Prinses Wilhelmina liet reddingboot „Prins Hendrik" te water Bezwaren tegen het wetsontwerp toezicht op het credietwezen Wereldnieuws j Zeiljachtje „Akeco" glijdt morgen in de IJmuidense vissershaven Radio geeft Woensdag Haarlem as it is LOOSJES heeft 't DINSDAG 12 J U NI 1951 MORGEN VERSCHIJNT: Donderdag parade van regiment „Betuvye" Pijnlijke stramheid - dat is het begin. Maar d&n... Veertien organisaties richten een adres aan de Tweede Kamer H.O.V. geeft Belgische avond Auto-carambole op de Zeeweg Tocht om de wereld begint in Juli Een vierling in Haarlem geboren Kunt U niet slapen Kurt Jooss naar Haarlerri Medezeggenschap bij de Provinciale Ziekenhuizen Een voorstel van Ged. Staten van Noordholland 2 ADVERTENTIE het lang verwachte (Zo is Haarlem) Tekst: f d. 7*5 ROBERT PEEREBOOM T Gr. Houtstraat 100 - Tel. 13060 Rijksstraatweg 125 - Tel. 23991 Zoals is meegedeeld zal het regiment lichte luchtdoelartillerie „Betuwe" Donderdag in Haarlem een eindparade houden. Om halftwaalf worden de dienstplichtigen op de binnenplaats van de Koudenhornkazerne geïnspecteerd. Om kwart voor twaalf défi- leert het regiment, waarbij de Koninklijke Militaire Kapel en de drumband van het regiment zijn ingedeeld, op de Dreef, voor het gebouw van de Provinciale Griffie. Des middags worden op de binnenplaats van de kazerne sportwedstrijden en demon straties met vuurmonden gehouden. De ouders der dienstplichtigen kunnen de gehele dag de verrichtingen van hun zoons in de kazerne bijwonen. JAARVERSLAG N.V. GERZON In het verslag over 1950/51 van de Gebr. Gerzon's Modemagazijnen N.V. wordt on der meer gezegd dat de geleidelijke ont wikkeling naar meer normale omstandig heden, die zich in de eerste helft van hei verslagjaar in de textielsector had voort gezet, verstoord werd door uitbreken van de strijd in Korea. Nadat de prijzen voor de grondstoffen verhoogd waren, kon het niet uitblijven, dat de prijzen voor con sumenten, hoewel in vertraagde mate, hiervan de invloed gingen ondervinden. Hierdoor liep de liquiditeit, vergeleken met 1949, enigszins achteruit, daar met het aanvullen van de voorraden grotere be dragen waren gemoeid. De bedrijfsresultaten werden ongunstig beïnvloed door het gestegen loonpeil. De directie acht de toestand van de vennoot schap thans echter sterk genoeg om zelfs aan ernstige schokken in het economische leven het hoofd te bieden. Na afboeking der algemene onkosten en afschijvingen resteert een winst van 201.727 196.433), waaruit dividenden van 6 op de preferente en 4 op de gewone aandelen kunnen worden voorge steld. ADVERTENTIE Chagrijnige Rheumatische Pijnen in al Uw ledematen, nu hier, dan daar». Laat 't met U niet zo ver komen. Neem Kruschen Salts bij de eerste aanwijzingen van Rheumatische pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun wer king verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stramheid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuurlijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers. Die weten van geen onzuiver bloed, nog min der van de pijnlijke gevolgen. Vraag Uw leverancier een flacon Kruschen, om per soonlijk die radicale verbetering te onder vinden. deze vraag. „Een kluizenaar", prevelde hij angstig, „maar ik heb hem niet goed ge zien....". „Zwijgt!", riep de zonderlinge kluizenaar, deze keer uit zijn schoorsteen. „Kunt gij niet eenmaal zwijgen en eerbie dig luisteren terwijl een geleerde spreekt? Wanneer gij nu oplettend toehoort kunt ge van me leren, dat deze slaap een gevolg is van een ernstige storing der hyperbolisch- kosmische stralen in deze omgeving. Gij staat daar machteloos tegenover. Geen we tenschap zal u baten, met geen geweld kunt gij de slaapkwaal verdrijven, en allen die in deze buurt woonachtig zijn zullen Veertien organisaties hebben aan de Tweede Kamer een adres gezonden over het wetsontwerp inzake toezicht op het credietwezen. De veertien organisaties zijn: het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Hoorns Katholiek Verbond van Werk geversverenigingen, het Verbond van Pro testants Christelijke Werkgevers in Neder land, het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, De Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuindersborud, de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de Hoofdgroep Handel, de Hoofdgroep Ver zekering, de Hoofdgroep Verkeer, de Ko ninklijke Nederlandse Middenstandsbond, de Christelijke Middenstandsbond, de Ne derlandse Katholieke Middenstandsbond en de Ondememersraad voor Indonesië. In het adres wordt onder meer gezegd dat volgens 't jaarverslag van de president van de Nederlandse Bank het totale volume van het commerciële bankcrediet, vergele- ADVERTENTIE Het op Vrijdag 15 Juni te geven vierde Zomerconcert van de H.O.V. is voor de pauze gewijd aan. werk van Belgische com ponisten. Van Peter Benoit (bekend vooral door zijn Hubens-cantate) wordt uitge voerd de ouverture tot het lyrische drama over een episode uit de Franse revolutie „Charlotte Corday". Deze ouverture kan worden beschouwd als een symphonisch gedicht in romantische sfeer. De Marseil laise vormt het dominerende motief van dit stuk. Van Jef van Hoof, de schrijver van het in Vlaanderen zo bekende lied „De leeuwen dansen" wordt een vijfdelige or kest-suite ten gehore gebracht, waarvan pas een maand geleden ter gelegenheid van de 65ste verjaardag van de componist de première werd gegeven. Kenmerkend voor de ironische geest van het werk is het deel waarin hij zijn eigen, bovengenoemde lied parodieert. De suite besluit met een opge wekte finale op het motief van een kermis bedje. Het derde Belgische werk is een Concerto voor piano en orkest van Marcel de Pauw, van wie reeds eerder een compo sitie door de H.O.V. met succes ten gehore werd gebracht. Solist is Louis Backx. Voor na de pauze staat de symphonie „Uit de nieuwe wereld" van Dvorak op het programma. Zondagmiddag na afloop van de auto races in Zandvoort, reed een file auto's de Zeeweg in Bloemendaal af. Een der wagens moest plotseling stoppen; vier auto's die er achter reden, konden dat niet tijdig meer doen en botsten tegen elkaar. Twee van de vier werden ernstig beschadigd en moesten weggesleept worden. De bestuurders, die gewond werden doordat zij met het hoofd tegen de voorruit sloegen, zijn met een taxi naar hun woonplaats Apeldoorn ver voerd. „HET ONBEWOONDE EILAND" OP NOORS TONEEL Het toneelstuk „Het onbewoonde eiland" van A. Defresne zal binnenkort in een Noorse vertaling te Oslo worden opge voerd. ken met de toestand van vóór de oorlog, geenszins als excessief, doch veeleer als relatief laag kan worden beschouwd. Dat de Nederlandse Bank desondanks tot maat regelen inzake de credietrestrictie over ging, vond haar oorzaak in het feit, dat de banken bij een credietverlening van 1850 millioen over 3500 millioen schatkist papier beschikten. De restrictie op de credietverlening was en is dus niet nood zakelijk, omdat het bankwezen een over maat van credieten heeft verleend of zou willen verlenen, maar omdat de staat niet bij machte is het crediet, dat hij in de vorm van schatkistpapier bij de banken heeft opgenomen, af te lossen zonder een uitbrei ding der geldcirculatie te veroorzaken. De hoeveelheid schatkistpapier, welke zich in handen van het commerciële bank wezen bevindt, heeft een omvang, die vóór de oorlog ondenkbaar zou zijn geweest en die een direct gevolg is van de liquiditeit, die gedurende de bezetting is ontstaan. Na de bevrijding heeft de minister van Finan ciën er de voorkeur aan gegeven, deze uit de bezettingstijd voortvloeiende toestand te continuëren. Er zijn onvoldoende po gingen ondernomen om door consolidatie van deze schuld tot een normaal beeld van de staatsfinanciering te geraken. Nu de mogelijkheid aanwezig is, dat door de ver mindering der bij het bedrijfsleven aan wezige liquide middelen wederom tot een grotere en normaler credietverlening door de banken aan het bedrijfsleven wordt overgegaan, is de staat niet bij machte om op een monetair ongevaarlijke wijze zijn schulden af te doen. Hierin heeft de Ne derlandse Bank aanleiding gevonden over te gaan tot een soort bevriezing van het schatkistpapier in de handen der banken en tot een restrictie der commerciële cre dietverlening ten bate van de credietver lening aan de staat, welke politiek in het onderhavige westontwerp een nieuwe en bredere fpndering moet vinden. Vermenging van belangen Een aantal bepalingen uit het wetsont werp, zo wordt in het adres gezegd, is slechts te begrijpen uit het oogpunt van de vermenging van de belangen van de cre- dietgeving aan de staat en de credietgeving aan het bedrijfsleven. Het is juist wegens deze vermenging van belangen, dat de organisaties dit wetsont werp onaanvaardbaar achten. Zulks klemt te meer daar de minister van Financiën, als béheerder van 's rijks schatkist rechtstreeks belanghebbende bij de credietgeving is en deze bewindsman in artikel 30 van het wetsontwerp uitdrukkelijk de bevoegdheid is gegeven aan de directie van de Neder landse Bank aanwijzingen te geven, die deze gehouden is op te volgen. Het is deze vermenging van functiès welke adressan ten verwerpelijk achten. Een tweede bezwaar, dat de organisaties tegen het wetsontwerp hebben, is dat het hier een machtigingswet betreft, welke alle bevoegdheden, op het credietwezen betrekking hebbende, in handen van de minister 'van Financiën legt. Een derde bezwaar van adressanten richt zich tegen de bevoegdheden welke aan de overheid terzake van de rentevaststelling worden gegeven. Het moet het bankwezen vrij staan zelf te bepalen, welke rente het in rekening wil brengen of wil vergoeden. Deze principiële bezwaren gelden naar het inzicht van adressanten des te meer Benzine. In de Amerikaanse marinebasis te Guantanamo (Cuba) is een met ben zine geladen motorboot in brand ge vlogen. Vijf Amerikaanse matrozen zijn omgekomen en een wordt vermist. Storingen. Volgens het observatorium van Faenza zullen zich vandaag op de aarde electrische, magnetische en cosmische storingen doen gevoelen. Vergaan. Tengevolge van het vergaan in Connecticut (V.S.) van een vissersboot zijn twee vrouwen, een jongen en acht mannen omgekomen. Een der overle venden heeft zich 17 uur achtereen aan een wrak drijvende gehouden. Snel. Negen Chinese geleerden, die op weg zijn naar Centraal-Formosa, vor deren per dag ongeveer acht kilometer door onbekende oerwouden, die naar men meent, bewoond worden door kop pensnellers. Maandag bereikten zij een plaats, welke ongeveer 2.100 meter bo ven de zeespiegel gelegen is. De geleer- den zijn op onderzoek uit naar meren, die mogelijk voor hydro-electrische centrales geschikt zijn. Reuter tekent hierbij aan, dat een expeditie van 20 Japanners in 1940 op weg ging. Van hen is later nooit meer iets vernomen. Nationalisten. In een Frans legercommu niqué wordt gezegd dat 1.200 Chinese nationalistische soldaten, onder wie 100 gewonden, bij een Franse post op onge veer 100 km. ten Noord-Westen van Hanoi zijn aangekomen. Allen werden onmiddellijk ontwapend en geïnter neerd. Zij zouden te voet meer dan 2300 km. hebben afgelegd. Als gueril- lastrijders hebben zij tegen de Chinese communsten gevochten. In totaal zijn thans in Indo-China ongeveer 35.000 Chinese nationalisten geïnterneerd. Onbewaakt. Op een onbewaakte overweg tussen Ruwer en Trier aan de Moezel is een trein op een bus ingereden. Veertien inzittenden van de bus kwa men om het leven, achttien bevinden zich in levensgevaar. Verzien. Een arbeider van een televisie- fabriek te Moskou heeft tien jaar ge vangenisstraf gekregen, omdat hij ge bruik heeft gemaakt van zijn relaties met een winkel om televisietoestellen op te kopen en met grote winst te ver kopen. Sieraad. Maandag is uit het zeevaartkun dig museum te Greenwich de „Che- lenk" gestolen, de diamanten hoofdtooi, die door de sultan van Turkije aan admiraal Nelson werd geschonken. De waarde van het sieraad wordt op 15.000 k 20.000 gulden geschat. omdat het niet onaannemelijk is, dat het bedrijfsleven in toenemende mate een be roep op credietverlening zal moeten doen. Andere maatregelen, zoals de verhoging der Vennootschapsbelasting, de versnelde inning dezer belasting en het niet doorbe rekenen der loonsverhoging zullen juist in de eerstkomende maanden een krachtige druk op de toch reeds wankele liquiditeii van het bedrijfsleven uitoefenen. Indien het credietwezen niet in staat is hierbij de behulpzame hand te bieden waartoe het overigens de nodige middelen ruimschoots ter beschikking heeft zal een teruggang der bedrijvigheid en werkgelegenheid on vermijdelijk zijn. Daarnaast hebben adressanten nog een aantal bezwaren van minder principiële aard. Zij menen onder meer, dat zolang de credietinstellingen bedrijven zijn, die voor eigen rekening en risico werken, het niet juist is, dat het toezicht op het crediet wezen wordt gebruikt voor het beoordelen van bedrijfsgestes, die niets uitstaande hebben met de credietverlening. Woensdagmiddag zal bij de rijkskraan aan de Vissershaven een reservesloep van het Libertyschip „Baarn" te water glijden, dat de naam „AKECO" draagt en onder die naam met vier avontuurlijke jongelui aan boord een reis om de wereld gaat ma ken. Het scheepje, dat 9 x 2.65 meter meet en een 32 vierkante meter zeil kan voe ren, wordt bemand door A. H. Passer, Ci J. v. Helvert en C. Blomert, allen uit Am sterdam en H. Driessen uit Heemstede. Deze laatste gaat mee tot Madeira en keert dan op eigen gelegenheid terug met fotomateriaal en zakelijke gegevens. Als walkapitein treedt de heer W. H. Plattel in Amsterdam op, die de nodige contac ten en correspondentie onderhoudt. Passer, in Amsterdam bekend als de goochelaar „mr. Spano", is voornemens in diverse havens voorstellingen te geven. De reisroute voor de eerste helft van de tocht is als volgt: Amsterdam, IJmuiden, Cherbourg, Portugal, Madeira, Canarische Eilanden, Martinique, Westindische Ar chipel, Panamakanaal, Peru, Tahiti. Men wil in de eerste week van Juli vertrekken, nadat er een aantal proefvaarten is ge houden. In Amsterdam wordt de binnen- betimmering aangebracht en daar zal pro viand worden ingenomen. Prinses Wilhelmina heeft gistermiddag in Muiden de nieuwe reddingboot „Prins Hendrikdie in Den Helder gestationneerd zal worden, te water gelaten. Na de plech tigheid werden enkele bekende Helderse redders aan Hare Koninklijke Hoogheid voorgesteld. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de huisvrouw. 11.00 Platen. 12.00 Banjo. 12.30 Mededelingen. 12,33 Voor het platteland. "2.38 Platen. 12.56 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Platen. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Hoorspel. 15.50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Actualiteiten 18.35 Dansmuziek. 19.00 Causerie. 19.15 Pla-i ten. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Hoorspel. 21.45 Concert. 22.15 Causerie. 22.30 Joods half uurtje. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang en piano. 14.C0 Platen. 14.30 Schoolradio. 15.45 Concert. 17.00 Nieuws 17.10 Dansmuziek. 17.30 Cau serie. 17.40 Plaien. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen, 18,30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radio-feuilleton. 20.00 Concert. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Geva rieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Verzoekprogramma, 34. „Luistert!", zo riep de kluizenaar door de kieren van zijn voordeur. „Alle bewo ners van Huize Hobbeldonk hebben ge slapen ook gij, Panda! Maar dat is nog slechts het begin geweest, want die slaap zal terug komen en nog eens en nog eens! Niet slechts Hobbeldonk, doch ook Hob- beler Ambacht en de gehele Hobbelerwaard zullen aangetast worden door deze ziekte, die bij ons, meer ontwikkelde kluizenaars, bekend staat als de Somnia tranqullia bromificata„Maar wie is dat toch?", vroeg Panda verbaasd doch ook Jollie- pop had geen bevredigend antwoord op tot in lengte van dagen voortdurend weer in diepe slaap gedompeld worden! De enige die er iets tegen zou kunnen doen ben ik. Ik ben namelijk een geleerd natuurvorser van ruime ontwikkeling." „O.... eh.... maarzei Panda, „Waarom doet u er dan niets tegen?" „Omdat ik mij niet wens in te spannen voor lichtzinnige losbollen en oppervlakkige karakters, die geen eer bied hebben voor een eerbiedwaardige kluizenaar", antwoordde de kluizenaar. Dat was dan eindelijk eens een opmerking, die aan duidelijkheid niets te wensen over liet. Helaas zijn reeds kort na de geboorte 3 kinderen over leden Mevrouw M. Jongbloed-Van Laar uit Zwanenburg bij Halfweg heeft Maandag avond in de Mariastichting te Haarlem het leven geschonken aan een vierling. In de afgelopen nacht zijn helaas drie van de kinderen overleden. Mevrouw Jongbloed maakt het redelijk wel. De arts, bij wie mevrouw Jongbloed in behandeling was, constateerde aan de hand van Röntgenfoto's enige tijd geleden dat een vierling op komst was, waarom mevrouw Jongbloed reeds een week gele den in de Mariastichting werd opgenomen. Mevrouw Jongbloed, die 35 jaar is, was reeds moeder van twee jongens en twee meisjes: een meisje van zeven en een meisje van vier jaar, en een jongen van zes en een jongen van twee jaar. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart én maag, Bij apoth, en drog. 0.83, ƒ,2.08 De zeilsloep „AKECO" van 9 meter lung, die morgen in de IJmuidense vissershaven tewater gelaten zal worden. Na voorbereidingen van ongeveer vier jaar is dezer dagen te Essen de nieuwe balletgroep van Kurt Jooss voor het voet licht getreden. Er zal binnenkort een grote tournée beginnen door Nederland (waarbij ook Haarlem wordt bezocht), Luxemburg en Zwitserland. Daarna volgt een serie van veertien voorstellingen in het Théètre des Champs Elysées te Parijs. De hernieuwde groep is samengesteld uit dansers en danseressen uit negen landen. Overgebleven van vroeger zijn slechts de solisten Noëlle de Mosam Ulla Söderbaum, Rolf Alexander en Hans Züllig. De Neder landse leden zijn behalve Noëlle de jeugdige Mieke Last en de op Java geboren Beatrijs Vitringa. Op het répertoire komen vijf nieuwe werken voor van Kurt Jooss (onder meer „Colombinade" op muziek v?n Johann Strauss) en twee van Hans Züllig (waarbij een „Fantasie" op muziek van Schubert). Van de oude werken zijn gehandhaafd groene tafel" en „Wereldstad". Bij de scheepsbouwmaatschappij Schou ten te Muiden heeft Prinses Wilhelmina Maandagmiddag de nieuwe motorredding boot „Prins Hendrik" te water gelaten. De „Prins Hendrik" was door de Stoom vaartmaatschappij „Nederland" aan Konin gin Wilhelmina ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum aangeboden. Prins Bernhard, directie en commissa rissen van de maatschappij „Nederland" en leden van het bestuur van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Redding Maat schappij woonden deze tewaterlating bij. De oudste directeur van de „Nederland", mr. D. A. Delprat, herinnerde in een toe spraak aan de nauwe banden, die er steeds tussen het Oranjehuis en de „Nederland" hebben bestaan. „Wij hebben de behoefte gevoeld door een daad uiting te geven aan wat er tijdens uw regeringsjubileum in ons omging. Uw grote belangstelling voor het reddingwezen op onze kusten wees ons de weg bij de keuze van ons huldeblijk. Hetgeen bij onze keuze echter de doorslag gaf was de leven dige interesse, welke Prins Hendrik gedu rende zo vele jaren voor het reddingwezen getoond heeft. Het verheugt ons zeer deze belangstelling thans weer terug te vinden bij Prins Bemhard, die hier in dubbele functie aanwezig is, namelijk als bescherm heer van de „Nederland" en als ere-voor- zitter van de Koninklijke Noord- en Zuid hollandse Redding Maatschappij". Jhr. C. F. J. Quarles van Ufford, voor zitter van de reddingmaatschappij, noemde het een grote eer deze fraaie aanwinst voor de Nederlandse redding vloot van Prinses Wilhelmina te mogen ontvangen. In het bijzonder was hij er over verheugd, dat aan dit schip de naam van Prins Hendrik was verbonden. De „Prins Hendrik" zal als opvolger van de rtDorus Rijkers" in Den Helder worden gestationneerd. Alvorens naar Den Helder te vertrekken zal het schip eerst nog naar Ostende varen om aldaar een demonstra tie te geven ter gelegenheid van de zesde internationale conferentie van reddings diensten, die in Augustus wordt gehouden. Prinses Wilhelmina verklaarde ten zeer ste gevoelig te zijn voor de bijzonder sym pathieke gedachte, haar een reddingboot aan te bieden en sprak hierover haar har telijke dank uit. Zij hoopte dat Koningin Juliana nog vele jaren getuige zal mogen zijn van de reddingen, die door de „Prins Hendrik" zullen worden verricht. Met de woorden: „Ik doop u „Prins Hen drik" en wens u een goede vaart en vele gelukkige reddingen" verrichtte Prinses HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 3.15 Morgendienst. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Pla ten. 10.00 Nationale Velddag van het Leger des Heils. 11.30 Platen. 11.40 Hoorspel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Kamerkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage of Platen. 13.20 Banjo. 13.50 Platen. 14.15 Cello en piano. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Strijkkwartet. 15.30 Concert. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Concert. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Ge mengd koor. 18.30 Causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Causerie. 19.30 Platen. 19.35 Radio krant. 19.55 Nieuws. 20.00 Concert. 21.00 Cau serie. 21.15 Concert. 22.10 Platen. 22.30 Cello en orgel. 22,45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. Wilhelmina daarop de doopplechtigheid, waarna de „Prins Hendrik" langzaam te water gleed. Na deze plechtigheid onder hield de Prinses zich geruime tijd met tal van bekende redders, onder wie de heer Bot, de nieuwe schipper van de „Prins Hendrik". ADVERTENTIE Na de invoering van de medezeggen schap aan de top bij de provinciale bedrij ven, is in de Prov. Staten van Noordholland de wens geuit, een gelijke maatregel ten aanzien van het personeel bij de provin ciale ziekenhuizen te bevorderen. Bij het zoeken naar een in 'alle opzichten verantwoorde oplossing staat bij Ged. Staten voorop, dat de leden, die in de Com missie van Bestuur van de provinciale ziekenhuizen het enige orgaan waarin de medezeggenschap aan de top in rede lijkheid kan worden geëffecteerd met die medezeggenschap zullen worden belast, volwaardige leden zullen moeten zijn en dus volkomen dezelfde rechten zullen be zitten als hun medeleden. Voorts dient rekening te worden gehouden met de om standigheid, dat genoemde Commissie, in tegenstelling tot de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven, een in hoofdzaak besturende taak heeft. Dientengevolge ko men in die Commissie herhaaldelijk quaes- ties ter sprake, welke een meer persoonlijk karakter dragen. Dit is de reden, waarom Ged. Staten hier, in tegenstelling tot de ten aanzien van de bedrijven gevolgde gedragslijn, de mede zeggenschap aan de top zouden willen zien uitgeoefend door personen, weliswaar te verkiezen door het personeel, maar niet daaruit voortkomend en wel te recruteren uit de bestuurders van de in de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg zit ting hebbende organisaties, die in door lopend contact staan met het personeel der ziekenhuizen. Juist dit laatste zal, naar hun stellige overtuiging het welslagen van deze nieuwe vorm van medezeggenschap bevorderen. Dit door Ged. Staten na ampele over weging ingenomen standpunt wordt door laatstgenoemde Commissie volkomen ge deeld. Nog op een tweede punt zouden Ged. Staten willen zien afgeweken van de rege ling, terzake voor de provinciale bedrijven getroffen. Daar werd het aantal leden van de Raad van Toezicht, met de medezeggen schap belast, op drie gesteld, doch dat aan tal schijnt Ged. Staten voor de zoveel klei nere Commissie van Bestuur te groot toe. Hier dient men met twee leden te volstaan. Op het stuk van het aantal leden-dragers van de medezeggenschap is geen volledige overeenstemming verkregen in de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg. De organisatievertegenwoordigers, in de com missie aanwezig, achtten het namelijk ge wenst het aantal leden, met de uitoefening van de medezeggenschap belast, op drie te stellen, gezien het feit, dat er ook drie zie kenhuizen zijn. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2