden". De vice-voorzitter van de Brits-Iraanse oliemaatschappij, Basil Jackson, die Maan dag uit Engeland te Teheran is aangeko men, heeft Maandagavond verklaard: „Wij hebben geen bezwaar tegen de nationali satie van de Perzische olie-industrie, mits er voor ons plaats is". Voorts deelde hij op een desbetreffende vraag mede. dat de Perzen, naar zijn me ning, de olie-industrie niet zelf konden drijven. Hij hoopte, dat de besprekingen met de Perzische vertegenwoordigers zou den beginnen, zodra de beide andere leden van zijn missie zouden zijn aangekomen. Jackson was van mening, dat het voor naamste doel reeds bereikt is, een ronde tafelconferentie met „onze Perzische vrien den" en het bespreken van de kwestie, „in een poging om elkaar te begrijpen". dat wij er niets rrtede bereiken". In de eerste plaats zou hij niet geadviseerd heb ben landstrijdkrachten in Korea te gebrui ken. Men had „de aggressor met lucht- en zeemacht moeten straffen". „Amerika ver liest in Korea de bloem der naties", zo zei de de generaal. „Wij staan schaak op een v/ijze, die mij zeer veel zorgen maakt". Amerika diende volgens Wedemeyer tege lijkertijd de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie en de landen van het Rus sisch blok af te breken. De generaal adviseerde algehele mobili satie Voorts moest men tot de kern van de zaak doordringen. Men moest zich tot de werkelijke aanstichters richten en „dit zijn niet de Korcanen doch dit is het Kremlin" „Indiër men voort blijft gaan naar de pijpen van het Kremlin te dansen, zou de Amerikaanse regeringsvorm in gevaar komen. Door de voorgestelde maatregelen uit te voeren zou men het initiatief aan het Kremlin ontnemen". De Perzische minister van Buitenlandse Zaken heeft van de Sovjet-Unie een „be vredigende uitleg" ontvangen omtrent de aanwezigheid van Sovjet-Russische troe penconcentraties aan Perzië's Noordelijke grenzen, aldus is Maandag in Perzische politieke kringen te Teheran verklaard. De Russische ambassadeur, Iwan Sadtsjikof, gaf de verzekering, dat de con centraties alleen verband hielden met ma noeuvres. Sadtsjikof bracht Zondag een be zoek aan de Perzische minister van Buiten landse Zaken. De Russische ambassadeur heeft tevens de Sovjet-Russische houding uiteengezet met betrekking tot een eventuele landing van Britse parachutisten op de Zuidelijke olievelden, aldus genoemde kringen. OOOOOOCCOCöCOf>MCXXXDOODCCOOOOOOOOOOCOODCOCCOCOCCOCiOCOCCO: Sally, het zesjarige dochtertje van Ernest Davies, de Britse vertegenwoordiger bij de besprekingen van de plaatsvervan gers der lyer ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs, heeft het volgende briefje aan haar vader geschreven: Lieve pappieik hoop, dat u het leuk heeft in Parijs. Ik hoop, dat u gauw thuis komt. Als u aan het eind van deze week komt, wat brengt u dan voor mij mee? Als u thuis komt, breng dan meneer Gromyko mee, want ik houd heel veel van hem. Hij ziet er zo vrien delijk uit. Wanneer komt u thuis? Veel liefs van Sally". Zondag zijn in Noord-Italië verkiezingen voor de provinciale raden gehouden. Het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken maakt bekend, dat 148 van de 566 zetels in de 30 provinciale raden als volgt verdeeld zijn: Christen-democraten 78, communisten 47, met de communisten vei'bonden socialisten 12, linkse onafhankelijken 4, liberalen 2, centrale onafhankelijken 2, monarchisten 1, republikeinen 1, rechtse onafhankelijken 1. Over het algemeen, aldus Reuter, ziet het er naar uit, dat de christen-democraten een kleine meerdei-heid op de communisten hebben behaald. Bijna overal gaan de com munisten samen met de uiterst linkse so cialisten. (Van onze correspondent te Parijs) Zondag zal De Gaulle, of beter zijn R.P.F. (want de generaal heeft zich zelf niet can- didaat gesteld) voor de eerste maal mee dingen in een verkiezingstournooi, waarvan de zetels van de Franse Tweede Kamer de inzet vormen. Wel heeft, zoals bekend, de R.P.F. al deelgenomen met eigen candida- ten aan de verkiezingen voor de Senaat en de gemeenteraden, doch deze lichamen oefenen uiteraard maar een beperkte in vloed uit op de nationale gang van politieke zaken. Indien de generaal Zondag een be slissende overwinning zou boeken, dan ligt de weg voor hem open en kan hij alle her vormingen doorvoeren, welke hij voor Frankrijk nodig acht. Welke dat zijn? De genex-aal heeft er zich nimmer zeer duide lijk over uitgelaten, doch men mag wel aannemen, dat hij allereerst de grondwet wil wijzigen, die in 1946 tegen zijn wil en inzichten door het volk werd bekrachtigd. Een nieuw referendum zal dan moeten worden uitgeschreven. Bekend is dat De Gaulle een presidentieel bewind in wil stellen, enigszins in de geest van het Ame rikaanse systeem, waarbij de partijen in grijpend gekortwiekt zouden worden. Zijn denkbeelden op dit punt zijn van een on- B e e c h e r Een ziel zonder fantasie is een sterrewacht zonder telescoop. De Russische Repatriëringsmissie, die weigerde te voldoen aan het verzoek om uil de Amerikaanse zóne van Wenen te vertrekken, is door de Amerikanen hardhandig uit hun rechtsgebied verwijderd. Hier wordt de chauffeur van de missie, een Russische sergeant, door Amerikaanse MP's uit zijn wagen gesleurd. Zijn mede-inzittenden, een Sovjet-kolonel en zijn luitenant-adjudant van de repatriëringsmissie, zijn vervolgens door een Amerikaanse chauffeur over de zónegrens gezet; de Russische sergeant en alle bagage van de missie volgden in een Amerikaanse legerauto. (Van onze correspondent in Londen) De vrijwel spooi'loze verdwijning van Maclean en Burgess, waarvan de eerste hoofd was van de Amerikaanse afdeling van het Britse departement van Buiten landse Zaken en de tweede met onbepaald verlof was na zijn terugkeer uit Washing ton, waar hij als tweede secretaris van de ambassade niet voldaan had, heeft Enge land voor een nog onoplosbare puzzle ge steld. Morrison kon Maandagmiddag in het Lagerhuis de wereld niet wijzer maken. Velen geloven dat de regei-ing meer van het geval af weet dan zij wil of kan los laten. De twee zouden echter geen docu menten bij zich hebben. Desniettemin gelooft niemand meer dat hier van een onschuldig uitstapje sprake kan zijn. Als zwaarste argument daar tegen geldt wel de omstandigheid dat Maclean's vrouw dezer dagen een baby verwacht. Dit was op het Foreign Office bekend en daarom wekte het geen arg waan dat Maclean het weekeinde had vrijaf genomen en ook Maandag niet op zijn bureau verscheen. Het onderzoek werd hierdoor 24 uur vertraagd. Op het ogenblik zoeken 20.000 recher cheurs over geheel West-Europa naar de twee mannen. De wijze, waarop zij op reis gingen, is op zichzelf hoogst verdacht. Zij huurden Vrijdag, 25 Mei, in Londen een auto zonder chauffeur voor een week en gingen daarmede langs een omweg naar Southampton. Indien het juist zou zijn dat de mannen, al of niet vrijwillig, in Oostelijke richting verdwenen zijn, is het de vraag of de Rus sen veel aan hen zouden hebben. Ponte corvo is als wetenschapsman met atoom geheimen zeker van meer betekenis voor hen. Het vraagstuk van de interne veiligheid van Engeland en het Westen in het alge meen is door het gebeui-de weer in het centrum gekomen. Amerika dringt op ver scherpte maatregelen aan. De Engelsen voelen echter weinig voor de Amerikaanse methoden op dit gebied. Sir Percy Sillicoe, de chef van de geheime Britse dienst, is naar Washington ontboden om dat de Amerikaanse regering uit de eerste hand wil vernemen welke geheimen betreffende de Engels-Amerikaanse samenwerking de verdwenen mannen kunnen weten. Een geheim onderzoek naar de betrouwbaar heid van de veiligheidsdiensten in Enge land zou thans begonnen zijn. Volgens Lord Van Sittart, die aan het hoofd stond van het Foreign Office, zou den er minstens 11.000 communisten in de openbare diensten zijn. Met hen zou Mos kou in ï-echtstreeks verbinding staan. Hij herinnerde er verder nog aan dat de com munisten niet alleen hun voorposten heb ben in de vakbeweging in Engeland, maar ook in de kerk, in de B.B.C. en bij het onderwijs. Van Sittart stelde de regering in het Hogerhuis reeds eerder in gebreke dat zij te weinig doet tegen communis tische infiltratie. Al is het nog te vroeg om te beweren dat de beide diplomaten naar Rusland zijn uitgeweken, maakt Engeland, na de affaires Fuchs en Ponte- corvo, een nieuwe vertrouwenscrisis doox\ Een veronderstelling is nog dat de mannen met onbekende bestemming zijn om te ont- komen aan druk welke van bepaalde zijde op hen werd uitgeoefend.. Een andere hy pothese is dat zij op een twee-persoons vredesmissie naar Moskou zijn gegaan. Een omgekeerde Hess-affaire dus. Naar Andorra? Reuter meldt: Het zoeken naar de twee verdwenen Britse diplomaten is thans ge richt op Andorra na een verklaring van een rechtskundige tegenover de politie, dat hij de vorige week Donderdag met beiden in het Pyrenese dorpje Foix gesproken heeft. De jurist, mr. Lannes, zeide, drie dagen later de foto's van de verdwenen Britse diplomaten in een krant gezien te hebben. Uit deze foto's herkende hij de twee Engelsen waarmede hij Donderdag in een winkel te Foix een gesprek gevoerd had. Voordat de Engelsen van hem af scheid hadden genomen, hadden zij hem gewaagd of de Envalira-pas, die toegang geeft tot Andorra, open was. Lannes ant woordde bevestigend. De Engelsen stapten daarna in een auto, die naar mr. Lannes geloofde, een Brits nummerbord had, en reden weg. Onmiddellijk nadat mr. Lannes zijn re laas gedaan had, is de politie van Parijs en Andorra gealarmeerd. Daartegenover staat een bericht, dat volgens verkla ringen van toeristen de twee vermis ten in de nabijheid van de Zwitsers-Ita liaanse grens zijn gesignaleerd. De Zwit serse autoriteiten wensten zulks echter nóch te bevestigen nóch te ontkennen. miskenbare autoritaire of caesaristische, zoals men hier thans zegt, inslag zeker niet vrij te pleiten en ook zijn R.P.F. neemt steeds duidelijker de allures aan van een eenheidspartij. Maar afgezien van het feit, dat de soep nooit zo heet gegeten wordt als opgediend, is het natuurlijk ook nog allerminst zeker, dat De Gaulle een overwinning boeken zal, die hem de vrije hand zou moeten laten. Daarvoor wordt uiteraard een abso lute meerderheid vereist en zelfs in de kringen van de R.P.F. wordt zo'n resultaat door niemand verwacht. Op een totaal van 544 zetels hopen zij er 180 te bezetten, ter wijl de regeringsprofeten hem er een hon derdtal, hoogstens 120, toe hebben gedacht. Maar ook dat cijfer zou De Gaulle al een belangrijke invloed garanderen. Ongetwij feld zal de vraag dan aan de orde worden gesteld of de generaal zich in zo'n geval bereid zal verklaren met de overige par tijen in één regering samen te werken, of wel de voorkeur blijft geven aan een syste matische en steriele oppositie, mogelijk ge richt op een ontbinding van het juist geko zen parlement. In Gaullistische kringen moet met die laatste mogelijkheid al sterk worden^ rekening gehouden. Men spreekt daar al\>penlijk over de volgende Kamer verkiezing. Zeker is, dat de R.P.F. de campagne met de grootste energie en waarschijnlijk ook met de uitgebreidste middelen voert. Dage- lijkt treedt de generaal door het hele land in twee a drie verschillende vergaderin gen op. Zoals gisteren reeds gemeld is heeft de Belgische minister-president, Pholien, of ficieel bekendgemaakt, dat Koning Leopold de wens heeft te kennen gegeven 16 Juli af te treden. De regering en de partijen gaan hiermee accooi-d. Koning Leopold uitte deze wens in een schrijven aan de minister-president, dat Maandagmorgen in een vergadering der mi nisters werd voorgelezen. De koning stelde 17 Juli voor als datum voor de troonsbe stijging van Prins Boudewijn. ïn de brief van de koning wordt gezegd: „Ik meen, dat de kalmte en eendracht in voldoende mate verwezenlijkt zijn om mij toe te laten de beslissing te nernen, die de finitief de overdracht der koninklijke be voegdheden op mijn zoon zal verzekeren. Het nationaal belang en de stabiliteit van de dynastie vergen een manifestatie van eendracht". De liberale leider Motz heeft eerder op de dag tegenover Reuter verklaard, dat de onderhandelingen tussen de partijen drie belangrijke kwesties betroffen: welke titel Koning Leopold na zijn troonsafstand zal dragen, zijn toekomstige residentie, zijn burgerlijke status en de titel van zijn twee de vrouw, de prinses de Réthy. De socialistische leider Max Buset ver klaarde: „We verwelkomen met diepe emo- tie de grootheid en spontaneïteit van Koning Leopolds gebaar, dat hij met edelmoedig heid maakt aan de vooravond van België's nationale dag. Dit is een teken van natio nale verzoening en een goed voorteken voor het begin van Boudewijns regering". De 21ste Juli is de verjaardag van de afkondiging van België's onafhankelijkheid. In persberichten uit Washington werd Maandag gemeld dat de Verenigde Staten bereid zijn Joegoslavië „zeer aanzienlijke voorraden" wapens en militaire uitrusting te verschaffen. Verklaard wordt dat de be sprekingen tussen de thans in de Verenigde Staten vertoevende chef van de Joegosla vische generale staf, kolonel Popovic en functionarissen van het Amerikaanse mi nisterie van Landsverdediging „volkomen bevredigend" zijn verlopen. De beraadsla gingen zijn bijna voltooid. Deze en vroege- re besprekingen tussen Joegoslavische en Amerikaanse vertegenwoordigers zijn ge voerd op basis van de veronderstelling dat maarschalk Tito de wapens via de normale handelskanalen van de Verenigde Staten zal betrekken. Generaal Popovic heeft van de Ameri kaanse regering de verzekering ontvangen dat zij hem bij zijn aankopen zal helpen. Naar verluidt is Popovic ook medegedeeld dat het, met het oog op de financiële posi tie van Joegoslavië, wellicht beter zou zijn indien zijn land de Verenigde Staten mili taire hulp zou verzoeken overeenkomstig de bepalingen van Trumans programma voor wederzijdse militaire hulpverlening, waarbij de Verenigde Staten andere landen helpen hun verdediging op te bouwen. Vol gens genoemde persberichten hebben Ame rikaanse functionarissen te kennen gegeven dat Joegoslavië, bij het bewandelen van deze weg, erop kan rekenen door de Ver enigde Staten op uitgebreide schaal mili tair geholpen te zullen worden. Koreaanse oorlog Voor de civiele kamer van de rechtbank te 's Graverihage was hedenmorgen Wes terling gedagvaard ten verzoeke van John Thiessen Jr. uit 's Gravenhage, die zekere uitlatingen van Westerling voor hem be ledigend acht. Noch Thiessen, noch Wester ling waren ter zitting verschenen. Daar de verblijfplaats van Westerling onbekend is en verschillende formaliteiten niet waren vervuld, werd de zaak veertien dagen aan gehouden. Schout-bij-Nacht Scott Moncrieff heeft bekend gemaakt, dat een afdeling mariniers onlangs aan de Noord-Koreaanse kust is geland. De operatie werd zonder verliezen uitgevoerd. Naar verluidt werd de landing verricht bij een plaatsje aan de Oostkust, 160 km achter de Noordelijke linies. Volgens een communiqué van het achtste leger blijken de Noordelijken het gebied van Tsjorwon volkomen verlaten te heb ben. Langs het gehele Westelijke en cen trale front neemt de tegenstand der Noor delijken af. Bij Janggoe en Indje hebben nog hevige gevechten plaats en ook op andere punten aan het Oostelijke front stuit men op hardnekkige tegenstand, al dus het communiqué. Gesprek over vrede De vraag of de tijd rijp is voor een nieuw initiatief van de UNO om de Ko reaanse oorlog te beëindigen wordt te Washington en elders besproken, zo schrijft Reuter's diplomatieke correspondent in Londen. Diplomatieke vertegenwoordigers te Washington van de landen, die troepen in Korea hebben, zullen naar men ver wacht in de loop van deze week weer bij eenkomen teneinde hun gezichtspunten te vergelijken. Daarbij moet rekening gehouden worden met de Amerikaanse overtuiging, dat het Chinese offensief in Korea nog niet ver lopen is en dat Peking nog geenszins van plan is ernstig met de UNO te praten over een wapenstilstand. Indien deze overtui ging algemeen aanvaard wordt, moet nog worden uitgemaakt, of geheime polsingen door landen met diplomatieke vertegen woordiging in Peking in dit stadium enig concreet resultaat zou kunnen opleveren. Tevens wordt aangenomen, dat de vraag of gepoogd moet worden Moskou bij een eventueel vredesinitiatief te betrekken grondig is onderzocht, gezien het feit, dat de politiek van Peking in laatste instantie grotendeels afhankelijk is van de houding van de Sovjet-Unie. aldus Reuter. BUENOS AIRES. Een vliegtuig van het Rode Kruis is kort na het vertrek van Rivadavia bij Buenos Aires neergestort. In een hevige storm vloog de machine te gen een heuvel. De acht inzittenden zijn om het leven gekomen. In de loop van de nacht is vochtige lucht, afkomstig uit het zeegebied rond de Azoren over Frankrijk ons land bin nen gedrongen. De luchtdruk op de Britse eilanden en onze omgeving daalt ten gevolge van het naar het Oosten opdringen van een Oceaan-depressie. Het frontensysteem hiervan naderde hedenmorgen ons land. Het hoge druk- gebied heeft zich nu meer naar Midden- Europa teruggetrokken. oonbewolkt <3LICHT 8EW 3 half SEW zwflar BEW C.EHEEL BEW MIST *- SNEEUW. REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER /^TEMPERATUUR '005 ISOBAAR 8ELANGRUK NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE .WINDRICHTING AAN- IEDERE HÊLE JW'ARSS+RÊ P IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER-PER SECONDE ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking en enkele buien Matige tot krachtige Zuid- Westelijke tot Westelijke wind Iets koeler Zon op 4.20 uur, onder 21.00 um% Maan op 13.25 uur, onder 1.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden: 13 Juni Dinsdag 12 Juni Hoog water: 8.43 en 21.11 uur. Laag water: 4.05 en 16.30 uur. Woensdag 13 Juni Hoog water: 9.39 en 22.09 uur. Laag water: 4.55 en 17.26 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1