ZONNEBRILLEN KUIPERS -Clowntje Riek Omzetten en winsten van Unilever in 1950 belangrijk gestegen Als speciaa dste cinderzaak De Egyptische Koningin Margarine-omzet bereikte een nieuw recorc OU Koopt bij Brinkman Russische televisie ook in Haarlem opgevangen Onderscheiding voor de heer H. R. B. Wiesman OPTICIENS ZIJLSTRAAT 97 Mr. A. R. Andringa overleden „De Spaarnespatters" gaven een Amerikaans blijspel De oudste muur in Haarlem De Valera zet de strijd voort Een lentefeest in Neerlands tuin Buitencentrum voor padvinders geopend „Kleine blokkade" van Berlijn ten einde De haringvangsten FEUILLETON DINSDAG 19 JUNI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 (Van onze financiële medewerker) Het Unilever-concern, bestaande uit meer dan 500 maatschappijen, wier bedrij ven en fabrieken in meer dan 40 landen zijn gelegen, heeft zijn verslag over 1950 gepubliceerd. De omzetten over de gehele wereld na men toe; zij bedroegen 10.521.576.000 tegen 8.521.544.000 in 1949. Daaruit resulteerde een bedrijfswinst van 555.2 millioen (v.j. 339.9 millioen), nadat 83.5 millioen (v.j. 41.8 millioen) is af geschreven en 52.6 millioen (v.j. 24.4 millioen) is gereserveerd voor vervanging van vaste activa. Van de winst van 555 millioen wordt 28 millioen gereserveerd tegenover voor raden en gaat 302 millioen naar belastin gen, zodat een netto-winst resteert van 204.6 millioen, tegen 208.3 millioen over 1949, toen 60.4 millioen koerswinst aan de winst ten goede kwam en 19.4 mil lioen van de reserve tegenover voorraden aan de winst werd toegevoegd. De fiscus ontving het vorig jaar 187 millioen. Aan gewone aandeelhouders komt een bedrag toe van 167.6 millioen (v.j. 171.3 millioen) zijnde 9.2 (11.1 van het aan hen toekomende vermogen (kapitaal plus reserves). Zij ontvangen van de winst ad 302.8 millioen echter slechts een bedrag van 31 millioen, n.l. 12 over het kapi taal wat betreft Unilever N.V.* en 13.5 wat Unilever Limited*) aangaat. Deze 12 en 13.5 betekenen echter, dat aan deelhouders slechts 1.7 ontvangen over het aan hen toekomende vermogen (kapi taal plus reserves). Of, om een andere ver gelijking te geven, aan aandeelhouders wordt 31 millioen uitgekeerd, in het be drijf wordt gehouden 136.6 millioen, de fiscus ontvangt 303 millioen. Dat het dividend een paar procent hoger ligt dan het vorig jaar, is het gevolg van de bepalingen der Wet op de Dividendbe perking, die de fiscale reservepositie in aanmerking neemt. Dat Unilever N.V. zon der speciale toestemming 12 dividend uitkeert, betekent, dat haar fiscale reserves ten minste 200 van het kapitaal bedra gen. Met het oog op de prijsstijgingen heeft het concern, zoals boven bleek, belangrijke bedragen aan de reserve tegenover voor raden toegevoegd. De in het lopende boekjaar tot nu toe behaalde resultaten zijn bevredigend. De uitbreiding van zaken kon worden bereikt zonder vermeerdering van personeel. Welk een betekenis concerns als Uni lever ook voor de industriële bedrijvigheid van derden in de landen waar zij werkt, hebben, blijkt wel uit het bedrag van 265,3 millioen dat in 1950 aan uitbreiding en vernieuwing is uitgegeven. Van 1946 af is in totaal 726,6 millioen geïnvesteerd. De behoefte aan bedrijfskapitaal is toe genomen, vooral bij Limited. Limited zal dan ook toestemming vragen leningen aan ADVERTENTIE beschikken wij over de beste bronnen voor inkoop. Profiteert U hiervan, Onze sortering is enorm. KINDERJURKJES vanaf 3.95 MANTELTJES vanaf 24.75 WINDJACKS, geheel dubbel 27.85 BLAZERS 17.95 KAT. PAKJES 6.85 LEUKE SPEELBROEKJES 2.95 «naging 19 - Mtirlaa - T»L 21413 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 Juni 1951 BEVALLEN van een zoon: 14 Juni, T. Schouten—Weima; 15 Juni, C. H. de Graaff van Os; 16 Juni, J. J. van Haaften—de Jong; G. W. de Kruif—Heijnis; 17 Juni, A. Moolenaar—Kops; H. G. C. Visscher—Hore man; L. Bogaardvan der Linden; W. Kaan Steenken; 18 Juni, C. E. BaksStechman. BEVALLEN van een dochter: 14 Juni, M. A. Jansen—van Lieshout; 16 Juni, M. G. WilkesBruijns: M. J. EckhardVoetelink; A. KroonSlot; G. C. HofStekelbos: 17 Juni, W. Kap—Kenniphaas; T. E. de Graaf Sminia; 18 Juni, P. H. Wildschut—Bij ten- hoorn. OVERLEDEN: 15 Juni, A. Kroonstuiver, 61 j., Oosterstraat; F. H. Meijer, 80 j„ Wes- terhoutpark: 16 Juni, G. A. H. Matthijsen, 58 j.. Saenredamstraat; C. van Zijtveld—Hij- koop, 69 j., Pijlslaan; G. Suurmansvan der Velde. 67 j., Overtonstraat; IJ Bloemsma, 49 j.. Bakenessergracht; P. Huisman, 91 j„ Obistraat; M. C. van TilburgKeuzekamp, 70 j., Athjestraat; S. Kok. 65 j„ Ternatestraat; 17 Juni, F. A. Visser, 53 j., Gijsbrecht van Aemstelstraat. te gaan tot het dubbele van het bedrag waartoe zij thans bevoegd is. Het verslag bevat overzichten van de productën, die Unilever vervaardigt en verhandelt. Zo lezen wij, dat de margarine- omzet in Nederland in 1950 een nieuw record bereikte (de verhouding boter margarine is thans 3 17). De exporten uit Nederland en het Verenigd Koninkrijk zijn zowel in hoeveelheid als in waarde hoger geweest dan in 1949. dat al een recordjaar was. Tenslotte nog enkele „groeicijfers". Om zet 1937138 gemiddeld 2 milliard, 1950 10,5 milliard, winst voor aftrek van belas tingen 1937—1938 146 millioen, 1950 520 millioen, belastingen naar de winst ge heven, respectievelijk 56 millioen en 302 millioen, reserves respectievelijk 240 millioen en 1491 millioen, geïnves teerd kapitaal ƒ1.485 millioen en 3.286 millioen, aandelenkapitaal 906 millioen en 1.127 millioen,'waarvan respectievelijk 272 en ƒ315 millioen gewoon aandelen kapitaal er. 633 en 812 millioen prefe rent kapitaal. Tot goed begrip diene, dat het Unilever- concern in twee hoofddelen uiteenvalt, namelijk Unilever N.V. en Unilever Limi ted. In laatstgenoemde vennootschap zijn ondergebracht de belangen van het con cern in het Britse Gemenebest. De N.V. houdt de belangen in de andere landen dei- wereld, dus ook in Nederland. De winst van de N.V. bedroeg in 1950 262 millioen v. j. ƒ86 millioen), die van Limited ƒ293 millioen (v. j. 253 millioen). De winst der N.V. is dus veel sterker gestegen. De geleerde en philantroop dr. Albert Schweitzer, die grote bekendheid heeft verworven door zijn medische en evange lische arbeid voor de bewoners van Lam- barene in Afrika, is tevens een kundig organist. De foto toont dr. Schweitzer aan het orgel te Gunsbach, tijdens een bezoek aan de vallei van Munster. - Vele televisie-amateurs in het Noorden des lands hebben Zaterdagmiddag een Russische televisie-zender ontvangen, die op dezelfde golflengte als de Philips - televisie-zender in Eindhoven werkt. Er werd onder meer tussen vijf en acht uur 's avonds een reportage van een voetbal wedstrijd uitgezonden. Een televisie-amateur in Haarlem deelt ons mede, dat ook hij sinds enige tijd de uitzendingen van twee Russische televisie zenders ontvangt. Zaterdag heeft hij deze ruim twee uren achtereen kunnen volgen. De ene zender zond een komische opera uit, de andere een voetbalwedstrijd. De zenders vei-schillen heel weinig in golflengte, zo schrijft deze Haarlemmer ons, zodat het wel eens gebeurt dat de uitzendingen door elkaar lopen. Zij werken met 625 beeld lijnen op een frequentie van ongeveer 48 Megacycles. Voor de ontvangst is het nodig de televisie-antenne op het Noords-Oosten te richten. Volgens deskundigen is de ontvangst van deze Russische zenders mogelijk, wanneer onder bepaalde weersomstandigheden zeer hoge luchtlagen de uitgezonden golven weei'kaatsen. De heer H. R. B. Wiesman te Overveen, firmant van de Amsterdamse Assurantie maatschappij Boot Gipon en Co., die Maandag zijn gouden jubileum vierde, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Tijdens een huldiging op het kan toor te Amsterdam heeft mr. F. P. Th. Rohling, als loco-burgemeester van Bloe- mendaal, de jubilaris van deze onderschei ding in kennis gesteld. ADVERTENTIE Een ruime keuze in verschillende modellen (Ook volgens recept) In de ouderdom van 67 jaar is in Den Haag overleden mr. A. R. Andringa, oud officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank die een aantal jaren substituut officier van justitie bij de Haai-lemse recht bank is geweest. De thans overledene is op 28 Juli 1883 te Leeuwarden geboren, bezocht aldaar het gymnasium en studeerde rechten aan de Gemeente universiteit van Amsterdam. Op 7 Februari 1911 was zijn universitaire studie geëindigd en op 20 November 1913 werd mr. Andringa benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Heeren veen. Drie jaar later werd hij ambtenaar bij het O.M. in Arnhem en vervolgens sub stituut-officier van justitie bij de recht bank te Almelo. Op 20 Juli 1924 werd mr. Andringa substituut-officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, welk ambt hij heeft waargenomen tot begin Maart 1938, toen zijn benoeming volgde tot officier van justitie bij de Rotterdamse i-echtbank. Tijdens zijn verblijf te Haarlem was mr. Andringa kerkvoogd van de Nederlands Hei-vormde gemeente, vice-voorzitter van de Reclasseringsraad, bestuurslid van het Consultatiebureau tegen drankmisbruik en bestuurslid van het medisch bureau voor zwakzinnigen, genoemd Spaarnestichting. De teraardebestelling is bepaald op Woensdag om halfdrie op de begraafplaats te Wirdum (Fr.). Amateurtoneel Voor een goed gevulde schouwburgzaal hebben de „Spaarnespatters" de toneel groep van de Haarlemse Hawaiian Vereni ging in Haai-lem hun speelseizoen be sloten met een opvoering van „Om 10.000 dollar", een Amerikaans blijspelletje van James Montgomery in de vertaling van C. J. Pieters, dat naar vorm en inhoud weinig origineels bood, maar dat door zijn vlotte dialoog, waarin de auteur op goed moedige wijze de draak steekt met vele menselijke zwakheden, toch zeer wel te genieten bleek. Men heeft zich in elk geval uitstekend geamuseerd met de vei-wikke- lingen waarin de jonge effectenmakelaar Bob Bennett (met veel flair op de planken gezet door Leo Fabel) vei-zeild raakt door zijn luchthartige weddenschap om een et maal lang de waai-heid „en niets dan de waarheid" te spreken, waarbij hij op kos telijke wijze--„geassisteerd" woi-dt door zijn beide compagnons, van wie vooral Jan van Dongens typering van de rondborstig- öneerlijke beursman met lof genoemd moet worden. De rest van de bezetting en speciaal de damesi-ollen kwam niet ge heel en al los van het papier, met uitzon dering van Gonny Jonkers leeghoofdige revuegirl, die vooral in het tweede bedrijf verschillende aardige momenten had. Spel- tempo, grimering en décor vielen zeer te waarderen. H. C. Gedeeltelijk herstel der huisjes op het terrein van het Karmelieterklooster? Enkele weken geleden deelden wij mede dat de huisjes op het terrein achter in de poort in de Grote Houtstraat bouwvallig geworden zijn, zodat herstel of afbraak nodig is. Wij hebben met de heren ir. H. A. Breu- ning en J. Voogel (de laatste is secretaris van de Schoonheidscommissie) een onder zoek ter plaats ingesteld. Daarbij bleek dat aan de huisjes (waarin een houtdraaier werkt) stenen uit verschillende tijdperken zijn verwerkt. De voorgevel is vermoede lijk in de 17e eeuw gemetseld, maar de zijgevel is gedeeltelijk van zware klooster moppen gemaakt. Het is niet vast te stel len of dat stuk muur een restant van het Karmelieterklooster uit de 13e eeuw is, of dat die muur later van zulke stenen (mogelijk-dan van dat klooster afkomstig) is opgetrokken. Om de historische waarde van die oude muur vast te stellen is deze vraag van belang. De huisjes hebben een verdieping. In de voorgevel zitten kruisramen, maar die zijn voor een deel vermolmd. Onze deskundigen waren het eens met de inspecteurs van Bouw- en Woningtoe zicht, die reeds eerder een onderzoek had den ingesteld, dat de keus is: afbreken of herstellen. De verdieping en het dak leve- i-en nu gevaar op. Zou men de huisjes hele maal willen herstellen, dan moeten zij voor een groot deel afgebroken worden en daarna weer opgebouwd. Daarmee zal ver moedelijk een bedrag van meer dan f 30.000 gemoeid zijn. Het is van de eige naar niet te verlangegn dat hij zoveel geld in een restauratie steekt, want de huur die van de huisjes binnenkomt is in vei-hou- ding daarmee slechts gering. Maar zo vei'klaarden de deskundigen er is mis schien een goedkopere oplossing mogelijk. Als de eigenaar tot restauratie besluit zou hij het dak en verdieping kunnen slopen en wat hij dan overhoudt van 'n plat dak voor zien. Maar dat wordt niet mooi. Dan is het beter te overwegen of er gelden te vinden zijn om weer een eenvoudig kapje op de huisjes te zetten. Dan kunnen de mooie oude rode pannen, die nu op het dak lig gen, weer gebruikt worden. Maar ook zo'n eenvoudige restauratie zou nog meer dan 15.000 gulden kosten. Het zal evenwel de vraag zijn of de gemeente Haarlem op dit ogenblik geld voor zo'n restauratie zal over hebben. De herstelling van de kap van ons Stadhuis is, om een voorbeeld te nemen, dringend nodig, maar toch wordt dit werk om financiële redenen van jaar tot jaar uitgesteld. Het is helaas een feit dat er weinig geld voor restauratie van oude bouwwerken beschikbaar is. Daarom is het te verklaren dat het geld dat er is zo practisch mogelijk besteed wordt. Het zou (zo besloten de heren) ook mo gelijk zijn, dat de eigenaar voorlopig een plat dak laat maken, maar dan zo dat later, als er niet zoveel financiële zorgen zijn, alsnog de kap gemaakt kan worden. Eamon de Valera die, als gevolg van de uitslag der jongste algemene veikiezingen in Eire, weer premier is geworden, heeft Maandag te Dublin op een persconferentie verklaard dat er geen kans bestaat op een toetreden van Eire tot het Noord-Atlan tische verdrag, zolang lei-land verdeeld blijft. De Valera zeide dat Eire gesteld is op het handhaven van vrienschappelijke betrekkingen met Groot-Brittannië en Noord-Ierland. Indien dit streven van Eire echter niet wordt beantwoord, zullen ex- moeilijkheden ontstaan. Een van de leukste dingen op school vonden ze de gymnastiek. Daar kon je je hart ophalen! Er waren in de gymnastiekzaal zoveel prettige dingen: klimpalen, bokken, ringen, de zweefmolen.Nou, dat is wat voor 'n gezonde jongen! Ze begonnen altijd met 'n flinke mars. „Een, twee, een, tweezei de gymnastiekmeester, in de maat z'n stok op de grond tikkend. En daar stapten ze, dat het dreunde, allemaal in 'n lange rij. En aan de ringen gingen ze ook graag. Daaraan maakten ze allerlei oefeningen. Bunkie kon erg goed een vogelnestje maken, want hij was helemaal niet stijf uitge vallen! En bij het paalklimmen was Rick altijd haantje-de-voorste. Nou ja, iemand, die ook zo goed in de bomen kan klimmen als hijvooral, als hij droomde, dat-ie door een grote leeuw achterna gezeten werd! Aan het eind van de les kwam echter het plezierigste van alles. Dan mochten ze vrij spelen aan de werktuigen: de klimpalen, de zweefmolen en al die andere dingen. En dan was het 'n leven in de zaal, dat je horen en zien verging Flora 1953 in Heemstede Hedenmorgen zijn zeven stewardessen van de K.L.M. naar alle windstreken uit gevlogen voor het overbrengen van een grootse bloemenhulde aan de burgemees ters van New York, Londen, Parijs, Brus sel, Stockholm, Bonn en Bern, als ere- koerierstei-s van de internationale tentoon stelling Flora 1953, die in het wandelpark Gi-oenendaal te Heemstede zal worden ge houden onder het motto „Een lentefeest in Neerlands tuin". Op een hedenmorgen te Schiphol gehou den persconferentie heeft de voorzitter van het directorium van deze Flora, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, enige bijzondei-heden omtx-ent deze tentoon stelling van sierteeltproducten medege deeld. Deze gaat evenals in 1935 uit van de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, in samenwerking met alle in de Nederlandse Tuinbouwraad samenwerken de organisaties en de Koninklijke Maat-, schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. In de aan te leggen bloembollentuin van twin tig hectaren wordt een gebouwencomplex opgericht, ontworpen door Carel Briels, dat het hart van de tentoonstelling zal vormen. In dit bloemenpaleis zullen de tuinbouw centra Aalsmeer en Boskoop hun producten exposeren. Het grote belang van deze vak- tentoonstelling is vooral daarin gelegen dat de grote vooruitgang in sortiment en kwa liteit sedex-t 1935 op overzichtelijke en decoratieve wijze niet alleen woi'dt getoond doch ook wordt beoordeeld door een inter nationaal samengestelde jux-y. Onze cultures en handel, aldus jhr. Van Nispen tot Pannerden, moeten immers niet alleen worden afgestemd op hetgeen wij zelf als mooi waarderen, doch zeker ook op datgene wat onze afnemers in de diverse landen vragen. De aanleg van de tuin is toevertrouwd aan dezelfde architect die de Flora 1935 tot zo'n groot succes maakte, de heer H. J. Voors. De gemeenten Heemstede en Haar lem verlenen voor dit project samen de ga rantie van honderdvijftigduizend gulden. Vele andere instellingen zullen aan deze intei-nationale manifestatie die van zo grote betekenis is voor de Nederlandse welvaart, daadwerkelijke en morele steun verlenen, Voor het district Amsterdam van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" zal de 16e Juni een belangrijke dag blijven. Na jax-enlang zoeken naar een buitenver blijf voor de padvinders uit de grote stad, die met nog grotex-e moeilijkheden voor troephuizen en kampeerterreinen hebben te kampen dan in onze omgeving reeds in 1936 werd dit onderwerp door de toen malige districtscommissaris J. Faber naar voren gebracht en na de bezettingstijd werd er in Amsterdam een actie bij de padvin ders gevoerd onder het motto „Elke week één cent opzij, voor ons buitencentrum op de hei" hebben de jongens nu in Hee renduinen in Driehuis vlak bij het station Velsen-Zeeweg door medewerking van de heer F. C. H. baron van Tuyll van Seroos- kerken, de eigenaar van dit landgoed, een prachtig stuk begroeide natuur als kam peer- en verblijfplaats gekregen. Een ander gedeelte van het terrein wordt al geruime tijd door de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging gebruikt. De in het begin van deze maand geïn stalleerde nieuwe hoofdcommissaris van de N.P.V., mr. J. M. Ravesloot was Zaterdag- middag naar Velsen gekomen om de offi ciële opening te verrichten. De enige moei lijkheid, die hij hierbij ondervond, was de ontmoeting met de bosgeest van Heeren duinen, die eerst verdween, nadat enkele beloften van de padvinders wax-en ver kregen. Tevoren was de hoofdcommissaris wel kom geheten door de Amsterdamse dis trictscommissaris mr. J. van Someren. Voor mr. Ravesloot was dit de eerste activiteit in zijn nieuwe functie. De voorzitter van de plaatselijke commissie, jhr. ir. J. E. van Heemskerck van Beest reikte aan baron Van Tuyll van Serooskerken het dankbaar heidsinsigne uit. Bijwagen 631 van de Amsterdamse ge meentetram, geheel als hut gecamoufleerd, doet nu dienst als kantoor voor de kamp leider, waar hopman H. Ley de scepter zwaait. Er zijn 21 kampterreintjes uitgezet, waardoor per weekeinde acht groepen op het terrein kunnen kamperen. De voor trekkers hebben in de afgelopen maanden vele werkzaamheden verricht om het ter rein kampeerklaar te krijgen. Na het hijsen van de Districtsvlag werd een rondgang over het terrein gemaakt. Honderden Amsterdamse welpen hielden in tegenwoordigheid van de hoofdcommis saris een vachtenschouw. De Oost-Duitse autoriteiten hebben Maandag maatregelen, die een nieuwe be perking betekenden voor het vervoer van goederen uit West-Berlijn naar West- Duitsland, opgeheven, waarmede een einde is gekomen aan de „kleine blokkade" van West-Berlijn. BINNENLAND De heer N. H. Blink, oud-secretaris van de Friesche Maatschappij van Landbouw, is met ingang van 1 Juli benoemd tot directeur van het Vee- en Vleesaankoopbureau te 's Gravenhage. In Buggenum by Roermond is men gisteren begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van een nieuwe provinciale electriciteitscentrale, die waarschijnlijk in 1955 gereed zal komen. Uit de Schie te Delft is het stoffelijk overschot opgehaald van de 26-jarige café houder P L. van der Ham uit Voorschoten, die sedert vorige week. Donderdag werd ver- mist. Te Bolnes is een Dicsel-elcctrische bak- kenzuiger te water gelaten, welke in op dracht van de N.V. D. Blankevoort en Zoon, Bloemendaal, is gebouwd in de recordtijd van vijf maanden. Wegens de grote verdiensten van de Belgische minster van Financiën, prof. J. van Houtte, voor de samenwerking der Beneluxlanden en in het bijzonder voor de unificatie van de accijnzen, heeft de Koningin prof. Van Houtte benoemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. De vorige week werden in Hengelo ge vallen van para-typhus geconstateerd, toen na een feestje ten huize van een familie aan de Populierenweg acht personen ziek wer den. Gebleken is dat allen worst hadden gegeten afkomstig van een plaatselijke slagerij. Deze slagerij is voorlopig gesloten. Een soldaat uit de Palmkazerne te Bus- sum, die Zaterdagmiddag belast was met de bewaking van het kamp te Laren, werd door een kogel in de rechterschouder getroffen. Zijn geweer was namelijk plotseling afge gaan De schildwacht is vervoerd naar het Militair Hospitaal te Utrecht.. De mare- chaussée stelt een onderzoek in. In het wandelbos te Tilburg is het stoffelijk overschot gevonden van een naar schatting 40-jarige vrouw. Waarschijnlijk is zij uit Hilligersberg bij Rotterdam afkomstig. De Tilburgse recherche acht misdrijf niet waarschijnlijk. Op 24 Juni zal me.j. dr. N. A. Bruimng, voorzitster van de V.P.R.O., scheep gaan naar de Verenigde Staten, waar zij congressen zal bijwonen van de Internationale Vereniging van Vrijzinnig Christendom en van de Inter nationale Unie van Vrijzinnig Christelijke Vrouwen. Voorts zal zij er lezingen houden over Nederland. Een 17-jarige jongen m Venlo heeft uit de kamer van zijn 80-jarige grootmoeder een bedrag van f 1250 gestolen en dit geld met een 18-jarige vriend verbrast. In het Koninklijk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam wordt tot half Augustus de tentoonstelling „Van plant tot vet ge houden. De zilveren medaille van verdienste van het Nederlandse Rode Kruis is uitgereikt aan zuster B. Berkouwer als blijk van waar- dering voor haar voortreffelijke ai"beid bij het ziekenvervoer per vliegtuig van Indo nesië naar Nederland. Zuster Berkouwer kreeg hierdoor de bijnaam „Gijsje door de lucht". Een radiohandelaar in Hoogezand heeft op zijn televisietoestel vermoedelijk een Russische televisiezender ontvangen. Hij zag plotseling een borstbeeld van Stalin met een onderschrift in Russische lettertekens op het beeldscherm. HAARLEM EN OMGEVING Mej. T. A. Wesselius te Zandvoort is benoemd tot onderwijzeres aan de Ned. Hei-v. school te Warns (Fr.) Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn geslaagd: voor het doctoraal examen scheikunde de heer H. Breedeiweld, Bloemen daal; voor het propaedeutisch examen theo logie de heren C. van Zuylen, Hillegom en A. van der Beyl, Overveen. Nacht van 18 op 19 Juni KW 23 met 50 k.; KW 163 met 19 k.; KW 138 met 30 k.; KW 161 met 7 k.; KW 3 met 13 k.; KW 70 met 56 k.; KW 9 met 28 k.; KW 56 met 1 k.; KW 47 met 58 k.; KW 54 met 14 k.; KW 144 met 1 k.; KW 67 met 1 k.; KW 18 met 1 k.; KW 20 met 2 k.; KW 89 met 23 k.; KW 49 met 2 k.; KW 78 met 2 k.; KW 33 met 2 k.; KW 15 met 23 k.; KW 54 met 4 k.; KW 50 met 80 k.; KW 173 met 11 k.; KW 130 met 12 k.; KW 151 met 11 k.; KW 127 met 41 k.; KW 175 met 33 k.; IJM 283 met 60 k.; SCH 33 met 17 k.; SCH 353 met 4 k.; SCH 107 met 20 k. SCHEVENINGEN, 16 Juni Vangstbe- richten van hedenmorgen uit zee: SCH. 78 met 7 k., 305 1 k., 87 3 k„ 200 5 k., 245 7 k., 342 1 k., 354 1 k., 412 4 k„ 159 4 k., 229 2 k., 263 16 k., 339 6 k„ 365 1 k. thuisstomende, 23 2 k., 104 2 k., 332 5 k., 39 9 k., 201 10 k., 57 2 k., 181 30 k. uit de halve vleet. 32 3 k., 40 1 k„ 48 5 k., 49 8 k., 99 6 k., 133 4 k„ 189 1 k., 233 3 k„ 247 3 k., 262 4 k„ 5 2 k., 15 15 k„ 25 3 k„ 30 geen vangst, 45 4 k., 84 130 mijl afgelegd, 122 135 mijl afgelegd, 130 4 k„ 210 2 k., 236 6 k., 248 30 k., 249 1 k„ 250 1 k., 297 8 k., 310 4 k., 312 1 k., 399 3 k., 36 17 k. SCH 107 met 40 k., 353 7 k., 223 3 k., 79 5 k., 141 1 k„ 186 2 k., 284 geen vangst, 362 2 k., 280 1 k., 46 geen vangst; 50 geen vangst; 63 geen vangst; 64 3 k., 66 geen vangst; 89 3 k., 103 2 k., 116 2 k., 180 3 k., 242 130 mijl afgelegd; 275 2 k., 3 3 k., 6 3 k. thuisstomende; 14 5 k., 47 6 k., 118 6 k., 302 4 k., 325 6 k., 833 10 k. VL 14 1 k., 53 17 k., 61 3 k., 70 5 k., 71 8 k„ 79 4 k„ 80 geen vangst; 84 1 k., 85 1 k„ 86 12 k„ 97 3 k., 112 3 k., 114 26 k.. 115 5 k., 142 5 k„ 166 10 k., 172 14 k„ 197 9 k„ 199 5 k„ 200 4 k„ 203 1 k., 205 4 k., 206 15 k., 207 25 k„ 216 16 k., MA 5 2 k. Binnen van.de haringvisserij de loggers: SCH 443 met 12 last van 5 schepen; SCH 341 met 13 last van 6 schepen. 10) „Hebt u na die tijd nog iets gegeten of gedronken?" „Neeniets „Dat weet u dus heel zeker?" Ze zocht haar zakdoek onder haar hoofd kussen. „Ja". Er werd geklopt. Meta van Wieldrecht kwam binnen, wat aarzelend, en vroeg: „Wij zijn allemaal aan tafel gegaan, in specteur. Misschien mag ik hier iets voor u brengen?" „Dank u wel, juffrouw van Wieldrecht. Ik heb al gegeten". „En jij Kathrientje?" „Ik? Niets". „Niets.? Dat vind Dick stellig niet goed". „Dat kan me niets schelen! Ik bedoel. heus liever niet, Meta". Het oudere meisje drong niet verder aan en trok zich bescheiden terug. Toen ze weer samen waren vervolgde de politieman: „Is er hier een dienstbode in huis?" „Vandaag niet. Ze is met het week-end naar huls". „En met wie zat u dan aan de koffie tafel?" „Met ons zessen. Vader, Jan Willem en Dick Terwolde. En wij drie meisjes". „Er was dus verder niemand in huis?" Nee. Niemand". Hij zag nu in haar ogen dat zij alles be grepen had. De logische gevolgtrekking van zijn vragen. Hij vroeg zacht: „Begrijpt u tot welke conclusie ik kom?" „Ja...." „Wilt u daarom niet eten?" „Ja...." „U kunt hier niet blijven, juffrouw Baeck. U moet zo gauw mogelijk hier van daan. Laten wij dat eens samen bespreken". HOOFDSTUK IV Michael Norelius ijsbeerde in zijn wo ning heen en weer. Hij had die woning nooit met critische ogen bekeken. Hij was hier geboren, school jongen geweest, gymnasiast en student. Hij was hier teruggekeerd van zijn Egyptische reizen en had er zijn verzameling opge bouwd. Hij had hier zijn studie, zijn boe ken. Het huis, achttiende-eeuws en voor naam, was het laatst gemoderniseerd vóór het huwelijk van zijn ouders, nu zes-en- dertig jaar geleden. Later was er nog cen trale verwarming in aangebracht. Een huis waarin hij leefde, maar waaraan hij nooit enige aandacht had geschonken. Zijn huis, en verder niets. Nu bemerkte hij plotseling dat het hol, en kaal, en stil en verlaten was. Dat de hoge zaal aan de voorzijde, met het uitzicht op de kade, voor een groot gezin ontwor pen was, voor een vader en een moeder en vele kinderen. Dat dat grote gezin zich dan kon scharen om de uittrektafel in de eet kamer, onder de glazen kroon, en dat de kamer dan niet zo hol zou zijn als er vele kinderstemmetjes weerklonken. Dat het trappenhuis met zijn vele hoekjes en nissen een schitterend speelterrein zou zijn voor een troep vrolijke jongens, en dat de keu ken geknipt was voor een gezellige huis moeder, die oliebollen bakte. Dat het oude huis voor alles comfort had, en voor alles mogelijkheden en ruimte, behalve voor een eenzame vrijgezel als hijzelf was, een stille figuur, een geleerde. Hoe zijn voetstappen hier weerklonken! Gek, dat hij dat nooit opgemerkt had, ter wijl het toch iedei-e avond zo stil geweest was, zo stil als nu. Juffrouw Potmans ging dikwijls naar haar zuster. Juffrouw Pot mans had ook geklaagd over de stilte, dat bedacht hij nu opeens. Hij had er niet veel notitie van genomen, verdiept als hij was in zijn studie. Nu vanavond was er geen studie, en staarde het lege huis hem aan. Hij kon niet meer werken. Te heftig was de schok geweest, dat zijn Koningin Amen- téte hem onstolen was, hem op een derge lijke manier op het laatste ogenblik ont roofd. Hij kon nu niet naar zijn hiërogly- phen terugkeren, van haar lezen en van haar dromen nu hij zo naar haar ver langde. Zijn levenswerk in zekere zin en het hoogtepunt van zijn studies. Hij ijsbeerde heen en weer. Die tocht op die motor had hem ook geschokt, heel die dolzinnige tocht door mistig Amsterdam op zoek naar de sleutel. En dan zijn arres tatie. En het ongeluk van Van Heumen. Hij was koud geworden ook en nu, in zijn eigen huis, werd hij er niet warmer op. Er was zeker iets met de centrale verwar ming. Die centrale vex-warming was voor hem altijd een apparaat geweest, waarvoor hij de kolenrekening betaalde en dat dan zijn huis verwarmde. Nu begreep hij, dat dat apparaat ook nagezien, opgepookt en bij gevuld moest worden. Hij miste de moed om naar beneden te gaan en voor de kachel te zorgen. Hij miste overal de moed voor: landerig, huiverig en terneergeslagen als hij was. Hij had honger! Verdraaid, dat was het hem. Natuurlijk, hij had honger! Hij had sinds vermorgen niets meer gegeten en juffrouw Potmans was weg. Er schemerde hem vaag iets voor de geest, iets van osselapjes. Hij ging kijken in de keuken: alles keurig opgeruimd, maar geen spoor van osselapjes. Geen spoor van iets anders eetbaars ook. En hij moest toch eten.! Hij zou teruggaan naar de binnen stad. Daar zou het tenminste niet zo naargeestig zijn als hier, en zo stil en koud. Hij draaide overal het licht uit en ging de tx-appen af. Buiten sloeg de kille mist hem weer in het gezicht, maar hij zette de kraag van zijn jas hoog op en liep stevig door. In een warm, druk en vol restaurant zou hij gaan eten. Op Zaterdagavond is een dergelijk res taurant in Amsterdam gemakkelijk te vinden. Hij ging een draaideur binnen en liep wat verdwaasd tussen de druk-bezette tafeltjes door; zijn brilleglazen sloegen aan door de warmte. Hij had geluk: een heer, eenzaam als hij, stond juist op van een hoektafeltje. Hij installeerde zich op zijn gemak, bekeek uitvoerig het menu en be stelde zijn diner. Langzaam at hij. Het was een bijzonder aangename sensatie zich te verzadigen en tintelend warm te worden. Het diner was goed. Er was een bescheiden strijkje, een beschaafde sfeer en er waren veel opge wekte en goed-geklede mensen om hem heen. Het was alles even plezierig. Toch bleef er een leegte: een beslist onbehage lijk en onbevredigd gevoel, dat hij niet kon wegredeneren. De gestolen Koningin Amentéte, begreep hij. Maar er was ook een weerzin, straks weer naar huis te moe ten gaan, naar zijn kille woning, zijn een zame slaapkamer-. Hij rekte zijn verblijf zolang hij kon. Hij dronk enige kleintjes koffie en rook te. Toen stapte hij eindelijk op, traag en lusteloos. Hij ging nog niet naar huis. Hij zou nog verder de stad ingaan, kijken of er een geschikte film was of zoiets. Hij hield niet erg van films. Maar alles was vanavond beter dan weer in dat stille huis te komen en dus bleef hij ronddwalen. Hij moest de avond doorkomen. Hij vond geen geschikte film. En dus bleef hij lopen, langs de verlichte winkels en te midden van een dichte menigte. Voor hem mensen, achter hem mensen, en men sen die hem tegenkwamen. Een onafge broken stroom van gezichten. Jonge meis jes, klittend aan elkaar en uitkijkend naar jongens. Oudere echtparen, gezellig-gearmd en zich vergapend aan de étalages. Jonge stellen, de handen ineengestrengeld, de hoofden dicht bijeen, fluisterend. Opge schoten jongens, schreeuwend naar de meisjes en sigaretten rokend. Mensen.... mens.... mensen.... Hij was alleen. Hij was de enige, die alleen liep te midden van een stroom van mensen. Een eenzame vrijgezel. Dat je je zo alleen kon voelen te midden van een mensenmenigte, en dat hij nooit alleen was geweest in de eenzaamheid van zijn stu deerkamer tussen zijn boeken. Een mens, alleen op de wereld. Hij liep doelloos voox-t. Door de winkel straten en over de bruggen, waar de grach ten nu te dromen lagen in de mist. En wéér door winkelstraten. Langs het Leidse Plein waar de trams tingelden en de taxi's claxonneerden en het American hotel schimmig optorende in de nevel. Verder. Verder. Het Leidse Boschje, en de vage duisternis in van de buitenbuurten. Ver der. Toen was hij in de Paulus Potterstraat en stond stil voor nummer vijftien. „Baeck" stond er op de deur en hij kwam met een schok tot de werkelijkheid terug. Baeck. Was hij daarvoor door de stad gelopen? Was het hier dat hij zijn Koningin Amentéte hoopte terug te vinden, hier bij dit meisje, dat vol schrik van hem was weggelopen en hem had laten arreste ren? Dacht hij hier soms aan te bellen en haar te spreken te vragen? (Wordt vervolgd)* k

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6