OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Als vrede komt Bereidheid tot onderhandelingen in het niemandsland van Kaesong Pas na 10 Juli Productie van de Perzische raffinaderij te Abadan gehalveerd Weerbericht I Ernstig verkeersongeluk Antwoord der Noordelijken aan Ridgway Griekse regering bood haar ontslag aan Credief van 70 millioen dollar voor Nederland Links Lubour-lid Crossmann heeft een theorie Veertig doden bij vliegramp in Amerika Luchtje scheppen Man onder tram Het woord is aan Wetsvoorstel op sabotage voorlopig ingetrokken Internationale socialistische conferentie te Frankfort Kindje in wastobbe verdronken Ontvoerde Thailandse premier vrijgelaten en weer in functie De strijd gaat voort HET WEER AFGEBEELD 6 5e JAARGANG No 299 j Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 2 JULI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 157 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar, Directie: P. NV. Peereboom en A. D. Huijsman /GENERAAL RIDGWAY, de opperbevel- AX hebber .van de U.N.O. in Korea, heeft een gunstig antwoord van de tegenpartij ontvangen. De rede van de Rus Malik, waarin hij bereidwilligheid lot het sluiten van een wapenstilstand uitte, is kennelijk geen propaganda-manoeuvre geweest. Het geen hij zei was zo bedoeld. Zij, die het rpet de (wederzijds) gebruikelijke achter docht bejegenden, hebben ditmaal ongelijk gehad. Het ziet er dus nu naar uit, dat binnen weinige dagen de onderhandelin gen lussen de militaire bevelhebbers zul len worden geopend. Op een wapenstilstand Zullen besprekingen van politieke aard volgen. Hier en daar zal het nog wel wat blijven haken, maar de hoop op gunstig resultaat overweegt. Als dat is verwezen lijkt, zal vrede in Korea zijn bereikt. Maar niet meer dan dat. Nieuwe conflicten kun- netl op andere punten in de wereld ont staan. De „koude oorlog" tussen Oost en Wert voedt dat gevaar voortdurend. Een bewapeningsrace verhoogt de spanning. Verder komen en werkelijke oplossingen bereiken kan men alleen door recht in de werel4 te scheppen, door de machtsstrijd tussen nationale souvereiniteiten weg le nemen. Er is hier vaak over dit onderwerp geschreven, met name. over Europese fede ratie en in groter bestek Atlantische federatie. Niet in de gedachte, dat als die verwezenlijkt zouden zijn de wereldvrede reeds zou zijn bereikt, maar omdat dan een belangrijk deel van de weg naar wereldfederatie zou zijn afgelegd: een deel dat zeker te verwezenlijken is. Zelfs een beperkte federatie, van maar enkele lan den, zou al van het grootste belang zijn omdat die de erkenning der betrokken staatslieden zou inhouden, dat hier de enige weg ligt. En omdat men op deze weg zou voortgaan. De geschiedenis heeft ruimschoots be wezen dat oorlogen.welke aanleidingen daar ook toe mogen zijn, altijd ontstaan zijn tussen maatschappelijke eenheden (stam men, dynastieën, kerken, steden, naties) die een onbeperkte souvereine macht uit oefenen. En dat. oorlogen tussen die maat schappelijke eenheden niet meer voor komen van het ogenblik af, dat de souve reine macht op een grotere of hogere een heid is overgedragen. Zo heeft Emery Reves het uitgedrukt in zijn boek „De Anatomie van de Vrede", dat vlak na de tweede wereldoorlog in Amerika verscheen en daarna, in tientallen ver talingen, in de gehele wereld. In dat boek werd de organisatie van de U.N.O.toen pas ontworpen, reeds gekenschetst als volslagen ontoereikend, omdat deze statenbond d© souvereiniteit van al zijn staten-leden erkent (evenals de Volkenbond dat deed) en dus in wezen niet meer betekenis heeft dan een verdrag. Reves heeft zich aldus uitgedrukt: „Wij kunnen ons niet langer de weelde veroorloven, te geloven in verkeerde begrippen, in utopieën en wonderen. Het wordt toch te zot, dat-wij nog steeds menen dat een stuk papier, of zelfs perkament, dat een verdrag heet en dat is ondertekend door de vertegenwoordigers van groepen van mensen die een absolute souvereiniteit genieten, ooit, voor een enigszins langere periode, de vrede kan bewaren wat dat verdrag ook moge behelzen." Reves spreekt dus hier van „utopieën en wonderen" ten aanzien van het bestaande. Dat moet menigeen verwonderen. Maar het is voor menigeen goed te beseffen dat ge loof in utopieën en wonderen volstrekt niet datgene behoeft te gelden dat door hervor mers wordt voorgesteld, maar integendeel juist het verschrikkelijke misverstand kan aanduiden, waarin de wereld voortleeft en voortmoddert. De strever naar nieuwe vor men is dus niet de utopist en gelover in wonderen, maar de vasthouder aan het be staande is het. Hij durft het nieuwe niet aan. Het niet aandurvende schept hij zich dromen over het oude. Het ongeloof in vernieuwing, dat zovelen bezielt, steunt'hem daarin. Reves drukt dat. uit in deze inleiding van zijn hoofdstuk: „Wat is oorlog?": „In het algemeen wordt aangenomen, dat wij de oorlog tussen de volken nimmer zullen kunnen afschaffen, omdat oorlogvoeren een natuurlijke eigen schap is van de mens. En nog meer ver maardheid geniet de uitspraak, dat oorlog talloze oorzaken heeft cn het een hopeloze taak zou zijn te trachten, die weg te nemen. Toch ?ullen wij zulke ogenschijn lijk juiste, maar in wezen misleidende be weringen van de hand moeten wijzen, als wij willen vermijden de slachtoffers van bijgeloof te worden. Niemand weet precies wat „de menselijke aard" is. En die heeft ook niets met de zaak te maken. Veronder steld, of zelfs toegegeven, dat bepaalde slechte eigenschappen werkelijk deel uit maken van „de menselijke aard", dan wil dat nog niet zeggen dat wij bij de pakken neer moeten zitten en niet moeten onderzoeken of het mogelijk is, die slechte eigenschappen aan banden te leggen en hun afschuwelijke uitingen te voorkomen." Dit zegt hij ter inleiding van zijn betoog dat alle oorlogen, hoe verschillend motie ven en aanleiding ook schijnen, altijd één gemeenschappelijke oorzaak hebben gehad: de botsing tussen eenheden die elk voor zich souvereiniteit uitoefenen. Met het be wijs, door de historie gegeven: schep groter of hoger eenheid en ze strijden niet meer. Schep recht uit een chaos. Bijgeloof! Hebt u daar wel eens over gepeinsd, dat de bekende gemeenplaatsen over oorlog bijgeloof zouden zijn? Ik heb Reves opnieuw geciteerd om daarbij ook de lezing van dit boek aan te bevelen. Wie de oorzaken van de oorlogsellende beter wil begrijpen vindt een scherpzinnige, heldere voorlichter in hem. Zijn boek. De Anatomie van de Vrede, is ook in een goede Hol landse vertaling verschenen. Behalve dan in de oorspronkelijke editie: in het Engels. R. P. Bij een ongeval op de Amsterdamse Straatweg te Baarn is Zaterdagochtend de 61-jarige P. C. W. uit Amsterdam gedood en werden twee personen zwaar gewond. In gezelschap van de heer B„ die de mo tor met zijspan bestuurde, en echtgenote (eveneens uit Amsterdam) ving de heer W. een veertiendaagse vacantietocht aan. Bij het passeren van een vrachtwagen werd het stuur van de motor door een eveneens passerende auto gegrepen. De motor sloeg over de kop. De heer W. was op slag dood. De bestuurder en diens echtgenote werden ernstig gewond. De bevelhebbers van de Noord- Koreancn en van de Chinese vrijwil ligers hebben in een gemeenschappe lijke boodschap aan generaal Ridgway geantwoord op diens A'oorstel. een con ferentie over het staken van het vuren te houden. Zij willen die besprekingen tussen 10 en 15 Juli te Kaesong op de 38ste breedtegraad houden. Verwacht wordt dat generaal Ridgway, opperbevelhebber der verbonden troepen in Korea, spoedig zal bekend maken, dat hij Kaesong als plaats van ontmoeting voor de besprekingen over een wapenstilstand zal aanvaarden. Op zijn hoofdkwartier werd medegedeeld, dat men werkt aan de bijzonderheden van Ridgway's antwoord. Kaesong ligt 65 kilometer ten Noord westen van Seoel. Hel was een van dc eer ste steden, die de Noordelijken verover den, toen zij een jaar en een week ge leden Zuid-Korca binnenvielen, De vijand heeft bij Kaesong nog enig gebied in bezit. Het was nog niet onmiddellijk bekend, in wiens handen op het ogenblik Kaesong is. Zoals bekend had Ridgway de haven van Wonsan in Noord-Korea voorgesteld als plaats van samenkomst aan boord van het Deense schip „Jutlandia". Het antwoord is ondertekend door maar schalk Kim H. Soeng voor Noord-Korea en door generaal Peng Ten Hoeai, de Chinese bevelhebber in Korea. Volgens radio- Peking luidde de boodschap van de Noor delijken als volgt: „Uw verklaring van 30 Juni van dit jaar over vredesbesprekingen is ont vangen. Wij zijn gemachtigd u mede te delen, dat wij er mede instemmen uw vertegenwoordigers te ontmoeten voor het voeren van besprekingen over stop zetting van militaire actie cn het tot stand brengen van vrede. Wij stellen als plaats van bijeenkomst voor het gebied van Kaesong aan de 38ste breedtegraad. Wanneer gij hiermede instemt, zijn onze vertegenwoordigers bereid uw vertegenwoordigers te ontmoeten tus sen 10 en 15 Juli 1951". Functionarissen van de UNO toonden zich voor het merendeel optimistisch over de Noordelijke reactie. Enige diplomaten en functionarissen verkeerden echter in hel onzekere over de voorwaarden van het Noordelijke antwoord. Allen waren teleur gesteld over het feit, dat de besprekingen tenminste tien dagen zouden worden uitge steld. Regeringsfunctionarissen te Washington leggen de nadruk op het „voorwaardelijke" karakter van de aanvaarding van Ridg way's voorstel door de Noord-Korearien cn Chinezen. Men hecht betekenis aan de keuze van een andere plaats voor de be spreking, namelijk Kaesong in plaats van Wonsan. Volgens de laatste berichten schijnt Kaesong „niemandsland" te zijn, doch zijn de geallieerde troepen in Kaesong de baas zonder deze stad in bezit te hebben. De vermelding van de 38ste .breedtegraad in het antwoord acht men van veel belang, omdat dit er op schijnt te wijzen, dat de Noord-Koreaanse en Chinese bevelhebber er de nadruk op leggen, dat zij de bevel hebber van de tegenstanders niet als „overwonnenen" willen ontmoeten. Men acht het waarschijnlijk, dat tot 10 Juli 'een periode van „waakzaam afwachten" zal intreden. Functionarissen te Washington zijn ge neigd de zienswijze te delen, die naar ver luidt het hoofdkwartier van generaal Ridg way aanhangt, namelijk dat het Chinese antwoord te vaag en onvolledig is om zich een vaste mening te kunnen vormen over de uitslag. Chinese stem Maandag heeft het Chinese blad „Ta Kung Pao", dat algemeen beschouwd wordt als het semi-officiële orgaan van de Chi nese volksregering, verklaard, dat het be langrijke deel van het antwoord der Noor delijken on het wapenstilstandsvoorstel van generaal Ridgway hun bereidheid was om ..voor het tot standbrengen van vrede" te onderhandelen. Het blad zegt. dat wapenstilstand niet het einde van het Koreaanse vraagstuk bete kent. doch een noodzakelijke stap voor be sprekingen met betrekking tot Korea's toe komst. „Als een wapenstilstand niet dit doel heeft, zou iedere overeenkomst slechts een voortduren van dc huidige spanning in een andere vorm zijn en mogelijk op een ander tijdstip uitlopen in oorlog", aldus het blad. Het voegt er aan toe, dat door voor te stellen de besprekingen aan boord van het Deense hospitaalschip bij Wonsan te hou den „Ridgway klaarblijkelijk nog hoopte voor overwinnaar door te gaan en zijn tegenstanders te ontmoeten in een gebied, dat onder zijn militaire beheersing ligt. Na tuurlijk is dit voor de Koreaanse en Chi nese bevelhebbers niet aanvaardbaar". Het Chinese en Koreaanse voorstel om besprekingen te houden in Kaesong, dat in het niemandsland aan de 38ste breedte graad ligt, toont de oprechte wens tot een vredelievende regeling te komen", aldus het blad. Chinese beschuldiging Radio-Peking heeft de Amerikanen er van beschuldigd, dat op het vliegveld Jokota bij Tokio 280 middelzware bommen werpers en straal jagers van de Chinese kleuren zijn voorzien. Dozijnen van deze toestellen zijn in het geheim met een niet nader genoemde opdracht vertrokken. Vol gens de radio wordt aan deze manoeuvre ernstige aandacht besteed, daar men deze algemeen ziet als een „inleiding tot nieuwe avonturen van de Amerikaanse imperia listen in hun poging om de aggressie uit te breiden". Voor het Internationale Hof van Justitie in Den Haag is Zaterdag de behandeling van het geschil over de Perzische olie begonnen. Op de foto: dc Engelse juristen-delegatie, met de traditionele pruiken op, aan haar tafel tijdens de zitting van het Hof. Socialist Papandreoe uit het kabinet getreden ATHENE, (Reuter). De liberale Griekse minister-president Sophocles Veni- zelos heeft Zondag het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Deze ontslagaanvrage volgde op het aftreden van de vice-premier en leider der democratische socialisten, George Papandreoe. De Koning heeft het ontslag niet aan vaard, doch Venizelos verzocht de porte feuilles van Economische Coördinatie en Opvoeding, die door het aftreden van Pa pandreoe zijn vrijgekomen, door liberale ministers te laten bezetten. Het tegenwoordige kabinet is een coalitie van liberalen en sociaal-democraten. In zijn ontslagverzoek zegt Papandreoe het niet eens "te zijn met de vastgestelde tarwe- prijzen. Waarnemers zijn echter van oor deel, dat hij het door Venizelos voorgesta ne kiesstelsel niet wenst te. aanvaarden. Het nieuwe stelsel, dat enigszins gelijkt op het Franse nieuwe stelsel, zou, zo meent men, een nadeel voor de sociaal-democra ten betekenen. De tegenwoordige regering is ongeveer een jaar aan het bewind. Verkiezingen worden in September 'gehouden. (Van onze correspondent in Brussel) Nederland zal van de Europese Bctalings- unie een speciaal crcdiet van 70 millioen dollar toegewezen krijgen, aldus vernamen wij gisteravond uit betrouwbare bron. Het directie-comité der Europese Beta lingsunie zou. ondanks de tegenstand der Engelsen, zijn toestemming gegeven heb ben om Nederland dit speciale crediet te verlenen. Voorwaarde is echter, dat de monetaire en fiscale maatregelen evenals de crediet- restrictie verder in versneld tempo worden uitgewerkt, zodat de Nederlandse beta lingsbalans tegen einde 1951 in evenwicht wordt gebracht. Het nieuwe crediet zal moeten helpen om te vermijden, dat Nederland zijn 60 procent invoer uit alle Europese landen en voornamelijk zijn 90 procent liberalisatie in Benelux-verband zal dienen te beperken. Indien Nederland dit crediet krijgt toe gewezen uit het speciale dollar-potje van de Betalingsunie waaruit West-Duits- land onlangs 20 millioen dollar kreeg, dan is de sombere handelspositie, welke zich voor de eerstkomende maanden voor Ne derland aftekende, voorlopig verholpen. Het Nederlandse crediet za\ in de Euro pese. Betalingsunie van 320 tot 390 millioen dollar worden gebracht, LONDEN (Reuter). Richard Cross mann, leider van de linkervleugel van Labour in het parlement, schrijft in een artikel in de „Sunday Pictorial", dat Stalin een staakt-het-vuren voor Korea wenst om te voorkomen, dat de Russische lucht macht in Korea zou moeten ingrijpen. „Stalin wil blijkbaar bijna alles doen om een algemene oorlog te vermijden", aldus Crossmann. „De Noord-Koreanen en de Chinezen hebben geweldige verliezen geleden, hoofd zakelijk door het overwicht van de UNO in de lucht. De regering van Peking heeft thans blijkbaar verklaard, dat zij de oor log niet kan voortzetten zonder hulp van de geweldige rode luchtmacht te Wladi- wostok. Hierdoor werd Stalin voor een dilemma geplaatst. Interventie zou ver haasting van een derde wereldoorlog be tekenen. Een weigering om de Chinezen te helpen zou hem zijn belangrijkste bond genoot kunnen kosten. De meest voor de band liggende oplossing is een wapenstil stand." Volgens Crossmann wijst dit er op, dat de bedreiging van militaire aggressie van de Sovjet-Unie, die werd aangevoerd om de vergroting van Engclands bewape ningsprogramma in Januari te rechtvaar digen, „geweldig overdreven" was. „Stalin heeft liever een openlijke vernedering wil len ondergaan dan Tito verpletteren. Hij houdt zich buiten de Perzische kwestie om dat hij weet, dat hij anders een oorlog riskeert. Thans negeert hij zijn verliezen in Korea of liever gezegd die van de Chinezen om dezelfde reden", aldus Crossmann. Een vliegtuig van de „United Airlines", dat op weg was van San Francisco naar Chicago, is bij Fort Collins neergestort. Alle inzittenden, veertig personen, zijn om het leven gekomen. Het toestel is tegen een berg van de Ilocky Mountains gevlogen. Toen het vliegtuig over tijd was werden andere toestellen langs dezelfde route ge zonden. Men had gehoopt, dat het ver ongelukte toestel een noodlanding had ge maakt. Na enkele uren zoeken vond men echter d& wrakstukken. Het mag een geluk heten, dat een der tigtal passagiers uit Rotterdam, die giste ren met een autobus van het veer te Rhenen gebruik maakten, waren uitge stapt om een luchtje te scheppen, want deze bus reed bij het verlaten van de veerpont aaa de Liendse zijde te water en verdween in de diepte. Dit gebeurde tij dens een poging om de bus, waarvan de carrosserie op de pont vast zat, los te krijgen. Ook de chauffeur zat op dit mo ment niet in de autobus. Zondagmorgen is op het Damrak te Amsterdam een 70-jarige voetganger door een tram van lijn 25 aangereden. De man, die onder invloed van sterke drank ver keerde werd ernstig gewond naar het zie kenhuis vervoerd en is daar in de loop van Zondag overleden. Emanuel Wertheimer: Elke mode is tweemaal belache lijk: eens aan haar begin en eens aan haar einde. ABADAN, (Reuter) De productie van de grote Perzische olieraffinaderij te Aba dan werd Zondag ongeveer gehalveerd, al dus heeft de algemene directeur van de Brits-Iraanse oliemaatschappij, Ross, mee gedeeld. Per dag zal slechts 37 millioen liter in plaats van 67 V4 millioen liter oliepro ducten (grotendeels benzine) worden ge produceerd. Volgens Ross is deze maatregel onver mijdelijk, omdat de tankschepen de pro ducten van de raffinaderij niet weghalen tengevolge van het geschil over de onder tekening der ontvangstbewijzen. In het huidige tempo zouden de voorraadtanks in twintig dagen vol zijn, doch de productie kan nog verder beperkt worden, aldus Ross. Ongeveer 130 personeelsleden zouden wer keloos worden, doch hun loon blijven" ont vangen. De vermindering van de productie wordt verkregen door drie van de tien in stallaties te sluiten en op de andere de pro ductie te verminderen. Radio-Teheran heeft Zondag meegedeeld, dat het anti-sabotagewetsvoorstel in het parlement is ingetrokken. Het voorstel was „opgeschort", aldus de mededeling van Radio-Teheran. Voorts werd verklaard, dat de Britse re gering in plaats van oorlogsschepen te zen den „beter had gedaan een groot passagiers schip te sturen om alle Britten, die zulks wensten, naar huis te brengen". „Het is duidelijk, dat de Britten hun po sitie in Perzië willen behouden met dezelf de middelen, waarmee zij in 1933 Perzië ge dwongen hebben de olie-overeenkomst tc tekenen, dat wil zeggen door het dreigen met oorlogsschepen", zo voegde Radio- Teheran hieraan toe. Een woordvoerder van het Britse leger Zaterdagmorgen werd te Frankfort de achtste internationale socialistische confe rentie geopend, waar afgevaardigden van dertig landen tien millioen socialisten ver tegenwoordigden. Het belangrijkste deel van de conferentie is de wederoprichting van de Socialistische Internationale, die tijdens de tweede wereldoorlog verdween. De afgevaardigden der verschillende lan den wezen op de veelzijdige betekenis van de Internationale. De socialisten streven allen naar hetzelfde doel: een stelsel van sociale rechtvaardigheid, betere levensom standigheden, vrijheid en wereldvrede. Koos Vorrink, gedelegeerde van Neder land, verklaarde, dat de naam „Socialisti sche Internationale' 'reeds inhoudt, dat de socialistische partijen zich verbinden om te trachten de organisatie een werkelijk inter nationaal karakter te geven. De socialisti sche partijen dienen gemeenschappelijke oplossingen voor de internationale vraag stukken te vinden. Het plan-Sehuman vormt slechts één aspect", aldus Vorrink. De gedelegeerden besloten met algemene stemmen de Socialistische Intex-nationale weer op te richten. 1 Zondag werd een di-ieduizend woorden tellende beginselverklaring opgesteld.waar in zowel het kapitalisme als het commu nisme wordt veroordeeld. In de aanhef van de verklaring wordt gezegd, dat, hoewel de wereld de bronnen bezit, die gebruikt zouden kunnen worden om „ieder een behoorlijk levenspeil" te verschaffen, het kapitalisme niet in staat is geweest de meest noodzakelijkste behoef ten van de wereldbevolking te bevredigen. Het socialisme wil de volken bevrijden van de afhankelijkheid van een minderheid die de productiemiddelen bezit of beheerst. Het wil de bevolking de economische macht als geheel in handen geven en een gemeen schap stichten, waarin vrije mensen als gelijken samenwerken." Bij het bespreken van de „Verklaring van de beginselen van het democratische socialisme" bleek, dat de algemene secre taris van de Franse socialistische partij, Guy Mollet, en de afgevaardigde uit de West-Duitse Bondsdag,1 Willy Eichler, be zwaren hadden tegen de verklaring. Het congres benoemde een commissie van zes leden, die de verklaring opnieuw zal beschouwen, evenals de voorstellen tot wij ziging. De commissie werd opgedragen de- verklaring weer aan het congres voor te leggen. te Fayid in de Suez-kanaalzöne deelde Zondag mee, dat Britse transportvliegtui gen aldaar gereed staan om zo nodig een bataljon volledig uitgeruste soldaten te vervoeren om Britse levens en eigendom men waar dan ook in het Midden-Oosten te beschermen. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat deze paraatheid een „onder deel van de dagelijkse dienst" was. Officieel is te Teheran medegedeeld, dat alle verloven bij de Perzische buitenlandse dienst en op het ministerie van Buiten landse Zaken zelf zijn afgelast naar aan leiding van „de huidige noodtoestand". De Perzische politie heeft het winter verblijf van de Britse hoofdvertegenwoor diger van de „Anglo Iranian" in Teheran doorzocht. Het gebouw werd gebruikt als nood-hoofdbureau van de Anglo-Iranian na de inmenging in het hoofdbureau dooi de politie en de sluiting van het voorlich tingsbureau. In de volmacht van de politie werd ver klaard, dat opdracht was gegeven tot het zoeken van een geheime radiozender en ge heime documenten. De eerste secretaris van de Britse am bassade begaf zich naar het gebouw en pro testeerde bij de politie. De pers had eerder verklaard, dat het gebouw gebruikt werd als „geheime vergaderplaats van agenten van de Anglo Iranian". Voor het Hof Zaterdag zijn de openbare verhoren van het internationale Hof van Justitie in Den Haag over de Perzische oliekwestie in ruim vijf uur afgehandeld. De zitting werd door Perzische waarnemers bijgewoond. De Engelse procureur-generaal, sir Frank Soskice, drong in een uitvoerige uiteen zetting aan op voorlopige maatregelen die moeten voorkomen dat de uiteindelijke be slissing in deze zaak wordt doorkruist door een actie der Perzische regering, en op een machtiging van het Hof aan. de Anglo- Iranian om voort te gaan met het werk in de geest van de in 1933 gesloten overeen komst. Het Hof zal waarschijnlijk nog deze week uitspraak doen. Toen mevrouw Van de Berg aan de Gildestraat te Bussum Zaterdagmiddag haar bijna 2-jarig kindje miste, ging zij in de buurt op zoek, doch trof het kind nergens, Tenslotte ging zij bij de buren kijken, omdat het kind daar wel eens speelde. Dezen waren niet thuis. Mevrouw Van de Berg kon echter de woning bin nenkomen en vond haar kindje in een wastobbe, gevuld met zeepsop. Het kind bleek reeds overleden te zijn. WASHINGTON, 30 Juni (Reuter). Premier Piboel Songgram van Thailand (Siam) is door de opstandelingen der Thai landse marine, die hem Vrijdag ontvoerden, vrijgelaten en heeft weer de leiding van de regering, aldus werd aan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken mede gedeeld door de Amerikaanse ambassade te Bangkok. Het ministerie vernam voorts, dat de premier onvoorwaardelijk was vrijgelaten. De strijd, welke na de ge vangenneming van Piboel Songgram uit brak, is Zondag geëindigd. De omroep van de Thailandse politie had Zondagochtend vroeg bekend gemaakt, dat Songgram vrij en in veiligheid in het hoofdbureau van politie te Bangkok was. De officiële bron in Siugapore, die deze boodschap had ontvangen zeide, dat zij mondeling was bevestigd door de secreta ris van de eerste minister, die verklaarde, dat de premier ongedeerd was. Thailands „sterke man", veldmaarschalk Loeang Piboel Songgram, die Vrijdag door mariniers werd ontvoerd en inmiddels weer is vrijgelaten, heeft een stormachtige poli tieke carrière gehad. De thans 54 jaar oude veldmaarschalk heeft medegewerkt aan de voorbereiding van de revolutie van 1932 waardoor de absolute monarchie in Siam omvergeworpen werd. In 1938 werd hij eerste minister en in feite de dictator. Songgram schaarde Siam aan de zijde van Japan en verklaarde in 1942 de oorlog aan Engeland en Amerika. Twee jaar later stond hij terecht wegens oorlogsmisdaden maar werd door een Siamees tribunaal vrijgesproken. Daarna trok hij zich uit het openbare leven terug. In 1947 voerden Piboels aanhangers in het leger een staats greep uit waarbij zij een regering van eigen keuze instelden. De maarschalk aan vaardde de functie van opperbevelhebber van het leger maar distancieerde zich vol komen van de coup. Vijf maanden later vormde Piboel een nieuwe regering „om een materiële crisis af te wenden". Het merendeel van de opstandelingen der Thailandse marine heeft zich klaarblij kelijk op schepen teruggetrokken naar Sata Heep, een marinebasis aan de Golf van Siam, welke door de marine als on neembaar beschouwd wordt. Men weet nog niet hoeveel slachtoffers er bij het conflict gevallen zijn, maar men gelooft, dat het aantal groot zal zijn. Men weet niets over de huidige verblijfplaats van generaal Katsj en de andere leiders van de opstand. Er zijn geen bewijzen, dat de opstand door de communisten werd gesteund. Waar nemers zijn van mening, daf het conflict deel uitmaakt van de traditionele strijd om de politieke macht tussen het leger en de marine. De land-, zee- en luchtstrijdkrachten van de UNO zetten vandaag hun normale ope raties tegen de Noordelijken in Korea voort, terwijl op het hoofdkwartier van generaal Ridgway in Tokio het antwoord op het wapenstilstandsvoorstel van de UNO werd bestudeerd. Geallieerde militaire waarnemers in Tokio verwachtten geen vermindering van de militaire activiteit van de geallieerden totdat in feite de wapenstilstandsovereen komst door de bevelhebbers te velde zal zijn getekend. Hedenmorgen heeft het achtste leger ge meld, dat geallieerde patrouilles en strijd groepen met speciale opdracht hun aan vallende verkenningsacties hebben voort gezet, waarbij zij lichte tot zware tegen stand ontmoetten van communistische strijdkrachten. De Noordelijken deden lichte aanvallen in het gebied ten Noorden van Koemhwa. Het hoofdkwartier van de luchtmacht- groep Verre-Oosten heeft medegedeeld, dat de voortdurende aanvallen op Noordelijke installaties in Korea niet verminderen. Ge allieerde jachtvliegtuigen en bommenwer pers hebben zware dag- en nachtaanvailen uitgevoerd op vliegvelden in Noord-Korea, troepenconcentraties en verbindingen van de Noordelijken. Marine-strijdkrachten van de UNO heb ben, ondanks zware mist, doelen langs de gehele Noord-Koreaanse Oostkust gebom bardeerd. Het "weer in West- en Midden-Europa stond het weekeinde geheel onder invloed van een gebied met hoge barometerstan den, waarin weinig bewolking voor komt, zodat de zon haar volle kracht kan doen gelden. Dit hoge drukgebied neemt nu echter in betekenis af onder invloed van luchtdrukdalingen die sa men hangen met het verder opdringen van het front van een depressie tussen Hoorwegen en IJsland. De hiermee sa menhangende bewolking breidt zich geleidelijk over onze omgeving uit. /.-^ooccoococcooc Q'Ot ê'UCM8Ö ZWAAR 8EW iOEHEELBEW f MOTREGEN' A HAGEL V BUIEN ONWEER lOp5'iSp3A*B 8EIAWGSU* ''/Ir NEESSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK KOELER Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt. geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: In het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog weinig bewolking, overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige tot zwakke Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Koeler, vooral in het binnen land. 3 Juli Zon op 4.25 uur onder 21 03 uur Maan op 2.52 uur, onder 21.13 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 2 Juli Hoog water: 2.24 en 14.52 uur. Laag water: 10.14 en 22.45 uur. Dinsdag 3 Juli Hoog ^'ater: 3.05 en 15.31 uur. Laag water: 11.01 en 23.25 uur. V

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1