Hevdt's Broeken LAAT LOOSJES LIEVER LEERBOEKEN LEVEREN RADIO Figaro's streden met kam en schaar DE BROEK VAN HEYDT J. Fortgens -Clowntje Rick VADERDAG De Egyptische Koningin BIJPASSENDE COLBERT GESCHENK voor VADERDAG <^ncuJz Kort en Bondig■J) VRIJDAG 15 JUNI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aardige stedenwedstrijd in het Krelagehuis en ook: het grijs, bruin, blauw sterke kwaliteit, prima model de ideale zomerdracht de sportieve dracht zuiver wollen kamgaren, uitstekende kwaliteit en afwerking 16.15 13.50 22.15 26.90 36.15 prima pasvorm en af- nn cn werking 39-50 29.™ OPTICIEN STIENS voor de modernste BRILLEN GIERSTR. 27 Leverancier v. alle Z.fondsen Drie Nederlandse burgemeesters naar Parijs Muzikaal programma „Zomerklanken" H. Smidt van Celder onderscheiden Bij zijn aftreden als voorzitter der Alg. Werkgevers VerenL De 5% en de tuinbouw Consultatie-bureau voor alcoholisme Voor de kamdereai LOGOMOTIEF RIJWIELEN Examens Sportvliegers stegen op FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Celinck 7) Donderdagavond werd er in het Krelage huis te Haarlem een sportieve strijd ge streden. Ben strijd waar vlijmscherpe scha ren, kammen in allerlei soorten en maten en de fijnste lotions bij te pas kwamen, De Technische Ontwikkelingaelub van kap- perspatroong en gezellen, afdeling Haar lem, hield tot waardig besluit van het sei zoen een stedenwedstrijd om wisselbekers tussen de afdelingen Amsterdam, Den Haag en Haarlem. Op een lange tafel in de kleine zaal stonden dertig spiegels, waarin vijftien herenmodellen en vijftien damesmodellen kenden zien hoe hun hoofden in een tijds bestek van veertig minuten een belangrijke verandering ondergingen. Elke stad had twee équipes afgevaardigd. Met vaardige hand hanteerden de Figaro's het gereed schap en speciaal de dameskapsels werden een lust voor het oog, Men zag de mooiste maar ook de vreemdste kleuren: haar met een paarse gloed, haar met een zilver kleurige gloed, hoogblond én kastanjebruin haar, maar ook modellen zonder kleur- spoeling, ïoals dat heet. De coiffures liepen nogal sterk uiteen, omdat de kappers geen verplicht kapsel behoefden te maken. De heer A. de Jong, technisch leider van de afdeling Haarlem, noemde een serie Franse namen van variaties, die hier wer den toegepast. Bijvoorbeeld de kleurspe lingen Touterel en Acajou, beide opge maakt In Griekse lijn. De heren kregen buiten de veertig minuten knippen en bij werken nog een kwartier voor het opmaken van hun modellen. In tegenstelling met de dames was hier sprake van donker tot zwart haar, hetgeen wat de heren betreft blijkbaar een dankbare kleur is. De leef tijden van de deelnemers verschilden in hoge mate. Zo zag men er een gezel, die kortgeleden het diploma van de vakschool haalde, maar ook een kapperspatroon, die reeds een tiental jaren de schaar en de ondulatietang hanteert. ADVERTENTIE FLANELLEN BROEK KHAKI-BROEK PALMBEACH BROEK CORDUROY BROEK GABARDINE BROEK COLBERTS AN EGANG. AA De jury moest uiteindelijk beslissen, welke équipe of stad in aanmerking kwam voor de fraaie wisselbaker. Den Haag won de trofee bij de dames en Amsterdam bij de heren. De volledige uitslagen luiden: dames: 1. Den Haag 1162 punten; 2. Haar lem 1057 pnt,| 3. Amsterdam 830 pnt. He ren: 1. Amsterdam 1825 put,; 2. Den Haag 1770 pnt.; 3. Haarlem 158? pnt, Deze zeer geslaagde avond werd besloten met een bal, dat tot twee uur duurde. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 128 t'o Cornelissteeg UW ADRES voor reparaties aan alle soorten horloges, gouden en zilveren voorwerpen. Speciaal gesorteerd in verlovingsringen. TAXATIE INKOOP Telefoon 19980 De stad Parijs, die haar tweeduizend jarig bestaan herdenkt, heeft drie Neder landse burgemeesters uitgenodigd: mr. A. J. d'Ailly van Amsterdam, mr. F. M. A. Schokking van Den Haag en de heer L. F. W. Jansen, die aan het hoofd staat van het Brabantse dorpje Cuyk. De heer Jansen is uitgenodigd omdat onlangs zijn gemeente eveneens haar tweeduizendjarig bestaan heeft gevierd en dus als „jaargenoot" van Parijs beschouwd kan worden. Twee avonden achtereen heeft de amu sementsvereniging van het personeel van Vermaats Moderne Bakkerijen in de ge meentelijke Concertzaal de muzikale revue „Zomerklanken" uitgevoerd. Op beide avonden was de zaal vrijwel uitverkocht. Men kan dit enerzijds op rekening zetten van een goed georganiseerde voorbereiding. Maar anderzijds had men blijkbaar van de opvoering veel verwachtingen. Hierin hebben de optredende leden van het per soneel de talrijke aanwezigen niet teleur gesteld. Want de revue klonk letterlijk en figuurlijk als een klok. De opvoering heeft er ons van overtuigd, dat dit personeel veel levensvreugde kent en die ook weet te uiten met het spelen en zingen van op gewekte, vlotte muziek. Een enkele maal werd zelfs contact verkregen met muziek van meer diepgang. („Zum Sanctus" van Fr. Schubert bijvoorbeeld). Allerlei groeperingen van het personeel werkten mede. Daar waren „Vermaats Zingende Meisjes", die met frisse klank en vaak ook met aardige voordracht en kele bekende Nederlandse liedjes zongen. Albert Wolbeek trad hierbij op als ver dienstelijk tenor-solist. Vermaats Mannen koor zong met veel uitdrukking het ge noemde lied van Schubert. Hierin werd al een goede, beschaafde klankeenheid be reikt. Minder was in dit opzicht het „Ave Maria", maar „Recht door zee" en „De kabels los" mochten er weer zijn, ook al Om de goede verstaanbaarheid. Vermaats Stuwband deed zijn naam eer aan. Het was een lust dit vlotte stel ama teur-accordeonisten, trompetters, saxofo nist en wat zich nog meer daarbij op het podium had opgesteld, te horen. Zij maak ten van de avond een compleet feest, waar aan niemand zich kon onttrekken. Zelfs niet de Haarlemse Politiekapel, die als gast met een eigen programma kwam. Wie nam het de politiemannen kwalijk, dat zij af en toe uit louter enthousiasme mee gingen doen met de Stuwband? En wie vond het erg dat de politie-contrabas een geestdrif tig rondedansje ging maken? De dirigent Marinus Adam was daar niet bij. Het ging meer gedisciplineerd toe, wanneer hij de leiding had en het korps een sonore klank kon laten horen bij de uitvoering van de ouvert.ure „Feodora" van Tsjaikofsky en pittige Spaanse rhythmen bij de vertolking van de wals „Espana" van Waldteufel. Met de ouverture „Les Saltim- banques" van Ganne bleef de kapel in de sfeer van de revue. Als kijkspel was de uitvoering van de mars „Saint-Triphon" met medewerking van de politie-drumband een programma-onderdeel, dat geweldig insloeg. Met genoegen hebben we verder geluis terd naar Thea Tamminga's heel goede, warm getimbreerde sopraanstem en naar de tenor Leo Nijman, die niet te hoog moet gaan zingen. Wim Lichtendahl bracht de zaal in vervoering met een virtuoze accor- déon-vertolking van „Circus Renz" en Ben Scheffer weerde zich dapper op zijn saxo foon bij het spelen van enkele soli. Het muzikale gedeelte werd onderbroken door enkele amusante toneelschetsen, waarin Frans Ouwerkerk, Jac. en Jan Schoon zich opperbest thuis gevoelden. Aan het slot van de avond, die heel vlot geleid werd door Hielke Lamsma, heeft de heer Ver- maat nog enkele woorden van waardering gesproken. P. ZWAANSWIJK. Gr. Houtstraat 100 - Tel. 15060 Rijksstraatweg 12B - Tol. 25991 ging lij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw de heer h. Smidt van Gelder te Bbemendaal, voorzitter van de Algemene Werkgevers Vereniging. De heer h. Smidt van Gelder heeft tij dens de jaarvergadering van de Alge mene Werkgevers Vereniging te Scheve- nlngen zijn functie overgedaan aan de heer J. W, Noorduyn, Als stoffelijk blijk van waardering bood de heer T. Duyvis Ezn, namens de ver eniging een souvenir met inscriptie aan. waarna de secretaris-generaal van het mi nisterie van Sociale Zaken, mr. J. Klatte, mededeling deed van de benoeming van de heer Smidt van Gelder tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De heer Noorduyn boódt namens het dagelijks bestuur de versierselen, behoren de bij deze onderscheiding aan. Mr. f. h. A. de Graat voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, speldde de gedecoreerde dc draagmedaille op de borst. Bij de aanvaarding van het voorzitter schap wees de heer J. W. Noorduyn op verschillende belangrijke reeds tot stand gekomen wetten, zoals de wet op de P.B.O. en de Ondernemingsraden, alsmede op an dere in ontwerp gereed zijnde nieuwe wet telijke regelingen, zoals de Wachtgeld- en Werkloosheidswet, de wet inzake toezicht op het credietwezen en dergelijke, welke voor het bedrijfsleven, ook op de sociale sector, consequenties van vergaande strek king zullen medebrengen. ADVERTENTIE het meest populaire overhemd is een welkom met 2 boorden met vast boord 15.90 14.50 Op de binnenplaats van de Koudenhorn-kazerne te Haarlem inspecteerde de Com mandant van het Eerste Militaire Gewest generaal-majoor D. C. Buurman van Vreeden Donderdag de manschappen van het regiment Lichte Luchtdoel Artillerie Betuwedat later op de ochtend met een défilé op de Dreef afscheid van Haarlem nam. IM*-'" kledingmagazijnen SPAARNWOUDERSTR. 47-80 - TEL. 21392 Bekend is geworden een besluit van het College van Rijksbemiddelaars, waarbij het dispensatieverzoek voor ontheffing van de beschikking „Bijslag op lonen en salaris sen" voor de tuinbouw is afgewezen. Deze beschikking heeft tot gevolg, dat de 5% loonbijslag voor arbeiders van 23 jaar en ouder ook voor het tuinbouwbedrijf verplichtend is gesteld, en wel met terug werkende kracht vanaf 19 Maart 1951. Voor (ongehuwde) arbeiders beneden 23 jaar is een vergunning van kracht om de lonen als volgt te verhogen: voor 19-jarigen 1 voor 20-jarigen 2%, voor 21-jarigen 3 °/o, voor 22-jarigen 4 De Vereniging tot Instandhouding van het Medisch-Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme voor Haarlem en omstreken heeft haar verslag over 1950 gepubliceerd. Er wordt gewezen op het feit, dat de werkzaamheden van het Bu reau steeds toenemen. Gedeeltelijk vindt dat zijn oorzaak hierin, dat het drankge bruik en drankmisbruik nog niet ver minderen, doch daarnaast hebben de lei ders van het Bureau, door de aanstelling van een adjunct-directeur op 1 Januari 1950, meer de .gelegenheid gekregen een intensiever contact met de patiënten te onderhouden. Het is vooral de adjunct directeur, de heer Blankevoort, die buiten de spreekuren dat contact onderhoudt. Er wordt overwogen om over te gaan tot het aanstellen van een Zuster voor Maat schappelijk Werk, zoals die ook bij andere Consultatie-bureaux tot voldoening werk zaam zijn. Met ingang van 1 Januari 1951 is ook een spreekuur ingesteld in de gemeente Velsen in het gebouw van de Geneeskun dige Dienst. Het arbeidsterrein van het Consultatie bureau bestrijkt het gehele Arrondisse ment van de Rechtbank. Dientengevolge hebben we onze patiënten in tal van ge meenten buiten Haarlem, zowel in de om geving van Velsen en Hillegom als in de Zaanstreek. Verder wordt in het verslag gezegd: Speciaal de ongehuwde patiënten leve ren nogal eens moeilijkheden op, zowel de jongeren als de ouderen. Velen verblijven in logementen of wonen alleen op een slaap kamertje. Hoewel er wel enkele logemen ten zijn, waar de toestand bevredigend kan genoemd worden, zo levert de omgeving nog steeds een gevaar op. Een ander pro bleem is de vrije-tijdsbesteding van deze mensen. De oplossing zou zijn een goed kosthuis met huiselijk verkeer voor hen te vinden, maar dat is niet zo gemakkelijk, vooral daar de prijs niet hoog mag zijn. We koesteren dan ook sinds lang de wens ADVERTENTIE Spec, prijzen: kop. melkbus-sigarettenhouder f4.75. Handgedr. kop. asbak f2.50. Koperen tabaksdoos f 3.50. Lucif. houders, enz. enz. ,,'T FRIESCHE SCHATHUIS" Jansstraat 8 Grote Markt 20 (Vishal) LET OP 'T HUIS MET DE FRIESE VLAG Maar dat was lekker mis! De leeuw brulde en dacht, dat hij Rick nu wel te pakken zou krijgen! Maar Rick was van de ene tak op de andere geklommen en zat nu zo hoog in de boom, dat de leeuw niet meer bij hem kon komen.... Want gelukkig, leeuwen kunnen niet klimmen. „Zo, hier ben ik tenminste veilig!", dacht Rick. Hij zat op een dikke tak, buiten het bereik van het roofdier. Maar toch vond hij 't een akelig gezicht als hij naar beneden keek en daar die grote bek met tanden van de leeuw zag. En wat brulde dat beest verschrikkelijk! Rick rilde ervan. Hoelang zou hij hier nog moeten zitten, voordat er iemand te hulp kwam? Of zou iedereen te bang zijn van het beest, om het weg te halen? Rick zat op de tak en hij hield zich stevig vast. Zo kon hem tenminste niets gebeuren. Maar hij wou toch wel, dat die akelige leeuw met z'n wilde ogen wegging. Zou het hem niet gaan vervelen, zo voor niets onder de boom te staan brullen? ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 0 TEL. 21750 wy serveren diverse EXQUISE ROOMIJSCOMBINATIES die U doen watertanden dat men hier in Haarlem nog eens kan ko men tot oprichting van een alcoholvrije in richting, waar onze patiënten hun vrije tijd zouden kunnen doorbrengen. Een der gelijk tehuis zou gezellig moeten worden ingericht, zodat de bezoekers gelegenheid zouden hebben te biljarten, een kaartje te leggen of te dammen of schaken. Er zou een leestafel moeten zijn met wat lichte lectuur en geïllustreerde tijdschriften. Het gebruik van consumptie zou niet ver plichtend moeten worden gesteld. Wannéér in een dergelijk tehuis ook nog slaapkamers verhuurd zouden kunnen worden of mensen tegen een niet te hoge prijs in volledig pen sion zouden kunnen worden genomen, zou het voor verschillende patiënten een uit komst wezen. De 2076 spreekuur-bezoeken In 1950 werden gebracht door 309 (195) verschil lende personen, van wie 118 (52) reeds uit het voorafgaande jaar in behandeling wa ren, zodat 191 (143) als nieuw werden in geschreven. Van die 191 waren er 15 die in vroeger jaren al eens onder behandeling waren geweest. (Tussen haakjes zijn de cijfers over 1949 vermeld). Van de 191 waren er niet minder dan 166, die op één of andere wijze met de Justitie in aanraking waren geweest. Mees tentijds waren het geen ernstige feiten, waaraan zij zich hadden schuldig gemaakt; voor het grootste deel betrof het een be keuring voor openbare dronkenschap, die zij één of meermalen hadden gekregen of wel het besturen van een rijwiel of auto onder drankinvloed. Het aantal processen-verbaal voor open bare dronikenschap was ook in 1950 nog steeds stijgende. Over de afgelopen jaren bedroegen die: in 1950 373; 1949 282; 1948 278: 1947 230: 1946 97. Van de 373 geverbaliseerden woonden 115 buiten de gemeente Haarlem. Gerekend naar de leeftijd kunnen we de volgende cijfers vermelden: beneden 20 jaar 13; van 20 tot 30 jaar 64; van 30 tot 40 jaar 71; van 40 tot 50 jaar 124: van 50 tot 60 jaar 68; van 60 tot 70 jaar 29; boven de 70 jaar 4. De medische leider, dr. L. Coenen, deelt mede dat door hem sedert Mei 1950 chro nische alkoholisten met Refusal (Antabus) behandeld worden. Tot nu toe hebben zich bij de 12 pa tiënten die hij behandelde, nooit ernstige verschijnselen voorgedaan. Van de 12 pa tiënten zijn drie volkomen genezen: de overigen zijn nog onder behandeling. ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 52 Tel. 12762 BINNENLAND Te Delft «Un geslaagd! voor het inge- nleursexamen voor scheepsbouwkundig ingenieur: A. oosterveid, Haarlem en voor het ingenieursexameii voor vliegtuigbouw- kundig ingenieur: j. B. Rab, Haarlem. In de Grote Marktstraat te 'sGr&ven- hage vielen enige balen oud papier van een vrachtauto. Een 36-jarige wielrijder weid door de vallende balen getroffen. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Tegen cle vracht- autobestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Twintig jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Groninger recht- bank tegen de 30-jarige landarbeider E. P. uit Roden, wegens moord op de landarbeider E. S. en poging tot doodslag op diens broer I. P. had omgang met de pleegdochter van E. S., maar deze had daar bezwaar tegen, De verdachte was in de nacht voor oudejaais- avond naar het huis van zijn meisje gegaan en had haar stiefvader en haar oom neer- De rector magnificus van de gemeen- telUke universiteit van Amsterdam, prof. dr. N. A. Donkersloot, zal Amsterdam ver tegenwoordigen bij de viering van het 500- jarig bestaan der univeristeit van Glasgow op 17 Juni. HAARLEM EN OMGEVING De Oranjevereniging ,,'t Klevcrpark" laat alle kinderen van 6 tot en met 12 jaar van leden Zaterdagmiddag naar het circus gaan. De kinderen gaan in optocht van het Santpoorterplein naar het Phoenixterrein. De heer P. Halsema, die onlangs een motorongeluk heeft gehad, heeft zijn werk zaamheden als organist der Ned. Herv. Gem, van Bloemendaal kunnen hervatten. Om te komen tot een eigen zangkoor heeft zich uit de vereniging van Vrijzinnige Hervormden te Haarlem een voorlopige commissie gevormd bestaande uit mevr. Koetsier, mevrouw Kroon en de heren J. J. Schut, H. Wachs en D. Schoorl. Aan C. P. Vormcy te Haarlem, hoofd werkmeester bij de Kon. Fabriek van Rij- tulgen en Spoorwagens J. J. Beijnes N.V. te Beverwijk, is toegekend de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Enige personen, onder wie dc heer W. J. L. de RUke uit Haarlem, willen een drie mast-schoener van 730 ton diens! baar maken aan de exportbevordering door met een ten toonstelling van Nederlandse producten aan boord een reis langs Zuid-Amerikaanse ha vens te maken. De schoener ligt in de Maas te Rotterdam. Aan dc gemeente-universiteit te Am sterdam zijn geslaagd: voor het candidaats- examen Nederlands de heer J. N. Komen, Beverwijk; voor het doctoraal examen geolo- gie de heer F. Wijkhuizen, Heemstede. ADVERTENTIE Nico van Schagen en Zonen jj Gierstr. 40-42 Hrl. - Tel. 17768 tegenover de kerk. PHILIPS - ERRES - FRIDOR - COLUMBIA Betaling in overleg. Eindexamen Rijkskweekschool Haarlem Geexamineerd werden zes candidaten. Geslaagd zijn de dames: C. P. Scheffers, Sassenheim; A. J. C. Schouten, Heemstede; R. Schuurmans, Heemstede; M. E. Sper wer, Haarlem; C. A. Sterrenburg, Zand- voort; E. G;. Voogd, Eindhoven. Onderwijzersexamens Da Costa- kweekschool Bloemendaal Geslaagd zijn de dames: P. Hofman te Santpoort, A. M. A. Lamme en T. A. J. Roest te Haarlem, L. Oostenrijk te Heem stede, .G. A. Wevers te Lisse. Op het sportvliegveld Hilversum was het Donderdagmiddag, door de Deense sport- vliegtuigen-rally, een drukte van belang. Met tussenpozen van één minuut trokken 45 sportvliegtuigen, bemand met 'piloten uit acht verschillende landen, het lucht ruim in. Een der toestellen echter, dat van de Engelsman Paet, had een motorstoring waardoor het toestel op de grond bleef staan. Paets' toestel „Miles Gemini", werd in anderhalf uur door technici van de N.L.S. gerepareerd, waarna ook dit toestel de tocht naar Esbjerg in Denemarken kon aanvaarden. „Dat geloof ik niet, meneer Baeck. Ik kan u volkomen geruststellen omtrent de persoon, die haar op zijn kamer heeft wil len vasthouden. Een zeer zonderlinge samenloop van omstandigheden". De politieman vertelde. Van Michael Norelius, de bekende Egyptoloog, die ver leden jaar een cursus voor de Volksuni versiteit had gehouden, zodat hijzelf hem dadelijk herkend had, toen hij werd voor geleid. Een echte geleerde, een bescheiden, rechtschapen mens. En vervolgens deed hij het verhaal van de mummie. „Dus hij zegt, dat hij de kist van die mummie openmaakte en dat mijn dochter daarin lag". „Ja, en de getuigenis van het meisje spreekt dat ook niet tegen". „Maar hoe komt ze in vredesnaam in dat huis!" „Daar is ze uit eigen beweging binnen gegaan, omdat ze zich onwel voelde". „Dat heeft ze mij niet verteld", „Nee?" „Nee, ze is erg gesloten over de gehele geschiedenis. Ze vertelt eigenlijk niets. Dat maakt mij ongerust". „Dat begrijp ik. Maar misschien is ze nog versuft en kan zij zich alles niet goed meer herinneren". „Het is mogelijk, maar ze maakt nu toch niet meer een versufte indruk. Eerder vermoeid, en ze heeft hoofdpijn". „Wat zegt de dokter?" „Een bedwelmend middel, dat zeer kort en heftig gewerkt heeft. Ik had twee dok toren bij haar, de één is een vriend van ons, een nog jonge man. Maar ik had graag nog een nader oordeel en telefoneer de onze huisarts. Ze waren het vrijwel eens. Iets heel bijzonders voor doktoren". Er tintelde even een flits van humor in de licht-blauwe ogen onder de rossige wenkbrauwen. De politieman glimlachte en vervolgde: „Het meest verdachte in de houding van dr. Norelius was natuurlijk het feit, dat hij haar niet wilde laten gaan. Maar hij was zéér teleurgesteld over de vermissing van zijn mummie en meende dat uw dochter bij de diefstal betrokken was. Hij wilde haar een bekentenis ont lokken. Maar verder is er niets gebeurd, daar kunt u volkomen gerust op zijn". De vader zuchtte diep. En dan werd de deur ineens zonder kloppen geopend en kwam er een jong meisje in avondjapon binnen. Het was niet eens nodig om haar vóór te stellen als juffrouw Baeck, zó sprekend leek ze op haar vader. Dezelfde korte, gezette ge stalte, hetzelfde ros-blonde haar, dezelfde lichtblauwe ogen en brede kin. Een lelijk meisje. Juist datgene, dat bij haar vader een stoere en vertrouwde indruk maakte, gaf haar iets plomps en grofs. En boven dien misten haar gebaren en manieren ten enenmale de charme, die niet zelden een lelijke vrouw toch aantrekkelijk maakt. Ze had haar zware wenkbrauwen gefronst en droeg een zeer ontevreden uitdrukking om haar mond. Ze schonk de politieman een kort, on vriendelijk knikje. En dan wendde ze zich tot haar vader: „Ga je nou mee, Paps?" „Wèt zeg je?" „Nu, naar het diner natuurlijk! Ze kun nen toch niet op ons wachten! Het is al bijna half zeven en je moet je nog ver kleden. Ik heb je smoking al klaar ge legd". „Maar Lydia, wat verzin je nou? Naar dat diner?" „Ja natuurlijk". „Na dat ongeluk met Kathrientje?" „Nou.... ongelukongelukhet is toch goed afgelopen? En u hebt immers gezegd dat, als zij verhinderd was, ik met u mee mocht? En nu is ze verhinderd! Ze vindt het best dat ik in haar plaats ga, ik heb het haar daarnet gevraagd. Toe nou paps, ga nou mee. Het zou afschuwelijk zijn als we te laat kwamen". „Ik geloof dat je geen besef hebt van wat er eigenlijk gebeurd is, Lydia. Anders zou je mij niet zoiets onmogelijks vragen. Ik heb dat diner afgebeld, dat spreekt vanzelf". Ze stampvoette van drift met haar zil veren avondschoentje. Ze was nu wgl bij zonder onaantrekkelijk in haar onbeheer ste bewegingen. Inspecteur Renkevoort, met het pijnlijk gevoel tegenwoordig te zijn bij een scène tussen vader en dochter, staarde hardnekkig naar een gravure aan de wand. En het meisje vervolgde adem loos: „Je wou wèl met Kathrientje gaan! En nu wil je niet met mij! Ik ben ook altijd de jongste: ik heb nooit eens wat! Ik had me er zo op verheugd, zo verschrikkelijk op verheugd. Zo'n groot diner...." „En nu ga je meteen de deur uit!" Papa Baeck, in scheepvaartkringen be kend als zéér resoluut jegens obstinate stokers en dergelijke lieden, plantte zich in zijn massale stoerheid midden in het vertrek. Hij zag er dreigend en onverzet telijk uit. Het meisje, evqneens massaal en dreigend, leek meer dan ooit op haar vader. Enige ogenblikken zagen zij elkaar woedend aan. Dan nam zij plotseling haar toevlucht tot tranen en holde snikkend de kamer uit. „Dat is gemeen!" De deur bonkte achter haar dicht. Er viel een pijnlijke stilte. De politieman be studeerde nog altijd de gravure aan de wand om de ander gelegenheid te geven zich te herstellen. Dit was niet dadelijk het geval. „The spoiled child", expliceerde Baeck tenslotte, met een geforceerd lachtje. „En fin inspecteur, u ziet natuurlijk wel meer moeilijke gevallen. En dit is een moeilijk geval. Jalouzie". „Op haar zusje Kathrientje". „Ja. Het ongeluk wil, of liever gezegd het geluk wil, dat mijn oudste meisje mooi is. Ze lijken niets op elkaar, dat hebt u natuurlijk ook gezien. Het is voor Lydia wel eens moeilijk". „Maar u hebt toch nog een dochter, het meisje dat mij opendeed?" „Mijn stiefdochter. Ik verloor mijn vrouw toen Lydia twee jaar was. En toen ben ik drie jaar later hertrouwd met een weduwe met twee kinderen, mevrouw van Wieldrecht. Mijn stiefzoon is in Indië, maar Meta woont bij ons. Zij is al dertig jaar, zes jaar ouder dan Kathrientje, maar zij kan heel goed met mijn kinde ren overweg. Ik heb ook nog een zoon van zestien jaar". „Dus, meneer Baeck, als ik het goed be grijp, hebt? u drie soorten kinderen: uw twee stiefkinderen, uw beide dochters uit uw eerste huwelijk en een zoon uit uw tweede huwelijk. Dat is zeker niet ge makkelijk". „Nee. Ik zal het u eerlijk zeggen: ik heb ook moeilijkheden met Kathrien". „Ja?" vroeg de politieman toen er een langdurige pauze viel. „Het is om de muziek", vervolgde de scheepvaartman. „Kathrientje speelt viool, bijzonder goed, zeggen haar leraren. Ze is begaafd. Ze wil in de muziek verder gaan. Ik vind het humbug. Ik hou niet van dat artistiek gedoe; ik heb zelf ook niet de minste aanleg in die richting. Die leraren warmen haar zo'n beetje op, omdat ze gefortuneerd is. Een melkkoetje. Nee, ik hou niet van de „Kunst" met een hoofd letter; ik bedoel: wel aardig om eens een avond naar een concert te gaan, maar niet om er je vak van te maken." „Het is een opvatting", zei de politieman. „Nee, dan heb ik liever een meisje als Meta", vervolgde de ander zijn confiden- tie's." Die is niet gefortuneerd. Ze wilde geen geld van mij aannemen, maar haar eigen brood verdienen en werd apothe kers-assistente. En nu is ze zelf apotheke res en heeft een eigen zaak op de Kalk markt." „Op de Kalkmarkt, zegt u!" „Ja. Kent u die apotheek?" „Ik ben er wel eens geweest." „Ze verdient ruim haar eigen brood. Ze is gelukkig en tevreden in haar werk. Ziet u, dat heb ik nu veel liever dan dat ge praat over kunst en dat gedweep met Bach of hoe die kerels mogen heten. Enfin, u ziet, ik ben een nuchtere ziel! Maar ik heb Kathrien verboden om in de muizek door te gaan." „Enneheeft ze zich daaraan gehou den?" (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6