Krantenpapier j De Noordelijken antwoordden per radio OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Afgezanten begeven zich Zondag naar ontmoetingspunt Kaesong Perzen gaan door met maatregelen die de Engelsen prikkelen Kleine winst voor de Finse communisten bij de verkiezingen Weerbericht Minister Lieftinck doet enige kleine concessies Werkster maakte val van tien meter Zuid-Koreaanse regering is nog niet uitgenodigd Britse spoorwegarbeiders trekken consequenties Het woord is aan Tweede Kamer Vreesachtigheid in het Perzische parlement om rigoureuze besluiten te nemen Eisenhower roept op tot eenheid in Europa Benelux-ministers naar Goes Vijftig millioen gulden voor luchtbescherming Prins Bernhard wordt doctor honoris causa Tien jaar voor William Oatis HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 301 WOENSDAG 4 JULI 1951 295e JAARGANG No 159 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VERSCHILLENDE OORZAKEN beïn vloeden het tekort aan krantenpapier, dat zich ook in West-Europa zo sterk doet gevoelen. De voornaamste is het enorme verbruik van dit papier door de Verenigde Staten. Dat verbruik blijft bovendien nog maar steeds stijgen. Opdrijving van de prijzen op de internationale markt heeft daarbij fantastische uitwerking gehad. Of schoon de prijs van krantenpapier in som mige landen aanmerkelijk hoger is dan bij ons, staat de Nederlandse dagbladpers ook onder zware druk. Zij betaalt nu ruim het zevenvoudige van de prijs die begin 1940 vlak voor ons land door de Duitse aan val in de oorlog werd betrokken gold. Daarbij is de voorziening schaax's: de Nederlandse dagbladen beschikken nog maar over de helft van het vooroorlogse gebruik. Sinds de oorlog zijn alle middelen der techniek uitgebuit om zo productief mogelijk te werken en daardoor „staat er veel meer op een pagina" dan voor de oorlog. Maar het verschil van vijftig pro cent in de gemiddelde omvang kunnen de dagbladen daarmee lang niet inhalen. Het gevolg is dat wij ons nog steeds in velerlei opzicht beperken moeten: dat vooral een zeer sterke bekorting op verslagen en be schouwingen voortdurend moet worden toegepast. Werd op dit ogenblik een ver dubbeling van de papiervoorziening der dagbladen mogelijk, dan zouden wij daar evenwel maar beperkt gebruik van kunnen maken tegen de huidige prijs, tenzij er een zeer aanzienlijke verhoging van de abon nementstarieven mee gepaard ging. Daar tegen bestaan andere overwegende bezwa ren. ,Het belangrijkste, in het wezen dei- zaak, is dat de dagbladen het gehele voLk moeten blijven bereiken en zich niet kun nen g3an begrenzen tot hogere inkomens klassen. Waarom de Amerikanen een voor onze begrippen dwaze overvloed van papier voor hun dagbladen en weekbladen moeten ge bruiken sommige weekeind-edities doen meer aan boekdelen-op-groot-formaat dan aan kranten denken is niet gemakkelijk te verklaren. De gave zich kort uit te drukken is onze collega's aan de andere zijde van de Oceaan nimmer sterk eigen geweest. Maar van meer betekenis schijnt een neiging tot overdaad, die de Nieuwe Wereld nog altijd kenmerkt. De wijze waarop die tot uiting komt in de vernik kelde opzichtigheid van Amerikaanse auto carrosserieën is in wezen dezelfde. Intussen zitten wij er maar mee. Niet alleen wij in Nederland. De Engelse, Fran se, Belgische, Italiaanse, Oostenrijkse en Duitse dagbladuitgevers zijn er niet beter aan toe. Daarom hebben zij dan ook uit alle zeven genoemde landen deelgeno men aan een conferentie te Parijs, waarin is besloten zich tot de Unesco, de O.E. E.S. (Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking, waarvan minister Stikker voorzitter is) en het Grondstoffen- comité te Washington te wenden. De Unesco houdt zich uit eigen beweging al met de kwestie bezig. Aan de O.E.E.S. is gevraagd om instemming met een regeling, waarbij een groot deel van de Europese productie van krantenpapier in dit wereld deel zou moeten worden verbruikt. Er is ook gevraagd om contracten op lange ter mijn. Bij het Grondstoffen-comité is aange drongen op rationele verdeling van kran tenpapier en de daarvoor benodigde grond stoffen en op vaststelling zowel van een maximum- als van een minimum-prijs op de wereldmarkt. Wij kunnen niet voorspellen wat deze actie zal uitwerken en wanneer. Ook dit soort molens maalt langzaam. Maar als er geen verandering in de toestand komt, als men op de huidige weg blijft voortgaan, valt niet anders te verwachten dan ver mindering van de reeds te geringe omvang van de bladen in West-Europa. Een der belangrijkste grondslagen van de Westerse democratie, de parlementaire democratie, toont zich in vrijheid van druk pers en openbaarheid van het beleid. Men kan die alleen tot haar recht doen komen als men er de noodzakelijke middelen voor beschikbaar houdt. Neemt men ze weg dan schaadt men de democratie. Dit overden kende kunnen wij het merkwaardig achten dat het juist de Amerikanen zijn, die ons in West-Europa in deze moeilijke toestand hebben gebracht, hem laten voortduren en hem zelfs moeilijker maken. De enige aan nemelijke verklaring is, dat zij tot dusver nog niet voldoende aandacht aan het onder werp hebben besteed. Nog steeds blijft de eenvoudige overweging gelden, dat de Westerse democratie haar verdediging in de eerste plaats moet zoeken in het hand haven en versterken van haar ideeële en tulturele waarden. Al wat daar van afge brokkeld wordt verzwakt haar innerlijk en vermindert haar weerstandsvermogen. Dit is zo onweerlegbaar, het ligt zo vlak voor de hand, dat velen blijkbaar geneigd zijn het over het hoofd te zien, zoals dat zo vaak ten aanzien van eenvoudige hoofd zaken het geval pleegt te zijn. Misschien omdat zij als grondslagen gelden. Die steken niet boven de grond uit en vallen niet op. De bovenbouw trekt de aandacht. Maar als men de grondslagen verzwakt zal het huis op een kwade dag ineenzakken. R. P. Ontsteltenis in gebouw van Woodbrookers Gistermorgen omstreeks elf uur is de 19- jarige schoonmaakster Maria H. van der Lent uit Zandvoort in het gebouw van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers in Bentveld door een zogenaamde daklan taarn op een tien meter lager gelegen gra nieten vloer gevallen. Zij brak daarbij beide bovenbenen, een onderbeen en een arm en liep tevens een hersenschudding op. Het slachtoffer is naar de Mariastichting gebracht. Vanmorgen was haar toestand nog zeer ernstig. Het schijnt dat het meisje een stoffer heeft willen pakken, die op het door een balustrade omgeven vier millimeter dikke glazen bovenlicht was gevallen. Zij heeft zich waarschijnlijk daarbij te ver over de omheining gebogen, met het vermelde on gelukkige gevolg. T7ERSCHILLENDE OORZAKEN beïn- \C 1 1 T dat zich ook in West-En rnna vn o+m-t Hoof aarrrATSinfon honrmiAn rvn Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TOKIO, (United Press) Ratiio-Pjongjang en radio-Peking hebben heden bekend gemaakt, dat de Chinese en Noord-Koreaanse legerleiding vertegenwoordigers zullen zenden voor inleidende besprekingen over de wapenstilstand in Korea op 8 Juli. Zij zullen zich naar Kaesong begeven, teneinde voorbereidingen te treffen tezamen met de vertegenwoordigers van de UNO om de officiële onderhandelingen tussen de opper bevelhebbers te organiseren. WASHINGTON. (United Press). Naar vernomen wordt is generaal Ridgway in het bezit van instructies uit Washington die als leidraad moeten dienen bij de wa- penstilstandsbeprekingen in Kaesong. De voornaamste dezer instructies zijn, naar verluidt, de volgende: Beide partijen moeten een order „staakt het vuren" uitvaardigen en in praktijk brengen, gepaard gaande met veiligheids waarborgen van beide kanten. Er moet een gedemilitairiseerde zone worden ingesteld van ongeveer dertig kilometer diep, welke ongeveer de 38ste Breedtegraad volgt. Naar de frontzönes van beide partijen mag geen oorlogsmateriaal meer gezonden worden. Er moet een internationale com missie worden gevormd ter handhaving van en het toezicht op de wapenstilstand. Er zal een uitwisseling van krijgsgevan genen op basis „een tegen een" plaats moeten hebben. In het station te Seoel werkep Ko reaanse timmerlieden en Amerikaanse technici aan een „wapenstilstandstrein" van zeventien wagons. Deze trein is door wijlen generaal Walton Walker, bevelheb ber van het achtste leger, als hoofdkwar tier te velde gebruikt. Voor de ruiten wordt muskietengaas aangebracht en de slaapwagens worden gereed gemaakt voor de onderhandelaars van beide zijden. De Britse hoofdgedelegeerde bij de UNO, Sir Gladwyn Jebb, verwacht dat de wa penstilstandsonderhandelingen in Kaesong lang zullen duren en bijna zeker moeilijk zullen zijn. In een radio- en televisie-inter view met de correspondenten bij de UNO gaf hij te kennen, dat het noodzakelijk zal zijn te onderhandelen over methoden om de naleving van de wapenstilstand te kun nen conti-oleren. Er moet een of andere commissie van toezicht komen. Wat betreft de toelating van de Chinese volksrepubliek tot de UNO verklaarde Sir Gladwyn, dat zijn regering van mening is, dat deze kwestie op het ogenblik moet blijven rusten. De Zuid-Koreaanse regering is niet uit genodigd, vertegenwoordigers te zenden naar de wapenstilstandsconferentie te Kae song, aldus heeft de Zuid-Koreaanse mi nister van Voorlichting, dr. Clarence Rhee, meegedeeld. Het kabinet heeft na een spoedzitting van twee dagen besloten geen commentaar te leveren op de komende con ferentie „voordat de tijd daar is". De recruten van het United States Army Signal Corps (de verbindingstroepen van het Amerikaanse leger) worden in hun trainingscentrum te Camp Gordon grondig geoefend in het onderhoud en de reparatie van de communicatielijnen van het leger te velde. Hier is een aantal paalklimmers bezig met het herstellen van een telegraaflijn. Bloedige gevechten Bloedige gevechten van man tegen man werden gisteren geleverd aan het centraie front in Korea en overal langs het 160 km brede front nam de gevechtsactiviteit toe. Nadat generaal Ridgway bekendgemaakt had dat hij het tegenvoorstel van de Noor delijken had aanvaard, streden beide par tijen verbeten om zo gunstig mogelijke linies te krijgen. In het Westen raakten patrouilles der verbondenen ten Noorden en Noord-Westen van Korangpori slaags met onderdelen van een Chinees bataljon. Zij dreven een voor uitgeschoven legergroep terug in de heu vels, doch moesten zich daarna voor het hevige mortier- en artillerievuur terug trekken. Ten Oosten en Noord-Oosten van Koemhwa werd Dinsdag zwaar gevochten. Ten Noorden en Noord-Westen van Hwatsjon braken patrouilles der verbon denen een matige tegenstand. Ten Noord- Oosten van deze stad wonnen andere pa trouilles bijna 6y2 kilometer terrein, waar bij slechts kleine legergroepen werden ont moet. Een groep van zes-en-derlig Ameri kaanse vliegtuigen heeft Dinsdag een luchtaanval uitgevoerd op het vliegveld van Pjongjang, de Noord-Koreaanse hoofd stad. Er werd 24.000 ton bommen uitge worpen. Op het concoursterrein in Utrecht heeft gisteravond „Dsjenghis Khan", het lustrum spel der universiteitzijn première beleefd. Het Koninklijk paar, dat men hier temidden der andere eregasten op de tribune ziet, woonde de uitvoering bij. Het 400.000 leden tellende Britse natio nale vakverbond van spoorwegarbeiders heeft Dinsdag op zijn jaarlijkse congres een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op het houden van een con ferentie met deelneming van vertegen woordigers van China teneinde te ko men tot een drastische beperking van en controle op alle vormen van bewapening. Slechts twee afgevaardigden stemden tegen de resolutie. Voorts werd verzocht de plannen om West-Duitsland en Japan opnieuw te be wapenen te laten varen. Otto Weiss Menigeen, die een top zou willen bereiken, betreurt het dat die bo ven en niet beneden gelegen is. TEHERAN (Reuter). De Perzische regering heeft de tijdelijke directeur van de Brits-Iraanse oliemaatschappij, Alec Mason, aangezegd, dat hij onmid dellijk zijn huis te Abadan moet ver laten om plaats te maken voor Perzi sche functionarissen. Aan Mason werd tevens meegedeeld, dat hij desgewenst in dienst van de Perzische regering kon komen. Mason woont op het ogenblik in het huis van Eric Drake, de alge mene directeur van de raffinaderij, die zich thans te Londen bevindt. De Perzische regering heeft geweigerd, het visum van R. Knox, correspondent van de Londense „Observer" te ver lengen. Hij moet tegen Zaterdag Perzië verlaten hebben. Het Perzische parlement heeft Dinsdag geen gevolg gegeven aan het verzoek van minister-president Mossadeq, twee maat regelen in verband met de oliecrisis „met drievoudige spoed" te behandelen. Het parlement ging uiteen zonder ge stemd te hebben over een wet, volgens welke Perzen gestraft zullen worden, die „een verbintenis" hebben gehad met de Brits-Iraanse oliemaatschappij. Evenmin werd een voorstel in behandeling genomen tot vorming van een speciale parlementaire en juridische commissie ter onderzoek van de documenten die onlangs in kantoren van de maatschappij te Teheran in beslag wer den genomen. Enkele parlementsleden verklaarden na de verdaging, dat het par lement van zijn quorum beroofd werd doordat andere leden met opzet de ver gadering verlieten. In het parlement stelde Dinsdag de afge vaardigde Bahadin Chobod voor, dat Per zië de diplomatieke onderhandelingen met Engeland zou afbreken wegens „de poging tot intimidatie door het zenden van de kruiser „Mauritius" naar Abadan". Tevens stelde hij voor de betrekkingen te verbreken met alle landen, die weigerden oliedeskundigen beschikbaar te stellen ter vervanging van het Britse personeel. Naar uit Teheran wordt vernomen is de Perzische regering voornemens haar diplo- HELSINKI, (Reuter) De algemene verkiezingen in Finland zijn Dinsdagavond beëindigd. Zij hebben twee dagen geduurd. Volgens functionarissen van stembureaux hebben de communisten kleine winsten ge boekt. Bij deze verkiezingen hebben de communisten samengewerkt met een kleine groep linkse socialisten. Naar uit voorlopige berichten blijkt, is ongeveer 70 van de kiezers opgekomen, tegen 78,2 bij de laatste algemene ver kiezingen in 1948. In de Finse hoofdstad Helsinki was de uitslag: Sociaal-democraten 54.796 Volksdemocraten (comm.) 39.631 Conservatieven 33.160 Zweedse volkspartij 33.111 Finse volkspartij 21.386 Agrariërs 1.412 Anderen 726 Volgens de voorlopige volledige uitsla gen voor geheel Finland is de zetelver deling als volgt (tussen haakjes de zetel verdeling in het oude parlement): Sociaal-democraten 54 (54) Agrariërs 52 (56) Volksdemocraten (comm.) 42 (38) Conservatieven 27 (33) Zweedse volkspartij 15 (14) Finse volkspartij 10 5) Het totaal aantal behaalde stemmen be droeg voor de partijen (tussen haakjes de stemmenaantallen in 1948): Sociaal-democraten Agrariërs Volksdemocr. (comm.) Conservatieven Zweedse volkspartij Finse volkspartij (is in de plaats gekomen van. de Liberale partij, die in 1948 73.444 stemmen be haalde). 460.101 (494.719) 421.283 (455.635) 373.654 (375.820) 253.286 (320.366) 120.153 (144.260) 81.334 matieke vertegenwoordiger te Israel, Resza Safinai, terug te roepen. De Perzische regering zou zich hiermee de steun van de Arabische staten willen verzekeren, voor het geval zij haar geschil met de regering van Irak aan de Veiligheidsraad zou voor leggen. Zoals bekend is verwijt Perzië Irak, dat het zijn gebied aan de Britse strijdkrachten ter beschikking stelt. Verder zou de rege ring van Mossadeq volgens het program van het nationale front de betrekkingen tussen Perzië en de Arabische staten wil len versterken.. De ongeveer 800 Indische en Pakistaanse employés van de Brits-Iraanse oliemaat schappij hebben de Perzische autoriteiten in een gemeenschappelijk schrijven meege deeld, dat zij niet voor de nieuwe Perzi sche oliemaatschappij willen werken en Perzië willen verlaten. Zoals bekend deelden de Britse employés op 27 Juni hetzelfde mede. Thans hebben alle buitenlandse employés geweigerd voor de nieuwe maatschappij te werken. LONDEN. (United Press). Generaal Eisenhower heeft West-Europa opgewekt om de „lappendeken der territoriale om heiningen" op te ruimen en zich te ver enigen in een federatie ter verdediging tegen het communisme. Hij sprak aan een banket van de English Speaking Union. Onder de gasten bevonden zich premier Attlee, minister van Buitenlandse Zaken Morrison en Churchill. Eisenhower wekte West-Europa op om zijn gewapende macht op te bouwen tegen de dagelijkse dreiging van geweld, met de zelfde vastbeslotenheid als in Korea. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, die na hem sprak, zei, dat het Atlantische verdrag tenslotte nauwere economische, sociale en culturele banden tussen alle leden-staten zou scheppen. Vervolgens voerde Winston Churchill het v/oord. „Onderschat ons niet", zo zei hij, „tachtig millioen mensen hier, in het Empire en de Dominions, en 160 millioen in de Verenigde Staten, allen verbonden door deze sterke en veelomvattende ban den. Als wij verbonden zijn, wat hebben wij dan te vrezen?" Churchill verklaarde verder, dat op de Engelssprekende wereld de taak rustte om een verenigd Europa op te bouwen. „Wij willen geen uitbreiding van grondgebied, wij streven geen materiële voordelen na, wij willen van harte delen in en ons ver beteren door de cultuur van andere lan den en de oneindige schakeringen van hun genie", aldus Churchill. In een korte toespraak prees hierna de Britse minister-president, Clement Attlee, de kwaliteiten van generaal Eisenhower. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Stikker heeft vanochtend in de Eerste Kamer in zijn rede tot verdediging van zijn begroting verklaard, dat het doel van de samenkomst der Benelux-ministers op 14 Juli te Goes is, de huidige moeilijk heden, die nog aan een Economische Unie in de weg staan, te onderzoeken en op die wijze het tot stand komen van zulk een Unie te bevorderen. De Memox-ie van Toelichting over de bux-gerlijke verdediging zegt, dat op grond van het regeringsplan thans bij suppletoire begroting voor 1951 de eerste credieten tot een totaalbedrag van vijftig millioen gulden worden aangevraagd. In de drie volgende jaren zal in totaal nog dex-tig millioen wor den gevraagd. Nadat gezegd wordt dat zoveel mogelijk bestaande diensten bij de luchtbescherming zullen worden ingeschakeld, wordt het vraagstuk van de verduistering besproken. Hoewel wordt toegegeven dat deze in oor logstijd nadelig is voor het moreel van de bevolking en een belemmering voor het maatschappelijk leven en dat voorts de moderne luchtmachten over navigatie- en richtmiadelen beschikken, die het hen mo gelijk maken met/grote preciesheid de ge stelde doelen te vinden, zal toch in geval van oorlog tot verduistering worden over gegaan om de vijand te dwingen deze kost bare installaties en zijn geschoold personeel te gebruiken. Veel belang wordt gehecht aan een doel treffend waax-schuwingssysteem, aangezien in de practijk bewezen is, dat dit het aantal slachtoffers met 80 kan verminderen. Voorts moet in grote mate door de bevol king voor kleine zelfbeschermings-schuil- plaatsen worden gezorgd om een zo groot mogelijke spreiding van schuilplaatsen te bex-éiken. Daarnaast zullen, waar dat nodig is, grote schuilkelders aangelegd worden. Hiervoor is een bedrag uitgetrokken van vijf millioen gulden. Gasmaskers en be- schex-mende kleding zullen alleen worden uitgereikt aan personeel van de opererende diensten. Wel wordt gedacht aan „vlucht- maskers" door de bevolking zelf aan te schaffen of te vervaardigen, die dan alleen dienen om zich uit een met gas besmette omgeving te verwij deren. Omtrent een eventuele aanval met een atoombom wordt gezegd dat de kans, dat een tegenstander van atoomwapens gebruik zal maken, is gestegen. Voox-shands mag echter worden betwijfeld, of in Nederland zo belangrijke doelen aanwezig zijn, dat zij in aanmerking komen voor aanvallen met atoombommen. De regering gaat er van uit, dat het afwerpen van een enkele atoombom op ons land na 1952 als mogelijk dient te worden beschouwd. Hiermede is bij de organisatie van de bux-gexiijke ver dediging in de drie grootste gemeenten rekening gehouden. De senaat der Technische Hogeschool te Delft heeft in zijn vergadering van 3 Juli op voorstel van de afdeling der algemene wetenschappen en op gx-ond van de be voegdheid hem toegekend in artikel 128 van de hoge onderwijswet, besloten Prins Bernhard wegens „zeer uitstekende ver diensten" de gx-aad van doctor in de tech nische wetenschap, honoris causa te ver lenen. De ere-promotie zal op een nader te be palen datum in een plechtige bijeenkomst van de senaat geschieden. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de replieken tijdens het belasting debat bleek dr. Lucas (KVP) aller minst tevreden. Zeker, wat het totaal aan gaat, dat de minister van Financiën nodig zou hebben, kwam hij wel eniger mate over de brug door te erkennen, na 's mi- nistex-s uiteenzettingen tot het inzicht te zijn gekomen, dat er toch meer dan 109 millioen nodig is. Doch, zo hield hij vol, 245 millioen hoefde waarlijk niet gedek! te worden. Betreux-de deze spreker dat de bewindsman zich verzet had tegen ver schuiving van dix-ecte naar indirecte belas tingen, ernstige verontwaardiging uitte hij over de kwestie van de kinderaftrek Wat de minister in dat opzicht wil, tast de be langen van de grote gezinnen aan en daar mee het Regeringsprogramma. Scherper dan ooit zou de KVP-fractie zich daartegen verzetten. Met behulp van een motie wilde de hee; v. d. Heuvel (AR) het voorstel inzak^ de weeldebelasting ingetrokken krijsen fin- het dan vervangen te zien door dusdani^- wijziging in het heffinspercentape bii dr fabrikant, dat aldus compensatie bereik' zou worden. Op zichzelf was een dergelijk streven in de ogen van de minister Ioffe lijk, maar hetgeen die motie beoogde km hij onmogelijk aanvaarden. Wel wa* hi bereid een nota van wijziging in te diere" voor de lijst van goederen, vallende nnde' het weeldetarief. Verhoging van het tussen- tarief scheen voorts als compensatie ir aanmerking te komen. Minister Lieftinck zette nop eens uiteen, waarom hij inderdaad 245 mul loer- uit hogere belastingen moet halen ver dedigde ook principieel de verhoging der vermogenbelasting, waarbij hij echter eer stapje nader kwam door zich bereid te verklaren tot een regeling, die zal voor komen dat hetgeen men aan inkomsten- er vermogenbelasting zou hebben te betalpn het inkomen te boven zou gaan. Nadat de minister had verklaard, dat opvoering var de gx-ens voor de kinderaftrek tot 17 is a 2 en tot 18 jaar 4 millioen aan de schatkrt zou kosten, kwam hij in zoverre over d- brug, dat hij een technische herzien;»" aankondigde om aan de grote gezinnen te gemoet te komen. Want hij wil allermim in strijd met het Regeringsprogramrrv handelen. Er was nog van meer concessies sprake. Maar ook, ten einde voor enige andere eventueel aanvaardbare verlagingen com pensatie te vinden, van het betrekken var- tantièmes in de extra-winstbelasting als mede een lichte verhoging van de vennoot schapsbelasting. Hedenmiddag worden de beraadslagingen hervat. De correspondent van Associated Press de Amerikaan William Oatis is te Praag vanmorgen tot tien jaar gevangenisstraf vex-oordeeld. Na het uitzitten van zijn straf zal Oatis uitgewezen worden uit Tsjechoslowakije. Eij goed gedrag zal de helft van de ge vangenisstraf woxden kwijtgescholden. De Tsjechen Svoboda, Wodjinek en Munz wer den veroordeeld tot respestievelijk 20, 18 en 16 jaar. Dinsdag werd te Praag het proces tegen William Oatis voortgezet. Het gerechtshof hoorde elf getuigen. Al len zeiden, te hebben deelgenomen aan spionnage-activiteit. Op een vraag, wat hij van de getuigen verklaringen dacht, antwoordde Oatis meestal, dat deze juist waren. Hij betuigde zijn spijt en dankte het hof. Het hof kwam in de middagpauze in ge heime zitting bijeen, teneinde politieke en militaire deskundigen te hox-en over de be langrijkheid van het ter sprake gekomen spionnagemateriaal. Daarna volgde verdaging. Heden werd het vonnis gewezen. Koude lucht die de laatste dagen langs IJsland in de richting van het Noord zeegebied stroomde, was vanmorgen tot boven het Noorden van ons land door gedrongen en stroomt achter de kleine storing nu verder naar het Zuiden. Een rug van hoge luchtdruk ten Westen van de Britse Eilanden wordt aan de West kant aangetast door een nieuwe in be tekenis toenemende Oceaandepressie. P°ozoooooor>oc O0NBEW0LKT 0 LICHT 8ÉW (9 HALF 8EW ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN TH ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANCeUK NEEPSLAG- GEBIED i CENTRA. H HOGE DRÜK t LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST mSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enkele buien, later verspreide op klaringen en overwegend droog weer. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. Koel weer. 5 Juli Zon op 4.26 uur, onder 21.02 uur. Maan op 4.57 uur, onder 22.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 4 Juli Hoog water: 3.42 en 16.09 uur. Laag water: 11.44 uur. Donderdag 5 Juli Hoog water: 4.21 en 16.48 uur. Laag water: 0.05 en 12.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1