ONZE PRINS Deelneming in het waarborgfonds Sportweek ondanks bezwaren tegen wedstrijden op Zondag maakh heh U mogelijk leblijven fotograferen! iiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiigiiiiii Zuster A. G. West een kwart eeuw verbonden aan het Witte Kruis' Ben vereniging ter behartiging van belangen van pensiongasten op komst Jonge meesters op het Bavo-orgel HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Gemeenteraad van Haariem De Haak-in-expositie komt in Haarlem f 5.40 IN DE ZILVEREN GLORIA Zaterdag wordt zij in het Wijkgebouw gehuldigd Ontwerp wet tot toezicht op het credietwezen Jubileum G. van Eek Coöperatie „Dopia" een voorlopertje ervan VOOR BRILLEN Schelpenvissers uit Zandyoort en Noordwijk raakten slaags Avondcursussen in maatschappelijk werk Collecte comité Anjer-actie Ter behandeling van zes en twintig punten kwam de gemeenteraad van Haarlem Woensdagmiddag in vergadering bijeen. Nadat enige leden principiële bezwaren had den geuit over het houden van sportdemonstraties op Zondagochtend en Zondag middag tijdens de Sportweek, werd besloten deel te nemen in het waarborgfonds. Een gedachtenwisseling werd gevoerd over de pensionprijzen in de Haarlemse Stich ting Bejaardenzorg aan de Orionweg. Ook hield de vergadering zich bezig met de kwestie van het doen van uitgaven door het Energiebedrijf buiten medeweten van het college van B. en W. om. Herdenking H. Meeusen Alvorens aan de afhandeling van de agenda werd begonnen sprak burgemees ter mr. P. O. F. M. Cremers een kort woord ter nagedachtenis van de heer H. Meeusen, in leven chef van de zevende af deling ter gemeente-secretaris. Onderwijszaken Eervol ontslag werd verleend aan dr. W. P. Postma als leraar in de biologie aan het Lorentz-lyceum, aan mejuffrouw G. J. E. Kraayenbrink, als onderwijzeres aan de mr. A. Bruchschool en aan mejuffrouw A. M. van Haaren als onderwijzeres bij het gemeentelijk voorbereidend lager onder wijs. De heer L. C. Carstens werd in vaste dienst bij de avondverzorging van de oud leerlingen van het buitengewoon lager on derwijs benoemd. Tot tijdelijk lerares in de Nederlandse taal en letterkunde aan de HBS voor meisjes werd benoemd mejuf frouw J. G. W. ten Holt te 's Gravenhage, tot onderwijzeres aan de P. H. v. d. Ley- school mejuffrouw G. J. Hofmeyer te Haarlem en tot onderwijzeres bij het ge meentelijk voorbereidend lager onderwijs mejuffrouw R. Heeroma. Mej. E. Belgraver werd overgeplaatst als onderwijzeres van de Christiaan Huy- gensschool naar de Floraschool. B. en W. stelden de raad voor het adres van een aantal verpleegden in het Haar lems Tehuis voor Ouden van Dagen voor kennisgeving aan te nemen. Nadat mr. Proper (Comm.) de toe stand van de verpleegden besproken had, werd het voorstel aangenomen. Uitgaven door Energiebedrijf het Naar aanleiding van een mededeling van B. en W. dat in 1949 door het Energie bedrijf uitgaven tot een bedrag van f 45.00!) zijn gedaan buiten hun medeweten om vroeg mr. Proper (Comm.) hoe dat mo gelijk was geweest en mr. W e n s i n g (C.H.) besprak de wenselijkheid bijzonde re maatregelen te treffen. Wethouder Bakker (A.R.) merkte op dat de raad aan het bedrijf de bevoegdheid heeft gegeven ontvangsten en uitgaven te doen. De rekening komt later op het stadhuis. De uitgaven zijn destijds geschied door de toenmalige directie in overleg met de toenmalige wethouder van de bedrij ven. De directie had een schrifte lijk voorstel bij het college moeten indie nen. Te goeder trouw is echter gehandeld en spreker is er van overtuigd in het be lang van het bedrijf. Er zijn maatregelen getroffen, dat een herhaling zich niet ge makkelijk zal voordoen. Deelneming waarborgfonds Sportweek 1951 B. en W. stelden voor deel te nemen in het waarborgfonds, te vormen ten behoeve van de in 1951 te organiseren Sportweek, tot een bedrag van ten hoogste 5.000. De heer Spek (A.R.) merkte op, dat er sinds het vorig jaar uitbreiding is gege ven aan het programma op Zondag. Vroe ger is reeds gevraagd op Zondag geen enkele demonstratie te laten houden. Er zijn voldoende avonden in de week be- cph i WVij} a De heer Van Turnhout (K.V.P.) zeide, dat zijn fractie gaarne wil meewer ken aan het waarborgfonds, doch zij heeft bezwaren tegen de wedstrijden welke op Zondagmorgen om halfnegen beginnen. Kan dat deel van het programma ge schrapt worden? Wethouder Geluk (Arbeid) zette uit een op welke wijze het onderdeel voor de Zondag op het programma is geplaatst. De Kennemer Turnkring bestaat veertig jaar en had wedstrijden en demonstratie voor Zondag 1 Juli uitgeschreven. De mogelijk heid bestond dat ook het Sportweek- ADVERTENTIE Mezzochrome film: 6 x 9 f 1.55 Mezzopan film: 6x9 f 1.75 Ook in formaten 4x6.5 en 6.5x11 Duurder hoeft niet! Beter bestaat niet! Vraag uw handelaar uitslui tend naar DALCO, het komt uw foto's ten goede èn uw portemonnaie Van Dinsdag 24 tot Zondag 29 Juli zal de Haak-in-expositie ten bate van het Ko ningin Wilhelmina Fonds in het Krelage- huis te Haarlem komen. Deze tentoonstelling, die alle belangrijke plaatsen in Nederland bezoekt, wordt in Haarlem als centraal punt voor Kenne- merland, gehouden. De voorwerpen, die tijdens de Haak-in-actie bijeen werden ge bracht zijn er te bezichtigen. Voor de organisatie is een werk-comité gevormd, bestaande uit mevrouw M. D. Eickholz-De Wijs te Bloemendaal en me vrouw C. Fonteyn-Vonk te Haarlem, na mens het Koningin Wilhelmina Fonds, af deling Haarlem, B. W. Lasschuit te Haar lem, namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de heren J. S. Warmer te Haarlem, namens de Haarlemse Midden standscentrale, W. van Willige te Haarlem, voorzitter Kennemer Journalistenkring en H. G, Vermeulen te Heemstede. comité demonstraties uitschreef. Dit werd niet wenselijk geacht. Daarom is besloten samen te werken. De Kennemer Turn kring had een programma samengesteld, dat zowel de ochtend als de middag in beslag nam. Het was niet mogelijk het programma anders in te delen. Wel is besloten de middagdemonstratie op het terrein van „Haarlem" te houden en de wedstrijden in do ochtend in het Noor dersportpark, dus ver van de bebouwing. Om tegemoet te komen aan de bezwaren voor de Zondagochtend zal geen publiek worden toegelaten. De heer Spek deelde mee niet tevre den te zijn met het antwoord en de Pro testantse fractie zal tegen het voorstel stemmen. De heer Prikkel (Arbeid) zeide dat een deel van zijn fractie het wenselijker acht op Zondagochtend geen demonstraties te houden en hoopte dat met deze wens in de toekomst rekening wordt gehouden. Het voorstel werd tenslotte aangenomen met 269 stemmen. Pensionprijs Stichting Bejaardenzorg De heren Goedee en Janssen (Ar beid) hebben vragen gesteld over de pen sionprijzen van de Haarlemse Stichting Bejaardenzorg, Katholieke stichting voor de behuizing van bejaarden aan de Orion weg. Zij achtten de prijzen le hoog en ho ger dan vroeger is toegezegd. Een aantal toekomstige bewoners (sters) is niet in staat de prijzen te betalen. Wethouder An-genent (K.V.P.) was van mening, dat het bestuur der stichting de voorwaarden en de pensionprijzen te vroeg heeft bekend gemaakt. Te begrijpen is, dat de betrokkenen geschrokken zijn. Dat was bij het college ook het geval. In overleg met het bestuur is nagegaan of de prijzen verlaagd kunnen worden. Daarbij is echter gebleken, dat als de prijzen ge handhaafd blijven er toch een tekort op de exploitatie-rekening is. Toen twee jaar geleden de plannen gemaakt werden was niet bekend dat de prijzen voor materialen en de lonen zo aanmerkelijk zouden stij gen als geschied is. In de toekomst zullen B. en W. mogelijk met een voorstel komen om minder financieel draagkrachtigen in ADVERTENTIE illlllilllllllllll Ter gelegenheid van de 40ste verjaardag van Z. K. H. PRINS BERNHARD is verschenen in het publiek en binnenskamers, door Prof. Dr. J. Wateri nk Geïllustreerd met een groot aantal onbekende foto's uit het particulier bezit, vier 4-kleuren foto's, pl.m. 200 pags. tekst. Prijs gebonden Voorhanden bij de Boekverkopers te Haarlem, Bloemendaal en Heemstede de gelegenheid te stellen een huisje te huren, Andere punten Goedgekeurd werden de volgende pun ten: aanbrengen van verschillende verbe teringen in het Tehuis voor Ouden van Dagen 4.950); vervaardigen van twee regelbare transformatoren ten behoeve van het gemeentelijk energiebedrijf (ƒ396.100); uitvoeren van rioleringswerken ten Oosten van de Rijksstraatweg (151.200); vaststel len van een verordening tot wijziging van de verordening op de heffing en de invor dering van een hondenbelasting; verkoop van een perceel grond aan de Zuidzijde van de Eksterstraat en de Westzijde van de Rijksstraatweg; uitgifte in erfpacht van een perceel grond aan de Ir. Lelyweg; verhogen van het crediet voor de bouw van een gebouwtje op de kinderwerktuin van 17.700 tot 19.200; aankoop van twee keten bestemd voor kleedgelegenheid op de sportterreinen (ƒ6.840); verbouwen van het schoolgebouw aan de Leidsestraat (Nassauschool) 1.520); bijbouwen van twee leslokalen aan de P. H. van der Leij- school; verhogen van het beschikbaar ge stelde bedrag voor het aanbrengen van verbeteringen in en aan het schoolgebouw Kamperstraat 37; vernieuwen van de blik sembeveiligingsinstallatie van de HBS b 1.845); aanschaffen van leermiddelen en gordijnen van enkele bijzondere scho len; verhoging crediet van 69.000 tot 109.000 voor verbouwing van de bijzon dere school aan de Bakenessergracht (Prins Bernhardschool), waarbij gebruik gemaakt wordt van het aanbod van het scshoolbestuur een renteloze geldlening van 40.000 aan te gaan. Het Witte Kruis mag zich in Haarlem in veler belangstelling verheugen. Zulks is niet zo zeer het gevolg van een uitgebreide propaganda, dan wel van het vele goede werk dat door deze vereniging al meer dan vijf-en-twintig jaar in de Spaarnestad wordt verricht. Het meest actieve aandeel in dit werk hebben ongetwijfeld de wijk zusters, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat klaar staan, om zieken en gebrekkigen de helpende hand te bieden. Kruis thans de beschikking heeft over vijf ervaren wijkzusters. Als men de jubilaresse vraagt naar haar belevenissen uit die afgelopen vijf-en- twintig jaar, wordt men gewaar dat zij haar taak met liefde en veel begrip heeft vervuld. „Ik heb altijd prettig gewerkt en goed met de mensen kunnen opschieten. En die belevenissen, och dat zijn zo van die intieme dingen met patiënten waar je niet over praat." Het Witte Kruis kan trots zijn op een verpleegster zoals zuster West en dat zal Zaterdag ongetwijfeld in een hartelijke huldiging tot uiting komen. Zuster We-rt, die op Zondag 1 Juli de dag herdenkt waarop zij vijf-en- twintig jaar gele den het verple- gingswerk van het Witte Kruis begon Bezwaren van de Bond van Bloembollenhandelaren Het bestuur van de Bond van Bloem bollenhandelaren heeft zich met een brief tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend waarin het schrijft met ernstige bezorgdheid kennis genomen te hebben van het ontwerp van wet tot toezicht op het credietwezen. Het bestuur schrijft: „Daar onze bond reeds sinds 1900 een belangrijke tak van het bedrijfsleven vertegenwoordigt, welke voor de econo mische positie van ons land, met name ook als deviezenbron, van zeer bijzondere be tekenis is, vervult het ons vooral met zorg dat in dit wetsontwerp credietverlening aan de overheid niet beperkt wordt, maar daar entegen ten aanzien van 't bedrijfsleven wel een ingrijpende bevoegdheid tot beperking wordt gecreëerd. Wij vrezen ernstig dat hierdoor de door de bond vertegenwoor digde tak van bedrijfsleven in ernstige mate zou kunnen worden belemmerd en daardoor tevens aan de algemene econo mische positie van ons land groot nadeel wordt gebracht". Het bestuur geeft de leden in overweging het ontwerp in de huidige vorm niet aan te nemen, doch het althans zodanig te wijzigen, dat besnoeiing der ont wikkeling van het bedrijfsleven en het aan banden leggen daarvan zoveel mogelijk wordt voorkomen. Zondag 1 Juli zal de heer G. van Eek, technisch hoofdambtenaar en chef van de afdeling inspectie-electriciteit van het Ge meentelijk Energiebedrijf te Haarlem de dag herdenken, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad van het bedrijf. De heer Van Eek had toen reeds enige jaren praktijk achter de rug in het parti culiere bedrijf. Vermeldenswaard is daar van, dat hij nog werkzaam is geweest bij de eerste gloeilampenfabriek van Philips. In gesprekken vertelt hij gaarne hoe hij in die dagen getuige was van de wedstrijd tussen de beide broeders dr. ir. G. L. F. Philips en dr. A. F. Philips, waarbij laatst genoemde trachtte meer te verkopen dan de jonge fabriek kon leveren. De electrotechniek heeft sinds die dagen een geweldige ontwikkeling doorgemaakt. De oorspronkelijke installatiemethoden zijn verlaten. Het is de heer Van Eek gelukt door zijn grote belangstelling volkomen op de hoogte van zijn vak te blijven. Gedurende zijn ambtsperiode werden vele belangrijke installaties in gemeente gebouwen door hem ontworpen en onder zijn toezicht uitgevoerd. De jubilaris zal Maandag 2 Juli des mid dags van drie tot vijf uur receptie houden in het café-restaurant „Dreefzicht" aan de Fonteinlaan. Zonder iets ten nadele van pensionhou ders te willen zeggen: het komt nogal eens voor dat hun gasten met problemen krijgen te worstelen die zij niet konden zien aankomen: Een service die niet in overeenstemming is met de betaling, een sfeer in huis die het leven niet veraange naamt of soms zelfs een verwaarlozing van de gast die de pensionhouder tot meer voordeel moet strekken. Voor de rechten van de pensionhouder komen behalve enige regeringsbeschikkingen, vakorgani saties op. Heeft de gast echter klachten dan kan hij in veel gevallen slechts een houvast vinden aan enkele bepalingen van hoger hand betreffende prijzen die ge vraagd mogen worden. Voor de rest is er dikwijls niemand die hem met raac^ en daad ter zijde staat. Een Haarlemmer, mr. W. F. Gonggrijp, heeft daar meer dan eens zijn gedachten over laten gaan. Gedachten die tenslotte resulteerden in een plan om een vereni ging van pensiongasten op te richten. Het doel van zo'n vereniging zou onder meer moeten zijn om de pensiongasten in te lichten over hun rechten en hen zo nodig van advies te dienen in moeilijkheden. En voorts om enige coöperaties van pension gasten te stichten. Het begin is er al De vereniging bestaat tot nu toe pas op papier, maar de eerste coöperatie werkt al. De verwezenlijking van deze plannen werd namelijk vrij onverwacht versneld. De heer Gonggrijp woonde in Bloemen daal in pension. Het was er niet duur, maar de service niet al te best. En toen dan ook de pensionhouder op een goede dag kwam meedelen dat de prijzen om hoog zouden gaan, omdat hij van zijn huis een „luxe pension" wilde maken, doch de service niet in overeenstemming werd met de eisen die men aan dat luxe mag stellen, werd ernstig overwogen om de coöperatie plannen van de heer Gonggrijp uit te voe ren. Zeven van de twaalf gasten voelden er wel wat voor. En zo zag de coöperatie Dopia het levenslicht. De leden stortten een zeker bedrag als inleggeld, er werd een huis gezocht, gekocht en tenslotte betrok ken. Dit model-pension is sinds kort ge vestigd in het Wilhelminapark op nummer 27. Het bestuur van Dopia is in handen van de heer J. A. Nieuwenhuis, voorzitter, mr. W. F. Gonggrijp, secretaris en mejuf frouw A. de Vries, penningmeesteres. De prijs van de kamer wordt bepaald naar de oppervlakte van het verlangde vertrek,en voor de maaltijden bestaat een vast tarief. De verzorging van de gasten komt in handen van een hoofd van de huishouding en verder zijn er dan nog een dienstmeisje en een werkster. Eerst de kat uit de boom kijken Voordat men anderen voor deze manier van in een pension leven wil interesseren, kijkt mep de kat in het Wilhelminapark eens uit de boom. Gaat alles zoals men verwacht en heeft men nog enige gegevens verzameld, dan kan de vereniging er ko men. Is die er eenmaal dan is het de be doeling om nog meer coöperaties op te richten. Men kan natuurlijk ook lid van de vereniging worden, zonder bij een dei- coöperaties aangesloten te zijn. De moeilijkheid is uiteraard om een ge schikt hoofd van de huishouding en goed personeel te vinden en gelijk afgestemde mensen bij elkaar te brengen. Bestaande coöperaties zullen slechts bij algemene stemmen kunnen worden uitgebreid. Voorts is bepaald dat een der leden bij een meerderheid van tweederde der stem men kan worden geroyeerd. Voor dames die werken en na hun werk tijd liever niets meer aan de huishouding doen, kan een dergelijke oplossing ideaal Eén van die zusters, en wel zuster A. G. West, die als eerste wijkverpleegster het verplegingswerk van het Witte Kruis in Haarlem op gang bracht, zal op Zondag 1 Juli een kwart eeuw aan de vereniging verbonden zijn. Op Zaterdag 30 Juni, 's middags om drie uur, zal zij ter gelegen heid van dit jubileum in het Wijkgebouw, Nieuwe Gracht 90, worden gehuldigd. Daarna zal zuster West recipiëren. De jubilaresse.zag zich, toen zij in 1926 naar Haarlem kwam, voor een moeilijke taak gesteld. Als verpleegster van het Witte Kruis werd van haar verwacht dat zij „de wijk in zou gaan". En als men nu weet dat die wijk geheel Haarlem was en dat zuster West moederziel alleen het werk moest gaan opbouwen, dan kan men niet anders dan respect hebben voor de wijze waarop zij zich van haar veelomvattende opdracht heeft gekweten. Mede door de grote toe wijding die zij aan de dag legde en de be wonderenswaardige activiteit die zij ont plooide, is het Witte Kruis in Haarlem voor velen van grote betekenis geworden. Gewapend met een flinke dosis energie en de ervaring die zij had opgedaan in de jaren dat zij werkzaam was in het Berg wegziekenhuis te Rotterdam, waar zij haar opleiding genoot, en bij het Groene Kruis in Meppel, is Zuster West aan de slag ge gaan. Aanvankelijk stond er een patiënt of vijf per dag op haar agenda, maar al spoedig groeide dit geringe aantal dusdanig dat assistentie een dringende noodzaak werd. In de loop der jaren zijn er dan ook vier verpleegsters bij gekomen, zodat het Witte ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Haarlem Op 1 Juli 1951 zal de heer P. Mooyman de dag herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Nederlandse Raffina derij van Petroleumproducten, Spaarndemse- weg 46 te Haarlem. De heer P. Mooyman. die als procuratiehouder bij genoemde N.V. werkzaam is, zal door directie en personeel in besloten kring worden gehuldigd op Za terdag 30 Juni in restaurant Brinkmann, Grote Markt te Haarlem. De muzikale improvisatie is de kunst van de spontane schepping, het ten gehore brengen van een ongeschreven, meestal totaal onvoorbereide compositie. De im provisator gaat uit van een zelf gekozen of hem opgedragen thema, hetwelk hij in een bepaalde vorm tot ontwikkeling brengt. De vormgeving is hierbij van het grootste be lang. Een logisch afgebakend plan moet de improvisator tot leidraad dienen. Dit te kunnen verwerkelijken onderscheidt de goede improvisator van hem, die wel aan leg tot fantaseren heeft, doch bij gemis aan muzikaal-architectonisch denken on vermijdelijk op de dwaalwegen der ongebreidelde fantasie geraakt. Aldus ongeveer begint een door Jos. de Klerk geschreven inleiding tot het programma van het eerste internationale orgel concours, op Maandag 2 Juli in de Grote Kerk te Haarlem als onderdeel van het Holland Festival te houden. Er zijn drie buitenlandse en twee Nederlandse deelnemers. De eersten zijn aangewezen, zoals wij reeds eerder schreven, door hun regeringen. De twee landgenoten werden gekozen uit eeri zestal opgesteld door de drie organistenverenigingen. Janine Corajod studeerde aan het Con servatorium in haar woonplaats Genève bij J. Aubert (piano) en Pierre Segond (orgel). Zij behaalde in 1943 met lof het diploma voor harmonie, in 1945 dat voor contrapunt en fuga, in 1947 voor piano en in 1949 voor orgel. Zij won verscheidene prijzen, ook voor compositie. De Engels- Janine Corajod (Zwitserland) De Nederlandse deelnemer Louis Toebosch uit Breda. man Lionel Dakers diende gedurende de oorlog in het leger en was enige tijd orga nist van de kathedraal te Cairo. In 1945 hervatte hij zijn muziekstudie aan de Koninklijke Academie te Londen en is sinds 1950 sub-organist van St. Geox-ge's Chapel te Windsor. Paul Eraly, geboren te Leuven, studeerde aan het Lemmens- gesticht te Mechelen en behaalde in 1929 een prijs van uitmuntendheid. Zijn leer meester was Flor Peeters. Ook in latere jaren behaalde hij enkele belangrijke prij zen, onder meer voor de fuga. Op 15-jarige leeftijd was hij reeds organist in de St. Jo zefkerk te Leuven, in 1933 werd hij be noemd tot organist-kapelmeester in de dekenale kerk van St. Servaas in Brussel. Hij geniet eveneens bekendheid als com ponist. Piet Kee ontving zijn opleiding van dr. Anthon van der Horst en van zijn vader, de bekende organist Cor Kee. In 1948 verkreeg hij het einddiploma van het Amsterdamse Conservatorium voor piano en (cum laude) voor orgel, met onderschei dingen voor muzikale en technische eigen schappen. Hij is thans als leraar aan de muziekschool van dit conservatorium ver bonden. Van zijn hand verschenen ver scheidene composities en bewerkingen van psalmen en volksliederen. De andere Nederlandse deelnemer aan dit concours voor jonge organisten is Louis Toebosch, die leerling was van Hendrik Andriessen en Henri Hermans voor orgel en van Char les Hens te Luik voor orkestdirectie. Aan het conservatorium van laatstgenoemde stad deed hij eindexamen. Hij verkreeg zijn diploma voor orgel (met onderschei ding en felicitaties van de jury), harmonie en fuga. Sinds 1940 is hij organist-direc teur van de Sacramentskerk en leraar aan de Kunstacademie te Breda, tevens docent aan het Conservatorium te Tilburg. Hij treedt op als dirigent van enkele gemengde koren en leidde van 1946 tot 1949 het Til- burgs Stedelijk Orkest. Concert der juryleden De juryleden (Jeanne Demessieux, de Parijse organiste met een internationale faam; professor Ludwig Daxsperger, diri gent van het Brucknerkoor en Dom-orga- nist te Linz aan de Donau; dr. Anthon van der Horst, leider van de Nederlandse Bach- vereniging en hoofdleraar aan het Amster damse Conservatorium) geven een concert op het prachtige orgel van de Grote Kerk, eveneens als onderdeel van het Holland Festival, op Woensdag 4 Juli. Jeanne Demessieux koos voor haar pro gramma Prélude en Fuga in La-mineur van Bacli, Tweede Koraal in Si-mineur van César Franck en een improvisatie op een nader op te geven thema. Daarna brengt prof. Ludwig Daxsperger de Suite van Muffat, Toccata en Fuga in d van Max Reger en een vrije improvisatie ten ge hore. Dr. Anthon van der Horst besluit het concert met zijn in 1943 geschreven Suite in modo conjuncto. Na afloop reikt burge meester Cremers in de hal van het stadhuis de door de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur beschikbaar gestelde wisselprijs uit. Het jurylid Jeanne Demessieux uit Parijs, van haar debuut in 1946 af een organiste van de eerste rang. zijn, evenals voor gepensionneerden of vrijgezellen. Voor echtparen met kleine kinderen lijkt deze manier van samenleven echter minder geschikt. Het hoeft nauwelijks enig betoog dat het wonen in coöperatief verband voordelen oplevert. Mocht er aan het einde van het jaar blijken, dat er geld over is, dan wordt dat onder de pensiongasten verdeeld. De leden van Dopia koesteren de ver wachting dat spoedig meer van deze coöperaties zullen worden opgericht. Het hoofddoel van de komende vereniging blijft: de leden met raad cn daad in hun pension-moeilijkheden ter zijde staan. ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Wfl serveren diverse EXQUISE ROOMIJSCOMBINATIES die U doen watertanden Hedenmorgen om vijf uur waren enige Zandvoortse schelpenvissers op het Noor delijk gedeelte van het Zandvoortse strand bezig schelpen te verzamelen en hadden enige bergen gemaakt. Er verscheen een auto, waarin vijf schelpenvissers uit Noord- wijk waren gezeten en bij de bergen werd gestopt. De Noordwijkers stapten uit en wilden de gereed liggende schelpen in hun auto laden. Dat was natuurlijk niet naar de zin van de Zandvoorters en een vecht partij volgde. Van de boulevard werd dit gezien en de Zandvoorters kregen assis tentie. Uit Noordwijk verscheen een twee de auto. Toen de Noordwijkers op de vlucht sloegen ging P. Termes uit Zand- voort achter hen aan. Hij zag de tweede Noordwijkse auto niet en werd aange reden. Het gevolg was dat de Zandvoorter een bovenbeen brak. Dr. E. A. Ensinger verleende eerste hulp, waarna P. Termes per auto naar de Mariastichting te Haarlem is vervoerd. De politie heeft de auto, waarmee het slachtoffer is aangereden in beslag ge nomen. De ontwikkeling van het maatschappe lijk leven in de laatste halve eeuw is van grote invloed geweest op de wijze waarop hulp wordt geboden aan de in nood verke rende medemens. Deze hulpverlening draagt thans niet alleen meer het karakter van leniging der noden, maar is in de eer ste plaats gericht op het weer zelfstandig maken van de hulpbehoevende. Deze ge wijzigde doelstelling kan niet worden ver wezenlijkt zonder een verantwoorde oplei ding van hen, die in het maatschappelijk werk zijn ingeschakeld. Het maatschappe lijk werk van vandaag moet dies, wil het slagen, een sterk wetenschappelijk karak ter hebben. Waar de dagscholen voor Maatschappe lijk Werk niet in de behoefte aan geschool de maatschappelijke werkers konden en kunnen voorzien, is door samenwerking van instellingen en organisaties als de Vereniging van Directeuren van Gemeen telijke Diensten voor Sociale Zorg, de Ver eniging van Secretarissen van Sociale Ra den, het Rijksarbeidsbureau, de Vereniging voor Maatschappelijk Werk en de diverse vakorganisaties, in 1939 opgericht de Stich ting voor Opleiding van Maatschappelijke Werkers, gevestigd te Haarlem, Kleine Houtweg 18. Deze stelt zich ten doel door het geven van mondelinge avondcursussen (in zeer bijzondere gevallen schriftelijk- mondelinge cursussen) personen, die reeds practisch maatschappelijk werk doen of die zich voor zulk een functie willen be kwamen in de gelegenheid te stellen een scholing en vorming voor dit werk te ver werven, die aan hoog gestelde eisen vol doet. Het leerplan van deze cursussen bestaat uit de volgende vakken: economie, socio logie, psychologie, geestelijke stromingen, algemene wetskennis, arbeidsrecht, staats inrichting, werkgelegenheidspolitiek en maatschappelijk werk. Tijdens het tweede cursusgedeelte wordt gelegenheid gegeven tot specialisatie. Wat het Prins Bernhard Fonds met het geld doet Het Haarlemse Comité Anjer-actie 1951, waarvan de burgemeester voorzitter is, vraagt opnieuw aan de burgerij krachtig mede te werken aan het welslagen van de collecte die Zaterdag 30 Juni gehouden wordt. De inzameling komt ten goede aan het Prins Bernhard Fonds, dat steun ver leent aan instellingen die de Wetenschap, de Kunst en de Volksontwikkeling bevor deren. Wil het fonds, dat van groot belang is voor ons volksbestaan, voortgang kun nen vinden, dan moet elk daaraan mede werken. In 1950 werden door het Fonds belangrijke bedragen uitgekeerd aan het gewest Noord holland. Daarvan werden o.a. bedragen uitgekeerd aan de volgende Haarlemse verenigingen: Jeugdhuis te Spaarndam, R.K. Open bare leeszaal en bibliotheek, Doopsgezind Zangkoor; Clubhuis naast d'Appelaar, Haarlemse Kunst Gemeenschap, Fanfare corps „Crescendo" te Spaarndam, Stich ting Voortgezet Econom. Onderwijs en Po lyhymnia. Voor de inzameling op 30 Juni wordt medewerking ondervonden van de Haar lemse Boekhandelaren, die foto's van het Koninklijk Gezin zullen étaleren en ver kopen, en van de heer Leffelaar (Grote Markt), die één zijner étalages beschik baar stelde voor de propaganda. Het comité schrijft: Mogen de Haarlem mers zich niet onbetuigd laten, maar met gulle hand geven op 30 Juni, en in grote getale de aardige foto's (a f 0,25) van het Koninklijk Gezin kopen. Deze zijn, be halve bij de boekhandelaren en bij de heer Leffelaar, verkrijgbaar bij de U.V.V. - Stadhuis. Ook collectanten zijn daar nog hartelijk welkom.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7