OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Détails voor de bijeenkomst van Zondag definitief geregeld Engelse suggesties vrijwel gevolgd Links, midden en rechts waren nog niet scherp te onderscheiden Weerbericht Beroving in Haarlems centrum opgehelderd Koningin bezocht Openluchttheater Perzië erkent beslissing niet r Radio-overleg in Korea tot goed einde UNO-delegatie zal, ondanks Noordelijk tegen- advies, bij goed weer per vliegtuig reizen Autobus op stilstaande vrachtauto gereden Ramp op de Spree Verhaal van een Duitser over guerilla in Littauen Landelijke hulpactie voor India Wegwerker overreden door spoorwagon Uitspraak van het Internationale Hof Instelling van Raad van Toezicht op het Perzische oliebedrijf aanbevolen Lord Inverchapel overleden Het woord is aan...... Nieuwe Franse Kamer bijeen „Franco kan-geen militaire steun zijn Gevaar der moderne chemie HET WEER AFGEBEELD 3 6 5e JAARGANG No 303 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 6 JULI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 161 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Radio-Peking heeft een verklaring van de Noord-Koreaanse opperbevelhebber en de commandant van de Chinese vrijwilli gers uitgezonden, waarin generaal Ridgway verzekerd wordt van vrijgeleide voor de verbindingsofficieren en tolken van de UNO die naar Kaesong gaan voor de wa penstilstandsbespreking. De Noordelijken stelden voor dat de ge allieerde groep per jeep zou reizen. Zij achtten dit veiliger dan per hefschroef- vliegtuig. De Noordelijke leiders deelden generaal Ridgway mede, dat hun delegatie op 7 Juli om 5 uur plaatselijke tijd uit het gebied van Pjongjang zal vertrekken in jeeps en vrachtauto's, voorzien van witte vlaggen. De delegatie zal bestaan uit drie officieren, twee tolken en enig verder personeel. Vandaag is in Tokio bekend gemaakt, dat generaal Ridgway deze lahtste voorstellen heeft aanvaard. Generaal Ridgway ant woordde dat hij het plan, dat de groep Noordelijke verbindingsofficieren op 7 Juli uit Pjongjang zou vertrekken om in vijf jeeps en vijf vrachtauto's voorzien van witte vlaggen via Sariwon en Mantsjond- jom naar Keasong te reizen, goedkeurde. Dit convooi zal garanties hebben tegen aan vallen door de strijdkrachten van de UNO gedurende de reis naar Kaesong en een gebied met een straal van acht kilometer rondom Kaesong zal, na aankomst van de Noordelijke delegatie, als neutrale zóne worden beschouwd. „Mijn afgevaardigden, aldus Ridgway, zullen per hefschroefvliegtuig of jeep rei zen, naar gelang het weer. In ieder geval zullen zij de Imdjin langs de weg Seoel- Kaesong op 8 Juli oversteken en langs deze weg naar Kaesong reizen". Generaal Ridgway heeft dus aan zijn plan vastgehouden, om zijn delegatie per hefschroefvliegtuig te laten reizen als het weer dat toelaat, ondanks het voorstel van de tegenpartij dat het voor hen veiliger zou zijn om langs de weg te reizen. Donderdag hebben bij Seoel de gehele dag werktuigkundigen gewerkt aan een groot Sikorsky-hefschroefvliegtuig voor zes personen. Aangenomen wordt, dat met dit vliegtuig de UNO-delegatie zal reizen. Op het hoofdkwartier van de UNO te Tokio heerste algemeen een gevoel van op luchting, dat de lange onderhandelingen via de radio tot een goed einde gekomen waren. De pers zal tijdens de onderhandelingen op de hoogte worden gehouden door mid del van officiële communiqués en verdere mededelingen, die te Seoel zullen worden bekend gemaakt. De verbindingen in het gebied van Kaesong zijn zeer beperkt en kunnen niet aan de behoeften van de pers voldoen, aldus de mededeling. De strijd Ondanks de nabijheid van de besprekin gen over een wapenstilstand zette Vrijdag de luchtmacht van de UNO haar zware offensief voort. Gedurende de nacht vielen Amerikaanse bommenwerpers het verkeer op Noord-Koreaanse wegen aan. Vliege- Eén dodeveel gewonden In de afgelopen nacht omstreeks 12 uur is op de grote weg Nijmegen-Arnhem, op de grens van Aalst en Ressen-Bemmel een autobus op een vrachtauto gereden. De vrachtauto was geladen met ijzer en stond aan de kant van de weg. De autobus is er met de rechterzijde tegenaan gereden en werd opengereten. Alle inzittenden (onge veer twintig) van de bus waren uit Vorden afkomstig. Eén was op slag dood, vijf wer den zwaar gewond en verscheidene anderen licht gewond. Geneeskundigen en ziekenauto's uit Arn hem en Nijmegen waren zeer spoedig op de plaats van het ongeluk. De gewonden wer den naar Nijmegen overgebracht. De toe stand van een der ernstig gewonden was hedenmorgen zorgwekkend. De licht ge wonden die veelal arm- en/of beenbreuken hadden opgelopen, werden naar Vorden overgebracht. Kinderen verbrand of verdronken na ontploffing op boot Volgens Duitse ooggetuigen zijn Don derdag meer dan zeventig kinderen omge komen door een brand, welke volgde op een explosie aan boord van een plezier boot, die voer op de rivier de Spree in Oost-Berlijn, doch de officiële cijfers zijn veel lager. Het vaartuig had twee honderd Oost- Duitse kinderen tussen tien en twaalf jaar aan boord, die op weg waren naar een va- cantiekamp te Ahlbeck aan de Oostzee. Volgens het West-Duitse persbureau DPA sprong een aantal mensen te water en werden veel kinderen gered. Volgens een nadere mededeling van Oost-Berlijnse autoriteiten heeft de ont ploffing 25 slachtoffers geëist. Deze zijn om het leven gekomen door verdrinking en tengevolge van brandwonden. Verder liep een aantal kinderen ernstige en lichte kwetsuren op. HONGARIJE WIJST TWEE LEDEN VAN DE AMERIKAANSE LEGATIE UIT Hongarije heeft twee leden van het per soneel der Amerikaanse legatie te Boeda pest bevolen binnen 24 uur het land te ver laten, daar zij als „ongewenste personen" worden beschouwd. De Verenigde Staten hadden Woensdag de Hongaarse eis, dat drie personeelsleden der legatie zouden worden teruggeroepen, afgewezen. niers meldden, dat zij ten minste 75 mo torvoertuigen van de Noordelijken hebben vernietigd of beschadigd. Troepen der verbonden legers gingen Donderdag ten Zuid-Oosten van Koengsong tot de aanval over en vorderden onder ge ringe tegenstand enkele kilometers. Bom bardementsvliegtuigen bombardeerden stel lingen van de tegenstander in het gebied van Pjonggang en Koemsong. Een Ameri kaanse mustang is achter de vijandelijke linie neergestort. Het communiqué van het achtste leger beschreef de grondactiviteit als „betrekke lijk rustig". Volgens de dertigjarige Franz Meinzin- ger, die kortgeleden uit Littauen, waar hij drie jaar als burger gewoond heeft, in Bamberg (Beieren) is teruggekeerd, strij den in Littauen nog honderdduizenden guerilla-strijders tegen de Russen. De guerilla-strijders, die met Russische machinepistolen uitgerust zijn, doch ook buitgemaakte Duitse en Poolse wapens ge bruiken, opereren meest in de bossen, al dus Meinzinger, die zegt in nauw contact met hen te hebben gestaan. Om hun voor raden op verschillend gebied aan te vullen vallen de guerilla-strijders herhaaldelijk Russische legerkampen aan. Bij elke aan val leden de Russen zware verliezen, aldus Meinzinger. Ernstige tegenaanvallen wer den niet ondernomen. In één geval werden vijftig Russische vrachtauto's met soldaten de bossen ingezonden, doch slechts twintig auto's keerden bij het vallen van de avond terug. De guerillero's leven in bunkers en zet ten wachtposten uit in de toppen van bo men aan de rand der bossen. De wacht posten staan via de radio geregeld in con tact mei de hoofdgroep, aldus ver-klaringen van Meinzinger, die in Littauen drie jaar bij een verplaatste Duitse familie uit Oost- Pruisen onderdak vond nadat hem de ont vluchting uit een Russisch krijgsgevangen kamp bij de derde poging gelukt was. Dezer dagen zullen in velé winkèls en bedrijven in ons .land voedselbonnen a ƒ0.25 te koop worden aangeboden. Het ligt in de bedoeling de opbrengst van deze verkoop te bestemmen voor de aankoop van voedsel voor India, dat op het ogenblik met een voedseltekort kampt. Deze hulpactie wordt georganiseerd door de Nederlandse Jeugd gemeenschap in samenwerking met de ver eniging Nederland—India. Verder zullen er -gelden worden ingezameld, bestemd voor de aankoop vair medicamenten. De .aan te. kopen levensmiddelen zullen door de fabrikanten tegen een gereduceer de prijs worden geleverd. Ook het vervoer naar India zal tegen een verminderde vrachtprijs geschieden. De Haarlemse recherche is erin geslaagd een brutale roofoverval, die op 9 Juni op klaarlichte dag in de Haarlemse binnen stad wei-d gepleegd, op te helderen en de daders te arresteren. Op die dag werd een zeventienjarige loopjongen van een Haarlemse firma door- twee mannen aangesproken, die er geen twijfel aan lieten bestaan dat zij met duis tere praktijken aan de kost kwamen. Zij vertelden hem dat zij precies wisten dat hij door zijn patroon met vijftienhonderd gulden naar een bank was gestuurd en dat zij hem dat bedrag afhandig wilden maken. De loopjongen zag geen andere uitweg dan de mannen hun zin te geven. De berovers deden hem deze concessie dat zij een aan rijding zouden enscèneren om aannemelijk te maken dat de bediende het geld bij die gelegenheid ontstolen was. Zo geschiedde. De jongen gaf de vijftien honderd gulden af en werd op de Rivier vismarkt door een der daders aangereden, waarna deze in de drukte ontkwam. De jongen liet aanvankelijk de politie geruime tijd in de waan, dat het geld hem bij die aanrijding ontfutseld was. Slechts toen de politie erin slaagde hem met degene die hem zogenaamd aangereden had, de 27-jarige Haarlemmer A. R., te confronte ren, bekenden beiden de ware toedracht. Dezer dagen heeft de politie 's avonds in een café de andere dader aangehouden. Het is de 32-jarige F. J. H., die bij de verhoren bovendien nog heeft bekend, dat hij in 1948 duizend gulden in een Haags hotel en twee zakken met geld uit een kerk in Den Haag heeft ontvreemd, alsmede in November van het vorige jaar bijna tweehonderd gul den uit een verenigingsgebouw te Haarlem. Beide mannen zijn ingesloten. Het staat vast, dat de loopjongen, ondanks zijn vreemd gedrag bij de politie, niet in de buit heeft meegedeeld. Prins Bernhard heeft Woensdagmiddag een deel van de oefening „Factotum" op de Noordzee bijgewoond. Hier begeeft de Prins zich in de sloep naar de SoembaNaast de Prins de kapitein ter zee baron Van Till. Donderdag gebeurde op het station in Hengelo een ongeluk, dat aan de 62-jarige wegwerker der N.S. J. Lankamp het leven heeft gekost. Hij stak een spoor over op het moment dat enige afgekoppelde wagons kwamen aanrijden. Hij struikelde en werd overreden door een wagon. Met ernstige kwetsuren werd hij in een ziekenhuis op genomen, waar hij is overleden. 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. (ANP). Het Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft gisternamiddag, zich uitspre kende over het door de Britse regering ge dane verzoek om voox-Iopige maatregelen inzake het geschil tussen de Brits-Iraanse oliemaatschappij en de Perzische regering, verklaard, dat voorlopige maatregelen in Perzië gerechtvaardigd zijn. Het Hof is tot de conclusie gekomen, dat het in deze zaak bevoegd is en aanwijzingen tot voorlopige maatregelen kan geven. Er mogen geen maatregelen worden genomen die op de rechten van partijen zouden vooruitlopen, aldus het Hof. Ook mogen geen maatrege len worden genomen, die de toestand ern stiger zouden maken. Het Hof verklaarde verder, dat de Per zische regering en de Britse regering er voor moeten zorg dragen dat geen maat regelen, hoedanig ook, worden genomen met de bedoeling de voortzetting van de werkzaamheden van de Anglo-Iranian Oilcompany zoals voor de eerste Mei van dit jaar, te belemmeren. Gisteravond heeft The Young Vic Com pany in het Bloemendaalse Openlucht theater zijn derde Festival-uitvoering van „The knight of the burning pestle" gegeven, een voorstelling, die door de aanwezigheid van Koningin Juliana een bijzonder feeste lijk karakter kreeg. Om iets voor half negen arriveerde de hofauto met de hoge gaste door een dubbele haag van enthou siast juichende kijkers aan de ingang van het theater, waar de vorstin en haar ge volg bestaande uit mej. M. A. Teilegen, directeur van het Kabinet der Koningin, Harer Majesteits particulier secretaris W. J. baron van Heeckeren van Molecaten en echtgenote, en de secretaris van Prins Bern- hard, dr. F. A. de Graaff en mevrouw De Graaff door de voorzitter van de Stich ting Bloemendaals Openluchttheater de heer A. van Geluk verwelkomd en naar hun plaatsen begeleid werden. Direct daar op nam de voorstelling een aanvang, waar bij Charmian Eyre, in haar rol van krui- denierse van tussen het publiek opkomend, al direct een open doekje kreeg wegens haar charmant-linkse groet voor de hoge bezoekster. Zowel de Koningin als haar gevolg hadden kennelijk veel plezier in het alleraardigste stuk en volgden de drie voudige intrige met grote belangstelling.'' De aankomst der hoge bezoekers in het theater. Naast de Koningin de heer A. van Geluk, voorzitter der Stichting Bloemen daals Openluchttheater. Een tweede leuke attentie was de kleine wijziging die John Gerley als de dolende kruidenier, in zijn tekst aanbracht, door de bede „God save the King" in zijn toespraak als de Meikoning te vervangen door de toe passelijke wens „God save the Queen". In de pauze vertelde de Landsvrouwe de heer Van Geluk dat zij vorig jaar al naar Bloemendaal had willen komen om met de Young Vic kennis te maken, maar toen was het er helaas niet van gekomen. Zij was vol lof over spel en spelers, over het fraaie theater en zelfs over de tijdens de pauze geserveerde koffie en vroeg de heer Geluk voorts regie, spelers en organisatoren haar compliment over de uitstekende voorstel ling te willen overbrengen. Na de voorstelling, die besloten werd met een charmant dankwoord door Duncan Ross, plaatsvervanger van de regisseur, verliet de hoge bezoekster met haar gevolg via de speelruimte, die zij gaarne wat meer van nabij wilde bezien, het theater, waar na om half twaalf de terugtocht naar pa leis Soestdijk begonnen werd. Lord Inverchapel (voorheen Sir Archi bald Clark Kerr genaamd), voormalig Brits ambassadeur in de Sovjet-Unie, is op 69- jarige leeftijd te Greenock in Schotland overleden. De thans overledene was achtereenvol gens werkzaam aan de Engelse ambassades of gezantschappen te Berlijn, Buenos Aires, Washington, Teheran, Tanger en Cairo. In 1925 werd hij tot gezant voor de Midden- Amerikaanse staten benoemd. Daarna was hij werkzaam in Santiago, Stockholm en Irak. Later, toen hij tot ambassadeur te Nanking en Tsjoenking was benoemd, had hij als Brits adviseur van Tsjang Kai Tsjek invloed op de verscherping van de toestand in het Verre Oosten. In Januari 1942 volgde Clark Kerr Sir Stafford Cripps op als Engels ambassadeur te Moskou. In 1946 volgde Lord Inverchapel Lord Wertheimer: Een vervelend boek te schrijven is gemakkelijker dan er een te lezen. Halifax op als ambassadeur te Washing ton. In datzelfde jaar besloot de Engelse regering met toestemming van de Neder landse regering Clark Kerr als speciale ambassadeur naar Batavia te zenden „ten einde de Engelse regering in te lichten over de ontwikkelingen en om op alle mogelijke wijzen behulpzaam te zijn in het bereiken van een vriendschappelijke bevredigende regeling". Na de onderhandeling op Java kwam hij met dr. Van Mook en anderen naar Nederland om de conferentie op de Hoge Veluwe bij te wonen. Er moet in overeenstemming tussen de twee regeringen een raad worden ingesteld, te noemen de raad van toezicht, samenge steld uit vijf leden, waarvan twee benoemd door elk der beide regeringen en waarvan het vijfde lid een burger moet zijn van een derde staat, gekozen in overleg tussen beide fègeringen. Het Hof gaf voorts aan, dat de werkzaam heden van de maatschappij moeten worden voortgezet onder de leiding van de directie zoals deze was samengesteld voor 1 Mei 1951, behoudens die wijzigingen welke zou den worden aangebracht volgens een over eenkomst met de eerder genoemde raad van toezicht. Het Perzische kabinet is Donderdag avond bijeengekomen om de aanbevelingen van het Internationale Hof te bespreken. Van welingelichte zijde voorzag men, dat het kabinet de aanbevelingen van de hand zou wijzen. De Perzische gezant in ons land, de heer Hoessein Navab, deelde ANP na het bekend worden van het oordeel van het Hof mee, dat de Perzen „het oordeel van het Hof be schouwen als een ingrijpen in onze interne aangelegenheden. Wij beschouwen het als van nul en gener waarde". De Perzische minister-president, Mossa- deq, heeft Vrijdag verklaard: „Perzië is niet bereid de jurisdictie van het interna tionale gerechtshof te erkennen ten aan zien van het doen van aanbevelingen in een kwestie die buiten zijn competentie valt". Mossadeq legde zijn verklaring af tegen over studenten, die op ziekenbezoek kwa men. „Wij gaan voort met de nationalisa tie", zo voegde hij hieraan toe. „Het hof te Den Haag heeft aanbevelingen gedaan, precies zoals de Britten hebben verzocht. Plet is jammer, dat machtige landen inter nationale organisaties kunnen gebruiken om huh wil aan kleine zwakke landen op te leggen", aldus Mossadeq. Spanje in een ander licht (Van onze correspondent te Parijs) In een zitting, die nauwelijks een half uur geduurd heeft, is gisteren onder zeer grote belangstelling de nieuwe Franse Kamer voor het eerst bijeen gekomen. Het oudste lid, de 85-jarige Eugène Pébellier, werd door de nieuwe Kamer in het begin gevolgd met de beleefdheid, welke men aan zijn leeftijd verschuldigd is. Doch toen de oude heer, die daar op het spreekgestoelte met zijn ongeschoolde stem en het lande lijke accent denken deed aan een dorps omroeper, een pleidooi ging leveren voor de vroegere aanhangers van maarschalk Pétain en even later opriep Pétains proces te herzien, toonde de volksvertegenwoor diging zijn eerste impulsieve tekenen van vitaliteit en weerklonken op verschillende banken kreten als: „Verrader", „Pétain aan de galg", „Schande", en „Leve de Repu bliek". De zaal zelf bood een ongewone aanblik en herinnerde aan de eerste school dag na de grote vacantie. Niet alleen van wege 200 nieuwe gezichten maar vooral ook omdat die nieuwelingen nog geen vaste banken hadden gekregen en zo voorlopig alphabetisch tussen hun collega's waren geplaatst. Die alphabetische rangschikking liep uiteraard niet steeds parallel met de partij-indelingen, en zo kon het dan ge beuren, dat bijvoorbeeld de Parijse bur gemeester Pièrre de Gaulle (door zijn tegenstanders gewoonlijk monsieur Frère „mijnheer broer" genoemd) midden tussen de communisten terecht was gekomen. Een andere verrassing leverde mr. Isorni, de advocaat van Pétain, die precies naast de katholiek Teitgen moest zitten, onder wie indertijd als minister van justitie dé maar schalk ter dood was veroordeeld. Veel werk is er op deze eei-ste zitting niet verzet. Vandaag komt de Kamer op nieuw bijeen om de bureaux te kiezen. Op Dinsdag zal een nieuwe president zeer waarschijnlijk de 80-jarige Herriot wor den aangewezen. Daarna dient premier Queuille zijn ontslag in en dan zal presi dent Auriol zijn besprekingen beginnen voor aanwijzing van een nieuwe minister president. Over de keuze van een forma teur is op het moment nog niets definitief bekend. Socialisten willen premier leveren De Franse socialistische partij, de groot ste van de regeringspartijen in de nieuwe assemblée, maakt aanspraak op het pre mierschap van de volgende regering en heeft besloten niet in een kabinet onder een andere eerste minister zitting te ne men, tenzij die in het openbaar drie voor waarden van de socialisten aanvaardt. Zij zullen namelijk eisen dat er een onmiddel lijke verbetering van de koopkracht van de arbeidersklasse en in het bijzonder een beweeglijke loonschaal voor minimum salarissen zal worden ingevoerd. Tevens willen zij geen optreden van de regering dat nadelig is voor de betalingen uit hoof de van sociale verzekering of voor de wet ten betreffende de nationalisatie. En ten slotte geen wijziging van het onderwijs stelsel of in de scheiding tussen kerk en staat. Waarnemers achten het zeer onwaar schijnlijk dat een socialistische premier een voldoende meerderheid kan bijeen brengen om een regering te vormen. Zij verwachten dat de eisen van de socialis ten de kabinetsformatie zullen bemoei lijken. De gematigden, conservatieven en radi calen zijn tegen de beweeglijke loonschaal en willen vèr-gaande bezuinigingen op het gebied van de sociale verzekering en de genationaliseerde industrieën. De gematigden, conservatieven en katho lieken willen subsidie voor de bijzondere (katholieke) scholen. Men verwacht, dat de besprekingen voor de vorming van een nieuwe rege ring op het einde van de volgende week beginnen. De „New York Times" van Donderdag bevat een bericht van zijn correspondent te Parijs, Sulzberger, waarin deze ver klaart, dat volgens Irving Brown, Europees vertegenwoordiger van de Amerikaanse federatie van vakverenigingen (AFL), veel generaals van het Spaanse leger deelnemen aan een uitgebreide beweging tegen gene raal Franco. Brown had zijn inlichtingen verkregen tijdens een conferentie te Toulouse van Spaanse vakverenigingsleiders, die de alge mene vakbond in ballingschap vertegen woordigden. Aan Brown was medegedeeld, aldus Sulzberger, dat het Spaanse volk in geval van een oorlog Franco niet zou steunen en alle wapens, die het kon verkrijgen zou ge bruiken tegen Franco. „In andere woorden", aldus Sulzberger, „was Brown medegedeeld, dat Franco zelfs geen goede militaire steun, laat staan een politieke, betekent". Iedere keer, dat Amerika ook maar de geringste tegemoetkoming tegenover Franco betoont, wordt hiervan gebruik gemaakt door de dagbladen en de radio om de na druk te leggen op de steun van Amerika aan het regiem van Franco. „.Zonder deze propaganda en zonder economische hulp kan Franco niet blijven bestaan"; aldus was Brown medegedeeld. Ter gelegenheid van de 65e verjaardag van de minister-president dr. W. Drees vond in Den Haag een défilé langs zijn woning plaats. Foto: een bejaarde deelnemer aan de optocht biedt minister Drees een cadeau aan. Lord Douglas of Barloch heeft Woensdag in het Engelse Hogerhuis critiek geoefend op de moderne chemie, „die in toenemende mate de voedingsmiddelen in Engeland vergiftigt". Volgens Lord Douglas wordt een overdreven gebruik gemaakt van mid delen tot insectenbestrijding, in het bijzon der van „het uiterst vergiftige DDT". Tengevolge van de behandeling van het veevoer met DDT heeft men sporen hier van in de melk gevonden, zelfs in de melk van zogende moeders. Ook zou in sigaretten DDT aangetroffen zijn. „Het gebruik van penicilline voor de behandeling van uier- abcessen bij koeien heeft tengevolge gehad, dat de kaasbereiding onmogelijk is gewor den", aldus Lord Douglas. „Het gebruik van gifstoffen voor de verdelging van on kruid schijnt nog veel gevaarlijker te zijn. Zowel in Engeland geproduceerde, als de ingevoerde voedingsmiddelen hebben van deze ongewone ontwikkeling der chemie te lijden". Lord Douglas pleitte voor de instelling van een officiële controle-instantie. Ook keerde hij zich tegen de consumptie van coladranken „die fosfor bevatten en het glazuur der tanden aantasten". Van de depressie bij IJsland, splitste zich een storing af, die vannacht Schotland heeft bereikt. Hierdoor trok het fronten-systeem in stiel tempo naar het Oosten. Met deze warmte-fronten gaat veel bewolking gepaard en in het Noorden ook enige regen. In het koudefront ten Westen van Ierland ontstond een golfoormige sto ring in de buurt van het Nederlandse weerschip „Cirrus". De rug van hoge druk die op de kaart boven Oost-Neder land aan het Oostelijke gedeelte van de Noordzee is getekend, was de oor zaak van het tamelijk heldere weer van gisterenmiddag en -avond. OONBEWOLKT LfCHT BEW. HALF BEW «ZWAAR BEW «GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN t MOTREGEN A 'HAGEL V BUIEN ft ONWEER /•?TtM'P£nATUUR IOCS ISOBAAR; ifff: BELANGPiJX NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT-- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING' AAN- EDEPE HELE DWARSS"BEP IS 'EEN WÏND- SNELHEiD.VA^VIJF METER Pc3 SECONDE IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K. N. M-1. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Voor het Noorden en het midden van het land: zwaar bewolkt met af en toe enige lichte regen of mot regen. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Vannacht war mer, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Voor het Zuiden van het land- Enkele •■•er se reide opklaringen en overwegend Ir-" -eer Meest matige Züid-Wesic'ö!-:-- wind Tets warmer, vooral in de nacht. 7 Juli Zon op 4.23 uur. onder 21.01 uur. Maan op 7.26 uur, onder 22.47 uur. Hoog en laag water in IJmuïden Vrjjdag 6 Juli Hoog water: 4.56 en 17.21 uur. Laag water: 0.40 en 12.58 uur. Zaterdag 7 Juli Hoog water: 5.30 en 17.56 uur. Laag water: 1.16 en 13.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1