Het belastingdebat opgeschort tot Dinsdag, minister maakt goede kans SPORT RADIO Leopold Stokowski bereikte perfecte verstandhouding ^Hoe is het ontstaan? N Een Eeuw Celeden VRIJDAG 6 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlemse Sportweek 1951 Singelloop trok grote belangstelling WEEK VACANXIE Agenda voor Haarlem Sportweek-programma Kamer zweeg na interpellatie-Wagenaar over Korea Voetbal op Zaterdagavond Ronde van Frankrijk Geen beste dag voor de Nederlanders Cricket Zuid-Afrika scoorde 158 runs Wielrenner verongelukt Laga won in Henley Louise Brough verloor van Shirley Fry Holland Festival Dit woord: REILT J Open courses op Duindigt Electriciteitsvoorzienïng van Spaarndam wordt verbeterd 50JUHIK 7JUU t 95 1 HAABLEM Een goed geslaagd evenement in deze week vol van diverse sporten was ongetwijfeld de singelloop, waarvoor zowel bij start en finish als langs het gehele parcours grote belang stelling bestond. Om 8 uur gingen 120 lopers van start om het ruim 3 km. lange parcours af te leggen. In de eerste kilometer leek het of Fennis zonder meer op de overwinning zou afstevenen. Hij nam een voorsprong van vijftig meter op het peloton, dat spoedig ge heel uit elkaar viel. Op de Ged. Oude Gracht werd hij echter door een groep van ongeveer zes lopers ingelopen, die in een vrij hoog tempo verder gingen. Voor insiders werd het toen al spoedig duidelijk, dat Joustra, die jaren geleden in de athle- t'lek op de middenafstand goede resultaten heeft be haald een beste kans zou maken. En inderdaad slaagde deze loper erin. als eerste loper over de eind streep te komen na in een lange eindspurt Wittcman van TYBB achter zich te hebben gelaten. Joustra, die voor de voetbalvereni ging D.S.B. uitkwam, no teerde 10 min. 48 sec. over de afstand. Witte- man 10 min. 54 sec.; Hoogendijk (Barger- school) kwam in 11 min. 15.6 sec. als derde over de finish. Fennis, die zo hard van start ging zakte later af. herstelde zich met een vierde plaats in 11 min. 20 sec. toch nog gedeeltelijk. De volledige uitslag luidde: 1. Joustra (D.S.B.) 10 min. 48 sec.; 2. Witteman (T.Y.B.B). 10 min. 54 sec.; 3. Hoogendijk (S.V. Bargerschool) 11 min. 15.6 sec.; 4. Fennis 11 min. 20 sec.; 5. Van Poecke 11 min. 26 sec.; 6. Van Kamp (S.H.S.) 11 min. 29 sec.; 7. Van Vuuren (militair) 11 min. 29.5 sec.; 8. Van Eyk (militair); 9. Hoekstra (S.V. Bargerschool); 10. Hartgens (T.Y.B.B.). Verenigingsprijs: 1. D.S.B. 33 pnt.; 2. T.Y.B.B. 36 pnt.; 3. Bargerschool 46 pnt.; 4. Geel Wit 73 pnt.; 5. S.H.S. 86 pnt. Volleyball bij terrein van i „Haarlem" Gisteravond werden twee volleyball-wed- strijden gespeeld, op het parkeerterrein van het voetbalveld van ..Haarlem". De dames van EHVC verloren de eerste wedstrijd van IHJ met 1—2. Ook de heren van EHVC kon den het niet tot een overwinning brengen. CIOS won de tweede wedstrijd namelijk met 31. Basketball Op de speelplaats van de Juliana van Stol- bergschool speelde Oosterkwartier tegen de Rest van Haarlem (heren). Het grote aantal toeschouwers heeft kunnen genieten van fraai spel, Oosterkwartier won met 32—29. RCH-junioren wonnen honkbalwedstrijd Op het EDO-terrein speelden de junioren van RCH en Ajax een aardige honkbalwed strijd, die de Haarlemmers wonnen met 53. Singelrace voor kano's Aan de Nieuwe Gracht, ter hoogte van het gebouw van de Geneeskundige Dienst heerste reeds ver voor acht uur een gezellige drukte. Talrijke kano's kruisten heen en weer in afwachting van het startschot voor de singelrace over een afstand van 5 km. Het traject ging via Kinderhuissingel. Zijlsingel, Leidsevaart, Raamsingel, Gasthuissingel, Kampersingel, Spaarne weer naar de Nieuwe Gracht haar de finish.De Haarlemse kano verenigingen hadden aan dit onderdeel van de Haarlemse sportweek weer medewerking verleend. Er waren 38 inschrijvingen ver deeld over vijf klassen. Aspiranten: J. Veldmeyer, HKV 22.12; 2. N, Griek. Trekvogels 22.46; 3. en 4. J. Meyer, Trekvogels en H. Vijn Spaarnevogels bei den 23.17. Nieuwelingen: 1. J. Hittinger. Trekvogels 21,40; 2. V. van Stijn, HKV 22.23; 3. J. Bak ker. Spaarnevogels 23.03. Meisjes: 1. Wimmie Oostenbroek. Trek vogels 24.53; 2. Ria Wajer, Trekvogels 26.24; 3. Wil Braspenning, HKV 27.34. Dames: 1. Rie Hulsebos, HKV 25.18; 2. Cobi Cupi,do, Spaarnevogels 25.49; 3. Greeije Kuiper, Spaarnevogels 26.38. Senioren heren: 1. W. v. d. Kroft, HKV 20.47; 2. H. van Koersel, Spaarnevogels 21.08; 3, P, Scheringa, Trekvogels 21.09. HOC (dames) won handbal wedstrijd Voor een goede dameshandbalwedstrijd zorgden gisteravond de eerste klasser HOC en een gecombineerd BGV/Rapiditas-elftal, Over het algemeen was HOC sterker dan Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 Juli 1951 ONDERTROUWD; 5 Juli, J. P. Lelie en A. H. van Bockel. GEHUWD: 5 Juli, H. J. Menks en J. Koster, C. Hartog en J. J. Zeilemaker; J. J. Dinge- mans en W. van Ee. BEVALLEN van een zoen: 3 Juli, J. van HardeveldVergers; J. M. van der Kroft Cornelissen; 4 Juli. M. J. Nieuwenhuizen Fijge; A. M. van de PolJongsma. BEVALLEN van een dochter: 3 Juli, G. Kleimeerde Jong Swemer; 4 Juli. J. M. Prassvan den Berg; N. S. Hietbrink Brouwer; 5 Juli. C. C. Zwanenburgvan Son; A. HardesmeetsRietveld. OVERLEDEN: 3 Juli. P. Schouten, 12 mnd., Amsterdamstraat; A. Visser, 75 j.. Kenau- 1 park; 4 Juli, A. Meyer. 88 j., J. Gijzenkade; F. J. Lans, 43 j., Magdalenastraat; A. Hila- rius—Roos, 67 j., Wagenweg. ADVERTENTIE Met baby of kleuter op reis gaan, is dank zij Schous geen vermoeiende baan. Met reiswieg, weekend- of opvouwbare wagen Heeft U prettige, genotvolle dagen! v. Delft opvouw bare reiswieg en wandelwagcn vanaf 129.50. Weekendtvagen vanaf 24.70 Oude Groenmarkt 16 Haarlem, tel. 11366 VRIJDAG 6 JULI Openluchttheater, Bloemendaal: „The knight of the burning Pestle", 8.30 uur. Frans Hals: „Mabok, de wilde olifant", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; Dinsdag 2.30 en 8 uur). Rembrandt: „De der de van rechts", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Strijd zonder genade", 18 j., 2. 4.15 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het wonder" (Bali, het eiland der Goden) 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Rodge City", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het ZATERDAG 7 JULI Openluchttheater, Bloemendaal: ..Tlie knight of the burning Pestle", 2.30 en 8.30 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. VRIJDAG 19.00 Sportavond in het Krelagehuis (handbal, basketball, volleyball, schermen en tafeltennis). Voetbalwedstrijd op het terrein van „Haarlem" tussen de junioren van de afdelingen Haarlem en Amsterdam. ZATERDAG 14.00 Wandeltocht van ongeveer 10 km (start en finish gebouw Rose- haghe, Hoofmanstraat). 18.45 Sluitingsfeest op het terrein van „Haarlem" (korfbal, turnen, ath- letiek en voetbal). 3ooo30oooooooooooooooococoooooocooooooocoooooooooooooooo< de combinatie, die wel veel aanvallen op zette, doch niet veel tot gevaarlijke schoten kwam. Aan de andere kant bezorgde Agnes Scheffer haar ploeg nog voor rust een voor sprong van 10 die in de tweede helft tot 30 vergroot werd door de dames Kors en Huygens. Op het. laatst kwam de combinatie steeds beter opzetten, doch schoten van Puck Jager (BGV), Jo van Sloten (BGV), of Kitty Hoevens (Rapiditas) gingen over of werden een prooi voor de doelverdedigster van HOC. Haar tegenvoeter Annie van Sloten (BGV) redde verscheidene malen fraai, mede waar door de stand tot 3—0 in het voordeel van HOC beperkt bleef. Wijzigingen in het Haarlems elftal Zaterdag wordt de Sportweek gesloten met een serie wedstrijden en demonstraties op het terrein van „Haarlem". Korfbal, athle- tiek, turnen en voetbal staan op het pro gramma. Het Haarlems voetbalelftal bindt de strijd aan tegen Dordrecht. In de Haar lemse ploeg zijn wijzigingen gekomen door dat Odenthal en Groeneveld (beiden Haar lem) verhinderd zijn. Van Gooi (Haarlem) speelt rechtsachter en Hein Winter (HFC) linksbuiten. Voor gymnastiekdemonstraties bestond grote aandacht Aan de rust, die bij de vier demonstraties van gisteravond heerste, zou men conclu deren, dat onze opmerking over de minder correcte houding van het jeugdige publiek ter harte is genomen, want het viel inderdaad op, dat met veel grotere aan dacht dan Dinsdagavond de verrichtingen van de gymnasten door de aanwezigen werden bekeken, hetgeen althans bij Concordia, Bato en Gios de uitvoering zeer ten goede is gekomen. Door een minder gelukkige inde- De start der dames in de kano-singelrace: mejuffrouw Oosterbroek begint aan het 5 km. lange traject. ling van de werkruimte bij Kracht en Vriendschap op de Sportweide in het Noor der Sportpark, heerste daar juist binnen de afrastering een onrustige sfeer, waardoor men geen volledig beeld kon krijgen van de verrichtingen. Deze vereniging had de deel nemers (-sters) in hoofdzaak gerequireerd uit de afdelingen in Haarlem-Noord, welke gymnasten de diverse onderdelen met veel enthousiasme en vaardigheid uitvoerden. Ook Concordia gaf, ditmaal in het Zaanen- plantsoen, een gedegen uitvoering: niet veel nummers, doch elk nummer goed voorbe reid en zeer goed uitgevoerd. Het ringen- zwaaien van de dames was prima; bij hoog- brug heren waren goede opkomende krach ten te onderscheiden; springkast van de kleine meisjes en jongens alsmede het paard- springen vielen eveneens in de smaak. Gios turnde weer aan de Schotersingel en kwam o.a. met enige bekende wedstrijdnum mers uit, als paardspringen meisjes, de vrije oefening van de dames, alsmede klassikaal brugturnen van meisjes en dames. Bato turnde op het Theemsplein en ook deze vereniging mocht na ieder nummer een dankbaar applaus in ontvangst nemen het geen ook wel verdiend was. ivant zowel de vrije oefeningen als de toestelnummers waren van hoog gehalte en werden correct uitge voerd, waarbij vooral genoemd moeten wor den springkast van de jongens en springtafel van de heren. Wandeltocht over tien km Van „Rosehaghe" aan dfe Hoofmanstraat gaan Zaterdagmiddag de deelnemers (sters) aan de wandeltocht over tien km. langs Hout- vaart. De Ruyterweg en Vlaamseweg naai de Rollandslaan om vervolgens langs de Ramplaan, Duinvlietpad. Elswoutlaan, Bo- venweg, Westerlaan en Schulpweg de Mr. Enschedeweg te bereiken dan de Van Haem- stedelaan en oversteken en pad volgen naar de Duinlustweg langs Kraantje Lek (De Blinkert) dan via Zijlweg terug naar de Hoofmanstraat. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Minister Lieftinck moest gisteren weer eens een aantal hindernissen nemen, want er bleek dat er nog geen mogelijkheid be stond om de beraadslagingen over zijn belasting-ontwerp voort te zetten. Het overleg tussen hem en de commissie van rapporteurs schijnt nu wel afgelopen te zijn, maar het verslag daarvan moet nog verschijnen en dan dient de Kamer ge legenheid te hebben dit te bestuderen voor men tot de behandeling van de artikelen en amendementen kan overgaan. Dit zal nu Dinsdag gebeuren. Dank zij een aantal wijzigingen door de bewindsman aange bracht, ziet het er wel naar uit, dat hij een goede kans heeft om zijn belasting voorstellen er door te halen, al zal het op sommige punten nog wel een hard gevecht worden. In het bijzonder kan het hem ten goede komen, dat hij met betrekking tot de regeling voor kinderaftrek zowel bij in komsten- als bij vermogensbelasting en hetzelfde geldt dat op andere wijze ten opzichte van de extra winstbelasting enige concessies heeft gedaan, die waar schijnlijk voldoende zullen zijn om de K.V.P.-fractie ten slotte te bewegen de ont werpen te aanvaarden. Het begin van de middag ging heen met de interpellatie van de heer Wagenaax (Comm.) over ons buitenlands beleid in Zuid-Oost-Azië. Met name over dat in Korea. Minister Stikker gaf uiteraard te verstaan er zich over te zullen verheugen, wanneer het daar tot staking van de strijd komt en hij wees er op, dat de onderhande lingen. die nu beginnen, toch eigenlijk wel min of meer een gevolg zijn van herhaal delijk door het Westelijk blok al vroeger ondernomen initiatief om de oorlog te doen ophouden. De bewindsman reed even een beetje vreemde schaats, toen hij bij beant woording van de interpellant hulde bracht aan wat hij noemde de zelfbeheersing der andere fracties, die namelijk het stilzwij gen bewaarden bij deze ganse aangelegen heid. Dat de minister zelf een zo groot mogelijke voorzichtigheid aan de dag meen de te moeten leggen nu het stadium van onderhandelen is aangebroken, is begrij pelijk. Doch hoe hij tevoren een dergelijke uitlating kon doen was minder verklaar baar. Tevoren, want het is nu eenmaal ge bruikelijk, dat pas nadat een interpellant ten tweede male het woord heeft gevoerd, eventueel andere afgevaardigden aan het debat gaan deelnemen en dat ogenblik was nog geenszins aangebroken op het moment waarop deze minister antwoordde. Zacht uitgedrukt beging hij hier een onhandig heid door namelijk te verklappen wat blijkbaar binnenskamers afgesproken was. Overigens viel er tegen zijn argumenten ter goedkeuring van de stilzwijgendheid van de overige Kamerleden, die inderdaad viel waar te nemen, wel wat in het midden te brengen. Ronduit gezegd had mijns inziens dan ook de heer De Groot (Comm.) groot ge lijk, toen hij wat later aan de andere frac ties voorhield, dat het wel een zoete indruk maakte dat de hele Kamer vei-der haar mond wenste te houden. Natuurlijk kwa men de communisten met een in meer dan één opzicht onder de gegeven omstandighe den onmogelijke en dan ook door de minis ter ontraden motie, die alleen met de com- munisten-sternmen vóór verworpen werd. Dit alles had geenszins 'n belet behoeven te vormen om in algemene lijn de gevoelens van de verschillende groepen uit de Kamer toch eens even kenbaar te maken. Dan was er ook gelegenheid geweest wellicht in te gaan op de door de heer De Groot ge schetste tegenstelling tussen wat hij noem de het radicale Amerikaanse en het gema tigde, volgens hem meer op vrede gericht zijnde Engelse standpunt. Vermeld zij nog, dat minister Stikker op het gedeelte van de interpellatie dat betrekking had op de kwestie van een met Japan te sluiten vre desverdrag duidelijk aantoonde, dat in dat opzicht Rusland kennelijk als spelbreker wil optreden. Een ontwerp-tekst voor dat verdrag is in Den Haag binnen gekomen. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Kamer gisteren na enig debat het wets voorstel inzake de her-kapitalisatie aan genomen. Voetbal Voor het kampioenschap van Nederland wordt Zaterdagavond in Tilburg de wed strijd Willem 2Heerenveen gespeeld. Voor de promotie-competitie naar de derde klasse trekt Ripperda naar RKAVIC. Indien de Haarlemmers een punt veroveren, dan promoveren zij. ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 52 - Tel. 12762 tegenover de kerk. PHILIPS - ERRES - FRIDOR - COLUMBIA Betaling In overleg. In de tweede étappe van de Ronde van Frankrijk is er meer strijd geleverd dan in de eerste. De rit van Reims naar Gent over een afstand van 228 kilometer is gewonnen door de Luxemburger Diederich met ruim twee minuten voorsprong op de Belgische favoriet Stan Ockers. Als eerste Neder lander eindigde Wagtmans met vier mi nuten achterstand op de winnaar op de 25ste plaats. Er zijn talrijke ontsnappingspogingen geweest, waarvan het merendeel vroeg tijdig in de kiem werd gesmoord door het waakzame peloton. Veertig kilometer voor de finish begon de strijd eigenlijk pas goed. In het peloton was de jacht begonnen op een groepje dat een kleine voorsprong had genomen. Diederich werd door de pechduivel gespaard en ging als eerste over de eindstreep. De uitslag van de tweede étappe luidt tenslotte: 1. Diederich (Luxemburg) 6 uur 29 minuten 54 seconden; 2. Ockers (België) 6.32.05; 3. Demulder (België) 6.32.56; 4. Geminiani (Frankrijk) 6.33.15; 5. Bartali (Italië) 6.33.44; 6. Koblet (Zwitserland) zelfde tijd; 7. Baldassari (Frankrijk) zelfde tijd; 8. Rosseel (België) zelfde tijd; 25. Wagtmans (Nederland) 6.34.17; 55. Peters 6.36.01; 63. Faanhof 6.37.06; 87. Van Est 6.41.46; 94. Dekkers 6.45.51; 111. Voorting 6.49.24; 114. Dielissen 6.49.5. Met meer dan tien procent achterstand kwam binnen de Nederlander Schoen makers. Hij mocht vanmorgen wel deel nemen aan de derde étappe, waarin 122 renners startten. Het algemeen klassement na de tweede étappe luidt: 1. Diederich (Luxemburg) 11.53.56; 2. Ockers (België) 11.56.37; 3. Redolfi (lie de France) 11.57.24; 4. Demul der (België) 11.57.58; 5. Geminiani (Frank rijk) 11.58.17; 28. Wagtmans 11.59.19; 54. Faanhof 12.02.08; 56. Peters 12.03.18; 83. Van Est 12.06.48: 92. Dekkers 12.10.53; 108. Voorting 12.14.26; 112. Dielissen 12.14.57. Donderdag is te Manchester de derde test match Engeland—Zuid-Afrika begonnen. De gasten brachten het tot 158 runs. De Engelse fastbowler Bedser was bijzonder op dreef en leverde een fraaie prestatie door zeven wickets voor zijn rekening te nemen voor 58 runs. Door de regenval leverde de pitch moeilijkheden voor de Zuid-Afrikaanse batsmen op. Van Rijneveld (40), Nourse (29), Cheetham (20), Fullerton (20), A. Rowan (17) en Mann (15 not out) bereikten de dubbele cijfers. Tattersall, Laker en Statham namen ieder een wicket. De Engelsen hebben nog enige tijd gebat. Aan het einde van de eerste dag hadden zij 50 runs voor het verlies van een wicket. Tijdens een trainingsrit van enkele Zaanse wielrenners in de Wijde Wormer is de 20-jarige amateur wielrenner Klaas de Lange Donderdagavond om 8 uur dode lijk verongelukt. Bij het passeren van een stilstaande auto op de provinciale weg tussen Koog-Zaandijk en Purmerend bot ste het groepje renners, waarin De Lange meereed, tegen een uit de tegenovergestelde richting- naderende personenauto. Twee der wielrenners liepen lichte verwondin gen op. De Lange liep de zwaarste verwon dingen op. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Purmerend is hij overleden. Roeien De Leidse oude acht heeft gistermiddag te Henley met een halve lengte achterstand op de Engelse club Leander verloren, hoewel in het algemeen Njord de sterkere in deze heat wérd geacht. De Leidenaren start ten met een tempo van 43, Leander met 41. Na de 300 meter liepen de Engelsen iets uit. Beide ploegen gingen toen op hun baantempo roeien van ongeveer 33 slagen. Langzaam maar zeker zakte Njord meer en meer af tot een halve lengte op 600 meter, hetgeen al spoedig aangroeide tot een hele lengte. Op 750 meter was Njord twee lengten achter. Het begon er zeer ernstig voor de Leide- naars uit te zien, want de tactiek van de Engelsen was er voor te zorgen, bij de 1000 meter een voorsprong te hebben. Dit was hun nu gelukt. Njord had zijn tegenstander teveel ruimte gegeven en verloor met een halve lengte in de tijd van 7 min. 13.5 sec. De enige Nederlandse ploeg die overbleef was Laga uit Delft. Met grote spanning had men naar de race van de Delftenaren tegen het Italiaanse Varesse, de Europese kampioenen, uitgezien. Tot ieders verbazing won Laga met groot gemak. Laga startte met tempo 38 tegen Varese 33. Direct lagen de Delftenaren voor. De voorsprong was op de 1000 meter aangegroeid tot drie lengten. Wat de Italianen ook probeerden, zij konden er niets meer aan doen. De tijd was 7 min. Vandaag worden de demifinales geroeid, en dan komt Laga uit tegen de Spaanse acht Remo uit Barcelona, die gisterochtend onver wacht won van de London Rowingclub .Mocht deze race Nederland een overwinning op leveren, hetgeen te verwachten is, dan zal dus Zaterdag Laga in de finale van de Grand Challenge-cup uitkomen. De Belgen hadden zeer veel succes met hun roeiers op de tweede dag. Op een na (de sculler Collet), wonnen zij al hun num mers, en komen dus vandaag in de demi finales uit. Wimbledon Louise Brough, die jaren lang de „ko ningin" van Wimbledon was en de titel in het dames-enkelspel driemaal achter een wist te behalen, heeft een beslissende ne derlaag geleden tegen haar landgenote Shirley Fry. Dit drie-en-twintigjarig Ame rikaanse speelstertje, dat op de achtste plaats van de Amerikaanse ranglijst voor komt, bei'eikte voor het eex-st in haar leven de finale, op voortreffelijke wijze, door een zeer goede gecontroleerde snelheid en uitstekende verdediging. Doris Hart was in de halve finale tegen Beverley Baker in alle onderdelen van het spel de sterkste speelster. Laatstgenoemde was nerveus en slaagde er niet in een af doend antwoord te vinden op het scherpe volleren en de snelle di-ives van haar te- genstandstex-. In 41 minuten had Doris Hart de partij gewonnen (6—3, 61). Doris Hart ontmoet in de finale, welke Zaterdag wordt gespeeld, haar partner in het dubbelspel Shirley Fx*y. In de kwart finale van het heren dub belspel wonnen de Amerikanen Patty en Richardson met 16 86 63 57 75 van het Zweedse dubbel Bergelin-Davids- son. In de halve finale van het gemengd dubbel spel wonnen Doris Hart en Sedg- man van mevrouw Dupont en McGregor. VexTeden week gaf de dii-igent Leopold Stokowski met het Residentie-orkest zijn eerste concert in ons land. Gisteravond stond de bex-oemde orkestaanvoerder voor het Amsterdamse Concertgebouw-oi'kest, dat met de uitvoering van een uitgebreid programma opnieuw een aandeel kreeg in het Holland Festival. Leopold Stokowski heeft ook aan dit concert het sterk persoonlijke karakter ge geven, dat een gevolg is van het stx*even naar een zeer nadrukkelijke uitdrukkings kracht. Zijn intex-pretaties deden in zekere zin aan de artistieke principes van Willem Mengelberg denken, die in Mengelbergs schepping, het Concertgebouw-Oxkest, nog sterk als traditie voortleven. Men kon daarom verwachten dat het contact tussen Stokowski en het orkest zeer snel tot stand zou komen. Maar niettemixx kon men zich toch over de intensiteit en de volmaaktheid van de verstandhouding tussen dirigent en Een deputatie van de Internationale R.K. Gidsenconferentie, waaraan door vertegen woordigsters van 15 landen wordt deelgenomen, werd Donderdag door Koningin Juliana ten paleize Soestdijk ontvangen. Prinses Marijke, die ook aanwezig was, werd met de padvindsters in een der autobussen gefotografeerd. Het jongste prinsesje voelde zich temidden van het vrolijke groepje kennelijk best op haar gemak orkest verbazen. Op dit concert was er meer sprake van een volstrekt harmonische samenwerking dan van een eenzijdig op leggen van wil. Deze samenwerking werd het meest van betekenis voor de ouver ture „Le Carnaval Romain" van Hector Berlioz en de tot orkestwerk samengestelde muziek van het ballet „El Amor brujo1 van Manuel de Falla. In de ouverture van de hyper-romanticus Berlioz waren het de sterke dynamische tegenstellingen, die de uitvoeringsspanningen deden komen. Tref fend was hierbij de lyriek van de Engelse hooxii (voox-tx-effelijk gespeeld door Leo van der Lek) tegenover het contrasterende rumoer van dit Romeinse carnaval. Met „El amor brujo" (De liefdes-tovemaar) be reikte Stokowski de romantische sfeex-, stil-geheimzinnig, religieus-extatisch of amoureus-sensueel. Van de apothese in de finale, de klokkenklanken als de bevrijding van de bezweringsban, maakte de dirigent een indrukwekkend slot. Maar ook de be kende Rituele Vuurdans werd een span nend fragment van het werk, dat men als een synthese kan zien van het Spaanse mu zikale denken. Tussen de ouverture en „El Amor brujo" stond ..Prélude a 1'après-midi d'un faune" van Debussy met zijn tere stemmingen en verfijnde melodieën. De uitvoering klonk merkwaardig beheerst, maar met het uitbuiten van het effect der instrumentale soli ging de dirigent verder dan gewenst was. Het zuiver muzikale element werd onderdrukt door uiterlijke klankstrelingen. Het gevoel, dat deze ef fecten op zorgvuldige berekening bex-ustten, maakte de uitvoering in haar geheel niet aanvaardbaar. Na de pauze introduceerde Stokowski hier een Adagio voor strijkorkest van de Amex-ikaan Samuel Barber, een blijkbaar op Bach geïnspireerd werk, zeer behou dend en onpersoonlijk. Stokowski zorgde bij de uitvoering voor een weelde van klank en een nauwkeurig berekend dyna misch hoogtepunt. De tweede symphonie van Joh. Brahms vormde het slot van het concert. Deze werd uitgevoerd met een dubbele bezetting van vrijwel alle blazers- groepen. De sterkte-contrasten kon de dirigent hierdoor zo groot mogelijk maken- Maar daarmede werd de muziek van Brahms, hier in wezen eenvoudig en in tiem, niet het best gediend. De ontroering, die deze symphonie kan geven, maakt plaats voor een zeldzaam klankgenot, in perfect afgewerkte vorm toegediend en waarvoor de zeer talrijke toehoorders (geen plaats was in het Concertgebouw on bezet gebleven) Leopold Stokowski en het oxkest een geestdriftige ovatie brachten. P. ZWAANSWIJK Het werkwoord reilen bestaat niet. De vox-m: reilt komt alleen voor in de uit drukking: zoals het reilt en zeilt, dat wil zeggen: zoals iets zich vertoont in zijn verschillende toestanden, met zijn deugden en gebreken. Eigenlijk zegt men het van een schip en oorspronkelijk was de zegswijze: zoals het schip voor anker ligt te rijden en zoals het zeilt. Het Engels kent ook: to ride at anchor. Later begreep men het werkwoox-d rij den in dit verband niet meer en toen openbaarde zich de neiging er een rij mende uitdrukking van te maken. Dat die behoefte sterk is, blijkt uit tiental len spreekwoorden: borgen baart zor gen, gissen doet missen, wie goed doet goed ontmoet, oud mal gaat bovenal, elk huis heeft zijn kruis, boontje komt om zijn loontje, oost west thuis best, zo gewonnen zo geronnen, heden groot morgen dood en vele andere, waarin een schat van volkswijsheid is verbor gen. Zo is dus de vorm reilt ontstaan uit rijmzucht. Na de stormachtige meeting van Zon dag zal het op Duindigt morgen heel wat kalmer zijn, hoewel de bezoeker een aan trekkelijk programma wacht. In het ope ningsnummer geven de Noordelijke entrai- nementen weer acte de présence, waar door deze course zeer open is. De stal v. d. Veen-Oosting is met vier paarden verte genwoordigd, n.l. met Orkaan, Oosting's Oogappel, Petronella en O'Brcwer. De préféré van de stal kan dit nummer win nen, met Onze Deter K, Ostrogatta K en Olga S als goede rivalen. Jan Wagenaai-, die slechts enkele weken Nanda O in training heeft, boekte met dit paai'd reeds succes te Groningen en indien dit duo deze verrichting repeteert zal Ooststar voor de zoveelste maal in haar carrière op de 2e plaats eindigen. Stal Geex-sen met Nurmi H en Narcis heeft een outsiders-kans. Martini Spencer schijnt eindelijk haar goede vorm gevonden te hebben. Dit snelle paard profiteert van een zeer lage winsom en zelfs wanneer de oude heer France het kalm aandoet kan hij met vele lengten v/innen. In Meerkol S en Monsieur Axkit zien wij de plaatspaarden. De leerlingen komen aan bod in de Metropole-prijs en daar stal Geersen over prima paarden en veelbelovende leerlin gen beschikt, moeten de paarden Leonidas G en Lepelaar S ondanks hun 40 m. ach terstand op het veld in deze volgorde de finish kunnen passei-en met Overste van Fresena als outsider. De Metropole-prijs brengt de beide rivalen Kentucky King en Miss Zelda weer tegenover elkaar. Daar de afstand iets in het voordeel is van Geersen, is de keuze Kentucky King, gevolgd door Miss Zelda. De rennen bestaan ditmaal uit een ge splitste handicap, waaruit een keuze wel zeer moeilijk is. In het eerste deel is Del- brassinne met Tosto, Duroc en Bonheur Perdu vertegenwoordigd, maar in deze 1800 m. ren zien wij de préféré Delbras- sinne toch geklopt door Tsatli. Etoile du Nord kan daarbij op de derde plaats be slag leggen. In de Mercedes-prijs het 2e deel is de taak om een keuze te doen nog moei lijker, daar hierin verscheidene paarden staan, die geen regelmatige verrichtingen tonen. De laatste ren van Proposal was goed en daar dit paard vrij gunstig in het gewicht staat, is dit de keuze met Kees Broekman en Brandal als de naaste con currenten. Over veertien dagen zal de bouw worden aanbesteed van een nieuw transfonnator- huis in Spaai-ndam. De electriciteltsvoor- ziening van het dox-p zal verbeterd worden. De capaciteit van de kabels is niet meer voldoende. Zij zullen nu worden verzwaard, waax-bij men tevens met de uitbreidings mogelijkheden rekening houdt. Het plaat ijzeren transformatorhuisje verdwijnt en daar komt dan een stenen gebouwtje voor in de plaats. Dit zal nabij het kerkhof wor den gebouwd. Het zal ook nog voor andere doeleinden worden gebruikt. Een deel wordt namelijk ingericht om de brand spuiten te stallen. De bouw en de aanleg zullen plus minus drie maanden in beslag nemen. ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750 Speciaal adres voor Bahmi goreng - Nassi goreng Loempia's met taugee en satee babi. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 6 Julij 1851 LOMAN REUDLER Kalvei-straat, hoek van de jonge Roelexxsteeg no. 11 hebben heden uitgegeven en algemeen verkrijgbaar gesteld DE GEMEENTEWET Prijs 25 cents Uitmakende de 5de Aflevering van de door hen bezorgde uitgave der Neder- landsche Staatswetten, waarvan tot dus ver verschenen zijn: I. De Grondwet, 20 cents, II De Kieswet 25 cents, IET. De Provinciale wet 171/» cents, IV De Wet wie Nederlanders zijn, de Vreem delingenwet en de Wet regelende het Regt van Enquête, 10 cents, V. De Gemeente-wet 25 cents, VI. De wet regelende de Burgerlijke Pensioenen, 15 cents. IN DE GROOTE SCHOUWBURG TENT staande op de Turfmarkt te Haarlem, Zaturdag 5 Julij, +en 81/» ure Groote en Nieuwe Bx-illante Voorstelling waar in de Heer WILJALBA FRIKEL de eer zal hebben in de lucht te zweven, over het publiek.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5