Dinsdag beginnen besprekingen over de wapenstilstand in Korea OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Punt Vier Uitspraak van Hof in olie-geschil officieel door Perzië verworpen Weerbericht wssm Voorbereidende besprekingen hadden „harmonisch verloop" Wesf-Duitsland en de Europese defensie Wolpakhuis te Tilburg in lichterlaaie Russen tonen nieuwe en snelle straaljagers Intrekking der erkenning van het Hof overwogen Morrison: „Wij moeten waakzaam blijven" Strijd aan het Koreaanse front gaat nog onverminderd voort Streven naar bestand ook in Indo-China President Soekarno aan de draaibank „Amerika voelt vriendschap voor volk der Sovjet-Unie" Het woord is aan..;;s Staat van oorlog met Duitsland geëindigd Nederlander omgekomen bij auto-ongeluk in Oostenrijk Mr. A. E. C. de Groot v. Embden vice-president van de Rotary HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No ,3 05 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem, ,TeJ.efoon >3595 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, ^Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. Ï5295. Directeur Hoofdredacteur: Robert'Peereboom MAANDAG 9 JULI 1951 Haarlems Dagblad 2 95e JAARGANG No 163 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 1 TTLEE heeft Zaterdag in een Schots ii stadje hoopvolle woorden gesproken naar aanleiding van de aangevangen onder handelingen over een wapenstilstand in Korea. Misschien, zei hij, zal dat tot ver dere besprekingen leiden, waardoor gezond verstand inplaats van geweldpleging zal treden. Hij hoopt en gelooft, dat die een tijdperk van vrede zouden inleiden. En de burgemeester van Moskou heeft, naast bur gemeester Pierre de Gaulle, te Parijs aan gezeten aan een maaltijd ter herdenking van het 2000-jarig bestaan van de Franse hoofdstad. Daarbij heeft hij aardige dingen over Parijs' vrijheidlievende historie ge zegd. Een zonnetje schijnt door te breken en het ijs van de koude oorlog aan te tas ten. Zou het gaan smelten? Dat zou al een stoute verwachting zijn; men oppert zoiets slechts als een kleine mogelijkheid. En men bedenkt erbij, dat zelfs als Oost en West tot een soort verge lijk kwamen de wereldvrede nog geenszins bereikt zou zijn en nieuwe moeilijkheden snel zouden kunnen rijzen. Dat is een van de punten in het betoog van de Ameri kaanse professor in geschiedenis, paedago- giek en jjolitieke wetenschap Stringfellow Barr. Hij heeft een brochure geschreven onder de titel „Let's join the human race", die niet woordelijk vertaalbaar is, maar die men kan weergeven in: „Laat ons dé mens heid verenigen". Die brochure heeft grote opgang in de Verenigde Staten gemaakt: er zijn in zeven maanden tijds 140.000 exemplaren van verkocht en meer dan vijf tig dag- en weekbladen hebben haar vol ledig of verkort afgedrukt. De Groene Amsterdammer, die het copyright voor ons land bezit, heeft Barr's betoog in zijn laat ste nummer eveneens volledig opgenomen en daar meer dan vier pagina's aan besteed. De Groene Amsterdammer heeft ons voor gesteld, in het belang van de zaak, het zelfde te doen. Helaas kunnen dagbladen, wier taak eist dat zij een groot deel van hun ruimte aan nieuws besteden en wier papiervoorziening scherp beperkt is, zich zoiets niet veroorloven. Juist omdat de Amerikaanse dagbladen zulke- geweldige hoeveelheden papier gebruiken zitten de West-Europese in de knel. Daarop is dezer dagen nog hier de aandacht gevestigd. Maar na bestudering van die brochure meen ik te moeten doen wat mogelijk is om Stringfellow Barr's betoog te helpen verbreiden, door de hoofdpunten van zijn betoog in enige artikelen in beschouwing te nemen. Hij ziet het wereldprobleem in zijn geheel en doet een beroep op de volken om aan drang op hun regeringen te doen gelden. Hij richt zich in zijn critiek geenszins al leen tot anderen, maar in de eerste plaats tot zijn eigen volk en regering. Hij spreekt over de talloze zieke, hongerige, onontwik kelde en verdrukte mensen in de wereld. „Vele millioenen van hen behoren tot de „vrije naties", die wij willen aanvoeren in een kruistocht tegen het communisme. Wij konden beter de wereld, waarin wij leven, eerst eens goed bekijken alvorens verder te gaan met. leiden. Wij doen verstandiger als wij de Amerikaanse buitenlandse poli tiek op werkelijke feiten gronden. Als wij Amerikanen naar Rusland kijken zien wij niets anders dan tirannie. Als millioenen van deze ellendige verworpenen naar Rus land kijken zien zij: bevrijding van de land heer en de woekeraar en de planmatige op bouw van het land op de grondslag van de moderne techniek. Zij zien een mogelijk einde van een- soort ellende en wanhoop, die de meeste Amerikanen nooit hebben gezien. Tirannie jaagt hun geen schrik aan: zij hebben nooit iets anders gekend. Wij moesten liever lang genoeg ophouden met hun slagzinnen toe te schreeuwen om uit. alle macht te kunnen pogen, ons hun ellende voor te stellen". Hier onderbreek ik dit citaat om even met nadruk te verzekeren, dat Stringfellow Barr zelf- geenszins voorstander van het communisme is. Maar hij verplaatst zich in de gedachten van hen, die in ellende verkeren en voor wie tirannie niet schrik wekkend meer is, omdat zij nooit iets an ders gekend hebben. Hij betoogt dat die ellende en niet het communisme het fun damentele vraagstuk van onze ene wereld vormt. „Het communisme is wat de Russen de wereld aan de hand doen als een oplos sing van dat fundamentele vraagstuk naar hun zeggen de enige oplossing. De wereldgemeenschap luistert aandachtig of zij ook andere voorstellen hoort. Wat nog het dichtst bij een ander voorstel kwam was wat President Truman „Punt Vier noemde in zijn inaugurele rede van 20 Januari 1949. De President stelde toen voor: een stoutmoedig, nieuw program om de weldaden van onze wetenschappelijke vorderingen en industriële vooruitgang be schikbaar te stellen voor de verbetering en groei van achterlijke gebieden. Achttien maanden later voteerde het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden 35 millioen dol lar's voor Truman's „Punt Vier" cn een staatscommissie beknibbelde dit bedrag prompt tot tien millioen dollars. Dat is minder dan de staat New York in 1949 besteedde aan het vegen der straten en het ophalen van huisvuil. Gezien tegen de achtergrond van een zieke wereldeconomie is het belachelijke krenterigheid en men zou de vraag kunnen stellen of het niet beter zou zijn om niets te doen. (Later werden die tien millioen moeizaam opge vijzeld tot 34Vz millioen dollar.)" Gij ziet dat Barr ronde taal tot zijn land genoten spreekt. Gij begrijpt reeds dat hij naar wereldfederatie, dus naar wereldrege ring toe wil. Maar hij voert daarvoor uit voerige bewijsgronden aan, waarmee hij aantoont dat Amerika de uitvoering van Punt Vier niet eens alleen zou kunnen bewerkstelligen. „De enige manier om het communisme tot staan te brengen is, de ene wereld waarin wij leven een betere oplossing voor het werkelijke probleem aan de hand te doen dan het communisme biedt. Waarom is het Amerikaanse volk als ge heel daar 'blind voor gebleven? Waarom hebben wij een buitenlandse politiek ge duld, die zo weinig te maken, heeft met de feitelijke wereld waarin het mensdom leeft?" Ik zal meer te vertellen hebben over deze brochure. Het laatste hier vermelde argu ment zal de lezer bekend voorkomen. Het is op deze plaats immers herhaaldelijk aangevoerd: Wil de Westerse democratie zidj handhaven, dan -moet zij het beter doen dart het commuhisme. R. P. MOENSAN (Reuter). Zondag zijn de drie onderhandelaars van de U.N.O. met hun hélicoptères op hun uitgangspunt in een appelboomgaard te Mocnsan terugge keerd na met de Noord-Koreanen overeen gekomen te zijn, dat Dinsdag de besprekin gen over een wapenstilstand zullen begin nen. De inleidende besprekingen in de stad Kaesong, even beneden de 38ste breedte graad, hadden een „harmonisch verloop", aldus is officieel medegedeeld. In een Zondagavond door het hoofdkwar tier van de opperbevelhebber van de Ü.N.O., generaal Ridgway, uitgegeven com muniqué wordt verklaard, dat beide par tijen overeengekomen zijn Dinsdag met de eigenlijke onderhandelingen te beginnen. Van Noordelijke zijde zullen aan deze on derhandelingen twee Noord-Koreaapse en twee Chinese generaals deelnemen, van de zjjde van de U.N.O. twee Amerikaanse ad miraals, twee Amerikaanse generaals en een Zuid-Koreaanse generaal. Voor de bijeenkomst van. Zondag hadden de Noordelijken een groot huis in Kwang- moendon, ten Noorden van het centrum van Kaesong uitgezocht en rondom het huis wachtposten uitgezet. Ook werd wachtgehouden bij het tarweveld, dat als landingsterrein voor de hefschroefvliegtui- gen van de U.N.O. dienst deed en dat ge merkt was met een witte W. Bij terugkomst verklaarden de onder handelaars van de U.N.O. tegenover jour nalisten, dat zij geen commentaar hadden te leveren op de onderhandelingen. Later vertelde kolonel Andrew Kinney, hoe de twee hefschroefvliegtuigen door twee com munistische tweede luitenants waren opge wacht en zij begeleid werden naar het huis in Kwangmoendon. Kolonel Kinney zei, dat om ongeveer vier uur de besprekingen afgelopen waren. „Wij waren allen zeer vermoeid". Vex-slaggevers hadden de delegatie van de U.N.O. niet mogen vergezellen, en hoe wel hij dacht dat enige Noordelijke film operateurs bij de besprekingen aanwezig waren, had kolonel Kinney geen verslag gevers gezien. De besprekingen van Dinsdag zullen in dezelfde ruimte worden gehouden als de bespekingen van Zondag. De Noordelijke afgevaardigden zullen zijn de generaal Nam II en Lie Sang Tsjo (Noord-Korea) en Toeng Hoea en Hsieh Fang (China). De afgevaardigden van de U.N.O. zijn: vice-admiraal Charles Turner Joy, gene- raal-majoor Lawrence Craigie, generaal- majoor Henry Holes, vice-admiraal Ar- leigh Burke (V.S.) en generaal-majoor Paik Soen Joep (Zuid-Korea). Onenigheid Generaal Allen van de voorlichtings dienst van de U.N.O. heeft te Seoel mede gedeeld, dat de besprekingen op Dinsdag tien uur plaatselijke tijd zullen beginnen. Hij zeide verder, dat de geallieerde afge vaardigden zouden aandringen op een even sterke vertegenwoordiging van de Weste lijke pers als van de Russische en Noorde lijke, mocht deze te Kaesong vertegen woordigd zijn. Kolonel Kinney, een der geallieerde af gevaardigden, verklaarde nog, dat de be sprekingen in een kale kleine kamer wer den gevoerd. Er bevonden zich geen pro- pagandaplaten aan de muur. Er waren heel wat onenigheden geweest over punten, die niet duidelijk waren. De conferentie was begonnen, toen hij gezegd had: „Laat ons tot zaken komen". Op de conferentie had men „militaire hoffelijkheid" betracht, en was men „niet bepaald vijandig" geweest. Geen der gc- delegëerdcn droeg wapens. De geallieerde delegatie had er van afgezien gebruik te maken van een ruim aanbod van wodka, bier, zoetigheden en fruit. Generaal Ridgway heeft te Tokio tegen over journalisten verklaard, dat de onder handelingen met de Noordelijken nog in een critiek stadium verkeren en dat de vraag over slagen of mislukken nog aan veel twijfel onderhevig is. Speciale afgezant naar Parijs BONN (Reuter). Zondag heeft de West-Duitse regering bekend' gemaakt, dat zij de adviseur voor zaken, de defensie be treffende, Theodor Blank, naar Parijs heeft afgevaardigd om deel te nemen aan de be sprekingen over het plan-Pleven voor een Europees leger. Het communiqué zegt, dat, terwijl de besprekingen in Parijs langzaam voortgang maken, de geallieerden en Duitsland, die in Bonn Duitslands bijdrage aan het Atlan tisch pact bespreken, „op vele punten over eenkomst hebben bereikt". „Het schijnt wenselijk", aldus het communiqué, „de be sprekingen in Parijs zo spoedig mogelijk tot een besluit te brengen en coördinatie op technisch-militair gebied tussen de resul taten van de Parijse besprekingen en de resultaten van de besprekingen te Bonn tot stand te bi-engen. Te dien einde heeft de regering Theodor Blank opgedragen de resterende onderhandelingen in Parijs samen met de huidige leden van de Duitse delegatie te voeren." De besprekingen te Parijs handelen over het oprichten van een Europees leger, ter wijl de besprekingen te Bonn over het At lantisch p^ct werden gehouden. Anderhalf millioen gulden schade De grote wolopslagplaats van de N.V. Wol- en Flanelfabriek Beka te Tilburg, is Zondagmorgen tot de grond toe afgebrand. Het gebouw was 60 meter lang en 30 me ter diep en was tot de nok toe gevuld met balen wol. Daar de opslagplaats geheel tussen andere fabriekscomplexen inge bouwd ligt, was het voor de brandweer een zware taak het vuur te bestrijden. Met twaalf stralen werd het vuur aan getast. Na vele uren werken wist men de brand te localiseren. De schade bedraagt ruim anderhalf mil lioen gulden en wordt door verzekering gedekt. Als vaststaand kan worden aange nomen, dat de oorzaak wolbroeiïng is. Het bedrijf wordt niet gestagneerd. (Reuter). Het orgaan van de Russi sche communistische partij, de Prawda, heeft in een hoofdartikel ter gelegenheid van de viering van de Russische luchtvaart dag, die de vorige week Zondag door slecht weer werd uitgesteld, verklaard, dat de Russische vliegers „verder, hoger en snel ler vliegen dan wie ook." Stalins zoon, luitenant-generaal Wasili Stalin, heeft Zondag een „luchtrevue" boven Moskou gadegeslagen waaraan alle soorten vliegtuigen deelnamen, van straal vliegtuigen en zware bommenwerpers tot zweefvliegtuigen en hefschroefvliegtui gen toe. Ook maarschalk Stalin heeft de grote luchtparade bijgewoond. Met Molotof, Malenkof, Beria en andere leden van het Politbureau stond hij op het podium. Westelijke waarnemers, aldus Reuter, hebben bij de luchtparade verscheidene nieuwe typen vliegtuigen waargenomen, die nog niet eerder getoond zijn. Onder meer waren er tenminste twee nieuwe straal jagers, die men sneller acht te zijn dan de Mig-15. Volgens de „New York Times" hebben de Sovjet-autoriteiten zelfs vijf straal jagers getoond, die waarschijnlijk een snelheid kunnen ontwikkelen, die groter is dan die van het geluid. Zonder twijfel, al dus het blad, hebben deze jagers aanzien lijke voordelen op de ai! zeer snelle Migs,, die thans'in Korea gebruikt worden. De drie leden van de voorbereidende wapenstilstandscommissie der verbonden strijd krachten voor hun vertrek in hélicoptères naar Kaesong. Van links naar rechts: kolonel Soo Young Lie van het Zuid-Koreaanse leger, kolonel James C. Murray van de Amerikaanse marine en kolonel Andrew J. Kinney van de luchtmacht der Verenigde Staten. (Reuter en AFP). Radio-Teheran meldde Zaterdagavond, dat de Perzische regering de uitspraak van het Internationaal Ge rechtshof in het oliegeschil officieel heeft verworpen, er van uitgaande, dat het Hof terzake niet bevoegd is. Terwijl twee duizend Perzen anti-Britse leuzen aanhie ven voor het parlementsgebouw in Tehe ran heeft de Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, Kazemi, Zondag de afge vaardigden van het parlement medege deeld, dat Terzië overwoog zijn erkenning van het Internationale Gerechtshof in te trekken. Voorts deelde Kazemi mee, dat hij de Egyptische ambassadeur en. de Poolse ge zant in Teheran had verzocht de Egyp tische en Poolse rechters van het Hof de dank van Perzië over te brengen voor de manier, waarop zij de Perzische zaak had den gesteund. Perzische bladen eisten Zondagmorgen, dat Perzië zich zou terugtrekken uit het v Internationale Gerechtshof. Het blad „Dad" eiste de Perzische terugtrekking uit de UNO. De Perzische autoriteiten te Abadan hebben opdracht ontvangen zich op „alle eventualiteiten" voor te bereiden. Het vliegveld van Abadan is onder militair toezicht geplaatst. In de buurt van het vliegveld zijn verdedigingswerken uitge voerd. Generaal Mirdjalati. de opperbe velhebber der Perzische troepen, is te Abadan aangekomen om de verdedigings werken te inspecteren. De Britse kruiser „Mauritius", die nabij Abadan in de rivier de Sjatt Al Arab voor anker ligt, zal door de kruiser „Euryalus" worden vervangen, aldus verneemt Reuter te Londen. De „Euryalus" ligt bij Malta. Volgens een woordvoerder van het Per zische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Perzische consul in Israel op dracht gekregen het consulaat te sluiten. Waarnemers zien hierin een voorspel op het intrekken van de de-facto-erken- ning van Israel door Perzië, hetwelk ge volgd zou worden door een Perzische stap bij de UNO over het oliegeschil. Het ver krijgen van steun der Mohammedaanse staten in de UNO zou de achtergrond hiervan vormen. Zondag heeft radio-Peking in een uitzen ding gezegd, dat de Perzen zich in een voordelige positie bevinden, aangezien de Amerikanen en de Britten in Korea een De Britse minister van Buitenlandse Za ken Morrison, heeft Zondag in een rede te Felixstowe voor een bijeenkomst van land bouwers verklaard, dat zelfs als de strijd in Korea zou eindigen, het voornaamste gevaar zou blijven bestaan en Engeland zijn politiek van herbewapening zou voort zetten. Hij liet evenwel duidelijk uitko men, dat Engeland nog steeds de oorzaken van de internationale spanning met de Sovjet-Unie wilde bespreken. aantal beslisssende nederlagen hebben geleden. De strijd van het Perzische volk voor de nationalisatie van de olie is juist, redelijk en absoluut noodzakelijk en de Chinezen ondersteunen de Perzen ten volle, aldus radio-Peking. Hoessein Makki, secretaris van de Per zische nationalisatieraad, is uit Abadan naar Teheran teruggeroepen. Het zou hem niet toegestaan zijn naar de raffinaderijen terug te keren. Makki zou met andere leden van de raad sterke meningsverschillen hebben. AFP en Reuter). Zondag zijn de ge allieerden aan het centrale front ten Zuid- Oosten van Koemsong tot de aanval over gegaan, waarbij zij op zware tegenstand stootten. De vijfde Amerikaanse lucht- machtgroep meldt, dat Zondagmiddag 64 jachtbommenwerpers met bommen van 250 kilogram een aanval hebben uitgevoerd op de vliegvelden van Jongdangdong, Si- noenjoe en Sariwon. De aanvallen hadden „uitstekende resultaten gehad", aldus de mededeling. Volgens de Amerikaanse vijfde lucht macht hebben Zondag boven Noord-Korea 75 Mig's de strijd aangebonden tegen een gelijk aantal Amerikaanse „Sabre"-straal- jagers. Drie Mig's waren vernietigd en één beschadigd zonder verlies van eigen ma chines, aldus de luchtmacht. Volgens een verklaring van het geal lieerde opperbevel is Zondag in Noord- Korea een druk wegverkeer waargeno men. Reeds op de hoofdwegen alleen had men meer dan 3.000 voertuigen geteld. De marine, zo vervolgt het communiqué, heeft voorzieningscentra en verbindingswegen aan de Oostkust beschoten, onder meer werden Hamgoeng en Wonsan onder zwaar vuur genomen. Aan het Westelijk front werden de voor uitgeschoven verbonden troepen met hevig mortiervuur bestookt. Ten Noorden van Hwatsjon zijn de verbondenen ongeveer drie kilometer opgerukt, op weinig tegen stand stuitend. Noord-Oostelijk van Jang- goe, waar de geallieerden ook drie kilome ter opgerukt waren, zijn de Noordelijken tot de tegenaanval overgegaan. Zij dwon gen de verbondenen op hun oorsprnkelijke basis terug te trekken. Uit de omgeving van Kaesong wordt geen activiteit gemeld. SAIGON. (Reuter). Naar men in Franse kringen in Indo-China verklaart, is het zeer wel mogelijk, dat men zal pogen niet de communistische opstandelingen der Vietminh in Indo-China tot een wapen stilstand te geraken, indien de UNO tot be vredigende wapenstilstandsvoorwaarden in Korea komt. Keizer Bao Dai, hoofd van Vietnam, zal morgen van Dalat naar Saigon vliegen om de gevolgen van de onderhan delingen in Korea voor zijn land te be spreker) met hoge Franse en Indochinese militairen. Van onze correspondent te Soerabaja) Dertien politieke partijen waaronder de Masjoemi hebben Ie Soerabaja een comité gevormd, tegen het plan van Soe karno om Woensdag en Donderdag te gaan werken op het marine-établissement te Soerabaja. Het comité is van oordeel, dat dit een belediging van het Indonesische volle in houdt. De president wil door zelf de handen uit de mouwen te steken aantonen, dat de arbeiders niet in staat zijn te werken, zo als het hoort. Volgens het plan zal de pre sident beide dagen in overall achter de draaibank staan en wel zo luidt zijn wens onder volkomen gelijke omstan digheden als de bankwerkers. President Soekarno, die thans West-Java bezoekt, heeft in redevoeringen verklaard, dat het buitenlandse kapitaal door de re gering in de gelegenheid wordt gesteld zich in Indonesië te Ontplooien, omdat het ten goede komt aan de volkswelvaart. Hij zeide, dat Indonesië niet kan nationalise ren, omdat het de middelen en de deskun digen niet heeft. „Waarom zouden wij na tionaliseren, indien dat de productie om laag brengt, terwijl wij een maximumpro- ductic nodig hebben?" Ook ditmaal sprak de president over de noodzaak om hard te werken. „Men wenst een zevenurige werk dag. Daarmee ben ik het eens, maar in die zeven uren eis ik een arbeidsproductiviteit van honderd procent." Boodschap van Truman WASHINGTON. (Reuter). President Truman heeft de Russische regering Zater dag doen weten, dat er geen oorlog zal zijn als het Russische volk bekend is met de vredesdoeleinden van het volk en de re gering van Amerika. De president heeft deze boodschap ge zonden aan Nikolai Michaiwitsj Sjvernik, voorzitter van het presidium van de Opper ste Sovjet der U.S.S.R. De boodschap is toegevoegd aan een resolutie van het Ame rikaanse Congres, waarin uiting wordt ge geven aan de vriendschap, die het Ameri kaanse volk gevoelt voor alle volken ter wereld, het volk van de Sovjet-Unie inbe grepen. De resolutie is vorige maand door het Congres aangenomen. Het Congres vroeg de president zich te wenden tot de Russi sche regering met het verzoek het Russi sche volk met de inhoud bekend te maken. Truman zegt dat hij er een persoonlijke boodschap aan toevoegt in de hoop, dat zij mag bijdragen tbt een beter begrip van de Amerikaanse bedoelingen. In de laatste jaren is gebleken, zo zegt hij, dat formele diplomatieke betrekkingen tussen landen goeddeels onvruchtbaar zijn, als er geen vriendschappelijke uitwisseling van ideeën en gegevens tussen de volken bestaat. „Alle hoop op een vreedzame wereld ligt in het verlangen naar vrede en broederschap, dat diep in het hart van ieder mens verankerd ligt, maar volken wie de normale middelen van contact ontzegd worden, kunnen niet tot het wederzijds begrip geraken, dat de grondslag moet vormen voor vertrouwen en vriendschap". In de resolutie van het Congres wordt gezegd dat de Amerikaanse bevolking, de „kunstmatige Barrières" diep betreurt, die haar scheiden van het Russische volk en die beletten, dat laatstgenoemd volk ken nis neemt van de wens van de Amerikanen cm in vriendschap met alle andere volken le leven. Alan Kirk, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, heeft de resolutie Zaterdag overhandigd aan Andrei Wysjinsky, de Russische minister van Buitenlandse Za ken. Zij zal naar het Kremlin worden ge zonden. President Truman heeft een voorstel in beraad, om Josef Stalin uit te nodigen voor een bezoek aan de Verenigde Staten, maar hij heeft een beslissing daarover uit gesteld tot na het einde van de onderhan delingen over beëindiging van de strijd in Korea, zo meldt U. P. Voorts is aan Truman voorgesteld we gens de hoge leeftijd van Stalin niet het Russische staatshoofd uit te nodigen, maar een delegatie van het Russische Polit bureau. Etienne Rey Hoeveel mensen vindt men niet, die de leegte van hun hart hou den voor wijsheid. LONDEN. (Reuter). De Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië. Frankrijk en vier-en veertig andere landen beëindigen vandaag officieel de staat van oorlog met Duits land. Hedennarniddag zouden gelijktijdig de desbetreffende verklaringen worden uit gegeven. India, Pakistan, Bolivia en Ecuador hebben een dergelijke stap reeds gedaan. Andere legeringen, zoals die van Zuid-Afrika, Nieuw Zeeland, Italië en Mexico gaven in het afglopen weekeinde ervan kennis. Nederland is aan een dergelijke verkla ring nog niet toe, zo werd heden in Den Haag gezegd. Dit is te wijten aan omstan digheden van organisatorisch-legislatieve aard. Bij de Eerste Kamer zijn namelijk nog twee wetsontwerpen aanhangig, welke met de beëindiging van de staat van oorlog nauw verband houden en betrekking heb ben op de bestemming van het vijandelijk vermogen. Verwacht kan worden, dat de Eerste Kamer deze wetsontwerpen zo spoedig mo gelijk, in ieder geval voor 1 Augustus, zal behandelen. Wanneer deze wetten het Staatsblad zullen hebben bereikt is van Nederland een verklaring omtrent beëin diging van de staat van oorlog te ver wachten. Zondag is bij een auto-ongeluk bij Sankt Anton in de Oostenrijkse Alpen, de 40- jarige Nederlander H. Berkers uit Heer len om het leven gekomen. De bestuur der van de auto, de 34-jarige M. Mertens uit Roggel (De Peel) en zijn echtgenote werden zwaar gewond. De auto daalde een steile helling af toen de remmen weigerden en de wagen in volle vaart tegen een huis botste. De nieuwe tweede vice-president der Inter nationale Rotary, mr. A. E. C. de Groot van Embden uit Heemstede (links) wordt gefeliciteerd door de president van de Rotary, Frank E. Spain, na zijn verkiezing die enige tijd geleden in de Verenigde Staten plaats had. Mr. A. E. C. de Groot van Embden uit Heemstede is gekozen tot tweede vice- president van de Internationale Rotary. De verkiezing had plaats in Atlantic City, New Jersey (V.S.). Mr. De Groot van Embden, die directeur is van de Haarlem se Bank voor Hypothecaire Financiering N.V. heeft Rotary al gediend als voor zitter van de Haarlemse Rotary-club en in verschillende functies bij de Interna tionale Rotary. Rotary heeft thans '350.000 leden van 7354 clubs in 83 landen. De nieuwe func tie van deze eminente Heemstedenaar, die naast zijn drukke werkkring ook nog de tijd en de energie vindt voor veel en hard werk voor het Rode Kruis en andere in stellingen, is dan ook geen sinecure. Het onweersfront dat Zondagmiddag met regen en onweer over Nederland trok ligt nu boven West-Duitslund. Het wordt gevolgd door een zwakke rug van hoaê luchtdruk die m Nederland en Engeland verspreide opklaringen veroorzaakt. Het onregelmatig verloop van de 1005-iso- baar boven Engeland is het gevolg van kleine buienstoringen. In Ierland is de wind reeds gekrompen naar Zuidelijke richtingen en begint het in het Zuid- Westen te regenen bij het naderen van een actieve depressie. Deze depressie trok tijdens het weekeinde met grote snelheid over de Oceaan en zal morgen ook het weer in ons land beïnvloeden. NU EN DAN REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien. Zwakke tot matige en langs de kust af entoe vrij krachtige Zuidelijke wind, later ruimend naar Zuid- West. Weinig verandering in tem peratuur. 10 Juli Zon op 4.31 uur, onder 20.59 uur Maan op 11.12 uur, onder 23.19 uur Hoog en laag water in ÏJmuiden Maandag 9 Juli Hoog water: 6.40 en 19.01 uur. Laag water: 2.20 en 14.40 uur. Dinsdag 10 Juli Hoog water: 17.20 en 19.40 uur. Laag water: 3.00 en 15.15 uur. O ONBEWOLKT 0LICHTSEW' 3 HAlFBE'V ZWAAR BEW. GEHEEL BEW SNEEUW^:;' rRpeeJr» MOTREGEN- A HAGEL V BUIEN E ONWEER JpTÊMoeRiSC 'jSoSiSOBAAKT sre'Eo CENTRA H HOGE ORUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-ERCNT-'TUSSfN. LUCHT VAN YE.RSCMftLEWE, HERKOWST E.V G£ff,T Of WiNOfilOyTi^O-

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1