PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR Wereldnieuws J Danskunst van Oost en West: Kesarcodi en Toumanova De radio geeft Dinsdag Jaarlijkse uitvoering der Hohe Messe te Naarden IE RR Verlenging der melksanering aan zijden draad Holland Festival VAN BOOTZ Hima Kesarcodi Bromfietsers in België op de fietspaden WASECHTE TAFELKLEEDJES 90x90 «5 95 Boortoren bij Burgerveen Televisie in September? Een druk week-end in Zandvoort Nederlandse Journalisten Kring Bloemendaalse politie houdt vijf jeugdige verdachten aan Javase Bank keert 15 pet. dividend uit Blank gezin krijgt negerkinderen Weekeinde-ongevallen in Bloemendaal ët m jS tejoreijcuêii)! Heemstede NAAMDAG 9 JULI 1951 2 r~ Zaterdagavond werd in het ditkeer stampvolle Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage door de fameuze ballerina Tamara Toumanova en een keur van in hoofdzaak Franse solisten een tweede „Hommage a la danse clas- sique" gebracht. Door een van die onver klaarbare, maar gelukkig altijd weer voor komende wonderen van het theater over trof dit optreden het eerste met glans. Dat kwam wel voornamelijk doordat Toumano va als bij toverslag uit de verstarring van het automatische scheen te ontwaken om zich met volle overgave uit te leven in het brillante lijnenspel, dat haar verschijning tot iets onvergelijkbaars maakt. Niettemin Claire Sombert, een naam om te onthouden zulten haar armbewegingen zolang zij danst tot verschil van mening aanleiding blijven geven. In kringen van doorgewinterde ballettomanen begon al jaren geleden de strijd in waardering voor de verrichtingen van haar en Kiabouchinska, haar kunst zuster uit de tijd van Colonel de Basil, die het werk van Diaghilew trachtte voort te zetten. Ik héb Riabouchinska nooit gezien, maar ik geloof dat ik aan haar de voorkeur zou hébben gegeven. Dit neemt niet weg dat bijvoorbeeld Toumanova in de prachtige pas-de-deux uit de suite „Les Sylphides" op muziek van Chopin al haar toeschouwers in verrukking bracht. Niettemin moet hierbij worden aangetekend dat dit meesterwerk van Michel Fokine deerlijk wordt verminkt bij een uitvoering zonder het absoluut onmis bare corps de ballet en in een willekeurige volgorde der fragmenten als de thans ge kozene. De trouwens door Geneviève Le- spagnol bepaald lelijk gedanste mazurka heeft op die manier iets onzinnigs. Giulio Perugini (uit Florence) bewees wederom tot indrukwekkende sprongen in staat te zijn en is een prima partner. Over het duet uit „Don Quichotte" schreef ik reeds eer der. De uitvoering hiervan, met de sublie me evenwichtstanden, is onverbeterlijk. Maar toch ziet men Toumanova liever in een „rol", waarin zij haar talent vollediger kan ontplooien, zij het dan dikwijls niet alleen volgens de regels van de zuivere techniek, die zij overigens met enige typi sche eigenaardigheden virtuoos beheerst. Zij is inderdaad een ballerina assoluta. Over de rest van het programma kan ik kort zijn. Genoemd moet worden de ori ginele „Humoreske" van Dworsjak, waarin Boris Trailine het gehele répertoire van sprongen demonstreerde. Voor één daar van bestaat zelfs geen naam bij mijn weten: met beide benen aaneengesloten vooruit en achterwaarts schommelend in de lucht. Het was variété, maar met allure. Ethery Pagava herhaalde haar prachtige presta ties in „Romeo en Julia" en het neo klassieke adagio (thans als onderdeel van de kleine suite „Zwart en wit"), beide van de choreograaf Serge Lifar. ADVERTENTIE De fiscus tracht van mij alles te halen, ïnplaats van zich tot een redelijk deel te bepalen Maar't laat me ijskoud, Als ik maar voldoende overhoud Om m'n dagelijkse TIP te betalen. Inz. De Hr. G. G. te A'dam ontv. 1 fles TIP HILVERSUM I, 402 >1. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.f5 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kin deren. 11.00 Piano. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Amusementsmuziek. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Musette- orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.20 Hoorspel. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Amusements muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Fanfare-orkest. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Concert. 19.30 Accordeon. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Operette. 21.05 De Antwoordman. 21.20 Causerie. 22.05 Reportage. 22.35 Buitenlands overzicht. 22.50 Reportage. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Hoogmis. 10.15 Platen. 11-00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amu sementsmuziek. 14.00 Lichte muziek. 14.53 Viool en piano. 15.15 Piano. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuit zending. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Film muziek. 18.30 Orgel. 18.45 Sport. 18.54 Cau serie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Klankbeeld. 29.43 Platen. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solist. 21.30 Klarinet, altviool en cello. 22.00 Lichte' muziek. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 23.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.30Amusementsmu ziek. 17.00 Nieuws. 17.05 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Caüserie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.35 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmu ziek. 22.45 Haten. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen» Claire Sombert bevestigde royaal de ge grondheid van onze, door haar Préludes van Bach gewekte verwachtingen omtrent haar kunnen, ditkeer met enkele (choreo grafisch alles behalve sterke) symphoni- sche dansen op muziek van Grieg door Yves Brieux, waarin zij wederom wist te ontroeren door een prille gratie, door een zuiverheid van stijl en een puurheid van aan het gymnastische grenzende bewe gingen, die haar bij uitstek geschikt maken voor de zogenaamde abstracte richting, waarvoor George Balanchine bezig is nieuwe banen te breken. Zij is lenig en muzikaal. Zij zou een schitterende vertolk ster van het „Concerto Barocco" zijn. De hierboven besproken voorstelling werd gisteren in Amsterdam herhaald, eveneens met het Utrechts Stedelijk Or- chest voor de begeleidingen. Voor het vol gend jaar mogen wij weer hopen op een volledig ensemble. Waarschijnlijk komt dan het New York City Center Ballet van George Balanchine met de solisten Maria Tallchief en Tanaquil Leclercq, waarvan thans ook Nora Kaye en André Eglevsky deel uitmaken. DAVID KONING Zondagavond zagen wij in Bloemendaals Openluchttheater danskunst uit een ander werelddeel: fragmenten uit Hindoeballetten door de uit Bengalen stammende Hima Kesarcodi, die er door de buitengewone macht van haar persoonlijkheid in slaagde genoeg van de afstand, die ons van deze exotische cultuurvorm scheidt, te over bruggen om haar publiek enkele uren lang uitermate te boeien. Haar specialiteit is de ongeveer zesduizend jaar oude vorm van dansdrama Bharat Natyam, waarin het acteren van het gelaat een buitengewoon belangrijke functie heeft. Men mag wel zeggen verrassend is de doordringende ex pressie van ogenspel en zich van vinger toppen tot schouderbladen voortzettende gebaren. Daarbij werd haar ongemeen fraaie plastiek nog versierd door een on gekende weelde van costuums van inder daad sprookjesachtige Meuren. Misschien komen in een gewone schouwburg de vaak minutieuze détails der verfijnde bewegin gen scherper tot hun recht, maar daar stond tegenover dat de natuurlijke achter grond het totaalbeeld een geheimzinnige, schilderachtige luister verleende. Hima Kesarcodi heeft ons laten zien dat de dansen uit India voor onze begrippen veel levendiger en vrijer in het uiten van innerlijke bewogenheid zijn dan de ons bekende Javaanse, zonder daarom minder aristocratisch aan te doen. De meeste zijn volksdansen, doch geboren op een zeer hoog beschavingsniveau. De interpretatie was zodanig dat de elementair-menselijke emotionaliteit wel tot iedereen door moest dringen. Bij het burleske af was de sterk pantomimische vermaning van de moeder tot haar dochter, die niet genoeg respect voor haar echtgenoot toont. Hoogtepunten van haar langdurig toegejuichte optredfen waren misschien „Dhanike Varnam" (over de liefde van een meisje voor haar koning) en „Natanam Adinar" (waarin de schep ping van de kosmos door Shiva verheerlijkt wordt). Charmant gesproken toelichtingen maakten het volgen van deze geschiedenis sen dubbel eenvoudig. Ook van andere stijlen gaf Hima Kesar codi enkele proeven te zien. De Kathakali is een echte mannendans, maar niettemin was het korte tafereel „Vrees" markant en krachtig genoeg om de gewenste indruk te maken. Een grote bevalligheid bewees de kunstenares in de meer pastorale Manu- purisstijl met een prachtig fragment uit het ballet „Chitra" op motieven van de dichter Rabindranath Tagore, waarin klassieke vormen een moderne toepassing vinden. Nauwelijks minder sierlijk deed de „Dans der verleiding" aan (in Kathakstijl, waarin het element der zinnelijkheid het hoogst is). Als de impresario er in slaagt de ge wenste contracten met Amerika te sluiten, dan komt Hima Kesarcodi hier het volgend jaar met een groot balletgezelschap terug. Daar mag men zich op verheugen. DAVID KONING. Thans is in. België de bepaling van kracht geworden, dat rijwielen met hulp motor van maximum 50 cc. voortaan op de rijwielpaden moeten rijden. Alleen wanneer zich langs de grote weg geen rijwielpad bevindt of wanneer dit on bruikbaar is, mag in België van de grote weg gebruik worden gemaakt. De ANWB vestigt op dit Belgische voorschrift met nadruk de aandacht van de bromfietsers, daar het hun tot dusver juist verboden was om aldaar de rijwielpaden te berij den met een rijwiel met hulpmotor. Berijders van bromfietsen moeten in België 18 jaar zijn, in Nederland 16 jaar. Het enige document, dat bromfietsers voor hun vervoermiddel bij het over schrijden van de Nederlands-Belgische grens moeten tonen is hun Wegenbelas- tingkaart. Voor de berijders zelf is een bewijs van Nederlandschap of een pas poort, afgegeven of verlengd na 1 Januari 1946, voldoende. Het aandeel van de Nederlandse Bach- vereniging in het Holland Festival bereikte Zaterdagmiddag een hoogtepunt met de traditionele uitvoering van de „Hoogmis" van Bach in de Grote Kerk te Naarden. Het stille vestingstadje was wederom het doel van talloze pelgrims, die in de abso lute en wereldvreemde kunst van Bach een geestelijk-culturele retraite kwamen zoeken. Men weet immers dat de Bach- cultus hier met de zuiverste inzichten bedreven wordt en dat het altijd de moeite loont de indrukken van de verheven schoonheid en de diepe zin van het werk van de geniale Cantor op deze eenzame plaats te ontvangen. Twee en een half uur heeft dr. Anthon van der Horst ons met zijn prachtig uitvoerend apparaat in de ban gehouden van het muzikale wonderwerk dat de Mis in B is. En het lijkt ons flauw en kinderachtig bij zoveel schoons, ja zelfs subliems, te gaan vorsen naar momenten van lichte inzinking. Zo die er waren, zij konden in geen geval de impressie beder ven van een stralende, klare, door en door bezonken uitvoering van het geweldige werk. De solistische bezetting was geheel anders dan verleden jaar; zij bestond dit keer uit Dora van Doorn-Lindeman (sopraan), Kathleen Ferrier (alt), Lloyd Strauss Smith (tenor) en Herman Schey (bas). Het koor van de Nederlandse Bach- vereniging deed zijn reputatie van klaar, doorzichtig, vlot reagerend en soepel ensemble volkomen gestand. En de leden van het Concertgebouw-Orkest, die met de organist Albert de Kle*k het instrumentale koor vormden, speelden verrukkelijk. De heerlijke sologedeelten voor viool hadden in Jan Keessen een zeer toegewijde ver tolker, de jachthoorn, door Jan Bos be speeld, klonk karakteristiek en de hoge d-trompetten, met Marinus Komst als primarius, gaven aan de hoogtepunten een extatische glans, hetgeen aan het slot van het „Gratias agimus" in het „Gloria" de lichte tendens van dr. Anthon van der Horst om daar het tempo enigszins te ver breden een machtig effect verleende. Het heeft zin dit te releveren, al zou het slechts zijn om aan te duiden dat de dirigent niet bang is voor een beetje pathos, waar het pas geeft. Als extra-subliem moment van deze uitvoering kan ik niet nalaten ook nog de interpretatie van het Agnus Dei door Kathleen Ferrier te noemen. De Nederlandse Bachgemeente had weer een mooie dag. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE rood, blauw,groen KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Onderdeel van systematisch ODpervlakte-onderzoek De N.V. Nederlandse Aardoliemaat schappij heeft een begin gemaakt met boorwerkzaamheden voor een verkennings boring nabij Burgerveen in de gemeente Haarlemmermeer. Zoals bekend, heeft de Nederlandse Aardoliemaatschappij (een gezamenlijke onderneming van de Bataafse Petroleum Maatschappij en de Standard Oil New Jersey) een grondig onderzoek van de Nederlandse bqdem ter land genomen. Dit onderzoek dat door de B.P.M. in 1933 werd aangevangen, heeft reeds geresulteerd in het vinden yan aardolie in de omgeving van Oud- en Nieuw-Schoonebeek. Een systematisch oppervlakte-onderzoek van ons gehele land is thans aan de gang en hierbij wordt gewerkt met seismische en gravimetrische apparatuur. De aan de op pervlakte gedane waarnemingen en ver kregen resultaten worden vervolgens ge toetst door ondiepe boringen, die niet di rect het vinden van aardolie als doel heb ben, doch slechts een verkenning van de ondergrond beogen om een bevestiging van de door het geophysisch onderzoek ver moede ligging der aardlagen te verkrijgen. Hiertoe heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij reeds vele verkenningsbo ringen in verschillende delen van ons land gemaakt, onder meer in de omgeving van Delft, in die van Gouda, in de provincie Utrecht bij Odijk. Ook in Noordholland vinden dergelijke verkenningsboringen plaats. Reeds werden boringen verricht bij Zaandam en bij Ilpendam en in de IJ- polder bij Spaarndam. Uit al deze geolo gische verkenningen hopen de experts te zijner tijd de plaats te kunnen vaststellen, waar men met kans op slagen een diepbo- ring naar aardolie kan aanvangen. ADVERTENTIE Regering zou binnenkort beslissen Volgens „Het Vrije Volk" is binnenkort een beslissing van de regering te verwach ten over het televisievraagstuk. Na overleg met de omroepverenigingen zal, zo wordt in bevoegde kringen aangenomen, die be- I half vier het strand bevolkten, was oor- Ontijdig einde door regen Een gordijn van regen, dat in een oog wenk tijds zich uitspreidde over de on- telbaren, die Zondagmiddag omstreeks slissing neerkomen op het volgende: De omroepverenigingen krijgen een ga rantie, dat zij ook na de eerste twee expe rimentele jaren de televisie-programma's zullen kunnen blijven geven. De regering zal zich binnen een jaar uit spreken over toekomstige financiering van de Nederlandse televisie. De omroepverenigingen krijgen vrijheid van handelen bij het kiezen van naar hun oordeel geschikte studio-ruimte. De uitzending *van televisie-programma's zou op 1 of 15 September kunnen begin nen. Elke omroepvereniging zou anderhalf uur per veertien dagen kunnen uitzenden. Philips stelt de televisie-studio in Bussum voorlopig kosteloos ter beschikking van de Nederlandse Televisie Stichting. Deze stichting heeft volgens Het Vrije Volk goede hoop met de Nederlandse Bioscoop bond tot overeenstemming te komen over de mogelijkheid, culturele films en film journaals per televisie uit te zenden. In de Zaterdagmiddag te Rotterdam ge houden vergadering van de Nederlandse Journalisten Kring werd, in de plaats van mr. M. Rooy te Heemstede, die geen her benoeming meer wenste, tot voorzitter gekozen de heer J. J. van Mechelen te Amsterdam. De heer Rooy werd, wegens zijn grote verdienste voor de N.J.K., be noemd tot erelid. Als lid van het hoofdbestuur werd her kozen de heer C. J. van Tilburg te Heem stede. Gekozen werden als zodanig de he ren H. de Lange te Almelo, mr. A. Stem pels te Rotterdam, mr. M. Vrolijk te Den Haag en H. Schaafsma te Hilversum. K.N.J.K. De Katholieke Nederlandse Journalisten Kring hield Zaterdag eveneens zijn jaar vergadering in Rotterdam. De voorzitter, de heer L. Hatiekroot, herdacht in zijn openingswoord twee overleden leden, de heren W. Snitker uit Heemstede en de heer J. H. van Oosten uit Haarlem. De vergadering nam onder meer een motie aan, waarin wordt vastgesteld dat het wetsontwerp betreffende de journalistieke verantwoordelijkheid onaanvaardbaar ge acht wordt. De nieuwe sluitzegel, uitge geven door de Propaganda- Commissie van de Neder landse Raad der Europese Beweging, gedrukt op de postzegelpers van de firma Enschedé te Haarlem. Zij hadden het speciaal op consumptietenten voorzien De Bloemendaalse politie heeft vijf jonge mannen in de leeftijd van twintig tot een entwintig jaar aangehouden. Zij worden ervan verdacht in de afge lopen maanden niet minder dan vijftien inbraken te hebben gepleegd in verschei dene consumptiekiosken en kleine cafétjes die 's nachts onbeheerd bleven, niet alleen in Bloemendaal, maar ook in Haarlem en Heemstede. In het bijzonder vonden zij sigaretten, chocoladerepen en kauwgum van hun ga ding en zij gingen in de door hen afge stroopte gelegenheden ruw te werk. De hoofddaders zijn de Haarlemmers H. G. van der W. en P. G. O., de drie anderen deden niet geregeld mee. Zij hebben bij de Bloemendaalse politie reeds een deel van de ten laste gelegde feiten bekend en zul len vandaag op transport worden gesteld naar Haarlem voor het onderzoek naar de aldaar gepleegde misdrijven. De bedrijfsuitkomsten van de Javase Bank hebben in het boekjaar 1950—1951 die van het voorgaande boekjaar belangrijk overtroffen, aldus het verslag van de presi dent en van de raad van commissarissen. De bank heeft een netto winst gemaakt van 4.092.848 (in het vorig jaar 3.946.042). Hiervan wordt het aandeel van de staat 1.758.838 1.703.967), het aandeel van aan deelhouders 1.356.977 1.347.989), voor tantièmes is beschikbaar 461.870 (391.695). Aan het reservefonds wordt 515.163. 502.391.toegevoegd. Aan aandeelhou ders wordt uitgekeerd 15 procent dividend (Ind. Crt.), waarna als onverdeeld saldo over blijft 8867.1890.Ook over het voor afgaande boekjaar werd 15 percent uitge keerd. 57. Kom te voorschijn, mijn goede!", riep Joris Goedbloed tot Jolliepop. „Het boe renvolk, dat hier zo olijk om het huis heen danste, is tijdelijk ter ruste gegaan en de klassestrijd hoeft gij dus niet langer te duchten. Zeg mij waar uw meester is, mijn kameraadje Panda! Ik wens hem te spre ken!" Aangelokt door die geruststellende woorden kroop Jolliepop uit zijn schuil plaats en sprak: „Ook ik wens de heer Panda te vinden! Ik wens ons te zeggen, Dit is geen beschaafde werkkring voor een ontwikkelde bediende!" „Ge hebt gelijk," gaf Joris toe, terwijl zij samen rondkeken of ze Panda nergens zagen. „De toestanden in deze behuizing zijn, zacht uitgedrukt, gebrekkig! Men weet hier zelfs niet hoe laat het is! Zelfs de klok staat stilmaar gelukkig stelt mijn handvaardigheid mij in staat, om althans dit ongerief op te hef fen..,.". En met die woorden opende hij de kgst van de staande klok. Maar daarin dat ik overweeg onze dienst te verlütenP zat Panda! Daar had hij zich verstopt! „O.... maar.... neestotterde hij en toen herkende hij Joris Goedbloed. „Joris!", riep hij uit. „Wat kom jij hier doen?" „Uw uurwerk repareren, kleine!", sprak Joris. „Leer van mij, dat ge op de hoogte van de tijd moet blijven, jongske! Zegt niet het spreekwoord der Ouden: „Tempora vult decipi"?" Intussen bracht hij de klok weer aan het lopen; maar wij vermoedendat hij in werkelijkheid wel met een heel andere bedoeling was ge komen zaak, dat de duizenden strandbezoekers een overhaaste aftocht bliezen, waarvan op verschillende plaatsen in het dorp Zandvoort verkeers-opstoppingen het ge volg waren. Tot op het lichaam doorweekt spoedden de in luchtige zomerkledij ge- hulden zich naar schuilplaatsen. Niemand had op deze plotselinge weers-omslag ge rekend. Het werd een trieste uittocht, na een drukke zonne-Zondag, zoals Zand voort er dit jaar nog niet één beleefde. Tram en trein hadden de grootste moeite deze onverwachte uittocht direct op te vangen, doch slaagden hierin toch goed. Op deze wijze kwam een onverwacht einde aan een week-end, dat zich reeds Zaterdag kenmerkte door enorme drukte. Vooral Zaterdagavond was het in het dorp, mede door het concert, dat de Zand- voortse muziekkapel gaf aan de Zuidzijde van de Rotonde, ongekend druk. ADVERTENTIE maar het mysterie werd opgelost Zijn kinderen werden negers, zijn vrouw kreeg een plat hoofd en zijn hond veranderde in een nevelvlek. In het fotograferen was hij beslist geen held. Nu hij echter een Philips Flits-camera heeft aangeschaft, zijn al die mislukkingen uitgesloten, want de bediening is de eenvoud zelf. Overdag (zonder flitslamp) schitterende opnamen en des avonds of bin nenshuis (met flitslamp) brillante foto's. Uw fotohandelaar laat U graag zo'n Philips Flitscamera zien. De gebruikelijke ongevallenreeks tijdens het weekeinde, begon deze keer Zaterdag morgen om tien minuten voor twaalf toen op de hoek van de Militairenweg en de Kweekduinweg een van de Zeeweg komen de vrachtauto en een personenwagen, die van de Kweekduinweg komende geen voor rang had verleend, met een klap tegen el kaar botsten. De zandauto kon er tegen, maar de personenauto moest worden weg gesleept. De bestuurder kwam er ongedeerd af. Zaterdagavond omstreeks negen uur stoof een tienjarige Haarlemse jongen zo onbesuisd de helling van het Brouwers kolkje af, dat hij op de kruising met de Duinlustweg door een auto werd aange reden. Hij moest met een lichte hersen schudding en een .ernstige kniewond naar 'huis worden gebracht.' Zondagmiddag is de ongevallendienst in actie gekomen voor een achttienjarige Haarlemse jongedame, die met ernstige in wendige kneuzingen aan de kant van de Zeeweg werd aangetroffen. De omstandig heden waaronder zij het slachtoffer van een fietsongelük is geworden, zijn nog niet geheel duidelijk. Zij is in het Marinehospi taal in Overveen opgenomen. Tenslotte was er Zondagavond nog een twintigjarige Amsterdammer, die met een flinke vaart van de Tetterodëweg de Bloe- mendaalsewe'g wilde opzwenken. Toen hij een auto zag naderen sprong hij maar fluks van zijn fiets, die na de botsing het op knappen niet waard bleek. ADVERTENTIE Bartei sstr aat 20 —tel-13439 WINDJACKETS Wanneer de coöperatie van Heemsteedse melkhandelaren niet op korte termijn zulke maatregelen treft, dat de consumenten de overtuiging kunnen krijgen dat een redelijk compromis is nagestreefd tussen hun be langen en die van de melkhandel, is het uitgesloten dat het college van B. en W. van Heemstede zUn sanctie aan de sanering der bezorgwijkeu zal verlengen. In 1950 werd deze goedkeuring per 1 Augustus voor het eerst voor een jaar ver leend. De praktijk van de melksanering is evenwel niet zo geweest, dat het college thans geneigd zou zijn de bestaande toe stand te handhaven. Inzonderheid de om standigheid, dat niets terecht is gekomen van de vrije keuze uit twee melkslijters heeft hiertoe aanleiding gegeven. B. en W. hebben thans de eis gesteld dat onverwijld een begin wordt gemaakt met een wijkindeling waarbij de consument in derdaad de gelijkwaardige keuze (dus ook in bezorguren) krijgt tussen twee melk slijters. Hierdoor zal het mogelijk zijn, dat degenen die aan de grens van de wijken wonen een keus uit ten minste drie, doch wellicht zelfs vier leveranciers kunnen doen. De vraag is slechts of de coöperatie aan de verwerkelijking van dit principe wil meewerken. Toezeggingen heeft zij genoeg gedaan, doch niet uit het oog mag worden verloren dat zij in een brief aan de ver trouwenscommissie der consumenten heeft gevraagd, dat er voor de boven geschetste regeling „geen propaganda mag worden ge maakt". Het is zeker, dat het Bedrijfschap voor Zuivel evenmin de sanctie zal verlengen als B. en W. dat niet doen. Wel schijnt het dat het Bedrijfschap een compromis wil voorstellen, waardoor de coöperatie nog een half jaar de gelegen heid krijgt een betere wijkindeling toe te passen. Het is echter zeer de vraag of B. en W. dat denkbeeld zullen aanvaarden. Het lijdt geen twijfel of de gang van zaken bij de Heemsteedse sanering, zal van grote invloed blijken op dé sanerings plannen in Haarlem én in de bollenstreek. Hoge toon. De BBC heeft Zondag televisie- ontvangers verzocht hun honden bij het toestel te halen en te kijken hoe zij op een supersonische fluittoon zouden rea geren. De luisteraars werd verzocht hun bevindingen mede te delen. Er bestaat namelijk twijfel of tonen die voor het menselijk oor te hoog zijn via de nor male televisie ontvangen kunnen wor den. Honden horen deze tonen wel. Nazi's. Fritz Doris is herkozen als voor zitter van de Duitse (neo-fascistische) „Sozialistische Reichspartei". Op het partij-congres werden verder tot leden van de partij-commissie gekozen de ge wezen generaal-majoor Otto Ernst Re- mer, graaf Woli von Westarp en dr. Gerhard Kruger als propagandaleider. Het uit veertien punten bestaande par tijprogram omvat onder meer het her stel van het „Reich" en steun aan een Europese gemeenschap. Maximum. Admiraal Manuel Quintao Meireles, de eerste candidaat van de oppositie voor de presidentsverkiezin gen in Portugal sinds 25 jaar, heeft van de regering schriftelijk de bevestiging gekregen, dat hij een „maximum aan vrijheid" zal ontvangen in zijn kies campagne. De admiraal is anti-commu nist, doch eveneens gekant tegen de huidige regeringspolitiek. Hij had de regeringscandidaat om „onpartijdig heid" verzocht. Onweer. Gisteren is het te Dortmund tot een stormachtige botsing gekomen tus sen ongeveer 2500 communistische de monstranten en politie. Twee politie mannen zijn gewond en verscheidene demonstranten werden gearresteerd. De rel ontstond, toen de demonstranten, na een ordelijke bijeenkomst in het cen trum van de stad, een protestmars be gonnen tegen het verbieden van de F.D.J., de (communistische) bond van jongeren. De politie attaqueerde de demonstranten, toen spandoeken wer den ontrold met het opschrift: „Het ver bod van de F.D.J. is inbreuk op de grondwet". De demonstranten, die be stookt werden met krachtige water stralen, wierpen flessen en stenen naar de politiemannen. Het gevecht nam een einde, toen een onweersbui losbrak en de demonstranten wegholden om te schuilen. Smokkelscliip. Zaterdag is in de Deense territoriale wateren een Amsterdams schip, de „Cosmopolite" aangehouden en opgebracht door een marinevaartuig van Saeby. Reeds van Donderdag af had men het vaartuig waargenomen, d'at buiten de territoriale wateren voor an ker lag. Zaterdag echter bewoog het zich naar de kust en d'e marine voer uit. Aan boord vond men als enige per soon de kapiteiA, een zekere R. A. Ver der vond men 500 flessen cognac en 100.000 sigaretten. De kapitein ver klaarde, dat zijn helper enige dagen tevoren een passerend schip had ge praaid en hiermede vertrokken was. A. werd in arrest gehouden. Schoonheidskoning. In Torrisdal (Noor wegen) wend een plaatselijke schoon heidskoningin gekozen. „Zij" bleek ech ter een 21-jarige jongeman te zijn. Explosie. Zeventien arbeiders, merendeels vrouwen werden gedood en 13 werden gewond bij een ontploffing in een kruit fabriek bij Bethune (Frankrijk) op Zaterdagmiddag. De fabriek maakte springstoffen voor de mijnbouw. De directeur heeft verklaard dat de explo sie plaats had in de afdeling, waar de springstoffen in de hulzen worden ge daan. Hij begrijpt niet, hoe zij zonder ontsteking tot ontploffing zijn gekomen. Drie arbeiders worden nog vermist. Kinderverlamming. De kinderverlamming in de V. S. neemt toe, aldus heeft de „Nationale stichting voor kinderver lamming" medegedeeld. In 1950 kwa men in totaal 33.351 nieuwe gevallen voor. In 22 staten had de ziekte in 1950 een omvang aangenomen, die groter is dan de verhouding 20 gevallen op 100.000 inwoners, welke men van epide mische aard acht. Complot. Acht personen, onder wie een minister, zijn gearresteerd en belang rijke documenten in beslag genomen na de ontdekking van een complot door de Ethiopische politie, aldus hebben de autoriteiten te Addis Abeba gemeld. Volgens de politie hebben alle gear resteerden tegenover keizer Haile Se lassie schuld bekend en om vergiffenis verzocht. De minister van staat, die gearresteerd werd, is Bitwoded Negasj, voormalig voorzitter van het parlement. Men liet zich niet uit over de aard van het complot, maar volgens ambtenaren was het „door het buitenland geïnspi reerd en mogelijk communistisch". Jaarbeurs. De eerste dag van de inter nationale Benelux-jaarbeuxs in Luxem burg heeft veel bijval geoogst. Het aan tal bezoekers voor de eerste dag wordt op 10.000 geschat. Naast de stands van talrijke Belgische en Nederlandse fir ma's worden in de afdeling tourisme de Belgische en Nederlandse bezienswaar digheden gepropageerd. Ter gelegenheid van de eerste dag had een internationale auto-rallye plaats. Tijdens en voor de rallye kwam het helaas tot enkele on gevallen, waarbij één met dodelijke afloop. Feest. In Parijs hebben gisteren 15 orkes ten uit Frankrijk en andere landen muziek ten gehore gebracht bij de vie ring van het 2000-jarig bestaan van de stad. Ook de Schotse Hooglanders wa ren vertegenwoordigd. In het stadhuis is een noenmaal gehouden, waaraan 170 burgemeesters van belangrijke steden aanzaten. De burgemeester van Moskou zat aan de linkerhand van Pierre de Gaulle, voorzitter van de Parijse be stuursraad. Aan diens rechterzijde was de pauselijke afgevaardigde gezeten. De burgemeester van Moskou, Jasnof, bracht de groeten van zijn stad over aan Parijs, dat bij vele gelegenheden „in zijn strijd om de vrijheid zijn liefde voor de vrijheid heeft getoond." Hij overhandigde ook enige geschenken. Op zijn beurt ontving hij de raadsordë van de stad. Demonstratie. Te Milaan is Zondag een demonstratie gehouden, waaraan onge veer 20.000 Italiaanse arbeiders uit het gehele land hebben deelgenomen. Zij werden toegesproken door vakvereni gingsleiders van het internationaal ver bond van vrije vakverenigingen, die hen opriepen „zich bij vrije vakvereni gingen aan te sluiten in een wereldstrijd voor zekerheid, vrede en vrijheid voor alle arbeiders". Een communistische tegendemonstratie leidde niet tot inci denten.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2