r Wallace telegrafeerde uit de vergetelheid Sleutel tot het mysterie van „exploderende" s traalvliegtuigen pli> (Tfiöt IN DE WERELDPOLITIEK '"Hoe is het ontstaand Een Eeuw Geleden DINSDAG 12 JUNI 1951 3 Stormbaan in de stratosfeer Gemechaniseerde onderwijzer Agenda voor Haarlem Brabants Orkest vraagt verhoogde subsidie Korfbal Het Nederlands twaalftal voor wedstrijd tegen België Zwemmen Goede tijd van Pieters Kraak zingt niet Basketball Franse dames wonnen in Nice Impulsief en overijld Roosevelt Handbal Blauw-Wit degradeert Automobilisme Roosdorp op Ferrari vestigt in Zandvoort nieuwe records De Avond-vierdaagse Cricket Lord Tennyson overleden Dit woord: APEGAPEN Athletiek HAV Haarlem won driekamp Honkbal Uitslagen Overgangsklasse W (Van onze luchtvaartmedewerker) Zoals in de zeeën verraderlijke stromin gen voorkomen, zo kunnen vliegers die ook in hun luchtoceaan tegenkomen. Maar al les op dit gebied wordt met stukken ge slagen door een merkwaardige ontdekking van de laatste jaren, waar men eigenlijk nog niet goed weg mee weet. Er blijkt op grote hoogte, in sferen die tot voor enkele jaren voor vliegtuigen onbereikbaar waren, een smaUe luchtstroom van ongelooflijke snelheid voor te komen. De ergste orkanen op aarde overtreffen een enkele maal een snelheid van 100 km per uur, maai- in die geheimzinnige stormbaan in de stratosfeer zijn snelheden tot 500 km per uur gemeten, terwijl sommige rapporten melding maken van een snelheid van 700 km per uur. Wan neer men zich een straalvliegtuig voorstelt dat met die snelheid daarin „stroomop waarts" vliegt, dan zou dat vliegtuig ten opzichte van de aarde stilstaan. In Amerika wordt dit fenomeen de hoge „jet stream" genoemd en het is vooral een groepje geleerden van de universiteit van Chicago, dat er de laatste jaren een bij zondere studie van heeft gemaakt. De aard er van is echter nog grotendeels in nevelen gehuld en zelfs het bestaan is nog lang niet algemeen bekend, ook niet in vliegerskrin gen, waarin velen het verhaal nog min of meer als een sprookje beschouwen. Ziehier wat men er in grote trekken van weet. De „jet stream" bestaat gewoonlijk uit één smalle baan die zich, op de juiste schaal op een wereldkaart getekend, als niet meer dan een dunne lijn voordoet. Die breedte is, om de gedachten te bepalen, tussen 40 en 80 km, maar kan nogal eens variëren. De verticale afmeting is veel kleiner, zodat de baan in doorsnede min of meer lintvormig is. De stromingsrichting is gewoonlijk WO, maar kan ook wel eens juist andersom zijn. De stormbaan is dui zenden kilometers lang en omvat zelfs vaak als een wijde slingerende ring de gehele aarde. Dikwijls komen er echter ook onderbrekingen in voor, evenals sterke richtingsveranderingen, al blijft de bewe gingsrichting van deze luchtstroom over heersend W—O. Het gebeurt ook een en kele maal dat de stormbaan zich splitst of omgekeerd, dat twee banen zich tot één samenvoegen. De baan is dus niet onveranderlijk, maar verplaatst zich wel eens. Ook is hij op de ene plaats wel eens wat smaller, elders weer breder dan het gemiddelde, terwijl ook de hoogte wisselt. Het centrum van de baan. waar de snelheid het grootst is evenals een rivier in het midden het snelste stroomt ligt gewoonlijk op 10 tot 15 km hoogte en zo hoog komen tegenwoordig militaire vliegtuigen al. De benedenste grens kan dus zelfs tot 70008000 meter komen, maar dit schijnt toch vrij zeldzaam te zijn. Het is verder bekend dat de stormbaan gewoonlijk tussen 30 en 60 graden Noor derbreedte voorkomt en 's zomers gemid deld noordelijker loopt dan 's winters. Maar hij is er altijd en is er waarschijnlijk ook altijd al geweest, in ieder geval langer dan mensenheugenis zou reiken, indien zij er weet van had gehad. Men zal toegeven dat dit weinige wat men van de stormbaan weet. merkwaardig en fantastisch genoeg klinkt. En het is niet slechts van academische waarde, want de luchtvaart krijgt er direct mee te maken en heeft er waarschijnlijk al mee te maken gehad. De stormbaan is vrij scherp be grensd. maar bij een zo groot snelheidsver- schil met de omgeving zal er toch altijd een overgangsgebied van enkele honderden kilometers breedte moeten zijn, waarin de luchtsnelheid geleidelijk afneemt, tot die van de omgeving. En door dat snelheids- verschil zal er een sterke werveling ont sta an, waar door die begrenzende overgangs gebieden langs de stormbaan zich dan ook kenmerken. Nu is het niet onmogelijk dat hier de sleutel ligt tot de verklaring van enkele merkwaardige vliegtuigongelukken, die steeds min of meer in duister gehuld zijn gebleven. Het is een paar maal gebeurd dat in de pers melding werd gemaakt van vliegtuigen die in de lucht „explodeerden", en altijd waren dat straalvliegtuigen. De oorzaak is wel gezocht door leken ten minste in de nieuwsoortige krachtbron van deze toestellen, de straalmotor, juist omdat het steeds straalvliegtuigen waren. Motor-experts wisten dat dit vermoeden slechts een schouderophalen waard was. Maar stel nu dat een zo snel vliegtuig als een straalvliegtuig plotseling in die stormbaan komt, d.w.z. in dat hevig turbu lente gebied dat er aan grenst (en dat zich voor het oog in niets van de omgeving on derscheidt, de lucht is volmaakt helder, dat is juist het verraderlijke). Juist bij die grote vliegsnelheid moet dat een catastro phe geven die veel gelijkenis vertoont met een explosie. Het is misschien niet overbodig er op te wijzen dat dit in geen enkel opzicht een Het hoofd der O. L.-school te Neck- Wijdewormer neemt op het ogenblik proe ven met de zg. „wire-recorder". Monde linge lessen worden buiten schooltijd op de draad opgenomen en tijdens de les af gedraaid. Bij de leesles wordt de onder wijzer nagenoeg geheel door het mecha nisme vervangen. ADVERTENTIE DINSDAG 12 JUNI Stadsschouwburg: „Wat doet mijn vrouw Van 2 tot 5?" (J. J. Cremer). Rembrandt: „Het geheim van drie vrouwen", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Altijd naar wens", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ge- jaad in de dood", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wild Harvest", 14 j„ 2.30 en 8 uur. City: „Opium voor Cairo", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verloren in de wildernis" en „De verborgen schat van Kashmir", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 13 JUNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. suggestie is, als zou het recente ongeluk van acht Amerikaanse straaljagers in de staat Virginia hieraan toegeschreven moeten worden. Men weet er nog niet veel van. Er zijn nog geen regels ontdekt waar die stormbaan aan schijnt te gehoorzamen, maar zij moe ten van geheel andere aard zijn dan die welke de richting en sterkte van gewone winden bepalen. De stormbaan schijnt zich niets van hoge-druk gebieden en depressies aan te trekken en aan welke mysterieuze energiebron deze luchtbeweging de enorme snelheid ontleent is een zaak die nog in het duister ligt. Zolang de zaken zo staan moet deze ver raderlijke stroming een groot gevaar vor men voor de steeds hoger vliegende lucht vaart. Een gevaar dat aan de andere kant ook niet onderschat moet worden, want het betreft, zoals gezegd, een zeer smalle baan in de oneindigheid van het luchtruim. Niettemin blijft het een onbehagelijk idee. Maar tegen de tijd dat gewone bur gers op die hoogte zullen reizen, zal het onderzoek, naar wij mogen aannemen, heel wat verder zijn en dan zou het wel eens kunnen blijken dat die „jet stream" in het geheel niet meer zo gevaarlijk is, juist door zijn constante karakter. Het bestuur van de stichting „Het Bra bants Orkest" heeft om een verhoging van 15 gevraagd van de jaarlijkse provin ciale subsidie voor het orkest voor het jaar 1951 en volgende jaren. Ingevolge de over eenkomst tussen de provincie en de groot ste vier gemeenten enerzijds en de stich ting „Vrienden van het Brabants Orkest" anderzijds ontvangt het orkest aan subsidie jaarlijks 35 cent per tien inwoners van de provincie en 35 cent per inwoner van de gemeenten Den Bosch, Eindhoven, Breda en Tilburg. De subsidies, die thans in totaal ongeveer 190.000 bedragen, hebben mede de strek king de betaling van de salarissen en so ciale lasten van de orkestleden te verzeke ren. Aangezien de rijkssubsidie minder is dan werd verwacht het rijk wil slechts volledige subsidie geven als het orkest tot een volledig symphonie-orkest zal zijn uit gebouwd adviseren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant de gevraagde subsidie verhoging te verlenen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De datums waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Oranje" (20 Juli) en naar de Nederlandse Antillen m.s. „Hydra" (26 Juni). Het. Nederlands twaalftal, dat op Zondag 24 Juni in het Oosterpark-stadion te Gro ningen tegen België zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Aanval. Dames: D. WoudstraSchenk (Blauw Wit); R. Smittenaar (Olympia). He ren: Th. Woudstra (Blauw Wit); M. M. Mun- nikes (Luto). Midden. Dames: A. Koper v. Es (Wester kwartier); M. Tit—Smits (Westerkwartier). Heren: H. Koper (Westerkwartier); D. Stoel- lie (Westerkwartier). Verdediging. Dames: C. HelderVlietman (Blauw Wit); H. Merk—Schuiten (Het Zui den). Heren: H. Berens (Ons Eibernest); W. den Hartigh (Het Zuiden). Reserves. Dames: R. EyselendoornVlier (Spangen); T. Heespelink (Westerkwartier). Heren: G. Cholla (Luto)H. Rutgers (Spangen). Aanvoerder is de heer D. Stoeltie. Uitslagen K.N.K.B. Om het kampioenschap van Nederland: DeetosZKC 131. Voortzetting schoolwedstrijden Zaterdag werden de school-korfbalwedstrij- den voortgezet. In de winnaarsronde waren de uitslagen: Pr. MargrietschoolPh. v. d. Leyschool 41, Rijksleerschool ICentrale- school I 2 0—1; Pr. Margrietschool—C.V.O.- school I 00; Ph. v. d. LeyschoolC.V.O.- school I 01. In de finale hebben zich geplaatst Centrale- school I 2 en de winnaar van de beslissings wedstrijd Pr. Margrietschool en C.V.O.- school I, die gelijk eindigden.. De beslissings wedstrijd zal Zaterdag worden gespeeld. De uitslagen van de verliezersronde waren: Tetterodeschool 1Tetterodeschool 2 40; Jul. v. Stolbergschoolv. Zeggelenschool 5—0; Tetterodeschool 1C.V.O.-school 2 50; Tetterodeschool 2C.V.O.-school 2 01. In de finale komen dus uit Juliana van Stolbergschool en Tetterodeschool 1. Seriewedstrijden „Nieuw Flora" Onder vrij grote belangstelling hield Nieuw Flora zijn jaarlijkse seriewedstrijden. In de eerste afdeling waren de resultaten 1. Roda 2 (Westzaan); 2. Haarlem I; 3. Nieuw Flora; 4. Sperwers (Rotterdam); 5. Oost hoek I. In de tweede afdeling eindigde Oost hoek 2 als eerste; tweede werd Nieuw Flora 2. na strafworpen met Haarlem 2. Bij de aspiranten legde Roda (Westzaan) beslag op de eerste prijs; tweede werd Haarlem b. Tijdens de nationale zwemwedstrijden die Zaterdag in Nijverdal werden gehouden heeft Fred. Pieters, DWR, een mooi succes geboekt op de 100 meter rugslag. Na een spannende strijd wist de Haarlemmer met gering verschil als eerste te eindigen in 1 min. 14 sec. B. Arons (Robben), deed er 0.2 seconde langer over. Bij de dames won Greet Galliard, ADZ met grote voorsprong de 100 meter rugslag in 1 min. 20.2 sec. Tweede werd I. de Gans (Neptunus) in 1 min. 27.7 sec. A. de Vries, HPC en Jan Hofman, Haar lem eindigden respectievelijk op de derde en vierde plaats op de 200 meter schoolslag heren, hun tijden luidden 2 min. 56.5 en 2 min. 56.8 sec. ADVERTENTIE m Met een frisse bries achter doorklieven twee Amerikaanse zeilboten van de Inter nationale klasse het water. Zelfs bij matige wind geven de ballonfokken de schepen nog een aanzienlijke snelheid. Voor de ware watersportliefhebbers is er geen boeiender gezicht dan dit spel van witte zeilen, fel afstekend tegen de lucht en het schuim van het bruisende water. De doelverdediger van het Nederlands elftal, Kraak, zou Zondagavond te Enschede in een cabaretprogramma optreden als liedjeszanger. Dit kon echter niet door gaan. Kraak deelde namelijk mede dat hij Woensdag een brief van cie commissie voor amateurisme van de KNVB had ontvangen waarin hem werd verboden aan dergelijke programma's als zanger zijn medewerking te verlenen. Zijn door aanplakbiljetten aangekondigd optreden als zanger bij een circus dat mo menteel in Haarlem uitvoeringen geeft gaat ook niet door, aldus deelde Kraak mede. De verdere uitslagen van het internatio naal dames basketballtournooi te Nice ge houden, luiden: ZwitserlandOostenrijk 3330; BelgiëNederland 4334; Frank rijk—Italië 42—38. De eindstand luidt: 1. Frankrijk; 2. Italië; 3. België; 4. Nederland; 5. Zwitserland; 6. Oostenrijk. De getuigenis van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, voorde gecombineerde Senaatscommissies van Buitenlandse Betrekkingen en Gewapende Diensten, is Zaterdag geëindigd. Uit het stenografische verslag van zijn verklaringen valt op te maken, dat Acheson voornamelijk vragen be treffende de Amerikaanse politiek ten opzichte van China heeft te beantwoorden gekregen, ofschoon de aanleiding tot zijn verhoor toch de kwestie-MacArthur Is geweest. Hieruit valt te concluderen dat de Amerikaanse senatoren geneigd zijn het ontstaan van de Koreaanse kwestie te zoeken in de reeds jaren geleden door de Amerikaanse regering ingeslagen koers ten opzichte van het Chinese probleem, een koers die reeds tijdens de tweede wereldoorlog werd uitgestippeld en gedeel telijk gevolgd. Wat Acheson verklaard heeft over de ontwikkeling van de Chinese kwestie, bevestigt in grote lijnen de reeds door erkende China-deskundigen onder wie de tegenwoordige minister van Defensie Marshall geuite overtuiging, dat er één grote vergissing geslopen is in het Amerikaanse plan voor het Verre Oosten, een vergissing die zich wat China zelf betreft op bloedige wijze ge wroken heeft en wat Amerika aangaat zowel kostbaar is geweest in materieel opzicht als wat Amerika's prestige in Azië betreft: De vergissing, dat de nationa listische regering van Tsjang Kai Tsjek een betrouwbare pion in het spel zou zijn en dat zij in staat zou blijken de vloedgolf der Chinese revolutie in te dammen, op te vangen en krachteloos te maken. Er zijn republikeinse senatoren geweest tijdens dit verhoor van Acheson die ge tracht hebben Acheson te verlokken tot uitlatingen waaruit men zou kunnen con cluderen dat vroegere ministers de opzet hadden de Chinese communisten in de kaart te spelen. Er zijn vragen gesteld die duidelijk de tendens hadden van Acheson een bevestiging te krijgen van de beschul diging, dat het State Department onder in vloed heeft gestaan van grypto-communis- ten en onder die invloed de Chinese revo lutie zou hebben bevorderd instede be vochten. Acheson heeft deze suggesties met de meeste nadruk van de hand gewezen. Hij heeft met pertinente antwoorden dui delijk gemaakt dat Amerika alles heeft ge daan wat in de gegeven omstandigheden mogelijk was om de nationalistische rege ring te steunen en aan de middelen te hel pen om de communistische legers te weer staan en te vernietigen. Eensdeels maakte hij daarmede duidelijk dat de Verenigde Staten sinds jaren alles op die éne troef Tsjang Kai Tsjek hebben gezet, aan de andere kant gaf hij daarmede de misluk king van deze Amerikaanse politiek toe. Zijn schildering van de wijze waarop dol lars, oorlogsmaterieel, adviezen en militaire voorlichting dat alles met ruime hand door de Verenigde Staten aan Tsjang werd afgestaan als het ware in een bodem loze put van ondeskundigheid, verspilling en baatzucht verdwenen, moet op de sena toren wel een diepe indruk hebben ge maakt, voorzover zij tot dan toe blind en doof waren gebleven voor de talrijke waar schuwingen die vooraanstaande Ameri kaanse politici en auteurs ten opzichte van China ten beste gaven. Het feit dat Henry Wallace, voormalig Amerikaans minister van Handel, een dezer waarschuwers is geweest nadat hij in 1944 met een officiële missie in China was, zal ongetwijfeld thans minder indruk ma ken op de senatoren en de publieke opinie dan de herinnering aan verklaringen van Marshall en generaal Wedemeijer over dit onderwerp. Want Wallace heeft zich sinds dien gecompromitteerd op een wijze die zo fataal voor zijn prestige was, dat hij wel de laatste zal zijn die enige aanspraak op geloofwaardigheid mag maken. En toch is het goed, deze Wallace nog eens ten tonele te voeren in het licht dat thans op de Chinese kwestie schijnt. Wal lace was een impulsieve, overijlde maar oprechte politicus, niet met kwaliteiten ge* zegend die een groot man kenmerken, doch met een idealisme dat de nuchtere werke lijkheid verwaarloosde en hem bracht tot ondoordachte, betreurenswaardige gestes. Hij zag de toestanden in China en merkte dat het nationalistische bewind de ellende en de terreur bevorderde met een geraffi neerd corruptiesysteem, waarvan een kleine kliek machthebbers profiteerde ter wijl de massa der Chinese bevolking werd murw geknepen. Hij zag de Chinese revo lutie tegen deze terreur groeien, groot wor den, uitbarsten. En hij meende dat het Chi nese communisme de reddende engel voor dezq ellendigen was. Men kan zó eenvoudig redeneren als men alle verdere factoren van de politieke toe stand in het Verre Oosten buiten beschou wing laat, doch een politicus als Wallace had moeten beseffen dat hij niet met een communiqué van twintig regels het gehele fundament van de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten kon omverwerpen. De gevolgen bleven niet uit en waren voor hem zeer onaangenaam. Hij moest aftreden, werd gedoodverfd als een communist en was voor de voortzetting van zijn idealis tische plannen aangewezen op twijfel achtige elementen, die hem dan ook ten zeerste teleurstelden. Hij heeft zich vorig jaar losgemaakt van zijn communistische supporters en heeft zijn politieke partij die weinig succes heeft geboekt in de handen van de echte Amerikaanse commu nisten achtergelaten. Deze Wallace heeft zich thans gemengd in de discussies tussen de senatoren en Acheson door te herinneren aan een rap port, dat hij zelf indertijd aan Roosevelt heeft gezonden na zijn bezoek aan China. Hij heeft deze stap gedaan om de politiek van Roosevelt en van zichzelf te rechtvaar digen, die door sommige senatoren was verdacht gemaakt. Roosevelt immers moet verantwoordelijk worden geacht voor de pogingen van het State Department om tijdens de oorlog een coalitie tussen Tsjang en de Chinese communisten te bewerkstel ligen. Deze pogingen worden thans door sommigen uitgelegd als opzettelijke ver zwakking van Tsjang, die daardoor gehan dicapt zou zijn in zijn strijd tegen de com munisten en hun „achtste route leger", dat later uitgroeide tot de strijdmacht die ge heel China bezette. Wallace's impulsiviteit spreekt ook- thans weer in het telegram dat hij aan senator Knowland zond tijdens het verhoor van Acheson. Hij zegt daarin, dat Roosevelt allerminst een coalitie nastreefde in China, doch enkel een combinatie van alle Chinese strijdkrachten tegen de vijand, Japan, en trachtte te voorkomen dat er een catastrofe zou plaatsgrijpen zoals die aldus zegt Wallace mistroostig thans plaatsgegre pen heeft. Hij doelt hier op de bezetting van het gehele Chinese continent door de communistische strijdkrachten na de ineen storting van Tsjangs tegenstand. De figuur van Wallace, vergeten, ver guisd, verslagen en bespot, komt thans weer even naar voren en het is allerminst een joyeuse rentrée. Doch wanneer men bedenkt dat hij indertijd viel als slachtoffer van een idee een idee fixe volgens velen dat nu in andere vorm weer aan de poli tieke horizon opdoemt en verdedigd wordt door de minister van Buitenlandse Zaken zelf, namelijk het aansturen op een omme keer in de Amerikaanse politiek ten op zichte van China door de erkenning dat men van Tsjangs regering geen heil meer kan verwachten, dan gevoelt men iets van het tragische in deze hele ontwikkeling. Wallace en Marshall gingen indertijd naar China en zagen de fatale vergissing in. Zij beiden waarschuwden de regering. Wallace trok de uiterste en een aantal verkeerde consequenties en viel. Marshall rappor teerde, en zweeg. Thans is Marshall minister van Defensie en Wallace: een vergeten mar L. De wedstrijd Hygiëa—Concordia, restant der competitie hoofdklasse dames, leverde de thuisclub een 40 overwinning op. Bij de beslissingswedstrijd om de onderste plaats bij de heren ging het er wat vuriger aan toe. HGV won met 6—3 door beter ploegverband en meer enthousiasme. Blauw Wit moet nu degraderen. De kampioenen van district Noord (Quick) en Oost (Hercules) speelden hun eerste wed strijd voor de promotie hoofdklass-heren. Quick spreidde hierbij een groter produc tiviteit ten toon en won met 5—2, Bij de dames is er een spannend slot in zicht. ZAC en Sagitta, die beide reeds vijf punten ver overden wonnen ook nu weer hun wedstrij den van respectievelijk Olympia (4—2) en Hellas (5—3). Een beslissingswedstrijd is dus noodzakelijk, waarbij wij ZAC sterker ach ten dan Sagitta. H. Roosdorp, die Zondag op het circuit van Zandvoort met zijn twee liter Ferrari op overtuigende wijze de race in de 15002000 cc. klasse won, heeft Maandagmorgen een succesrijke poging ondernomen om het uur record van Ten Hope, gevestigd in 1949 met een 2 liter Citroen, te verbeteren. Dit record (91.28 kilometer) werd door Roosdorp op formidabele wijze verbeterd. Toen de Ant werpenaar over de eindstreep raasde bleek zijn gemiddelde snelheid niet minder dan 114.88 kilometer te hebben bedragen. Tevens vestigde hij tijdens deze snelle rit nog een nieuw record door de 100 kilometer af te leggen in 52 minuten 18 sec., hetgeen een ge middelde snelheid van 114.723 kilometer betekent. Deze week wordt de avond-vierdaagse ge houden. Voor Haarlem en omstreken starten de deelnemers van Woensdag tot en met Vrijdagavond en Zaterdagmiddag bij het gebouw „Rosehaghe" in de Hoofmanstraat, waar ook de finish is. Vanavond reeds zullen de deelnemers lopen, die door werkzaamheden op Zaterdag verhinderd zijn. Zij wandelen het voor die dag vastgestelde parcours van 20 kilometer, dat via het Brouwerskolkje en de Zeeweg lang de Boulevard naar Zandvoort leidt. Vervolgens bereiken de deelnemers het uit gangspunt langs de Bentveldsweg en Kraan tje Lek. De start heeft plaats tussen 18 en 19 uur. De eertijds bekende Engelse cricketer Lord Tennyson die een kleinzoon was van de vermaarde dichter is overleden. Hij was aanvoerder van Hampshire in de jaren 19191933. Hij was een bijzonder begaafd maar onberekenbaar batsman. Soms volbracht hij de grootste prestaties. De merkwaardigste was wel zijn optreden als aanvoerder van Engeland in de Test- matches tegen Australië in 1921. De Engel sen waren in twee wedstrijden niet be stand gebleken tegen het geweldig snelle bowlen van de Australiërs Gregory en MacDonald. Daarop koos men Lionel Tennyson als speler en meteen ook als aanvoerder: tot grote verbazing en enthou siasme van het publiek viel hij het ge vreesde bowlen meteen aan, speelde het recht vooruit, sloeg zelf een hoge score bijeen en bewees door zijn optreden zo klaar hoe deze Australische aanval ge speeld moest worden, dat de kans keerde. Tennyson was een ongewone, ietwat- extravagante persoonlijkheid. De bekende cricket-publicist Robertson-Glasgow heeft hem in The Observer herdacht als „een stormwind, die door het leven vloog en die door veel meer mensen gemist zal worden dan hij zelf ooit heeft kunnen weten". Hij had anderhalve eeuw eerder geboren moeten worden; hij hoorde thuis in de da gen van het Regentschap; niemand zou met meer geestdrift dan hij zijn paarden van Londen naar Brighton gemend hebben. Wij hebben hem in zijn grote tijd een century op Lords Cricketground zien scoren en de herinnering is gebleven aan een brillant cricketer en een groot sports man. ROLHOCKEY. De eindstand van het tournooi om het wereldkampioenschap te Barcelona luidt: 1. en wereldkampioen Spanje 19 pnt.; 2. en 3. Portugal en Italië, beide 16 pnt.; 4. België 14 pnt.; 5. Duitsland 12 pnt.: 6. Frankrijk 11 pnt.; 7. en S. Engeland en Zwitserland, beiden 8 pnt.; 9. Nederland 4 pnt.; 10. Ierland 2 pnt.; 11. Denemarken 0 pnt. In allerlei opzichten is dit een zonder ling woord. Het komt alleen in de on bepaalde wijs voor. Men kan dus niet zeggen: hij apegaapte of: zij zouden apegegaapt hebben, als er geen hulp was komen opdagen. Verder bestaat het alleen in de uitdrukking: op apegapen liggen, naar adem snakken en in het bijzonder: zieltogen, op sterven liggen. Voor de hand ligt de verklaring: gapen als een aap, dus: wijd gapen. Maar te recht is daar tegen ingebracht, dat werkwoorden als ganzenkwaken: kwa ken als een gans of muizenpiepen: pie pen als een muis, in de taal onbekend zijn. Daarom is men toen in een andere richting gaan zoeken en heeft ter ver gelijking werkwoorden aangevoerd waarvan de delen ook op elkaar rij men, zoals harrewarren, hinkepinken, kissebissen, rikketikken, enz. Misschien kan zo apegapen verklaard worden uit hapegapen, een verbastering van hap pen-en-gapen. Maar zeker is ook dit geenszins. En waarom wij dan op apegapen moeten liggen, is aller minst duidelijk. Als laatste voorbereiding voor de voor wedstrijden om de Prins Hendrikbeker kwam de „Haarlem"-ploeg Zondag in Utrecht met invallers voor Lamoree, Swart en Ruseier in een driekamp tegen Hellas en Tempo uit. Het werd een- gedecideerde overwinning voor de Haarlemmers, die alleen op de sprintnummers enige tegen stand van betekenis ondervonden. Zowel op de 100 als op de 400 meter ging de Tempo-athleet en 400 meter horden-kam pioen van Nederland Buis als eerste over de streep in respectievelijk 11.5 sec. en 51.7 sec. Op het eerste nummer bezette Schol ten (Haarlem) de tweede plaats in 11.7 sec. en op het tweede nummer Wullems (Haar lem) in 55.2 sec. De 800 meter was voor Soomer (Haarlem), die na een sterk gelo pen race 2 min. 6.2 sec. noteerde, hetgeen, gezien de zeer hinderlijke wind, een goede tijd is. Hoewel Meyboom de 1500 meter niet bepaald tactisch liep, bleek hij toch in de eindsprint snel genoeg om in 4 min. 20.6 sec. te zegevieren. De 5000 meter werd een dubbele „Haarlem"-overwinning. Geuse broek draaide rustig zijn rondjes en won met grote voorsprong in 16 min. 32 sec. vóór van Drunen, die op dit nummer goed debuteerde door in 17 min. 1.3 sec. de tweede plaats te bezetten. Bij de werpnum- mers won Kluft het kogelstoten met 12.44 m. en werd tweede bij het discuswerpen met een wat teleurstellende 33.26 meter. Th. Wernik won met 42.36 m. het speer werpen en van Zweeden wist met een voor zijn doen zeer matige sprong van 1.60 m. het hoogspringen te winnen. De junior Broertjes verraste door bij het vèrspringen 6.29 m. te halen hetgeen hem behalve de overwinning ook een nieuw Haarlems jeugdrecord op dit nummer opleverde. Ook het posstokhoogspringen werd een dubbele „Haarlem"-zege. Twee jeugdige knapen, Jansen en J. Swart, kwamen beide over de 3.10 m. Bij de junioren verraste Tiemeyer door een goede hoogtesprong van 1.60 m., Broertjes won het kogelstoten met 11.30 m. en Silvis het discuswerpen met 37.72 m. De 15-jarige Doornbosch deed het op dit laat ste nummer ook uitstekend door met 27.33 m. de derde plaats in te nemen. De eind stand wees uit dat „Haarlem" verreweg de sterkste was geweest. Haaxiem noteerde 122 punten vóór Hellas met 76 punten en Tem po met 74 punten. Fanny BlankersKoen te Glasgow Te Glasgow werden internationale athle- tiekwedstrijden gehouden, waaraan onder meer werd deelgenomen door onze land genote Fanny Blankers-Koen. Zonder strijd won zij de 80 meter horden in 12.2 sec. met ruime voorsprong op het Schotse meisje Thompson. Ook op de 100 yards werd onze landgenote eerste. Voor het be gin van de wedstrijden moest Fanny Blan kers door een kleine politiemacht worden bevrijd van een grote groep jeugdige en thousiasten die haar omringden teneinde een handtekening te bemachtigen. De grote wedstrijd SpartaABC werd door Sparta in Rotterdam met 3—2 gewonnen, waardoor zij haar positie behoorlijk heeft versterkt. EHS werkte zich naar de vierde plaats door een 164 overwinning op HHC II en HCK stelde andermaal teleur door in Amsterdam met 86 van TIW te verliezen. Oppassen is geboden voor de roodhemden, daar Spartaan met 5—4 van Ajax II won. De stand is hier. Sparta 5 5 0 0 10 T I W 6 4 0 2 8 ABC 4 3 0 1 6 EHS 5 3 0 2 6 Ajax II 4 112 3 Spartaan 6 114 HHC II 4 1 0 3 HCK 4 0 0 4 0 In de Overgangsklasse B doet TYBB dit jaar zeer goed werk. Thans werd na een uitstekende wedstrijd met 5—3 van DOS gewonnen. Ajax won op het nippertje met 10—8 van DWS en HFC Haarlem leverde eveneens keurig werk door The Catchers in Amsterdam met 117 te verslaan. SC Haar lem II verloor van VVGA II met maar liefst 13—0. De stand is in deze afdeling: TYBB 6 5 0 1 10 Ajax 4 4 0 0 8 Catchers 5 3 0 2 6 HFC Haarlem 5 3 0 2 6 VVGA II 6 2 1 3 5 DOS 4121 4 SC Haarlem II 5 0 14 DWS 5 0 0 5 0 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 13 Junij 1851 ASSEN. Een negentienjarige werk man, wever in de fabriek van de heer C. G. Bremer, heeft eene merkwaardige prestatie van vlijt en bekwaamheid ge leverd. Deze werkman, Gerrit Snijder, heeft in veertien uren tljds 45 Neder- landsche ellen katoen van één el en elf Nederlandsche duimen breedte geweven. Dat katoen had dertig dwarsdraden in den Nederlandschen duim, dus 300 in den palm, 3000 in de el en 135.000 in de 45 ellen Om deze lengte te weven, moest de spoel omstreeks 180 malen ln iedere minuut, of omtrent drie malen in eene seconde, van de eene naar de andere zijde worden geworpen, zon der in aanmerking te nemen den tijd, die benoodigd is voor het herstellen van draden, die nu en dan breken, en voor het verrigten van andere onvermijdelijks werkzaamheden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5