OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De nieuwe Nationale Vergadering zal het nog moeilijker krijgen dan de oude Crossman introduceert 1 iberale stroming, Bevan wil het socialisme activeren Amerikaans admiraal Carney benoemd tot opperbevelhebber in Zuid-Europa Weerbericht Na de Franse verkiesingen De nieuwe kieswet had een bedenkelijk succes voor het centrum Persstemmen over de Franse verkiezingen West-Duitse werkloosheid neemt af „Slag in - en slag buiten het parlement'' Onderzoek der Senaatscom missies spoedig geëindigd Het Engelse socialisme in een slop De Engelse Middellandse-Zee vloot blijft buiten zijn commando Zweden laat 75 vliegtuigen in Nederland, bouwen Europese kolenpositie nog steeds critiek Het woord is aan..... Engels antwoord aan Perzië heden overhandigd Voortekenen van een nieuw Chinees offensief HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 288 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ia Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 19 JUNI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 146 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (Reuter). De Franse premier Henri Queuille heeft Maandagavond tegen over journalisten verklaard: „Ik geloof, dat de nieuwe meerderheid van de partijen der derde macht en de onafhankelijken an staat zal zijn het land te regeren. De politiek van de regering op het internationale front is door het volk van Frankrijk goed gekeurd en wij zullen in staat zijn onze betrekkingen met de andere democratische landen te versterken." Waarnemers te Parijs verklaren, dat thans het probleem zich voordoet hoe de nieuwe meerderheid van centrumpartijen, welke binnen het parlement uiteenvalt in zeven, acht of negen autonome groepen, in staat zal zijn de veelvuldige crises, die voorkwamen tijdens de duur van de vorige Nationale Vergadering, te vermijden. Som mige politieke commentatoren voorspelden dat de moeilijkheden in het nieuwe parle ment zelfs groter zouden kunnen zijn. Op pervlakkig gezien bevinden de centrum partijen zich niet in een slechtere positie dan tevoren, maar zij zullen wellicht moei lijker overeenstemming kunnen vinden, omdat er. zich meer rechts-georiënteerde afgevaardigden onder hen bevinden. Som mige van de zogenaamd onafhankelijke of gematigde groeperingen staan in feite meer nabij het Gaullistische program dan nabij het. socialistische. Ondanks hun oppositie tegen De Gaulle bij de verkiezingen zal de loop der gebeurtenissen hen wellicht in het parlement meer doen overhellen naar de Gaullisten dan naar de centrumpartijen. Het nieuwe verkiezingssysteem heeft enige merkwaardige gevolgen gehad. De resultaten tonen, dat alle centrumpartijen een kleiner percentage van het totaal aan tal uitgebrachte stemmen hebben behaald aan vijf jaar geleden, maar, afgezien van de MJR.P., hun aantal zetels hebben vergroot. Pierre Cot, die te Lyon op een met de communisten verwante lijst is gekozen, verklaarde tegenover A.F.P., dat de cen trumpartijen geen werkelijke macht in het land vertegenwoordigen. „Hoe kan eer dergelijke meerderheid (in zetels) daad werkelijk regeren en uit naam van het land op internationaal gebied verbintenissen aangaan?" aldus Cot. Voorbeelden Uit de uitslagen die uit de provincie ove-- de verkiezingen binnenkomen, blijkt, hoe zeer de nieuwe kieswet, die uit vrees voor een nederlaag door de centrumpartijen werd doorgedreven, de stemmingsuitslag beïnvloedt. De oppositiepartijen trokken aan het kortste eind, zelfs waar zij met een overweldigend aantal stemmen uit de bus komen. Het departement van Cher biedt daarvan een sprekend voorbeeld. Bij het evenredige kiesstelsel van 1946 behaalden de communisten 51.386 stemmen en twee zetels, de socialisten 22.794 stem men en één zetel, de M.R.P. 26.620 stemmen en één zetel. B]j de verkiezingen van Zondag brach ten de communisten het tot 48.761 stemmen en slechts één zetel, de socialisten tot 16.741 en één zetel, de verenigde links-republi keinen tot 12.566 stemmen en één zetel. Hoewel de communisten en Gaullisten dus tezamen ongeveer 75 procent, van de stemmen in het departement van Cher be haalden, kregen zij slechts de helft van het aantal beschikbare zetels hetzelfde aan tal als de middenpartijen die iets meer dan DeTelegraaf meent dat het de angst ingegeven door een kwaad geweten? van de middenpartijen is geweest, die een enigszins andere uitslag had doen verwach ten. Deze angst hadden zij onverholen ge demonstreerd door het befaamde kiesstel sel aan te nemen, dat er op uit was het effect van de op de Gaullistische en com munistische candidalen uitgebrachte stem men zo veel mogelijk te verkleinen. Thans blijkt, dat de middenpartijen ook bij handhaving van het systeem der even redige vertegenwoordiging een hen tot op nieuw regeren in staat stellende meerder heid zouden hebben bezeten, een meerder heid, die wel is waar veel krapper zou zijn geweest, maar verkregen langs een elegan ter en overtuigender weg. Het Parool zegt: „De 25 procent stemmen, die op de communisten zijn uit gebracht, tonen, tot nu toe tenminste, een daling van het communistische cijfer, die gunstig afsteekt bij wat Italië _te zien heeft gegeven. Bovendien, deze 25 procent vertegenwoordigen volstrekt niet even zo vele millioenen Fransen, die bereid zijn de barricades te beklimmen. Indien deze con sequentie er aan vast zat zou het stemmen- aantal der communisten beslist nog heel wat kleiner zijn." Het Alg. Handelsbad meent dat de franse verkiezingen niet die belangstelling hebben gevonden in de internationale pers, welke men zou hebben verwacht. Hoewel zulks enerzijds voortkomt uit het vertrou wen dat de middenpartijen met rechtse groepen wel gezamenlijk meer zetels zullen venverven dan de communisten en Gaullis ten samen, overheerst anderzijds de over weging, dat Frankrijk geen leidende rol meer speelt in Europa, al zou het dat gaarne wensen. Er schijnen te veel centrum-par tijen, om daaruit een stabiele regering te vormen, de winst van de rechtse groepen kan de sociale tegenstellingen verscherpen, er blijven te veel communisten met macht in de bedrijven." DeVolks krant stelt opgewekt vast: „Het systeem der lijstverbinding zorgde voor deze gezonde afstraffing der parle mentaire saboteurs" en vervolgt dan treu rig: „De katholieke M.R.P., kop van jut bij deze stembus, verloor de helft van haar stemmen aan De Gaulle en de gematigden". de helft van hun stemmental in 1946 ver gaarden. In het departement Dröme behaalden de communisten 43.124 stemmen maar geen zetels. De M.R.P. kreeg met 27.670 stemmen twee zetels, de socialisten met 19.975 stem men één zetel en de radicaal socialisten met 15.632 stemmen één zetel (United Press). De laatste statui De stand der partijen in de Franse al gemene verkiezingen voor de Nationale Vergadering na 17.103.493 getelde stemmen was: zetels 4.406.301 of 25,76 100 3.564.833 of 20,84 111 2.591.709 of 15,15 100 2.084.013 of 12,13 78 1.698.230 of 9,92 86 2.049.113 of 11,93 103 Communisten Gaullisten Socialisten M. R. P. Radicalen Gematigden De rest van de stemmen viel ten deel aan kleinere groeperingen, die tezamen 21 zetels kregen. Deze verdeling betreft 599 van de 627 zetels. Het West-Duitse ministerie van Arbeid heeft Maandag bekend gemaakt, dat het aantal werklozen in West-Duitsland in de eerste helft van Juni met 27.713 is ver minderd tot 1.359.204. Sedert het midden van de winter, toen het werklozencijfer bijna 2 millioen bedroeg, is het gestadig blijven verminderen. Het ministerie schreef de jongste verminderingen van het aantal werklozer toe aan seizoensfactoren als toenemende bedrijvigheid in de landbouw en in de bouwindustrie. Bij Biggin Hill (Kent, Engeland) zijn Maandag drie meteoorstraalvliegtuigen neergestort. Twee stortten neer na een botsing in de lucht, de andere bij het op stijgen. De drie piloten zijn om het leven gekomen. Gaullisten en communisten Op het hoofdkwartier van de R.P.F. van generaal De Gaulle gaven functionarissen Maandagavond uiting aan hun verlangen ts beginnen met „de slag in het parle ment", met het doel het Gaullistische pro gramma van „revolutionnaire hervorming van het regeringsstelsel" te kunnen uit voeren. „Wij hebben de eerste slag gewon nen en wij maken thans deel uit van de Nationale Vergadering", aldus een der functionarissen. ..Nu moeten wij onze kracht in de volksvertegenwoordiging aan wenden om ons programma" uitgevoerd te krijgen". De Franse communistische partij heeft een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaart haar voornaamste actie voortaan niet meer in de volksvertegenwoordiging, doch aan het arbeidsfront te zullen voeren. ..Vele leden der nieuwe Nationale Verga dering zijn op onjuiste wijze gekozen. Zij kunnen in hetgeheel niet als vertegenwoor digers van het volk worden beschouwd. Nu de werkende klasse en de democratische krachten beroofd zijn van hun recht op een rechtvaardige vertegenwoordiging in de volksvertegenwoordiging zullen zij de parlementaire zwendel der verkiezingen beantwoorden met andere middelen van actie, onmisbaar bij het ver dedigen van looneisen, het verzekeren van de vrede en het behalen van de overwin ning door de ware democratie", aldus het communiqué der Franse communistische partij. Maandag hebben de Amerikaanse senaats commissies voor onderzoek naar het ont slag van generaal MacArthur eenstemmig besloten nog slechts vier getuigen te horen en het onderzoek zo snel mogelijk te be ëindigen. De voorzitter, Russell, deelde mede, dat het onderzoek aan het einde van deze week of midden volgende week op zijn laatst zal worden gesloten. De commissie besloot de volgende vier getuigen nog te horen: Patrick J. Hurley, voormalig ambassadeur in China: generaal- majoor Emmet O'Donnell, voormalig be velhebber van de Amerikaanse Strategische bommenwerpersgroep in het Verre Oosten: generaal-majoor David C. Barr, voormalig bevelhebber van de Amerikaanse zevende divisie in Korea en hoofd van een Ameri kaanse militaire missie voor China, en vice- admiraal Oscar Badger, voormalig Ameri kaans marine-bevelhebber in het Verre Oosten. Het is niet uitgesloten, dat generaal Mac Arthur opnieuw zal getuigen. (Van onze correspondent in Londen) Uit de aankondiging van het bestaan van een Bevan-groep in het parlement, welke 25 Labourleden telt, inclusief de met Bevan afgetreden ministers Harold Wilson en Jhon Treeman, welke groep aan het einde van deze week met een eigen programma voor de dag zal komen, blijkt dat Attlee met zijn wankele meerderheid thans ook nog rekening zal moeten houden met een georganiseerde oppositie in eigen kring. Deze situatie vloeit voort uit Bevans af treden als protest tegen de omvang der herbewapening, welke de sociale voorzie ningen met afbraak bedreigt. Bevan ziet zich zelf als Labours toekomstige leider en wordt door vele anderen als zodanig be schouwd. KONINKLIJK BEZOEK KEN LUXEMBURG 1..». 3 EkXS f Koningin Juliana en Prins Bernhard bren gen vandaag, morgen en Donderdag een bezoek aan Luxemburg. Het groothertog dom Luxemburg was in het verleden zeer nauw met ons vorstenhuis verbonden. De koningen, die na de bevrijding van de Frarise overheersing, na 1813, over ons land regeerden, waren ook groothertog van Luxemburg. Het huidige Groothertoge lijk Huis van Nassau-Weiburg is aan ons Oranjehuis verwant. Er is geen verschil tussen de Nederlandse en de Luxemburgse vlag. In de jongste tijd zijn onder invloed van de Benelux de bestaande banden nog nauwer aangehaald. Hedenmiddag omstreeks vier uur zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard voor hun driedaags bezoek aan het groothertog dom Luxemburg in de hoofdstad Luxem burg arriveren. De bevolking van Luxem burg heeft zich reeds dagenlang op het bezoek voorbereid en de straten van de hoofdstad zijn stemmig versierd met vlag- gemasten, waaraan het rood-wit-blauw wappert als symbool van de Nederlands- Luxemburgse eensgezindheid. Zijn programma vormt thans een recht streekse uitdaging van Attlee en Morrison. Hij heeft het tijdstip goed gekozen, om dat de socialisten op het ogenblik practisch geen verkiezings-programma bezitten, aan gezien zij de in 1945 uigestippelde taak grotendeels hebben vervuld. Alle grote economische en sociale maatregelen zijn werkelijkheid geworden, welke fouten er ook nog aan mogen kleven. Richard Crossman, de bekende politieke commentator, heeft dezer dagen verklaard, dat het hervormings-socialisme zijn taak eigenlijk volbracht heeft en dat Labour zijn doeleinden opnieuw dient te formu leren. Crossman's beschouwing richt zich voor al tegen de toenemende macht van de staat, welke zich van lieverlee in totalitaire rich ting dreigt te ontwikkelen. Zijn critiek is van toepassing op alle drie politieke par tijen, omdat ook hun denkbeelden voort komen uit thans verouderde opvattingen. Crossman meent, dat Labour vóór alles wil bereiken dat de maatschappij een toe stand van slavernij accepteert in ruil voor bestaanszekerheid. De staatsmacht zal de eerstkomende tien jaar zoveel mogelijk dienen te worden gedecentraliseerd. Hij wil dus naar een liberaal socialisme. Het zal niet eenvoudig zijn deze ideeën in een verkiezingsmanifest uit te werken, maar de ineengeschrompelde liberale partij, welke radicaal van oorsprong is en dit sentiment nog steeds handhaaft, put moed uit Crossmans verklaring, omdat deze wijst naar een nieuw liberalisme, dat rekening houdt met de verhoudingen der twintigste eeuw. Tegenovergesteld Bevan, die minder theoretiseert dan Crossman, meent dat het „ouderwetse" so cialisme nog lang niet voltooid is, al erkent hij, dat Engeland zich voor het ogenblik bevindt in de periode der gemengde econo mie. Hij aanvaardt het moeilijk dat nog tachtig procent der industrie zich in par ticuliere handen bevindt. Hij zal trachten het bestuur voor zijn denkbeelden te winnen, maar Attlee en Morrison zullen er moeilijk toe te krijgen zijn het bewapeningstempo te verzwakken of zich van Amerika te distanciëren. Bevan beschikt echter over een enorme aanhang in de partij en de vakbeweging. Al drie jaar kreeg hij het grootste aantal stemmen bij de partij-bestuursverkiezingen. Bevan is echter realistisch genoeg om het niet tot een breuk met Labour te laten komen, omdat een kleine, nieuwe partij in het Britse kiesstelsel tot machteloosheid ge doemd is. Hij hoopt blijkbaar de zaken aan het rollen gebracht te hebben en de partij een nieuwe stimulans te geven. Zijn mening is steeds geweest, dat La bour aan invloed verloor door te veel wa ter in de wijn te doen. Het is bovendien duidelijk, dat Bevan zich er op voorbereidt om Labours grote man te worden, al is het de vraag of hij naast zijn persoonlijk magnetisme en agir tatorisehe talenten, over werkelijk staats manschap beschikt. De nieuwste foto van de Koninklijke fami lie, die dezer dagen ten Paleize Soestdijk gemaakt werd. De foto zal, in fraaie uitvoe ring op briefkaartfor- riiaat, worden ver kocht ten bate van het Prins Bernhard- fonds bij de aanstaan de Anjer-actie van genoemd fonds. Een deel van het copyright van deze opname zal eveneens ten goede komen aan nader door de Koningin te bepa len liefdadige en so ciaal-culturele doel einden. (Foto W.Schurman-NFK). PARIJS, (Reuter) Generaal Eisen hower. de opperbevelhebber der strijd krachten van het Atlantische pact in Euro pa, heeft de Amerikaanse admiraal Robert B. Carney aangewezen als opperbevelheb ber der verbonden strijdkrachten in Zuid- Europa. Admiraal Carney is thans opper bevelhebber van de Amerikaanse tweede vloot. Generaal Eisenhower deelde mede, dat admiraal Carney voorlopig ook zal op treden als bevelhebber der verbonden ma rinestrijdkrachten, die aan het opperbevel van Zuid-Europa zijn toegevoegd. In deze functie zal hij een afzonderlijke staf be zitten en het bevel vóeren over de Ameri kaanse vloot „en die marinestrijdkrachten, welke nog toegewezen zullen worden". Dan zijn er nog de volgende benoe mingen: Generaal Maurizio Lazzaro de Castiglioni van het Italiaanse leger tot be velhebber van de geallieerde legers in Zuid- Europa, generaal-majoor David M. Schlat- tèr van de Amerikaanse luchtmacht tot bevelhebber der verbonden luchtstrijd krachten in dit gebied. Een Britse woordvoerder heeft mede gedeeld, dat de Britse Middellandse-Zee- vloot niet onder het bevel van admiraal Carney zal komen. „Mogelijk zal men ons echter verzoeken een bijdrage te leveren en deze zouden wij zeer wel mogelijk geven. De kwestie van het commando van de Middellandse Zee is nog steeds een open vraag, evenals de toelating van Grieken land en Turkije". Hij voegde erbij: „Wij hebben er mede ingestemd, dat er een opperbevel dient te komen in het Noorden van de Atlantische Oceaan en dat de opperbevelhebber een Amerikaans officier dient te zijn. Het is thans aan de Amerikanen om een opper bevelhebber in het Noordelijke gebied van de Atlantische Oceaan te benoemen", zo zeide hij. In Washington hebben autoriteiten medegedeeld, dat de benoeming van ad miraal Carney door de 12 landen van het Atlantische pact eenstemmig was goedge keurd. Carney zal direct aan generaal Eisenhower verantwoordelijk zijn. Zijn be- Millioenen-order voor „De Schelde" te Dordrecht De N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft van de „Svenska Aeroplane Aktie-Bolaget" te Lin- koping in Zweden opdracht ontvangen voor de bouw van 75 lesvliegtuigen voor de Zweedse luchtmacht. Tevens werd opdracht ontvangen voor de vervaardiging van een groot aantal reserve-onderdelen. Met deze opdracht zijn verscheidene millioenen gul dens gemoeid. Het eerste vliegtuig zal over 10 maanden gereed zijn. De toestellen zul len in twee jaar tïjds worden geleverd. De te bouwen vliegtuigen zijn drieper- soons-trainingstoestellen, voorzien van een Amerikaanse zes-cylinder motor met 190 pk. De maximumsnelheid is 275 km per uur, de actie-radius bedraagt 1050 km. Het is niet uitgesloten, dat na de eerste order nieuwe opdrachten zullen volgen. Vermel denswaard is, dat Zweden alles levert, wat Nederland deviezen zou kosten. De moto- ren, instrumenten en propellers komen uit Amerika. De toestellen zullen gebouwd worden in de fabriek van „De Schelde" te Dordrecht. Het aanvaarden van deze opdracht betekent, dat de vliegtuigbouw van deze maatschap pij op grote schaal hervat zal worden. De vliegtuigproductie begon in 1934, toen de Pander-Postjager, de S. 12, de Scheldemus en de Scheldeleeuw werden gebouwd. In 1937 maakte De Schelde een begin met de licentiebouw van Dornier-vlieg- boten. Dit geschiedde in samenwerking met Aviolanda in Dordrecht. Daarna werden de S. 20 en de S. 21 op stapel gezet, maar door het uitbreken van de oorlog kwamen zij niet meer in productie. Na de oorlog werd de vliegtuigbouw in Dordrecht geconcen treerd. In het bedrijf te Dordrecht werken thans ruim 475 man. vel strekt zich uit over Italië, gedeelten van Frankrijk en het gedeelte van de Middel landse Zee ten Zuid-Westen van Italië. .Niet onder zijn bevel vallen Griekenland, Turkije, Joegoslavië, Spanje, Malta, Gi braltar, Noord-Afrika en Portugal. GENèVE. De economische commissie voor Europa van de UNO heeft Maandag bekend gemaakt, dat haar kolen commissie, waarin zeventien landen vertegenwoordigd zijn, verleden week geen vorderingen heeft gemaakt in de richting van een oplossing van de Europese brandstoffencrisis. Het zomertekort aan kolen en cokes bedraagt meer dan tien millioen ton. De commissie zal op 16 Juli opnieuw bijeenkomen. De inv oerbehoeften, die door de 18 Europese landen zijn opgegeven, bedragen 18.3 millioen ton kolen en 5.1 millioen ton cokes voor de komende drie maanden. De totale hoeveelheid, die zeven Europese landen voor export beschikbaar hebben, bedraagt 9.4 millioen ton kolen en drie millioen ton cokes. De commissie heeft aanwijzingen, dat de Verenigde Staten ver moedelijk tot zeven millioen ton van het tolale Europese tekort voor hun rekening zouden kunnen nemen. Dit is de eerste keer, dat de kolencom- missie er niet in geslaagd is overeenstem ming te bereiken over de toewijzingen voor een bepaald kwartaal. Door de herbewa pening is de Europese vraag naar kolen en cokes sterk toegenomen, maar de be schikbare hoeveelheden zijn of gelijk ge bleven of kleiner geworden. Naar vernomen wordt heeft Engeland aan de commissie doen weten, dat zijn kolenexport grotendeels hetzelfde zal blij ven als voorheen, maar dat zijn cokes export zou verminderen van 200.000 ton per kwartaal tot 30.000 ton voor het ko mende kwartaal. Ook wordt vernomen, dat West-Duitsland te kennen heeft gegeven dat het zijn kolenexport niet kan vermeer deren tot het niveau, dat door bepaalde invoerlanden wordt verlangd. Functionarissen van de Economische UNO-commissie voor Europa hopen, dat de toestand in Juli, wanneer de kolencom- missie weer bijeenkomt, voldoende ver beterd zal zijn om de kolen-exporterende landen voor iets meer kolen en cokes voor export in aanmerking te laten komen. S i r i u s Ieder einde is een begin. De Britse ambassadeur in Perzië, sir Francis Shepherd, heeft Dinsdagmorgen een onderhoud met de Sjah gehad, waarin liij deze op de hoogte stelde van het Britse antwoord op de Perzische eisen in zake de inkomsten uit de olie-industrie. Het formele antwoord van Engeland zal hedenavond op de bijeenkomst van de dele gaties van de Brits-Iraanse oliemaatschap pij en de Perzische regering worden over handigd. Van officiële Perzische zijde werd mee gedeeld, dat de Perzische minister van Fi nanciën, Ali Varasteh, als leider van de Perzische delegatie is afgetreden „wegens zijn slechte gezondheidstoestand". Welingelichte Perzische kringen zeiden echter, dat hij niet tevreden was met de „beperkte macht", die hij als hoofd van de delegatie bezat. Hij zal op de bijeenkomst worden ver vangen door het lid van de Perzische olie commissie Sayed Ali Sjajegan. De Amerikaanse ambassadeur te Tehe ran, dr. Henry Grady, heeft een bezoek gebracht aan premier Mossadeq, nadat deze hierom had verzocht. Naar verluidt heeft Grady gepoogd Mossadeq te bewegen om „ieder redelijk antwoord van de Britten" op het Perzische ultimatum in zake de geldkwestie te aan vaarden, zelfs indien het niet geheel aan de Perzische eisen beantwoordde. Generaal Van Fleet, de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft gezegd een derde offensief van de Chinezen te verwachten. De Chinezen be schikken over voldoende reserves daartoe, aldus voegde hij er aan toe. Maandag werd de geallieerde opmars in Korea bijna op het gehele front door de Noordelijke tegenaanvallen opgehouden. De Noordelijken hebben zich in voor ver dediging geschikt gebied ingegraven en hun luchtmacht is ongewoon actief. Slechts in het Oostelijk deel van het centrale front boekte de geallieerde infanterie terrein winst. De sterker wordende tegenstand geeft voedsel aan de geruchten, dat de Noorde lijken langs het gehele front een tegen offensief voorbereiden, mogelijk deze keer ondersteund door de luchtmacht. Volgens geruchten zou het offensief op 25 Juni, de verjaardag van het begin van de oorlog in Korea, beginnen. Bekend is, dat de Noor delijken bij voorkeur op belangrijke data acties' beginnen. Tanks en infanterie van de verbondenen verspreidden zich Dinsdag over het gebied ten Noorden van hun hoofdlinie in de door de steden Tsjorwon, Pjonggang en Koemh- wa gevormde driehoek, teneinde de sterkte van de strijdkrachten, die de Noordelijken naar het schijnt de afgelopen 48 uur hebben geconcentreerd, te onderzoeken. Het genoemde gebied was tot dusver een soort niemandsland, waarin beide partijen patrouilles uitzonden om eikaars posities te verkennen. Epidemieën Generaal Sams, die in Maart achter de Noord-Koreaanse linies een onderzoek heeft ingesteld naar de juistheid van de be richten, die gevallen van pest meldden in Noord-Korea, heeft Maandag op een pers conferentie verklaard, dat de Noordelijke soldaten hebben te lijden door pokken en vlektyphusepidemieën. Hij zei, dat de Noord-Koreanen bijna geen geneeskundige verzorging hebben. Inenting zou de Ame rikaanse soldaten beschermen, aldus gene raal Sams, en het leger had zes millioen Zuid-fKoreaanse burgers ingeënt. HARING NAAR OOST-DUITSLAND In de Scheveningse haven is gearriveerd de coaster Wester-Eems, welk schip 5000 vaten haring van de vangst 1950 inlaadt. De Wester-Eems gaat daarna naar Oost- Duitsland. Ook daar. Een Nederlandse planter, werk zaam op een rubberonderneming in de afdeling Bahau van de staat Negri Sem- bilan op Malakka, is door een bende terroristen gedood. De storing, die gisteren van Zuid-Frankrijk op zijn baan naar het Noord-Oosten vlak langs Limburg trok, ligt vanmorgen boven Noord-Duitsland. Na de passage ervan begon de luchtdruk bo ven West-Europa weer te stijgen en kon het hoge drukgebied, waarvan het cen trum ten Noord-Westen van Spanje ligt, zich in Oostelijke richting over het vaste land uitbreiden. Tussen deze rug van hoge luchtdruk en de depressie voor de Noorse kust voeren zwakke tot matige winden koelere lucht over onze streken. In deze lucht komen in de namiddag enkele verspreide buitjes voor. OOCOOOOOCOOOGOOCOOC<X>OCOOOCCOCiCOCXXX«aOCOCOOOCCOOCOO ONGEVEER DEZELFDE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt en overwegend droog. Meest matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 20 Juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 22.48 uur, onder 4.30 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 19 Juni Hoog water: 2.55 en 15.26 uur. Laag water: 10.58 en 23.25 uur. Woensdag 20 Juni Hoog water: 3.47 en 16.20 uur. Laag water: 11.54 uur. BoNöbvo 0,'blCHT BÉW..:' CfcHALF BEW ZWAAR BEW. GEHEELBEW S MtST - SNEEUW V REGEN' t MOTREGEN A HAGEL V BUfEN Tl ONWEER ^TEMPERATUUR IOOS ISOBAAR BELANGRIJK '/ff/ NEtPSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT- TUSSEN LUCMT VAN VERSCHILLENDE NEOKOWST ISV,-. 5TAND VAN pi-r TEKEN GEEFT DE WINJWHCHTING 'AAN- JAPEOe, HELE DWAOS&T15 EEN WiND- *A" SNE LH £1CWANVKjFM£7£O R. SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1