SLEUTEL WEG 2 „Schijn en maneschijn" op schiereiland in Vondelpark SPORT r Holland Festival Eenmalige collecte voor de Oorlogsgravenstichting Agenda voor Haarlem Examens Haarlemse koper- en metaal gieterij bestaat twintig jaar Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Koffie gesmokkeld uit België Een trottoir gevraagd Oud-SS-commandant krijgt levenslange gevangenisstraf Minister overweegt géén Zondagsrijverbod Oud-diaken voor het gerechtshof Bussum wellicht standplaats van Philips' televisiestaf Mr. W. H. Fockema Andreae voorzitter van Jaarbeurs Stichting „Het Radioprogram ma" in het ongelijk gesteld Terugkeer uit Russische krijgsgevangenschap Trein ramt auto op onbewaakte overweg Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Nederlandse deelnemers vertrekken Maandag Blauw WitWillem II 1-2 C. A. W. Hirschman overleden Oostenrijkse dames en heren wonnen van Nederland Internationaal tafeltennis WEEK HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Dank zij cie gastvrijheid van de directie van het Internationaal Cultureel Centrum is ook dit jaar in het Paviljoen Vondelpark de zogenaamde Holland Festival Club ge vestigd. Deze is in hoofdzaak bedoeld als gelegenheid voor kunstenaars en bezoekers van voorstellingen en concerten om nader in contact te treden en van gedachten te wisselen. Deze week kan men als de weersom standigheden het toelaten iedere avond de verrichtingen gade slaan van de Neder landse Pantomimegroep onder leiding van Jan Brönk, die tussen het fleurig verlichte geboomte in het park het mimodrama ..Schijn en maneschijn" vertoont. Deze titel (bedacht door de begaafde dichteres M. Vasalis) klinkt misschien aantrekkelijk doch slaat nergens op, althans niet op de inhoud. Het spel is gebaseerd op de Franse harlequinade „Pierrot le pendu" uit de periode in de negentiende eeuw, waarin de kunst van het welsprekende gebaar voor namelijk door toedoen van Jean Gaspard Dvorak, zich noemende Deburau en be schouwd als de grootste aller Pierrots, tot ongekende ontwikkeling en populariteit in brede kringen werd gebracht. Deze Debu rau echter bezat wat Jan Bronk ondanks al zijn kennelijke toewijding mist: de macht der persoonlijkheid. Bovendien beging hij de overschatting van zijn capaciteiten om behalve de veeleisende titelrol ook nog de regie voor zijn rekening te nemen, al werd hij hierin bijgestaan door een zekere Bill Honeywood een Engelsman, wiens aan wezigheid alleen bleek uit een sierlijke baard. Men kan moeilijk volhouden dat deze voorstelling (wij zagen Maandagavond de première) een groot succes is geworden. Daarvoor was ook de handeling niet in teressant genoeg. De polen van humor en tragiek waren te zwak om van enige wezenlijke spanning sprake te doen zijn. Mede hierdoor (maar ook door een zeer beperkte techniek) waren vele bewegingen en gebaren onduidelijk, zodat men dikwijls rnoest gissen naar een eventuele betekenis. Ei j wijze van entre-actes werden door Em my van Lier korte toelichtingen gesproken op een wat povere tekst van Theo Vesseur. De verrassingen werden eigenlijk alleen gevormd door de buitengewoon aardige décors, gemaakt van rotan en ontworpen door Rob van Reyn, die trouwens ook als ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEEESTRAAT 1« DE ..SLEUTELSPECIALIST" Nog vele collectanten nodig De Oorlogsgravenstichting heeft toe stemming gekregen van het Haarlemse ge meentebestuur om een collecte te houden in Haarlem van 2 tot 8 .Juli. De organisatie van deze collecte is in handen van het Rode Kruis, afdeling Haarlem, de U.V.V., de B.O.I.W., het Co mité van de nationale herdenking en cle afdeling Haarlem van dc Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de bezettingsjaren. Het secretariaat en het penningmeester schap worden waargenomen door me vrouw Eichholtz van het U.V.V.; als voor zitter treedt op de heer K. R. van Staal van de N.V.E.P.G. Het comité, dat gevestigd is in Amster dam en dat jaarlijks op 11 November de klaproos-collecte houdt, staat buiten deze collecte. De opbrengst van deze éénmalige col lecte is bestemd om de gevallenen, die in de vreemde vaak op onwaardige wijze zijn begraven, in Nederland een waardiger rustplaats te bezorgen, hetzij in Loenen op de Centrale Erebegraafplaats, of de andere begraafplaatsen, naar keuze hun ner naaste betrekkingen. Uit de aard der zaak wordt hiermede een ereplicht vervuld tegenover Nederlan ders, die hun leven voor het vaderland hebben gegeven en dit is dan ook de reden dat de burgemeester van Haarlem in de circulaire, die de volgende week zal wor den verspreid, deze collecte warm bij de burgerij aanbeveelt Er is veel geld nodig, want het aantal graven dat de Oorlogsgravenstichting te verzorgen krijgt bedraagt ten minste 25.000. De samenwerkende organisaties doen een vriendelijk beroep op ieder die maar even vrij is om zich voor het collecteren te wil len opgeven. Men kan zich daartoe mel den bij het U.V.V. ten stadhuize of het U.V.V. even per briefkaart meedelen dat men zich ter beschikking stelt. Zo spoedig mogelijk wordt de collectan ten dan de straat opgegeven die zij te be werken krijgen. Er wordt niet met lijsten gewerkt, dus uilsluitend collectebussen en men kan zelf kiezen op welke dag tussen 2 en 8 Juli men er met zijn collectebus op uit wil trekken. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 26 Juni 1951 ONDERTROUWD: 26 Juni, H. F. Hilterman en H. P. Nijman. GEHUWD: 26 Juni, J. B. Calvelage en A. M. P. Rolvers: W. E. G. O. Secgers en A. M. van Haaren; L. Drijver en M. W. Zwaarde maker. BEVALLEN van een zoon: 25 Juni, H. M. SchipperSurendonk; J. H. Eppensvan Veen; A. SievalKrul; 26 Juni, A. H. de Grootvan Meel. BEVALLEN van een dochter: 25 Juni, A. Mantel—Revers; J. van de Stolpc—Janse. OVERLEDEN: 23 Juni, H. Oost. 68 j., Maerten van Heemskerkstraat; 25 Juni, H. W. M. Stuurman—van den Berg, 89 j., Kloosterstraat; G. Lammers, 71 j., Frans Halsstraat. WOENSDAG 27 JUNI Stadsevangelisatie, Lange Herenstraat 6, zendingsavonde 8 uur. Herenweg 141, Heem stede: evangelist H. v. d. Flier spreekt. City: „Hotel Berlin", 18 j., 2.15, 4.30, 7. en 9.15 u. Spaarne: Cassidy" en „Zet 'm op Boys", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Fabiola", 18 j., 2.30, 7, 9.15 u. Rembrandt: „Maria Go- retti", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een vrouw van slechte reputatie", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „My daughter Joy", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 28 JUNI Stadsschouwburg: „Je kunt het toch niet meenemen" (ten bate van het Marine Sana toriumfonds), 8 uur. Zuiderkapel: Spreker H. F. Huson. 8 uur. Bioscopen: Middag- e";i avondvoorstellingen. mimeur (hij gaf een leuke typering van Pantalone) de meeste indruk maakte. Deze jonge kunstenaar had bij een optreden in Haarlem enkele maanden geleden al ver wachtingen gewekt. De andere medewer kenden waren: Wilhelmina Cornelius (een lieve Colombine), Tine Bronkde Vries (Celestine) en Ben Minoli (Arlequino). Dick Boers speelde guitaar, in hoofdzaak korte thema's ter introductie van de per sonen. DAVID KONING Geslaagd voor het candiclaats examen economie aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam de heren G. Hopman en W. J. Zwaag, beiden uit Haarlem. Eindexamens te Haarlem. Rijkskweekschool Geëxamineerd werden zeven candidaten. Geslaagd zijn de heren: G. Boddé, Zand- voort; S. Dekker, Beverwijk; W. J. Gjaltema, Driehuis; J. v. d. Poll, Haarlem; W. J. Schip per, Beverwijk; C. Mol, Haarlem. In totaal werden 43 candidaten geëxami neerd, waarvan 42 slaagden. Het is vandaag twintig jaar geleden dat de heer Th. Kamer de Haarlemse koper en metaalgieterij aan het Krom in Haar lem oprichtte. In de feestelijk versierde werkplaats hebben personeel en vrienden hem heden een hartelijke huldiging bereid ter gelegenheid van dit zakenjubileum. Als oudste knecht wenste de heer E. H. Wermer cle directeur namens het personeel geluk. Hij bracht in herinnering hoe de heer Kamer het in een tijd van algemene crisis had aangedurfd een nieuw, eigen bedrijf te stichten en belichtte de vele moeilijkheden waarmee men vooral in het begin te kampen had. De heer Wermer liet zijn gelukwensen van een fraaie bloemen mand vergezeld gaan. De heer G. F. Duits bood een gebrand schilderd embleem van de gieterij aan. BRANDJE IN DE WESTERHOUTSTRAAT In de nacht van Dinsdag op Woensdag merkte een voorbijganger in een perceel aan de Westerhoutstraat te Haarlem een vuurgloed in de voorkamer van de be nedenwoning. Nadat de familie en de brandweer waren gewaarschuwd kon men gezamenlijk het vuur doven. De schade beperkte zich hoofdzake lijk tot een vernielde zitbank van het sa lonameublement. In het London Palladium is een „middernacht-variété" gegeven ten bate van het gezin van wijlen Sid Fields. Hoogtepunt van het programma was dit nummertje onzin ivaarin de grappenmaker Danny Kaye (links), de film-Hamiet en regisseur Sir Laurence Olivier en diens vrouw Vivien Leigh de zaal tranen deden lachen. Jaarvergadering te Haarlem Onder leiding van ds. J. Boonstra te Noordwolde (Gr.) hield de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Dinsdagmiddag haar zevcn-en-dertigste jaarvergadering in hötel „De Leeuwerik". Dr. J. de Graaf, voorganger bij de af deling Haarlem der Vereniging van Vrij zinnig Hervormden verzocht te zingen Ge zang 149, de vèrzen 1, 2 en 3: „Grote God wij loven U", waarna hij las uit de tweede brief van Paulus aan de Corinthiërs, hoofd stuk 3, verzen 5 tot 18. Vervolgens sprak dr. De Graaf een wijdingswoord over „waai de geest des Heren is, daar is de vrijheid". In zijn openingswoord herdacht ds. Boon stra de 'overleden leden en bracht dank aan ds. K. A. Beversluis te Zutphen, die vijf- en-twintig jaar lid van het hoofdbestuur is geweest en. ds. D. Bakker te Huizum, hoofdredacteur van het orgaan der verenir- ging, die twintig jaar in functie is geweest. Beiden treden af, evenals ds. Boonstra. Deze herinnerde aan de periode, waarin hij voorzitter was en besprak een aantal punten uit het verleden. Hij verheugde zich over de kerkorde, doch meende dat de Nederlands Hervormde Kerk en andere kerken een moeilijke tijd tegemoet zullen gaan. Daarbij dacht de voorzitter aan de jeugd, aan de financiën en aan de stem ming, welke in de kerk heerst. Toch is spre ker over de toekomst niet ongerust. Het hoofdbestuur heeft een commissie samen gesteld die kerkelijke en culturele vraag stukken zal behandelen, evenals een com missie ter bestudering van Schriftproble men. De vergadering besloot ds. Boonstra, ds. Beversluis en ds. Bakker tot erelid te be noemen. Tot voorzitter werd gekozen de heer R. Remmells te Den Haag (tot heden pen ningmeester), tot vice-voorzitter dr. A. cle Wilcle te Leek en tot penningmeester de heer D. D. Oldenziel te Veendam. In de Woensdagmorgen voortgezette ver gadering sprak dr. P. J. Jonges, predikant te Rijswijk over „De voorgestelde belijde nisvragen der Nederlands Hervormde Kerk". Hierna volgde een gcdachtenwisseling over het referaat van dr. P. J. Jonges, in geleid door ds. L. Alons, predikant te Emmen. De Haarlemse groentenexpediteurs J. F. J. en W. H. waren in het begin van dit jaar naar België getrokken om groenten weg te brengen. Zij waren in het bezit van een bedrag van 1450 en kochten daarvoor koffie. Hun chauffeurs kregen opdracht de koffie naar Haarlem te vervoeren en daar werd ze opgeslagen in een pakhuis van een der expediteurs. Later werd de koffie naar Duitsland vervoerd en verkocht voor 4.000 marken. Dit geld ging via Nederland naar België en daar werden vijf balen koffie gekocht en naar het pakhuis in Haar lem vervoerd. De politie kwam er achter, dat er enkele balen koffie waren opgesla gen, nam die in beslag en maakte proces verbaal op. De beide expediteurs werden op 29 Mei in het Huis van Bewaring opge sloten. Woensdagmorgen had het tweetal zich voor de economische politierechter te ver antwoorden wegens overtreding van de deviezenbepalingen. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, deelde mee, dat nog ande ren bij de smokkelhandel betrokken zijn. Zij zullen zich later hebben te verant woorden. Hij eiste een gevangenisstraf van een maand, met aftrek van voorarrest en verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen koffie en vrachtauto. De verdedigers mrs. E. J. M. Minderop en P. J. Prinsen Geerligs verzochten een straf op te leggen, gelijk aan het voor arrest. De politierechter veroordeelde beiden tot een maand gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en verbeurdverklaring van de in beslag genomen koffie. Een lezer schrijft ons Het trottoir van de Schalkwijkerweg bij de Buitenrustbrug is al sinds 1945 een zandwoestijn. Het is voor voetgangers en dus ook voor moeders met kinderwagens niet te berijden. Daarom moeten zij op de rijweg lopen, wat vooral op Zondagen, als er veel verkeer is, levensgevaarlijk is. Moet de aanleg van het trottoir wachten tot ook de nieuwe weg, die de brug met de Provinciale weg verbinden moet, wordt aangelegd Daarop wachten wij al vele jaren en het is niet te verwachten dat die weg er nu binnenkort komt. Of moeten er eerst ongelukken gebeuren voor de voet gangers hun veilig trottoir krijgen DE POLITIEKAPEL GING DE JEUGI) VOORAF NAAR DE GROTE MARKT De Haarlemse Politiekapel heeft dit jaar voor het eerst haar medewerking verleend aan de enigszins feestelijke uitreiking van cle verkeersdiploma's Wegens de stromende regen konden de politiemannen de jeugd Dinsdagmorgen niet begeleiden naar het Rembrandt Theater, maar Woensdagmor gen werden de kinderen door cle drumband en de fanfare afgehaald van de Dreef, waarna men zich in optocht naar het Rem brandt Theater begaf. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: J. A. van der Walle, timmerman, metse laar en aannemer, wonende te Haarlem, Schouwtjeslaan 7. Rechter-Commissaris: j mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. K. Hugenholtz, advocaat en procureur te Haarlem. G. Hermink, houder van een machine- herstelplaats, wonende te Zaandam, Zuid- dijk 410. Rechter-Commissaris: mr. N. Ree ling Brouwer. Curator: mr. R. K. P. Kalb- fleisch, advocaat en procureur te Haarlem. J. C. H. Dams, bedrijfsleider, wonende te Zaandam, Hogendijk 33c. Rechter-Com missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor: mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: J. van den Bos, aannemer, wonende te Zaandam, Tolstoistraat 34. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillis sementen van: Ph. J. P. Walter, handelaar in orgels en piano's, wonende te Haarlem, Hooimarkt 24. G. C. Leijdekkers, schoenwinkelier en schoenmaker, wonende te Velsen-Noord, Corverslaan 68. Surséance van betaling Bij beschikking der Haarlemse rechtbank is voorlopig surséance van betaling ver leend aan: 1. De vennootschap onder de firma G. Sieben en Co., gevestigd en kantoorhou- dende te Zaandam, J. H. op den Veldestraat 45 en haar vennoten: 2. G. Sieben, wonende te Zaandam, J. H. op den Veldestraat 45; 3. P. Molenaar, wonende te Zaandam, Hondenmanstraat 15; 4. M. Molenaar, wonende te Zaandam, Oostzijde 365, met benoeming van mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam, tot bewindvoerder. Het verhoor der schuld eisers is bepaald op 3 September. De 35-jarige A. J. Pieters uit Groningen, voormalig commandant van het S.S. Jagd- commando Nord-West, dat in April en Mei van 1945 in het „Witte Huis" te Loosdrecht was gevestigd, is vanmorgen door de Bij zondere Strafkamer van de Haarlemse rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De officier van Justitie mr. L. W. M. M. Drabbe, eiste veertien dagen ge leden de doodstraf. In Maart 1949 was P. reeds door het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld. Nadat hij cassatie had aangetekend werd de zaak naar de Haar lemse rechtbank verwezen. De Eerste Kamer kwam gistermiddag; bijeen ter behandeling van dc begroting van het departement van Verkeer en Wa terstaat. Nadat een aantal leden het woord had gevoerd over problemen van hoofdzakelijk technische of practisclie aard, zei minister Wemmers bij zijn antwoord nog: Er is on gerustheid ontstaan over de mededeling, dat een Zondagsrijverbod voor motorrij tuigen in onderzoek was. Tc dien aanzien kan ik zeggen, dat het niet in mijn voor nemen ligt, met een dergelijk voorstel te komen. De benzinebesparing is slechts van weinig invloed gebleken bij het verbod dat in 1949 gegolden lieeft. Wat het AntwerpenMoerdijk-kanaal aangaat, over deze zaak is door het kabinet nog geen beslissing genomen, zo deelde de minister mee. De KLM heeft in 1950 een evenwicht verkregen tussen inkomsten en kosten. De winst bedraagt honderdduizend gulden. Het bedrijf is thans in staat haar investe ringen te doen uit eigen afschrijvingen. Spreker verdedigde nog eens de benoe ming van de hoofddirecteur van het KNMI. Een opstelling van de raming der kosten voor verbetering en onderhoud der tertiaire wegen, die nogal te lijden hebben van zware vachtauto's, is thans in bewerking. De heer Molenaar (WD) kwam nog eens terug op de benoeming van een hoofd directeur va.n het KNMI. Hij geloofde niet, dat deze zaak zo eenvoudig is als de minis ter het steeds voorstelt. Prof. Clay heeft geschreven, dat de curatoren met 8 stem men tegen 1 voorgesteld hebben een mete- reoloog uit Bandoeng te benoemen. Er moeten dus ernstige motieven geweest zijn om van dat advies af te wijken. Minister W e m m e r s zei over de be noeming in De Bilt, dat ir. Warners reeds candidaat was onder de vorige minister. Deze candidatuur heeft hij overgenomen. Met de curatoren heeft de minister twee maal een bespreking gehad. Overeenstem ming is toen niet verkregen. Het KNMI heeft recht op een man, die in staat is het organisatorsch, administratief en weten schappelijk goed te leiden. In dit opzicht is de benoeming volledig verantwoord. Spreker wees er. nog op dat ook de zeer bekende voorganger van ir. Warners, prof. Vening Meinesz. geen meteroloog was. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De communisten wilden worden geacht tegen gestemd te hebben. Het Amsterdamse gerechtshof behandel de gisteren de zaak tegen de 50-jarige fa brieksarbeider D. D. uit Oost Knollendam (gemeente Wormer), oud-diaken van de Nederlands Hervormde Gemeente aldaar, die ervan werd beschuldigd in 1946, 1947 en 1948 zich geldsbedragen te hebben toe geëigend, toebehorende aan de Nederlands Hervormde Gemeente, tot een totaal bedrag van 1356,28. De rechtbank in Haarlem had de ver dachte op 22 Maart vrijgesproken van het hem ten laste gelegde wegens formele redenen: In de dagvaarding werd namelijk Wormerveer genoemd in plaats van Wor mer. De officier was tegen deze uitspraak in hoger beroep gegaan. De verdachte was op 1 Januari 1943 be noemd tot administrerend diaken en be heerde gelden, die vrijwillig waren bijeen gebracht en onder meer dienden om arme leden van de gemeente wekelijks met een klein bedrag te steunen. Ter zitting ver klaarde D., dat hij, nadat in 1946 drie van zijn koeien waren gestorven, het onder zijn beheer staande geld heeft gebruikt in de hoop, in betere tijden het bedrag te kun nen terugstorten. De verdachte vertelde, dat hij thans per maand 40 terugbetaalt. De procureur-generaal, mr. J. Hoeffel- man, zei in zijn requisitoir, dat de ver dachte reeds van 27 Januari tot 22 Maart 1951 in voorarrest is geweest.. Hij eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. De vex-dediger was van mening, dat het hof weer tot vrijspx-aak zal moeten komen wegens de fout in de dagvaarding. Uit- spx-aak 3 Juli. Naar het A.N.P. verneemt, zou de tele visiestaf van Philips, zowel de technische staf als de programmadienst, op 10 Juli overgaan van Eindhoven naar Bussum. Niet lang daarna zal Lopik „in de lucht zijn". Het zou in de bedoeling liggen de zender te Eindhoven te gaan gebx-uiken voor het relayeren van de programma's van Lopik. Omstreeks half September zou, wat de programma's der omroepverenigingen be treft, alles geregeld zijn. Philips kon op het ogenblik alleen nog maar bevestigen dat de experimentele televisie-uitzendingexx in Eindhoven op 10 Juli beëindigd zullen worden. Korte tijd daarna zullen televisie-uxtzen- dingen uit de studio te Bussum gedaan worden, doch het staat niet vast dat dit door Philips zal geschieden. Over de verdere gang van zaken kan men in Eindhoven nu nog geen inlichtingen ver strekken. Na afloop van de vex-gaderingen van leden en algemeen bestuur van de Ko ninklijke Vereniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland en van de raad van bestuur en aandeelhouders van de Maatschappij tot Exploitatie van Jaar- beux-s-gebouwen N.V.. welke gisteren te Utrecht werden gehouden, heeft de aftre- dende voorzitter dr. F. H. Fentener van Vlissingen zijn opvolger mr. W. H. Focke ma Andreae, welke in deze vergaderingen werd verkozen, geïnstalleerd. De vergaderingen werden bijgewoond door Prins Bernhard, Koninklijk commis saris der Koninklijke Nederlandse Jaar beurs. Mr. Fockema Andreae werd op 17 Juni 1909 te Alkmaar geboren. Hij studeerde rechtswetenschappen te Leiden, waar hij in 1935 de meesterstitel verkreeg. Gedu rende de periode van 19361940 was hij verbonden aan de ministeries van Buiten landse Zaken en Algemene Zaken. Van 19401941 trad hij op als chef van het kabinet van het departement van On derwijs, welke functie hij in 1942 verwis selde voor die van directeur van het cen traal bureau voor de Rijn- en Binnen scheepvaart, terwijl in dat jaar eveneens het secretariaat van de bedrijfsgroep Binnenscheepvaart aan zijn zorgen werd toevertrouwd. Van 1946 af is mr. Fockema Andreae lid van de firma R. Mees en Zn. te Rotter dam, welke functie van 1 Mei 1949 tot Januari 1951 werd onderbroken door zijn werkzaamheden als staatssecretaris van oorlog. j „mci Nadat de president van de Amsterdamse rechtbank op 9 April in kort geding de radio-verenigingen voox-lopig in het gelijk had gesteld, echter met de bepaling, dat deze het geschil met de stichting „Het Ra dioprogramma" binnen veertien dagen aan hangig zouden maken „voor de gewone rechter", heeft Dinslagmiddag in civiele procedure de eerste kamer van de Amster damse rechtbank de stichting „Het Radio programma" als gedaagde partij veroox-- deeld zich van iedere inbreuk op het auteui-si'echt van de x-adio-omx-oepvei'eeni- gingen te onthouden. De rechtbank bepaal de voorts, dat de stichting voor ieder verder verschijnend nummer van het blad „Het Radioprogramma" een dwangsom zal moe ten betalen van 2000 aan ieder der eise ressen op wie inbreuk op het auteursrecht wordt gedaan. De Russische ambassadeur in Nedexdand heeft aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag medegedeeld, dat bin nenkort uit Rusland een nieuwe groep van vijf en zestig uit krijgsgevangenschap ont slagen Nederlanders in Nederland verwacht mag worden. De namen der betrokkenen zijn nog niet bekend. Nadere gegevens hieromtrent zullen zo spoedig mogelijk be kend worden gemaakt. Op een onbewaakte overweg bij Venlo is Dinsdagmiddag een personenauto door een trein aangereden en meegesleurd. De be stuurder van de auto, de heer G. G. uit Venlo, werd ernstig gewond uit de wx-ak- stukken bevrijd. Hij ovex'leed vrij spoedig ter plaatse. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor drie. De trein had bij de Onbewaakte overweg een snelheid van ongeveer tachtig kilometer toen hij de auto aan de zijkant raakte. De spoox-baan lag over een grote afstand bezaaid met brokstukken van de auto. De lijn was gedux_ende drie kwartier versperd. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 28 Juni 1951, des namiddags van 34 uur door Bedrich Janacek. Stockholm. Het programma luidt: 1. Preludium en Fuga in e. Nic. Bruhns; 2. Choral: ..Mit Fried' und Freud' ich fahr dahin", D. Bux- tehude: 3. Toccata. Adagio en Fuga in C, J. S. Bach; 4. Koraal voorspel: „O Haupt, voll Blut und Wunden", B. A. Wiedcrmann; 5. Preludium en Fuga in B. G. Thyrestam; 6. Concerto no. 2 (Preludium, Canzona, Cia- cona). Ernst Pepping. ADVERTENTIE Ronde van Frankrijk Kapitein J. Anemaet van het Nederlandse bataljon in Korea heeft voor zijn moedig optreden de Militaire Willemsorde 4e klas gekregen. Hij vernam het nieuws uit een Nederlandse krant te Tokio, waar hij voor verwondingen, opgelopen in de laatste acties, verpleegd wordt. In Breda zijn Dinsdagmorgen de acht ren ners, die aan de Ronde van Frankrijk deel nemen. de ploegleider, verzorgers en mon teurs. die hen vergezellen en de journalisten, die deze étappe-wedstrijd zullen verslaan, bijeen geweest. Naar de vertrouwensman van dc organisatoren van de Ronde, dc heer De Grood uiteenzette, had deze samenkomst in dc eerste plaats ten doel, thans reeds contact te scheppen tussen de Nederlanders, die een maand lang het lief en leed van de Tour zullen delen. Hij deelde voorts mede, dat het Nederlandse bedrijfsleven een zeer grote belangstelling voor de ronde van Frankrijk 1951 aan de dag legt. Verschillende fix-ma's en ook de organisatie van de Ronde van Ne derland hebben bedragen in geld en premies in nature beschikbaar gesteld voor de Neder landse renners, al naar gelang de plaatsen, die zij in bepaalde étappes of in het eind klassement innemen. Ook is er een premie voor elke renner, die de Ronde uitrijdt. De gewoonte was tot nu toe, dat de ploeg zich drie dagen voor het begin van de tour naar Parijs begaf. Men heeft het wenselijk geacht, thans een andere methode te volgen. De ploeg van acht man vertrekt Maandag morgen met de trein uit Roosendaal naar Metz en arriveert daar om half zes. GEORGES SéRèS OVERLEDEN De Franse oud-renner Georges Sérès is op 64-jax-ige leeftijd aan een bloeduitstorting in de hei-senen overleden. Sérès begon zijn loop baan als wegrenner en heeft o.m. deelgeno men aan de Ronde van Frankrijk in 1905. Als stayer heeft hij tussen 1909 en 1925 een lange reeks successen geboekt. Hij was vijf maal kampioen van Fx-ankrijk en won in 1920 te Antwerpen het wereldkampioenschap voor Linart en Paul Sutex*. Voetbal Blauw Wit heeft de kampioenscompetitie niet met een overwinning besloten. In een vooral in de eerste helft boeiende strijd, waarin de Tilburgse ploeg bijna steeds dank zij beter positiespel domineerde, moesten de Amsterdammers in het ondanks de stromen de regen vrij goed bezette Olympisch Sta dion (er waren naar schatting 20.000 toe schouwers) met 2—1 de eer laten aan de Til- bux-genaren, die daarmede hun kansen op de titel in eigen handen hebben gehouden. Na twee minuten opende Van Dijk voor de thuis club dc score. Het evenwicht was na een kwartier her steld en toen bracht Blauw Wit er weinig van terecht. Uit een verretrap van linkshalf Van Beers kopte rechtsbuiten De Jong de bal door. Tevergeefs spx'ong Van Raalte naar het leder, dat via de onderkant van de lat in het doel verdween (11). Nog voor rust bracht Hommers de stand op 12, Na de hervatting vertoonde de strijd het zelfde beeld. Blauw Wit kwam er eigenlijk niet meer aan te pas, hoewel het evenmin onder dc voet werd gelopen. De Amster dammers hielden de bal steeds te lang bij zich en plaatsten slecht. Aan dc andei'C kant werden doelpunten voorkomen, omdat geen der Tilburgenaren de voorsprong kon vergroten. De stand in de kampioenscompetitie luidt: PSV 6 4 119 17i 8 DWS 7 4 0 3 8 19—16 Blauw Wit 8 4 0 4 8 14—13 Willem IT 6 3 1 2 7 10—12 Heerenvéen 5 0 0 5 0 314 Kennemerland in de halve finale van de K.N.V.B.-beker De Haarlemse Zaterdagmiddagclub Ken nemerland speelt Zaterdagavond in Sassen- heim op het terrein van Ter Leede de halve finale om de KNVB-beker tegen Zwaluwen uit Vlaardingen. Te Amsterdam is in de ouderdom van 74 jaar overleden de heer C. A. W. Hirschman, in vroegere jaren een bekende figuur op het gebied van de nationale en internationale voetbalsport De heer Hirschman was in de periode, dat het voorzittei'schap van de K. N. V. B. bekleed werd door de heer Warner en later door ir. Kips, tweede voorzitter van de bond. Omstreeks de eeuw-wisseling aan vaardde hij een bestuursfunctie en ruim 25 jaar heeft hij met alle toewijding en capa citeiten waarover hij beschikte, de K.N.V.B. gediend. Vele jaren was de heer Hirschmaji 700i-zitter van de Nederlands elftalcommis sie, welke later werd omgedoopt in tech nische commissie en hij had een groot aan deel in de verbetering van de spelkwalitei- ten en in het samenstellen van de nationale elftallen. In 1912 was hij één van dc mensen die de stoot gaven tot de oprichting van het Nederlands Olympisch Comité, waarvan hij tot 1930 secretaris bleef. Ook in de internationale voetbalfederatie, de FIFA, heeft de overledene een belangrijke rol vervuld. Hij was vice-president van 1904 tot 1906 en secretaris van 1906 tot 1931. In 1924 werd hij benoemd tot ere-lid van de FIFA. Ook de K.N.V.B., de afdeling 's-Gra- venhage en enkele buitenlandse voetbal bonden verleenden hem het ere-lidmaatschap. Handbal In stromende regen werden Dinsdag op Hou trust in Den Haag twee intex-nationale handbalwedstrijden gespeeld tussen de dames van Oostenrijk en Nederland en de hex-enploegen van beide landen. De officiële landenwcdstrijd van de dames werd zeer be ïnvloed door de regen, waardoor de speel sters de bal niet altijd voldoende onder controle konden krijgen. De Oostenrijkse dames wonnen tenslotte met 41 De officieuze wedstrijd van de heren eindigde in een 116 overwinning voor de Oostenrijkers. De gastheren speelden een goede wedstrijd en mogen met het behaalde resultaat tegen de officieuze wereldkam pioenen zeker tevreden zijn. HAARLEM De tafeltennissers krijgen in de Sportweek hun deel. Op de tweede dag (Zon dag 1 Juli) bindt de Bel gische kampioen G. Ro land de strijd aan met de beste Nederlandse spelers, Cor du Buy, W. van Zoe- Icn en W. Stoop. Gespeeld wordt in de tuinzaal van het Gemeen telijk Concertgebouw. Voetbal Op Maandagavond 2 Juli speelt een Haar lems B-eiftal, bestaande uit spelers van derde en vierde klassers, een wedstrijd tegen een elftal uit de Zaterdagmiddagcompetitie op het terrein van „Schoten" aan de Vondelweg. De opstelling van de. ploegen luidt: Haarlems B-elftal: doel: Willemse (HEC); achter: Lejeune (Kennemers) en Tiggeloveix (Halfweg); midden: Van Berkel (TYBB). Smit (TYBB) en Vons (DIO); voor: Appel (DEM), v. d. Meer (Hillegom), Versluis Clennemers). Voormeer (ADO) en Nolet (HBC). Zatcrtlagmiddagelftal: doel: Broekmeyer (Kennemerland); achter: Kleine (SIZO) en Baartse (Kennemerland)midden: Leon- hardt (Kennemerland), Griffioen (Kenne merland), De Boer (IJmuiden)voor: Wulf- fraat (Kennemerland), Roodenburg (Kenne merland). Bol (SIZOL Post (IJmuiden). en Feller (Kennemerland). Tennis Nederlandse dames te Wimbledon uitgeschakeld Toen Dinsdagmiddag de kampioenschappen te Wimbledon zouden worden voortgezet regende het. en twee uur later kon om de zelfde reden nog niet worden begonnen. Er stonden 78 partijen op het programma in het dames enkelspel en heem dubbelspel. Om enkele minuten na vijf uur hield de regen op en een half uur later konden de eerste partijen beginnen. De uitslagen luiden: dames enkelspel, eerste ronde: mej. Shirley Fry si. mej. Partridge 63, 61; mej. Doi'is Hart sl. mej. Jacqueline Mai-cellin 62. 60; mevr. H. Weiss sl. mej. Parker S—6. 6—1; mej. Nancy Chaffee sl. mevr. Lloyd 4—6. 6—2, 6—3; mej. Woodgatc sl. mevr. Schmier 6—3, 6—1; mevr. J. WalkerSmith sl. mej. G. Woodgate 6—0, 6—4. Mevrouw Schmier had veel last van de gladde baan en voortdurend werd zij door de snelle drives van de Engelse tegenstandster gepasseerd. Tweede ronde: mej. Louise Brough sl. mevr. R. Scott 61, 62; mej. Kay Tuckey sl. mej. M. Rollin Couquerque 6—3, 62; mej. Margaret Dupont sl. mej. Joy Mot tram 6—3, 6—4: mej. Beverly Baker"sl. mej. A. Morgan 6—2, 6—0. Kansloos werd mejuffrouw Rollin Cou querque door de Britse speelster geslagen. Onze landgenote kon enkele games winnen door goed gecamoufleerde dropshots, maar tegen de sterke aanval van Kay Tuckey kon zij het toch niet bolwerken. JOE LOUIS BOKST NIET IN DUITS LAND. Joe Louis heeft het gevecht met Hein ten Hoff, dat in Augustus te Berlijn zou worden gehouden, geannuleerd naar aanleiding van de incidenten na afloop van de wedstrijd tussen Hecht en Ray Robinson.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5