Oosterse tapijten: betoverend ondanks hun ouderdom Vele eerste prijzen op het zangconcours der 25-jarige vereniging „St. Caecilia" De radio geeft Dinsdag Het Haarlemse Energiebedrijf PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR C Wereldnieuws HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Holland Festival KIESPIJNT Trein tegen auto Dividend Stork Dividend AKU Naamloos Duits jacht voor Rockanje gestrand -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en vólkomen geruisloze vering Drie eerste prijzen voor de Haarlemse brandweer der N.S. Ongeval op het perron door onvoorzichtigheid Duorijdster van bromfiets brak de enkel bij aanrijding Examens Heringa Wuthrich HAARLEM MAANDAG 25 JUNI 1951 In de agenda van het Holland Festival 1951 is behalve een reeks concerten, dans avonden, opera's en toneelvoorstellingen verder opgenomen een groot aantal ten toonstellingen op het gebied van de beel dende kunst, waaronder die van eisen en tekeningen van Rembrandt in de Haar lemse Vleeshal, die zich in een gelukkig steeds toenemende belangstelling, ook van buitenlanders, mag verheugen. In het Haags Gemeentemuseum wordt op 30 Juni een expositie van hedendaagse Neder landse beeldhouwwerken geopend, waar over men elders in dit blad bijzonderheden vindt, in museum Boymans in Rotterdam vindt men een boeiende collectie hout sneden van Frans Masereel en verder is er (van 3 Juli af) een ere-tentoonstelling van schilderijen van Charley Toorop in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Dit zijn slechts enkele grepen. Onze medewerker voor beeldende kunst geeft in het hieronder volgende artikel zijn indrukken van een bezoek aan de expositie van Oosterse tapijten van de zestiende tot de negen tiende eeuw in het Rijksmuseum. In hoofdzaak Duits bezit In de oudste boedelbeschrijvingen reeds als „oud" bestempeld; op schilderijen dienst doende als symbolen van bereisdheid, rijk dom en goede smaak: als wandversiering stille getuigen van glorie en intimiteit; als collectie een leerrijke spiegeling van elkaar onmerkbaar verdringende beschavingen en tradities; onmisbare requisieten van de ver beeldingen van dichters en sprookjesver tellers: Oosterse tapijten mogen nog zo ge scheurd versneden, besmeerd of versleten zijn, telkens blijken ze weer in staat hun betovering op ons uit te oefenen. In het Westen vonden zij een machtige concurrent in de gobelins, geweven schilderijen met landschappen en menselijke figuren. On vergetelijk blijft de hulde die Velasquez, de door monotone opdrachten gekwelde Spaanse hofschilder aan de tapijtkunst bracht, op zijn schilderij „De Tapijtweef sters" (1657). Dwars door een groot en duister atelier, waar eenvoudige vrouwen aan het spinrad werken, ziet men een hoge en hèl verlichte hal, waarin enige aanzien lijke bezoeksters een prachtig hangtapijt bewonderen. De overgang tussen deze reële figuren en de geweven goden en godinnen is bijna onmerkbaar: treden deze hoofse joffers in het gobelin óf dalen de goden af in onze realiteit? De Westerse kunstwetenschap heeft veel gedaan om de charme dezer Oosterse tapij ten te begrijpen. De knoop techniek (de senna of de ghiordesknoop), de dierlijke of plantaardige herkomst der nog steeds on overtroffen kleurstoffen, de verschillende landelijke tradities, alles werd geduldig onderzocht en vergeleken Ook de stijl bleek zeer verschillend te zijn en zowèl aan groei onderhevig als onderworpen aan een teruggrijpen op motieven uit het verleden. Daarom is datering in de meeste gevallen zo lastig. Er zijn tapijten die het decora tieve nastreven: eenvoudige herhaling van naast elkaar geplaatste, door taaie tradities stijlvol-geschematiseerde voorstellingen van ranken, bloemen óf dieren. Maar allengs ontstaat er één complete compositie, die het tapijt tot een eenheid maakt. De rand (een min of meer variërende serie van lijnen, ranken of kleine kleurvlakken) wint aan betekenis en blijkt uit een zelfde in spiratie geboren. De wijze waarop de rand om de hoek is gebogen wordt steeds soepe ler opgelost. Het hoogtepunt van de thans in het Rijks museum te Amsterdam gehouden tentoon stelling wordt gevormd door de beide Chinesche tapijten. Het ene is een geknoopt wollen tapijt met goudachtig-beige fond. De overigens uitnemende catalogus spreekt hier van een blauw-groen fond, hetgeen we niet juist achten. Op dat beige fond spreiden donker- en lichtblauwe ranken, waaraan pioenroos-bloesems zitten, hun charme uit. Het andere tapijt vertoont op een grijzig fond twee staande menselijke figuren. De voorste is gehuld in een paarse met bloemen geborduurde mantel. De daarachter staande persoon draagt een snaar-instrument. Er zweeft een nimbus boven zijn hoofd. De smalle omlijsting .-van dit tapijt is opvallend onregelmatig van samenstelling en contrasteert met de ge wijde rust die van deze twee mensen uit gaat. Het lijkt op een grote pentekening met Oost-Indische inkt. Maar er zullen ADVERTENTIE Mijnbardt's Kiespijnpoeders. Doos 45 ct bezoekers zijn die de Spaanse tapijten uit de 17de en 18de eeuw prefereren om hun diepe blauw, of de Perzische met hun miniatuur-achtige dessins. Al bereikt deze tot 15 Juli geopende ex positie niet de majesteit en de pracht van die der Franse Gobelins (Rijksmuseum 1947), deze Oosterse tapijten zijn een be zoek alleszins waard. Musea en kunsthan del droegen in Nederland voor het grootste deel onbekende schatten bij. Men kieze een zonnige dag, want deze weefsels heb ben warm licht nodig en men vuile met de verbeelding aan wat in werkelijkheid niet meer aanwezig is: goud- en zilver draad bijvoorbeeld zijn vaak geheel ver dwenen of onherkenbaar geoxydeerd. Maar bestaat eigenlijk niet alle schoonheid in de verbeelding? H. SCHMIDT DEGENER Zondagmorgen om tien minuten voor vijl' is bij de overweg nabij het Apeldoorns- Dierens kanaal een auto onder een kolen- trein, die van Zutphen naar Arnhem reed, gekomen. De inzittenden waren drie EHBO'ers die dienst deden bij een wandel tocht. Zij kwamen allen uit Velp. De motor sloeg af bij het passeren der spoorbrug. Twee der inzittenden stapten uit, doch de derde had daar geen tijd meer voor. De wagen werd door de trein totaal vernield en kwam met de inzittende in het kanaal terecht. Deze kon gered worden en na toe passing van kunstmatige ademhaling door zijn collega's werd hij in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Velp ver voerd. Op de Zaterdag gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders der Konink lijke machinefabriek Gebr. Stork en Co. N.V. te Hengelo werden de jaarstukken, de balans en winst- en verliesrekening goed gekeurd. Ingevolge het voorstel van direc tie en commissarissen werd het dividend voor preferente aandelen bepaald op ll/2 procent en voor gewone aandelen op 8 procent. De directie van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem deelt mede, dat in de vergadering van de raad van commissaris sen besloten is om aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het jaar 1950 op de gewone aandelen een divi dend uit te keren van 9 procent in con tanten. Alle opvarenden gered Een Duits tweemast zeiljacht is in de af gelopen nacht in moeilijkheden geraakt en voor de kust van Rockanje aan de grond gelopen. De Stellendamse reddingboot „Prinses Wilhelmina" is hedenmorgen om kwart over vijf uitgevaren en heeft één der opvarenden van boord gehaald. De drie andere opvarenden zijn met een roeivlet van het jacht aan land gekomen. Het jacht raakte omstreeks twee uur op de plaat „Hinder" voor het Haringvliet vast. Door hoog water werd het losgerukt en naar de kust gedreven. De eigenaar, de heer Kamp uit Hamburg en zijn vrouw sprongen overboord, evenals een Duitse matroos. In een rubberboot trachtten zij aan land te komen. De boot liep echter vol water en werd onbestuurbaar. Gedurende drie en een half uur hebben deze mensen hangend aan de boot, in het water gelegen, totdat zij op het strand werden geworpen. Zij zijn daar door de dochter van een strandexploitant gevonden. De gezagvoerder, Caltlehr, is later door de reddingboot „Prinses Wilhelmina" van Stellendam van boord gehaald. De scheeps hond, een chow-chow, werd door een acht tienjarige jongeman uit zee gehaald. De heer en mevrouw Kamp waren met hun schip op weg van Hamburg naar Lis sabon, om van daar naar Argentinië over te steken. Aan boord waren geen zeekaar ten van de Hollandse kust, doch wel van het Kanaal en de Oceaan. Men zal vandaag nog trachten het Duitse jacht, dat geen naam draagt, onder toezicht van het Loodswezen bij vloed los te slepen om het in Stellendam binnen te brengen. Geologische onderzoekingen De Geologische Dienst te Haarlem heeft een begin gemaakt met de herkartering van de geologische kaart 'van Nederland. Als eerste fase van het werk hebben de geolo gen C. C. M. Gutjahr en D. J. G. Nota van de Leidse Universiteit gedurende een jaar onderzoekingen gedaan ten Zuiden van Delft (met Schipluiden als centrum) en het resultaat hiervan in kaart gebracht. Deze kaart toont de getijdegeulen, die in vroeger eeuwen door de streek hebben gestroomd en die zich thans als kleiruggen in het veengebied aftekenen. Op 2 en 3 Juli, alsmede op 11 Juli zullen excursies naar dit gebied worden gemaakt door de deelnemers aan de internationale congressen voor geologen, welke hier te lande worden gehouden. De heren Gutjahr en Nota zetten hun onderzoekingen voort op Walcheren, dat eveneens in kaart wordt gebracht. In het circusgebouw te Scheveningen is Zaterdag het derde Nationale Padvinders- en Padvindsters marsband-concours gehouden, waaraan door twintig drumbands uit alle delen van het land werd deelgenomen. De grootste en de kleinste tamboer majoor in actie. Haarlemse Postfanfare speelt weer voor ouden van dagen Op Zaterdag 14 Juli zal de Haarlemse Postfanfare, evenals vorig jaar, in de ge meentelijke Concertzaal de hier ter stede woonachtige ouden van dagen een gezel lige middag aanbieden, waarvoor een aan trekkelijk en afwisselend programma is opgesteld. Om voor toegang in aanmerking te komen dient men de leeftijd van 65 jaar te hebben bereikt. Plaatsbewijzen kunnen worden aangevraagd of afgehaald aan de volgende adressen: Diepenbrockstraat 73 (telefoon 12217), Meeuwenstraat 68 en Midden Tuindorplaan 3 (Overveen). Aan het eerstgenoemde adres is het secretariaat gevestigd, waar autobezitters zich kunnen opgeven om slecht ter been zijnde ouden van dagen van huis te halen en na afloop van het feest daarheen terug te brengen. Het bestuur rekent op veler medewerking. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Orkest en solist. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actua liteiten. 13.25 Orkest. 14.00 Gevarieerde muziek. 14.53 Zang en piano. 15.15 Platen. 15.30 „Ben je zestig". 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felici taties. 17.45 Filmmuziek. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Orgel. 18.45 Sport. 18.54 Dit is leven. 19.00 Nieuws. 19.15 Actua liteiten. 19.23 Vaudeville-programma. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Hoorspel. 22.25 Actuali teiten. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Orkest en soliste. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Orgel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Orgel, piano en zang. 11.30 Voor zieken. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Promenade-orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Finan cieel overzicht. 13.30 Salonorkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen, 15.20 „Paul Vlaan deren", hoorspel. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Jazzmuziek. 17,45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.23 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.10 Paris vous parle. 19.15 Musette-orkest. 19.45 Het Humanisme in Amerika. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Operette-fragmen ten. 21.45 De Antwoordman. 21.30 Sport. 21.35 Muziekpraatje. 22.15 Cello en piano. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Zang. 15.00 Kamermuziek. 16.00, Platen. 17.00 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Muzikaal sprookje. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Pla ten. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.00 Orgel. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Opera-muziek. 23,00 Nieuws. 23,05 Haten. Met het concours ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Haarlemse R.-K. gemengde zangvereniging „St. Cae cilia" werd Zondag in de Gemeentelijke Concertzaal een begin gemaakt. Wethouder A. J. M. Angenent sprak een inleidend woord, waarna bondsvoorzitter J. A. Spigt de hoop vertolkte dat ddt concours de wed strijd van 1949 zou overtreffen. De jury bestond uit de heren Simon Terpstra (voorzitter), Nico Hoogerwerf en Martin Koekelkoren. Op de eerste dag lieten zich 27 koren horen. Wij zullen hier alleen de prestaties bespreken, die met een eerste prijs wer den gehonoreerd. Het R.-K. dameskoor „Volendam" genoot de eer het concours te openen met het zingen van het verplich te werk voor de vierde afdeling „O Salu- taris" van Pisari. Gestoken in de kleurige kledij van haar woonplaats vertolkten deze jonge zangeressen het werkje be schaafd van klank. De opvallende zorg voor nuancering werd ook typerend voor de uitvoering van „De Nacht" van Fr. Abt. De dirigente, mej. R, van Leeuwen, zal van dit koortje wel wat weten te ma ken (325 punten). „Ego Flos" uit Schoorl (dirigent C. Himmelreioh) zong met goede klank het verplichte „Innsbruck, ich muss dich lassen" in de vierde afdeling ge mengde koren. De voordracht bleef wat stijf. Met het vrije werk „O crux ave" van G. P. da Palestrina had het koor het zich niet gemakkelijk gemaakt. De ontwikke ling ging enigszins moeizaam, maar de klank was verdienstelijk (305 punten). In de derde afdeling gemengde koren werd „Heer gemaal" in de uitvoering, door „Sursum Corda" uit Oudorp aardig van voordracht en goed van klank. Dirigent C. Himmelreich toonde veel stijlbegrip, het geen ook bleek bij de vertolking van „het moedertje" van Jan Nieland. Zorg voor juiste intonatie blijft geboden (313 pun ten). „Vocaal Contact" uit Delft gaf van „Heer gemaal" een te overwogen, te weinig natuurlijke voordracht. Het resultaat was weinig overtuigend. De geaffecteerdheid van „Het kwezelken" was evenmin be vorderlijk. Dirigent Ton Scheepers hield de klank echter beschaafd en verfijnd. (320 punten). Het verplichte werk voor de eerste af deling vrouwen koren was „Quaerite primum" van Cascilioni. Het koor „Ma rijke" uit Weere zong het onder leiding van J. J. Stam beschaafd, maar met te veel nadrukkelijkheden. De goede stem- men-kwaliteiten bleken ook bij de voor dracht van „Jesu dulcis" van Theo van der Bijl (305 punten). Mooi van klank werd de uitvoering van het verplichte werk door het dameskoor „Nieuw Leven" uit Heiloo, dat verder onder directie van Piet Groot een evenwichtige, soepele ver tolking van „Heer Jezus heeft een hofken" gaf (331 punten). De eerste afdelingen Dit eerste gedeelte van deze concoursdag werd afgewisseld door zang van het dub- bel-mannenkwartet „Melodia" uit Heem stede, uitkomend in de eerste afdeling. „Hodie Christus" werd verdienstelijk ge zongen, hoewel op de eenheid van ensem ble en stijl wel wat aan te merken viel. Met „Waldeinsamkeit" maakte het kwar tet onder leiding van G. M. de Barbanson een betere indruk (284 punten), tweede prijs). In de eerste afdeling was „St. Grego- rius" uit Lisse onder leiding van W. Mizée bijzonder in vorm. Het zong „Wohlauf, ihr lieben Gaste" van Sartorius met rhytbmi- sche souplesse en een voortreffelijke een heid van klank (325 punten). „St. Caeci lia" uit Noord-Scharwoude gaf het ver plichte werk weinig doorzichtigheid. De dirigent B. J. Wolters kon meer overtuigen met de eenvoudig gehouden voordracht van „Hodie Christus natus est" van Swee- linck (326 punten). Een intermezzo werd geestdriftig ver zorgd door het kinderkoor van de jubile rende vereniging. Het tweede gedeelte van het concours werd ingezet door „Arti et Religioni" uit Naaldwijk onder leiding van A. G. Cloosterman. Het gaf een mooie uit voering van het verplichte werk in de eer ste afdeling gemengde koren „Komt Cu pid os" van Purcell. Gec' rfd was de keuze „Timor et Tremor" van Poulenc, waarmee reeds veel werd bereikt (328 punten). „Wohlauf, ihr lieben Gaste" werd door „St. Caecilia" uit Castricum goed gezon gen. Met de keuze van „Serenade van een landsknecht" van Orlonda di Lasso maak te dirigent S. Jansen het zijn in de eerste afdeling uitkomende koor wel erg gemak kelijk (331 punten). „Nieuw Leven" uit Heiloo bewees met voortreffelijke uitvoeringen van „d'Baurin hat d'Katz verlor'n" van Mozart en „Villa- nelia alia Napolitana" van Donati dat de plaats van dit koor in de afdeling uitmun tendheid ten volle gerechtvaardigd is. Dit mooie ensemble onder leiding van Piet Groot behaalde 313 punten. „Maria Chris tina" uit Weere voelde zich niet volmaakt thuis in het werkje van Mozart, al was er veel te waarderen. Dirigent J. J. Stam zal ter verbetering van de zang op een leniger rhythmiek moeten aansturen. Deze nood zaak bleek vooral bij de uitvoering van het Caecilia-lied (313 punten). Mozarts werkje kreeg een behoorlijke vertolking van „Nieuw Leven" uit Medemblik, al wenste men ook hier de rhythmische sou plesse groter. Qua klank was „Stabat Mater" van B. van de Sigtenhorst Meyer Gaf ƒ45.000 uit buiten mede weten van B. en W. B. en W. van Haarlem delen aan de raad mede, dat het Energiebedrijf in 1949, niettegenstaande de daartoe vereiste cre- dieten op de begroting ontbraken, buiten medeweten van hun college, 45.000 heeft uitgegeven voor het aanbrengen van betonnen keermuren voor het kolenpark, voor het aanschaffen van nieuw kantoor meubilair en een electrische reken-tel machine. B. en W. voegen er aan toe: „Wij heb ben de overtuiging dat zulks zich- in de toekomst niet meer zal herhalen". De dekking der uitgaven kan worden verkregen door afschrijving op de post kabelnetten die een overschot op de ra ming opleverde. Bij de te Huizen, gehouden provinciale brandweerwedstrijden voor bedrijfsbrand- weren, waaraan zestien ploegen deelna men, heeft de équipe van de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen te Haarlem de eerste prijs behaald. Boven dien verwierf deze brandweer de eerste prijs voor het laagste aantal straf punten en de eerste prijs voor het hoogste aantal premiepunten. Op 14 Juli zal de Haar lemse NS-ploeg te Vlaardingen uitkomen in de landelijke wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland. Te Oldebroek is bij twee pluimveesta pels pseudo-vogelpest geconstateerd. In totaal moesten 660 stuks pluimvee worden afgemaakt. Zondagmorgen is een 70-jarige dame op het perron van het station te Haarlem door onvoorzichtigheid zodanig ge vallen, dat zij met een linkerheupfractuur naar het Grote Gasthuis moest worden overgebracht. Om kwart over tien stond een trein voor de richting Amsterdam ge iteed voor vertrek. Op een na waren alle deuren reeds gesloten. Op het moment, dat de trein zich in beweging zette, wilde een 70-jarige dame nog instappen. Zij wei felde echter, verloor daai'door haar even wicht en viel op het perron met het eerder genoemde gevolg. Zondagmiddag omstreeks vier uur ont stond op de Grote Markt te Haarlem een botsing tussen een personenauto en een bromfiets. De bromfiets wilde van de Grote Houtstraat uit de Grote Markt oprijden en de auto kwam uit de richting van de Zijl straat. Bij de aanrijding werd de 51-jarige duoi'ijdster van de bromfiets zodanig aan haar enkel gewond, dat zij naar het Grote Gasthuis moest worden overgebracht. Daar bleek, dat haar enkel was gebroken. ^Orgelbespeling Ei' wordt een orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem gegeven op Dins dag 26 Juni, 's avonds van 89 uur, door George Robert. Het programma luidt: 1. Fantasie en Fuga C kl. t.. J. S. Bach; 2. a. Récit de tierce en taille, N. de Grigny; b. Basse et dessus de trompette, L. N. Clérambault: 3. 10de Con cert (Adagio, Allegro, Aria, Allegro (quasi presto), G. F. Hëndel; 4. Fuga C gr. t„ D. Buxtehude; 5. Koraalvoorspelen a. Ich ruf' zu Dir, Herr Jesu Christ, b. Gottes Sohn ist kommen, J. S. Bach; 6. Fuga c. kl. t., J. S. Bach. voor verbetering vatbaar. Overigens le verde dirigent Moeskops Sr. met zijn koor een verdienstelijke prestatie. Op 1 Juli wordt het concours voortge zet en besloten. P. ZWAANSWIJK HBS B te Haarlem Aan de HBS B, Zijlvest 27 te Haarlem, slaagden voor het eindexamen de volgende candidaten: E. S. Bartels, A. de Boer, W. J. Buurman, D. A. Cornelisse, E. Ch. David Richard, mej. W. den Extcr, R. Gitz, F. H. Kolb, P. J. de Mik, J. F. Th. v. d. Ree, R. J. Roest, mej. Th. C. Vestering, J. L. F. Visser, M. G. de Vries, J. H. Wesselink, R. H. Zan- stra, H. Bouman, M. v. d. Bruggen, W. C. Dees, D. G. S. v. Duin, mej. L. M. v. Duin, mej. J. H. Hellenberg, K. F. Klaje, J. v. Beek, H. D. v. d. Berg, A. W. J. E. v. d. Bunt, Th. Croes, mej. J. E. Fontijne, J. v. Groos, E. L. Kammer, E. de Koster, mej. D. J. Mieras, H. W. Boeree, G. Bonnema, R. C. v. d. Broek, L. B. Cornelisse, B. A. Th. v. Dierendonck, R. v. Huët. W. M. Jongbloed, S. Joustra, A. Kuik, J. W. Langeveld. W. Metz, A. B. Roo- sen, E. Spilker, R. W. Spoelstra, P. H. Teu- nis, S. B. Tijmstra, W. B. Vernout, R. Vinckx, A. Walraven, A. v. Zanten, J. W. K. Zwart, K. Oltmans, P. O. Oei, S. Oei, mej. J. Polak, H. Prins, B. J. Rechter, H. v. d. Roest, B. Schippers, W. Thenu, G. D. v. Voorthuijsen, P. B. Mierop. H. F. H. v. Moll, R. S. Piek haar, M. G. Reinhardt, C. H. Schoen, J. Swart, S. N. Tjiong, W. F. Tjiong Boen Hok, J. C. Vermeulen. Afgewezen: 16 candidaten. Teruggetrokken: 3 candidaten. JAC. P. THIJSSE MONTESSORI-LYCEUM OVERVEEN Geslaagd voor het eindexamen HBS A: de heren R. E. van Engen en D. Kruseman Aretz. Afgewezen geen. Zondebok, In Praag zijn Russische vliegers aangekomen om te helpen de plaag van de coloradokevers te bestrijden. De Tsjechoslowaakse kranten geven Amerika de schuld van deze plaag. WereldorganisatieZondagnamiddag heeft te Antwerpen de oprichting plaats ge had van de afdeling Vlaanderen der oi'ganisatie van de erfgenamen van Jean Thierry, een organisatie die be staat uit degenen die beweren recht te hebben op de nalatenschap van 225 milliard, voortkomend uit de bezittin gen van deze Fransman. Deze groep houdt zich bezig met het onderzoek van de stambomen der betrokkenen en met de vereiste diplomatieke en gerechte lijke stappen. In Nederland telt de gi'oep reeds 350 gezinnen. Ongeveer 400 personen woonden de vergadering in Antwerpen bij. Juist. Kanselier Adenauer heeft na bezoek aan Italië bij zijn terugkomst te Bonn verklaard, dat Italië en Duitsland alle kracht zouden gebruiken om het tot- een nauwe vereniging van vrije Euro pese volken te brengen. „Overdreven nationalisme dient overwonnen te wor den. In de afgelopen jaren heeft dit de grootste ellende gebracht". Werkverschaffing. Italië heeft er in toege stemd, dat de haven van Livórno door de Amerikanen gebruikt wordt „om de voorzieningsmoeilijkheden voor de Amerikaanse troepen in Duitsland en Oostenrijk te verminderen". De nodige installaties zullen op Amerikaanse kos ten worden verbouwd. Zij zullen door Italiaanse politie worden bewaakt. Vele werklozen uit de streek zullen door de Amerikanen in dienst worden genomen. Fusie. Uit Zuid-Afrika wordt gemeld dat volgens een door de leiders van de nationalistische partij (dr. Malan) en de Afi-ikaner partij (Havenga) uitge geven gemeenschappelijke verklaring, wordt overwogen dit jaar een volle dige samensmelting van beide partijen tot stand te brengen. Wat Taft zei. Senator Robert Taft, Ame- kaans republikeins partijleider, heeft Zaterdagavond in een rede aan een diner van de republikeinse partij te In dianapolis in Indiana aangedrongen op vrijheid van handelen voor Tsjang Kai- Tsjelc om een invasie en een oorlog te beginnen in Zuid-China. Over het re- geringsprogram voor Europa verklaax'- de Taft: „Wij hebben ons in het plan voor een Europees leger gestort zonder voldoende de capaciteit van ónze bond genoten, om hun aandeel in een Euro pees leger bij te dragen, na te gaan, hoewel iedereen het er over eens 'is, dat zij de grote massa van dat leger moeten leveren". Vriend. Volgens het Britse blad „Sunday Graphic" zullen alle regeringsdeparte menten na de verdwijning van de di plomaten Bui'gess en Maclean aan een nieuw onderzoek door de Britse contra- spionnage-organisatie worden onder worpen. Het blad schrijft,- dat het doel is „de vriend van beide mannen te vin den, die hun de zeer geheime inlich ting gaf, dat de conti'a-spionnagedienst bepaalde nasporingen verrichtte binnen het Foreign Office". Perón. Een wetsontwerp betreffende ont eigening van de drukkerij van „El In transigente", een van Argentiniës vooraanstaande provinciale dagbladen, is Zaterdagavond wet geworden. De provinciale Senaat nam het ontwerp aan, nadat het enige oppositielid de vergadering had verlaten. „Él In transigente", een radicaal ochtendblad, werd gesloten wegens „oneerbiedig heid" tegenover de provinciale politie, op last van een commissie van het Fe derale Congres. Perron. In Argentinië zijn zes personen Zaterdag om het leven gekomen en 34 ernstig gewond, doordat een goederen trein in een dichte mist inreed op het achterste rijtuig van een personen trein die stilstond langs het perron van het plaatsje Hipolito Irigoyen bij Buenos Aires. Tartaars. Zondag begon de „Stem van Amerika" uitzendingen van een kwar tier naar de Sovjet-Unie in het Tar taars en de talen van Toerkestan, Azerbeidsjan en Armenië. Gezonken. Zondag is officieel te Boeda pest bekend gemaakt dat een Hongaars passagiersschip, dat een geregelde lijn dienst tussen Mohacs aan de Joegosla vische grens en Boedapest ondei'hield, tengevolge van een ontploffing is ge zonken, waardoor zes personen zijn ge dood, dertig vermist en zestig gewond. Men meent dat een aantal der vermis ten inwoners zijn van dorpen in de buurt van de plaats, waar het ongeluk plaats vond, die zich naar hun woon plaatsen hebben begeven zonder de autoriteiten, die een onderzoek naar het gebeurde instellen, in te lichten. Standpunt. Op d(^ oproep van de onder communistische leiding staande inter nationale democratische vrouwenbond aan alle vrouwen over de gehele we reld om het sluiten van een vredes verdrag tussen de vijf grote mogend heden te eisen heeft het Sovjet-Rus sische nieuwsbureau Tass te Sofia de volgende commentaar gegeven: „Wij zullen een weigering van de zijde van de regering van een der grote mogend heden om aan het plan tot het sluiten van een vredesverdrag mee te helpen beschouwen als een bewijs van de ag~ gressieve bedoelingen van die regei'ing". 45. De pachters waren er zó van over tuigd dat de kluizenaar het goed met hen meende en Panda niet, en ze waren zó boos dat Panda geen goud en geen diaman ten af wilde staan voor het apparaat dat de kluizenaar beloofd had te maken, dat er geen praten meer aan was. Panda kon veel beter maar naar huis gaan vooral toen er zo'n tomaat tegen zijn hoofd aan plofte. Dat was trouwens een overrijpe tomaat.... Teleurgesteld en verslagen sjokte hij naar huisterwijl de pachters riepen: „Leve de kluizenaar!" Panda schud de het hoofd. „Wat moet ik nu beginnen?" vroeg hij zich af. Die kluizenaar heeft hen tegen me opgezet.hoe is het nu toch mogelijkMaar bij Huize Hobbeldonk wachtte hem nog een nieuwe onaangename verrassing; juist toen hij er aankwam ging de voordeur open, en daar kwamen alle bedienden naar buiten; de huisknecht Dries Drafje, en de kok en.de schoenpoetser en het kamermeisje en de deurwachter allemaal! Ze hadden zich netjes aangekleed en hoeden opgezet en ze droegen alle maal koffertjes. „Wat, watwat gaan jullie doen? Waar ga je naar toe?", vroeg Panda benauwd. „Wij gaan weg, mijn heer!", antwoordde Dries Drafje. „Wij ne men ontslag! Wij willen niet langer in dienst zijn bij iemand, die te gierig is om onze slaapziekte te laten genezen door de kluizenaar! We verdwijnen! Dag mijnheer!" En daar gingen ze. Nu werd het voor Panda toch tvel heel moeilijk ADVERTENTIE ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 Juni 1051 GEHUWD: 23 Juni, B. H. Hosman en G. S. Smits. BEVALLEN van een zoon: 21 Juni, C. M. NabaroReemst; E. C. Hoogendijkvan der Peet; 22 Juni, S. J. LigtenbergVoogd; B. B. M. Kok—Huijboom; T. H. Reusien—Meer- ding; 23 Juni, C. van DijkBoots; M. Haast Vuijst. BEVALLEN van een dochter: 22 Juni, A. J. Hak—Jansen; W. Koopmande Boer; 23 Juni, P. HirsHeeremans; M. van der MeijBorst; J. T. HorstmanHoenderdos. OVERLEDEN: 21 Juni, A. ter Wolbeek, 72 j., Bilderdijkstraat; 22 Juni. W. B. Slobbe, 5 j., Generaal Cronjéstraat; P. M. Woesten- burgBimmerman, 39 j., van 't Hoffstraat.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2