Verzekering -Clowntje Kick Gemeenteraad wilde niet lijdzaam toehoren Haarlemse Vishal expositieruimte Amsterdamse Beurs Kort en Bondig De Egyptische Koningin VRIJDAG 6 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Brand en Bedriffs- ASSURANTIEKANTOOR J. DE JONG Examens Heemstede Regering heeff open oog voor Zandvoorfse plannen Vier gewonden bij het ongeluk in Willemstad Politieke delinquenten verliezen kort geding Circus Strassburger komt Maandag in Heemstede Voor de kinderen VOLKSWAGENS te huur ZONDER chauffeur „Taxi -13000" Plein 33 Tel. 13000 of 17000 N.S. eisen half millioen van Britse filmmaatschappij 20-jarig bestaan Stadsevangelisatie Rembrandt-tentoonstelling ook des Zondags geopend Bijna vijfduizend bezoekers Academie voor Voortgezet Onderwijs FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Gelinck .1 Bloemendal deed hef e.nders ADVERTENTIE In Mei richtte zich het bestuur van de Vereniging van de Nederlandse Gemeenten tot de voorzitters der verschillende ge meenteraden. De gedachte werd geopperd dat in elke gemeenteraad de honderdjarige werking van de Gemeentewet herdacht zou worden in een plechtige zitting. De raden zouden dan kunnen luisteren naar per radio uitgezonden redevoeringen. De burgemeester van Bloemendaal mr. C. J. A. den Tex deelde in de Donderdag middag gehouden buitengewone vergade ring van de gemeenteraad mee, dat B. en W. de vereniging in hoge mate erkentelijk zijn voor haar aanbod en hij verwachtte dat velen van de Bloemendaalse raadsleden aandachtig naar de radio zouden luisteren. Aan deze viering kleefde echter een ge brek, vervolgde de burgemeester, namelijk de lijdelijkheid die hier aan de gemeente raad was toegedacht. Een lijdelijkheid uit gedrukt in het zwijgend aanhoren van het woord van de minister van Binnenlandse Zaken. Deze passiviteit ondervond een be denking, die in het college van B. en W. sterke weerklank vond. Men voelde zeer duidelijk dat hier de viering in strijd kwam met het wezen van de wet zelve. Dit wezen vraagt en steunt op de activiteit der gemeentebesturen; niet op passiviteit. Stilzitten en aanhoren pas ten in deze sfeer niet. Uit de raad zelve moesten de stemmen komen die de hulde brachten aan de wet, die het bestaan en de arbeid van de raad mogelijk maakt. Zo is deze vergadering tot stand gekomen. De gemeentewet heeft in de afgelopen honderd.jaar een grote levenskracht ge toond omdat zij in harmonie is met het ka rakter van Nederland en van de Neder landse staat, aldus de burgemeester. Als voorbeeld noemde spreker het in storten van het centrale gezag in 1940. In 1945 werden besturen, die zich voor 1940 staande gehouden hadden door het herleef de centrale gezag als onmondigen behan deld. Laat dit niet weer gebeuren. De moei zaam door de gemeenten herwonnen le vensruimte wordt opnieuw ingekrompen. Van een financiële zelfstandigheid der ge meenten is geen sprake meer en deze is de basis van alle zelfstandigheid. Het werk van Thorbecke wordt op de meest gevaarlijke wijze ondergraven. Het doel is er een alles overheersend centraal gezag voor in de plaats te stellen, dat niet met het karakter van ons volk strookt. Het werk van Thorbecke moet verdedigd worden. Hier is de tijd en de plaats voor een krachtige aansporing tot verweer. Vol gens het Koninklijke woord zijn de burge meesters: als wachters over hun steden en dorpen. Welnu deze wachter waarschuwt. Laat het niet tevergeefs zijn, aldus besloot de burgemeester zijn rede. Andere sprekers aan het woord Wethouder mr. F. P. Th. R o h 1 in g (KVP) merkte op dat sedert 1851 de ge meentewet vele malen gewijzigd is. Wat nooit veranderd is en zal veranderen is, dat de gemeentewet als 'n huisvader zorgt voor een solide huishouding en dat vaderlijk gezag uitgeoefend wordt. In die wet wordt ADVERTENTIE JUDITH LEIJSTERSTRAAT 38 - TEL. 11382 Rijkskweekschool te Haarlem Voor de akte handenarbeid werden ge ëxamineerd 12 candidaten. Afgewezen 2. Geslaagd zijn de heren: H. Abspoel, Haar lem: R. Band, Oostzaan: G. Boddé, Zand- voort: B. Gjaltema, Driehuis; K. Mol, Haar lem; B. Munnik, Haarlem; J. v. d. Poll. Haar lem; B. Roelofs, Haarlem; W. Schipper, Beverwijk; T. v. d. Voort, Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexamen Theo logie aan de Rijksuniversiteit te Leiden de heer C. D. Kousemaker. HBS B afdeling Lorentz Lyceum Voor het eindexamen HBS B van het Lo rentz Lyceum te Haarlem slaagden de heren: A. Brandsma, R. O. Guljé, H. J. Koek, S. J. de Jong, C. R. Kemper, J. G. Kernkamp, J. Keukelaar, H. E. Loonen, R. W. van Norren, F. J. Kingma, R. Logeman, C. J. van Lohui- zen; E. H. H. Niggebrugge, J. J. Onnekes, P. Punt, W. B. Valk. S. J. Veenstra, P. R. Vos, R. A. M. v. Zantwijk; G. H. Zeegërs, J. van_Brummelen, J. van den Eist, R. R. Gras, C. Hoogwout, R. van der Veen, H. van Dalen, J. W. Fokkelman, H. Hovius, E. Aschmoneit, G. Wille en de dames T. Bloem, M. van der Loos, A. Huynink. Eén candiaaat werd afgewezen. Het examen is geëindigd. Kennemer Lyceum Geslaagd voor het eindexamen HBS B: de dames: H. Boudewijn, G. v. Kuylc, M. Lan- cee en J. v. d. Zwaan. De heren: H. Bax, J. Borger, H. Brouwer, R. de Bruyn Ouboter, PI. Driehuyzen, F. Drij ver. R. v. d. Esch, F. de Groot, J. Jelles, W. óe Koning, J. Leeflang, L, Maièr, G. de Mol, G. Oe H. Quaadgras, J. Sikkenk, R. Siansky, J. v. Veen en R. Vogel. Afgewezen: 1 candidaat. ook gesproken van zelfstandigheid der' ge meente hetgeen hierop neerkomt, dat de buren zich niet met de zaken zullen men gen. Het komt echter wel voor, dat een de partement in een aanschrijving opmerkt „B. en W. dienen hun gedachten als volgt te bepalen". Dat is nauwelijks beleefd te noemen en in strijd met het Nederlandse volkskarakter. Mr. Vliegen (Arbeid) zeide, dat de wijzigingen in het maatschappelijk leven tot gevolg moesten hebben wijzigingen in de gemeentewet. De grote hoofdbeginselen van de gemeentewet zijn nooit aangetast. De gemeente is zelfstandig, de samenstel ling van het gemeentebestuur wordt door de wet geregeld en raadsvergaderingen zijn openbaar. Wat de toekomst betreft hoopte spreker dat de burgerzin nog meer ontwik keld zal worden dan tot heden. Mr. Wildt Meyboom (VVD) herin nerde aan de totstandkoming van de wo ningwet 1901. waarmee de gemeenten veel te maken hebben gehad en nog hebben en hij hoopte, dat deze wet, welke een gees teskind van Goeman Borgesius was, vruch ten zal blijven afwerpen. Mr. De Jong Schouwenburg (C.-H.) bracht in herinnering dat de wet na 1900 veel centralisatie heeft gebracht. Aan de pijlers der wet. namelijk autonomie der gemeenten en zelfbestuur is hevig ge schud. De g,emeenten hebben moeilijkhe den om nieuwe bronnen aan te boren. Een andere dodelijke dreiging is de annexatie. Over de financiële verhouding en de an nexatie weidde spreker bijzonder uit. De burgemeester dankte de sprekers, waarna hij de vergadering sloot. Prettige dag voor Heerp.steedse ouden van dagen Niet minder dan 13 grote autobussen moes ten gisteren gecharterd worden om de ruim vijfhonderd Heemsteedse ouden van dagen te vervoeren, waarvoor het comité ook dit jaar weer een geslaagd uitstapje had georganiseerd. Begunstigd door ideaal zomer weer vertrok de karavaan omstreeks half elf van het Julianaplein, om na een prachtige tocht via Zandvoort, Noordwijk en Den Haag de grote uitspanning „Drievliet" bij Voor burg te bereiken, waar de koffiemaaltijd zou worden gebruikt. De rest van de middag werd werd hier in aangename verpozing doorgebracht en de oudjes amuseerden zich in deze fraai gelegen omgeving op de meest aangename wijze. Tegen half vier werd de terugreis weer aanvaard en langs een andere route arri veerde het gezelschap in het Verversings huis Groenendaal, waar een diner deze dag zou besluiten. De burgemeester bracht nog even een kort bezoek, waarbij hij met groot enthousiasme ontvangen werd. Mevrouw Quarles van Ufford bracht hulde aan alle stille medewerkers die deze dag weer zo voorbeeldig hadden doen slagen, waarna een der ouden van dagen namens alle deelne mers zijn oprechte dank betuigde voor deze onvergetelijke dag. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der begroting van Economische Zaken, zeggen de ministers Van den Brink en Albregts, dat een uitbreiding van de hotelruimte met hotels, die voldoen aan de eisen van Amerikaanse toeristen, zeker tot een vermeerdering van dollarinkomsten zal kunnen leiden, doch de regering is het ge heel eens met de leden, die van oordeel zijn, dat ook het bezoek uit andere landen van groot belang is, zowel voor de ver betering van de deviezenpositie als voor de versterking van de culturele banden. De besteding van de aangevraagde gelden zal dan ook geschieden voor hotels van zoda nige inrichting en prijsklasse, dat met de behoeften van het inter-Europese toerisme volledig rekening wordt gehouden. Het is juist, dat het aangevraagde bedrag van 7.000.000 niet voldoende is om in de totale behoefte aan hotelruimte in Neder land te voorzien. Met het voorgestelde be drag van 7.000,000 kan een tiental plan nen worden gesteund. Een verschuiving in deze plannen kan er toe leiden, dat alsnog een aantal eerst kortelings ingediende ob jecten zal kunnen worden gefinancierd. De plannen van hotel „Krasnapolsky" en het reeds gereedgekomen Grand Hotel te Sche- veningen vorderen tezamen een bedrag van circa 2.500.000. Voor zover mogelijk zal met de plannen voor Wageningen en Zandvoort rekening worden gehouden. Hierover wordt reeds sinds geruime tijd overleg met belangheb benden gevoerd. De zeer bijzondere belan gen van deze beide plaatsen zijn de rege ring volledig bekend. Het streven is te komen tot hotels, die voor de gemiddelde beurs bereikbaar zijn. Het Grand Hótel in Scheveningen is hier van een voorbeeld. Bij de andere projecten wordt de aanvragers steeds een zelfde doel voor ogen gesteld. Met ingang van Zaterdag 14 Juli zal Haarlem althans voorlopig een nieuwe en veel goeds belovende expositieruimte rij kei- zijn, te weten de Vishal aan de Grote Markt, waar gedurende vier weken een tentoonstelling van ongeveer vijftig schil derijen (Marokkaanse reisschetsen) van Willem Dooyewaard zal worden gehouden. Daarna komt er een expositie van schilder werk, tekeningen, beeldhouwkunst en ma nuscripten van leden van de sociëteit Teis- terbant, vervolgens zal het gebouw gedu rende een week worden ingeschakeld bij de propaganda voor de natuurbescherming en tot slot van dit eerste seizoen, dat eind September bij gebrek aan verwarmings mogelijkheden afloopt, wordt er grafisch werk tentoongesteld. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft de Vishal enige tijd ter beschikking gesteld van de heer P. Leffelaar, die op de boven genoemde wijze zal trachten er een exposi tiezaal voor het grote publiek van te maken door eenvoudig de deuren open te stellen en de mensen zonder het heffen van toe gangsgelden binnen te laten. Dit is dus in zekere zin een navolging van de door Am sterdamse studenten gehouden tentoonstel ling van beeldhouwkunst in de galerij van het voormalige Paleis voor Volksvlijt met de bedoeling om het publiek in directe aanraking met de kunst te brengen. Of de Vishal definitief tot expositie ruimte zal worden bestemd is niet alleen van het welslagen van deze eerste onder nemingen afhankelijk, maar ook van het al dan niet bestemmen door de gemeente van dit gebouw tot jeugdbibliotheek. In ieder geval wordt er thans een niet te onder schatten bijdrage geleverd tot verlevendi ging in de goede zin van het woord van de Grote Markt. 3-3X Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned.Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Claims Philips c gisteren koersen 89 90 X 173 X 173 2?7X 247 X 158 X 150 e.d. 234 li 279 e.d. 109 x 110X 163 163 142 142 115 115 94 X 94 155 1.05 159 X 159 X 159 X 159 X 43 44 53 X 54 43 44 63 63 X 40^s 40 43 X 44 - Over het ongeluk met de tank te Wil lemstad dat gisteren plaats had, wordt ge meld, dat drie landingsvaartuigen van de Engelse Marine negentien „Sherman"- tanks van het eskadron huzaren Prins Alexander bij Willemstad aan land zetten, benevens manschappen van het commando stoottroepen. De oefening had ten doel een landing en de daarop volgende denkbeel dige verovering van Willemstad met de nabijgelegen forten „Bovensluis" en „De Heli". Zij had een vlot verloop gehad en was bijna geëindigd, toen een der van Willemstad naar het fort Bovensluis on derweg zijnde tanks bii het nemen van een bocht, in een sloot geraakte. De tank was bemand met zes personen en bovenop reden verder vier leden van het personeel der stoottroepen mede. De commandotoren van de tank was geopend. Door de val werd een wachtmeester van het eskadron uit de commandokoepel geslingerd. Hij kwam onder de tank terecht evenals een der meerijders, een soldaat van het com mando stoottroepen. Beiden waren op slag dood. Vier militairen werden gewond. Na het bekend worden van het ongeluk werd allerwege in de plaats de driekleur halfstok gehesen. Het duurde geruime tijd voordat men er in geslaagd was de zware, voor drie kwart gekanteld, „Sherman"-tank enigs zins op te lichten en de overledenen en de gewonden er onder uit te halen. De twee overledenen zijn: de wacht meester F. H. J. Röss uit Rhenen en sol daat A. Zurink uit Den Haag. Beiden waren 20 jaar oud. De verzorgingsorganisatie van politieke delinquenten, die sinds enige tijd de naam voerde „Stichting comité 19451950", zal deze naam niet langer mogen dragen. Dit bepaalde de president van de Amsterdam se rechtbank, mr. C. W. Thöne, die van ochtend uitspraak deed in het korf. ge ding, waarin de „Stichting '40'45" als eiseres optrad. De „Stichting '4045", die de verzor ging op zich heeft genomen van slachtof fers uit het verzet, was van mening, dat de gelijkenis in naam verwarring wekt en had de stichting van de politieke delin quenten laten dagvaarden. Maandagmorgen vroeg komt de lange extra-trein van het Nederlandse circus Strassburger uit Alkmaar naar Haarlem, een trein, die ditmaal meer dan 70 wagens vervoert, omdat er voor het waterballet zoveel extra-materiaal nodig is. Zo zijn er drie grote tankwagens, een pompwagen, een verwarmingswagen, en natuurlijk ook een machine die de kracht levert, om alles in beweging te brengen. Voorts nog extra wagens voor het vervoer van het eigenlijk materiaal van het waterballet. Er is extra- personeel geëngageerd en een troep ballet meisjes onder leiding van balletmeester Frankly uit Amsterdam, die tevens mee doet in de romantische Wild-West show „Hallo Texas". In de walerpantomime, waarbij tiendui zenden liters water de piste binnenstromen, werkt ooi: het gehele personeel mee. Men ziet er prachtige kleurfonteinen en licht effecten. Van het circensisch gedeelte, dat geheel uit nieuwe nummers bestaat, noe men we behalve de paarden in nieuwe dressuren en de jonge baby-olifanten, die een Hollandse klompendans uitvoeren, een gemengd roofdierennummer van leeuwen en tijgers, een Nederlands luchtnummer enzovoort. Circus Strassburger zal dit seizoen geen voorstellingen in Beverwijk geven. „Nou Bunkie!", zei Oepoetie. Laat maar zien, dat je ons de haas bent." „Ja, je kan het nog winnen", zei Rick. Bunkie nam de hoog. Hij legde een pijl op z'n vinger en spande de hoog. Zijn ene oog kneep hij dicht en met het andere loerde hij langs de boog naar de schietschijf, want zo hoort het. Maar hij schoot, nog niet. Ze wachtten. „Nou, Bunkie?", zei Rick. „Ikik wacht nog even", zei Bunkie. „Mijn hand heeft een beetje, zie je!" Ja, de boog was niet zo erg licht, en als je goed wüt richten gaan je handen weieens beven. Maar toen vond hij toch, dat het maar moest gebeuren. Daar gaat-ie dan!", zei hij. „Zjjjjjjjt!", snorde de pijl. Oepoetie en Rick keken nieuwsgierig, waar de pijl in de schijf zou komen. Maar.... wat was dat nou?.Het was helemaal mis! De pijl snorde hoog boven de schijf. over de schutting heen! „Hahaha.die is mis, Bunkie!", lachten ze. ADVERTENTIE Prospectus wordt U op aanvrage gaarne toegezonden. De eis tot schadevergoeding van een half millioen gulden door de Nederlandse spoor wegen ingediend tegen de filmmaatschap pij Gaumont en C. T. Brock and Son Fire works Ltd. werd gisteren door rechter Hil- berg in Londen naar een officieel scheids gerecht verwezen. De eis betreft liet ver loren gaan van een vrijwel onbeschadigd Diesel-mechanisch rijtuig alsmede een eveneens vrijwel onbeschadigd Diesel- el eetxisch driewagen-treinstel. Deze zijn verloren gegaan bij liet vervaardigen van de film „Theirs is the glory" over de lucht landing bij Arnhem. De operateurs hadden voor het opnemen van een scène met een brandende trein, eenvoudig de op een zij spoor gerangeerde treinwagens met behulp van vuurwerk in brand gestoken, om een mortiertreffer te imiteren. De operateurs waren gekleed in Britse uniformen. Toevallig bevond zich echter in de buurt een amateur-fotograaf uit Oosterbeek, die met zijn kleinbeeldcamera het ganse gebeu ren in een serie foto's heeft vastgelegd en deze later aan de N.S. heeft aangeboden. De fotograaf zal zelf in Londen als getuige optreden en de foto's zullen eveneens lei- tafel gebracht worden. De gedaagde heeft na een aanvankelijke ontkenning thans de verantwoordelijkheid erkend, zodat in feite alleen nog over het schadebedrag beslist zal moeten worden. Oorzaak brand in Haarlem-Noord door politie bevestigd De politie heeft de gisteren door ons ge geven lezing over de oorzaak van de brand in de Generaal Cronjéstraat bevestigd. Er is een stuk celluloid door een straalkachel tje in brand geraakt. Een 66-jarige be diende heeft toen het brandende voorwerp op de binnenplaats geworpen en daar ver geefs gepoogd het vuur met een mat uit te slaan. In de werkplaats was ongeveer zes honderd kilo, op de binnenplaats nog ruim honderd kilo celluloid aanwezig. Onder zocht wordt in hoeverre hier sprake is van grove nalatigheid. De heer Kostermans deelde ons mede, dat hij voor de door dc omwonenden gewraakte werkzaamheden toestemming had van politie, brandweer en verzekering. Voor zover het de brandweer betreft konden wij hiervan nog geen be vestiging krijgen, terwijl ons tevens werd megeaeeld, dat, voor zover bekend, ook Bouw- en Woningtoezicht geen toestem ming verleend zou hebben voor het bou wen van een houten werkplaats achter de winkel. Spontane hulpactie Bij dit alles is gelukkig ook nog een pret tig ding te vermelden. De Generaal Cronjé- straatvereniging heeft het initiatief geno men tot een hulpactie voor het echtpaar Marchand, dat weliswaar wel verzekerd is, maar toch tegen een voor deze tijd laag be drag. Het is door de spontane medewerking van de buurtbewoners mogelijk mevrouw Marchand een nieuwe baby-uitzet aan te bieden. Tenslotte onzerzijds nog een veront schuldiging. Door een verschrijving heb ben wij dr. Spoelder als „commandant" gekwalificeerd. Iedereen weet in Haarlem, dat de oud-rector van het Gymnasium net zo'n gewone, maar niet minder onmisbare vrijwilliger is als de andere niet-beroeps- leden van de Haarlemse brandweer. Com mandant was natuurlijk de heer H. C. Vernout, wiens koelbloedigheid hem ook nu weer tot de geboren ploegleider stem pelde. BEIAARDCONCERT Het programma van het beiaardconcert dat Reinout Heering op Zaterdag van 20 tot 21 uur geeft, luidt: 1. Preludium II. M. v. d. Gheijn; 2. a. Mijn hartelijk lief, b. Daar was een sneeuwwit vogeltje, c. In Ooslland wil ik varen, Oud Ned. liederen; 3. Gavotte. J. S. Bach; 4. a. De groene druivelaax-, H. Meu- lemans: b. 't Liedeken van 't Patriotiek, J. A. Gevaart; c. Moedcrliedje, L. Snitzier; 5. Andante, W. A. Mozart; 6. Serband, met 8 variaties. Gijsbert van Steenwiek, 17e eeuws beiaardier te Arnhem; 7. De nieuwe dag. G. H. G. van Brucken Fock; 8 a. M'n zoet lief, M. A. Brandts Buijs Sr.; b. Verborgen Liefde, M. A. Brandts Buijs Sr.; c. 's Avonds in de Mane, Arthur Vermeulen; 9. Lc Passeur (The old Lock), M. Wellings; .'3.00 Improvisatie over: „De lofzang klimt uit Sions zalen", L. Bourgeois. Woensdagavond is het feit herdacht dat de Stad-Evangelisatie in de Lange Heren straat te Haarlem 20 jaar bestond. Er werd daarbij grote belangstelling getoond. Aan de geestelijke leider de heer Snoeks werd een fruitmand aangeboden. Bezoekers van de Stads-Evangelisatie schonken aan het bestuur een electrische klok en een nieuwe vloerbedekking. In het verslag van de Arbeidsinspectie te Den Haag wordt melding gemaakt van een groot aantal processen-verbaal dat in het af gelopen jaar is opgemaakt wegens kinder- arbeid. Meermalen werd geconstateerd dat kinderen van elf en twaalf jaar in fabrieken werkten. In een darmslijperij trof een con trolerend ambtenaar in de avonduren clrie kinderen aan, van respectieV' Mjk 13, 10 en 5 jaar, die bezig waren met het schoonmaken van darmen. De arbeidsinspectie heeft toezicht op de naleving van verscheidene wetten en be- sluiten die de bescherming van de mens beogen. Zo let zij op de naleving van het veiligheidsbesluit voor fabrieken of werk- plaatsen. Zij vestigde in 1949 de aandacht van een werkgever van vreemde nationaliteit er op dat de dagverlichting van een werk, lokaal in zijn fabriek onvoldoende was. De dubbele hoeveelheid glasoppervlak was ver eist. Wat deed de werkgever? Hij voorzag in de tekortkomingen door het aanbrengen van dubbele ramen. De inspectie nam er geen genoegen mee. Op verzoek van het I.K.O.R. heeft da Jeugd Amateurs Radio Omroep te Haarlem, een^klankbeeld gemaakt over het leven van William Booth, de stichter van het Leger des Hcils. De uitvoerenden zijn allen medewer kers van dc J.A.R.O. Zondag 8 Juli om 19.00 uur zal deze klankvertelling worden uitge, zonden via Hilversum I, 402 M. HAARLEM EN OMGEVING Op de alphabetische lyst van aanbeve. ling ter voorziening in de vacature van kantonrechter te Deventer is geplaatst mr, C. W. F. Pot, kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Haarlem. Voor het staatsexamen muziek slaagde in Den Haag voor diploma B-piano: E. A. W, Nederkoorn te Haarlem. Het bestuur der Stichting „Haarlems Bloei" heeft de weekagenda uitgebreid tot een wekelijks programmablad. Het_ bevat gegevens over Haarlem en de omgeving. Aan de technische hogeschool te Delft slaagden voor het propaedeutisch examen natuurkundig ingenieur, A. M. Schneiders ie Haarlem en J. K. Siderius te Zandvoort, Voor het propeadeutische examen electro- technisch ingenieur slaagden W. Faber, C. A, J. M. van der Heyden en C. G. H. Scholten, ailcn te Haarlem. Aan de rijksuniversiteit in Leiden pro moveerde mejuffrouw J. M. Trap te Haar lem tot doctor in de geneeskunde op proef- schrift getiteld „Influences on fat tolerance". De heer J. W. Falkenburg te Heemstede slaagde voor het kerkelijk voorbereidend examen. Daar het publiek in ruime mate gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid de Rem brandt-tentoonstelling in de Vleeshal op Zondagochtenden te bezoeken, is besloten de expositie ook gedurende Juli en Augus tus des Zondags van tien uur af voor het publiek open te stellen. De belangstelling voor deze tentoonstelling vertoont nog steeds een stijgende lijn. Tot dusver zijn er 4650 bezoekers geteld. Het voorstel van Gedeputeerde Staten vaU Noordholland om geen subsidie te verlenen ten behoeve van de Academie voor voor gezet Onderwijs te Haarlem over 1951 1? behandeld in de afdeling van de Provinciale Staten. Het bleek, dat de meerderheid het af wij' zend prae-advies van Gedeputeerde Stateri niet kan steunen. Een der leden merkte op, dat de provincie sedert do oprichting de academie gesteund heeft. Nu er resultaten bereikt zijn e.r geboekt worden, menen Gede puteerde Staten, dat de provincie moet op houden, o.a. om het feit, dat het bedrijfs leven geen interesse toont. De Kamer van Koophandel verhoogde evenwol de subsidie en sommige bedrijven geven beurzen. Vol gens het lid is de cursus een belang voor het volk. Een ander lid merkte op, dat men te doen heeft met jonge mensen van de smalle beurs. Wat in Haarlem gebeurt kan, volgens een der leden, als pionierswerk ge zien. worden en daar het initiatief in de pro vincie is geboren, bestaat er zéker aanlei ding tot. voorlopige voortzetting van steun. Het lid van Gedeputeerde Staten die dd vergadering bijwoonde, antwoordde, dat er helemaal geen geestdrift, eerder tegenzin in de Staten was, toen Gedeputeerde Staten indertijd voorstelden, met een bedrag van 1000.de oprichting van de academie te helpen bevorderen. Het voornaamste motief was toen, jongelui, die door oorlog en be zetting in moeilijkheden gekomen waren met hun studie, een kans te geven een studie te volbrengen. Gelet op de prioriteit van de subsidie is het niet gewenst de academie verder te steunen. I-Iet bedrijfsleven steunt to weinig en volgens spreker kan men moei lijk volhouden, dat zich een instituut ont wikkelt. waarmee een provinciaal belang gemoeid is. Indien er sprake was van een school, die gezonde levensvatbaarheid had getoond en ten aanzien waarvan het be drijfsleven daadwerkelijke belangstelling had bewezen, hadden Gedeputeerde Staten geen afwijzend prae-advies uitgebracht, gebracht. 25) Zou het mogelijk zijn dat dit een oplos sing, de oplossing, was? Zou dat mogelijk zijn? Het zou een verklaring zijn voor veel, dat totnogtoe onverklaarbaar was: deze vijf mensen, waarvan er één een doortrapte moordenaar zou moeten zijn en die eigen lijk alle vijf een open, gunstige indruk maakten. Vader Baeck een stugge, heers zuchtige man, maar eerlijk en recht-door- zee. Dokter Terwolde een sympathiek jong mens en van deze beide niets dan de gun stigste inlichtingen, die hij door zijn recherche reeds had laten inwinnen. Jan Willem, een kostelijke knaap met zijn aar dig jongensgezicht en zijn trouwhartige blauwe ogen. Meta van Wieldrecht, een lieve jonge vrouw en volkomen helder in haar verklaringen. En dan dit meisje, dat zeker wel een drijfveer had om haar zusje uit de weg te ruimen, maar dat hij ook onmogelijk kon zien als een sluipmoorde- nares. Vijf behoorlijke, normale mensen, die open op zijn vragen hadden geantwoord en die hij niet op een ernstige onwaarheid had kunnen betrappen. Een mysterie. Zou hij dan tóch de oplossing moeten zoeken bij dat andere meisje, die kleine, donkere eend-in-de-bijt die niet in deze familie paste en in alles anders was? Zou het dan werkelijk allemaal comedie zijn, een per- fect-gespeelde rol? Maar dan zag hij Ka- thrientje Baeck weer vóór zich: de reserve, de vrees in de donkere ogen en de kleine, gesloten mond in het expressieve gezichtje. Beide malen, dat zij gelogen had, had hij het dadelijk gezien. Nee, in dit meisje kon hij met zijn ervaring zich toch niet ver gissen. Het was onmogelijk. Een suggestie van kwaaddenkende jalouzie. „Ik geloof toch niet, juffrouw Baeck, dat uw veronderstelling juist is. Het lijkt mij érg onwaarschijnlijk dat uw zuster enkel uit zucht naar sensatie zulk een risico ge nomen zou hebben. Erg onwaarschijnlijk. Ze is nu terecht gekomen bij dr. Norelius, een fatsoenlijk man, maar ze had ook. „Wèt zegt u! Dr. Norelius?" „Ja. Dat is de naam....". „Michael Norelius?" „Michael Norelius. Een Egyptoloog. Hij heeft.... Wat is er?" Hij zag verbaasd naar het meisje. Ze was opgesprongen uit haar stoel en een woede, een vlammmende woede trok over haar gezicht. Ze werd gloeiend rood, tot in haar hals, en de blauwe ogen vertrokken zich van boosheid. Ze schudde met een wild ge baar het rosblonde haar achteruit. „Zo'n schoelje!", zei ze met een harde stem. „Zo'n schoelje!" „Wie is er een schoelje?" „Die Norelius. Hij heefthij heeft natuurlijkuitgehoord heeft hij mij over Kathrientje! Dus daaromdéarorn was het natuurlijk! Daarom heeft hij mij gevraagd om vanavond met hem uit te gaan en zijn we naar die revue geweest! Een schoelje is hij. En anders niet!" Ze staarde met wijd-open ogen voor zich uit zonder de politieman te zien. Ze beefde van woede. Haar vingers strengelden krampachtig de koorden van haar peignoir in elkaar en rukten ze dan weer uiteen. Ze zag eruit als een furie. „Het was natuurlijk om Kathrientje!", vervolgde zij, steeds heftiger'. „Natuurlijk weer Kathrientje! Ik dacht, dat het nu om mij was. Deze hele avond. Maar het is al tijd Kathrientje! Ik.ik.ik zou haar kunnen vermoorden!" „Juffrouw Baeck. Hij legde, kalmerend, een hand op haar arm, maar zij rukte zich los met een heftig gebaar. Hij deed een stap achteruit bij de blik uit haar ogen. En dan stampvoette ze op de parketvloer, nu totaal buiten zich zelf, en herhaalde, bijna schreeuwend: „Ik zou haar kunnen vermoorden!" „Hebt u dat soms vandaag al geprobeerd, juffrouw Baeck?" Zijn stem sloeg koel neer op haar bran dende woede; ze stond een ogenblik dood stil. Maar hij kreeg toch geen antwoord op zijn vraag, want de drift van het meisje sloeg nu om in een huilbui, een geweldige huilbui met haar handen voor haar gezicht en luidruchtig gesnik. De politieman bleef onbewegelijk, met gefronste wenkbrauwen, naar haar kijken. Toen riep hij Dick Terwolde. Hü bewon derde de gereserveerde tact waarmee de jonge dokter het meisje tot bedaren wist te brengen. Met een glas water en een rustige, besliste stem. Ze liet zich gewillig de kamer uitbrengen. „Je moet nu gaan slapen, Lydia," suste de kalmerende doktersstem, „rustig gaan slapen. Je moet maar iets innemen. Kan ik wat in de badkamer vinden of heb je zelf. „Ik heb zelf tabletten," antwoordde de doffe stem van het meisje. „Een hele col lectie De deur viel achter hen dicht. Inspecteur Renkevoort stak peinzend een sigaret op. Hij had in de nu teruggekeerde stilte rustig de tijd om zijn balans op te maken, een balans die, hij moest het zichzelf bekennen, nog niet veel positiefs bevatte. Hoogstens een sterke aanwijzing in de richting van twee personen, maar in ieder geval nog geen enkel bewijs tegen één van beiden. Geen enkel definitief bewijs. En aangezien natuurlijk slechts één van beiden de daad gepleegd kon hebben, moest hij de beide gevallen voorlopig maar naast elkaar be schouwen. Wanneer hij bij de opsporing van een misdaad uitging van de twee factoren: motief en gelegenheid-tot-de-daad, dan vond hij bij beide zusters beide factoren aanwezig. Bij Meta sprong de gelegenheid tot-de-daad direct in het oog en was het motief niet zo gemakkelijk te vinden. Maar- hij zag nog altijd, helder en scherp, het tafereeltje vóór zich bij zijn eerste entrée in de zitkamer: het oudere meisje, de vin gers ineengestrengeld en met grote ogen kijkend naar de jeugdvriend, die zich vol toewijding boog over het jongere zusje. Liefde, ongetwijfeld! Een motief, een sterk motief; een motief dat sterker was dan de haat. De haat was het motief van de jon gere zuster en trad bij haar het meest op de voorgrond. Maar de gelegenheid was er bij haar ook, dat bleek uit haar laatste woorden: „een hele collectie". Zij had dus ook de nodige bedwelmende middelen tot haar beschikking gehad. Hij moest nu zo spoedig mogelijk informeren, waar Lydia na de lunch geweest was, en wanneer hij daar niet voldoende uitsluitsel op kreeg stond de zaak er voor beide zusters precies gelijk voor. Even slecht.... of even goed. Want er was een innerlijke stem in hem, een wonderlijke, niet-te-beredeneren in nerlijke stem, die hem zei dat geen van beide zusters het gedaan had, het gedaan kón hebben. Een intuïte, geschoold door ervaring, die hem bijna nimmer in de steek gelaten had. Hij hechtte bij de beoordeling van zijn zaken zeker evenveel waarde aan karakters als aan feiten. En de karakters van deze jonge vrouwen, dat voelde bij duidelijk, maakten het zeer onwaarschijn lijk dat zij schuldig zouden zijn aam deza zonderlinge misdaad. In het karakter van Meta: open, eerlijk en ongecompliceerd, kon hij zich toch moeilijk vergissen. Een gemakkelijke, be minnelijke natuur, dat hadden alle huis genoten zonder onderscheid verklaard. Ab soluut geen type voor een misdaad, dat leed geen twijfel. Het karakter van de jongste zuster was misschien wel tot een misdaad in staat, maar dan toch tot een geheel an der soort misdaad: het geweld-misdrijf. Wanneer Kathrientje doodgestoken was, of van de trap gegooid of geslagen, zou hü zonder aarzelen Lydia voor de schuldige houden. Maar deze vorm van misdaad, deze sluw-overdachte, behoedzaam van ta voren beraamde daad paste niet bij haar onbeheerst en heftig temperament. Het was even onwaarschijnlijk dat Meta als dat Lydia de schuldige was. Hij was hier, in den huize Baeck, op een dood punt gekomen waar hij de verdere gebeurtenissen rustig moest afwachten. Maar er was ook nog de andere zijde van de zaak, daar, waar hij zijn onderzoek oorspronkelijk was begonnen, namelijk de zijde van de oude Van Heumen: de enigei die van de mummie geweten had. Deze man was op onverklaarbare wijze aange reden en had op even onverklaarbare wijzï een derde handschoen in zijn zak gedragen (Wordt vervolgdb\

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6