De Prins De volgende stap is aan Truman Ongeluk op onbewaakte overweg kosttwee doden en d rie gewonden Weerbericht De Perzen proberen ontslagneming der Engelse technici te voorkomen Amerika verzet zich nog steeds tegen UNO-lidmaatschap van Peking-China Het woord is aan Brand in villa van luchtvaart-attaché Aanbod om anti-sabotagewet in te trekken Ridgway zou instructie moeten krijgen om te gaan onderhandelen Ook politiek ten opzichte van Formosa ongewijzigd Auto bij Nijverdal onder de trein Zwolle-Almelo Pétain naar een villa Pokken in Limburg Joegoslavië vraagt wapens tegen dreiging van aggressie Doodstraf van Sweerts thans definitief Hevige aanvallen der Noordelijken in Korea HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 297 VRIJDAG 29 JUNI 1951 295e JAARGANG No 155 hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TP "TE" "3 Tj Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- I I I Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor I m |j |T j|' J W I M I Abonnement per week 40 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplem 37, Tel. 12230. \jf4 J[ JL X lij X \j4 f5-20' £ranco Per Post f 5"70" 273107- Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 29 JO W 1951 'UUR iohof.n touioul Kardinaal de Retz: VANDAAG HEEFT PRINS BÈRNHARD de leeftijd van veertig jaar bereikt. Het is bijna vijftien jaar geleden dat hij naar Nederland kwam: de datum van zijn verloving met Prinses Juliana was 8 Sep tember 1936. Vier maanden later, op 7 Januari 1937, werd het huwelijk voltrok ken. De Prins kwam als buitenlander hier. Hij kwam in een lijd van snel-toenemende internationale spanning, die binnen enkele jaren tot een verschrikkelijke uitbarsting zou leiden. Hij aanvaardde door zijn huwe lijk tevens een levenstaak, die behalve bij zondere toewijding ook bijzonder begrip en tact zou vergen. In toenemende mate zou dat het geval zijn zodra hij niet langer de gemaal van de Prinses maar van Koningin Juliana zou zijn. Als wij hem ons respect betuigen voor de wijze, waarop hij deze opdracht heeft begrepen en door zijn be langstelling en activiteit weten te maken tot een productieve taak in ons landsbestel, zijn wij ervan overtuigd dat zulke erken ning in ons volk overheerst. Hij heeft be wezen dat hij dit volk begrijpt; daarom is het in de loop der jaren ook hem volledig gaan begrijpen en waarderen. Toen hij kort geleden, in opdracht der regering, een voor onze volkswelvaart belangrijke zakenreis naar Zuid-Amerika ondernam was men ervan overtuigd dat hij de ware ambassa deur voor deze missie was. Die verwachting werd bewaarheid, hetgeen voldoening maar geen verwondering wekte. Hij is een moderne Prins. Hij kwam niet tot ons van een Hof, als een voortdurend ontziene en verwende vorstenzoon, maar uit het Parijse zakenleven, waarin hij werkte. Ongetwijfeld gaf hem dat een betere kans om zijn nieuwe levenstaak te gaan vervullen; hij had er de mensen en de maatschappelijke verhoudingen door leren kennen. En toen de jaren van wereld crisis en beproeving kwamen toonde hij zich bovendien een onversaagd, vastbe raden man, tenvolle aan de Nederlandse zaak toegewijd. In waarheid moet erkend worden dat hij van een levenstaak, die niet nauwkeurig te omschrijven is en welker welslagen geheel afhangt van de persoon lijkheid, die haar vervult, iets gemaakt heeft dat ons op een dag als deze doet zeg gen: Nederland verheugt zich in hem en zou hem slecht kunnen missen. Het bezit in deze energieke, levendige, sportieve figuur in zijn uitzonderlijke positie een kracht van belang. In de latere historie van Europa ver schijnt Prins Albert, de Prins-Gemaal van Koningin Victoria van Engeland (die in 1861 stierf) als erkend voorbeeld van de Prins, die in zulk een levenstaak slaagde. Ik heb er dezer dagen nog eens die voor treffelijke biograaf van Koningin Victoria, Lytton Slrachey, op nagelezen. Het was een andere tijd dan deze, met andere politieke verhoudingen. De Engelse Prins-Gemaal der negentiende eeuw kon zich nog in de buitenlandse politiek mengen. Ook op gans ander terrein was Prins Albert overigens een harde en toegewijde werker. Toch bleef hij voor velen in Engeland steeds de vreem deling; er kwam zelfs een tijd waarin hij gewantrouwd werd; zelf werd hij tot in zijn laatste dagen gedrukt door het besef, dat hij niet de erkenning gevonden had waarop hij had gehoopt. Eigenlijk kwam die erkenning niet bij Koningin Victoria, die hem aanbad en door zijn plotseling heengaan in diepten der ellende gestort werd, maar bij het volk en bij vele van zijn politieke en andere leidende figuren pas na zijn dood. Prins Bernhard heeft sinds lang die er- ning en dat algemeen vertrouwen kunnen verworven, die de Engelse Prins-Gemaal bij zijn leven nimmer tenvolle deelachtig waren. Dat wij hem naast Koningin Julia na met hun vier dochters zien als de vader van een gelukkig gezin gaat ons zeer bij zonder tér harte. Omdat de Koningin ons zo na aan het hart ligt. De talloze gelukwensen, die de Prins der Nederlanden vandaag zullen geworden en de termen waarin zij tot uiting zullen wor den gebracht zullen een bevestiging zijn van het feit dat hij in een grote, enerzijds blijde maar anderzijds moeilijke en deli cate levenstaak is geslaagd. R. P. Hedenmorgen heeft een vrij ernstige brand gewoed in de villa van de lucht vaartattaché van de Amerikaanse ambas sade, kolonel Lewis J. Wright te Wasse naar. Terwijl het blussingswerk ter hand werd genomen, ontruimde men de ver trekken, die nog niet door het vuur wa ren aangetast. Door de geweldige rookont wikkeling moest van gasmaskers worden gebruik gemaakt. Een gedeelte van de kostbare inboedel kon bij omwonenden in veiligheid worden gebracht. Niettemin beloopt de schade een bedrag van vele duizenden guldens. TEHERAN, (Reuter). Om de massa ontslagneming: van het personeel van de Brits-Iraanse oliemaatschappij te Abadan te verhinderen, heeft de Perzische regering Donderdagavond een verklaring uitgege ven, waarin wordt aangeboden de anti- sabotage wet in te trekken, indien de Britse staf er in toestemt aan te blijven. De directie van de „rerzische oliemaat schappij" had tevoren het gemeenschappe lijk ontslag van het Britse technische en administratieve personeel van de Anglo Iranian geweigerd te aanvaarden. Advies van Neliroe De premier van India, Nehroe, heeft in een „vriendschappelijk advies" de Perzi sche regering verzocht een vreedzame op lossing van het dispuut na te streven, „in het belang van Perzië en de wereldvrede, daar de Perzische olie een belangrijke hulpbron voor Perzië zelf betekent en een belangrijke oliebron voor de wereld ver tegenwoordigt". President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, geen verzoek ontvangen te hebben om in het Perzische oliegeschil te bemiddelen. Hij zeide een brief ontvangen te hebben van de Perzische premier, dr. Mossadeq, maar weigerde hierover te spreken. De Amerikaanse president vond de toe stand in Perzië ernstig. „Er is echter volop gelegenheid voor een oplossing en wij doen al het mogelijke om een dergelijke oplossing tot stand te brengen", zeide de president. Mossadcq's brief Later heeft het Witte Huis de tekst ge publiceerd van de brief, die de minister president van Perzië, Mossadeq, aan Tru man heeft geschreven. Mossadeq spreekt hierin tegen de Brits- Iraanse oliemaatschappij de beschuldiging uit, dat zij haar toevlucht neemt „tot be paalde acties, die noodzakelijk een stil stand in de uitvoer van olie ten gevolge zullen hebben". De maatschapoij di-eigt de Perzische regering met collectieve ontslag neming door de Engelse werknemers en verhindert de kapiteins van de tankboten dc voor de huidige raad van directeuren der nationale oliemaatschappij bestemde ontvangstbewijzen te tekenen, aldus deze brief. De regering van Perzië zal ongetwij feld alles in het werk stellen om het stop zetten van de uitvoer te voorkomen, doch indien zij hiertoe zou moeten overgaan, dan zou de verantwoordelijkheid voor de ernstige en ongewenste gevolgen op de schouders komen van de autoriteiten der voormalige maatschappij, aldus Mossadeq. Mossadeq verzekerde, dat het leven en het bezit der Engelse onderdanen in Perzië geen gevaar lopen. Hij schreef deze brief „wegens de bijzondere belangstelling, die de heer Truman bij verschillende gelegen heden voor het welzijn van Perzië heeft getoond en wegens de persoonlijke bood schap, die de president hem 3 Juni zond". De brief eindigt met de woorden: „Ik ben er heel zeker van, dat de landen en in het bijzonder de regering van het bevriende land Amerika niet zullen aarzelen ons te steunen om ons nationale ideaal te be reiken". Nieuwe bedrijfsleiding Over het in bezit nemen van het bureau van Mason, de algemene bedrijfsleider der „Anglo-Iranian", wordt nader gemeld, dat de volledige directie en de commissie van de nieuwe Perzische oliemaatschappij, be last met 'het overnemen van de Brits- Iraanse maatschappij, zich Donderdag bij het bureau vervoegden. De Perzische functionarissen, onder leiding van senator Matin Daftari, zeiden, dat zij waren ge komen om het gebouw over te -nemen, omdat de diensten van de bedrijfsleider, Mason, niet langer nodig waren. Toen Mason vroeg: „Is dit een bevel?", antwoordde Daftari bevestigend. Hierop protesteerde Mason tegen de maatregel, die naar zijn mening de span ning onder de staf van de maatschappij zou verhogen, draaide zich om en verliet het gebouw, gevolgd door de vooi-naamste Britse medewerkers. Volgens "een niet onmiddellijk beves.tigd bericht zou de voorzitter van de Perzische raad van directeuren, Mahdi Bazargan, zijn benoemd tot algemeen bedrijfsleider van de onderneming. De Perzen verboden de leden van de Britse staf enig document mee te nemen. Het lichte Engelse vliegkampschip „War rior" heeft Donderdag zeventig vliegtuigen aan boord genomen, die voor bases in het gebied van de Middellandse Zee en het Verre Oosten bestemd zijn. De „Warrior" zal tegelijkertijd tachtig officieren en 750 manschappen meenemen. De datum van vertrek is nog niet bekend. Telegram van Morrison De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Morrisson, heeft een telegram aan het Britse personeel in Perzië gezonden waarin hij waarschuwt, dat de grote raffinaderij te Abadan en de broninstallaties mogelijk gesloten zullen worden „althans voor het ogenblik". Hij beloofde de Britten alle nodige maatregelen te zullen treffen om hen te beschermen „totdat gij in staat zult zijn het werk normaal voort te zetten". Hij verzocht het oliepersoneel bijeen te blijven. De Britse regering hoopte, dat de Perzen hun houding zouden veranderen, als zij zich geplaatst zouden zien tegenover de consequente houding der Briten. DRIE DODEN BIJ ONGELUK MET ENGELSE BOMMENWERPER Vanmorgen is nabij Sheffield (Engeland) een Wellington bommenwerper van de R.A.F. brandend neergestort. De beman ning van drie koppen kwam om het leven. Het ministerie van Luchtvaart zegt dat een nachtelijke oefenvlucht werd gemaakt. (United Press). Donderdagmiddag reikte de minister van Oorlog ir. Staf namens de Koningin in de Rolzaal te Den Haag aan de nabestaanden van 27 overledenen, in leven leden van de Marine en de Landmacht, onderscheidingen posthuum uit. De moeder van wijlen dominee Timens, in leven legerpredikant op Korea, ontvangt uit handen van minister Staf het Kruis van Verdienste. Vredesverwachtingen ten aanzien van Korea NEW YORK (Reuter). Hoge functio narissen van de U.N.O. hebben zich Don derdag optimistisch uitgelaten over de mo gelijkheid van een bestand in Korea binnen enkele dagen, zo meldt Reuters correspon dent. Een woordvoerder van de U.N.O. zei de: „Tot dusver hebben wij het gevoel, dat het goed gaat." Hij kon echter niet precies zeggen, wat de volgende slap zou zijn. De algemene verwachting bij dc U.N.O. is, dat de volgende stap door president Truman, als opperbevelhebber van het ver enigd commando, zal moeten worden ge daan. gezien de wens van dc Sovjet-Russi sche regering om de onderhandelingen over een wapenstilstand op militair niveau te laten voeren. De opdracht om dergelijke onderhandelingen te beginnen zou door president Truman aan generaal Ridgway gegeven moeten worden. Op een persconferentie te Tokio heeft het WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Donderdag nogmaals verklaard, dat de mogelijkheid van een wapenstilstand op Korea niets verandert aan de afwijzende houding van Amerika tegenover toelating van communistisch China tot de UNO. Desgevraagd antwoord de Acheson, dat volgens de Verenigde Sta ten de regering van Tsjang Kai Tsjek nog steeds China in de UNO vertegenwoordigt. Ook de Amerikaanse politiek ten opzichte De onbewaakte overweg op de weg Hel- lendoom-Njjverdal naar Holten in Over- Üsel heeft gistermiddag twee doden en drie zwaar gewonden geëist. Om kwart voor vijf is een in Rotterdam thuishorende Chevrolet-personcnauto, bestuurd door de heer G. C. Ridders, directeur van de „Ga lak gecondenseerde melk mij. N.V." te Rotterdam, aangereden door de uit Zwolle naar Almelo gaande trein. De auto werd aan de achterzijde door de locomotief aan- De nieuv) benoemde buitengewoon ambassadeur der West-Duitse bondsrepubliek dr. Karl Dumont, heeft gistermiddag ten paleize Lange Voorhout aan de Koningin zijn geloofsbrieven overhandigd. Bij zijn aankomst voor het paleis liet de ambassadeur (in het portier van het rijtuig) een van zijn officiële papieren, vallen, dat hier door de toegeschoten ceremoniemeester wordt opgeraapt. gereden en opzij gesmakt. De gevolgen waren rampzalig. Toen hulp naderbij kwam bleken te zijn overleden de 58-jarige echtgenote van de heer Ridders, mevrouw II. Ridders-Van Eijk en mevrouw H. Hofmann-Borsdorf uit Wenen. Zeer ernstig gewond werden een pleegdochter van liet gezin Ridders, Francisca Hofmann, de heer Ridders en de vader van mej. Francisca Hofmann. Zij zijn naar een ziekenhuis te Almelo overgebracht. De locomotief liep tengevolge van de botsing met een der voorassen uit de rails en reed zo nog ongeveer vierhonderd a vijfhonderd meter door. De rails werden over die afstand geheel ontzet en de biels werden versplinterd. Het treinverkeer op de lijn Zwolle- Almclo werd door het ongeluk gestremd. Verwacht werd dat het bij het begin van de dienst hedenmorgen normaal zou zijn. Het reizigersvervoer werd met autobussen onderhouden. Passagiers uit de trein waren het eerst op de plaats van de ramp aanwezig. En kele E.H.B.O.'ers onder hen verleenden de eerste hulp. Zij troffen de inzittenden van de auto in en nabij het wrak aan. De auto is, nadat de locomotief haar aan de achter zijde raakte, zijdelings tegen een telegraaf paal gesmeten en totaal vernield. De tele graafpaal knapte af. Onder de verwoeste auto troffen de hulp verlenenden een hondje aan, dat vermoedelijk aan een der families behoort. Het dier had geen schrammetje opgelopen.' Het uitzicht van de weg op de spoorbaan wordt door inwoners van de gemeente Hellendoorn-Nijverdal „prima" genoemd. Men vraagt zich af, hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. Vermoed wordt dat de inzittenden van de auto eikaars aandacht hebben gevestigd op het natuurschoon van het „ravijn", dat de spoorlijn Zwolle- Almelo aldaar passeert, en zodoende de van de andere zijde naderende trein niet hebben opgemerkt. van Formosa is dezelfde als die welke pre sident Truman op 27 Juni van het vorig jaar heeft uiteengezet, aldus de minister. De kwestie-Formosa zou niet met geweld moeten worden opgelost. Indien een po ging gedaan zou worden om dit wel te doen, zou Amerika zijn eigen macht in het geding brengen, zei Acheson. Hij bracht opnieuw de wens tot uitdrukking om Chi nese kwesties uitsluitend binnen de UNO te regelen. „Dit betekent evenwel niet, dat wij ons standpunt zouden opgeven, vol gens hetwelk Formosa niet onder een re giem gesteld zou moeten worden, dat het niet wenst", aldus Acheson. Wat betreft de toelating var. communis tisch China tot de UNO, zeide Acheson nog, dat wanneer de kwestie of het veto recht gebruikt zou mogen worden tegen de toelating van communistisch China zou rijzen, Amerika zou verzoeken haar aan het Internationaal Gerechtshof voor te leggen. Acheson zeide voorts, niet te weten van plannen om oorlogsmisdaden in verband met. het Koreaanse conflict te laten be rechten. Hij voegde er echter aan toe: „Voorzover mensen de oorlogsreglementen hebben overtreden, is dat wat anders". Tot besluit verklaarde Acheson, dat, af gezien van wat er op Korea gebeurt, de inspanningen der Verenigde Staten lei- versterking van hun verdediging en die van hun bondgenoten niet moeten ver slappen. Mac Arthur en Ridgway beschuldigd Het hoofd van de Russische delegatie bij de UNO, Jakob Malik, heeft Donderdag onder de leden van de Veiligheidsraad een telegram laten circuleren van de „inter nationale democratische vrouwenfederatie" te Sofia, waarin dc vervolging van gene raal MacArthur en generaal Ridgway wegens oorlogsmisdaden in Korea wordt geëist. In het telegram wordt gesproken van oorlogsmisdaden, die door de verbonden troepen zouden zijn begaan, en gevraagd de buitenlandse troepen uit Korea terug te trekken. Verder wordt de UNO gevraagd het bom barderen van Koreaanse steden en dorpen te staken. Tenslotte wil de federatie een delegatie naar de Algemene Vergadering der UNO zenden om bewijzen over te leggen van de wreedheden, die zouden zijn begaan dooi de Amerikaanse. Canadese, Britse. Turkse en „andere troepen onder de dekmantel der UNO". De 95-jarige ex-maarschalk Pétain is van het fort Pierre Levée naar een particu liere villa op het eiland Yeu verhuisd. Hij werd onder geleide van een wacht in een militaire ambulance overgebracht. De villa is Pétain kosteloos aangeboden door een op het eiland wonende visser. De arts Tabet heeft verklaard, dat een op Pétain uitgevoerde operatie vlot verliep en slechts zeven minuten duurde, ©e toe stand van Pétain noemde hij „stationnair". hoofd van de inlichtingendienst van het geallieerde opperbevel, kolonel Geox-ge Patrick Welch, onderstaande vragen op de volgende wijze beantwoord: „Acht de op perbevelhebber, dat het in zijn bevoegd heid ligt, een directe stap te doen bij het commando te velde van de vijand?" Antwoord: „De opperbevelhebber is be reid elk verzoek om wapenstilstand van de vijand in overweging te nemen." Vraag: „Bestaan er instructies, die de mogelijkheid insluiten van directe actie te velde tot onderhandeling over een staken van het vuren?" Antwoord: „Neen". „Wijst de jongste actie in Korea op enige vermindering in bereidheid van het com munistische commando tot voortzetting van de strijd?" „Neen". „Bergen de jongste communistische ma noeuvres de mogelijkheid in zich van een hernieuwd offensief?" „Ja". Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken pleegt thans overleg met de vertegenwoordigers van de landen, die eveneens troepen in Korea hebben. De Amerikaanse afgevaardigde bij de U.N.O. Ernest Gross heeft Woensdag geen onderhoud met Malik kunnen hebben in verband met de ziekte van laatstgenoemde. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken John Hickerson voerde een re^eks besprekingen met vertegenwoor digers van vele landen, die troepen in Korea hebben. Functionarissen vermoedden, dat Hickerson de vertegenwoordigers op de hoogte bracht van het onderhoud van Kirk met Gromyko. Te Washington heerst de mening, dat er wellicht langdurige en gedétailleerde be sprekingen nodig zullen zijn, voordat men kan zeggen, of er een werkelijke grond be staat voor hoop op een binnenkort beëin digen van de Koreaanse oorlog. Naar AFP verneemt heeft Malik bij een diner gisteren gesproken met de vertegen woordigers van Frankrijk, Engeland en Amerika. Hij zou niet in bijzonderheden over zijn voorstel zijn getreden en te ver staan hebben gegeven, dat de zaak thans in handen van vice-minister Gromyko ligt. In de gemeente Geleen (Limburg) is een geval van pokken geconstateerd. Enkele dagen geleden, toen de diagnose nog niet vaststond, zijn alle maatregelen genomen om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Het is niet duidelijk wanneer en waar de patiënt de infectie heeft opgelopen. Het onderzoek naar de oorsprong dei- ziekte is in volle gang. De bevolking der gemeenten Geleen en Sittard is aangera den de adviezen, die ter voorkoming van verdere uitbreiding worden gegeven, nauw keurig op te volgen. Men is vaker de dupe van wan trouwen dan van vertrouwen. (Mémoires). WASHINGTON (Reuter) Joegosla vië heeft de Verenigde Staten officieel ver zocht om wapens „als hulp tegen de drei ging van aggressie van de zijde van de Oost-Europese staten". De Joegoslavische ambassadeur te Washington, Popovich, heeft op gezag van de regering van Tito het verzoek tijdens een onderhoud met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Acheson, in gediend. De ambassadeur heeft aan de pers meegedeeld, dat de Joegoslavische chef van de staf, kolonel Koca Popovich, reeds aan de minister van Defensie, Marshall, heeft uiteengezet wat Joegoslavië nodig heeft. Er komt een „technische conferentie" voor de détails, aldus de ambassadeur, die de hoop uitsprak, dat de leveranties zo spoedig mo gelijk zullen beginnen. Joegoslavië heeft in beperkte mate reeds militaire hulp ontvangen. Het verzoek van de ambassadeur slaat op een aandeel in de toewijzingen, die tot een bedrag van 8l/z milliard dollar op grond van het wets- werp tot hulpverlening aan het buitenland zullen worden verstrekt, indien het Congres deze wet aanneemt. LUIK (ANP). De krijgsraad te Luik heeft uitspraak gedaan inzake de ontvan kelijkheid van het verzet van de oud-SS-er Sweerts, bekend uit de zaak Westerling, tegen het vonnis van de Belgische krijgs raad te Tongeren van 1946, waarbij Sweerts bij verstek wegens oorlogsmisdaden ter dood werd veroordeeld. Sweerts verklaart geen kennis te hebben gehad van dit vonnis, daar hij in het buitenland verbleef. In zijn uitspraak betoogde de Luikse krijgsraad, dat het argument van force majeure slechts aannemelijk is voor de periode tot 1948, het jaar, waarin Sweerts in Nederland werd vrijgelaten, doch dat hij na dit jaar zonder twijfel kennis heeft kunnen nemen van de uitspraak van de krijgsraad. De Luikse krijgsraad verklaarde het verzet van Sweerts bijgevolge niet ontvankelijk. Het resultaat hiervan is, dat de veroordeling tot de doodstraf van Sweerts thans defini tief is. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat in het afgelopen jaar aan geen enkele Bel gische oorlogsmisdadiger, die ter dood werd veroordeeld, het doodvonnis werd voltrok ken. TOKIO. (Reuter). Volgens een com muniqué van het achtste legerkorps zijn twee compagnieën van de tegenstander sinds Donderdagavond ten Noord-Oosten van Koemhwa voortdurend in de aanval. Elders aan het Koreaanse front wonnen de verbonden troepen 900 a 1400 meter ter rein onder lichte tot hevige tegenstand. De Chinese aanvallen en tegenaanvallen beginnen echter langzamerhand in kracht af te nemen. De hevigste tegenstand on dervonden de verbondenen bij Koemhwa, doch volgens een woordvoerder van het achtste legerkorps waren Vrijdagmorgen nagenoeg alle aanvallers gevlucht of wer den zij op de vlucht geslagen. BEVELHEBBER VAN DE NOORSE MARINE ZOU WILLEN AFTREDEN Donderdag heeft in Oslo de sociaal de mocratische „Arbeidersbladet" gemeld, dat admiraal Danielsen, bevelhebber van de Noorse marine, en zijn stafchef, Hovdenak, ontslag willen nemen. Zij zouden met het Noorse ministerie van Defensie van mening verschillen over het aandeel van de marine in de defensiegelden. De admiraal is van mening dat ingeval van een plotselinge aanval de Noorse ma rine bij de verdediging de spits zal moeten afbijten. De militaire commissie van het parlement heeft hun standpunt verworpen en het ministerie gesteund. Het lage drulcgebied boven Scandinavië vult zich nu langzaam op. Nabij de ingang van het Kanaal lag vanmorgen een zwakke storing, die langzaam in Zuid-Oostelijke richting trekt. Deze gaat vergezeld van een vrij omvangrijk regengebied. Ten Westen van de Britse eilanden kwam een krachtige rug van hoge luchtdruk tot ontwikkeling, die zich langzaam naar onze omgeving uitbreidt. Hierdoor worden de neerslagkansen steeds klei ner. De aanvoer van de lucht blijft echter in hoofdzaak van de Noordzee komen, waardoor de temperaturen nog niet belangrijk kunnen stijgen. o0nbew0lkt 0 licht bew 0 half bew 0 zwaar 8ew geheel 8ew mist sneeuw. m regen -• f motregen' a hagel' v buien ih onweer /^temperatuur' oos-isobaap;* "bei ahgpija'v- neesstag" J" gebied'.'' centra-' vv f n hoge: druk L lage druk scweioingslun-ppont-tussen lucht van ve psch'llende herkomst- stanc van d't_,te*&n ge£f t.de.windb'cht.ing aan- '6PESE-WtLE -dwaosjsf PEE»'1'?.ee*' 'snelhe'd van-./!je DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt, droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 30 Juni Zon op 4.23 uur, onder 21.04 uur Maan op 1.11 uur, onder 18.13 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 29 Juni Hoog water: 12-41 uur. Laag water: 7.27 en 20.05 uur. Zaterdag 30 Juni Hoog yater: 0.40 en 13.16 uur. Laag water: 8.29 eh 21.06 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1