DELFTSGHE SLAOLIE Tweede Kamer nam Beginselenwet aan en zette zich aan belastingdebat de zuinigste, de beste! Achtjarige Willy Appel ook te Parijs „in de prijzen" PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR J De radio geeft Vrijdag C Wereldnieuws De beren v. d. Heuvel (A.R.) en Hofstra (Arb.) zetten hun mening uiteen Air Force Band vond het te nat op de plavuizen Examens Kolonel Asjes ontvangt Militaire Willemsorde Meeste Nederlanders wensen agenten mèt nummers Coöperatie mag jubileum taarten uitdelen De Velser affaire Koningin ontving Duitse ambassadeur DONDERDAG 28 JUNI 1951 (Van onze parlementaire redacteur) Met grote meerderheid verenigde de Kanier zich gisteren met het door juiste, moderne opvattingen omtrent het gevan geniswezen beheerste ontwerp-Beginselen- wet. Niet minder dan 67 afgevaardigden gaven hieraan hun stem. Alleen de 11 aan wezige anti-revolutionnairen stemden tegen. Hun woordvoerder mr. Terpstra (A.R.) had namelijk aangekondigd dat zij niet, gelijk wèl met mr. Stokvis (Commun.), mr. v. d. Feltz (C.H.) en mr. Vonk (V.V.D.) het geval was, bereid waren het wetsvoor stel ondanks de door hen verloren strijd „Rechter of administratie" te aanvaarden. Hierin zegevierde namelijk de Administra tie, als de autoriteit aan wie de beslissing is omtrent de keuze van het gesticht waar in een veroordeelde zal worden geplaatst (hetzelfde geldt voor overplaatsing). Met de stemmen van de P. v. d. A. en de K.V.P. verwierp de Kamer het tegen deze regeling gerichte am®ndement-v. d. Feltz (C-H.) met 50—26. Het door minister Mulderije bestreden amendement van de vaste commissie om ook voor hen, die in hechtenis zitten, ver richting van arbeid verplicht te maken, haalde een flinke meerderheid. Met 5027 (alleen de K.V.P. tegen) ging het er door. Nadat de Minister van Justitie het wijzi- gingg-voorstel van mr. Baehg (K.V.P.) had overgenomen, waardoor ingeval van beroep van het O.M. of de veroordeelde omtrent een beslissing over plaatsing, het oordeel van de sectie gevangeniswezen van de Centrale Raad zal worden ingeroepen, leed dezelfde afgevaardigde een nederlaagje. Het Reglement van een gevangenis kan voor de gevangenen de verplichting bevat ten gedurende de eerste twee maanden van de straftijd 2 maal per maand ter kerke te gaan, behalve wanneer de meerder jarigen hiertegen principieel-godsdienstige bezwaren hebben. Mr, Baehg nu wilde te dien opzichte in de wet een voor alle gevangenissen ver plichte bepaling invoegen. Dit wees de Ka- met met 3345 af; slechts de K.V.P. en een zestal Christelijk-Historischen gaven aan dit amendement hun steun. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het wetsontwerp aan tot uitbreiding van de mogelijkheid tot het houden van voorlopige getuigenverhoren in burgerlijke zaken. Hetzelfde gebeurde met het voorstel van Minister Joekes om via zijn begroting, van Rijkswege rente en aflossing te waar borgen voer 9/10 van een door particulie ren ten behoeve van de Nederlandse land bouwkolonie verstrekte lening van 2.500.000, nadat het wetsontwerp over eenkomstig een voorstel-Schouten (A.R.) een vorm-verandering had ondergaan. Belasting-debat Hierna begon het belasting-debat. Met het cog op de defensie-uitgaven moet er -volgens de regering ongeveer 245 millioen meer binnenkomen uit belastingen. De heer v. d. Heuvel (A.R.), die op de door minis ter Lieftinck berekende omvang van het tekort afdong, zag wel in, dat, indien de minister kon aantonen, dat bedoeld bedrag niet op andere wijze binnen te krijgen is, de Kamer hem de voorgestelde middelen zal moeten geven. Naar het oordeel van deze afgevaardigde zijn de door de regering aangebrachte bezuinigingen gering. Onjuist noemde hij het voorstel inzake de winstbelasting. Nu gaat de ondernemer bij een winst boven 8000 extra-belasting over het surplus betalen, terwijl dat met anderen niet het geval zal zijn. Een zo danige ongelijkheid in de belastingdruk ontmoette bij spr. en zijn fractiegenoten overwegend bezwaar. Overigens zijn zij wel bereid, binnen de sfeer van de inkom- ADVERTENTIE Alleen ASP««N geleverd in d® vC met oranjeband HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Salon orkest. 8.55 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.15 Metropole-orkest en soliste. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Metropole-orkest en soliste. 13.00 Nieuws. 13.15 Harp. 13.45 Platen. 14.00 Rid dersporen in de tuin. 14.15 Platen. 14.30 Strijkkwartet. 15.00 Voordracht. 15.20 Con certgebouw-orkest. 16.40 Voordracht. 17.00 Programma voor de jeugd. 17.30 Enkele typische verschillen tussen het. Fries en het Nederlands. 17.45 Orgel. 18.00 In dienst van het Vaderland. 18.10 Orgel. 18.30 Platen. 18.40 In de voetsporen van Paulus. 19.00 Nieuws. 19.15 Verklaring en toelichting. 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radio krant. Nationaal programma (verjaardag van Prins Bernhard), 20.00 Nieuws. 20.05 Geeft acht, sportieve strijd tussen Zee-, Land- en Luchtmacht. 21.05 Fanfare van Godron. 21.10 Nederlandse volksliederen. 21.20 Onze Prins in het publiek en binnens kamers, voordracht. 21.30 Nederlandse folklo ristische muziek. 21.50 De economische activiteit der Oranjes. 22.00 Nederlandse muziek. 22.25 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Theaterkoor. 23.30 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Kinderen en men sen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Orgel en zang. 11.15 Voordracht. 11.35 Viool en piano. 12.00 Dans muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen, 12.45 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel, alt en viool. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Kamer orkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Theater orkest. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd, 17.00 Film. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Een sterk volk. 19.50 Berichten. 20.00—24.00 Nai ionaal programma (Zie Hilversum I). BRTJSSF.L, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Operettemuziek. 14.45 Kamermuziek. 15.20 Platen. 15.30 Dansmuziek. 15.55 Platen. 16.15 Klassieke muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Filmrevue. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Filmmuziek. 20.15 Symphonie-orkest en solist. 21.15 Kunst- kaleidoscoop. 21.30 Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws, 23.05 Platen. stenbelasting met een verhoging mee te gaan. Ook kantte hij zich tegen de ontwor pen regeling van de omzetbelasting. Met name achtte hij verkeerd het voorgestelde ter zake van de weeldebelasting, waardoor volgens Item de minister vele bedrijven in de grootste moeilijkheden brengt. Is het niet mogelijk in stee van deze uitbreiding van het weeldetarief, tot een kleine ver hoging van de omzetbelasting over de ge hele linie over te gaan? Met de verhoging van belasting op „weelde-auto's" kon de heer v. d. Heuvel instemmen, maar bedenkelijk kwam hem weer voor de ontworpen verzwaring van de lasten voor het beroepsvervoer. Van een verhoging der vermogensbelasting wilde hij helemaal niets weten: de staatsuitgaven moeten uit de inkomsten van het volk be taald worden, niet uit de vermogens, Ten slotte verzette deze afgevaardigde zich tegen verhoging van de successie-belasting in de rechte lijn. Wanneer de Minister aan een aantal door de heer v, d, Heuvel te berde gebracht bezwaren alsnog tegemoet zou willen komen, zou deze ondanks zijn bedenkingen en twijfel omtrent de nood zaak en juistheid van de opzet om een uit weg te zoeken in een reeks belastingver hogingen, nog wel tot meegaandheid bereid zijn. Mening Partij van de Arbeid Een gans andere zienswijze hing de heer Hofstra (Arbeid) aan. Alleen maar vaststellen, dat de financiële toestand ongunstig is en verder niets, heeft geen enkele waarde. Men dient de moed te hebben, de consequenties daarvan te aan vaarden. Na de ruïne, door de bezetter teweegge bracht, is een uiterst rigoureuse belasting- politiek gedurende een aantal jaren nu eenmaal onontbeerlijk. Zachte heelmees ters maken stinkende wonden. Dit hebben wij, aldus spreker, ons steeds voor ogen gehouden en beseft, dat voor het weer op orde brengen van 's lands financiën zware financiële offers nodig zijn. Verder de ernstig® financiële toestand schilderend, wees spreker onder meer op „de desastreuse ontwikkeling' van de betalingsbalans". Gaat het zo door, dan staan we binnenkort met de rug tegen de muur. De tijd om het liedje van verlangen naar de economische vrijheid behoort tot het verleden. Bij haar ingrijpen moet de Regering zich niet beperken tot financiële en belastingmaatregelen. Spoedige inwer kingtreding van het ontwerp op het credietwezen is gewenst. In enkele maan den is een deviezenverlies van een half milliard ontstaan. Dat kan men niet op vangen met belastingmaatregelen, die enige millioenen opleveren en pas het volgend jaar ingaan. Na nog een gedwongen grote lening te hebben aanbevolen, zette de heer Hofstra breedvoerig uiteen, dat de Regering zich moet houden aan het beginsel „gelijke monniken, gelijke kappen". In beginsel willen spreker en zijn poli tieke vrienden hun steun aan het dekkings plan niet onthouden. De redelijke verdeling van de lasten eist. gegeven alle andere factoren, dut men het thans vooral moet zoeken bij de niet-ioontrekkenden, met name door een extra-belastingdruk te leggen op de winsten van hen, die van de tegenwoordige conjunctuur bijzonder ge profiteerd hebben of nog profiteren. Met de nu voorgestelde progressie in de vermogensbelasting had de heer Hofstra vrede. Wat het. voorgestelde inzake de weelde belasting betrof, vond spreker nog wel enige vraagtekens. Een aantal posten hoort misschien niet in het weeldetarief thuis. Nu dit tarief zo sterk wordt verhoogd, namelijk van 15 op 30 procent, ware mis schien een oplossing, het tussentarief wat te verhogen, om aldus compensatie te vin den voor eventuele verwijdering van een aantal posten uit het weeldetarief. Voor de loontrekkende*), die nl meer dan genoeg hebben betaald, en ook voor de kleine ambachtslieden kan er echter niets meer bij, Dus: geen verhoging van de om zetbelasting over de gehele linie. Mogelijk zou er wel een compensatie te bereiken zijn door afschaffing van de in sprekers ogen schadelijke vervroegde afschrijving. Aan het slot van zijn zeer lange rede, sprak de heer Hofstra zijn teleurstelling uit over nog in brede kring blijkend gebrek aan besef, dat ook de beter gesitueerden hun evenredig aandeel hebben op te bren gen in de zware offers door alle groepen van de bevolking te dragen. De slotsom luidde hierna Te verbeteren onderdelen daargelaten, is aanneming van deze belastingontwerpen noodzakelijk. ADVERTENTIE De Marshallplan-tekenwedstrijd Een van de 110 tekeningen uit Neder land, resultaat van de grote jeugdteken- wedstrijd van het Marshall-plan, is in aanmerking gekomen voor een inter nationale prijs. In het Musée des Travaux Publics te Parijs is gisteren be.- kend gemaakt, dat de Nederlandse eer is hooggehouden door „Wilhelmina Vrouwtje (Willy) Appel, het achtjarige dochtertje van de gemeentesecretaris van het oude plaatsje De Rijp in Noordholland. Het meisje had met haar tekening in de nationale wedstrijd reeds de eerste prijs in de jongste groep (vijfhonderd gul den) gewonnen. Thans is diezelfde teke ning te Parijs bekroond met de 23e prijs, een bedrag van tweehonderd gulden. Kinderen uit België, Frankrijk, Ierland, Italië, Nederland, Oostenrijk, Triest en West-Duitsland hebben met in totaal 700.000 tekeningen naai" de nationale en internationale prijzen meegedongen. Van dat aantal zijn er ongeveer 25.000 in Ne derland gemaakt. Van elke groep werden de 55 nationaal bekroond© tekeningen voor een internationale beoordeling naar Parijs opgezonden. De beste driehonderd tekeningen uit het totaal van 700.000, waaronder dus ook de vijftig bekroonde, zijn op het ogenblik ten toongesteld in het genoemde Parijs® museum. De hoofdprijzen in de beide groepen zijn respectievelijk gewonnen door een zes jarige Franse jongen en door een scholier uit Oostenrijk. De United States Air Force Band zou gistermiddag langs het Haagse stadhuis defileren, maar omdat het hevig regende trad de band, getransformeerd tot de „singing sergeants", alleen binnen de muren van het stadhuis met enige zang nummers op. Burgemeester Schokking sprak een woord van welkom, dat beantwoord werd door de commandant van de band luite nant kolonel Howard. Onder het gehoor waren de chef lucht machtstaf luitenant-generaal A. Aler, lui tenant-generaal D- V. Buurman van Vree- den, de garnizoenscommandant kolonel Beenhakker, de Amerikaanse militaire attaché kolonel B. W. Bidwell en de Ame rikaanse luchtvaartattaché L. J. Wight. Da Cosiakweekschool Bloemendaal Geslaagd voor de aantekening nuttige handwerken de dames: 'W. P. van der Horst, J. Giliam, J. Meyer en A. J. Stroei te Haar lem; M. C. Huber te Heemstede; E. Steen huis te Bloemendaal; L. J. van Weer en te Castricum. Tweede Christelijk Lyceum Voor het eindexamen der afdeling HBS B van het tweede Christelijk Lyceum te Haar lem slaagden de dames: E. J. A. Rampen, J. Vonck en de heren H. Bierenbroodspot, O. den Boeft, C. Boer, A. Bouwman, G, Brands, H. H. Dijkstra, G. A. Goldschmeding, T. Hahlen, J. J. de Jager, R. Jongepier, H. Mo- leman, J. D. Oostindiër, J. de Ruiter (Bever wijk), J. de Ruiter (Heemstede), H. Stef- fers, H. Visscher. Afgewezen: 1. ADVERTENTIE Prins Bernhard reikte hem de onderscheiding uit Prins Bernhard heeft Woensdagmiddag op paleis Soestdijk de Militaire Willems orde 4e klasse uitgereikt aan de reserve kolonel vlieger-waarnemer D. L. Asjes. Bij deze korte plechtigheid waren onder meer aanwezig de minister van Oorlog, ir. Staf, staatssecretaris mr. F. J. Kranenburg en de Chef Luchtmacht luitenant-generaal I. A. Aler. Kolonel Asjes werd deze hoge onder scheiding toegekend voor „het zich in strijd onderscheiden hebben door uit stekende daden van moed, beleid en trouw, door in het tijdvak van 27 Februari 1944 tot en met 22 September 1944 op voorbeel dige wijze persoonlijk deel te nemen aan een groot aantal operationele vluchten van het 18e squadron bommenwerpers van de Nederlands-Indische luchtmacht". De heer Asjes is thans in dienst van de BPM in Venezuela en vertoeft voor korte tijd in ons land. „Vindt u het juist of niet juist om iedere politie-agent op zijn uniform een nummer te laten dragen?" was een der vragen uit de nieuwste N.I.P.O.-enquête. Dit zijn de antwoorden, die de ondervragers van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie verzameld hebben: 52 van het door het N.I.P.O. onder vraagde publiek vinden het wèl juist in dien agenten een nummer op hun uniform dragen, 19 menen niet juist en 29 heb ben geen oordeel. Waarom men dit vindt vroeg het N.I.P.O. natuurlijk ook. De voorstanders van een herkennings nummer zeggen: gemakkelijk te herkennen, mogelijkheid agent ter verantwoording te roepen bij fouten, klachten, onredelijke behandeling en controle is nuttig, nodig. De tegenstanders van het nummer ant woorden: een mens is geen nummer, in strijd met menselijke waardigheid, verne derend, onnodig, niet nuttig, nergens goed voor. BENZINE IN INDIA OP RANTSOEN? De Indiase regering overweegt een dras tische benzine-rantsoenering. De Indiase oliehandelsondernemingen hebben verklaard, dat de huidige olievoor ziening gehandhaafd kan blijven, zelfs al worden de raffinaderijen gesloten. Naar verluidt is de regering echter van oordeel, dat men voorbereid dient te zijn op iedere noodtoestand. Ongeveer 60 procent van de Indiase olie komt uit Abadan en andere Perzische plaatsen. De nieuwe ridder in de Militaire Willems orde ontvangt van Prins Bernhard de traditionele „ridderslag". De president van de Arnhemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in een kort geding, dat door de Nederlandse Bakkerijstiehting te Den Haag er. de heer D. Cosijnse, bakker te Arnhem, aanhangig was gemaakt tegen de Algemene Verbruikscoöperatie te Arn hem. Eisers verlangden stopzetting van de af levering van 7000. taarten, die de coöpera tie bij gelegenheid van haar zestigjarig bestaan aan haar leden aanbood, aangezien dit in strijd zou zijn met de verordening sanering bakkersbedrijven 1945. De president, mr. J. H. Smits, heeft de vorderingen afgewezen, daar de aanbieding van het geschenk in wezen niet anders was dan een vorm van winstuitkering en dus niet in strijd was met bedoelde verorde ning. Schade voor andere bakkers is er niet ontstaan door de afwezigheid van het oogmerk, het bedrijfsdebiet der coöperatie te vergroten, ergo ontzegde de president de vordering. De heer E. Weber, brievenbesteller ter standplaats Zandvoort, is eervol ontslag ver leend uit 's Rijks dienst. Eerste Kamer BU de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer heeft de heer J. R e ij e r s (C.H.) zijn onbe vredigdheid uitgesproken over het ant woord van minister Van Maarseveen over de affaire van de zeven Perzische tapijten, die de burgemeester van Velsen in 1945 van de B.S. zou hebben gekregen. De mi nister had in zijn Memorie van Antwoord verklaard, dat er geen sprake was van enige onjuiste handelingen door de burge meester, mr. M. M. Kwint, met betrekking tot de hem in bruikleen afgestane tapijten. Dit nu vond de heer Reijers niet erg vol ledig. Het bericht in „De Nieuwe Eeuw", dat over deze kwestie repte, verdiende vol gens de spreker een uitgebreider ontzenu wing van ambtelijke kant. Zelfs de ver klaring van het voormalig hoofd van het Beheersinstituut heeft onvoldoende gezag. Daarom stelde spreker prijs op een cate gorische verklaring van de minister, dat de betrokken tapijten overeenkomstig door het Militair Gezag gegeven voorschriften in bruikleen zijn gegeven en dat zij weer in goede orde via het Beheersinstituut zijn teruggegeven. Hij wees er echter op, dat de B.S. geen bevoegdheden had goede ren in beslag te nemen en dat waardevolle goederen noch door het M.G. noch door het Beheersinstituut in bruikleen mochten wor den gegeven. Spreker betreurde het, dat noch de minister noch de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland de uitspraak van het voormalig hoofd van het Beheersinstituut hebben gesteund. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat sommige gezagsdragers, wanneer zij be ticht worden van dubieuze handelingen, zo slap of helemaal niet reageren. Sprekende over de „Velser affaire" zei de heer Reijers nog te hopen, dat „De Nieuwe Eeuw" goede nota zou nemen van 's ministers ontkenning, dat oud-minister De Koningin heeft hedenmorgen in het paleis aan het Lange Voorhout ontvangen dr. Karl du Mont, ter- overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon am bassadeur en gevolmachtigd minister van de bondsrepubliek Duitsland. van Justitie Struycken een verzoek zou hebben gedaan tot het ontslag van drie politie-mannen te Velsen. Niemand in de Kamer heeft beweerd, dat het Velsense politie-corps onbetrouwbaar zou zijn, al zullen velen het opnieuw ingestelde onder zoek met belangstelling valgen. Moge het onderzoek met kracht en zonder aanzien des persoons geschieden. Pas dan kan het vertrouwen hersteld worden, zo eindigde de heer Reijers. Minister Van Maarseveen zal volgende week hierop antwöorden. Gemeente-financiering De heer Tjalsma (A.R.) besprak de moeilijkheden die de gemeenten hebben bij de financiering van haar uitgaven. De oor zaak daarvan is dat de regering tot voor kort vasthield aan haar goedkoop-geld politiek met lage rentepercentages. Men heeft niet bijtijds de teugels gevierd. Bo vendien zijn er nog kasgeldmoeilijkheden. Vele gemeenten zijn gedwongen geld in rekening-courant op te nemen, hetgeen een hoog rentepercentage noodzakelijk maakt. De heer Wendelaar (V.V.D.) be sprak de salariëring van het overheidsper soneel, speciaal van de middengroep. Vele ambtenaren zijn met meer dan 30 procent achteruitgegaan. Hij vroeg voorts herstel van recht voor bepaalde ambtenaren, die weggezuiverd zijn op veelal lasterlijke klachten. De heer Kolfschoten (K.V.P.) con stateerde, dat het gemeentelijk leven zich meer en meer verwijdert van Thorbecke's idealen. Steeds verder worden de gemeenten gesmeed aan de knellende banden der over heid. Ook bij de beperking van investerin gen willen de gemeenten meespreken. Een punt, dat de gemeenten ook hindert, is de bijna geluidloze eliminering der gemeente lijke aanspraken op de haar toekomende voorschotten uit het. gemeentefonds krach tens de noodwet gemeentefinanciën. Het beleid der regering in dit opzicht gaat over de schreef. Het verheugde hem, dat de regering de Velser politie in bescherming heeft genomen tegen lasterlijke aantij gingen. De heer VanWalsum (Arbeid) achtte de toestand van de gemeentelijke autonomie te verkeren in een ernstige depressie. Toch kan men de autonomie niet redden door haar eerst om hals te brengen. De minister gaat blijkbaar te gemakkelijk mede met regelingen, die de gemeenten onjuist ach ten, zoals bij de investeringsbeperkingen, die afgewenteld worden op de lagere pu bliekrechtelijke lichamen. Het maakt de indruk, dat men hier de weg van de minste weerstand volgt. 48. Zever Zwilbikker nam nog een slokje melk en pruttelde: (Luister nu eens, mijn heer Pandal U wilt, dat ik die kluizenaar er uit ga zetten.maar dat is niet leuk! Dan.... dan moet ik echt onvriendelijk tegen hem zijn! Dat kan ik niet! Ik ben nooit onvriendelijkdaar houd ik niet van!" „Maar deze keer moet het maar eens!", sprak Panda streng. „Niet dralen! Doorzetten! Flink zijn! Gooi hem er uit! Zonder verwijl! Hij is een ongewenst ele ment op mijn landgoed!" Ziezo, dacht Pan da, toen Zwilbikker zich nu onwillig op weg begaj in de richting van de kluize naarswoning, „ziezo dat heb ik nu eens flink gezegd! Ik zal eens wat fermer gaan optreden. Het moet nu maar eens uit zijn met al die narigheden; ik zal laten zien wie hier de baas is. Ik zal laten zien. Maar helaas; op hetzelfde ogenblik begreep hij al, dat hij tenminste van zichzelf niet al te veel moest laten zien! Want daar naderde nu de horde ontevreden pachters, die met grote kracht knollen en tomaten voor zich uit wierpen. Ze hadden het dui delijk op onze Panda voorzien, en deze be sloot dan ook haastig, om zich maar in Huize Hobbeldonk terug te trekken Vrijheid. Ook de West-Berlijnse gemeente raad wil, in navolging van de West- Duitse regering, de (communistische) organisatie „Vrije Duitse Jeugd" ver bieden. In gezaghebbende Borlijnae kringen werd Woensdag verklaard, dat deze organisatie door haar optreden de West-Berlijnse grondwet en de wet op de vrijheid van vergadering en het vor men van verenigingen, schendt. Inkomen. Tenminste dertig proeent van de functionarissen van de Internationale Arbeidsorganisatie (I.L.O.) geniet een belastingvrij salaris van 2.400 pond ster ling (24.000) gulden per jaar, zo heeft Sir John Forbes Watson, vertegenwoor diger van de Britse werkgevers, op de conferentie te Genève verklaard. Dit betekent, zo vervolgde hij, dat 130 func tionarissen van de Arbeidsorganisatie een belastingvrij inkomen hebben, dat even hoog is als dat van de best be taalde ambtenaren in Zwitserland, na aftrek van belasting. Vervoer. Glaswerk ter waarde van IQ.000 dollar, dat door een Belgische firma naar Kitchener (Ontario, V.S-) was ver zonden, is bij aankomst aldaar geheel verbrijzeld op het trottoir voor het huis. waar men deze kostbare lading had be steld, gedeponeerd. Jongetjes. Twaalf leden van de Oost-Duitse volkspolitie, onder wie twee commissa rissen die niet ouder zijn dan 20 jaar, zijn Dinsdag naai' West-Berlijn ge vlucht. Zij hebben de autoriteiten om asyl verzocht. Winnaar. Dr. Hewlett Johnson, de „rode deken" van Canterbury (Engeland), heeft Woensdag in het Kremlin de Sta- linprijs voor de vrede ontvangen, zo meldt radio Moskou. Onder één deken. Volgens een te Londen ontvangen bericht van het Sovjet- Russische nieuwsbureau Tass heeft da deken van Canterbury, na de Stalin- prijs voor de vrede te Moskou in ont vangst te hebben genomen, gezegd: „In de Verenigde Staten is het woord vrede verboden. Zelfs in mijn eigen land staat vervolging op het gebruik van hot woord vrede- De Britse werkende klasse strijdt tegen een stelsel, dat oorlog als welzijn en vrede als een bedreiging be schouwt". Tijdens zijn rede noemde Johnson Stalin „de grootste man ter wereld, de grootste strijder voor de vrede". Dictatuurtje. De nationaal-democratische beweging in Portugal, die de links- republikeinse candidaat Gomes bij de presidentsverkiezingen steunt, heeft Woensdag bij de Portugese minister van Binnenlandse Zaken geprotesteerd tegen het in hechtenis nemen van vijf perso nen, die de candidatuur van Gomes steunden. De beweging maakt verder bekend, dat Gomes zijn candidatuur zal intrekken, wanneer de regering niet de vrijheid van propaganda en vrije ver kiezingen garandeert. Tenslotte wordt verklaard, dat het de republikeinse can didaat onmogelijk is het woord tot het Portugese volk te richten, terwijl de candidaat van de regering alle propa- gandamogelijkheden gegeven worden. Liberia. Het instituut voor ethnische zaken te Washington, een particuliere organi satie, die de rechten der minderheden steunt, heeft de commissie voor de rech ten van dè mens der'U.N.O. verzocht tussen beide te komen in de West-Afri kaanse republiek Liberia, waar „een heersende groep van twintigduizend man door fascistische en gangster- methodes twee millioen mensen in haar macht heeft". Verloren. Woensdag heeft de R.A.F. door ongevallen drie vliegtuigen en vier piloten verloren. Lang. De Spaanse luitenant-kolonel Ramon Montero is in totaal tot 560 jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens fraudu leus verkopen van militaire motorrijtui gen na de Spaanse burgeroorlog. Heftig. Tijdens een heftige vex-kiezings- campagne op Jamaica is een jonge inge nieur, bestuurslid van de nationale boerenpartij, doodgestenigd en -geran seld. Berg. Uit Sevilla wordt gemeld, dat een Spaans militair vliegtuig bij Moron tegen een berg is gevlogen. De beman ning van zeven koppen kwam om het leven. Excellentie Vluchteling. De vroegere Sak sische minister van Handel dr. Georg Knabe heeft bij het vluchtelingenkamp Uelzenbohldamm schriftelijk verzocht als politieke vluchteling te worden toe gelaten. Dr. Knabe is in Mei uit Oost- Duitsland gevlucht. Uitje. De „Nordwest Deutsche Radio" heeft medegedeeld, dat Otto Grote- wohl, de Oost-Duitse premier, naar Berlijn teruggekeerd is van een vacantie in de Sovjet-Unie. Volgens officieuze bron heeft Grotewohl in Moskou be sprekingen gevoei'd met vertegenwoor digers van het Sovjet-Russische politie ke bureau en vertegenwoordigers der „volksdemocratische" staten. Voorzorg. Woensdag is in Londen bekend gemaakt, dat twee Britse onderzee boten, de „Sirdar" en de „Scythian", bevel hebben gekregen voor onderzoek naar hun basis terug te keren na een licht ongeval bij oefeningen op de Noordzee. De admiraliteit maakte be kend, dat niemand gewond was geraakt en geen der boten in enig gevaar ver keerde. Steentje. Bij een plechtigheid waarbij aan 31 Nederlanders, die in de Verenigde Staten hun opleiding voor de lucht macht voltooid hebben, het vliegbrevet voor het besturen van straaljagers werd verleend, heeft dr. J. G. de Beus, Ne derlands gevolmachtigd minister in de Verenigde Staten, verklaard, dat het hei-bewapeningsprogramma van zijn land waarvoor het levenspeil moest worden verlaagd, een bewijs is van de vaste wil van Nederland om zijn steen tje bij te dragen tot de verdediging van de vrijheid en democratie. Opvolger. De nieuwe opperbevelhebber der Franse luchtmacht in het Verre Oosten, genei-aal Pierre Chassin, is te Saigon aangekomen. Hij is opvolger van generaal Harteman, die kort geleden van een verkenningsvlucht boven vij andelijk gebied in Indochina niet terug keerde. Vredestein verhoogt dividend De N.V. Rubberfabriek Vredestein te 's Gravenhage heeft over 1950 een winst geboekt van ƒ606.171,- (v. j. 576.795,-). Vooi-gesteld wordt hiervan 270.000 te bestemmen voor uitkering van een divi dend van 9 procent (vorig jaar 7 procent).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2