Qedaayd WOL Twaalfhonderd Nederlandse gemeenteraden door aethergolven verenigd met dè regering 50 HORLOGE „Ondanks harde woorden bleef saamhorigheid bewaard" Dr. Drees gehuldigd PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR De radio geeft Zaterdag Een vakman Üu Jaar Nieuwe tijk en ervaring lyy,n VI dag retour Het Perzisch-Engelse oliegeschil voor het Internationale Hof I. KAN Q Wereldnieuws j CENTRALE VERWARMING GROEN Co. VRIJDAG 6 JULI 1951 THORBECKE'S MEESTERSTUK HONDERD JAAR VAST PANDOER ORANJEBOOM BIER! ECHT VLOERZEIL voor Uw bed Haartemssh Matrassenhuis Het Hof nam niet zonder meer de Engelse suggesties over en d<tn een van Zwitserse Jongenshorloges vanaf f 14.95 Dodelijk ongeval op het TT-circuit Prinses Juliana Stichting in Paramaribo benadeeld SPECIAAL ALKALI VRIJ 1 VOOR Twaalfhonderd gemeenteraden zijn gisteren in een bijzondere vergadering bijeen geweest, geseheiden in plaats, maar verenigd door de aethergolven, om samen te luisteren naar het woord van de minister van Binnenlandse Zaken, mr, J. H. san Maarseveen, en naar het antwoord dal namens hen gegeven werd door de voorzitter van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, mr. P. J. Oud. ter gelegenheid van het feit, dat gisteren voor honderd jaar Thorbecke's gemeentewet in het Staatsblad ver scheen. Uiteraard hebben ae verschillende colleges wel aan de eigen bijeenkomst een bijzonder plaatselijk tintje gegeven, hetgeen uit de hieronder volgende verslagen van de vergaderingen in Keunemerland ook wel blijkt. Zo was in Haarlem een groot aantal vooraanstaande ingezetenen uitgenodigd de vergadering bij te wonen, hetgeen de band met de burgerij nog eens extra accentu eerde. De aanwezigheid van de Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijfc, werd door de burgemeester van Noordhollands hoofdstad uiteraard met vreugde geconstateerd. Mr. P. O. F. M. Cremers hield een korte toespraak ter inleiding van de radio-uit zending, waarin hij uiting gaf aan de dank baarheid jegens de man door wiens schep ping de burgerzin de kans kreeg zich in daden om te zetten en het formele ver schil tussen stad en platteland werd opge heven. Wel mocht Thórbecke zeggen dat er nauwelijks groter weldaad aan de natie had kunnen worden bewezen dan de aan vaarding van deze gemeentewet. Burge meester Cremers herinnerde eraan, dat de vroedschap honderd jaar geleden nauwe lijks van in de notulen merkbare geestdrift over deze emancipatie had blijk gegeven, al deed dan de toenmalige burgemeester De Bruyn Kops een beroep op de medewer king van raad en burgerij zich de verkre gen rechten en bevoegdheden waard te tonen. Dit beroep is echter thans niet ver geefs gebleken: de wijze waarop de wet in de afgelopen eeuw is toegepast is voor de bloei en de ontwikkeling van Haarlem van de grootste betekenis geweest. Minister V a n M aarseveen trad i" een historische beschouwing en memoreer de de practiische kennis en de ongewone vooruitziende en scherpe blik van Thór becke. Gevaar der autonomie Enerzijds pleitte minister Van Maarse veen voor een zo grpot mogelijke autono mie, anderzijds wees hij ook op het ge vaar van de gemeentelijke zelfstandigheid. Dit gevaar is gelegen in het feit, dat een gemeentebestuur dikwijls te eenzijdig denkt in de sfeer van het eigen gemeente lijk belang. Men kaatse dit verwijt niet ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.45 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Hoorn en piano. 12.00 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeon, 13.45 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Orgel en zang. 14.50 West-Fries programma. 15.15 Amateursuitzending. 15.45 Causerie. 16.00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Kamerorkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Platen. 18.40 Regeringsuitzending. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Causerie. 19.40 Causerie. 19.55 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Lichte muziek. 21.15 Commentaar. 21.30 Weense muziek. 21.55 Hoorspel. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25 Accordeon. 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.55 TT-races. 11.10 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.50 TT-races. 13.00 Nieuws. 13.20 TT-races. 13.30 Amusements muziek. 14.00 Platen. 14.10 TT-races. 14.20 Gevarieerde muziek. 14.40 Harmonie-orkest. 15.00 Platen. 15.15 TT-races. 15.35 Klassieke muziek. 16.05 Platen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 TT-races. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Piano. 18.15 Sport. 18.25 Piano. 18.40 Platen. 18.50 Sport. 19.00 Nieuws. 19.15 Causerie. 19.21 Vlootsehouw Scheveningen, 19.30 Pla ten. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op. Heren. 21.00 Amusementsmuziek. 21.53 „Wat zou U doen?". 22.00 Operette. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.2224.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Salonorkest. 12.32 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen, 13.30 Platen. 15.00 Accordeon. 15.45 Platen. 16.15 Engelse en Ierse muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 De Antenne zingt. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Ver zoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazz muziek. 23.50—24.00 Platen. ADVERTENTIE terug, aldus spreker, met de opmerking dat het rijk te veel denkt aan eigen en te weinig aan de gemeentelijke belangen. In 's lands vergaderzaal wordt de stem der gemeente veelvuldig gehoord. Het omge keerde is helaas niet het geval. Voorts constateerde de minister, dat de noodvoorziening voor de gemeentefinan- ciën nog niet. geheel heeft bereikt, wat men op bestuurlijk gebied daarvan heeft ver wacht. Tenslotte getuigde de minister er met waardering van. dat de gemeenten de door Thorbecke's uitzonderlijke staal van wetgeving geboden gelegenheden op be- wonderswaardige wijze hebben verstaan en aangegrepen. Onze taak is, aldus spre ker, thans de grondslagen voor de verdere wex-kzaamheid der gemeenten aan de nieu we tijd aan te passen en ze te behouden, of'te herstellen. Realiteitsbesef Mr. P. J. O u d antwoordde de rede van de heer Van Maarseveen. Hij noemde de bereidheid der gemeentebesturen voor deze gelegenheid raadsvergaderingen te beleg gen, en de bereidheid van de minister om te willen spreken, het beste bewijs voor het saamhorigheidsgevoel, dal centrale regeringen en locale besturen bezielt. Dat dit saamhorigheidsgevoel aanwezig is, is geen geringe zaak. Want men bedenke goed, aldus mr. Oud, dat de verhouding tussen centraal en plaatselijk bestuur niet altijd een gemakkelijke is. Men kan op een herdenkingsdag als vandaag zo licht ver vallen in de fout de dingen te gaan ideali seren, te doen alsoi allés botertje tot de boom is. De minister van Binnenlandse Zaken heeft dat. in zijn toespraak niet ge daan. Hij heeft ons de realiteit laten zien, die leert, dat het niet gemakkelijk is, de gemeentelijke zelfstandigheid zo tot haar recht te doen komen, als de gemeentelijke bestuurders het zo gaarne zouden willen. Mr. Oud memoreerde de massale her denking te Utrecht vier weken geleden. Hoe treffend was het door de Koningin gesproken woord en hoe ontroerend de re actie van twaalfhonderd gemeentelijke be stuurders, zich uitend in een spontaan ge zongen Wilhelmus. Toen toch gelukkiger? In Heemstede bepaalde de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zich in hoofdzaak tot zijn eigen gemeente. Zo ont lokte hij zijn gehoor menigmaal een glim lach bij het vernemen van de begroting uit het jaar 1851, welke sloot met een to taalbedrag van f 6.441,62 y2, terwijl een „zware" schuld op de gemeente rustte van f 6175. Het aantal Inwoners bedroeg in dit jaar 2632, waarbij Berkenrode, met slechts 62 zielen, nog een zelfstandige gemeente vormde. De wethouders werden beloond met f 20 per jaar. De leden van de raad deden afstand van presentiegeld in het be lang der gemeente. Buiten de secretaris beschikte Heemstede niet over een ambte naar ter secretarie. De burgemeester bekende tenslotte, dat hij getroffen was bij het vernemen hoe be scheiden de taak van het gemeentebestuur 100 jaar geleden was, in het weinig gecom pliceerde leven uit die dagen en onwille keurig had hij zich de vraag gesteld of men toen niet gelukkiger was. Maar als men de gang der mensheid op aarde ziet als door hogerhand geleid en daarbij God's gebod de naaste lief te hebben als zich zelf, in vervulling wil zien gaan, dan zal het stre ven der mensen gericht blijven op het ge luk, de vrede en de welvaart van de gehele mensheid. Band met het verleden De Zandvoortse gemeenteraad kwam 's avonds om kwart over zeven bijeen. Bur gemeester mr. H. M. van Fenema sprak een speciaal welkomstwoord tot de oud-wet houder, de heer A. Elffers die tot zijn zichtbaar genoegen in een vacante wet- houdersstoel mocht plaats nemen en de oud-raadsleden de heren P. Schaap, A. v. d. Bos, H. Meijer, J. C. Surink, G. v. d. Werff. W. Paap en G. H. Vallo. De burgemeester schetste in volgelvlucht de vooruitgang van Zanüvoort in de laatste eeuw en vergeleek de begrotingen van 1851 en 1951. Mr. Van Fenema wees er op dat de be langstelling voor het gemeenteraadswerk dient te worden opgevoerd ter handhaving en versterking van de democratische ge zindheid en stipte de bekende meningsver schillen aan die tussen rijk én gemeente bestaan over de zelfstandigheid der ge meenteraden. Op voorstel van mevrouw Mol zullen de presentiegelden van deze vergadering worden afgedragen aan het Koningin Wilhelminafonds. De gemeente-archivaris, de heer P. van der Mije, vertelde enige bijzonderheden en anecdotes uit dehistorie van Zandvoort. Als besluit van de sfeerrijke vergadering beval de burgemeester de aanschaf van een grote glazen kast aan, waarin allerlei in teressants uit de geschiedenis van Zand voort kan worden tentoongesteld. Nieuw licht in Veis en Velsens gemeentebestuuvderen hebben gisteravond onder het genot van een kop koffie met biibehoren en een sigaar in grote aandacht naar de rede van de minister ge luisterd. De plantsoendienst had voor een keurige rozenversiering gezorgd en de nieuwe T. L.-buizen, die de raadzaal rijk is geworden, werden bij deze bijzondere gelegenheid voor het eerst ontstoken. Toen de heer P. J. Oud zijn beantwoor ding had beëindigd, maakte een forse ha merslag van de voorzitter een eind aan de bijzondere raadzitting in Velsen op 5 Juli 1951. Het gezellige, onderlinge napraatje verhoogde de feestelijke sfeer; Eenparig hebben Velsens raadsleden be sloten het presentiegeld, dat hun in couvert ter hand werd gesteld, aan het Rode Kruis te schenken, waardoor het mogelijk wordt de rode streep op de in de gemeente ge plaatste thei'mometers aanzienlijk te doen verlengen. Groei van Beverwijk In Beverwijk was een kleine expositie van gemeentebescheiden uit 1851 samenge steld. De notulen van de eerste gemeente raadsvergadering lagen er naast het ge denkboek dat ter gelegenheid van het eeuwfeest van de gemeentewet het licht heeft aanschouwd. Een uitgebreid register van de belasting op de huurwaarde in 1851 was er te bestuderen evenals de gemeen terekening van Wijk aan' Zee en Duin in 1852. Burgemeester J. H. H. Scholtens heeft enige historische feiten gememoreerd. Toen op 5 Juli 1851, aldus de burgemeester, de gemeentewet werd ingevoerd, lag hier ter plaatse het gemeentelijk leven nog in de wieg. Er was, zo vervolgde spreker, voor de groei van dat leven nauwelijks ruimte. Eind 1851 bedroeg het aantal inwoners ADVERTENTIE in Beverwijk 2579, in Wijk aan Zee en Duin 769. De gemeente-uitgaven in Wijk aan Zee bedroegen in dat jaar f 3240, een bedrag, dat door de gemeente niet kon worden op gebracht. De provincie sprong bij met f 1200 en aan het eind van het jaar had de ge meentekas een batig saldo van 3y2 cent. Spreker noemde hierna de vier hoofdbe ginselen, waarop de gemeentewet steunt en waardoor het mogelijk werd dat ook Be verwijk zich kon ontplooien en noemde het alleszins passend dat dit keerpunt in de ge schiedenis werd herdacht. Spreker eindigde met de woorden van de minister, dat het medebestuur van een krachtig levende gemeente een van de mooiste bezigheden is, die een mens ter hand kan nemen. Hij voegde hieraan toe: Wij nemen ons voor in de komende ambts periode onze beste krachten hieraan te wijden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE diverse dessins en kleuren 183 breed KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 bijgevuld met Java Maakloon: 1-pers. matras ƒ12.50 2-pers. matras 15.— Nog enige verentijk voor uw verenbed. ook per meter H. DE GRAAFF. GR. HOUTSTR. 103 TEL. 11485 Do socialistische arbeidersbeweging heeft minister-president dr. W. Drees ter gele genheid van zijn 65ste verjaardag gister avond'in Den Haag een grootse hulde be reid. Duizenden mannen en vrouwen, dele gaties van de P.v.d.A. uit Den Haag en naaste omgeving, trokken met neigende vlaggen, zingend en wuivend langs de woning van de jarige minister-president aan de Beeklaan in Den Haag. Om negen uur begon het défilé. Toen di\ Drees met zijn vrouw en kinderen, al len met een rode anjer opgespeld, naar buiten kwam, steeg een luid gejuich op uit de kelen van de honderden, die zich voor zijn woning hadden verzameld. Staande onder de met linten versierde Meiboom nam dr. Drees eenvoudig en vriendelijk de hulde in ontvangst van de voorbijtrekkende delegaties. Vele malen kwamen kinderen en ook ouderen met ge schenken en bloemen uit de stoet naar voren. Sommige groepen bleven voor hem staan en hieven een spontaan „Lang-zal- hij leven" aan. Ook waren er velen, oude leden van de arbeidersbeweging, die uit de rijen stapten om de minister-president en mevrouw Drees de hand te schudden. Dankende voor de woorden van lof later uitgesproken door de heer Vorrink, ver klaarde dr. Drees, dat het hem goed deed te midden van de zorgen en verdrietelijk heden, die aan de politiek verbonden zijn, gevoelens te bespeuren als die welke hem deze avond waren geopenbaard. Hij zag in de hem gebrachte hulde een bewijs van de kameraadschap en van de levende solida riteit in de socialistische beweging. Ter voorlopige bescherming van de rech ten van de Anglo-Iranian, om te voor komen, dat door bepaalde handelingen of daden op onherstelbare wijze vooruit ge lopen zou worden op de beslissing, die het Internationale Gerechtshof mettertijd zal moeten nemen in het hoofdgeschil tussen Engeland en Perzië (onrechtmatigheid van de nationalisatiemaatregelen), heeft het Hof besloten zogenaamde voorlopige maat regelen aan te wijzen. Zij komen hierop neer: 1. Perzië en Engeland elk hebben iedere handeling te verhinderen, die vooruit zou kunnen lopen op de rechten van de weder partij bij ten uitvoerlegging van het arrest, dat het Hof zou wijzen. 2. Zij hebben elke handeling te verhin deren van welke aard ook, die het aan het Hof op 26 Mei j.l. voorgelegde geschil ernstiger zou kunnen maken of uitbreiden. 3. Zij moeten zorgen, dat geen maat regel, welke ook, toegepast wordt, waarvan het doel zou zijn, de voortzetting van de bedrijfs- en handelsexploitatie van de Anglo-Iranian, zoals deze werd uitgeoefend tot 1 Mei, in de weg te staan. 4. Die exploitatie moet voortgaan onder leiding van haar leidend personeel, gelijk het tot die datum bestond, behoudens wij zigingen, die aangebracht kunnen worden in overeenstemming met de commissie van toezicht, bedoeld in paragraaf 5. 5. Ter verzekering van de volledige ver- ADV ERTENTI1 K m met garantie en verzekering Juwelier Horloger Barteljorisstraat 2 Tel. 13004 - Haarlem 55. Op aanraden van Joris Goedbloed be gaven de opgewonden pachters zich naar de beek, teneinde daar met een koele dronk nieuwe krachten op te doenmaar dat water was, zoals wij weten, vermengd met de slaapdrank die de geheimzinnige klui zenaar er in had gegooid; en zo kwam het dan, dat de pachters dc een na de ander suffig ineen zegen. „Laten we.... grrrr- oeaah.het huis bestormen.. snurk.. steunde er een; en een tweede mompelde: „Weg.... met.... degeeuwland heer*..." en toen sliepen ze allemaal. Nu was het heel stil geworden bij Huize Hob beldonk; en daar stond Joris inmiddels peinzend te kijken naar de stormram, waar mee de opstandige boeren zich toegang tot het huis hadden willen verschaffen. „Zou ik mij waarlijk van dit werktuig van het bruut geweld moeten bedienen om het innerlijk dezer behuizing te bereiken?", zo vroeg hij zich af. Maar neen toch! Er zijn wel sierlijker wegen! Intelligentia emergo, lijkt mij de klassieke spreuk die hier van pas is....". Intussen wist de arme Panda binnen natuurlijk niet, wat er buiten ge beurde. Hij was zeer angstig weggekropen achter de grote staande klok, en vroeg zich af wat de plotseling ingetreden stilte kon beduiden. Hij vreesde, dat het niet veel goeds was; en hij werd er niets vrolijker op, toen hij een hand bij het raam zag ver schijnenEerst nu drong het tot hem door, hoe dom het was geweest om de ramen open te laten terwijl hij, de deuren barricadeerdemaar nu was het te laatHij kon natuurlijk niet wetendat hij de hand van Joris Goedbloed zag. wezenlij king der voorgaande bepalingen, die in elk geval haar eigen gezag behouden, moet door overeenstemming tussen Perzië en. Engeland een commissie van toezicht in het leven worden geroepen, bestaande uit twee door elk der beide regeringen aange wezen leden en een vijfde, onderdaan van een andere staat, in gemeen overleg dooi de twee regeringen aangewezen, of, bij ge breke aan overeenstemming en op geza menlijk verzoek der beide partijen, door de president van het Hof. Er volgt dan nog een nadere aanwijzing -over de taak dier commissie. Het valt in het Internationale Gerechts hof te loven, dat het,, gebruik makend van zijn bevoegdheid om eigener beweging conservatoire maatregelen aan te wijzen, niet klakkeloos de Engelse suggesties heeft overgenomen, doch zelfstandig maatregelen heeft ontworpen. In wezen zijn die even doeltreffend als hetgeen in de Britse aan vrage van 22 Juni dienaangaande voor kwam. Doch ze .zijn m.i. beter dan wat Engeland had geopperd, doordat de geko zen formulering zekere Iraanse nationalis tische gevoelens ontziet. Heel verstandig is voorts het, van Engelse zijde niet geopper de, denkbeeld van de instelling ener com missie van toezicht. Slechts in één opzicht bevat de desbetreffende aanwijzing een zwak punt. Te weten, in zoverre als bij ontbreken van accoord over de benoeming van een vijfde lid, de benoeming door de president van het Hof alleen kan geschie den ingevolge gemeenschappelijk verzoek van de beide partijen; blijkbaar achtten de rechters, gelet nu eenmaal op de nog steeds gangbare opvatting omtrent de souvereiniteit der staten, dat in dit geval eerst toch tussen de twee staten overeen stemming aanwezig moet zijn om die be noeming aldus te kunnen doen geschieden. Eén staat kan hier dus de instelling der commissie beletten! De rechters hebben nog eens onderstreept, dat een aanwijzing betreffende conserva toire maatregelen geenszins vooruit loopt op de beslissing in het hoofdgeschil, ook niet over de in dat opzicht door Perzië be twiste bevoegdheid der rechters om zich met die hoofdkwestie te bemoeien. Van de 12 rechters die dit keer zaten, hingen twee de afwijkende mening aan, dat het Hof aanwijzing van conservatoire maatregelen achterwege had moeten laten, omdat te twijfelachtig zou zijn of het in de later te beslissen hoofdzaak wel bevoegd is tot recht spreken. Toen mij bleek, dat de heer Shayegan, Perzisch parlementslid, deel uitmakend van de olie-commissie en jurist, die de vorige week Vrijdag plots met twee landgenoten regelrecht uit Teheran in. Den Haag was aangekomen, nog een tijdje hier zal blij ven, dacht ik, dat zulks zou samenhangen met voorbereiding van het verdere hoofd proces. Onmiddellijk, nadat hij en een zijner reisgenoten als toeschouwers de uit spraak van het Hof hadden bijgewoond, waren de heren naar him gezantschap te ruggekeerd. Daar bereikte ik de heer Shayegan. Hij wist mij in het met hem ge voerde telefoongesprek te vertellen, dat Perzië 'sHofs aanwijzing als van nul en gener waarde beschouwt en haar daarom naast zich zal neerleggen. Dit op grond van de stelling, dat het Hof niet bevoegd is. Volgens de heer Shayegan, die verder niets met het Hof te maken wil hebben en dan ook, volgens zijn zeggen, nog wat in het Haagje blijft, zonder dat er enig ver band met het proces over de hoofdzaak zou bestaan, waarvoor de heren zich nu hele maal niet meer interesseren, hebben de rechters thans getoond „óf wel niet onpar tijdig te zijn óf wel.... de zaak niet te begrijpen." Tot besluit nog dit. Vrijwel algemeen geldt de opvatting, dat een aanwijzing in zake conservatoire maatregelen geen juri dische verplichting met zich mee brengt om zich daarnaar te gedragen: het is immers geen bindende rechterlijke beslissing, doch alleen een „aanwijzing." Doch even alge meen neemt men aan, dat er wel een zede lijke verplichting bestaat om de aanwijzing te volgen. Dr. E. VAN KAALTE. Nederlaagje. De Britse regering werd bij stemming over een motie van de oppo sitie aangaande een ondergeschikte kwestie Donderdagavond met 157 tegen 141 stemmen in het Lagerhuis versla gen. Op het ogenblik van de stemming was de helft der leden al naar huis. Eruit. Het radiostation van het Thailandse leger heeft Donderdag bekend gemaakt, dat de Thailandse ministerraad Donder, dag tien vlootofficieren heeft ontslagen. Volgens het radiobericht zouden zij aan de opstand van het afgelopen weekeinde hebben deelgenomen. Aanbod. Naar van officiële zijde in Bel grado verluidt, zou de Joegoslavische regering het Vaticaan hebben doen we ten, dat zij bereid is, aartsbisschop Stepinac vrij te laten op voorwaarde, dat hij het land onmiddellijk verlaat. De nuntius in Belgrado zou op 2 Juli de Joegoslavische regering hebben mede gedeeld, dat het Vaticaan het Joegosla vische aanbod van de hand had ge wezen. Perón. De partij van de Argentijnse pre sident Juan Perón heeft een wetsont werp betreffende kieshervorming inge diend, waarvan waarnemers verwach ten dat het zal leiden tot een congres van louter Perón-aanhangers in de ambtsperiode 1952'58. Onder het hui dige kiesstelsel wordt een derde van de zetels in de Kamer van Afgevaardigden gereserveerd voor de oppositiepartijen. Het nieuwe ontwerp wil de provincies en de federale hoofdstad in kiesdistric ten verdelen, die elk bij eenvoudige meerderheid één afgevaardigde kiezen. Ook wil men de president en de vice- president 'bij eenvoudige meerderheid door het volk laten kiezen. Tot dusver ging dit bij getrapte verkiezingen. Waakzaam. De Fiapp (vereniging van slachtoffers yan het fascisme) heeft, op een te Wenen gehouden conferentie be sloten tot het organiseren van een nieuw front van „alle strijders tegen het fascisme over de gehele wereld", dat zal aangeduid worden met de initialen „Fir". Er is een bestuur van 28 afge vaardigden uit veertien landen gekozen. Regeringsnieuws. Bij een mijngasontplof- fing in de mijn van Volkenrode (Thu- ringen) zijn negen mijnwerkers om hel leven gekomen en twee ernstig gewond, zo deelde de Oost-Duitse premier, Ott* Grotewohl, Donderdag op een kabinets zitting mee. Voddig. Volgens het Franse socialistisch* dagblad „Le Populaire" was op drie Franse Vampire-straëljagers, die Zon dag deelnamen aan het international* luchtfeest te Le Bourget, sabotage ge pleegd. Een onderzoek werd ingesteld, aldus „Le Populaire". Een werktuigkun dige ontdekte, dat vodden in de brand stofleiding van de drie machines \yaren gestopt. De vodden waren zo aange bracht dat de brandstoftoevoer afge sneden zou worden, wanneer het vlieg tuig in de lucht was, aldus „Le Popu laire". Feestganger. De burgemeester van Moskou, Feodor Jasnoff, is Donderdag uit Praag in Parijs aangekomen om deel te nemen aan de feestelijke herdenking van het 2000-jarig bestaan van de Franse hoofd stad. Terug. Bij Waldhaus aan de grens tussen Beieren en Tsjechoslowakije zijn Don derdag door de Tsjechoslowaakse auto riteiten aan de Amerikanen de twee Thunder jet-jagers overgedragen, die tien dagen geleden bij Praag een nood landing maakten. De piloten waren reeds teruggezonden. Amerika. De millionnair Frederick Van- derbilt-Field is in New York tot 90 da gen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij weigerde de namen te noemen van de personen, die voor de vier voort vluchtige communistische partijleiders een waarborgsom van 80.000 dollar had den gestort. Hij heeft 24 uur de tijd ge kregen om beroep aan te tekenen. Afwezig. Een Frans militair gerechtshof t* Bordeaux heeft twee Duitsè officierei) bij verstek ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in het ophangen van 99 Franse verzetstrijders te Tulle. Het wa ren generaal Heinz Lammerding en ds kapitein van de staf Kowacht. Een ad judant, Otto Hoff, die wel gepakt is kreeg levenslange dwangarbeid. ADVERTENTIE Barteljorisstraat zo tel. 13439 FALCON REGENKLEDING Gisteravond is op het T.T.-circuit ts Laaghalerveen een ongeluk gebeurd, dat de 19-jarige A. van der Puy uit Badhoeve- dorp het leven heeft gekost. Van der Puy was als helper meegekomen met de Vis- bach-renstal, die met 125 cc V.R.-motoren aan de T.T.-races zal deelnemen. Een der motoren moest nog even worden geprobeerd, waarmee Van der Puy zich belastte. Te Laaghalerveen is hij op een links op de weg staande wagen gebotst en daarbij zodanig gewond, dat hij gister avond in het Wilhelminaziekenhuis t0 Assen aan de gevolgen is overleden. Adjunct-commies verduisterde 40.000,— De adjunct-commies V. E. van het de partement van Sociale Zaken in Parama ribo, heeft in enkele maanden ruim ƒ40.000 van de Koningin Juliana Stichting verduis terd. E. kreeg van zijn directeur opdracht om het geld dat bij de Vervuurt's Banking Corp, was gestort te lichten en op de Suri naamse Bank te storten. E. lichtte het be drag in Augustus, doch stortte het niet op de S. B. De zaak kwam aan het licht, toen de directeur tijdelijk werd vervangen. Bij het nagaan van de rekeningen bleek, dat er slechts ƒ4000 op naam van de stichting stond. E. is gearresteerd en heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22141 W

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2