Communistische aanhang bleef vrijwel gelijk OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Termijn van ultimatum verlengd „Door de Eeuwen Trouw" ontdekte pas laat Sweerts' ware identiteit Weerbericht Derde Macht gehandhaafd De Perzen worden meer ontvankelijk Het woord is aani De Gaulle kreeg ongeveer 20 procent der Franse stemmen De regeringspartijen zullen met de gematigden meer dan de helft van het aantal zetels blijven bezetten „Europese eenheid was onderwerp van gesprek'' Men wilde geen wapens maar onderdelen voor de radiozender Ceram naar Ambon overbrengen Afdelingen handhaven vertrouwen in bestuur Franse treiler in Ierse wateren aangehouden Staking in Amerikaanse havens Treinramp in Pakistan Tegensfand in Korea neemt geleidelijk toe De financiële moeilijkheden van de Gemeenten HET WEER AFGEBEELD 65e JA AR GANG Nd 2 87 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 9-3, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 122-30. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 18 J U NI 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 145 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VAN DE ONGEVEER 24% millioen Franse kiezers en kiezeressen zijn Zon dag ongeveer tachtig procent ter stembus getrokkenDat is dus een kleine twintig millioen. De opkomst is groter geweest dan bij enige andere verkiezing sinds de oorlog; soms haalde zij nauwelijks twee derden. Na-oorlogse matheid schijnt dus door meer politieke belangstelling te zijn gevolgd. Dat mag in de huidige omstandigheden geen wonder heten. Die herleefde belangstelling had tevens genoopt tot een campagne, waarin de kiezers der niet-communistische partijen voortdurend werd voorgehouden dat ieder, die wegbleef, zijn stem daardoor aan de communisten gaf. Er bestaat in Frankrijk geen stemplicht. Ervaring ook in andere landen heeft geleerd, dat men de meeste thuisblijvers onder de gematigden moet zoeken. Extremisten lopen in het algemeen harder. Er zijn geen sceptici onder hen. zij geloven dat het wèl verschil maakt of men „van de kat of van de kater gebeten wordt" en zij geloven niet dat „hoe meer het verandert, hoe meer het hetzelfde blijft". Een opkomst van 80 in een land zonder stemplicht is evenwel goed. Vanmiddag om twaalf uur was men met de berekening der uitslagen zover gevor derd, dat de toewijzing van 500 van de 627 zetels in de nieuwe Nationale Vergadering vaststond. En daaruit bleek het belangrijke feit, dat de zuiver parlementair-democra tische partijen hun meerderheid behouden hebben. Van die vijfhonderd zetels bleken er 88 ten deel te zijn gevallen aan de socia listen, 71 aan deM.RLP. (progressieve Katholieken) en 81 aan de radicaal-socia listen (vrijzinnig-democraten). Die drie groepen vormen de regerende Derde Macht, ie bovendien de steun pleegt te hebben van gematigde kleine groepen, meest con servatief van houding, die tot dusver al 74 zetels blijken te hebben bemachtigd. Telt men de vier totalen samen dan komt men tot 314 en dat is juist de meerderheid in een parlement van 627 leden. Die meer derheid zal, als de om twaalf uur nog ont brekende 127 zetels bekend zijn, natuurlijk groter blijken te wezen. Dat de clrie par tijen van de Derde Macht zonder steun van. kleine groepen een volstrekte meer derheid zouden halen lijkt overigens niet zeker: van 500 zetels hebben zij 48 ver worven. Maar dat is de hoofdzaak niet. Het voornaamste is, dat de overtuigd-par- lementair-democratische meerderheid is gebleven. Waarbij onmiddellijk moet opge merkt worden dat wij nog niet de gegevens hebben om na te gaan, in hoeverre dit door dp toepassing van het nieuwe gelegenheids kiesstelsel is beïnvloed. Er zou kunnen blijken dat in stemmen gerekend het Cen trum geen .meerderheid heeft behaald. Dit zou de zetelverdeling, weliswaar niet kun nen beïnvloeden, maar het zou bewijzen dat in wezen de sterkte-verhoudingen in Frankrijk minder gunstig zijn. Van de 500 zetels, welker toewijzing bekend is, zijn. er 83 aan cle communisten ten deel gevallen. Dat is 16.6 een aan merkelijk lager percentage dan zij in het afgetreden parlement vertegenwoordigden. Daarin vormde hun fractie ruim een kwart van de sterkte. Moet het verschil alleen verklaard worden uit de kunstige inrich ting van het nieuwe kiesstelsel, of zijn zij ook in stemmental gedaald? Het Rassemblement du Peuple fraftgais, de groep van generaal Charles de Gaulle, heeft voor het eerst aan de parlements verkiezingen deelgenomen. Voorspellingen uit de regeringskring schatten het resul taat voor de „gaullisten" op 20 Dit blijkt wel een knappe voorspelling geweest te zijn, want in de toewijzing van 500 zetels ver schijnt de Gaulle met 99; dat is dus maar één zetel onder de 20 Het zal mogelijk zijn te regeren zonder zijn steun; overigens valt het wel op dat zijn groep hij ver werpt het woord partij tot dusver ster kei- dan alle afzonderlijke partijen is vertegenwoordigdOok wat de gaullisten betreft zullen de totale stemmencijfers bij zondere belangstelling verdienen. Hun op treden heeft de fractie-sterkten uit het vorige parlement sterk beïnvloed en ver stoord. Daarom is vergelijking met de re sultaten van 1946 een ingewikkelde en nogal verwarrende zaak. De Gaulle heeft zijn zetels in de eerste plaats ten koste van de M.R.P. veroverd. Dat was te voorzien; al sinds lang had een aantal M.R.P.-leden in de Nationale Vergadering van zijn gaullistische sympa thieën doen blijken. De M.R.P. heeft overi gens niet zoveel verloren als vrij algemeen werd verwacht. Als zij de nu bekende 14.2 in de totale uitslag handhaaft is zij nog steeds een belangrijke groep, zowel in het parlement als in de Derde Macht. De radicaal-socialisten (16.2 de partij van de Kamervoorzitter Herriot en van de uit tragische voor-oorlogse jaren bekende ex- premier Edouard Daladier, zijn hen even wel voorbijgestreefd en hebben aanzien lijke winst gemaakt. De socialisten hebben verlies geleden, maar (evenals de M.R.P.) minder dan van sommige zijden voorspeld was. In het algemeen tonen de uitslagen in zetels berekend, voorzover zij tot dusver bekend zijn, een zekere verschuiving van het zwaartepunt naar rechts. Dit blijkt ook uit het herstel van de kleine groepen dei- vroegere rechterzijde. Het gaullistische blad Le Parisien Libre, dat vanmorgen be toogd heeft cla-t geen sterke meerderheid mogelijk is zonder de Gaulle, zal daar even wel ongetwijfeld op ten antwoord krijgen: „Geen grote meerderheid, maar wel een waarmee men regeren kan." Hetgeen in de afgetreden Nationale Vergadering ook ge schiedde. R- p- Amsterdam's Oude Kerk bouwvallig De uit 1306 daterende Oude Kerk aan het Oudekerksplein te Amsterdam is op last van Bouw- en Woningtozicht wegens bouwvalligheid gesloten. Vrijdagavond zijn stukken steen uit de kap naar beneden gevallen. Reeds maanden geleden heeft de ge meentelijke dienst die de torens in de hoofdstad in onderhoud heeft, een rapport aan B. en W. van Amsterdam gericht met het verzoek gelden ter beschikking te stel len voor de restauratie van dit bouwwerk, De Nederlands Hervormde Gemeente, eigenaresse van de kerk, beschikt niet over de gelden voor de zeer kostbare restaura tie, die 500.000 zal moeten kosten. 99 In Frankrijk hebben Zondag de verkiezingen voor de Assemblée Nationale plaats gevonden. Een kijkje in een der Parijse stembureaux. Een spreekwoord: Genoeg is meer dan veel. TEHERAN. (Reuter). De Britse ambas sadeur alhier, Sir Francis Shepherd, heeft zijn Amerikaanse collega, Grady, mede gedeeld, dat tekenen wijzen op een „meer ontvankelijke houding" bij de Perzen. Uit „practische overwegingen" zou het na tionalisme enigszins verflauwen. Premier Mossadeq heeft laten weten dat hij bereid is de uiterste termijn voor de beantwoor ding der Perzische eisen door de „Anglo Iranian" van Zondag op Dinsdag te stel len. Inmiddels verklaart men in Perzische kringen, dat Perzië overweegt alle leve ring van olie aan Britse tankschepen stop te zetten, indien de „Anglo Iranian" niet bevredigend op de Perzische financiële eisen antwoordt. Zondag heeft de delegatie van de Brits- Iraanse oliemaatschappij een tweede „zui ver informele" bespreking met de Perzische delegatie gevoerd. Onder meer zou een aantal technische zaken besproken zijn, de volgende vergadering is op Dinsdag ge steld. Na de bespreking toonden de Perzen zich optimistisch over de betalingskwestie, aldus Reuter. Men verklaarde van Per- O (Van onze correspondent te Parijs) Gisteren zijn in Frankrijk de nieuwe Kamers gekozen en ofschoon op het moment dat wij deze regels telefoneren de totalen der stemming nog niet tot onze beschikking staan, is het niettemin mogelijk uit deze gegevens reeds enige voorlopige conclusies te trekken. In de eerste plaats dan dient met voldoening te worden opgemerkt, dat de dag van gisteren gelijk de gehele campagne door een grote rust gekenmerkt werd. De deelneming aan de stemming is overal veel groter gebleken dan bij vorige gelegenheden toen soms meer dan 30 procent van het kiezersvolk zich van stemmin.; onthield. Dit cijfer schijnt thans nauwelijks de 20 procent te halen, en terecht kar men dit als een symptoom beschouwen van een verhoogd verantwoordelijkheidsgevoel der Fransen. Het tweede hoogst belangrijke punt be treft de positie van de communisten, die evenmin als in Italië kwantitief achteruit zijn gelopen, maar die tengevolge van het nieuwe kiesstelsel waarschijnlijk toch wel een flink aantal zetels verliezen zullen. Aangezien de berekeningen op de basis van het nieuwe stelsel uitermate gecompli ceerd zijn, verwacht men dat voor van avond nog geen definitieve resultaten in zetels zullen kunnen worden uitgedrukt. Het derde belangrijke punt betreft De Gaulle. Zijn successen zijn zeker indruk wekkend. doch de algehele doorbraak, waarop de generaal gerekend had, blijkt zich nergens af te tekenen. Volgens de voor lopige cijfers zou zijn aanhang 20 procent van het volk vormen, terwijl de communis ten over enkele procenten meer beschikken. Afgaande op deze percentages dat is dan de laatste doch tevens belangrijkste op merking welke op dit moment gemaakt kan worden zullen ook in de volgende Kamer, die op 5 Juli voor het eerst bijeen zal komen, de partijen van de zo geheten derde macht waarop sedert vier jaar zich alle regeringen baseerden, op een kleine meerderheid mogen rekenen, wanneer er tenminste uit de nog te tellen stemmen geen verrassingen komen. De socialisten hebben hun aanhang op nieuw zien afbrokkelen, de katholieken hebben zich aanmerkelijk beter gehand haafd dan aanvankelijk werd gemeend, en de radicalen doch vooral de onafh anke lijken boekten in vele delen van het land niet onbelangrijke vooruitgang. Voor het ogenblik luidt de conclusie, dat de uiterst rechtse oppositie ook op het par lementaire plan zich duidelijk heeft gekris talliseerd in de Gaulles R.P.F., bovendien dat de communisten geringe verliezen leden, welke echter parlementair sterk werden geaccentueerd en ten derde: dat naast de R.P.F. de klassieke rechtervleugel zich in de Kamer goeddeels heeft hersteld. Toen van de 627 zetels er 556 waren toe gewezen, was de verhouding als volgt: Communisten 99 Gaullisten111 Socialisten 94 M.R.P75 Radicalen 91 Gematigden (splintergroepen, voorna melijk conservatief) 82 Overige par.tijen 4 Met 342 zetels hebben de „derde macht" en de gematigden dus i"eeds een ruime meerderheid. Het aantal op communistische candida- ten uitgebrachte stemmen is, naar het zich laat aanzien, in vergelijking met 1946 gelijk gebleven. De communisten verloren stem men in de prefecturen, doch dit verlies werd goedgemaakt door winst te Parijs en omgeving. De mogelijkheid bestaat echter dat de communisten, als gevolg van het nieuwe verkiezingsstelsel, enige tientallen zetels zullen verliezen Hel laat zich aanzien dat er ongeveer evenveel aanhangers van generaal De Gaulle als communisten in de nieuwe Na tionale Vergadering zitting zullen hebben. Herkozen Met uitzondering van de staatssecretaris voor de luchtmacht, André Maroselli (radi caal-socialist), zijn alle leden van de rege ring herkozen. Verscheidene bekende per sonen uit de oude Nationale Vergadering leden echter" de nederlaag. Hieronder be vinden zich de oud-minister-president Paul Ramadier, de minister van Defensie uit het kabinet-De Gaulle, Edmond Miche- let en de onafhankelijke afgevaardigde Louis Marin. Vrijwel alle grote politieke leiders wer den herkozen, zoals de radicaal-socialisti sche oud-premier Henri Queuille, de oud premier René Pleven, de minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, de minister van Defensie, Jules Moch, de mi nister van Financiën, Maurice Petsche, de minister van Economische Zaken, Edgar Faure, de voorzitter van de Nationale Ver gadering. Edouard Herriot, en de oud- premier Paul Reynaud. De leiders van cis communistische partij werden eveneens herkozen. S te mme n aantallen In het middaguur maakte het ministerie van Binnenlandse Zaken bekend, dat van de 13 millioen tot dusver getelde stemmen de communisten 25,6 procent hebben be haald. De Gaullisten behaalden 20 procent. Van de 13 millioen tot dusver getelde stemmen hadden de communisten er 3.319.253. Hierop volgden de Gaullisten met 2.529.790 stemmen, de socialisten met 1.969.218 stemmen, de M.R.P. met 1.633.526 stemmen, de radicalen met 1.425.937 stem men en de gematigde conservatieven met 1.402.146 stemmen. Adenauer in Rome Waarnemers te Rome geloven, dat de be sprekingen van de West-Duitse bonds kanselier, Adenauer, met de Italiaanse minister-president De Gasperi, en de mi nister van Buitenlandse Zaken Sforza, de Europese eenheid wezenlijk hebben bevor derd. Sforza verklaarde Zaterdag aan een ter ere van Adenauer gegeven lunch: „Onze gedachten hebben zich geconcentreerd om het vraagstuk van het vestigen van een Europese eenheid en het doen verdwijnen van die verschrikkelijke nationalistische kiemen, die nog in onze landen gevonden kunnen worden". De Italiaanse president Einaudi heeft Adenauer telegrafisch doen weten dat hij door de gevolgen van een griepaanval tot zijn leedwezen geen onderhoud met hem kan hebben. Adenauer antwoordde, dat zijn besprekingen met De Gasperi en Sforza mij in de overtuiging hebben gesterkt, dat onze twee landen, cïie een gemeenschap pelijk doel hebben, vrede en vrijheid zullen bereiken in samenwerking met de andere vrije volken der wereld". De bondskanselier heeft de Italiaanse premier en de minister van Buitenlandse Zaken voor een bezoek aan West-Duitsland uitgenodigd. Zaterdagmiddag zijn te Utrecht de afde lingen van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" bijeengekomen om een verklaring van het hoofdbestuur aan te horen over de recente publicaties over de handelingen dezer stichting. Na een uitvoerige gedach- tenwisseling door de afgevaardigden over de door de voórzitter, de heer Coenradi, voorgelezen verklaring, die alleen een ver antwoording, maar geen verdediging be oogde te zijn en waarin medegedeeld werd, dat het hoofdbestuur zijn mandaat ter be schikking stelde, sprak de vergadering zich met 54 stemmen uit voor het aanblijven van het bestuur. Eén stem was voor aftre den. Zes stemmen waren blanco. Na enig beraad verklaarde het bestuur le zullen aanblijven. „Het is niet waar dat de ex-SS'er Sweerts, van wie de stichting „Door de Eeuwen Trouw" pas laat de identiteit ontdekte, als een grootvorst met Westerling geleefd heeft van geld van de stichting. Hel is niet waar dat er een tekort is van f 30.000 a f 40.000 en dat 'f 357.000 is gebruikt voor onbe raden, ondeugdelijke illegale plannen. Het heeft ook nooit in de bedoeling gelegen wapens te smokkelen. De enige bedoeling was verbindingsmateriaal over te brengen, waardoor de radiozender Ceram weer in de lucht zou komen. Het bedrag van f 145.000, dat met deze mislukte actie gemoeid was, wordt meer dan gedekt door de goederen die nog steeds ter beschik king van de Ambonezen staan. Of en hoe verre met deze affaire deviezen gemoeid zijn, is de stichting onbekend. Met Wes terling heeft „Door de Eeuwen Trouw" geen contact meer gehad sinds deze in aanraking was gekomen met Sweerts". Dit zijn de hoofdpunten uit het betoog van de voorzitter, die de mededelingen van het dagblad Trouw over een bedrag van f 357.000 „verbruikt voor financiering van werkzaamheden" misleidend noemde. Van dat bedrag moeten de kosten afgetrokken worden voor het bureau, voor. reis- en ver- blij fstoelagen en voor werkzaamheden als de financiering van een Rode Kruis-vlieg- tuig met voedsel en medicamenten. Voor het verbindingsproject resteert f 145.000. Het heeft nooit in de bedoeling gelegen wapens per vliegtuig over te brengen. Uitvoerig ging de heer Coenradi in op de totstandkoming van de publicatie in Trouw en op wat hij noemde de salto mortale van dat blad. dat een paar maanden geleden nog sprak over „vrijheidsstrijd" en nu over „opstand". Dat Buitenlandse Zaken juist Trouw had ingelicht noemde hij een val, waarvan de opzet kennelijk was dat de eerste publicatie in deze affaire door Trouw zou geschieden om de oppositie tegen het regeringsbeleid te breken. Niets zou de regering liever zijn dan een wig te drijven in de sterkste groepen die achter Ambon staan, aldus de heer Coenradi. In de loop van de vorige week was het hoofdbestuur gaan begrijpen waarom de pers zich met zo'n felheid op de zaak Sweerts heeft ge worpen. namelijk omdat men Sweerts in verband brengt met andere geruchtma kende zaken zoals de zaak Schallenberg. De Franse treiler „Sirene" is door de „Cliona", een korvet van de Ierse vloot, aangehouden. De „Sirene" zou in terri toriaal water bij Ballcotton (Cork) gevist hebben. Een speciale rechtbank te Cork veroordeelde de kapitein van de treiler tot een boete van 5 pond sterling. De rechter wilde niet tot inbeslagneming van de uitrusting en de vangst overgaan, omdat hij aannam, dat de kapitein zich in zijn positie vergist had. (REUTER). In Amerikaanse havens aan de kust van de Stille Oceaan is een staking begonnen. Alleen het militaire ver voer vindt voortgang. De staking begon hier na het mislukken van de onderhande lingen tussen de vakvereniging der marco nisten en de redersbond. De marconisten eisen boven hun basisloon van 325 dollar per maand een maandelijks bedrag van 70 dollar. Ook wensen zij verbetering van arbeidsvoorwaarden. Zondagavond zijn op het station van Ghotki vierhonderd kilometer ten Noord- Oosten van Karatsji in Pakistan een pas- sagierstrein en een met graan geladen trein met elkaar in botsing gekomen. De passagierstrein reed tussen Quëtta en Lahore. Men vreest, dat er tientallen doden gevallen zijn. Het zou uren duren voordat alle slachtoffers onder de wrak stukken vandaan zijn gehaald. PARATYPHUS-EPIDEMIE IN OOST-FRIESLAND In Aurichin het Duitse Oost-Friesland, ongeveer vijftig kilometer van de Duits- Groningse grens gelegen, is paratyphus uitgebroken. Reeds acht Oosj-Friese dor pen zijn besmet. Er zijn tot nu toe twee patiënten overleden. zische zijde te vertrouwen, dat de Britten een „bevredigende formule" zullen vinden „teneinde het geld Dinsdag ter beschik king te kunnen stellen". Westelijke waar nemers echter, zo vervolgt Reuter, ach ten het niet aannemelijk, dat de Brits- Iraanse maatschappij zal instemmen met de Perzische eis tot betaling van 75 pro cent van de opbrengst sinds 20 Maart, de datum van de aanvaarding der nationali- satiewet. De Perzische delegatie begaf zich onmiddellijk naar het ziekbed van premier Mossadeq om rapport ujt te brengen. AFP meldt, dat de gezondheidstoestand van Mossadeq slechter is geworden. On danks injecties nemen zijn krachten af. Op dringend verzoek van zijn artsen zal hij rust moeten houden. De militaire gouverneur van Abadan heeft Zondag de publicatie van het in de Perzische taal verschijnende dagblad van de „Anglo Iranian" verboden. In een brief aan de hoofdredacteur zegt hij, dat „de belangen van het land het blad niet ter h,arte gaan". Naar verluidt doelde hij voornamelijk op het artikel van Zaterdag, dat gaat over de plannen tot een totale evacuatie van het Britses personeel, in dien zulks noodzakelijk mocht worden. Inmiddels verklaart men in Engelse kringen dat de Britse personeelsleden, die zullen fungeren als buschauffeurs, in het geval de maatschappij tot genoemde eva cuatie overgaat, opdracht hebben ontvan gen zich gereed te houden. De evacuatie van vrouwen en kinderen per vliegtuig vindt normaal voortgang. troepen in Korea zijn gehele Koreaanse front toenemende tegenstand De verbonden heden over het onder geleidelijk opgerukt. De leiding van het achtste Amerikaanse leger deelt mede dat vorderingen van twee tot drie kilometer zijn gemaakt, waarbij zware en hardnekkige tegenstand werd ondervonden. Geallieerde patrouilles zijn ten Noorden van Janggoe, Indje en Hangje in actie geweest, teneinde de kracht dei- communistische stellingen te peilen. In de Westelijke frontsector hebben krachtige verbonden verkenningseenheden bij verrassing aanvallen over de Imdjin uitgevoerd. Aan de Noordelijke oever ge legerde vijandelijke troepen ter bataljons sterkte boden hevige tegenstand, die even wel werd bedwongen. In het gebied rondom Koemhwa heb ben de verbondenen gepoogd door middel van patrouille-acties een denkbeeld te krijgen van de sterkte der vijandelijke stel lingen. Andere geallieerden eenheden zijn ten Noorden van Hwatsjon verder opge rukt. Gevechtswagens, die aan deze actie deelnamen, hebben gemeld door de Chi nezen met raketten en anti-tankgeschut te zijn beschoten. Zondag maakte het Sovjet-Russische persbureau Tass in een bericht uit de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang ge wag van een „grootscheepse" guerilla- activiteit achter de linies der verbondenen. Onder meer zouden hevige gevechten in het gebied van Poesan zijn geleverd. Bij een luchtgevecht tussen Amerikaanse ,,Sabre"-straaljagers en Noordelijke straal jagers van het type „Mig" werd een „Mig"- jager neergeschoten, zes andere beschadigd, aldus een mededeling van het hoofdkwar tier van de Amerikaanse vijfde luchtmacht- groep. De Amerikaanse toestellen keerden alle behouden op nun basis terug. Bomaanval op Pjongjang Veertien Amerikaanse vliegende forten, beschermd door straaljagers, hebben Zon dag een krachtige aanval gedaan op de Noord-Koreaanse hoofdstad, Pjongjang, aldus meldt radio-Moskou. Zij gooiden zeven honderd bommen af, waarvan vijftig tijdbommen, en beschoten de stad met machinegeweren. De stad was gehuld in wolken zwarte rook, de gehele dag konden in verschillende delen van de stad explosies van tijdbommen worden gehoord, aldus radio-Moskou. Zestig personen zijn bij de aanval om gekomen, tientallen werden gewond en meer dan 120 woonhuizen werden ver nietigd. OPNIEUW PSEUDO-VOGELPEST Wederom is te Oostzaan een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. Ruim 160 jonge hennen zijn door het destructor- bedrijf in Purmerend vernietigd. In Den Haag wordt overwogen wat ter verlichting gedaan kan worden (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van de lastige positie, waarin de genieenten gekomen zijn, onder 'meer mede tengevolge van de jongste oekase van Den Haag, die alleen toestaat kapitaalswerken met kasgeld te gaan finan cieren op voorwaarde dat er zekerheid bestaat dat die kasgeldleningen als het werk half voltooid is, door vaste leningen vervangen kunnen worden, heb ik in Den Haag te bevoegder plaatse nader mijn licht opgestoken omtrent enige vragen die hier door rezen. Ter verklaring van de boven vermelde maatregel wees men er ons op, dat men daartoe wel genoodzaakt was, nu er blijkbaar geen kapitaal voor de uitvoe ring van dergelijke werken te verkrijgen is. De regering beseft ten volle in welke moeilijkheden de gemeenten aldus komen te verkeren. Zij is dan ook druk doende na te gaan of er aan deze hele kwestie nog iets te doen valt en zo ja, wat er dan te doen valt. Mogelijk schijnt te zijn dat men toch nog wel op een of andere manier middelen zal vinden om dat kapitaal los te krijgen, maar enige zekerheid hieromtrent bestaat geenszins. In uitzonderlijke gevallen kan intussen een gemeente, wanneer werken, die reeds in uitvoering zijn, ten gevolge van de aan schrijving van Den Haag stop gezet zou den moeten worden, terwijl de voortzetting dringend noodzakelijk zou wezen, eventueel voorlopig crediet van de bank van Neder landse gemeenten, met ruggesteun van de slaat, aanvragen. De bank zal zich dan met de regering in verbinding stellen en er zal dan worden nagegaan of er inderdaad een dringende reden aanwezig is om op die manier bij te springen. Ik kreeg de indruk dat bovendien, maar dan wel in een uiterst zeldzaam geval, wellicht zo'n voorlopig crediet los te krijgen zou wezen voor een uog te ondernemen openbaar werk. Intus sen kan men er wel staat op maken dat de scherpste normen zullen worden aangelegd, eer de bank van Nederlandse gemeenten voor deze doeleinden met enig voorlopig crediet over de brug zou komen. Twee opnamen van de Bell X-5, het eerste straalvliegtuig, waarop een belangrijke nieuwe vinding is aangebracht, namelijk vleugels, welke tijdens de vlucht voor- en achterwaarts gesteld kunnen worden. De bovenste foto toont de X-5 met de vleugels in de voorste stand, voor een proefvlucht op de Luchtmachtbasis Edwards in Cali- fornië. Deze stand, die de vleugels het maximale draagvermogen geeft, vergemak kelijkt het opstijgen, klimmen en landen aanzienlijk. De onderste foto toont de machine met de vleugels naar achteren geslagen, hetgeen grotere snelheden op grote hoogte mogelijk maakt. De depressie in de omgeving van de Sliet land-eilanden beweegt zich naar het Noord- Oosten. De rug van hoge luchtdruk, die zich van de Oceaan naar de Golf van Biscaye uitstrektverplaatst zich wei nig. Tussen deze twee druksystemen ligt boven Engeland een zwakke Wes telijke luchtstroming, die iets koelere lucht naar het vasteland stuwt. Boven Zuid-Frankrijk bevindt zich een gebied van lagere luchtdruk, waarin plaatse lijk onweersbuien voorkomen, die ech ter geen bedreiging vormen voor het weer in ons land. *-• ,rx*x»>'* *"xxxx*vmrxxooOOOOOOOCOOOOOOOOCCCOOOOOOOI ZWAKKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met voorna melijk in het binnenland hier en daar een bui. Zwakke wind, over dag hoofdzakelijk Westelijk. Weinig verandering in temperatuur. 19 Juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 21.59 uur, onder 3.19 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 18 Juni Hoog water: 2.05 en 14.36 uur. Laag water: 9.55 en 22.36 uur. Dinsdag 19 Juni Hoog water: 2.55 en 15.26 uur. Laag water: 10.58 en 23.25 uur. O ONBEWOLKT O LICHT BEW. OHALF8EW- ft ZWAAR 0EWv ft GEHEEL BEW* MIST SNEEUW .REGEN, 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER l?temperatuur '!005 isobaar 'li// BE LANG BUK OT/ NEEBSLAG- GEBIED CENTRA h hoge druk L lage druk scheidingslijn! -pront- tussen lucht van ;:£=schillenoe herkomsv M- tsvej" gb€?ro£windrichting^ W P&ééu'/Mmr t

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1