-Clowntje Rick Coba Ritsema - Haarlemse schilderes van het Amsterdamse licht - 75 jaar Regenwater veroorzaakte schade huis aan de Bakkerstraat in een Kort en Bondig De Egyptische Koningin DINSDAG 26 JUNI 19 51 4 Dat scheuken en schurken van Uw hond KARSWOOD Burgerlijke stand van Haarlem Ongeval door onvoorzichtigheid Geen N.V.V.-afdellngen Jeugdherberg „Jan Gijzen'' bestaat Zondag 20 jaar Oude dame lette niet op het verkeer en werd aangereden Examens Vrijspraak voor passagier van Piper Cub-vliegtuig Autobustocht voor ouden van dagen uitgesteld Voor de kinderen Bijna negenhonderd Haarlemse scholieren kregen verkeersdiploma Morgen komt de tweede ploeg aan de beurt Als 't knaagt in Uw spieren, Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen P. V. de Wit 60 jaar FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Gelinck Het eerste wat ik tegenkwam bij mijn vroegste bezoek aan mej. Coba Ritsema (in het jaar 1932 ge loof ik) was iets maagdelijk-wits. Na dat ik liefst vier trappen was opge klommen van het huis Singel 512 te Amsterdam, werd mijn moeite beloond door het uitzicht op een korte gang, waar in op het eind links onderaan bij een deur een glas melk stond. Het stond er zeer bescheiden en stil, maar tegelijk zo beslist en ernstig, dat het mij volkomen rustig maakte. Toen ik aan die deur schel de, deed mij een kleine vrouw open, Coba Ritsema. Wat mij dadelijk in haar opviel, waren haar stem en haar ogen. Beide hadden iets vols, iets kleurigs, iets liefs en iets van de milde weelde van melkwit. O, Breitner met zijn witte tram en heiwerkpaarden, wat heeft hij die witten prachtig gezien. Het is iets als vloeiend licht, bevend tussen andere kleuren. Iets van dit wit vindt men bij Coba Ritsema in het Stilleven met soepterrien in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Mej. Coba Ritse ma is een Haarlemse, maar dat mag niet verwonderen. Breit- ner was Rotterdam mer en deze beide niet-Amsterdammers hebben Amsterdam het best begrepen. Ik geloof namelijk dat het licht overal anders schijnt en dat het in Amsterdam „Amsterdams" schijnt, als gevolg van de speciale ligging der stad onder de luchtkoepel. Toen ik in de loop van het gesprek bij mijn eerste bezoek dit onderwerp ter sprake bracht, was zij door deze mening volkomen verrast. Zij begreep mij, geloof ik, nauwelijks. Ze zei alleen: „Ik heb in Haarlem nooit goed kunnen werken". Voor mij was dat zoveel als een bevestiging van mijn Een hoekje van het in 1489 gestichte Hofje van Loo cf St. Elisabeths Gasthuishofje in de Barrevoetestraat te Haarlem door Coba Ritsema, die vandaag 75 jaar is geworden. Na het verlaten van de H.B.S. bezocht Jacoba Johanna Ritsema twee jaar een kunstnijver heidsschool, om vervolgens naar de Academie te Amsterdam te gaan, waar zij werkte onder de profes soren Dake, Van der Waay en Allebé. Korte tijd had zij een atelier in een vroegere theekoepel in Haarlem, maar al gauw vestigde zij zich aan de Singel te Amster dam, waar zij nog steeds haar kunst beoefent. Veel steun heeft zij ondervonden van haar broer, de schilder Jacob Ritsema. Zij bedient zich vrijwel uitsluitend van olieverf. De Haarlemse schilder Kees Verwey schreef voor ons een korte beschouwing over haar werk. theorie. Coba Ritsema is een door het Am sterdamse licht geïnspireerde schilderes. Want nogmaals: het is het licht dat Am sterdam tot Amsterdam maakt. Zij heeft het dus niet nodig om de stad zelf te schilderen. Nee, gezeten binnen de muren van haar atelier schilderde zij Am sterdam in haar stillevens en bloemen. Geen van de andere door Plasschaei-t destijds ge signaleerde schilderessen, die bekend staan als „de Amsterdamse joffers" heeft haar daarin overtroffen. ADVERTENTIE wordt van kwaad tot erger. Volg het voorbeeld van de Engelse hemdenliefhebbers en geet hem Karswood hondenpoeders. Daarmee krijgt Uw trouwe huisgenoot precies datgene toegevoerd, wat hij in de natuur niet meer vindt, maar toch zo hoog nodig heeft om een prettige, ge::onde hond te zijn. Met dat krabben en schuren gaat ook de huid nog stuk. Daardoor weer kale plekken, waar haast geen redden meer aan is.... j Heus - Karswood is goed voor Uw hond. ■fc In het Karswood handboek - 96 pag rijk geïllustreerd - vindt ge allei over de Gezondheid van Uw hond. Zend 30 cU in postzegels aan Karswood Laboratorium, p.a. N.V. Rowntree. Herengracht 209. Amsterdam, C. en gil ontvangt dit Interessante boekwerkje franco. Houdt Uw hond gezond. Karswood is verkrijgbaar in da goede Honden-speciaalzaken en ook bij Uw Urogis'. HAARLEM, 25 Juni 1951 ONDERTROUWD: 25 Juni, G. J. M. Evers en O. A. M. Balm. BEVALLEN van een zoon: 23 Juni, A. M. ZuijdamKoek; A. J. de HaanHommersen; W. A. E. Janssen: H. Cornet—"Cornet: 24 Juni. J. G. Duits—Winter; A. LodewijkMeijer; T. V. E. Schipper—Bruijnzeels; S. E. Bieren- broodspo'.De Jong; D. HeijermanList. BEVALLEN van een dochter: 22 Juni, A. Post—Van Dansik; 23 Juni, E. Geerlings Lieverse; A. M. de RuijterGroot, 2 d.; 24 Juni, H. van DuffelenPull; P. J. Seljee Tuijten; S. DercksenSpanjer; 25 Juni, M. H. van der Wijden—Slatman; T. Godthelp Salverda. OVERLEDEN: 23 Juni, E. C. van 't Woudt Kok, 63 j., Schouwtjesplein; E. S. Mostert Hoogendam, 78 j., Verspronckweg; A. Roels, 66 j., Spaarndammerdijk; 24 Juni, H. C. Gerbranda—Veldwijk, 66 j., Pleiaden- straat. Lang nog heb ik op een deur in de Korte Begijnestraat te Haarlem de naam Ritsema zien staan. Daar woonde mej. Ritsema zo lang haar moeder leefde. En elke dag reis de, ik zou haast zeggen: vluchtte zij naar haar geliefd Amsterdam. Dit heeft echter veroorzaakt dat zij weinig in Haarlem is opgemerkt. Nimmer, voor zover ik weet (behalve misschien een enkele keer bij De Bois aan de Kruisweg) hield zij hier van haar werk een expositie. Het is mede om deze reden dat het Haar lemse gemeentebestuur bereid is medewer king te verlenen aan een ere-tentoonstel- linig van haar werk als bewijs van hulde aan de vandaag 75 jaar geworden kunste nares. Er worden plannen gemaakt om deze in het najaar in de grote zaal van het Frans Halsmuseum te doen plaats hebben. Dat Coba Ritsema toch wel degelijk in Haarlem kon werken, bewijst de hierbij gereproduceerde afbeelding van haar voor treffelijke schilderij van een hofje in de Barrevoetestraat. Het is alleen voor Coba Ritsema weggelegd zichzelf op zo'n bril- lante manier tegen te spreken. KEES VERWEY Maandagmiddag omstreeks vijf uur is een 19-jarige wielrijder tegen een perso nenauto aangereden, waardoor hij met een hersenschudding en een wonde aan de kin naar het ziekenhuis Johannes de Deo moest worden overgebracht. Het ongeval ontstond doordat de wiel rijder van de Koudenhorn vermoedelijk linksaf de Catherijnebrug wilde oprijden. De brug was geopend en hij laveerde tus sen de file auto's door. Bij deze manoeuvre zag hij niet, dat een personenauto naderde. Hij reed tegen de linkervoorzijde van de wagen, belandde op de motorkap en viel daarna op het wegdek. In ons vorig nummer deelden wij mede dat in Haarlem een Bestuurdersbond is opge richt van Haarlemse afdelingen van de Nederlandse Vakcentrale. Door een vergis sing ter zetterij is boven dit bericht gezet: „Bestuurdersbond van Haarlemse N.V.V.- afdelingen". Dit is natuurlijk fout, want dit zijn (zoals uit het bericht trouwens bleek) geen afdelingen van het N.V.V. Het zal Zondag 1 Juli twintig jaar ge leden zijn dat de jeugdherberg „Jan Gij zen" in Haarlem-Noord werd geopend. Het ligt niet in de bedoeling om dit feit uitge breid te herdenken. Slechts de trekkers die Zondag toevallig in „Jan Gijzen" vertoe ven zullen ervaren dat er iets aan het handje is. Reeds in October 1928 werd in Haarlem een comité opgericht dat zich ten doel stelde in Haarlem het jeugdherbergwerk te propageren en mee te werken aan de opbouw van een landelijke jeugdherber gen-organisatie. In 1929 werd in een gedeelte van gebouw Excelsior aan de Jansweg een jeugdher berg gevestigd, maar in 1931 was het ge bouw daar niet langer beschikbaar voor. Men ging echter niet bij de pakken neer zitten: er werden een bazar, verlotingen, filmavonden en lezingen gehouden die de financiële moeilijkheden om tot de stich ting van een echte jeugdherberg te komen moesten oplossen. In 1931 kon de huidige jeugdherberg in Haarlem-Noord van de gemeente worden gehuurd. Op 4 Juli werd zij, nadat tal van voorzieningen waren ge troffen, geopend. Om uit de schuld te komen werden op nieuw een bazar en een verloting gehou den. Bovendien probeerde men scholen voor het werk te interesseren. Al deze ac ties lukten wonderwel, maar in 1940 gooi den de bezetters weer roet in het eten: de jeugdherberg werd hospitaal. Pogingen om het werk elders voort te zetten mislukten. Onmiddellijk na de bevrijding trachtte men het jeugdherbergwerk weer op gang te brengen. Reeds in 1946 kon Jan Gijzen, zij het dan met een eenvoudige inventaris, weer in gebruik genomen worden. Het gebouw is zeer oud en heeft gebre ken. Het is nu eenmaal niet gebouwd als jeugdherberg en is dan ook niet in alle opzichten geschikt voor dit doel. Het ge meentebestuur heeft voor dit jaar echter weer een bedrag beschikbaar gesteld, waarvan een en ander kan worden opge knapt. Onder meer is de in vervallen staat verkerende lichtkap boven het dagverblijf thans afgebroken en vervangen door een gewoon pannendak, waardoor ook de reeds jarenlange lekkages zijn weggewerkt. Het gebouw ligt in het uitbreidingsplan en moet op den duur plaats maken voor de woningbouw, wegaanleg, enzovoorts. Het ligt thans reeds ten dele in de weg voor de nieuwe brug aan de Delftlaan. Het is voor het gemeentebestuur onder deze om standigheden geen gemakkelijke taak dit gebouw goed te onderhouden. Zolang er echter geen nieuw gebouw in zicht is, moet het noodzakelijke onderhoud wel worden uitgevoerd. Ook door particuliere steun is de laatste vijf jaar al heel wat verbeterd. Maandagmiddag omstreeks één uur is een 88-jarige dame uit Aerdenhout op de hoek van de Gedempte Oude Gracht en de Jacob ij nestraat door een bromfiets aan gereden. Het ongeluk geschiedde, doordat de oude dame op de rijbaan stond en niet op het verkeer lette. De 52-jarige brom fietsbestuurder kon door een onverwachte beweging van de dame een aanrijding niet meer voorkomen. De dame viel, waardoor zij een bovenarm-fractuur opliep. Zij is ter verpleging in het Grote Gasthuis opge nomen. De heer A. Verloop en zijn echtgenote, Bakkerstraat 55 te Haarlem, hebben een angstige nacht achter de rug en de boven buren van dit bejaar de echtpaar, de heei en mevrouw G. van Kordelaar, eveneens. Zij zijn namelijk enige uren druk in de weer geweest om het regenwater, dat door de zoldering van hun huis kwam druppen, in teilen op te van gen. Dat bleek echter onbegonnen werlk, met als triest gevolg dat de woonkamers van het boven- en benedenhuis al spoe dig blanlk stonden. Vloerbedekking en meubilair hebben uiteraard schade ge leden en de bewoners vragen zich af wie hun die schade zal vergoeden. Zeker is dat de kamers op het ogenblik onbewoon baar zijn. Het is al eerder voorgekomen, dat het in dit huis lekte. Bij onderzoek bleek dat de muren hoognodig gepleisterd dienden te worden en dat ook de goot een geduchte De schade in de kamers is kennelijk aanzienlijk. reparatie behoeft. De huiseigenaar liet aan de achterzijde van het huis een stellage oprichten, die daar werd aangebracht met als doel de muren te restaureren. En die muren werden tenslotte gerestaureerd; zij het dan met enige vertraging. De stellage werd toen afgebroken en veertien dagen Aan de gemeentelijke Universiteit te Am sterdam is de heer J, D. J. Waardenburg uit Haarlem geslaagd voor het' candidaats- cxamen theologie. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieursexamen voor mijn-ingenieur A. W. J. Grupping te Over- veen. De rechtbank te Haarlem veroordeelde op 15 Maart wegens meineed de heer J. M. H. tot vier maanden gevangenisstraf, tegen welk vonnis de verdachte hoger beroep aantekende. De zaak is voorgevloeid uit de bekeuring, die de vliegenier M. H. P. op 2 Juli van het vorig jaar kreeg wegens te laag vliegen met zijn eenmotorige Piper Cub boven het strand nabij Zandvoort en Bloemendaal. In December 1950 werd deze overtreding van het luchtverkeersreglement door de recht bank te Haarlem behandeld. De vliegenier kreeg toen een boete van 500. H., die als passagier in de Piper Cub had meegevlo- gen, verklaarde voor de rechtbank, dat P. niet lager dan 200 meter had gevlogen, hetgeen door andere getuigenverklaringen werd tegengesproken. Tegen H. werd ten slotte een vervolging wegens meineed in gesteld. Het Amsterdams gerechtshof sprak H. vanmorgen vrij van het hem ten laste ge legde, omdat het hof niet overtuigd is, dat H. opzettelijk foutieve verklaringen heeft afgelegd. Veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank. De jaarlijkse autobustocht voor de Haarlemse ouden van dagen die vandaag plaats zou hebben is, tengevolge van de slechte weersomstandigheden, voor onbe paalde tijd uitgesteld. geleden weer opgericht om de goot te ver nieuwen. Veel is daar echter nog niet aan gedaan. Tot nu toe is slechts het houten model ervan gebouwd; de zinken afwer king laat nog op zich wachten. Dat deze vertraging wel zeer onaangename gevol gen kan hebben, bleek afgelopen Zaterdag reeds. Ook toen moest men nia een fikse regenbui het water in teilen trachten op te vangen. Tijdens de afgelopen nacht was het nog droeviger gesteld. De heer Van Kordelaar vertelde ons vanmorgen dat behalve de schade die is aangebracht, zich nog een ander pro bleem voordoet: hij kan geen electriciteit gebruiken, want alles, ook de lichttoevoer en de lampen, zijn kletsnat. De dienst van Bouw- en Woningtoezicht is van de toestand van het betrokken per ceel op de hoogte gebracht. Ja, dat viel erg tegenMet de drijvende boot waren ze zo ver afgedwaald, dat ze 'n verschrikkelijk eind moesten teruglopen! En het ergste was, dat de zon onderging en het begon te schemeren en het werd spoedig donker. Ze vonden het helemaal niet leuk zo, die verre wandeling.En wat zouden ze laat thuis zijn, vast te laat voor het eten! „Ik ben bang, dat we 'n erg standje zullen krijgen!", zei Rick bedrukt. „Ja, er zal wel wat voor ons opzitten," zuchtte Bunkie. „Waren we maar niet in die boot gegaan!" Maar het berouw kwam te laat en zuchten hielp niet. Ze haastten zich voort, maar het werd zo donker, dat ze moeite hadden de weg te vinden. En er kwam ook een koude wind opzetten, want het was nog geen zomer. Stap, stap, stap.liepen ze samen voort. Ze praatten maar weinig, allebei dachten ze aan het standje, dat ze thuis zouden krijgen. Eindelijk zagen ze in 't duister de poort vo/a Speelgoedstad voor zich. Een groot aantal leerlingen van de Haar lemse lagere scholen heeft zich de afge lopen weken ingespannen om de verkeers regels onder de knie te krijgen. En niet zonder succes. Hedenmorgen waren onge veer negenhonderd van hen in het Rem- brandt-theater aan de Grote Markt verza meld, waar de voorzitter van de afdeling Haarlem van de vereniging voor Veilig Verkeer, kolonel A. M. M. van Loon, hen gelukwenste met het behalen van het ver keersdiploma. Kolonel Van Loon drukte de jeugd op het hart dat het een eerste vereiste is zich nauwgezet aan de ver keersregels te houden. Hoe meer oplet tendheid, des te minder ongelukken. Een deel van de feestelijkheid waarmee de uitreiking van de diploma's gepaard zou gaan is helaas in het water gevallen.. Het lag namelijk in de bedoeling om, voorafgegaan door de Haarlemse politie- kapel, met de jeugd van de Kleverlaan af naar de Grote Markt op te marcheren. De weersomstandigheden lieten dit echter niet toe. Op het podium van het Rem- brandt-theater gaven de politiemannen echter wat vrolijke marsmuziek ten ge hore, zodat de muzikale noot toch niet ont brak. De heer H. van de Weyer, oud-inspec teur van het Lager Onderwijs in de in spectie Haarlem, reikte aan de kinderen die tijdens het examen geen fouten hebben gemaakt en bovendien een extra vermel- ding van de politie ontvingen, een fiets- vlaggetje uit. Het hoogtepunt voor de jeugd was wel de vertoning van een geestige tekenfilm en de Arthur Rank jeugdfilm „Circus jongen". De vereniging voor Veilig Verkeer telt in Haarlem en omgeving slechts vierhon derd leden. Hoe sterker' de vereniging echter is, des te actiever zal zij kunnen optreden. De kosten van lidmaatschap be dragen 1 per jaar. Secretaris is luite nant-kolonel F. P. de Nijs Bik, Heussens- straat 108, telefoon 24717. Morgen zal andermaal een aantal scholieren in het Rembrandt-theater het verkeersdiploma uitgereikt krijgen. Het is de bedoeling om dan van de Dreef af naar de Grote Markt te trekken. En als het weer het toelaat, gaat de Haarlemse politiekapel voorop. BINNENLAND Na „De reddingboot komt", de voor de actie 1950/51 door de Nationale Spaarraad aan jeugdige spaarders beschikbaar gestelde attractie, zal voor de actie 1951/52 een boekje worden uitgegeven waarvan A. Viruly de auteur is. „Vleugels voor Jan en Ineke", zoals het heet, zal door de jeugdige spaar ders kunnen worden bijeengespaard. Van 1 September af is het omslag verkrijgbaar en van 1 October af zal iedere veertien dagen een hoofdstuk van het boekje kunnen wor den verzameld. De aanvoer van kersen op de veiling te Tiel was gisteren belangrijk groter. De veilingdirectie verwacht tegen het einde van de week een toenemende aanvoer van Mei kersen. De hoofdaanvoer wordt volgende week verwacht. Het gewas staat er tot heden bijzonder goed voor, doch ongunstige natte weersomstandigheden kunnen in en kele dagen veel nadeel berokkenen. Doordat de kersen belangrijk later zijn dan anders wordt een korte kersentijd verwacht. In de Staatscourant van 25 Juni is be kend gemaakt de Prijzenbeschikking Zieken huistarieven 1951. Deze staat een algemene verhoging der verpleegprijzen toe van f0,75 per verpleegdag voor die ziekenhuizen en sanatoria, welke sinds 1 Juli 1950 hun tarie ven niet hebben verhoogd op grond van een individuele prijsvaststelling, en van f 0,40 per verpleegdag voor die inrichtingen, welke sinds 1 Juli 1950 op grond van een indivi duele prijsvaststelling hun tarieven wel heb ben verhoogd. Voorts is verschenen de prijzenbeschik king handelsmarges rijwielbuitenbanden 1951, ter vervanging van de prijzenbeschik king rijwielbuitenbanden 1951. In een ander nieuw prijsvoorschrift, de prijzenbeschikking pensions 1949, worden de hoogst toelaatbare tarieven aangepast aan het tegenwoordige kostenpeil in deze bedrijven. HAARLEM EN OMGEVING In Bloemendaals Openluchttheater speelt Vrijdagavond 29 Juni de muziekver eniging „Arti et Religioni". Met ingang van 1 Juli wordt de tweede predikantsplaats bij de Ned. Herv. Gem. van Lisse opgeheven. ADVERTENTIE - en venijnige scheuten door Uw leden schieten dan is 't méér dan tijd om Kruschen Salts te nemen. Duizenden lijders aan Rheumatische pijnen gingen U daarin voor. En met wonder baarlijk gevolg. Toch is Kruschen geen tover middel. 't Is alleen maar de natuurlijke sti mulerende werking van Kruschens zes mine rale zouten op Uw bloedzuiverende organen, die deze verlichting te weeg brengen. Wacht er toch niet mee! Neem Kruschen Salts. Ter wille van Uw hele gestel. Uw humeur, dat keert gelijk een blad aan een boom, als die pijnen van U afvallen en ge U weer vief en fit en monter voelt worden. Het is traditie geworden dat de heer P. V. de Wit, directeur van de Stads-Biblio- theek en Openbare Leeszaal, te Haarlem, op zijn verjaardag zijn personeel, dat hem geluk komt wensen, tracteert op koffie met gebak enop kersen. Nu hij vandaag' 60 jaar geworden is, kreeg de bijeenkomst in de directeurskamer op het Prinsenhof een bijzonder stempel. Er werden hartelijke toespraken gehouden en bovendien werd de heer De Wit als blijk van waardering een zilveren briefopener, versierd met het Haarlemse wapen, aangeboden. Niet alleen de 45 ambtenaren (waaronder 10 leerlin gen) van de Haarlemse Bibliotheek en Leeszaal waren daarbij aanwezig, maar ook het personeel van de Heemsteedse Bibliotheek. Ook van andere zijde ontving de heer De Wit vele blijken van belangstelling. Bloe men en schriftelijke gelukwensen, maar ook velen kwamen hem de hand drukken. Ook van de zijde van het college van B. en W. Vanavond komt er een deputatie van het bestuur van de Volksuniversiteit om zijn actieve voorzitter te huldigen. 16) „Ik heb Kathrientje beloofd dat ik het aan niemand zou vertellen." „Een belofte, waarvan ze u stellig zou ontslaan als ze hier aanwezig was. Dat kan niet anders." Ze zag nu weer op, twijfelend. „Denkt u dat, inspecteur?" „Stellig." Hij zag haar nu onafgebroken aan. Een sympathiek meisje. Een vrouw met karakter. Een moordenares? Nee. Maar het zag er toch bedenkelijk uit. „Nu?" „Het was, om haar te helpen", begon ze te vertellen. „Haar te helpen met de viool. Ze heeft nog altijd les, en daar moet ze natuurlijk mee door gaan. Maar ze kan dat niet betalen; ze heeft wel haar eigen geld, van haar moeder, maar haar vader heeft dat nog onder zijn beheer. Zij kan dat geld natuurlijk opvragen, nu ze meer derjarig is, maar dat wil ze liever niet omdat het dan weer een conflict zou uit lokken als ze alles moest uitleggen. Zo heeft ze alleen de beschikking over een ruim maandgeld, maar daar kan ze toch niet al die lessen van betalen. Ze wou nu proberen om zelf iets te verdienen met haar viool en nu had ik iemand gevonden die vioollessen zocht voor zijn dochtertje. Het was heel geschikt, juist dat, wat Ka thrientje zocht. Maar het moest allemaal buiten vader omgadn natuurlijk en daarom vroeg ik die meneer om bij mij te komen, in de apotheek. Ik heb daar een werk kamer. En daar heeft zij hem vanmiddag ontmoet en hebben zij een afspraak ge maakt. Maar vertelt u het alstublieft niet aan vader. Alstublieft niet. U moet op uw erewoord beloven dat u het niet aan vader vertellen zult!" Hjj glimlachte. „Op mijn erewoord kan ik u niets beloven. Maar wel dat ik, als het enigszins mogelijk is, zal zwijgen. Ik zal u zeker niet zonder noodzaak in moei lijkheden brengen, juffrouw Van Wiel- drecht." Ze zwegen; de politieman maakte een paar notities. Hij was een prettig iemand, dacht het meisje, een sympathieke per soonlijkheid, al moest hij alles weten. Ze schoof nu weer wat meer naar voren, vlak onder het volle licht. En dan klonken er voetstappen door de gang en werd er aan de deur geklopt. Het was Dick, die zijn hoofd naar binnen stak. „Inspecteur, het stortregent buiten. En uw motor staat nog altijd voor de deur. Wil ik hem even in de garage brengen?" „Ja dokter, als u zo vriendelijk wilt zijn. Heel graag dan." Dick verdween en de politieman vervolg de zijn notities. Hij vroeg nu: „En de naam van die meneer, die viool lessen zocht?" „Verkerk. Een leraar aan de H.B.S.". „Dank u. Nu verder, juffrouw Van Wxel- drecht. Hoe laat was die conferentie met meneer Verkerk afgelopen?" „Ik denk zowat tegen half drie." „Was u daarbij tegenwoordig?" „Nee inspecteur, met opzet niet. Ik ging een paar bestellingen uitpakken in de apotheek". „En liet uw zuster die meneer Verkerk toen uit?" „Ja, zij liet hem zelf door de apotheek uit." „En kreeg u de indruk dat er tijdens dat onderhoud nog iets bijzonders is voorge vallen? Vertelde zij misschien zoiets?" „Nee, stellig niets bijzonders. Zij was erg verheugd, dat de zaak nu voor elkaar was. Zij zei, dat het een aardige man was. Zij zou de volgende week met de lessen beginnen." „Juist. En bleef ze toen nog lang bij u?" „Nee, niet lang. Ik had mijn werk na tuurlijk." „En was ze toen nog gewoon?" „Ze klaagde over hoofdpijn. Ik gaf haar een tablet." „Wèt zegt u!I" Hij sprong ineens half uit zijn stoel en staarde haar aan. Het meisje keek verwon derd, dan drong ineens de betekenis van haar eigen woorden tot haar door. „Inspecteur! Een tablet! Een gewoon hoofdpijn-tablet. Niets anders!" „Niets anders? Hoe bewijst u dat?" „Bewijzen? Dat kan ik niet bewijzen.." Er viel een vreselijke stilte. En dan vloog de deur onverwacht open en stond daar alweer Dick, maar nu met een hoogrode kleur en een opgewonden gezicht. „Nee maar inspecteur! Nou moet u eens komen kijken! Nou is er iets....". „Wat dan, dokter?" „Nou staat die mummie in onze garage! Ja waarachtig, het is zo! Achter in een hoek, tussen lege benzineblikken en zo. Een grote, beschilderde mummiekist!" HOOFDSTUK VI. Jan Willem Baeck Junior lag op zijn knieën voor de vensterbank van zijn ka mertje. Hij was er ook tussenuit geknepen toen hij de kans schoon zag. 't Was wel machtig interessant natuurlijk, dat hij ook verdacht werd door die klabak, maar hij had toch geen zin om zich te laten opsluiten. En dan zo'n hele avond met Meta en Dick en zijn vader, die met zulke sippe gezich ten zaten te kijken, nee, dat was niks voor hem. Dat had je nou met die grote zusters, niks als gezeur. Zijn vriend Piet had een jonger zusje Greet je, dat was een schat van een kind met mooie ogen. Kon je fijn mee dansen. Maar die oudere zusters zoals hij ze had, van die stokoude zusters, daar had je helemaal niets aan. Ze bedilden je: ze keken of je vuile nagels had en vroegen naar de cijfers van je proefwerken. Ze waren veel te oud om er iets van te be grijpen. Meta was natuurlijk wel lief en ze zorgde goed voor je als je je beroerd voelde, maar ze was toch oud. Ze kon zijn moeder haast zijn. En Kathrien had ook veel voor je over, maar die had het altijd over die vervelende muziek en Lydia was helemaal een draak. Voor zijn part hadden ze die maar in een kist gestopt en naar Egypte gestuurd om te mummificeren, 't Zou anders lang bij haar duren, dat pro ces. Zo'n dikke meid! Hij lachte zachtjes voor zich uit. Verroest, daar aan de achterkant brand de licht op de kamer van Kees! En Kees was naar de gymnasium-fuif! Hoe kon dat nu? Hij had er genoeg over opgeschept; zou hij dan toch op zijn kamertje zitten? Nee, daar moest hij toch het zijne van horen; hij zou even het Morse-toestel in werking stellen. Het Morse-toestel was een vernuftig apparaat, speciaal uitgevonden en dienstig aan de boezemvrienden Kees Kruyff en Jan Willem Baeck. Het bestond uit een ingewikkeld complex van draden en scha kelaartjes, aangebracht langs de schuttin gen van de belendende tuinen en vandaar opklimmend naar het kozijn van beider studeercel. Voorzover het niet door zwerf katten en nestelende vogels verstoord werd, werkte het voortreffelijk en spaarde 'n massa geschreeuw en het gebruik van de officiële telefoon uit. Onlangs door Papa Kruyff verboden onder het motto: „zonde van jullie tijd, jongens!", maar het was weer clandestien in ere hersteld. Op zulk een avond als deze, nu de normale ver bindingen verbroken waren, voorzag het in een dringende behoefte. En dus kroop Jan Willem in de venster bank en hanteerde een kleine handle die tegen het raamkozijn was aangebracht. Het toestel functioneerde. Hij wist, dat nu in de kamer van Kees een rhythmisch klop pertje tikte, dat de volgende inleidende woorden overbracht: „Ha die Kees!" En onfeilbaar begon daarop zijn eigen kloppertje te werken: „Ha die Jim!" (noodzakelijke afkorting van Jan Willem). Hij vroeg: „Ben jij thuis?" „Ja," was het antwoord. „Niet naar fuif?" „Nee. Straf." „Waarom?" „Proefwerk Grieks één." „Stommerd!" Er was even een pauze in het gesprek, dat uit de aard der zaak slechts zeer bon dig kon zijn. Jan Willem ging even ver zitten, hij werd stijf en als hij door zijn knieën ging zat er weer een standje op. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6