Nationaal Nederlands Circus JOS MULLENS Met gelden voor hulp aan Ambon zou gewapende actie zijn voorbereid ■Clowntje Riek De Egyptische Koningin baby uitzet Een verloren trapgevel Kort en Bondig DINSDAG 12 JUNI 1951 HAARLEMS DAGBLAD Arbeidsbemiddeling voor Werkstudenten De boottochten van Snelverband VOOR BRILLEN lirmA.fei Belgische ex-SS'er kocht een vliegtuig voor het vervoer van wapens en radiozenders Voor het Rode Kruis Zesjarig jongetje liep tegen zijspan van politiemotor Voor de Minderen Monsterzege van H.P.C. Donner won en verloor Winst voor Euwe in New York Kans op Engelse zege in de eerste testmatch Van Swol en de Davis Cup FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Gelinck 4 In het gebouw van de NZH aan de Lcidsevaart te Haarlem wordt tot en met Woensdag een tentoonstelling gehouden van speelgoed en andere voorwerpen, bestemd voor het Kindertehuis Villandryte Nijmegen. Het geëxposeerde speelgoed is gemaakt door de heer C. Kortekaas, schakelbordwachter bij de N.Z.H. Zaterdag wordt het Kinder tehuis „Villandry", een herstellings- en vacantieoord voor kinderen van personeel bij het vervoerswezen van de Spoorwegen, de N.Z.H. en Van Gend en Loos, heropend. Op de foto: een deel van de leuke poppen-collectie. Enige Haarlèmse studenten hebben het initiatief genomen tot oprichting van een Sociale Commissie, die zich voornamelijk bezighoudt met het verlenen van arbeids bemiddeling voor werkstudenten in Haar lem en omstreken. Deze commissie staat voorlopig onder auspiciën van het Haar lems Studenten Gildt en het Katholiek Stu denten Contact. Gezien het. grote aantal spoorstudenten in deze omgeving (ongeveer 500) en de toe nemende financiële moeilijkheden waaraan vooral zij weerstand moeten bieden, voor ziet deze commissie in een dringende be hoefte. Er is een Comité van Aanbeveling ge vormd, waarin reeds zitting hebben geno men: mr. P. O. F. M. Cremers, mr. A. G. A. ridder van Rappard, jhr. mr. C. J. A. den Tex, prof. dr. F. van Heek, prof. dr. H. van der Schroeff, R. W. P. Peereboom en drs. H. W. M. van Run. Zoals bekend verrichten werkstudenten de meest uiteenlopende soorten arbeid. Nachtwakers, kwitantielopers, baby-sitters en gidsen zijn in hun gelederen te vinden. De warme belangstelling die deze stu denten-actie reeds van de zijde van het Haarlemse bedrijfsleven ondervindt, be looft bijzonder gunstig te zijn voor de plaatsing van studenten in velerlei werk zaamheden. In de naaste toekomst zal deze commissie een beroep doen op vele Haar lemse werkgevers, teneinde voor studenten die dat nodig hebben, een mogelijkheid tot verdienste te vinden. Zowel de werkgevers die tijdelijke of vaste werkkrachten kunnen gebruiken, als de studenten die menen hiervoor in aan merking te komen, kunnen zich wenden tot het secretariaat van de commissie, Buitenrustlaan 2, Haarlem, tel. 11170, bij geen gehoor 22346. Ongeveer 35 jaar geleden verloor de heer W. Hekerman te Siebengewald bij werkzaam heden op het land zijn trouwring. Zaterdag vond een inwoner van Gennep de ring. De heer Hekerman heeft hem nu terug. ADVERTENTIE Weest nu verstandig en komt reeds vroegtijdig eens naar onze informeren. Het verplicht U tot niets en U kunt in ge deelten een uitzet kopen, waarop U trots kunt zijn. i-TaL 21413 Pogingen van „Haerlem tot behoud moetqn falen Hierbij geven wij een foto van het boven stuk van het perceel Jansstraat 67 te Haarlem. Het oude karakter van het be nedengedeelte, waarin een rijwielzaak ge vestigd is, werd reeds lang geleden bij een verbouwing geschonden. Het bovengedeelte is uit een oogpunt Ansgsng19 - f Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 11 Juni 1951 ONDERTROUWD, 11 Juni: W. C. van den Dool en A. W. Kroon. BEVALLEN van een zoon: 8 Juni: G. A. LukenLindeman; M. P. de Groot—van der Klugt; A. Pijpstra—Berghorst; 9 Juni: C. H. van de KerkhofBeijerbergen van Hene gouwen; 10 Juni: J. H. van den Heuvel- Smit; C. P. Smalvan den Bossche; A. N. van DijkSchelfsma; M. J. van Borkum Weber; 11 Juni: A. A. W. EerhartOut; M. H. van der GeldKaffa. BEVALLEN van een dochter: 9 Juni: W. E. Jacekten Bosch; A. P. W. ten Have Schroder; 11 Juni: C. S. van Ruiten—de Vos; T. Eekelschot—Sluiter; A. J. M. van GeldorpBank. OVERLEDEN. 9 Juni: P. Schuring, 70 j., Kampersingel; 10 Juni: P. Snel, 67 jaar. Hof van Egmond. van oude bouwkunst interessant. Wij zien ramen met ellipsbogen, rustende op door gaande cordonbanden. Het bovengedeelte van de trapgevel is bewaard gebleven, evenals de console met deklijst en leeu wenmasker. Het huis is vermeld in het standaardwerk van Ir. J. A. G. v. d. Steur over „Oude gebouwen in Haarlem", dat de vereniging „Haerlem" in 1907 uitgaf. Nu is de gevel erg in verval. De vereni ging „Haerlem" heeft overwogen om de restauratie financieel te steunen. Wij vernemen evenwel dat een onder zoek heeft aangetoond, dat herstel een vrij wel onbegonnen werk is. Niet alleen de voorgevel is slecht, maar de achtergevel is niet veel beter. Beide gevels zouden eerst geheel afgebroken en daarna weer opge bouwd moeten worden. Dat komt dan prac- tisch neer op een opnieuw bouwen van het huis en dat zou veel geld kosten. Hier volgt de eerste verantwoording van giften bestemd voor de boottochten voor lichamelijk gebrekkigen van Snelverband. Lijst no. 84 Hr B. f51,05; no. 68 Politie f 164.65; no. 33 A. D. f 11; no. 54 en 86 S. f49,87: no. 73 W. f 14,30; no. 63 Z. f45,11; no. 55 V. f26.10; no. 76 D. f52.60: no. 82 K. f6.50; no. 18 H. f3: no. 13 E. f27.60: no. 4 B. f 14,50; no. 40 O. f 32,25; Hr. T. f 2,50. Aan alle gevers(sters) onze hartelijke dank. De boottochten worden gehouden op Woensdag 13 Juni en Donderdag 14 Juni. Vertrek des morgens 7.30 uur van de Turf markt af. ADVERTENTIE ^'oox ocrvicc^ Gr Houtstraat 37 Haarlem De stichting „Door de Eeuwen Trouw" en het „Bureau Zuid-Molukken" zouden volgens het dagblad Trouw plannen gefinancierd hebben voor gewapende hulp aan de Ambonezen met gelden die bij de hulpactie voor Ambon waren ingezameld. Bij deze plannen zouden de ex-K.N.I.L.-kapitein Westerling en de Belgische oud-SS'er Sweerts, die bij verstek ter dood veroordeeld is, betrokken zijn. De stichting „Door de Eeuwen Trouw" zou thans als gevolg van een en ander een tekort hebben van dertig a veertigduizend gulden. Het Bureau Zuid-Molukken zou een bedrag van 357.000 hebben verbruikt, dat door het bestuur der stichting ter beschikking was gesteld. Het bestuur van „Door de Eeuwen Trouw" heeft de berichten over deze aangelegenheid als „tendentieus, sensationeel en met hele en halve onwaarheden doorspekt" gekwalificeerd. Het stichtingsbestuur heeft voor Zaterdag een vergadering met alle afdelingsbesturen uitgeschreven, welke in het jaarbeursgebouw te Utrecht gehouden zal worden. De Brusselse correspondent van het A.N.P. meldt, dat Sweerts, die onder de naam Van Donk in Brussel woonde, een Lockheed-vliegtuig heeft gekocht van een slopersfirma, teneinde wapens en radio zenders naar de Zuid-Molukken over te brengen. Bij deze aankoop was een ambte naar van het Nederlandse consulaat de heer P. betrokken. Gedurende 14 dagen is er aan dit toestel op het vliegveld Meisbroek gewerkt. Het was toen geheel startklaar. Een Neder landse piloot, een zekere N., zou het toestel besturen, doch daar hij geen Belgisch bre vet had, kon dit niet doorgaan. Men heeft toen een Belgische piloot geëngageerd, doch één dag voor het vertrek van het vliegtuig werd deze piloot er door de Nederlandse autoriteiten in Brussel van in kennis ge steld, dat het hier een verdachte zaak be trof. De Belgische piloot heeft zich toen teruggetrokken en de Belgische autoritei ten hebben een startverbod uitgevaardigd. Een goed geslaagde collecte De totale opbrengst van de Rode Kruis collecte in Haarlem en omstreken bedraagt f 22030,72. De onderverdeling is: Bennebroek f 207,14; Aerdenhout f 941,93; Bloemendaal f 1953,20; Overveen f 1146,51; Heemstede f 4001,80; Hil- legom f 948,85 en Haarlem f 12831,29. Maandagmiddag om kwart voor een stak een zesjarig jongetje, A. S. J. W. uit de Eemstraat in Haarlem-Noord, zonder op het verkeer te letten, van een verkeersheu vel op de Rijksstraatweg, bij de Eemstraat, de weg over. Hij liep tegen de linkerzijde van een politiemotor met zijspan en viel. Met een gebroken linkerdijbeen is de jon gen naar het Grote Gasthuis te Haarlem vervoerd. VEERTIG JAAR IN DIENST BIJ DE NEDERLANDSE SPOORWEGEN Vandaag zijn drie Haarlemmers veertig jaar in dienst bij de Nederlandse Spoor wegen. De jubilarissen zijn de heren G. H. Aberson, W. Broekhoff en J. Wienbelt. Hedenochtend werden zij aan de Centrale Werkplaats ontvangen door de chef van de werkplaats, die hun de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Vanmiddag ontvingen zij in hun wonin gen de chef van hun afdeling en een dele gatie van het personeel. Het toestel is onderzocht en men vond slechts jachtgeweren eri geen oorlogs wapens. Voorts werden enige radiozend toestellen aangetroffen. Een aanvankelijk plan dat Westerling met dit toestel zou vertrekken, ging niet door, aangezien het Bureau Zuid-Molukken Westerling wilde uitschakelen. Westerling zou op een „dood spoor" gebracht worden, aangezien men geen „slagers" bij de actie kon gebruiken, zoals een der leden van het Bureau Zuid- Molukken gezegd zou hebben. Sweerts heeft getracht zich van Wester ling te ontdoen en wist hem per vliegtuig, bestuurd door twee Engelse piloten, via Spanje naar Tanger te doen brengen. Twee weken later was Westerling echter in Brussel terug. De Belgische politie arres teerde de heer P., omdat deze Westerling aan valse papiei'en zou hebben geholpen. Volgens de A.N.P.-correspondent is het vooral Sweerts geweest die P. het hoofd op hol heeft gebracht en hem heeft aange spoord, zich op het Nederlandse consulaat van een paspoort meester te maken. Het was evenwel bekend, dat Sweerts bij de Duitse „Abwehr" heeft gewerkt tijdens de oorlog en het zou op zijn verzoek zijn ge weest, dat het Bureau Zuid-Molukken iemand naar Brussel heeft gezonden. Het was dit bureau reeds opgevallen, dat het geval-Westerling reeds duizenden guldens had gekost en dat de voormalige K.N.I.L.- kapitein hiervan goede sier maakte. Westerling zou thans verblijf houden in Oran. Het geld, dat aan Westerling ter beschik king werd gesteld, zou door P. over de grens zijn gesmokkeld. Waar is Sweerts? Volgens het Belgische persbureau Belga zou Sweerts in Mei gearresteerd zijn en zich thans in de gevangenis in Antwerpen bevinden. Het dagblad Trouw meldt ech ter dat Sweerts op verzoek van een Engelse overheidsinstantie is vrijgelaten en dat hij zich in Perzië bevindt in opdracht van de Engelse geheime dienst. Een ambtenaar van het Belgische ministerie van justitie heeft het bericht over de arrestatie van een oud-SS'er, „die zich in samenwerking met Ambonezen met het smokkelen van wapens zou hebben bezig gehouden" formeel gelo genstraft. Verklaring van voorzitter „Door de Eeuwen Trouw" De voorzitter van de stichting „Door de Eeuwen Trouw", de heer H. Coenradi te Eindhoven, heeft aan „Het Vrije Volk" verklaard, dat Sweerts inderdaad voor de stichting heeft gewerkt. „Wij ontdekten veel te laat dat Sweerts een gewezen SS'er was. Wij zijn toen zeer voorzichtig met hem „Ik zal het doen, meneer!", zei Rick bedeesd. - „Mogen we de bal terug, meneer?", vroeg Oepoetie. Als je 't geld voor de ruit komt brengen", zei de meneer. Met z'n drietjes gingen ze terneergeslagen naar huis. „Wat jammer, hè?", zei Bunkie. „Je kon er toch eigenlijk niets aan doen," vond Oepoetie. „Zou 'Oom Tripje erg boos zijn?", vroeg Rick. Maar gelukkig viel het nogal mee. Alleen zei Oom Tripje, dat ze voorzichtiger hadden moeten zijn met de bal. Als je tussen de huizen voetbalt, moet je oppassen voor de ruiten! Ja, dat gaven ze toe. „Nou, hier is het geld, ga 't maar gauw brengen en zeg die meneer, dat je 't niet meer zult doen!" „Dank u wel, Oom Tripje", zei Rick. Toen hij gebeld had en de meneer open deed, gaf Rick hem het geld en zei, dat het hem speet, en dat hij voortaan beter zou oppassen. „Goed, zei de meneer, die nu niet zo erg kwaad meer keek. Hier is de bal terug, en ga voortaan maar liever niet zo dicht bij mijn ruiten voetballen!" „Dank u wel, meneer!", zei Rick opgelucht. geworden" aldus de heer Coenradi, die ontkende dat Sweerts een vliegtuig had ge kocht. „Men schuift ons een illegale zaak in de schoenen, maar dit was een kwestie van de Ambonezen. Wij verstrekten alleen het geld." Kamerlid stelt vragen Het Tweede Kamerlid de heer F. Goed hart (P.v.d.A.) heeft aan de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken vragen gesteld over deze zaak. De heer Goedhart vraagt onder meer: „Indien het inderdaad juist is, dat het Bureau Zuid-Molukken zich in verbinding gesteld heeft met internationale avonturiers en een vliegtuig, radiozenders, wapens en munitie heeft laten aankopen ter voorbe reiding van gevechtshandelingen tegen de republiek Indonesië, moet hier dan naar het oordeel van de regering niet gesproken worden van een samenzwering tegen een mogendheid, waarmee Nederland normale relaties onderhoudt? Acht de regering het gewenst, dat hier te lande geldinzamelingen onder het publiek worden gehouden, waarbij de geldgevers te goeder trouw in de waan leven, dat zij meehelpen aan een humanitair doel, terwijl hun geld in werkelijkheid gebruikt wordt om conspiratorische zaken te financieren? Welke maati-egelen denkt de regering te nemen om een einde te maken aan de samenzweringen, die op ons grondgebied op touw gezet worden tegen een andere mogendheid, waarmede Nederland vriend schappelijke betrekkingen poogt te onder houden?" Waterpolo SVH—Haarlem 1—5 Haarlem heeft Zondagmiddag in Hillegers- berg de tweede overwinning in de hoofd klasse-competitie behaald. Met enkele snglle aanvallen uit de achterhoede wisten de Haarlemmers de verdediging van SVH uit positie te spelen, waardoor Braasem en Bijlsma Haarlem een 20 voorsprong be zorgden. Met 12 ging de rust in. Ook in de tweede speelhelft waren de gastheren niet tegen het snelle tempo van de Haarlemmers bestand en de voorsprong werd dien tengevolge opgevoerd tot 5—1. AZPC—DWR 6—3 DWR heeft Zaterdagavond in de eerste klasse A te Amersfoort de strijd aangebon den met AZPC. De eerste speelhelft eindigde met een 51 voorsprong voor de gastheren. Na de hervatting had AZPC nog eenmaal succes en Kollerie bracht met twee straf- worpen de eindstand op 63. DWT—HPC 0—10 De wedstrijd DWTHPC (tweede klasse A) werd gespeeld in de zweminrichting aan de Houtvaart. De Heemstedenaren bleven de DWT'ers verre de baas. Met voortreffelijke combinaties maakten zij gebruik van de fou ten der Haarlemmers en konden daardoor met de regelmaat van een klok scoren. Het is de tweede zege die HPC in de zomercompetitie heeft behaald, daar de Heemstedenaren Vrijdagavond in Groenen- daal met 31 van Sleutelstad hebben ge wonnen. In de derde klasse A dames werd in Groe- nendaal de wedstrijd HPC 1Oosterbad 1 gespeeld. De Aalsmeerse dames wonnen met 31. De verdere uitslagen luiden: Derde klasse D dames: Robben 3DWT 2 20; reserve derde klasse B: HVGB 4— DAW 2 4—0. Uitslagen kringcompetitie, heren: DWT 3 HPC 4 1—5. Meisjes: HVBG a—HVGB b 50. Jongens: DWTHaarlem 09. HaarlemHPC. De vastgestelde dames competitiewedstrijd Haarlem—HPC gaat niet door. Schakeri Na de achtste ronde van het internationale Staunton-schaaktournooi heeft Gligoric met 5Vi punt de leiding. Hij wordt gevolgd door Matanovic en Alexander met elk 5 punten. Vierde is Trifunovic met 4% punt plus een afgebroken partij, vijfde en zesde zijn Stahl- berg en Unzicker met elk 414 punt. Donnet en Van Scheltinga behoren tot de laatste zes. Donner met 3V4 en Van Scheltinga met 2'4 punt. Donner verloor in de zevende ronde van Bogoljubow en won in de achtste van de Engelsman Klein. Van Scheltinga verloor twee keer: van Tartakower en van de Duitse kampioen Unzicker. In de zesde ronde van het internationale schaaktournooi te New York speelde dr. Max Euwe tegen de Argentijn Guimard. Bij het afbreken had hij twee pionnen meer. Bij de hervatting wist onze landgenoot vrij snel zijn voordeel in winst om te zetten. In de zevende ronde won Euwe in 35 zetten van de Amerikaan Byrnes, die aanvankelijk vrij goed stond. De partij uit de vijfde ronde tegen de Amerikaan Evans ging na 39 zetten voor Euwe verloren. Onze landgenoot bezet thans met vijf punten uit zeven partijen de tweede plaats, achter Reshevsky met vijf uit zes en voor Najdorf (Argentinië) met vier uit zes (plus een afgebroken partij). Cricket Engeland heeft gisteren de eerste innings in de testmatch tegen Zuid-Afikra gesloten op 419 voor 9 wickets (Hutton 63, Simpson 137, Compton 112, Watson 57, Brown 29) als ant woord op het Zuid-Afrikaanse totaal 483 voor 9. In de tweede innings, die enkele minuten BINNENLAND Woensdag wordt een begin gemaakt met de herbouw van de Nederlands Hervormde Kerk te Willemstad, die op 30 Augustus 1950 door brand werd verwoest. Afzenders van correspondentie bestemd voor Hongkong en voor Macao wordt aan geraden bij het adresseren aan de plaats naam geen andere aanduiding, als bijvoor beeld China, toe te voegen. Het gebruik van geregenereerde blik- producten, dus blikproducten, welke na een bewerking te hebben ondergaan, weer ge schikt zijn om als verpakkingsmiddel te worden gebruikt, is vrijgesteld van de voor blikproducten geldende verbodsbepalingen, mits voorzien van een in het deksel geslagen letter R. Blijkens een beschikking in de Staats courant is het voortaan niet meer nodig, dat voor het aangaan van arbeidsverhoudingen met mannelijke werknemers die in de sigarenindustrie werken of daarin het laat ste halfjaar gewerkt hebben, toestemming wordt gegeven door de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in het gebied waai de nieuwe werking ligt. In een huis aan de Zomerdijkstraat te Amsterdam is het twee-jarig dochtertje van de daar wonende familie aan brandwonden overleden. De kleine werd gebaad en draaide in een onbewaakt ogenblik de heetwater kraan open, zodat zij het hete water over zich heen kreeg. HAARLEM EN OMGEVING De heer G. H. Aberson ambtenaar bij de dienst Tractie en Materieel der N. S. te Haarlem viert 12 Juni zijn 40-jarig jubileum. De heer F. Hovingh te Arnhem is be noemd tot onderwijzer ener Chr. school te Haarlem, hoofd de heer Aschoff. Dr. C. Holstvoogd te Velsen is benoemd als leraar biologie aan het Chr. Lyceum te Amersfoort. Het cabaretgezelschap Mascotte treedt Zaterdagavond op op een feestavond van Doopsgezind Zangkoor in hötel De Leeuwerik. De Gereformeerde Kerk van Overveen heeft een beroep uitgebracht op candidaat K. H. Schuring te Groningen. Een 29-jarige chauffeur-monteur, N. G. van K., reed Maandagavond met grote snel heid rondjes om het Pretoriaplein in Haar lem-Noord. De man bleek ten prooi aan alcoholische verhitting en is voor het nemen van een bloedproef naar het Grote Gasthuis overgebracht. ADVERTENTIE Morgenmiddag 3 uur en avond 8 uur speelt het voor het eerst op het Phoepix-terrein. Wij blijven onherroepelijk tot 18 Juni! Plaatsbespreken vanaf morgen Woens dag 10 uur aan de Circus-kassa. WERELD SENSATIE PROGRAMMA. In Rotterdam trokken wtf 100.000 bezoekers 4 masten in een ltfn. 4500 zitplaatsen! voor de vastgestelde tijd wegens regen moest worden onderbroken, vielen de Zuid-Afri kaanse wickets in snel tempo: er gingen er vijf neer voor slechts 95 runs. Zuid-Afrika had bij het ingaan van de laatste dag dus een voorsprong van 159 runs. Blijft de aanval succes hebben, dan is de kans op een Engelse overwinning niet uitgesloten. Na veertig minuten spelen hedenmorgen was Zuid-Afrika all out voor 120 runs. Al leen Van Reyneveld (22) en Chubb (11 not out) kwamen nog in de dubbele cijfers. Bed- ser nam hedenmorgen 3 wickets voor 7 runs, in de gehele innings 6 voor 37. De Engelsen hadden dus nog 5 uur en 10 minuten om de voor de overwinning benodigde 186 runs te scoren. Om 1 uur hedenmiddag was de stand 19 voor 0, waarvan Ikin en Hutton beiden 9 not out. Tennis Naar aanleiding van de geruchten, die te Noordwijk de ronde deden over het niet spelen van Van Swol in de wedstrijd Neder landPhilippijnen voor de Davis Cup heeft de keuzecommissie de volgende verklaring afgelegd: Met het oog op de slechte vorm en het feit, dat hij niet voldoende in de gelegenheid zal zijn de komende dagen in tensief te trainen, heeft Van Swol de keuze commissie van de KNLTB verzocht hem niet op te stellen in de enkelspelen van de wedstrijd tegen de Philippijnen. De keuzecommissie heeft dit verzoek in overweging genomen en Van Swol alsnog gevraagd alle pogingen in het werk te stel len wederom in vorm te komen, daar zij het niet meespelen van Van Swol in de enkel spelen als een verzwakking beschouwt. 4) Deze mededeling, hoe zelfbewust ook uitgesproken, had toch niet het gewenste effect. De verblijfplaats van de ontvreemde mummie werd er niet door ontperst aan de schone bedriegster. Integendeel: in een echt vrouwelijke inconsequentie snelde zij nü juist naar de deur en vond daar aan de bin nenkant nog de sleutel zitten, die Michael niet in zijn zak had gestoken. Zij draaide hem bliksemsnel om en vloog de deur uit. Het rode hoofddoekje verloor zij juist op de drempel. Michael Norelius raapte het op en hield het in zijn. handen. Als de lege schaal, waaruit het vogeltje ontsnapt was. Als het enige, dat nog over was van zijn schone droom, van zijn Koningin Amentéte, waaraan hij een jaar lang uitsluitend ge dacht had. Van het stille Sneeeuwwitje, dat geslapen had in de kistEen simpel hoofddoekje. Hij draaide het om en om in zijn handen. En dan kwam de woede weer in hem op. Ezel die hij was, alweer een ezel! Daar stond hij werkeloos met die doek in zijn handen, terwijl hij de bedriegster, de dievegge van zijn mummie, liet ontsnap pen! Nooit zou hij haar kunnen terugvin den! Maar het was nog niet te laat: ze kon nog niet ver weg zijn, al was ze het huis waarschijnlijk al uit. Hij zou haar op de kade gemakkelijk kunnen inhalen. Hij ging haar achterna. Zijn reacties waren, als die van een echte geleerde, niet snel. Hij kon zijn hoed niet vinden nu juffrouw Potmans er niet meer was om die voor hem klaar te leggen. Hij greep, door de haast, enige malen mis naar de mouw van zijn overjas. Hij ging weer naar zijn kamer terug om het licht uit te doen en liep dan haastig de breede marmeren trappen af. De voordeur stond nog open. En dan stond hij buiten. Het was mistig op de kade een dikke, grauwe December- mist die kil op hem neersloeg. Het begon zelfs al donker te worden. En dan maakten zich uit die mist twee grauwe gedaanten los, die zich links en rechts van hem pos teerden. „Hé," zei Michael Norelius, „wat moet dat?" „Heb jij een meissie boven gehad?" vroeg de grauwe gedaante. „Ja waarachtig! En ik wou...." „Hou dan je mond maar, vader! Je bent gearresteerd!" HOOFDSTUK II De gevoelens van dr. Norelius, op dat ogenblik, laten zich moeilijk beschrijven. Verbazing, schrik, maar bovenal de sen satie van een monsterachtige onrechtvaar digheid. Zijn eerste impuls was om er van door te gaan in de dikke mist, maar de beide grauwe gedaanten schenen die impuls voorzien te hebben en grepen hem gelijk tijdig bij de pols. Toen begon hij te pro testeren en te vertellen van het schande lijk bedrog, waarvan hij de dupe geweest was. Zijn twee paranymfen grepen hem slechts nog steviger vast met het advies om dat zo straks maar aan inspecteur Renke- voort te vertellen: zij hadden geen tijd om zich met al die smoesjes op te houden. En zo wandelde hij tenslotte mee in een doffe gelatenheid, zwijgend en totaal onkundig van het waarom van dit alles, tot zij einde lijk aan een van de oude grachten een stoep beklommen: het Hoofdbureau van Politie. De ontvangst was correct, maar niet vriendelijk. Hij werd eerst in de agenten kamer gelaten, waar hij moest wachten, maar geen stoel kreeg; toen werd hij naar een kamertje verwezen en de deur zonder commentaar achter hem gesloten. Zijn horloge stond stil op vijf minuten over elven en zo laat was het natuurlijk niet, dat begreep hij. Hij zat daar een onbe paalde tijd. Hij dacht niet aan iets spe ciaals, aan wat hij straks aan die inspec teur zou zeggen, en nog veel minder aan een feit, waarvan hij beschuldigd zou kun nen worden. Hij zag alleen maar een stil, ovaal gezichtje voor zich, waarvan de ogen leefden en hem aanzagen en zich dan van hem afwendden, omdat hij een man was. In zijn rechterbroekzak voelde hij een prop: het was het rode hoofddoekje dat hij in de haast bij zich gestoken had. Hij be groef zijn hand in zijn zak en liet zijn vin gers glijden over de gladde stof. En dan werd de deur geopend en kreeg hij een sommatie om mee te gaan naar boven. Een houten trap, waarop zijn schoe nen klosten. Een kamer, waar een sterke lamp hem hinderlijk in zijn gezicht scheen, en dan een verbaasde stem; „Hé. gaat u zitten". Een jonge man in een donkere uniform achter een schrijfbureau. De arrestant nam plaats op de stoel, die de agent op een wenk van zijn chef voor hem aanschoof. En dan zag hij in een paar grijze ogen die hem aan zagen, niet slechts ambtelijk onderzoekend, maar met onverholen verbazing. En de stem vroeg: „Mag ik uw naam weten?" „Norelius. Michael Norelius." „Maar dan bent u de bekende Egypto loog!" „Ja. Helaas wel." „Maar danmaar hoe komt u dan hier? Is dat niet een vergissing, Buisman?" '„Waarachtig niet, inspecteur," zei de agent. „Hij is het. Absoluut." „Had u vanmiddag een meisje op uw kamer, meneer Norelius?" „Ja zeker. En ze heeft mijn mummie ge stolen." „Uw wat?" „Mijn mummie." De inspecteur keek nog verbaasder, tikte dan met een potlood voor zich op het blad van de schrijftafel. Het bleef even stil. Dan vervolgde hij: „Ik was verleden jaar onder uw gehoor toen u die cursus hield over Egyptologie; u verstond de kunst om uw stof boeiend en begrijpelijk te maken. Maar u had dus een mummie in uw bezit. En zegt u nu dat juffrouw Baeck die mummie gestolen heeft?" „Nee, zó is het niet gegaan." Michael zuchtte en begon te vertellen. Van de papyrus-rol die hij gevonden had met de levensbeschrijving van de Koningin Amentéte. Van de aanwijzingen omtrent haar graf en hoe hij dat graf dan ook wer kelijk gevonden had. Van zijn vurige be geerte om de mummie in zijn bezit te krij gen. Van zijn hoop en zijn vreezen, zijn zorgvuldige toebereidselen en zijn moei zame arbeid. Hoe het hem, na duizend tegenslagen te hebben overwonnen, gelukt was om de kist naar Amsterdam te krijgen. Hoe hij met de meesterknecht de kist naar boven gedragen had. „En toen, inspecteur, toen ik die kist dan eindelijk zou open maken, toen lag er een meisje in. De mum mie was gestolen." „En dat meisje," zei de inspecteur, zijn notitieboekje raadplegend," was mejuf frouw Katharina Baeck. Leeftijd vier- en- twintig jaar. Adres: Paulus Potterstraat 15. De dochter van de bekende scheepvaart man." „Ik weet haar naam niet. Maar ze is na tuurlijk een bedriegster." „Hoezo?" „Maar dat spreekt toch vanzelf! Ze heb ben de mummie er uit gestolen. En toen is zij als plaatsvervangster in de kist gestapt." „Of gelegd, mijnheer Norelius!" De jonge geleerde zag hem verbaasd aan. De ander glimlachte. „Hebt u er dan nog niet over nagedacht, waarom u eigenlijk gearresteerd bent?" „Nee...." „Wel: wegenskidnapping." „Wat!" „Ja. Werkelijk, meneer Norelius. Dat meisje is in die kist opgesloten nadat ze be dwelmd was. Dat moet u toch gemerkt hebben." „Ja. Ze.... ze sliep. En toen werd ze wakker. Michael staarde met grote ogen voor zich uit. Natuurlijk, dat was de verklaring! Niet een drieduizend-jarige slaap, niet een Egyptische Koningin die tot het leven ge wekt moest worden. Hij was een dromer, een fantast! Ze was uit een verdovende slaap ontwaakt: daarom had ze hem eerst zo aangezien, zo leeg, zo zonder bewustzijn. Daarom was ze zo moeizaam ontwaakt en had niet uit de kist kunnen komen. Daar om had ze zo'n dorst gehad en op hem moeten steunen toen hij haar naar zijn leunstoel bracht. Koningin Amentéte! Gek, die hij was! Juffrouw Baeck, en ze was door iemand bedwelmd. „Allemachtig nog aan toe, Inspecteur! U denkt toch niet dat ik dat gedaan heb?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6